Luilekkerland Nieuws uit De Langedijk id ondergaat hoonmaak chten Noord-Scharwoude Broek op Langedijk St. Pancras Egmond-binnen Egmond aan Zee Langendijk Stichting 1940-'45 Bergen Heilo Verkiezingsbijeenkomst van de V.V.D. Obdam Coöp. vereniging zal de aardappel hutten exploiteren Schoor! Frans Mosk overleden Oudorp VAN MARSDIEP TOT IJ Oterleek LAATSTE NIEUWS DONDERDAG 36 APRIL 1950 ZZ7~^1 frambozenlimonade, emaal dat er in Lui- bewaker is, die op al- Maarde bewaker Hij zet zijn petje al ompelt: „Kom, ik zal even een rondje ma- of alles in orde is. e burgemeester in dan moet alles er wordt, beginnen de de grote schoon de hele woning met en struikelen we en meubelen, die op dan de gebruikelijke tmaal echter maakte of ameublement ons aaktijd attent. Een arbad gaf ons een He zijn dus eens met enaar van Pesie's Na- 3ergerweg, gaan pra- dat dit jaar het der- !t bad ingaat, is het bad n.l. in ge er gelegenheid hier- ocent reductie gege- ntskaarten, die vóór kocht. staat het bad droog, zig met de schoon- dbodem is n.l. een die er zo goed mo- 'raven. Om het bas- houden zuigen twee g buizen van onge- lengte, voortdurend :g. vertelde, dat het schatten van grote houdt. Daar moet, )n, nog een gouden ~>g een gouden arm- je, daarginds een zo zeide hij, heeft iet hele bassin wil- en, omdat hij zijn had verloren, sin lopende zagen orns en de glijbaan niumverf zijn gezet, de weegschalen en turntoestellen. De afgeschaafd en op- et met chemicaliën, biologische weg or de werking dus n door voortduren- het water, aldus esie. Het restau- or de heer Bijlsma, e Overdekte, wor- oelen en de tafels nerfje gekregen. De i slotte de hoop uit, rdag schoon zal Zondag vol water lopen. De eigen het bassin in 75 iwater vullen, loeling, het bad op >n. VOND RENIGING an de viering van 1. M. de Koningin, Oranjevereniging in het „Wapen van tavond. mr. dr. H. J. Wy- feestrede uitspre- a vermeldt voorts aevrouw Prangers atie door de heer door het Dubbel 'rts wordt mede- ioor de heren P. i. Aan de bijeen- te huishoudelijke ofwedstrijden 3gramma zijn de mi ni 0 uur VGLO I—Ulo eedkamer S/4; 4.80 ibachtsschool VI, ter- in Aïkm. Boyi Sport- tsschool II—HBS V; -Ulo Bergen I; 8.50 nbachtsschool IV; 5 b Bergen II. - Andijvie 45; spi- 2-25; worteltjes 16 e kool 22—38; prei -ö 6; witlof: I 43— IA 76-93 I tdijs 5—13; selderie sla: I 16-20 en JK, 20 April. 48, II 40:42; 2000 I 20 April. 9000 kg prei. ■000 kg rode kool itlof: 1 49-50, IB t 37-44. Witlof 1 46 V 3142, Bieten 1. Bode kool, kg. bieten I 6, 50 kg. witlof I stek flO—30. Bloemenbedrijf zonder vergunning heer J. W. te Oudkarspel had geen toestemming een bloemenbedrijf uit te oefenen. Het examen-bloemen- kweker was voor hem steeds te zwaar geweest. Tegen alle voorschriften in zette hij zijn bedrijf voort, hoewel de Arrondissements Rechtbank te Alk maar hem al enige malen met geldboe ten gestraft had. Bij controle bleek op nieuw, dat W. als beheerder van het bloemenbedrijf te Oudkarspel optrad. Nu moest hij zich hiervoor verant woorden voor de economische politie rechter, Mr. J. A. Markus, te Alkmaar. De officier, Mr. dr. J. M. Vellinga, be titelde verdachte als hardleers en als een persoon, die niet bereid is een on dergeschikte betrekking te aanvaar den. In vorige zittingen was verdachte reeds bevolen zijn zaak te sluiten. De officier eiste nu vooi de laatste maal «en geldboete van f 250.of 2 maan den gev.str., waarvan 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De politierechter Mr. J. A. Mar kus was dezelfde mening toegedaan, doch bepaalde de voorwaardelijke ge vangenisstraf op 6 weken. 