Troepenmacht van Aziz geeft zich over Geen vrede tot elke prijs Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Van Zeeland voert besprekingen Wenken aan Oostduitse jeugd Dit jaar weer bloembollen naar Engeland DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hamid II Wesierlings opdrachigever Sultan van Pontianak bekent schuldig te zijn Eerste wapenhulp voor Nederland Belangrijke rede van Truman verwacht Hartkleppen van plastic Partijleiders niet bevredigd Tulpen Rallye kwam door Alkmaar Verklaring van kanselier Adenauer in Berlijn ,,Hier is geen geheime politie Waar zijn onze soldaten Weer 'n proces te Praag Nieuw contract is zeer gunstig 3000 bootwerkers leggen het werk neer BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdum 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Donderdag 20 April 1950 147e Jaargang No. 93 ALKMAABSCBI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. In een communiqué van het ministerie van defensie der RIS wordt mede gedeeld, dat gisteren het bataljon onder commando van de majoor Worang in Zuid-Celebes is geland en is opgerukt in de richting van Makassar. De eenheden van Abdul Aziz hebben zich Woensdag onvoorwaardelijk overgegeven aan de majoor Pieters, zolang kolonel Kawilarang daar nog niet is aangekomen. De eenheden van Aziz worden thans beschouwd als gevangenen. De hoofdmacht van Kawilarang zal onmiddellijk op Zuid-Celebes landen. neergeschoten de secretaris-generaal van het ministerie van defensie en de fungerend chef-staf, de kolonel Sima- tupang. Van de zijde van het Nederlandse leger is medegedeeld, dat alle KNIL- troepen op Zuid-Celebes door de Ne derlandse officieren zijn ontwapend. Hun is bevolen in de kazernes te blij ven. Deze worden door de politie van de staat Ocrst-Indonesie bewaakt. Ge vreesd werd, dat deze troepen de zijde van de opstandelingen in Makassar rouden kiezen. Inmiddels komt uit Djakarta het be richt van Aneta, dat Sultan Hamid de Tweede heeft bekend, dat hij aan Wes terling bevel heeft gegeven, de verga dering van de ministerraad op 24 Januari te overvallen, alle aanwezige ministers gevangen te nemen en de mi nister van defensie en andere defensie- autoriteiten ter plaatse neer te schie ten. Daarna zou er een regering wor den gevormd, waarin Sultan Hamid de portefeuille van defensie zou krijgen. Van de bekentenis van Sultan Hamid werd mededeling gedaan in een com muniqué van het ministerie van voor lichting der RIS, waarin wordt ver meld, dat Sultan Hamid onmiddellijk na zijn arestatie aan een scherp ver hoor werd onderworpen. Behalve de minister van defensie moesten worden Volgende week vertrek f: De eerste scheepslading wapen materiaal, dat krachtens het Ameri kaanse program voor militaire hulp ter beschikking van Nederland zal worden gesteld, zal in de loop van de volgende week uit de Verenigde Sta ten worden verscheept. Deze lading, die uit vliegtuigen en vliegtuigonder delen zal bestaan, zal uit een haven aan de Amerikaanse westkust vertrek ken. Tegelijkertijd wordt een scheeps lading ander materiaal in een der ha vens aan de Atlantische kust voor verzending in gereedheid gebracht. MONONOTU MAAKTE EXCUSES De minister van voorlichting der RIS, Mononotu, heeft gistermorgen persoonlijk de hoge commissaris, dr. Hirsehfeld, zijn excuses aangeboden voor de beschuldigingen, welke uit naam van het ministerie aan het adres van de Nederlandse legerleiding zijn uitgesproken. Gezegd was. dat deze door haar houding in het conflict- Aziz voor de tweede maal haar ver plichtingen niet zou zijn nagekomen Mononotu deelde mede, dat noch hij noeï. zijn secretaris-generaal het be wuste commentaar had gezien. Hij heeft echter toegezegd, de schuldigen te zullen ontslaan. Dr. Hirsehfeld had in opdracht van het „pijnlijk verraste" Den Haag op heldering over deze kwestie