PRAATJES De volksstemming over de tram Polder Heer-Hugowaard boerde goed Achter de wolken schijnt de zon Veilig Verkeer-diploma's uitgereikt Nieuws uit De Langedijk Nieuws uit Heiloo Plattelandsvrouwen houden een gastendag St. Pancras Groot-Schermer Bevolking van Bergen! In uw mooie dorp is men bezig een aanslag te plegen op iets, wat voor u en duizenden anderen van grote waar de is. De tramlijn die meer dan 40 jaar op rustige en behoorlijke wijze voorzag in het verkeer naar en van de badplaats, wil men opheffen. Waarom? De Nederlandse Spoorwegen zeg gen: omdat er een exploitatie-tekort is. Wij geloven daaraan niet. Geen onzey plaatselijke autoriteiten gelooft daar aan. En er behoefde althans geen te kort te zijn, indien men meer service zou geven. Bovendien heeft de minis ter reeds verklaard, dat ook niet-ren- dabele lijnen mogen blijven bestaan, indien niet op andere wijze behoorlijk in het vervoer kan worden voorzien. Wat zou men zeggen van een P.T.T., die de post- en telefoondienst op Ber gen aan Zee stopzette, omdat er 's winters zo weinig gebruik van wordt gemaakt? En wat gaat er gebeuren als de tram verdwijnt? Dan zal men een nieuwe verkeersweg dwars door ons mooie dorp en door het natuurreservaat moeten maken, om het autobusvervoer te kunnen verwer ken. En tegelijkertijd zal daarop al het andere autoverkeer moeten worden verwerkt. Een weg, die verwoestend zal zijn, met zijn irriterend verkeer, een weg die evenals in Beverwijk, Cas- tricum en Heiloo, het dorpsschoon en de rust ernstig zal verstoren. Wat een ontzaglijke schade, hinder en waarde verlies zal dit te weeg brengen voor hotels, pensions en andere bedrijven, wanneer ons vacantie-ord zo ernstig in zijn aantrekkelijkheid wordt aange tast. Er is nog meer! Bergen-Binnen biedt plaats aan 4000 zomergasten. Deze komen allen om de zee. 's Zomers trekken zij heen en weer naar het strand, en tegelijk met hen de duizenden vacantiegangers uit Alk maar en andere plaatsen, die een dag aan het strand willen doorbrengen. Al deze mensen zijn voorzien van bagage, tenten, kinder- en strandwa gens, enz., enz. Allen willen zij tege lijk heen en weer, om met de maal tijden thuis te zijn. Denkt U dat auto bussen dit alles kunnen verwerken? Weet U, dat één trammetje gelijk staat met twintig autobussen en twee vracht auto's? Weet U, dat er dagen zijn dat de tram op één dag meer passagiers vervoerde dan de tegenwoordige bus in twee weken? Met spitsuren kan een bus zich niet bezighouden. Maakt U zich geen illusies! Spiegelt U aan het voorbeeld van andere plaat sen, waar de tram verdween! Zeggen de filles aan de halteplaatsen der Eg- mondse bussen U niets? Zeggen de hekjes U niets, die bij alle bushalten in Nederland staan om de mensen in de rij te houden, in de open lucht bij weer en wind? Muiderberg is door de opheffing van de tram als badplaats ten onder ge gaan en Wijk aan Zee is een kwijnen de badplaats geworden. Denkt ook aan Uw belastingbiljet! Haarlem en Heemstede gaven sinds de opheffing der tram millioenen uit voor het onderhoud der wegen, die door de bussen worden stuk gereden. Toen de tram in de bollenstreek werd op geheven, werden er voldoende bussen toegezegd. Nu kondigt de directie van de blauwe tram openlijk aan, dat zij niet voornemt is is met de bollenzon- dagen en andere hoogtijdagen extra busmateriaal in reserve te houden. Ten slotte: Velen verlangen naar een modernisering van de tram. Laat men zich bedenken, dat