4 „SCHAAKMAT" De uitslagen van de gisteravond door „Schaakmat" gespeelde wedstrijden zijn als volgt; Klasse I: C. Witsmeer A. Slink 01. Klasse II: J. Kamper- W. Kaan 10; J. BouwensWanders 01. Klasse III: Meinema—Y. Feller 10; M. KoolaardJ. Ootjers 01. Klasse IV: Jb. RusJ. J. Kroon 01; W. J. GroesbeekK. Bakker 01; W. G. HamersveldJ. Marsman 10. Christelijke Middenstandsvereniging Woensdagavond heeft de onlangs opnieuw opgerichte Christelijke. Middenstands vereniging ten huize van de heer J. de Boer vergaderd. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. Jonker, K. Kool, P. van 't Riet en A. Schoon. De heer Kool werd tot voorzitter benoemd. Deze bedankte de heer Kolaard, die tijdelijk als voorzitter was opgetreden, voor hetgeen deze voor de vereniging had gedaan. Voorts dankte hij de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer W. M. Kooy zal de vereniging vertegenwoordigen op de vergadering van de Chr. Middenstandsbond, op 27 April te Utrecht. De contributie werd vastgesteld op f 2,— per lid per jaar. Beslo ten werd ook te Noordscharwoude te ver gaderen. Het bestuur zal zich nog nader be raden op de verhouding tussen de Christelijke Vereniging en de Langedijker Winkeliers-, Ne ring- en Vakvereniging. De voorzitter ver klaarde voor samenwerking in federatief ver band te zijn. Na de vergadering hebben zich vier nieuwe leden opgegeven. GEMEENTE-AVOND Zoals wij reeds meldden heeft de kerkeraad de Gereformeerde kerk te Broek op Langendijk het initatief genomen om op korte termijn te komen tot verbetering van de kerkzang en tot herstel van de oude reformatorische melo dieën in de eredienst door invoering van de nieuwe psalmberijming Hasper. Hiertoe zal op Woensdag 10 Mei, 's avonds om kwart voor acht, in de Gereformeerde kerk een gemeente zangavond worden gehouden, waar ds. L. Hoorweg van Haarlem de nieuwe bundel zal toelichten en er ook uit zal voorzingen. Volgend jaar een dubbele woning Voor het jaar 1950 is aan de gemeente St. Pancras 250 kubieke meter bouwvolume toe gewezen. Alle pogingen van het gemeente bestuur om er een even groot kwantum bij te krijgen, waardoor men zou kunnen geraken tot de bouw van een dubbele woning, zijn gefaald. Door B. en W. is nu besloten de toewijzing van 1950 over te dragen aan de gemeente Koedijk. De z.g. goedkope regeling is voor 1950 voor deze gemeente een teleurstelling. Het is, on danks alle moeite, niet mogelijk gebleken een toewijzing van z.g. goedkope woningen te krijgen. Begin 1951 krijgt St. Pancras zijn 260 m3 weer terug van Koedijk en met de toe wijzing van 1951 zal in ieder geval wel een dubbele woning kunnen worden gebouwd. Narcissenteelt op naam van een ander lil het teeltjaar 19481949 heeft W. A. te Egmond-Binnen narcissen ge teeld zonder toestemming van het be- drijfsschap. Hij nam een teeltvergun ning over van de heer v. d. Meer. Aangezien deze toestemming strikt persoonlijk was, verkocht A. de nar cissen dus op naam van een ander. Voor de vergunning moest A. de heer v. d. Meer nog f 322.54 betalen. Gistermiddag stond A. hiervoor te recht voor de economische politie rechter Mr. Markus te Alkmaar. De of ficier Mr. Vellinga achtte de overtre ding ernstig en eiste dan ook de hoge geldboete van f 600 of 2 maanden. De politierechter veroordeelde verdachte tot f 350.boete of een maand hech tenis. WELKE ONDERWIJZER DEKKER WORDT BEDOELD? "Wegens ziekte van de onderwijzeres mej. Dell is aan de O.L. school te Aartswoud, onze plaatsgenoot de heer Nic. Dekker als tijdelijke leerkracht aangesteld. Als curiositeit kan worden vermeld, dat