gevraagd. „Titoïstische" partij in het Ruhrgebied Titoistisch gezinde communisten in het Ruhrgebied zijn thans bezig zich te organiseren. Het is waarschijnlijk, dat zij als onafhankelijke communistische partij zullen deelnemen aan de verkie zingen, die in Juni in Noord-Rijn-West- falen zullen worden gehouden. Als lei der treedt op de Düsseldorfse commu nist Schappe, die onlangs bij de zuive ring der comm. partij werd uitgesto ten. Dr. Sander mag geen arts meer zijn De medische raad van toezicht in de Amerikaanse staat New Hampshire heetf dr. Sanders licentie voor het uit oefenen van een medische praktijk in getrokken. Dr. Sander is onlangs vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij een kan kerpatiënt uit medelijden had gedood. Het Witte Huis heeft gisteren be kend gemaakt, dat president Truman Donderdag een belangrijke redevoe ring over de buitenlandse politiek zal houden. De president zal de Ameri kaanse vereniging van dagbladredac teuren toespreken. De rede zal twin tig minuten duren. Het staatstoezicht op de mijnen bestaat vandaag honderd veertig jaar. Binnen twee jaar zal men in staat zijn, mensen met zieke hartkleppen te voorzien van hartkleppen van plastic, aldus verklaarden vier medici van het New Yorks Albany Medical Col lege. Reeds lopen verschillende hon den in de Verenigde SUiten rond met kunstmatige hartkleppen, zo deelden genoemde artsen aan de federatie van Amerikaanse ver enigingen voor experimentele biologie mede. De kunstmatige kleppen worden in het hart aan gebracht door een „betrekkelijk ongevaarlijke operatie", aldus deze medici. BIJ EMMERIK WORDT NAAR OLIE GEZOCHT. Naar het Westduitse persbureau DPA meldt zijn thans onderzoekingen naar het voorkomen van aardolie be gonnen in het gebied van Emmerik bij de Nederlandse grens. De boringen verder zuidelijk ten Oosten van Kleef worden nog voortgezet. Nederlandse mijnenveger op wrak gevaren H.M.'s mijnenveger Malzwin van de vierde flottielje mijnenvegers, die op het ogenblik van Scheveningen uit opereert, stootte gistermorgen nabij Hoek van Holland op een wrak buiten de bevaren routes. H.M.'s mijnenve gers Schulpengat en Schiermonnikoog van hetzelfde flottielje, een sleepboot, de reddingboot van Hoek van Holland en een vliegtuig van het marinevlieg kamp Valkenburg verleenden assis tentie. De Malzwin werd door de Schulpengat achterwaarts de monding van de Nieuwe Waterweg binnenge sleept. Er zijn geen persoonlijke on gelukken gebeurd. De huid van het schip was openge scheurd van de boeg tot onder de ma chinekamer De boot is in zinkende toestand in de Berghaven aan de grond gezet. Se'dafren van Stuyvesant te Vlissingen aan land Aan boord van de op de thuisreis zijnde „Stuyvesant" bevindt zich een honderdtal uit Curagao repatriërende militairen. Teneinde hun thuiskomst te hpsDoedigen zal de „Stuyvesant" de mi litairen in de haven van Vlissingen debarkeren alvorens verder naar Ant werpen te gaan De ..Stuyvesant" wordt Zondag in Vlissingen verwacht. Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrij dagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op enkele plaatsen voornamelijk op droge gronden lichte nachtvorst Overdag iets hogere tempert turen dan van daag Mati e tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen VRIJDAG: Zon op 5.32, onder 19-47; Maan op 6 46. De Britten Walton en Kirkley, die als eersten aan de controle te Alkmaar aankwamen en ook als eersten Noordwijk binnenreden. Zie verder pog. 2 De Katholieke Belgische kabinetsfor mateur Paul van Zeeland heeft giste ren met liberale en socialistische lei ders besprekingen gevoerd over het voorstel van koning Leopold om de koninklijke bevoegdheden tijdelijk over te dragen aan kroonprins Boude- wijn. De besprekingen hebben twee uur geduurd. Vandaag zal opnieuw worden beraadslaagd. Na afloop van deze