10, HET EL 22 Uit spelevaren met de „Dorus Rijkers" 11.000 militairen zijn varende Onze aardappelen zijn te duur collecte t Het Radioprogramma Hei nieuwe boek c i Oorlogspropaganda, landverraad en een roep om logisch denken KOM EERST 1 Opening Te Matthic DONDERDAG 20 APRIL 1950 Schipper Boi houdt schip en mensen paraat Het is de eerste Dinsdag van de maand, de dag waarop de „Dorus Rijkers" gee kiest om haar periodieke proefvaart te maken en aldus haar materiaal, waar In storm en ontjj zo ontzaglijk veel van afhangt, te beproeven. Tien uur in de morgen is het, als we bij het Loodskantoor aan de Bui tenhaven arriveren en we de voor ons oog zo kleine motorreddingboot glen liggen. De werkelijkheid benaderd... Aan boord gaan en kennismaken met schipper Piet Bot en zijn vier mannen en met de heer De Booy, di recteur der Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij die met nog eni ge heren eveneens deze vaart zal mee maken, is een kwestie van minuten. En het duurt niet lang of de „Dorus Rjjkers" stoomt de haven uit, nageke ken door de gebruikelijke slagers- en bakkersknechten en wat marine-per soneel. Hoewel de wind zeer fris is voor wie daar niet op gekleed mag zijn, is de zee deze Aprildag uitermate rus tig. Eigenlijk jammer, hoewel dit nog niet eens een beletsel is voor een der gasten-opvarenden om toch maar fiks zeeziek te worden... Eenmaal- in het ruime sop gekomen, houdt Piet Bot de zuidelijke koers aan. De „Do rus Rijkers" passeert de vuurtoren en vervolgens de kustwacht- Overal hier dicht langs de kust werpt een der leden van de beman ning het dieplood uit. Hier is het vijf vaam... hier ho! slechts twee- Enige tientallen meters verder is de loodlijn te kortEen veertig meter diep!" schat de man, die loodde. Voor ons is het al een grondeloze diepte. Is het een wonder dat zoveel schepen VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.U0 Trio Fantasia. 6.25 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.40 Leger des Heilskwartier. 6.55 Een goed woord voor een goede zaak. 7.15 Vrij en Blij. 7.40 Vandaag. 8.05 Studio-Steravond. 9.00 Familie-competitie. 9.35 Studio-Steravond. 10.05 Gram.muziek. 10.05 De vaart der vol ken. 10.35 Trauermusik. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 297 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 The Skymasters. 7.30 De Radio-Volks- muziekscliool. 8.15 Het Radio Philliarmonisch- orkest. 9.15 Avondschool. 9.40 Nicholas Roth, viool; Willy Meeuwisse, piano. 10.10 Luchtig, licht cn lyrisch Frans. 10.25 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Bioadway sings. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Trio. 8.30 Muziek bij het werk. 9.15 Ochtendbezoek. e.35 Alexander Glazounof-concert. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Fluitrecital. 11.30 Operette- melodieën. 12.00 NCRV-koor. 12.33 Mariniers- lcapel. 1.15 De negen Zapakara's. 1.35 Gram. muziek. 2.10 Nederlands Kamerkwartet. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Gram. muziek. 3.15 Toonkunst Kamerkoor. 3.40 „Jezus is mijn toeverlaat". 4.00 Piano-werken van Mozart. 4.30 Omroeporkest. 5.30 Een reportage. 5.45 Promenade-orkest. 6.15 „Het evangelie in Esperanto". 6.30 Geestelijke lie deren. 6.45 CWV-kwartier. 7.15 Regeringsuit zending. 7.35 Gram.muziek. 7.40 Vandaag. 8.05 Met band en plaat voor u paraat. 8.30 „Haak in". 9.00 Ensemble „Selecta". 9.20 De Internationale Christelijke Vredesbeweging. 9.40 Hooglied. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. 11.45 Gram.muziek. HILVERSUM II, 297 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Eric Coates-programma. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Symphonie-orkest. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Carmen del Rio met piano-begeleiding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Volksliederen uit de Donau-landen. 11.05 Vertellingen rond de bewaarschool. 11.25 Or gelspel. 12.00 The Avroleans. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Victor Silvester. 1.15 Pierre palia. 1.45 Sopraan Joe Petersen. 2.00 Kook kunst. 2.20 Elly Imhoff, alt; Jan Nederpelt, piano. 2.40 Max Prick van Wely, piano. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Het Omroep- Kamerorkest. 4.00 Dansmuziek. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Piano-duo. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Orgelspel. 7.30 Hollandse gemeente in Lon den. 7.45 „Radiokrabbel" 8.05 Boeken. 8.10 Ouverture-fantasie. 8.35 Mens onder mensen. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.25 Aether-forum. 9.55 Buitenlands weekoverzicht. 10.10 Pennies from heaven. 10.40 Vandaag. 10.45 Avondwijding. 11.15 Parijs Conservato rium-orkest. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Boon. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 „Deun tjes". 10.00 Eng. L.P.: Orgel. 10.30 Renny- orkest. 11.00 Dagboek. 11.15 Piano. 11.30 BBC North. Ierland Light Orchestra. 12.00 VI. Br.: Orkestmuziek. 12.32 Trio de Ville. 1.15 Eng. H.S.: Gram. 2.00 Lat. Amerik. En semble. 2..30 „Montmartre Players". 3.00 Eng. L.P.: Dansorkest. 3.30 Voor de soldaten 3.45 Orkest Leon. 4.15 VI. Br.: Verz.progr. 5.05 Fr. Br.: Interview. 5.10 Voor de zieken. 5.40 Zang'. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Filmmuziek. 8.15 Filmrevue. 8.30 Om roep Symph.-orkest. 10.15 Verz.progr. 11.05 Hammondorgel. 11.30 Orkest Ortis. LIJN IV: 7.15 Gram. 7.50 „Lift up your hearts". 8.10 Concert. 9.10 Verz.progr. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 Eng. H.S.: „Riders of the Range". 11.30 Twee piano's. 12.00 Dansorkest. 12.30 Voor de ar beiders. 1.00 Eng. L.P.: BBC North. Orchestra. I.45 Voor de kinderen. 2.00 VI. Br.: Bach- concert. 2.45 Operette-muziek. 3.45 Eng. H. S.: BBC Midland Light Orchestra. 4.40 Eng. L.P.: BBC Welsh Orchestra. 5.00 Hoorspel. 5.30 Orgel. 6.00 Mazurka-orkest. 6.30 String Chtfir. 7.00 Eng. H.S.: Volksdansen. 7.30 Puffney Post 'ice". 8.00 Eng. L.P.: BBC Var.-orkest. 8.4b „Variety Fanfare". 9.30 Mu ziek in miniatuur. 10.15 „Topic for to-night". 10.20 Dansmuziek-conipetitie. 11.00 Voor dracht. 11.15 Orgel. op onze kust vergingen en nog ver gaan zullen? Maar de „Dorus Rijkers" en de andere boten van de NZHRM klaren het wel. Zij kunnen nog varen op 21/2 meter diepte. Het oliegoed aan De schipper en zijn mannen trekken het oliegoed aan met daarover de oranje zwemvesten. Met alarm ge beurt dit natuurlijk direct en wan neer een schip in moeilijkheden zijn noodsein de aether inzendt, heeft de bemanning van de „Dorus Rijkers" in antwoord hierop slechts een kwartier nodig om de haven uit en de felle branding in te stomen en haar ge vecht met storm en ontij om mensen levens te beginnen. Dan naderen zij het wrak. Ja, een wrak, want de woelende elementen doen vlug en grondig hun ongewenst werk. Zij loeien en dansen als kwaad aardige demonen om het zo kort geleden nog fiere schip, dat thans weerloos, stuurloos en reddeloos op één van Hollands verraderlijke ban» ken vast zit. Zij sjorren en beuken en tillen de „Dorus Rijkers" als was zij een kurk hoog op hun schui mende koppen en laten haar vervol gens zoals boze kinderen met hun speelgoed doen nijdig in hun gol- venholten neerkletsen, slaan nog nij diger hun vliegend schuim over de kleine boot.... Maar het geeft hun wei nig want de motorreddingboten van de NZHRM zijn zeewaardig