thans aan deze drieman- school drie leerkrachten werkzaam zijn met de familienaam Dekker. Met het noemen van „mijnheer Dekker" kan wel eens verwarring ontstaan. KERKELIJK ONDERDAK Zoals bekend wordt het kerkgebouw der Ned.Herv. Gemeente to St. Pancras, het z.g. witte kerkje, gerestaureerd. Gedurende de tijd dat de kerk niet voor de eredienst zal kun nen worden gebruikt, zullen de diensten wor den gehouden in de Gereformeerde kerk. Met ingang van Zondag zullen de kerk diensten der Gereformeerde kerk aanvangen om half elf 's morgens en zeven uur 's avonds De diensten der Ned. Herv. Gemeente zullen worden gehouden des morgens om 9 en des middags om 3.30 uur. KEURING LICHTING 1951 Op 3 Mei a.s. wordt er in het Barakken kamp aan de Westerweg te Heiloo wederom een keuring van dienstplichtigen gehouden. Van de veertien voor de lichting 1951 opge roepen jongens moeten er op die datum zeven ter keuring verschijnen. KANTOORHOUDER BENOEMD Met ingang van 1 Mei a.s. is onze plaats genoot de heer W. Hes benoemd tot kantoor houder te Wognum. Voordien was de heer Hes besteller te Sint Pancras. Iedere Nederlander kent het doel van de Stichting 1940—'45. Het is het lenigen van de nood der nagelaten betrekkingen van hen, die gedurende de oorlosjaren voor het vaderland hun leven gaven. In de week van 1—6 Mei zal aan de Lange dijk een actie worden gevoerd om het aantal contribuanten der stichting op een redelijk peil te krijgen. Want helaas moet worden gecon stateerd, dat de steun van Langedijk aan de Stichting 1940—'45 nog bij lange na niet is wat zij zou moeten en kunnen zijn. Juist de vaste bijdragen vormen de basis, waarop af doende in de nood van de verzetsslachtoffers kan worden voorzien. Plet Stichtingsbestuur doet een beroep op ieder om alle medewerking aan deze actie te verlenen. BOUW VAN KOELHUIS OPGEDRAGEN De bouw van een koelhuis voor re kening van de veiling „Bangert en Om streken" te Zwaag is voor ƒ74.960. opgedragen aan de firma Henselman te Noord-Scharwoude, die laagste in- schrijfster was bij de gisteren gehouden aanbesteding. Dure turf Bij de nadere bestudering van het rapport over de in 1947 door de gemeente gevoerde turf-exploitatie bleek ons, dat de rekening bij een ontvangst van f 8.475,45 (waarvan nog te vorderen f 400,63) en een uitgaaf van f 12.627,16 een nadelig saldo vertoont van f 4.151,71. Van de 302.500 aangekochte turven staan er 21.275 als „zoekgeraakt" genoteerd; als oorzaak geeft het rapport aan, dat de turven in het veen niet zijn geteld, noch bij het afladen; de partijen waren dus kleiner, dan zij waren opgegeven. Er zouden dus ruim 21.000 turven, of bijna drie partijen van 8000 stuks minder geleverd zijn dan gekocht werden. Het blijkt dus, dat men in het veel „wèl" op een turfje gekeken heeft. Zoals uit ons raadsverslag bleek, heeft de gemeenteraad het rapport goedgekeurd. DIJLOMA-UITREIKING Morgenmiddag om vier uur zullen in het Pensionaat de diploma's van Veilig Verkeer worden uitgereikt Inspecteur J. J. Ha\vrlag zal na de uitrei king een lezing houden over dactyloscopie, dit is de herkenningsmethode door middel van vin ger af drukken De VVD, afd. Heiloo, hield gisteren een zeer goed bezochte openbare ver gadering in de Oude Herberg. Als spre kers traden op de heren J. Blaauboer en mr. dr, C. Berkhouwer. De heer Blaauboer vertelde op duidelijke wijze hoe het werk verdeeld wordt onder de Statenleden en over het aantal zetels, dat de verschillende partijen momen teel bezetten in de Prov. Staten. De Prov. Staten zijn zeer belangrijk voor het bestuur van de provincies, daar alle