conferentie begonnen besprekin gen tussen Van Zeeland en leiders der Katholieke Volkspartij. Het socialistische blad „Le Peuple" meldt, dat Van Zeeland heeft ver zekerd, ervoor in te staan, dat het wetsontwerp indien tot wet verheven, ook werkeijk zal worden toegepast en dat koning Leopold dan ook inderdaad zijn bevoegdheden uit handen zal ge ven. De kabinetsformateur kon even wel niet meedelen, onder welke voor waarden de koning zijn gezag weer zou gaan uitoefenen. Volgens hetzelfde blad zouden Van Zeelands verklaringen de partijleiders niet hebben bevredigd. Het is niet waarschijnlijk, dat de socialisten in het nieuwe kabinet zitting zullen ne men. Volgens politieke kringen te Brussel zou een' bestand kunnen wor den afgekondigd, totdat een modus ge vonden is. Gisteravond laat zou Paul van Zee land verslag uitbrengen aan prins regent Karei. Na afloop van zijn bezoek aan de Prins-Regent heeft Van Zeeland aan de pers medegedeeld, dat er naar zijn mening „schot in zit". Hij zou vandaag de gehele dag confereren met delega ties der drie partijen en na afloop hier- van een beslissing kunnen nemen. Ver wacht wordt, dat elke delegatie het hare zal zeggen over de wet, die de overdracht der koninklijke bevoegdhe den aan prins Boudewijn moet regelen en dat al het mogelijke zal worden ge daan, om zo spoedig mogelijk een eind te maken aan de impasse, waarin Bel- gie thans verkeert. Rode opmars op Hainan Van communistische zijde te Hong kong is melding gemaakt van nieuwe vorderingen der communistische lan dingsstrijdkrachten op Hainan, in te genstelling tot nationalistische berich ten, dat 5.000 man van een groep van 8.000 mar. communistische landings troepen buiten gevecht gesteld en de rest in heuvelachtig terrein geïsoleerd was. Volgens het pro-communistische, te Hongkong verschijnende blad, „Ta Koeng Pap" werd Maandag de vijfde en grootste landing sinds begin Maart uitgevoerd, onder zwaar nationalistisch artillerievuur en luchtaanvallen. SOWJETUNIE TEGEN INTERNATIO NALISATIE VAN JERUZALEM De Sowjetunie heeft de V.N. meege deeld, dat zij gekant is tegen het sta tuut betreffende de internationalisatie van Jeruzalem, dat is opgesteld door de Trustschapsraad. Kanselier Adenauer is gisteren in een vliegtuig, dat hem door de Ame rikaanse Hoge Commissaris, Mr. Cloy ter beschikking was gesteld, van Ber lijn naar Bonn vertrokken. Eerder crp dt- dag heeft hij een persconferentie gehouden, waarin hij terugkwam op het zingen van het „Deutschland über alles'", dat zoveel stof heeft doen op waaien. Dit was een teken van pro gressiviteit en niet van reactie, zo zeide hij. Adenauer verklaarde vrede te wil len, maar niet ten koste van Duits land. Duitsland wenst ook geen leger te bezitten. Het heeft reeds, zo zeide hij, oorlog genoeg gekend en wil geen slachtoffer worden op het slagveld tussen Amerika en Rusland. Ten slotte beloofde Adenauer op nieuw, dat Berlijn in ieder opzicht economisch zowel als financieel, ge steund zal worden, zodat het een toon beeld voor de Sowjetunie zou zijn. Tijdens zijn verblijf in Berlijn be zocht de Westduitse bondskanse lier dr. Konrad Adenauer een receptie in het Schöneberger Raad huis, in de Amerikaanse sector Van Berlijn. Van links naar rechts: generaal-majoor Maxwell D. Tay lor, Amerikaans commandant in Berlijn, generaal-majoor Jean Ganewal, Frans commandant, dr. Konrad Adenauer en generaal- majoor Geoffrey K. BourneEn gels commandant. Lijst zonder einde.. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Berlijn heeft gisteren een lijst gepubli ceerd van hetgeen wel en hetgeen niet is toegestaan aan de Oostduitse jeugd, wanneer deze op Pinksteren naar Ber lijn komt om daar mee te doen aan de onder communistische auspiciën staan de „vredesdemonstratie", waaraan, naar verwacht wordt, 500.000 mensen zullen deelnemen. Volgens een Amerikaanse woordvoer der is de lijst gepubliceerd „teneinde bezoekers van achter het IJzeren Gor dijn te kunnen laten genieten van en kele der vrijheden van de Westelijke sectoren, die hun thuis niet toegestaan zijn". De Amerikaanse verklaring waar schuwt de bezoekers niet in formatie te marcheren, geen politieke vergaderin gen te houden, geen uniformen, vuur wapenen of militaire insignes te dragen, geen vlugschriften te verspreiden, geen marsliederen te zingen, geen propagan daleuzen te roepen en geen privé eigendommen te vernielen. Daarentegen is het de bezoekers wel toegestaan iedere krant te lezen, die zjj maar willen, naar elke schouwburg of bioscoop te gaan waar zij zin in heb ben, met iedereen te praten zonder rtinsdag is bij de schoenmaker Mar- chand in Reeuwijk, die uit liefheb berij enig pluimvee houdt, een bijzonder kuiken geboren. Het diertje heeft vier poten, vier vlerken en twee staarten. Het beestje maakt een gezonde indruk. Maar de Reeuwijkse wormen gaan een slechte tijd tegemoet, als de kuikens een- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii instituut te heeft men door Röntgenbestraling een nieuwe en Dij experimenten in het Svalöv in Zuid-Zweden Van de rest had hij zich piekfijn in de kleren gestoken. Nu zit hij in een oud pakje cellulair. De nieuwe kleren plus de fiets plus het resterende geld zijn aan de rechtmatige eigenaars terugge geven. Onlangs werd in Antwerpen goud ontdekt, dat in vaten vet verbor gen was. De politie heeft het nooit maal begint te graven. Een Ameri- ^etere soort mosterdplant gekweekt. In wmen vertellen, maar er zat ook nog kaanse fabriek heeft iets nieuws gecon strueerd, namelijk een fabriek-op-wie- len, waar stalen vaten gemaakt wor den. Het geheel bestaat uit dertig speciaal ontworpen trucks en trailers, waarin de machineruimten, een cafe taria en „slaapzalen" Nog een poosje en dan komt de bakker voor m'n deur zijn kadetjes vervaardigen. Ge weet, vrienden, dat reclame in de Nederlandse radio verboden is. Nou ja, verboden. Preken voor eigen parochie mag dan toch maar wèl. Maar ook de radioprogramma's van de Verenigde Naties zullen binnenkort reclame toela ten, mits deze aan „bepaalde normen van waardigheid" beantwoordt. Om uit te maken, wat dat is, zal wel een commissie benoemd worden met zeven of acht subcommissies. Radio- Moskou heeft verteld, dat in Rusland meer dan duizend nieuwe modellen kle dingstukken voor heren, dames en kin deren ontworpen zijn voor het lente- en zomerseizoen De tijden van beren mutsen en hoge laarzen zijn voorbij! den vervolge gaat Abraham in Zweden de mosterd halen. Een Haagse ma gazijnbediende ging er met zevenhon derd piek en een nieuwe fiets van zijn baas vandoor. Toen de politie hem ge vangen had, had-ie nog f 142.50 over. Roep me maar als de mensheid weer gewoon gaat doen! 600 karaat industriediamant in de reu zel. Het spoor leidde (overigens tot grote vreugde van de rechercheurs) naar Amerika, waar het spul vandaan kwam. Jn Noordwest-Duitsland zullen de kran ten kleiner worden. Er bestaat geen papierdistributie, maar de situatie van het krantenpapier is critiek. Bij ons bestaat ook geen distributie, maar de situatie is ook ehnou ja, niet wat je-noemt, hè? Iemand is erin ge slaagd uit het hoofdbureau van po litie te Rome een telmachine te stelen Vermoedelijk werd dat ding door de agenten gebruikt om hun overwerkuren op na te rekenen. Er is daar nog altijd werk genoeg aan de winkel. Dins dag zijn ergens in de buurt weer twee politiemannen gedood omdat tweedui zend demonstranten anders wilden dan de Heilige Hermandad: En die gekke wereld van ons draait nog altijd maar door.... vrees voor represailles en alles te ko pen wat zij kunnen kopen. Tenslotte, aldus de verklaring, „moogt gij, en dit is wel het belangrijkste, hier de vrijheid van angst, de voornaamste vrijheid, die