bij de opheffing van de tram niet ^alleen de gemoede lijke stoomtram verloren gaat, maar tegelijkertijd elke mogelijkheid van een toekomstige verkeersbediening met snelle en comfortabele Diesel-trams of electrische verbindingen voorgoed ver keken zou zijn. Men is druk bezig met het „weg- rekenen" van onze schoonheid, onze rust en onze welvaart. Zij rekenen. Maar wij rekenen ook, en beter! Want wij brengen een factor in het geding, Het Comité voor behoud van de Berger tram richt zich met nevenstaand manifest tot de burgerij van Bergen. die belangrijker is dan welke ook. Vooral ook voor de toekomst, en die is: ONZE LIEFDE VOOR BERGEN EN ONZE EERBIED VOOR HET NA TUURSCHOON. Steunt, daarom het streven van het comité van actie. Stemt op 26 April VOOR HET BE HOUD VAN DE TRAM. Onderhoud wegen Door burgemeester en wethouders van Bergen werd Vrijdag ten raadhuize aanbesteed: A Het onderhoud van wegen en ge deelten van wegen, rijwiel- en-wandel paden, binnen en buiten de bebouwde kom der gemeente, alsmede te Bergen aan Zee; B Het maken van een riolering met bijkomende werken in een gedeelte van de Kerkelaan; C Het verrichten van Hein- en Kroos- werk langs diverse dijken, wegen en andere eigendommen van de gemeente Bergen gedurende het jaar 1950. Ingeschreven werd door: Firma J. Houtenbos, Bergen: B 7750 gld en f 600 bronbemaling; firma wed. Jac. Houten- bos, Bergen: B f 7200 en f 580 bronbe maling; firma gebr. Min, Bergen: A f 9265, B f 7160 en f 600 bronbemaling, C 3800. In massa 20225; J. C. Punt, Bergen: C f 2976; P. Veld, Bergen:,C f 3558. De begroting was: A f 9487, B f 7515, C f 3"00. In massa f 20.000. De gunning werd aangehouden. DE POLITIE MELDT: Gedurende het tijdvak van 14 tot 22 April werden aan het Politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Bril met hoornen montuur, want met Noors motief, rood klompje, kinder- schep, zwarte damesportemonnaie, jong hondje, koperen armband met steentjes, armbandhorloge, radiateur- dop, herenwant. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak ver meldt: Muilband met halsband, Nylon kous, d.polshorloge, hondje (smous), witte wollen shawl, donkerbruine portemonnaie met inhoud, ijzeren autoped, vulpen in etui, bruine dames schoen, wieldop (Renault), blauwe hoofddoek, kinder kruiwagentje, zil veren schakelarmband, zilveren zak potlood, kinderpop, windjack (Cana dees model). Inlichtingen te bekomen aan het' Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 23 April wordt de medische dienst te Bergen waargeno men door dokter Lugten, tel. K 22Ö8- 2700. De laatste tijd wordt er steeds meer en meer gedaan om de kinderen van lagere en zo mogelijk ook van middel bare scholen de voornaamste ver keersregels bij te brengen en ze de betekenis van de verkeersborden te leren. Hiertoe bestaat reeds enige tijd een Verbond voor Veilig Verkeer. Alk maar heeft een eigen Vereniging voor Veilig Verkeer gesticht, die echter aangesloten is bij het Verbond. De heer J. Haverlag, secretaris van deze vereniging geeft op verschillende scholen in Alkmaar les en met suc ces. Ook in Bergen gaf hij les aan de kwekelingen van het Internaat en gis termiddag kon hij 21 diploma's uitrei ken. De heer R. Edzes was aanwezig als verkeersdeskundige-propagandist van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het diploma, dat hier werd uitgereikt is slechts voorlopig en kan in de loop van 1950 tegen een Veilig Verkeers- diploma uitsluitend voor