belangrijke aangelegenheden Soor dit lichaam behandeld en goed gekeurd moeten worden. Op" polders, waterschappen, wegen, onderwijs, volksgezondheid, bibliotheken, beslui ten van gemeenteraden, malariabestrij ding en nog veel meer wordt door de Staten toezicht gehouden. Spreker deelde mede, dat er bij een grote fractie altijd enkele woordvoer ders zijn, doch in een kleine fractie als de WD heeft ieder zijn deel. Politiek overzicht. Hierna kwam mr. dr. Berkhouwer aan het woord. Deze gaf een politieke beschouwing. Deze betoogde dat ten onrechte van oudsher voor Prov. Staten verkiezingen weinig belangstelling be staat. Iedere verkiezing is belangrijk, omdat er altijd nieuwe kiezers zijn en de omstandigheden zich steeds wijzigen. Uitvoerig besprak mr. Berkhouwer de internationale betrekkingen eenvrijzin- derlanders mogen blij zijn dat bij onze intenationale betrekkingen een vrijzin nig man aan het roer staat, want het socialisme heeft bewezen niet de krachten te kunnen opbrengen voor ware eenheid van Europa", aldus spr. Mr. Berkhouwer nam stelling tegen de staatsalmacht en bepleitte een dras tische verlaging van de belasting, die ieder initiatief onmogelijk maakt. Velen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Gisteren vierde het echtpaar K. Kant en M. Kant-de Graaf, alhier, zijn vijf tigjarig huwelijksfeest. De heer De Graaf die voorheen in de gem. Zijpe woonachtig was, nam daar een voor aanstaande plaats in het verenigings leven in. Velen maakten van de gelegenheid gebruik het jubilerende echtpaar te fe liciteren. ZILVEREN JUBILEUM OP NOTARISKANTOOR. De heer D. N. Hollander herdacht Dinsdag onder zeer grote belangstel ling de dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad op het kantoor van no taris P. H. Hilbrand, thans het nota riaat van de heer W. Appel. De heer Hollander is afkomstig uit Vlijmen, alwaar hij, vóór hij zich te Obdam vestigde, reeds vijf jaar op een notariskantoor werkzaam was. In de loop der jaren heeft de heer Hollan der zich vele vrienden gemaakt door zijn grote behulpzaamheid en gedegen kennis, uiteraard niet alleen te Ob dam, doch in wijde omgeving. Het plan van de afdeling De Rijp—Graft van dé L. T. B. In een opnieuw zeer goed bezochte vergadering in café Blokdijk werden de plannen omtrent de bouw van aardappelhutten nog eens onder de loupe genomen. Door de voorzitter, de heer G. Vis ser, werd een uitgebreid verslag ge geven van de werkzaamheden der commissie en het bestuur. Tevens werd medegedeeld, dat in enkele onderdelen van het plan wijziging noodzakelijk was gebleken. Kortom, op deze verga dering werd alles nog eens aan een ernstig onderzoek onderworpen en werden de consequenties onder ogen gezien. Ten slotte werd nog verzocht, de gedane toezegging nog eens aan een nader onderzoek te onderwerpen, zodat het plan niet op een onverant woordelijke wijze te groot zou worden opgezet. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat het bestuur zeer optimistisch was en dat hoogwaar- schijnlijk de bouw van vijf aardappel hutten op 1 Mei kan worden aanbe steed. Zowel door de architect, de heer N. H. Oudejans uit Purmerend, de heer J. Schokker, makelaar te Graft als de instanties die met de bouw te maken hebben, is vlug gewerkt en wordt alle medewerking verleend. Welke ondernemingsvorm? Naast enkele minder belangrijke on derwerpen, zoals de plaats waar ge bouwd wordt, de mogelijkheid om ook andere stapelproducren in de hutten op te slaan enz., werden enkele zeel belangrijke onderdelen breedvoerig besproken In de eerste plaats werd de vraag gesteld: Moeten we de N.V. als ondernemingsvorm kiezen of ver dient een coöperatieve vereniging de voorkeur. Uit ingewonnen inlichtin gen en aanwijzingen van de heer Op de Kelder, vertegenwoordiger van de Vuorl Dienst bleek dit laatste in ieder opzicht aan te bevelen, vooral ook in verband met het feit dat spoedig met de bouw moet worden begonnen. Te vens werd veel aandacht besteed aan de financiering, de credietwaardigheid van de leden en eventuele borgstel ling. Ook de aansprakelijkheid vormde hierbij een belangrijk onderdeel. In grote lijnen zal als volgt worden gewerkt: Er wordt opgericht een co- operatieve vereniging en de leden zijn gedeeltelijk aansprakelijk (afhankelijk van ae ruimte die men nodig heeft en waarvoor men zich garant gesteld heeft). In verband met het feit dat de voor waarde, welke gesteld werden bij de aankoop van grond, n.l. dat de eige naar van deze gronden, die een zeer redelijke prijs vroeg (ƒ1.per M2), voor een deel schadeloos gesteld wordt, door aanstelling als uitvoerder, werd ook over dit punt breedvoerig van ge dachten gewisseld. Besloten werd, bij gebleken geschiktheid, voor het eerste jaar een garantieloon vast te stellen. Het bestuur werd gemachtigd dit vast te stellen, gedacht werd aan f 1000 tot f 1500. Naar aanleiding van een onderhoud met een amotenaar van de Planten- ziektekundige dienst, waarbij kwam Vist te staan, dat de mogelijkheid be stond, dat in de toekomst de z.g. teelt regeling voor pootaardappelen van 1 op 3 toegepast wordt, werden de' ge volgen hiervan onder ogen gezien. Aanbesteding verbouwing openbare lagere school Woensdagmorgen werd in calé Blokdijk te De Rijp aanbesteed de aan- en verbouw van de openbare lagere school. Er werden 13 Inschrijvingen ingeleverd, waarvan de laagste was van de firma J. Wittebrood te Beemster, voor de som van 23.794. De andere inschrijvingen waren: J. G. Mooy, Krommenie f 24.000; De Ent, De Rijp 24.100; Fa. G. Slot en Zoon f 24.300; Fa. N. Oudejans en Zoon 24.350; J. P. Grimm 24.687; G. J. de Reus en Schots man 24.850; Fa. Kramer en Woudt 24.985; S. Steurs 24.950; D. van Diepen 25.550; A. J. de Rooy 25.600; Fa. E Wijljstra t 25.812 en L. de Jong t 26.397. De begroting was, met inbegrip van het aanbrengen van electriscne installatie. 25.500. De kosten voor het aanbrengen van een dergelijke geleiding was niet in de aanneemsom inbegrepen. Naar we vernemen is de gunning aangehouden. BURGERIJKE STAND Geboren: Martinus G., zoon van M. Veenman en L. T. Roelofsen. In de ouderdom van 74 jaar overleed gisteren de heer Frans Mosk. Met hem ging een der bekendste figuren uit deze eeuw te Schoorl van ons heen. Iedereen kende Frans Mosk Frans kende iedereen. In 1901 trad hij in gemeentedienst en begon hij zijn werkzaamheden ter gemeente-secretarie, destijds nog ge vestigd te Hargen ten huize van wijlen burgemeester A. J. Peeck. Dat het werk toen heel wat eenvoudiger en ge ringer van omvang was, valt licht te begrijpen als men weet, dat de ge meente Schoorl toen slechts 1247 zie len telde (thans 3175), de gemeente rekening was 18.000, de hoofdelijke omslag bedroeg 1248 en de kiezers lijst telde 168 namen. Het mooie, maar armelijke Schoorl, zoals een der bekendste auteurs van leerboeken over aardrijkskunde het eens uitdrukte, honoreerde het werk van de nieuweling ter secretarie met. honderd gulden per jaar. In 1902 werd de secretarie verplaatst naar het nieuwe raadhuis te Schoorl. Zoetjes aan nam het werk in omvang toe, de overheidsbemoeiingen strekten zich steeds verder uit en velen kwa men ter secretarie om raad en inlich tingen. Frans