Stad en Omgeving PRAATJES De Nederlandse Vissersbond bijeen AGENDA Cantecleer deed een goede keus Populair zaalconcert van „Orpheus' Burger ging met de titel strijken Gunstige prijzen voor de tuinbouw Alkmaar wint 3e ronde bij kegelkampioenschappen Broodvraagstuk van veel belang Zaterdag had te Alkmaar in „Het Wapen van Heemskerk" de jaarverga dering plaats van de Nederlandse Vis sersbond. 's Morgens om half elf wa ren ongeveer honderd afgevaardigden uit verschillende delen van ons land bijeen. Aan hen kon de voorzitter van de Bond, de heer R. Brands van Urk, het welkom toeroepen, een hartelijk welkom, dat hjj in het bijzonder richt te tot de Tweede Kamer-leden, de heren V. d. Zaal en De Ruyter, tot dr. Havlnga en de heer Boerema, tot de heer Van Dijk, directeur van de Vis serijraad en tot ir. G. Lienesch. Er wordt te veel gevist. De voorzitter wees er op, dat de strijd voor het dagelijks brood een van de nijpende vraagstukken is ge worden, mede veroorzaakt door de everbevissing van de Noordzee, over Welk onderwerp dr. Havinga een in leiding hield. Deze bracht onder de aandacht, dat er te veel gevist wordt op de Noord zee, de vissen worden gevangen vóór dat zij zich volkomen ontwikkeld heb ben. Men heeft dit algemeen zeer goed ingezien en biologen hebben er hun mening duidelijk kenbaar gemaakt. Men heeft verzocht naar samenwer king tussen verschillende landen om een internationale regeling te krijgen, opdat de kleine vis zoveel mogelijk gespaard zou worden. In 1946 werd op de conferentie te Londen overeen stemming bereikt, doch Nederland stelde de samenwerking afhankelijk van het gelijke optreden van Belgie waarmee men zo nauw in contact staat. Het is te betreuren dat de zo nodige overeenkomst met Belgie nog steeds niet tot stand is gekomen, waarvoor later op de vergadering door de heren Van Dijk en ir. Lie nesch nogmaals een krachtig pleidooi werd gehouden. De maaswijdten van de netten werden vastgesteld bij de vangst van diverse soorten vis. Stop zetting van de visserij op een be paald soort vis gedurende zekere tijd zou aan te bevelen zijn Spreker gaf een mooi voorbeeld van het succes van deze methoden, toegepast aan de westkust van Amerika bij de heilbot, visserij. Met diverse technische gege vens lichtte spreker zijn betoog toe. Teruggang. Daarna was het woord aan de heer Boerema, die aan de hand van zeer goed geprojecteerde graphische voor stellingen van de vangsten van de ver schillende soorten vis in de jaren van Gisteren had de derde ronde plaats o mhet districts- en clubkampioenschap kegelen in he' Stationskoffiehuis te Amsterdam. Na het openingswoord nam de voorzitter van de Amster damse Kegelbond, de heer Strak van Schij^del, en een korte toespraak van de heer Joh. Diepen, voorzitter van de Districtscommissie, namen de wed strijden te ruim elf uur een aanvang op de drie keurig gevlakte en verzorg de banen. Over het algemeen waren de kegelaars zeer te spreken over de goe de loop der banen. De uitslagen lever den het bewijs hiervan. Alkmaar wierp als eerste in Bussum 2049 en gisteren als eerste in Amster dam 2167 hout. Na de eerste helft stond A'dam met 1112 hout aan de kop voor Alkmaar 1054, Gooi en Eeml. 1016 en als laatste Haarlem met 977 hout. In de tweede helft kwam Alkmaar gewel dig opzetten en drong met 1113 hout Amsterdam naar de tweede plaats. Am sterdam bracht het niet verder dan 984 hout. Ook Haarlem herstelde zich in de tweede helft en