Kweekscho len worden ingewisseld. Door één der kwekelingen werd een toepasselijk ge dichtje voorgelezen, dat sloeg op de Verkeerslessen van de heer Haver lag. Hierna dankte zuster Majilla, directrice van de kweekschool, hem voor het werk, dat hij hier verrichtte en als blijk van waardering werd hem een mooi zakmes aangeboden. De heer Haverlag dankte op zijn beurt zuster Majilla, die hem zo spon taan de gelegenheid had geboden zijn lessen hier te geven en zfln leerlin gen, omdat ..zij voor hem een stimu lans zijn geweest op de ingeslagen weg. De opzet van de lessen is om de kwekelingen liefde voor het verkeer bij te brengen, aldus de heer Haver lag, opdat ze later met plezier de leerlingen de voornaamste regels van het verkeer bijbrengen. Als U weet, dat er per jaar een aantal van 8 klas sen met 40 kinderen gedood wordt door verkeersun-evallen, zult u de noodzaak hiervan inzien. Op de lagere scholen bestaat gelukkig zeer veel ani mo voor de verkdersles. Nadat door de kwekelingen een vers was gezon gen vond de uitreiking der diploma's plaats. Het diploma vermeldt, dat men in staat is op lagere scholen ver- keersles te geven. Tot slot hield de heer Haverlag een causerie over dactyloscopie, de kennis van vinger afdrukken. Hij had hiertoe enige fo to's met vingerafdrukken bij zich, als mede een koffertje met gereedschap, dat door de politie bij het zoeken naar eventuele vingerafdrukken wordt ge bruikt. Vooral van de zijde der meis jes bestond hiervoor veel belangstel ling. TENNIS-PROGRAMMA „DE MOLENKROCHT" Het tennisprogramma voor Zondag 23 April luidt als volgt: „De Molenkrocht" I speelt te Ber gen tegen Amteno II uit Amsterdam. Aanvang pl.m. 10 uur. „De Molenkrocht" II gaat naar Alk maar en komt uit tegen Inside IV. Groen sprak voor de KVP Voor de afd. Langedijk van de KVP sprak gisteravond het kamerlid, de heer Jac. Groen. Hij wees op het belang van de sta tenverkiezing voor de samenstelling van de Eerste Kamer en het college van Gedeputeerde Staten. Laatstge noemd college heeft naar verhouding veel meer bevoegdheden dan het col lege van B. en W. in de gemeente. Vervolgens gaf de heer Groen puntsgewijze een korte toelichting op het program van de KVP. Gevraagd worden o.a. bevordering van autono mie en zelfbestuur ten aanzien van de financiën, erkenning van Gods rege ren ook in het publieke leven. In dit verband sprak hij er zijn dankbaar- Donderdagavond werd ;n „De Rustende Ja ger" een algemene ledenvergadering van de Plattelandsvrouwen gehouden onder voorzitter schap van mevr. Glijnis—Schermerhorn. Na het zingen van het bondslied werd medegedeeld, dat mevr. Bakker als bestuurslid had be dankt. In de volgende vergadering zal een keuze worden gedaan tussen mevr. Hommes ~Wentink en mevr. Best—Groot. De autotocht, die georganiseerd was- naar Lisse kan door geringe belangstelling niet doorgaan. Wat de Gezinsverzorging betreft, deelde de voorzitster mede, dat nog grote moeilijk heden moeten worden overwonnen. yan 9—12 Mei zullen op de Zandhoeve ontwikkelingBdagen worden gehouden, waar bekende spreeksters en sprekers interessante onderwerpen zullen behandelen. Op 19 Mei zal een Gastendag worden ge geven op de Volkshogeschool te Bergen. Hier voor bestond onder de leden grote belang stelling. Men vertrekt per fiets 's mprgens half negen vanaf het Witte Kerkje. Uit diverse agenda's, die werden voorge lezen, bleek dat de Plattelandsvrouwen reeds een rusthuis bezitten, wnar dezer dagen de 