en Hol landse zeelui zijn het ook. De tanden bijten op de onderlip, de ogen turen scherp bedacht en grimmig onder de zuidwester uit... langs zij het schip komen zal onmogelijk zijn! „Sleepzak uit!" commandeert de Ichipper en drie mannen gooien haar achter van boord, waar het sleepan- ker zichzelf uit een schijnbare wirwar van touwen en knopen vastsjort en als een ijzeren vuist de vaart van de reddingboot afremt, waar geen ande re remmen meer bruikbaar blijken. In het donker Bij nachtelijk duister is alles nog zwaarder. Dan worden er lichtkogels afgeschoten om de positie van het schip te schatten. „Lijn afschieten" is het volgende commando en met het chamnitz pis tool wordt de een paar honderd meter lange lijn afgeschoten. Hoog gericht, over het wrak heen. De spanning stijgt nog! „Zouden ze? Ze hebben hem! Ze hebben-" Goddank, de com municatie is tot stand gekomen. En dan gebeurt het schier onmogelijke. Het gelukt dank zij het ervaren stuur manschap van de schipper om aan de lijkant van het wrak te komen. Enige schipbreukelingen springen in het vangnet voor anderen die op hun zwem vest nabij in zee drijven, Is een wel gemikte reddingboei hun uitkomst. Langs de brede touwladder worden zij aan boord van de reddingboot ge haald. Eindelijk, allen gered. Ja, allen.., Dan gaat de maatschappijvlag in top en in al die stoere harten welt een diepe dankbaarheid. In die van de schipbreukelingen. Alles verloren? „Och, ja... maar straks gaat er bericht naar huis. In die van de redders? Dat juist zij uitverkoren waren om dit werk te mogen volbrengen. Na deze mise en scène gaat de „Dorus Rijkers" huiswaarts. Een broekredding is het enige wat wij niet voor u hebben kunnen zien. Maar ook deze wordt in communicatie met een permanent wrak soms be oefend. En zo stomen we nadat al het materieel beproefd is na 21/, uur varen de haven van Den Helder weer binnen, dankbaar dat we deze proefvaart mochten meemaken, ver trouwend en trots op de weerbaar heid van de NZHRM aan onze gehele kust. 9 •Uhnó, de Zuitvufe was meZ (Van onze militaire medewerker) JJET ZIJN WEER verheugende berich ten, die wü omtrent de repatriëring van de militairen der Kon. Landmacht ontvingen. Men zet er in Djakarta vaart achter, en als men in dit waarlijk adem benemende tempo doorgaat, dan is nog in de loop van Mei de hele 3e of E- divisie ingescheept. Hetgeen betekent, dat in deze zelfde maand een begin kan worden gemaakt met de repatrië ring van de 40e en 41e Inf. Brigade. In Februari van dit jaar kwamen dank zij de Pasteur ruim 10.000 mili tairen uit Indonesië in Amsterdam of Rotterdam aan. Een recordcijfer! Maar het gaat er op lijken, dat April en dan zonder Pasteur dit record zal breken, althans evenaren. Tot dusver werden deze maand reeds meer dan 6000 militairen ontscheept. Volgende week wordt in Rotterdam het troepen schip General Muyr verwacht, met 1500 passagiers en omstreeks de 30e komt de Nelly te Rotterdam nog aan, eveneens met 1500 man. Dat zijn samen méér dan 9000 man. Nu bestaat de kans. dat op 30 April de General Ballou in Amsterdam binnenkomt, met 1500 man, waardoor het maandtotaal tot 10.500 zou stijgen. Reeks van schepen onderweg. Een reeks van troepenschepen be vindt zich thans tussen Djakarta en de Nederlandse kust. Dat zijn in de volg orde van vertrek uit' Tandjong Priok: de General Muyr, de Nelly, de Dundalk Bay, de General Ballou, de General Howze en de Skaugum. Deze week ko men daar ook nog bij de Zuiderkruis en de Tabinta. Dat wil zeggen, dat in ronde cijfers 11.000 militairen van de Kon. Landmacht, meest van de 3e Di visie, naar Nederland varende zijn. Hieronder zijn de volgende bataljons infanterie: 5e bataljon