o P. BLAAUBOER LIJST LIJST Stad en Omgeving De Waagtoren in de steigers ALKMAARSE KIEZERS De Lange Zaterdag wordt beeld onthuld AGENDA W. VOORTHUIJSEN Opening Centrale Opleidingsschool opnieuw uitgesteld BBC-uitzending uit Grote Kerk Nieuw Toekomstige kazerne bouw in Alkmaar waarschijnlijk STEMT No. 2 VAN DE V.V.D. LIJST 5 Er wordt onder moeilijke omstandigheden gewerkt Christel, kleuterscholen vragen vergoedingen Engels organist bespeelt het orgel Alkmaar moet een groot gymnastieklokaal hebben Openbare vergadering Partij van de Arbeid Kiest ,,'40-'45" Bouw va Zuid-Scharw DINSDAG W APRIL MM» Er moei nog veel gebeuren eer men gereed is Het begon zo onschuldig: Een mooie foto met een pakkend onderschrift op de voorpagina van onze krant: de Alk- maarse Waagtoren in steigers, die over enkele weken wel weer zouden ver dwijnen. Natuurlijk. Die plankenboel kan daar toch niet blijven zitten, als de vreemdelingen binnenkort beginnen toe te stromen? „Ze" zijn toch al veel te laat begonnen. Zo wordt er tenminste wel gedacht. Toen verscheen er een boze meneer op ons bureau. Waar ter wereld die on zin vandaan kwam en of we eens wil den meegaan, dan zou hij ons wel eens wat laten zien. We roken nieuws en daarvoor waagt een journalist als het moet zijn leven. Dus klommen we ach ter onze gids aan al de trappen en, trap jes in het Waaggebouw op, tussen de fantastische warwinkel van balken, lat ten en draden door, die omtrtent de speeltrommel van het carillon te vin den is, en stonden tenslotte op de stei gers boven de tweede omloop. Onder ons wat planken van tezamen misschien een meter breed, daaronder een gapen de afgrond van veertig meter diepte. We hebben oprechte bewondering ge voeld voor de mensen, die op dit ogen blik bezig zijn, al het nodige te doen voor het behoud van dit sieraad onzer goede stad. Ze wandelden met een rust over het broze bouwsel, alsof ze op het Waagplein rondliepen en deden al wat gedaan moest worden, zonder te praten over gevaar. Trouwens wie steeds in gevaar verkeert, denkt ten slotte niet meer aan het bestaan ervan. Hij raakt er aan gewend. Tijdrovend karwei. De heer A. J. Koppens, die de werk zaamheden met hulp van enige werk lieden uitvoert, goochelde ter inleiding van zijn uiteenzettingen een geval voor het licht, dat leek op een fossiele wal- visrib. Bij nadere beschouwing bleek gezegde rib een in lood verpakte staaf ijzer te zijn, die gediend had om het verband in de pijnappel boven in de toren te handhaven. De einden en het midden waren volkomen weggeroest „Toen we daarop gingen staan", aldus onze gastheer, „brak de zaak prompt middendoor. We hebben dus nieuwe ijzers moeten laten maken en die moe ten nu, als ze geplaatst zijn, zorgvuldig met lood worden afgedekt. Alleen dan is te voorkomen, dat ze dadelijk weer verroesten". Over dat afdekken moet de lezer niet te licht denken. Wanneer hij de lood gieter in zijn huis bezig ziet met een brullende en vlammen spuwende sol deerbout, duurt hem het kleinste karwei nog vaak te lang, hoe vlug en vakkun dig het ook wordt verricht. Maar hier, boven op de toren, is het gebruik van vuur, en dus ook van zulke bouten, vol komen taboe. Elke soldeerbout moet op een veldsmidse op het Waagplein wor den verhit en vervolgens omhoog ge takeld. Er is dan al heel wat warmte verloren gegaan, wanneer het aan ge- Alkmaar eert zijn doden Vrjjdag zal, in alle stilte, de vlag die halfstok hangt bij het noodmonumentje in de Wilhelminaiaan, ingehaald wor den. Het gedenkteken, waarin vijf na men van de op 17 November 1944 ge fusilleerde verzetsmensen gegraveerd zijn, zal verwijderd worden en daar voor in de plaats wordt Zaterdag een beeld onthuld, dat bedoeld is ter nage dachtenis van alle in de tweede wereld oorlog gesneuvelde Alkmaarders. In 1945 werd hier ter stede een Be- vriidingscomté opgericht, dat zich ten doel stelde jaarlijks een bevrijdings feest en een dodenherdenking te orga niseren. De stille tochten en de krans- legging werden een traditie, doch daar naast wilde men een