26e patiënt is opgenomen. In Juni zal gezamenlijk een uitgaansdag worden georganiseerd met rondvaart dcor de grachten van Amsterdam en bezoek an Mar ken en Volendam. In de pauze werden de leden koek aange boden, beschikbaar gesteld door het bruids paar Kant. Medegedeeld werd dat op 1 Mei de familie Hartland 40 jaar getrouwd zijn. De z.g. Ronde-tafelconferentie gaf menig lid gelegenheid schriftelijk haar vragen in te dienen. Het resultaat was dat een verzoek in kwam Aafje Top nog eens te laten optreden, ds. Leidstra or de heer Hemmer een spreek beurt te laten vervullen en een bezoek te brengen aan Levensmiddelenbedrijven. Men pleitte voor de oprichting van een zangvereniging voor de plattelandsvrouwen. Het verzoek om de afgevaardigden naar de algemene vergaderingen vergoeding te geven, ontketende een levendige discussie, waaraan mevr. Hoogschagen als penningmeesteresse een uitstekend compromis-voorstel koppelde, dat werd aangenomen. Ten slofte wekte mevr. Glijnis—Schermer horn op het werk van de Stichting 1940—'45 te steunen door daarvan contribuant te wor- oen. Het bleek dat deze Stichting ter plaatse plm. f 2000,— moet opbrengen, doch dat er slechts een inzameling bestaat van plm. f 300,— Een comité, vfaarvan burgemeester Kalff voor zitter is en de heer Haak secretaris-penning meester, houdt in Mei een vergadering, waar in deze actie nog eens besproken zal worden. Damclub Heiloo De uitslagen van de Donderdagavond ge houden onderlinge wedstrijden luiden als volgt: Groep I: S. Schurer—H. Verver, onbekend. Groep II: A. Kroon—W. Hoogenboom 0—2; A. Winterink—B. Hofman 1—1. Groep III: C. Lieshout— Slijkerman afge broken; B. Sluisman—C. Bruin 0—2. De stand in> Groep lil luidt thans als volgt: A Sprenkeling 18, 27; C Lieshout 19. 25; Slijkerman 17, 23; A. Alleman 20, 23; Snel 18, 22; A. v. d. Werft 19,22; C. Bruin 18, 21; B. Sluisman 20, 17; H. Weyers 20, 17; D. Smit 20 7; S. Hottentot 19, 4. RIOLERINGSWERK OPGEDRAGEN B. en W. van Heiloo hebben aan de fir ma H. Posch en Zonen te Beverwijk op gedragen het leveren en leggen van 1300 meter riolering in het gemeentelijk grond bezit van Heiloo. De aanneemsom be draagt 22.525. heid over uit dat de vergaderingen der provinciale staten van Noord- Holland met gebed worden geopend. Voorts vraagt de KVP ontwikkeling der regionale cultuur. Indien het plan om het aantal Noordhollandse gemeen ten van 121 tot 58 terug te brengen doorgang mocht vinden, zal rekening dienen te worden gehouden met de plaatselijke verhoudingen. De neiging tot centralisatie dient te worden ge keerd en het particulier initiatief moet worden bevorderd. Gewaakt moet wor den tegen het nodeloos opofferen van cultuurgrond. Tenslotte werd nog genoemd de sub sidiëring van het buitengewoon on derwijs, beroepskeuzebureau, leeszalen. De subsidiëring van de bijzondere in stellingen op dit gebied geschiedt niet op dezelfde voet als de openbare. Spr. noemde dit een verkeerde situatie. Tenslotte werd het schisma Weiter onder de loupe genomen. De Indonesi sche politiek heeft geen katholiek be vredigd, maar dit is geen reden om uit elkaar te gaan, merkte de heer Groen op. Nadat nog enige vragen waren be antwoord werd de bijeenkomst door wethouder Weel gesloten. D.T.S.-NIEUWS Zondag 23 April. Oudkarspel 2.30 uur: DTS 1—QSC 1; Oudkarspel 10 uur: DTS 3-—Vrone 2; Oudkarspel 12 uur: DTS b—Randers a; Oudkarspel 1.30 uur: DTS-welpenN. Niedorp-welpen; Hoogwoud 2.30 uur: Grasshoppers 2—DTS 2; Warmenhui- zen 12 uur: Vios 3—DTS 4; Alkmaar 12 uur: Alkm. Boys c—DTS c. L.S.V.V.