Grenadiers, 5e bataljon Jagers, 5e bataljon Stoottroe pen, 5—1 R. I., 5—2 R. I., 5—3 R. I., 5—4 R. I., 5—5 R. I., 5—6 R. I„ 5—7 R. I. en 5—10 R. I. Hoe tijdens de Paasdagen bij de dienst der repatriëring in Djakarta gezwoegd is, laat zich denken. Op Goede Vrijdag vertrokken de Nelly en de Dundalk Bay, Zaterdag vóór Pasen de General Ballou en op le Paasdag de General Howze. Het Paasverlof is er voor de mannen in de K.W. Ill school In Djakarta lelijk bij ingeschoten. Wij vernamen nog, dat het niet uit gesloten is, dat in de loop van Juni ook het befaamde Franse schip Pasteur weer voor een reis zou kunnen worden ge charterd. Slagen de onderhandelingen, die vanwege het Directoraat-Generaal van Scheepvaart thans worden gevoerd, dan zal ook ditmaal het zeekasteel ruim 40C0 militairen aan boord nemen en daarmee het gemiddelde van deze maand zeker boven de 10.000 brengen. Jongens en Wetenschap door Dr. R. B. J. Hyckx. - De Haan N.V., Utrecht. Wij ontvingen het vierde deel van dit voor opgroeiende jongehs waarlijk kostelijke boek. Het is een Neder landse bewerking van het Zwitsers jeugdboek Helveticus en het bevat een mengeling van avontuur en ontdek king, van uitvinding en sport, spel en knutselwerk. De illustraties veel tekeningen en goede foto's verdui delijken op ongemeen heldere wijze de pakkende tekst. Tweehonderd pagi na's, die door de mannen tussen tien en twintig jaar „gevreten" zullen wor den. K«. noch MUÏS ontsnapt BftüEMT aan het onweerstaanbare haal een doos bij Uw Drogist Regering zal ingrijpen Een door de regering ingesteld onder zoek heeft aangetoond, dat de handel voor kosten van vervoer en opslag van consumptie-aardappelen en tevens voor de winstmarge, naar het oordeel der re gering veelal een hoger bedrag rekent, dan redelijk is. Het verschil tussen te- lersprjjs en consumentenprijs bedraagt soms zelfs wel het dubbele van een redelijke marge van plm. vier cent per kilo. Derhalve heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning besloten tot de oprichting van ver koopplaatsen van aardappelen van de overheid over te gaan, indien de con sumentenprijzen niet op korte termijn aanzienlijk dalen. Er bestaat geen enkele aanleiding meer, voor een aardappeltekort te vre- per rol De grootste en de beste! zen. In handelskringen oordeelt men zelfs, dat eerder van 'n overschot spra ke is en dat daarom weer éxport zou moeten worden toegestaan. Zolang de prijzen voor de consumenten echter niet tot een redelijk peil zijn gedaald en niet met zekerheid een overschot be staat, zat van hervatting van de export geen sprake kunnen zijn. V-MAN ABEN IN CASSATIE De 43-jarige, voormalige kapitein van een kustvaarder F. J. M. Aben uit Delf zijl verscheen gisteren voor de Bijzon dere Raad van Cassatie. Aben was in cassatie gegaan van een vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ter zake van het feit, dat hij in 1943 en 1944 voor de SD als V-man was werkzaam geweest. Hij had pakjes, be stemd voor de Zweedse contactman der illegaliteit, de heer De Jong, aan de SD uitgeleverd, tengevolge waarvan de groep „Zwaantje" In Delfzijl werd op gerold. Voorts had Aben Anton van der Waals naar Zweden gebracht. De procureur-fiscaal, prof. Lange- meyer concludeerde tot verwerping van het beroep en bevestiging van A's von nis, twintig jaar gevangenisstraf. ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Op plaatsen, waar alle baardharen in één richting groeien, moet U scheren met snelle heen en weer gaande bewegingen. Morgenavond het volgende advie» Lfc.wTHIUPS VERKOCH,-MAAfsCHAP~Pll VOOR NEDERLAND EINOHÖVÉNj (Ingezonden stukken) (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) In Uw blad van 15 April komen twee artikeltjes voor, welke ieder welden kend mens met afschuw moeten ver vullen. In de eerste plaats wil ik noe men het artikel onder het hoofd: „In Engeland en Amerika: onderzoekingen inzake nieuwe gifgassen". Als bron van dit artikel noemt U de „Daily Express". Dat U dergelijke berichten onver kort weergeeft, daar heb ik geen be zwaar tegen, want vooral de zin: „Ook in Amerika worden thans uitgebreide onderzoekingen op dit gebied ver richt, die reeds hebben geleid tot de vervaardiging van een gas, dat dui zend maal zo effectief is als mosterd gas", tekent wel zeer duidelijk wat voor krachten er in Amerika aan het werk zijn. Wij behoeven onze hoofden niet in 't zand te steken, wij weten zeer goed dat de huidige wereld verdeeld is in twee kampen. Nu kan men sympaii- seren met de ene kant of wel met de andere zijde, maar als weldenkend mens kan men toch nimmer sympati- seren met het uitvinden van die mid delen, welke verschrikkingen over de mensheid brengen, waarbij de slach ting 1940'45 kinderspel is. Mijn cri- tiek is dan ook dat Uw blad, als voor lichtend orgaan, aan het bewuste be richt geen commentaar verbonden heeft, waarin het afschuwelijke van zo'n bericht aan de lezers wordt dui delijk gemaakt. (Dat was wel duide lijk genoeg! Red.) Na het lezen van het hoofdartikel „Groeiend gevaar", is het mij wel dui delijk geworden, waarom u geen com mentaar als door mij bedoeld, aan het gifgasbericht verbond. Het is een feit, dat Uw dagblad ge kozen heeft tussen de reeds eerder genoemde twee kampen, waarin de wereld is verdeeld en zijn keuze heeft laten vallen op het kamp dat ik het Amerikaanse kamp zal noemen. De berichten in Uw blad kunnen dan ook nimmer objectief zijn en vooral niet neutraal, daar elk artikel propaganda zal maken voor het Amerikaanse kamp en (het dqel heiligt de midde len) de tegenpool door dik en dun in een verkeerd daglicht gesteld zal worden. U propageert in Uw hoofd artikel de bewapening van West- Europa, ter verdediging van de vrede en als dam tegen barbarisme, maar weet U dat bewapening oorlog bete kent en oorlog barbarij? (Het eerste niet, het tweede wel. - Red.) Meer dan erg maakt U het in dat ge deelte van het hoofdartikel, waarin U durft te propageren: „Alles wat de opbouw van die kracht weerstreeft onder wat voor voorwendsel of leuze dient te worden gebrandmerkt (en behandeld!) als landverraad". Hier mede geeft U zeer duidelijk te kermen, dat U niet duldt, dat er mensen zijn, die anders denken en handelen dan U Dat is niet erg democratisch. Er bestaat geen Amerikaanse vrede noch een Russische vrede. Er is maar één werkelijke vrede, welke over de gehele aarde en voor een ieder mens geldt, dat Is een wereld, waarin geen plat-egoïstische normen zullen gelden, maar de normen van: „Niet voor de winst, doch voor het algemeen wel zijn". H. ROEDEMA Pr. Hendrikstraat S3. Krommenie. In uw hoofdartikel van Zaterdag schrijft u prachtige woorden als: „rijdt aan de kim van Europa's nieu we dag alweer de apocalyptische oor- Iogsruiter op het rode paard". En dit daags nadat een Amerikaanse bom menwerper 21 km. op Russische grond HUWELIJK X DOOR MARY BURCHELL (42) Dan ging hij dus misschien naar de gevaarlijke Parriers. En als zij het niet waren, kon Marcia best ergens anders te gast zijn. Elliott en Marcia hadden een tijdlang in dezelfde kringen verkeerd en niets was waarschijnlijker, dan dat ze elkaar toevallig ergens zouden ontmoeten Teresa voelde zich zo terneergedrukt, toen deze nieuwe .reden tot ongerust heid zich aan haar voordeed, dat ze wel op de stoep van de voordeur wil de gaan zitten huilen. Met grote krachtsinspanning be dwong ze de nerveuze angstgolven, die