u thuis ontzegd wordt, genieten. Hier is geen geheime politie en geen staatswillekeur, die uw hande lingen binnen de perken van recht en orde, belemmeren". Johan van Oldenbarnevelt: Ver trok 18 April van Djakarta naar ^Rotterdam. Waterman: van Djakarta naar Rotterdam, werd 20 April te Port Said verwacht. General R. L. Howze, Djakarta Amsterdam, passeerde 18 April Aden. General C. C. Ballow, Djakarta Amsterdam, was op 18 April 300 M. NNW van Perim. Te Praag is een nieuw spionnage- proces begonnen. Terecht staan een majoor van het Tsjechoslowaakse le ger, die een schoonzoon is van de in Januari naar West-Duitsland gevluch te voormalige Tsjechoslowaakse vice- premier en minister voor Industrie Bohumil Lausman, een deken van de R. K, kerk, vier voormalige employé's van de Amerikaanse ambassade te Praag en zes Tsjechoslowaakse bur gers. De 34-jarige majoor Jaromir Nechansky, die in de afgelopen oor log deel uitmaakte van valscherm troepen, is de voornaamste beklaagde. In de rechtszaal waren geweren, re volvers, tommyguns, radiozendappa raten en andere militaire uitrustings stukken uitgestald, waarvan wordt verklaard dat zij bij de beklaagden in beslag werden genomen. De verdachten worden beschuldigd van spionnage ten behoeve van Ame rika. Zij zouden o.m. gegevens over het leger en de luchtmacht, over de ligging en de opbrengst van uraniummijnen en over bepaalde industrieën hebben door gegeven. De openbare aanklager in dit proces heeft aangekondigd, dat er nog drie groepen verdachten verantwoording zul len moeten afleggen voor hun spionnage ten behoeve van de Amerikanen. Daar bij zullen personen terecht staan, die thans als getuige optreden. In het laat ste proces zullen personen worden be recht, die zich hoofdzakelijk hebben schuldig gemaakt aan hulp aan perso nen, die naar West-Duitsland wilden vluchten. Het vorige jaar nam Engeland voor ruim 25 millioen gulden aan bloembol len af. Het bezette hiermede de eerste plaats in rjj van afnemers van dit exclusief Nederlands product. Aangezien de lopende bloembollen overeenkomst met Engeland per 1 Juli a.s. komt te vervallen, is een nieuw accoord voor het seizoen 1950/51 geslo ten, dat tot 1 Juli 1951 van kracht zal zijn. Deze nieuwe blocmbollenovereen- komst biedt de Nederlandse telers en exporteurs gelegenheid, de omzetten in Engeland en Noord-Ierland te vergroten. Was in de vorige overeenkomst het contingent op 13.750 ton gesteld, in het komende seizoen kan voor in totaal 15.000 ton aan Nederlandse bloembollen worden uitgevoerd. Het contingent, dat onder 't „open general license systeem" valtv zal onder de Engelse importeurs worden verdeeld, zodat thans iedere erkende Nederlandse exporteur voor deze uitvoer in aanmerking kan komen. Deze wijze van verdeling behelst een optimale toewijzing aan de Engelse im porteurs van een waarde, gelijk aan hun invoer in het seizoen 1949/1950, terwijl voor nieuwe importeurs een waardebedrag door een Engelse organi satie van de handel zal worden vastge steld. Met de Kanaaleilanden Guernsey, Jersey en de Sarkeilanden is een afzon derlijke overeenkomst gesloten, welke een contingentsverhoging van 80 ton omvat, waardoor het contingent op 380 ton is gebracht. Staking in Londen Meer dan 3000 Londense bootwer kers en andere havenarbeiders zijn gistermiddag in staking gegaan. Hier door zjjn tegelijkertijd 7700 andere ar beiders zonder werk gekomen en ne gentig schepen kunnen niet worden behandeld. Bijna tweehonderd lorries worden bij de haven opgehouden. De staking is uitgeroepen als protest tegen de uitstoting van drie havenarbeiders uit de vakbond van transportarbeiders. Het is mogelijk, dat de staking zich uitbreidt. De heer G. F H. Giesberger, di recteur van de N.V Nederlandse Spoorwegen zal met ingang van 1 Juli zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1