wierp 1096 hout. Gooi en Eeml. bleef onderaan met 939 hout. De uitslag in deze bondenwed strijd was: 1. Alkmaar 2167; 2. Amster dam 2096; 3. Haarlem 2073; 4. Gooi en Eeml. 1955 hout. Om de clubtitel. De strijd om het clubkampioenschap was nog spannender. Na de eerste helft stond Kegelclub 1937 A'dam aan de kop met 496; ZEK? Alkmaar wierp 2 hout minder n.l. 494; Houdt Plank Bus sum 485 en „De Prins", Haarlem 481 hout. In de 2e helft wierpen Kegel club 1937 en Houdt Plank hetzelfde hout n.l. 480. ZEKZ? was minder ge lukkig en moest met 496 hout tevreden zijn. De Prins uit Haarlem wierp 425 hout. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. „1937" met 976 hout; 2. Houdt Plank 965; 3. ZEKZ? 963; 4. De Prins 906 hout. De bondenwedstrijd voor dames had plaats in het café-restaurant „Maurits' aan de Admiraal de Ruijterweg. Hoe wel de Alkmaarse dames steeds hoger hout werpen, moesten zij ook deze keer met de derde plaats tevreden zijn. Dank zij de voortreffelijke series van mevr. De Haas (Schagen) en mevr. Swier, resp met 206 en 192 hout, brach ten zij het tot 865 hout. Hieronder de volledige uitslagen na drie ronden: Districts-bondenwedstrijd heren: 1. Alkmaar 5999, 10 pt.; 2. Haarlem 6096. 9 pt.; 3. Amsterdam 5857, 8 pt.; 4. Gooi en Eeml. 5285, 3 pt. Club-districtskampioenschap: 1. Ke gelclub 1937 2895, 10 pt.; 2. De Prins, Haarlem 2824, 7 pt.; 3. ZEKZ?, Alkmaar 2787, 7 pt.; 4. Houdt Plank, Bussum 2807, 6 pt. Het Alkm. tiental speelde constant. Iedere speler wierp boven de 200 hout. 1945 tot en met '49 een interessante beschouwing gaf. Hierbij viel teken- male een sterke teruggang te consta teren die de Ned. visserij wel tot na denken zal hebben gestemd. Vervolgens werd gelegenheid gege ven tot een gedachtenwisseling met de inleiders, waarvan door vele aan wezigen gebruik werd gemaakt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren R. Brands als voorzitter, Joh. W. Stevenson als secretaris en P. C. Vlaming als penningmeester herkozen; de vertegenwoordigers der twaalf af delingen werden opnieuw in het be stuur gekozen. De herkiezing van de heren Brands en Stevenson geschied de bij acclamatie. De „Bergerhofspelers" gaven een uitvoering De Bergerhoftoneelspelers verrasten hun vele buurtgenoten Zaterdagavond in het Wapen van Heemskerk met een tamelijk vlotte uitvoering van het amu sante blijspel In drie bedrijven „Het verleden keert weer". Waarschijnlijk heeft de medewerking van enige plaat selijke firma's, die een tip-tcrp toneel aankleding beschikbaar stelden, zoals deze vaak aan het beroepstoneel wordt verschaft, de medespelenden tot een behoorlijke vertolking geïnspireerd. Mede door de veelal perfecte rol- kennis konden de tafrelen elkander met de regelmaat van een klok opvol gen, zonder dat ernstige haperingen afbreuk aan het spel deden. „Het ver leden keert weer", de titel verraadt het reeds, geeft een herhaling van ge beurtenissen uit voorafgaande jaren. Suze, de tweede vrouw van profes sor Anton de Groot, krijgt opnieuw contact'met haar vroegere ambtgenoot Baron van Reewijck Schallenburg, die nu, ook op aandringen van Helena Verhoeven, een zuster van de eerste vrouw van de professor, de hand vroeg van de reeds bijna met Evert Wouters verloofde dochter van de professor, waarover Suze thans toezicht heeft. Deze handeling kan Suze allerminst toestaan en zij tracht baron's welhaast onverzettelijke wil te breken. Maar de professor, verstrooid als altijd