haar bedreigden en langzaam en lus teloos ging ze de treden op en trok aan de bel. Het dienstmeisje, dat de deur opende, leek iets te willen zeg gen, maar Teresa was zo duidelijk in haar eigen gedachten verdiept, dat ze aarzelde. Op dat moment kwam me vrouw Vaylon snel de trap af en de hall in. „O, Teresa, ik dacht dat je de ver pleegster was", riep ze uit. „De dok ter zei, dat hij dadelijk een zenden zou". „Een verpleegster?" Teresa ontwaak te uit haar sombere overpeinzingen. „Waarom is er een verpleegster no dig, tante Lydia? Is er iemand ziek?" „Ja". Haar tante was zenuwachtiger dan ze haar ooit gezien had. „Marcia. Ze is van haar paard gevallen. Dokter Barnaby zegt, dat het niet hopeloos is, maar het is afschuwelijk haar daar zo stil en als dood te zien liggen. Hij zegt dat het een ernstige hersenschud ding is en dat, ais we haar een week of twee volkomen rustig houden, alles in orde zal komen. Maar het is erg naar. Ik wou, dat de verpleegster nu maar kwam. HOOFDSTUK V. Nog steeds haar tante aanziende, tastte Teresa naar een stoel en ging zitten. Het gevoel van schuldige vreug de was haar tot dusverre onbekend. Maar nu onderging ze dat. Het kwam als een warme, maar schrikaanjagen de vloed over haar heen. En je zou wil len roepen: wat verrukkelijk! en dan: ik bedoel wat vreselijk! Het beteken de plotseling bevrijding van angst en tegelijkertijd de overtuiging, dat die bevrijding geen reden tot vreugde mocht zijn. Teresa trachtte oplettend naar tante Lydia te luisteren. Ze probeerde zelfs iets toepasselijks te zeggen, dat van medegevoel moest getuigen, dat ze niet onderging, maar behoorde te on dergaan. Maar het enige wat ze in gedachten vormde, waren stuntelige, melodra matische zinnetjes. Ik ben gered- Ze kan hem nu niet zien niet vóór nè het huwelijk. Misschien zal haar macht gebroken zijn, als ze hem te rugziet. O, de bevrijding! Arme Marcia, maar het is haar verdiende loon. Het is alsof God het voor me opneemt maar zo mèg ik niet den ken. Tenminste.... „Ja, Teresa, ik weet dat je niet be paald dol op Marcia bent, maar een enkel woord van medeleven zou wel gepast zijn, al ben je nog zo onver schillig". „Het spijt me, tante Lydia! Ik ik ben zo overrompeld" (dat was bela chelijk! Te pretenderen dat Marcia's val haar met stomheid sloeg). „Het spijt me heus", herhaalde ze ernstig. „Ik wens Marcia geen pijn toe". Daar na vroeg ze zich af, of ze niet teveel nadruk had gelegd op het woord „pijn", alsof alles wat geen verband hield met lichamelijk letsel, haar goedkeu ring zou hebben gehad. Maar de waar heid was het. Ze had Marcia pijnloos van het toneel willen zien verwij deren. (Wordt vervolgd) Altijd heet de overwonnene ver rader: en de overwinnaar wordt trouw genoemd. (Calderon) doordringt en daar Sowjetjagers be schiet en 30 andere bommenwerper», toevallig net als de Russische vloot in de Oostzee manoeuvres houdt, daar naar een vermist vliegtuig gaan zoe ken, en dan ook nog even boven ver boden Zweeds grondgebied gaan vlle» gen. Bij ons in de bouwvakken zou» den ze zeggen: die kerel is spijker hard, om geen andere woorden te ge bruiken. Men zou zo op het eerste gezicht menen, dat Rusland militaire base» in Canada en Australië heeft, in- plaats van Amerika in Turkije en Grie kenland. Maai- dat weet u ook wel en ik kan me begrijpen, dat het voor u steeds moeilijker wordt om de men sen 1;e doen geloven in de Russisch» oorlogsdreiging. Omdat er al meer tegenzin komt tegen de oorlogspolitiek, ook van d» Nederlandse regering, tracht men de eerlijke mensen, die zich hier tegen verzetten bang te maken door ze met het sopje van landverraad te overgie ten. Men hoopt, dat dit vreselijk» woord