-NIEUWS Door de LSW wordt deze week niet gespeeld. DOKTERSDIENST De doktersdienst zal dit weekend worden waargenomen door dr. A. V. H. Destree te St. Pancras. Telefoon K 2267-482. Marktberichten BROEK OP LANGEDIJK. 22 April 1950 7000 kg witlof I .48—52, II 38—45; 1800 kg prei 32—61; 2000 kg bieten 6. W ARMENHUIZEN, 22 April 1950. 2900 kg witlof I 4348; II 3441; III 25— 33: 1000 kg rabarber 17,30. NOORDER MARKTBOND, 22 April 1950. 7000 kg bieten I 6; II 3,50; 42.000 kg ro de kool 47,50—56,50; 33.000 kg witlof I 52- 60; IB 47—56; II 48—57; IIB 39—52: III 38—46. 1 Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 53. Onbewust van het feit dat er een bewaker door Luilekkerland loopt om te controleren of alles in orde is, hebben Pim, Pam en Pom gedronken en gedronken. Zo veel gedronken tot ze niet meer konden. En nu zitten ze elkaar met versufte gezichten aan te staren. Het is donker geworden, de maan staat al aan de hemel. „We moe ten naar huis geloof ik", zegt Pom zuchtend. Moeder zal niet weten, waar we blijven. Ja, Moeder Woeffie! De drie hondjes hebben helemaal niet meer aan Moeder gedacht. Wat zal Moeder wel denken, als ze vannacht niet thuiskomen? De drie hondjes pro beren op te staan. Maar het lukt niet erg. Ze zijn gewoon topzwaar van al die lekkernijen en die limonade die in hun buikjes zitten. „Wat zie jij er gek uit", roept Pom eensklaps en wijst op Pim. „En jij ook!" roept Pim. Onge rust kijken ze elkaar aan. Ze zien er heel vreemd uit, de hondjes. Zo dik en opgeblazen. Maaltijd in ere hersteld Het college van dijkgraaf, heemra den en hoofdingelanden van de polder Heerhugowaard kwam Donderdag on der presidium van de heer P. Tromp, in openbare vergadering bijeen in café van den Heiligenberg. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat oudergewoonte de jaarvergadering thans weer gepaard zou gaan met een maaltijd. Als gevolg van de oorlogsomstandigheden had men deze maaltijd in 1940 moeten af schaffen. In het bijzonder heette de heer Tromp welkom de oud-penning meester, de heer J. Kamp, die als gast tegenwoordig was. Van de Cultuur Technische Dienst in Noord-Holland was bericht ontvan gen, dat slootwerk ter lengte van ruim 54 KM. met een subsidie ad. 80 pet. op f 100.000 loon kon worden uitgevoera. Het dagelijks bestuur had inmiddels' reeds de vrijheid genomen om op dit aanbod in te gaan. De heer Quant bracht namens de commissie tot het nazien van de jaar- rekening-1949 dank uit voor het nauw keurig beheer. De rekening afd pol der gaf aan totaal voor ontvangsten f 180.833,19, uitgaven f 170.244,60, batig slot f 10.588,59. De omslag '48 bedroeg 3.090 ha. ad f 21 is f 64.737.op brengst belasting gebouwde eigendom- mén f 2.007,29; pacht dijken en wegen f 2.796,50. Uitgave wegens jaarwedden, kosten beheer, e.d. f 31.570,58; omsla gen verschuldigd aan andere water schappen f 11.446,15; aanleg en onder houd van werken f 41.254,97; aankoop baggermolen f 25.212,60. De afdeling wegen geeft aan ont vangsten f 61.598,85 uitgaven f 52.324,12 batig slot f 9.274,73. De omslag '49 be liep ver 3.395 ha. ad f 13.— f 44.034,91; belasting gebouwde eigendommen f 2.007,28. De kosten van geleverde electriciteit voor de bemalingswerktuigen bedroe gen over 1949 285428 k.w.h. ad. totaal f 14.485,22, inclusief kosten vastrecht en meterhuur. Het college ging accoord met het voorstel van het dagelijks bestuur om aan het personeel van de polder een uitkering te verlenen, met terugwer kende kracht ingaande 1 Jan. 50, van 5 pet. van de wedde of het loon. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer Kos telijk er op, dat als gevolg van een Commissaris der Koningin op bezoek Dinsdag 2 Mei komt de commissaris der Koningin in deze gemeente op bezoek. Eens in de vier j'aar legt de commissaris een amb telijk bezoek af aan de gemeenten. Op 2 Mei zullen worden bezocht de gemeenten Aker sloot, Koedijk, St. Pancras en Avenhorn. Het gemeentebestuur van Akersloot zal het eerst de commissaris ontvangen. Hierna wordt om on geveer 11 uur de commissaris alhiei ver wacht. Hij zal worden begeleid door een cor don van de rijkspolitie. Zo mogelijk zal de volledige raad bij de onri angst aanwezig zijn. Aan de ingezetenen zal gelegenheid worden gegeven de commissaris te spreken. Herdenkingsavond De avond van de vierde Mei a.s. zal wederom staan in het teken van de her denking van de voor ons vaderland ge vallenen. De drie gemeenten Oudorp, Koe- dij k-Zuideinde en St. Pancras zullen ge zamenlijk een stille tocht houden naar het monument nabij de spoorwegovergang. De tocht zal om 7.30 uur namiddags een aan- meentehuis te Sint Pancras en Schoolplein te Oudorp (tegenover R.K. kerk). Om acht uur precies zullen twee minuten vol komen stilte in acht worden genomen. Een eenvoudige hulde van bloemen bij het monument is toegestaan. Rechtstreekse nabestaartder van de gevallenen zullen aan het hoofd van de stoet meelopen. Ook verenigingen kunnen aan de tocht deel nemen. Een vaandel mag niet meegedra gen worden. Vanaf 6 uur \,ordt iedereen verzocht de vlag halfstok uit te hangen Bij het monument zingt het zangkoor één lied, waarna ook de fanfare een toepasse lijk muziekstuk laat horen. Deze actie is uitgegaan van de burgemeesters van Koe dijk, Sint Pancras en Oudorp. EMMABLOEM-COLLECTE De dezer dagen in onze gemeente ge houden Emmabloem-collecte heeft opge bracht 37.01. hoger polderpeil draineerbuizen in Het water komen te liggen, wat ongewenst moet worden geacht. De heer Groen veld informeerde na^r het eventueel beplanten met bomen van de van Veenweg. De opzichter kreeg de op dracht om een kostenberekening te maken van het eventueel aanbrengen van stopplaatsen langs verschillende smalle wegen. Voor het zware verkeer zijn deze wegen, zoals b.v. Jan Glijnis- weg, Veenhuizer Middenweg en Has- selaarsweg te smal, met het gevolg dat bij passeren de wegbermen worden „uitgereden". De vraag kwam hierbij naar voren, wie in de kosten zullen moeten of kunnen bijdragen Oude munt gevonden Onze plaatsgenoot, de heer Jn. Komen Dz., was dezer dagen bezig met het struk- ken trekken op zijn land. Plotseling zag hij een stukje metaal tussen de grond liggen. Hij raapte het achteloos op en stak het bij zich. Thuisgekomen bekeek hij het eens nader en na het opgeknapt te heb ben, kwam hij tot de ontdekking dat het een echte zilveren gulden was van het *3 aar 1748, dus ruim tweehonderd jaar oud. van hier en gunier XXIV WJAT ister nou toch oigelik in de Wereld, datte de mense teugeswoor- dig niet gelukkiger benne? Dat was de vraag die zoo in 'n onder-onsie op kwam zetten en weer gie-ien oigelik 't antwoord op wist. Dat benne de be- lastings, zoide de ien, de mense ioupe d'r krom onder. Nei, zoide de aér, dat zouw nag wel te dreegen weze aster maar niet die spanning was van „kompt d'r nou oorlog of zouw 't nag