en voor bereid door Helena, bekijkt de zaak anders en meent goed te doen Elly aan de baron toe te vertrouwen. En zo verplaatste het stuk zich van de ene in de andere belachelijke verwik keling. Prof. Anton de Groot (W. v. Wie- ringen) gelijk Danny Kaye in de film „De verstrooide professor" wist zijn allesbehalve gemakkelijke opdracht steeds goed uit te beelden. Suze (mevr. C. Dekker—Tiebie)daar entegen, ging wellicht te veel gebukt onder de grote moeilijkheden, waar aan zij zich als tweede vrouw diende aan te passen. Wat meer actie en leven zouden het optreden misschien v/at aantrekkelijker kunnen maken. Elly (mej. R. Besse) tamelijk frank en vrij crp de planken was de alles zins beminde dochter, die toonde reeds aardig wat toneelbloed in de aderen te hebben. Baron van Reewijck Schallen burg (J. Hos) kon bekoren door zijn goed volgehouden spraak. Helena Verhoeven (mevr. KuindersmaVis) stelde naar behoren de overdreven zuster van de professor voor, hoewel zij haar mimiek soms iets te veel naar de zaal richtte. De overige medespelenden slaagden erin hun rol te vervullen, voor zover, dat in hun vermogen lag, al hadden sommigen nogal moeite het veelal rumoerige publiek te overstemmen, waaronder vooral het spel van het dienstmeisje Dora (mej. H. Borjeson) leed. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Hotel Reserve (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Rope (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Prins der dieven (14 jaar); A.B.T., 8 uur: De dertien lanciers (14 jaar). Gem. Museum, 25 uur: Tentoon stelling Alkmaarse schilders. 't Gulden Vlies, 8 uur: Nottingham Playhouse Cy. in The Rivale. DINSDAG Bioscopen gesloten. 't Gulden Vlies, 8 uur: 't Voetlicht: Een bruid kwam op bezoek. Burgerlijke Stand Geboren: Angelina A. M., dochter van J. J. J. Stavenuiter en A. H. M. Plas. Johanna, dochter van C. Schouten en J. Bergs- ma. Anna M., dochter van N. Beentjes en N. Flutsch. Leent je, dochter van P. J. van Westerop en J. de Groot. - Johanna, dochter van C. W. Zwart en N. Wendel. Maria P., dochter van P. J. Hofman en M. P. van Die pen. Ferdinand, zoon van J. Leurg en J. Kruijt. Getrouwd: Petrus Th. Minneboo en Catharina Verbeek. Overleden: Simon A. Leering, 5 jaar. Christiaan Sodekampff, 58 jaar, gehuwd met M. Pels. Jan Hollebeek, 80 jaar, weduw naar van J.Kuijt. Schaaknieuws V.V.V. ALKMAAR TEGEN HAARLEM Zondag werd in het Wapen van Heemskerk de eerste promotie-wedstrijd gespeeld voor de KNSB en wel tegen het sterke Haarlemse Schaakgenootschap, dat vrijwel volledig was opgekomen, teruijl VVV twee reserve spelers moest opstellen. Hier volgt de volledige uitslag (Alkmaar VVV—Haarlem HSG): D. Appel Jr.—G. Kroone 0—1; P. Seewald—A. Verhoef 1—0; P. Vreeken •-R. A. G. Davidson 0—1; P. Hoekstra—P. Verdonk 0—1; E. G. Kayzer—J. de Vries Vï—V 2» W. Kwak—F. A. Spinhoven 0—1; A. Beemsterboer-mr. G. Snoek Henkemans 0-1; Ir. F. G. Cool-J. J. Bert 0-1; W. v. cl. Veen—G. Kranendonk 0—1; H. Huiberts— F, W. Antonisse 1—0. Schoolwedstrijden 1950 De uitslagen zijn voor het Voortgezet On derwijs: Eerste ronde, afdeling AIV: Ulo Heiloo III -Handelsschool III 2—3; Ulo Alkmaar III Ambachtsschool IV 1—2; Ambachtsschool V— Ulo Juliana II 6-0; Gymnasium III—Ulo Ber gen II 6—4. Eerste ronde, afdeling A V; VGLO I—Alk maar V 4—1; Ulo Juliana HI—Ambachtsschool III 5-0 (regj.); HBS VII-Ulo Alkmaar IV 4-5 (n.s.); Ambachtsschool VI—Ambachtsschool VIII 9-4. Tweede ronde, afdeling AI: Ambachts school I—Gymnasium I 0—1; Lyceum I—Kweek school I 4—0. Tweede ronde, afdeling All: Ulo Heiloo I —Ulo Alkmaar 0—1; Lyceum II—Ambaohts- Avondschool n 0—5 (regl.). Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 48. Pim, Pam en Pom raken niet uitgekeken. En... niet uitgeproefd! Al les moet gekeurd worden. Maar ook Wetsnavel doet zijn best. Het is ech ter maar een klein vogeltje en kan niet zoveel eten. Maar Wetsnavel heeft een heerlijk schuimkransje ontdekten daar zit hij nu al een uur aan te pik ken, terwijl Pim, Pam en Pom overal aan het neuzen zijn. Maar toch eten ze al niet zoveel meer, die honden. Ze beginnen langzaam aan genoeg te krij gen van al die snoeperijen. Hier nog eens een likje en daar nog eens een klein hapje. Nee, het eten gaat niet zo vlot meer. Maar aan de andere kant kunnen ze het ook niet over hun hart verkrijgen om al die heerlijkhe den onaangetast te laten. Ze zijn nu eenmaal in Luilekkerland en moeten daar ten volle van profiteren! Succesvolle opvoering van „De Stier" Een goede beurt heeft de RK Toneel vereniging „Cantecleer" gisteravond ge maakt. De bijna geheel bezette zaal in het Gulden Vlies vermaakte zich uit stekend met de opvoering van het blij spel „De Stier", dat door Piet Massin- koff bewerkt is naar een gegeven van Jan Verhoeven. Er was aan de opvoering veel zorg besteed en men bleek de acht rollen in „De Stier" zeer goed te kunnen bezet ten. De titel van het stuk is de bijnaam die één van de jongens van een HBS- clubje had in de schooltijd. Zijn ware naam was Bram Tegels en deze Bram komt plotseling binnenvallen in het huishouden van Jozef Piekering, één der jongens, die het tot professor heeft gebracht en al zijn aandacht schenkt aan mummies, spijkerschrift enz. Jozef is inderdaad een geleerde geworden. Maar in alle zaken des dagelijksen le vens een onbeholpen kind. Van het le ven van zijn vrouw Emmy begrijpt hij niets. Met de bedienden kan hij niet omgaan en dat zijn secretaresse niet eerljjk is, bemerkt hij in het geheel niet. Maar dan komt vanuit Californie de brief van „De Stier" en weldra doet deze zijn intrede in huize Piekering. En de Amerikaan weet een heel andere geest in de diverse personen uit Pieke- rings omgeving te brengen, wel eerst met veel tegenstand maar ten slotte Een alleszins geslaagde proef Het mannenkoor „Orpheus" onder directie van Joep Schreurs gaf bij wij ze van proef Zaterdag in het Gulden Vlies een populair zaalconcert, waar voor zeer veel belangstelling bestond. Welnu, deze muzikale proef van „Or pheus" is uitstekend geslaagd, en uit de publieke opinie viel op te maken dat een dergelijke concert-avond om herhaling vraagt. In het programma was met ieders smaak rekening gehouden, zodat ook de vrolijke noot er zelfs niet aan ont brak. Met genoegen constateerden we dat de prestaties van „Orpheus" zowel wat programma-samenstelling, als de wijze waarop het program wordt uit gevoerd zich nog steeds in opgaande lijn bewegen, en dat het ensemble in homogeniteit nog steeds groeit. Uitgesproken voortreffelijk werden de eerste twee nummers „Jesu dulcis" van Incertus en „O boze Jesu" van In- geymieri gezongen. Van de nieuw uit gevoerde werken willen we speciaal de Biljartkampioenschap klasse 7 tot 11 Het krachtsverschil tussen de deel nemers aan het persoonlijk biljart- kampioenschap, district Alkmaar, in de klasse 7 tot 11 is, gezien de uitsla gen, uiterst gering. Maar liefst