werd de vraagbaak voor velen en Frans wist overal raad op. „Het komt in orde, meneer" was het stereotiepe antwoord van Frans en. het kwam in orde. Intussen ging de tijd door; er kwam een nieuwe burgemeester; het werk veranderde en vermeerderde in steeds sneller tempo en.Frans wérd niet jonger. In 1931 nam hij om gezond heidsredenen afscheid van de secreta rie na dertig-jarige dienst. Om zijn le ven verder in rustige rust te slijten naast zijn trouwe gade? O, neen. Zijn natuur liet niet toe de hele dag stil te zitten en.de mensen lieten hem evenmin met rust. Frans bleef de vraag baak, de toevlucht voor velen in de gemeente. Als administrateur van de algemene begraafplaats bleef hij in dienst der gemeente, zodat het dienst verband niet helemaal "werd verbro ken. Bovendien bezorgde het secreta ris-penningmeesterschap van de Ver eniging van Polders en Oningepolder- de landen onder Schoorl en Petten hem nog heel wat werk. Hij hield dus be zigheden genoeg over voor levensvul ling. En dan hield hij nog over.zijn opgeruimde vrolijke natuur. Frans bleef wat hij altijd was geweest, een vrolijke Frans. Zat hij op zijn praat stoel, dan kon hij uren vertellen en zijn bezoekers taferelen voor de geest toveren uit vervlogen tijden. Het laat ste jaar ging zijn gezondheidstoestand snei achteruit en in Augustus van het vorige jaar zag hij zich zelfs genood zaakt om te bedanken als secretaris- penningmeester van de polders. Het ging niet goed met Frans en Woens dagmorgen sloot hij voor goed de ogen, zijn vrolijke lach zal niet meer weer klinken in zijn huisje aan de Molen weg. Zaterdagmiddag zal het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde worden toevertrouwd. Rust in vrede, Frans! Drie dubbele woningen aanbesteed B. en W. hebben gisteren in hotel „De Rode Leeuw" aanbesteed het bou wen van drie dubbele woningen aan het Dokterslaantje en de Laanweg. Er werden 28 biljetten ingeleverd. Laag ste inschrijvers waren IJ- Kroonen- burg te Heiloo met 52750.gebr. Kaandorp uit Heiloo met 52960.en fa. G. Hegne, eveneens uit Heiloo met 53194.—. De begroting was 53000. De volledige lijst van inschrijvingen luidt als volgt: De Haan Reek, Alkmaar 54692.C. J. Krom, Lim- men 55600.J. Kooyman, Schoorl 54800.C. Hoogvorst Azn., Schoorl 55800.P. Blankendaal, Alkmaar 53497.A. Breed, Hoogwoud 54957.Gebr. Kops, Bergen ƒ56400.M. Marguering, Bergen 55000.P. A. Dekker, Warmenhui- zen 55115.W. Kemper, Warmen- huizen ƒ55250.Fa. G. KIous, Krom menie 55000.W. Barten, Alk maar 57400.Fa. G. Heyne, Hei loo ƒ53194.Fa. J. Houtenbos Zn., Bergen ƒ55866.IJ. Kroonen- burg, Heiloo 52750.L. Pekelha ring, Alkmaar 55000.D. Lange dijk, Heiloo 58200.Gebr. Tuin, 't Zand 59500.P. Buis, Oudorp 55300.M. J. de Nijs, Warmenhui- zen 55150.B. P. Zeeman, Scha- gerbrug ƒ56800.—; D. Boekei, Scha- gen 57750.Fa. S. Zeegers Zo nen, St. Pancras ƒ55745.—; A. Sel- horst, Schoorl 55500.Gebr. Kaan dorp, Heiloo ƒ52960.—; Joh. Wester, St. Pancras ƒ55130.A. J. Kroon, Bergen 53550.Fa. Veuger De Leeuw, St. Maartensbrug 60000. De gunning werd aangehouden. ON DERS CHEIDINGEN Aan de heer E. G. Verweij alhier is het oorlogsherinneringskruis wegens bijzondere krijgsverrichtingen verleend. In de Meidagen van 1940 heeft de heer Verweij zich bijzonder onderscheiden bij de oorlogshandelingen in Noord-Brabant. Met een toepasselijk woord reikte de burgemeester het ere-teken uit. Aan de heer W. F. II. van Zwanenburg is door de burgemeester het ereteken voor orde en vrede, met de gespen 1946-1947-1948 toe gekend, zulks in verband met de militaire dienst in Indonesië vervuld. Het blad voor de Russische vloot. Rode Vloot, zet in een artikel uiteen, dat de conventie van Montreux van 1936. die de scheepvaart door de Dar- danellen regelt, niet meer in overeen stemming is met de belangen van de mogendheden aan de Zwarte Zee. 