overgaan?" En Krelisbuur zoide, dat is 't niet, wai hewwe de verwachtings te houg spannen toen we in de penarie zatte en nouw kompt 't niet uit watte we toe docht en houpt hewwe. Weet je nag wel, zoide-ie, d'r kwam zoo midden in de oorlogstoid de nieuwe pertoi van de drie groöte manne op, dat zouw 'm weze, gien verdeeldheid meer, maar allegaar samen kloete en zoo de skuit vortdouwe, 't ruime sop van algemiene maaskappelikke wel stand open wat is deer nou van terecht kommen? D'r wasze d'r toe, die skamper öpmurken hadde, dat 't end 't wel leere zouw, 't wier nei de oorlog toch allegaar weer op 't oud- ofNou benne we bai 'n paar dage an de voif jaar nei de vrede toe; Loe Bandij het 'rs zoit, die voif jaar van de oorlog die benne we wel deurkom men, maar die vdif jaar vrede, da's 'n toerNou stane we voor de ver- kiezings voor de Pervinsiale state en 't hangt barstend vol van de reklame, de ien zei 't beter doen as d'aar.... Stemt voor vrede en brood, skroive ze deer op, van de oude liberale zegge ze dat 't nei belastingverleiging moet en de Pertoi van de Arboid zoit, goed, maar den moet je zegge op welk me- nierGeef ons ok maar d'rs 'n half uurtje van de Vara, zegge ze bai de liberale, den zelle we1 dat wel ver- telle.... maar de P.v.d.A. zoit, nei, kom maar nei 'n vergaoring en den zele we wel teugen mekaar debat- teereDat is wat er terecht kom men is van de verbroedering nietes, welles, je weet d'r nikt van, nó jai wete 't beter.... as ik 't voor 't zeggen had, pas op den..., 't roer moet omstemt de rooie dimmekrate.asens de blauwe en den de groene.'... Nei, ik houw 't met Pater de Greeve, die zoide: verbeter de wereld, maar begin met je zellef SOIMEN. Egmonders op de planken De oud-katholieke jongeliedenver- enlging Vroom, Vrij en Blij te Egmond aan Zee voerde Donderdagavond in 't verenigingsgebouw een toneelspel op, getiteld „Achter de wolken schijnt toch de zon", een product van de schrijvers K. Spierings en R. Feenstra. We kunnen niet zeggen, dat we de keuze van dit stuk een gelukkige von den. Het duurt lang eer de zon door de wolken heen breekt en dan is het nog maar een mat zonnetje, dat veel narigheid blyft beschijnen. Het gege ven is vrij simpel. Kruidenier Weyts staat aan de rand van zijn faillisse ment. Zijn beide zoons Jan en Karei verdienen goed geld en kennen hem nauwelijks meer. Daarentegen ge draagt Jasper de Bont, zijn kostgan ger, zich als een ware zoon. Deze eenvoudige bankwerker wordt via een uitvinding een man in bonis en wel juist op tijd. Want als zoon Karei fraude pleegt en de hele familie dreigt mee te sleuren naar de ondergang, terwijl zoon Jan er niet veel voor voelt bij te springen, springt Jasper in de bres en verlooft zich tevens met An nie, de dochter van Weyts. Hij zorgt daarmede voor een happy end, al blijft het doorbrekende zonnetje, dat trou wens over goeden en kwaden op deze aarde schijnt, in dit geval schijnen over twee zoons, die niet deugen. Dit is zeer in het kort het gege ven, dat de spelers hadden te ver werken en het pleit voor hun kunnen, dat zij dit, ondanks het melodramati sche, op bewonderenswaardige wijze deden. Kapelaan Leverland, die als voor zitter deze avond opende, wees er na zyn welkomstwoord op, dat men we der een beroep heeft moeten doen op oude krachten, daar nieuwe helaas schaars of niet te vinden zijn en hoog stens mee willen werken aan bonte avonden. Daar was allereerst de heer B. van Pel, als kruidenier Weyts. Zijn rol