drie spelers eindigden met een gelijk aan tal matchpunten op de eerste plaats en de andere deden bovendien nog maar weinig voor hen onder. Het was ten slotte Burger, die, dank zij zijn gemid delde, kampioen in deze klasse werd. De uitslag bewijst dat de wedstrijden van Zaterdag en Zondag uitermate spannend en soms verrassend zijn ge weest. Burger die vóór de wedstrijden van dit weekeinde de beste papieren bezat, kreeg een nederlaag te slikken van Buisman, die weer eens verrassend op dreef was. Met een serie van 55 en een partij-gemiddelde van 10 bewees Buisman voor de tweede maal tot een van de sterkste spelers in deze klasse te behoren. Burger was door deze ne derlaag echter in het geheel niet uit het lood geslagen. Integendeel, in zijn partij tegen Watertor herstelde hij zich op schitterende wijze en won met het hoogste partij-gemiddelde van dit tournooi, namelijk 11.36. Een van de meest technische spelers van dit tournooi, Jac. Smit, bleef in de laatste partijen wat beneden de verwachtingen evenals Schouten die nota bene op de laatste plaats eindigde. De voorzitter van het district, de heer P. te Bos, sprak vriendelijke woorden tot de spelers en de organi serende vereniging, waarna de heer Mors, voorzitter van de Drie Ruiten, de prijzen uitreikte. Voor iedere deel nemer waren twee prijzen beschik baar en allen zullen zij zonder twijfel de herinneringen aan dit uitermate spannende en sportieve tournooi in dank hebben aanvaard. De belangstelling voor de wedstrij den van Zaterdag en Zondag was zeer groot en opvallend was dat het publiés op bewonderenswaardige wijze de spe lers de gelegenheid heeft gegeven zich bij iedere partij te concentreren door een doodse stilte te betrachten. Het behoeft wel geen betoog dat na het beëindigen van dit tournooi spe lers en supporters nog geruime tijd bijeen bleven en zodoende gezamenlijk de verjaardag van een van de „kamp vechters", n.l. B. Wijkhuizen, konden vieren. De uitslagen dag waren: van Zaterdag en Zon- Wijkhuizen 250 35 20 7.14 Schouten 209 35 33 5.71 Buisman 250 25 55 10.— Burger 209 25 34 8.36 Burger 250 22 50 11.36 Watertor 138 22 27 6.27 Schouten 250 33 36 7.57 Smit 188 33 30 5.69 Buisman 250 24 41 10.41 Smit 213 24 46 8.87 Watertor 250 31 30 8.06 Wijkhuizen 230 31 39 7.41 De eindstand is: 1. Burger 1152 50 8.66 6 2. Buisman 1165 75 8.20 6 3. Wijkhuizen 1106 39 6.32 6 4. Watertor 1114 33 7.37 5 5. Smit 1147 48 7.16 4 6. Schouten 1133 33 7.30 3 cantate „Dit Seele des Weltalls" van Mozart, waarbij Joep Schreurs de kla vierpartij speelde en de tweede diri gent, deh eer Kist, de leiding had. Dit werk is het enige dat Mozart voor mannenkoor schreef. Dat het meer' po pulaire gedeelte bij het publiek zeer in de smaak viel behoeft geen betoog. Veel oijval genoten de mooi gezongen negro-spirituals „Nobody knows" van Burleigh, en „Steal away" van Kort. Het laatste moest worden gebisseerd. De drie laatste werkjes werden zeer geestig uitgevoerd o.m. „Voermanslied" van RoesKe en „Skotse Trye" van Joep Schreurs. Ais solist werkte aan dit con cert mede de tenor Dick van Diepen uit Amsterdam. Deze zong met groot succes enkele opera-aria's o.a. van Mo zart, Doniretti, Puccini e.a. Het was de kennismaking met een jong beminnen de zanger, in het bezit van een „pracht stem" en ve :1 muzikaliteit. Zijn op treden houdt grote beloften voor de toekomst in. Zijn laatste nummer uit Boheme van Puccini moest worden her haald. De dirigent