ze in de war zal brengen en ze van de strijd voor de vrede af zal hou den. Maar wat is landverraad? Het begrip landverraad is bij de kapitalist anders als bij de arbeider. De kapita listen hebben de Duitse oorlogsindus trie van Hitier vóór de oorlog met alle macht gesteund, maar zij reke nen het niet als landverraad. Karl Liebkneeht en Rosa Luxemburg stre den in het Duitse parlement voor da vrede en stemden tegen de oorlogs begroting en werden voor landverra ders uitgekreten en gevangen gezet; later werden ze door de reactie ver moord. Jean Jaurès, de grote vredes- strijder van Frankrijk, werd uitgekre ten voor landverraad en daar hij da oorlogsstokers in de weg stond ver moord. (Derhalve: de oorlogsstokers zaten zowel in Duitsland als in Frank rijk? Red) Rathenau, een eerlijke Duitse liberaal, die na de verloren oor log vóór de vrede streed, werd door da opkomende fascistische oorlogshitsers vermoord. De Russische grondwet ver klaart ieder strafbaar, die ophitst tot oorlog en ik tart de schrijver van het hoofdartikel om enige uitlating te pu bliceren van Russische zijde, die op hitst tot oorlog. (Het gaat er om: hitst de Nederlandse regering op tot oor log? Zo ja, laat de schrijver dat be wijzen. Red.) Alkmaar. F. C. ZEILEMAKER. j\JASCHRIFT: Het komt ons voor, dat de inzenders zich op onbegrijpelijke wijze schuldig maken aan het een zijdig interpreteren van op zichzelf niet te weerspreken feiten. Van die eenzijdige „verklaring" uit komen zij beiden tot totaal verkeerde conclu sies. Wat hebben wij in ons hoofdartikel betoogd? Dat Rusland de oorlog zoekt? Dat Amerika een land van louter vre desengelen is? Niets van dat alles. Wij hebben gesteld: 1. Dat de spanning tussen Rusland en Amerika blijft voortduren en zal toenemen nu Washington de koude oorlog intensiever en met sterker co ördinatie gaat voeren. 2. Dat deze situatie ons noopt alles te steunen, moreel en materieel, wat de dijken kan versterken die de vloed van nieuwe barbarij en ellende moe ten tegenhouden. 3. Dat wij het van kracht moeten hebben, nu de rede faalt en dat ieder, die deze kracht ondermijnt, landver raad pleegt. Over het eerste punt zijn we het eens. En wat het tweede punt betreft! willen de inzenders in een tot de tan den bewapende wereld Nederland als een vacuum van weerloosheid zien? Rusland en Amerika zijn toch óók niet weerloos? En zijn zij er tegen, dat de vloed van barbarij en ellende, die een nieuwe oorlog zou teweeg brengen, buiten onze grenzen wordt gehouden? Zo niet, dan zullen ze het eens moeten zijn met het eerste deel van het sub 3 gestelde. En indien zij desondanks de kwestie van landverraad willen doen afhangen van „kapitalisme of arbeid", of van enige politieke omstandigheid, dan moet hun grove inconsequentie worden verweten. Tenslotte: De Alk- maarse inzender is blijkbaar op een verkeerd spoor gebracht door dat apo calyptische paard, dat rood is. Maar het oorlogsros wordt nu eenmaal in het laatste Bijbelboek als een rood paard geschetst, in tegenstelling tot de zwarte en de vale paarden van ziekte en honger. Met communisme heeft dat niets te maken. De Openbaring is ouder dan Marx en in de dagen van Johannes was Amerika nog geen we reldmacht. Laat ons nuchter blijven, elkander respecterend en wedijverend in liefde voor vrede en beschaving. En laten we yooral niet de dwaas heid uithalen de Nederlandse regering „oorlogspolitiek" te verwijten. Red. Heeft U eer Alleen HOFDIJI" Rustend Zaterdag Herbillon kni] nen zijn zo een en duidelijk, i ongetwijfeld all maken kunt. E leen leuke japon chique mantels, ook kinderju sportkleding, b pyama's en here hemden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6