'kranten bericht: OP IEDERE 23 MENSEN (IN AMEB.1 KA) HÉN AM&TE NAAR STATISTICI HEBBEN UITGEREKEND, DAT IN 1972 ER OP IEDER MENS 25" AMBTENAREN ZULLEN 2.WN - - - Te Beverwijk is een schaakkring voor Midden-Kennemerland opgericht. In IJmuiden werden drie Panamese ne gers aangehouden die als verstekeling met een schip waren meegekomen. Zij zingen thans negro-spirituals in de po- litie-cel. Te Venhuizen deed een jongeman aangifte, het slachtoffer te zijn van een roofoverval. Uit het politie-onderzoek bleek ai spoedig, dat de beroofde zelf rover was, n.l. van gelden van een op sociaal terrein werkzame vereniging, q Te Westzaan zal een nieuw postkan toor worden gebouwd. Het oude wordt bureau van politie. De toneelvereni ging „Vondel" te Zaandam heeft een receptie gehouden ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan. In Zaan dijk is de heer A. Kwadijk gehuldigd, omdat hij een halve eeuw als timmer man werkzaam was bij Gebr. Vreden- duin. Succesvolle kringturnwedstrijden De Gymnastiekvereniging „Tumlust" te Oterleek heeft kringturnwedstrijden voor da mes, heren, meisjes en jongens gehouden, waar aan behalve door de organiserende vereniging werd deelgenomen door de verenigingen „Ta- venu" uit Heerhugowaard, „Voorwaarts" uit Avenhorn en „UDI" uit Hensbroek. Deze wedstrijden, waaraan een verenigings- prijs was verbonden voor die vereniging welke in totaal het hoogste puntenaantal wi9t te be halen, zijn een groot succes geworden. De vereniging „Voorwaarts" uit Avenhorn, die niet met een heren-afdeling' deelnam, was der halve voor deelneming naar deze prijs uitge sloten. De uitslagen der wedstrijden waren: Meisjes: 1. A. Leegwater, Turnlust 66 l/z pnt; 2. L. Jongejan, Voorwaarts 65 pnt; 3, J. Wonder, Turnlust 61 pnt. Jongens: 1. D. Schoenmaker, Voorwaarts 78 pnt; 2. J. Kluit, UDI 76V2 pnt; 3. J. van Noord, Tavenu 75 pnt. Dames: 1. L. van der Deure, UDI 90V2 pnt; 2. G. Vis, Voorwaarts 8D/2 pnt; 3. K. Wagenaar, Turnlust 76 pnt. Heren: 1. H. Dekker, Turnlust 88V2 pnt; 2. J. Dekker, Turnlust 8OV2 pnt; S. J. Schuur man, Turnlust 75 pnt. De uitslag voor de verenigingsprijs, be staande uit een grote beker, werd gewonnen door de Gymnastiekvereniging „Tumlust" uit Oterleek met, een totaal aantal punten van 1439. De vereniging „Tavenu" bezette de tweede plaats met een puntental van 1327V2 UDI werd derde met 1280V2 punt. Een gezellig bal sloot na de prijsuitreiking de zo uitstekend geslaagde turndag. (Ongecorrigeerd) Eerste federale eenheden in Makassar De eerste eenheden van het bataljon- Worang zijn Makassar hedenmorgen reeds binnengetrokken. Zij werden door de bevolking toegejuicht, terwijl overal roodwitte vlaggen verschenen. De officiële intocht zal echter pas he denmiddag worden gehouden. De Oostindonesische delegatie voor de vierhoeksconferentie, die eind April te Djakarta zal worden gehouden, zal be staan uit de premier, Diapari, de mi nister van onderwijs, Doko, het lid van het Indonesische parlement Tong Djin Leng en de inspecteur van het onder wijs Ta Teng Keng. Zaans elftal technisch minder dan Nederlands politie-team (12) Het Ned. politie-elftal heeft zelf geen kans gezien het verdiende winnende doelpunt in de gisteravond op het ZFC- terrein te Zaandam gespeelde ontmoe ting tegen het Zaans elftal te maken. De Zaanse linksback Valstar (Zilver meeuwen) speelde