speelde de klavier begeleiding en werd terecht in het suc ces betrokken. .Orpheus" kan de vol doening smaken dat nu bewezen is dat ook een zaalconcert werkelijk zin heeft. Inderdaad, dit concert zonder pauze is een succes geweest. M. S. Gunningen bij aanbestedingen Aan de N.V. P. Daalder's Aanne- mings-bedrijf te Alkmaar is door de Rijkswaterstaat opgedragen het onder houd van de Rijkszeewerken, Buiten duinen en Rijkshavenwerken op Texel gedurende 1950. Het werk werd gegund voor f 28.468. De heer A. Schoen te Alkmaar heeft het bouwen van een landhuis te Heiloo gegund aan de heer B. P. van Kooten te Oudorp. Het bouwen van een 8-klassige Oos tenrijkse school te Alkmaar is gegund aan de firma J. W. v. d. Klugt en Zn. te Nöordwijkerhout. Filmavond bestuurdersbond De Alkmaarse Bestuurdersbond zet een goede traditie voort, door het or ganiseren van een filmvoorstelling op Woensdag 19 April met een filfh, die zeer de aandacht verdient. Men heeft beslag weten te leggen op de beken de film „Hoog bezoek" (The Bishop s wife") die overal zeer goede beoor delingen heeft gekregen. Ook de kinderen worden niet verge ten. 's Middags wordt eveneens in 't Gulden Vlies een kindervoorstelling gegeven met de mooie film „De cir cusjongen". Geslaagd Voor het examen voor adj.-commies der Registratie en Successie is ge slaagd onze stadgenoot de heer P. Blok, werkzaam ter inspectie dei- Registratie en Successie, alhier. met veel succes en daarbij geholpen door Piekerings nichtje Miepie, de dochter van mr. Kouters de kantonrech ter. Jan Bernards heeftd e rol van Pie kering na een wat zwak begin uitste kend gespeeld, een goed type met stij ging in de uitbeelding. De titelrol vond in Jac. Beentjes een bijzonder goede vertolker. Hij zette deze figuur krach tig op de planken en wist alle kansen, die de rol bood, succesvol te benutten Mej. N. Keysper mag met waardering genoemd worden voor de leuke vlotte wijze waarop zij het nichtje Miepie speelde. Mevr. Kooy—Stadegaard had 'n moeilijke taak, want juffrouw IJzin- ga, de secretaresse is nu niet direct een sympathieke figuur. Zij wist echter het juiste type te vinden. Een prachtig stel vormden de twee gedienstigen van de professor, Mina en Adriaan. Mevr. De Moei—Stokhof alle hulde voor haar vertolking van Mina, terwijl Martien Wessels als Adriaan weldoordacht spel te zien gaf. Toon Buissink maakte van de kantonrechter Kouters een figuur die opviel, terwijl Tiny van Berkum van de wat slap uitgewerkte rol van de professorsvrouw toch een aardige ver tolking gaf. De regie was in handen van Bep Speet, die alle eer had van haar werk. Een luid applaus dat aan het slot de uitvoerenden vele malen terugriep, was een welverdiende beloning voor de prettige avond, die .Cantecleer" de toe schouwers had bezorgd. G. Scholieren, hier ligt uw kans Zoals bekend, treedt hedenavond in het Gulden Vlies „The Nottingham Playhouse Company" voor het voet licht met Sheridans speu „The Rivals". Het komt niet zo heel vaak voor dat men in Alkmaar in de gelegenheid is, een Engels stuk in de oorspronkelijke taal te beluisteren en zo de sfeer te ondergaan, die de auteur in zijn werk heeft willen leggen. Daarom is het een uitstekende ge dachte, om de leerlingen van de Mid delbare scholen in Alkmaar de helpen de hand te reiken en hen in de gele genheid te stellen, deze voorstelling voor de luttele prijs van één gulden te komen bijwonen. Zowel uit een oogpunt van alge mene