Holl. Mij. van Landbouw en Plattelandsvrouwen bijeen In café Van Truyven kwamen de af delingen Groot-Schermer van de Hol landse Maatschappij voor Landbouw en de Plattelandsvrouwen in feestelijke vergadering bijeen. Nadat mevr. DriessenBakker de bijeenkomst met enkele woorden had geopend, sprak de heer Olivier over „De Boer" in de veranderde wereld". Hierbij drong spre ker aan op een grotere samenwerking tussen de boeren onderling. Na de pauze werd het toneelstukjé ,,Zo helpt de een de ander" opgevoerd. De heer Cornielje vertoonde enige lichtbeelden over Friesland en Limburg en mevrouw Schermerhorn-Kleinsmidt en mevrouw Oudejans-Vlaanderen voerden een sketch op, waarin ver scheidene mannen aardig in het zon netje werden gezet. Het koortje van de Plattelandsvrouwen besloot deze goed geslaagde bonte avond met „De Zwer ver" en „Neêrlands Vlag". was uitermate moeilijk. Een veel ge plaagd man, die de zorgen des levens zwaar aan den lijve ondervindt en niet temin de humor vasthoudt. Hij gaf er een uitstekende vertolking van en droeg daarmede het gehele stuk, dat zonder zijn optreden een fiasco had kunnen worden. Ook zijn vrouw, Kla- ziena Glas, had geen eenvoudige rol,- maar zij sloot zich uitstekend bij hem aan. Een hoofdrol vervulde ook mej. A. Prins, als de dochter Annie. Haar rol w .s wat gemakkelijker en pret tiger om te spelen. Zij deed het met charme, ongekunsteld, vlo.., in één woord buitengewoon. De kleinere rollen werden vervuld door de heren P. Prins, A. Blaauboer en P. Gouda. De eersten hadden on dankbare rollen, maar kweten er zich behoorlijk van. P. Gouda had het ge makkelijker en deed het zeer ver dienstelijk. Ten slotte vervulden ook de dames T. Mooij en G. Gul een meer bescheiden rol naar behoren. Voor een vfolijke afwisseling zorg den tijdens de pauze de V.V.-Boijs met Josephine, Appeltjes van Oranje, een potpourri van oude melodietjes enz. Als altijd gezellig om naar te luiste ren. Een geanimeerd bal hield tot siot de jeugd nog lang gezellig bijeen EGMONDIA—ZEEVOGELS. Zondag wordt op het Egmondse sportpark de derby EgmondiaZee vogels gespeeld, die stellig heel wat publiek zal trekken. Voor Egmondia is deze vriendschappelijke ontmoeting een oefening voor de eventuele beslis singswedstrijd om het kampioenschap, voor Zeevogels een nuttige oefening voor de komende degradatie-wedstrij den. I Keuringsdienst1 De raden der gemeenten Purmerend Beemster, Graft, De Rijp, Schermer horn en Wijde Wormer hebben een ge meenschappelijke regeling aangegaan inzake de keuringsdienst van vee en vlees. GESLAAGD VOOR DE LAND BOUWSCHOOL In de Lagere Landbouwschool te Hoorn is de eindles gehouden. Geslaagd zijn o.a. de leerlingen C. van der Poll te Broek op Langendijk en L. Arken bout te Bergen. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Alkmaar slaagden de volgende candi- daten: P. J. Beets. Beemster; P. Best, Schellinkhcrut; R. Bouman, Wijdenes; P Brommer, Heiloo; H. H. Geertsema', Proefpolder Andijk; A. A. Goede, Landsmeer; A. de Goede, Petten; P. Jongert, Westwoud: C. Koster, Schel linkhout; J. J. Kreuger, Wijdenes; J. Mooij, Heiloo; D Polman, Oudkarspel; C. Reyne, Wormerveer; P. N. Roele, Purmer; K. Rozendaal, Groet; S. Smit', Heerhugowaard; P. A. Teerling, Schoorl; P. H. Feldt, Castricum; Th. de Waard. Bergen; K. P. Water, Wij denes; H. R, A. Westerveld, Opmeer; C. Wiedijk, Beemster; A. Zonneveld. Egmond a.d. Hoef:

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3