onoordeelkundig terug op doelman Stadt (KFC), waar door deze de bal langs zich in 't doel zag verdwijnen. Vóór de rust nam de poli tie door midvoor Weekers (Chevre- mont), die een hoge voorzet van de beste speler van het veld, Beks (Wil lem II) met een keurig neergeslagen kopstoot afwerkte, de leiding, 'n Half uur in de 2e helft had h-t Zaans elftal nodig om de gelijkmaker tot stand te brengen. Lamie (KFC) kon na een schermutse ling voor het heiligdom van Kok (ADO), via vele benen inschieten. In het Ned. politie-elftal vormde v. d. Meulej (Helder) met Beks een uit stekende linkervleugel, waartegen het rechter verdedigingsbloc van de Zaan slechts zelden de goede afweermiddelen wist. Huybrechts (BW), reserve-spe ler van het Ned. elftal, viel als linkshalf niet op. Voor deze wedstrijd bestond een zeer grote belangstelling. Onder grote belangstelling heeft mevrouw de weduwe J. Wagena-Tolk te Midwolda, gisteren haar honderd en derde verjaardag gevierd. Mevrouw Wagena is reeds geruime tijd ziek Het heeft haar op haar verjaardag niel aan bezoek ontbroken. Geallieerden zijn ontstemd over Bonn's houding Geallieerde kringen te Bonn zijn zeer geprikkeld over het feit, dat de Westduitse regering haar beslissing over de toetreding tot de Raad van Europa en de uitzending van consu laire ambtenaren al maar uitstelt. In het bijzonder ergert men er zich aan, dat Adenauer telkens weer de wens uitspreekt, dat de geallieerden een verdere tegemoetkomendheid zullen betonen ten aanzien van de plaats, di» Duitsland voorlopig in de organisatie van Straatsburg zal moeten innemen. Bovendien wekt de vertraging in de uitzending van consulaire ambtenaren de indruk, dat Bonn toch nog hoopt, eerlang diplomatieke vertegenwoordi gers te kunnen uitzenden. De hele gang van zaken herinnert de Fransen sterk aan de tijd na 1918. DRIE MAANDEN WEGENS BRAND STICHTING Drie maanden gevangenisstraf eiste de officier bij de Amsterdamse Arron dissementsrechtbank, mr. L. Feitsma, tegen de 30-jarige magazijnbediende C. B. H. uit Haarlem, die zich, naar zijn mening, schuldig had gemaakt aan opzettelijke brandstichting met als gevolg, dat het gehele pand aan de St. Jacobsstraat 42 te Amsterdam, een pakhuis, afbrandde en de belendende en tegenover het pakhuis gelegen per celen brandschade opliepen. VERZETSSTER OOST-AZIE VOOR MARINE-OFFICIER De bevelhebber der Zeestrijdkrach- len en chef Marinestaf, vice admiraal jhr. E. J. van Holthe heeft gisteren te 's-Gravenhage de verzetsster Oost- Azie 1942-1945 uitgedeeld aan de lui tenant ter zee der eerste klasse E. H. van Rees. De heer van Rees verwierf deze ko ninklijke onderscheiding door zijn ge drag in Japanse krijgsgevangenschap, dat getuigde van bijzondere karakter vastheid, geestkracht en gemeenschapg- PRAAG WIL VSIS DOEN OPHEFFEN De Tsjechoslowaakse regering heeft om opheffing van de Amerikaanse voorlichtingsdienst (USIS) te Praag en Bratislava verzocht en om vertrek uit het land van Joseph Kolarek, de Amerikaanse persattaché te Praag, het laatste „binnen redelijke tijd". Kolarek wordt ervan beschuldigd, misbruik te hebben gemaakt van zijn diploma- tieke positie. Dinsdag werd de 27-jarige houwer J. Jansen uit Echt-Hingen in de onder grondse werken van de Staatsmijn Maurits door een vallende steen zo danig getroffen, dat hij Woensdagmid dag in het ziekenhuis te Sittard over leden is. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft minis ter Stikker ontvangen en met hem de vraagstukken der Europese economische samenwerking besproken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3