ontwikkeling als ter vermeer dering van hun kennis van het Engel se kunnen wij de jonge mensen een bezoek aan het Gulden warm aanbe velen. En dan laten wij het genoegen van het zien van een goed toneelstuk nog buiten beschouwing. Ook anderen willen wij aanraden, deze unieke gelgenheid niet te laten voorbijgaan Er zijn nog kaarten be schikbaar van hier en gunter XXI Ik moet jullie toch efkies hewwe over gustermiddag. Weerover den? xelle jol- lie vragen. Nou, 't is over de voetbal- derai. Puur bai vergissing sting de radio an op de sport en ik hew werempel aérlef uur d'r nei luisterd. Niet dat ik 't nou zoo bar mooi vond, watte ze er deide of oigelik, ifcatte ze deer niet deije. Ze wiere temet elke menuut kraakt, behalve Kraak zelf den, want die stompte van 'm of dat 't 'n lust was. Nou, ik hew van voetballen gien ver- staje, de kloinzeuns hewwe al zoo an m'n oore tuuterd, dat hooren en zien je vergaat. En me skoöndochter het alle Maandagge drie broeke en drie kiele te wasken; nou, die het d'r buk ok vol van voetbal. Maar zie je, weet je wat ik nou lammenadig vind, datte ze zoo lam lendig wasze om nou niet ien keertje 'n oi te leggen in 't Belgische nest. Ze zegge altoid, as ze over Belgie prate, 6 die lui, dat benne lui van niks. Nou, ik zeg maar zoo, ze kenne van d'r of trappe en da's al heel wat waard. Dat past in deuze toid wel. D'r is wat deur me heengaan toe ik zoo luisterde nei die meneer, die 't ripperteerde en die bar ontevreejen was. We moste d'r wat aars nei toe sturewat den? vrage jollie netuurlik. Nou, in Bergen-op- Zoom (hou je vroom) deer benne nag al wat oudjes en die benne erg dank baar voor watte de mense alle jare voor heulie doene en die gaan nou wat terug doen. Die gane 'n vroólike eivend ver- zurgemet oigen krachteop t teneel, weer op de planke luidjes van tach-entig kommemet meziek van voif lui, samen driehonderdvoifenzeu- ventig jaar (zoo per stik drie kwart eeuw oud)en d'r benne d'r bai die nag nooit op de planke staan hew.ik zou zegge, pet-of voor zukkens.... as Piet Kraak 'm nou 'rs versting met die luidjes deer en 't is nagal dicht bai Antwerpen, zou-ie met dat kerdate stel niet wat meer sukses hewwe? T Is maar 'n denkbeeld hoor en 'k geef 1 voor beterwant watte ze nouw zien leiten hewwe, da's toch maar niks weestis nou net die opperbaas van de voetballers, meheer Lotsy (gelouf ik) 'n paar maande wegweest nei India om deer te spietsen over sport ze ben ne moin deer aérs net sportief genog) en zouwe ze dat Zundag nou as wel- kom-thuisie bedoeld hewwe? Affoin, ik zou zegge, Kraak moet er maar 'rs over denke.... SOIMEN. Gediplomeerden landbouwschool Voor het eindexamen van de Land bouwschool te Purmerend zijn o.a. de volgende streekgenoten geslaagd: L. v. Dam te Z. en N. Schermer; H. Bakker te Heiloo; J. Stroet te Beem- ster; J. Kaay te Graft; C. Kos te Ber gen; J. Oudejans en A. Smit te Graft; B. Roeloper te De Rijp; J. Blaauw t« Oterleek; J. Koning, H. Jonk en C. van Diepen te Beemster; P. Leegwater t# Heiloo; P. de Geus te Akersloot; A. Plooyer te Z. en N. Schermer; J. Wen- del en J. Rootebos te Beemster. Bevorderd van de 3e naar de 4e klast P. Stroet, P. Blankendaal en R. da Lange te Beemster; P. de Jongh en G. de Geus te Akersloot; J. Muijs te Hei loo; K. Koot te Schermerhorn; J. Zwaan te Heiloo; P. Konijn te Akersloot; L. Schelling te Oterleek; P. Koning en P. Groot te Beemster en N. Pronk en A. Stekelenbos te Oterleek. Toelating van leerlingen Gem. scholen Wij verwijzen belanghebbenden naar de in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende de toelating van leerlingen tct de Gem. Handelsschool en wat de courant van Zaterdag be- treftt naar de advertentie voor toela ting van leerlingen op het Murmellius Gymnasium. Verhoogde Duitse rechten wekken ongerustheid Dooreen genomen mogen de resul taten in de tuinbouw gedurende de eerste helft van April zeer gunstig worden genoemd. Nu de witte en gele kool vrijwel ge heel zijn geruimd, beheerst de rode kool de markt. De prijs bleef gere geld oplopen en na Pasen lagen de no teringen boven f 49.Te Warmenhui- zen werd Zaterdag zelfs de recordprijs van f 52.50 bésteed. Voornamelijk Duitsland legde grote belangstelling aan de dag en in de loop van 'n week werden 45 wagons naar dit land geëx porteerd. Ongeveer de helft van de aanvoer der kroten draaide door en werd als veevoer van de hand gezet. In verband met de aanvoerregeling is te verwach ten, dat half Mei alles zal zijn opge ruimd. Uit het buitenland was weinig vraag. Engeland betrok kleine hoeveel heden lange bieten, Oostenrijk en Frankrijk namen wat ronde bieten af. De teelt van witlof wordt voorna melijk beoefend in de omgeving van Obdam, Avenhorn en Wognum. De aanvoer werd door het koele weer be perkt en de prijs liep verder op tot 38 a 39 cent. Zaterdag werd zelfs 44 cent betaald. Ook de andere voorjaarsgroenten profiteerden van het frisse weer en de prijzen voor sla, spinazie en radijs wraen bevredigend. Uitvoer naar Duitsland beïnvloedde de markt ten goede. Export naar Duitsland in gevaar. Het is bekend en het blijkt ook weer uit het bovenstaande, dat het voorna melijk Duitsland is, dat de resultaten van onze tuinbouw bepaalt. Juist daarom maakt men zich ernstig onge rust over de verhoogde Duitse invoer rechten, die ten dele reeds op 19 April zijn ingegaan en die voor de siultkool op 1 Juni van kracht zullen worden. Daarbij wordt er op gewezen, dat de witte kool tot October 1949 niet in Duitsland kon worden afgezet. Tot op dat ogenblik bedroeg het invoerrecht 8 Mark per 100 kg. Toen 'dit recht werd verlaagd tot op 2 Mark bedroeg de ex port van witte kool naar Duitsland ge durende het laatste kwartaal van 1949 niet minder dan ongeveer 4 millioen kg. Men ingang van 1 Juni wordt het recht weer 8 Mark en men maakt zich geen illusies omtrent de gevolgen, die catastrophaal worden genoemd. Zware rechten zijn ook gelegd op de aardbeien, komkommers, tomaten en pp de spinazie, terwijl de kans bestaat, dat nog verschillende andere artikelen zullen volgen. Zoals te begrijpen is heeft het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen zich onmiddellijk in verbinding gesteld met onze minister van Land bouw, waarbij het zich op het stand punt plaatst, dat deze Duitse politiek moeilijk in overeenstemming is te ach ten, met de liberalisatie van de Euro pese handel, die overal wordt nage streefd. Overigens worden de maatregelen in verband gebracht met een streven om de Duitse tuinderij, die gedurende de jaren van zwarte handel in Duitsland gemakkelijk goede zaken maakte en die de concurrentie was ontgroeid, te steunen. Daarnaast wordt het mogelijk geacht, dat van Duitse zijde rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat de handelsbalans tussen Duitsland en Nederland de laatste tijd voor Duits land steeds ongunstiger is geworden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2