blijvende gedach tenis oprichten. Men zocht contact met de Vereniging van Oud-Illegalewerkers en kwam zo tot oprichting van het Mo numentcomité. Men hield een collecte en van de gel den die hierdoor verkregen werden, ontwierp en vervaardigde mevrouw KouwenaarBijlo een monument. Kort geleden is het gereed gekomen en Vrij dag j.l. werd het geplaatst. Met dit bliivende gedenkteken eert men de ge vallen Alkmaarse verzetslieden, de landgenoten die hier gefusilleerd wer den. de militairen die in de jaren '40 '45 sneuvelden, de mannen van de marine en koopvaardij, de overleden gijzelaars, kortom allen die hun leven gaven voor ons land. Zaterdagmiddag om 4 uur wordt het beeld, in bijzijn van de nabestaanden van de gesneuvelde Alkmaarders ont huld. Het woord zal dan gevoerd wor den door mr A. Schenkeveld, de voor zitter van het monumentcomité, waarna de voorzitter van het Initiatiefcomité, de heer A .de Waal, het gedenkteken aan de gemeente zal overdragen. Mr. dr. H J Wytema zal het beeld namens de gemeente Alkmaar in ontvangst ne men. Het mannenkoor Orpheus zal zijn >pedewerking aan de plechtigheid ver lenen door enige liederen ten gehore te brengen. In aansluiting op dit bericht kunnen wij mededelen, dat op 4 Mei wederom een stille tocht zal gehouden worden, 's Avonds half acht zal men zich verza melen op het Cfnadaplein, waarna men langs de gebruikeliike route naar het beeld zal trekken. Het organiserende comité verzoekt de burgerij haar volle medewerking aan deze plechtigheid te verlenen en niet, zoals vorig jaar, langs de kant van de weg naar de optocht te blijven kijken. bruiken toe is, zodat er met zulk een bout weinig meer gedaan kan worden. Dat maakt het solderen tot een uiter mate tijdrovende bezigheid: een eindje van een paar decimeter vraagt uren! Het kon niet eerder. Ook de andere omstandigheden, waar onder moet worden gewerkt, zijn niet steeds aangenaam. We bezochten de heer Koppens en zijn staf op een mooie lentemorgen, toen een zacht lentewind je de wateren van Verdronkenoord en Zaadmarkt lichtjes streelde. Maar Ze phyr bleek op veertig meter hoogte een ijzige poolstorm te zijn, die het verblijf op die hoogte tot een straf maakte. Toen begrepen we, waarom de heer Koppens zich min of meer nijdig maakte over diegenen, die beweren, dat men vroeger had moeten beginnen. „Gesteld, dat we in Januari waren begonnen, dan had den we niets kunnen uitvoeren van de koude. We waren gewoonweg bevroren." Ook lag het hem zwaar op de maag, dat volgens sommigen het werk in en kele weken voltooid zou kunnen zijn. „Daar is geen denken aan", zei hij. „We zullen al blij zijn, wanneer we in vier weken tijds de kroon boven op de to ren klaar hebben. Hoe lang het zal du ren, voordat we de rest van de spits kunnen opleveren ik kan het op geen weken schatten. Ik kan me voorstellen, dat men graag spoedig de steigers ziet verdwijnen. Ik denk er net zo over. Mij kosten ze veel geld. Hoe korter ik ze nodig heb, hoe liever het mij is." Inderdaad er zal nog heel wat moeten gebeuren, voordat men klaar is. Wat we ervan gezien hebben, gaf de indruk, dat de loodbekleding van de „lantaarn" nodig weer eens aan een flinke beurt toe is. Die had zij trouwens vijf jaar geleden al moeten hebben. Zo eens in de tien jaar immers moet een toren eens in de steigers voor een gron dige revisie. Kort na de bevrijding kon het er echter niet van komen. Dat het noodzakelijke onderhoudswerk enige ja ren moest worden uitgesteld, heeft na tuurlijk geen goed gedaan aan de toet sen van het geheel. Daardoor moet er nu extra veel worden gedaan, hetgeen natuurlijk tijd kost. We zullen dus deze zomer het uit zicht op een „ingepakte" Waagtoren voor lief moeten nemen, in de zeker heid, dat het behoud van de toren zulks eist. Laagste inschrijvers Te Wieringerwerf werd aanbesteed: a. het uitbaggeren en ontgraven van grond uit een gedeelte van de Ooster- terptocht, de waterkaaptocht en de Lange Zeugtocht. Laagste inschrijver werd de heer R. Houwing voor f 51.675. De raming was f 59.600. B. Het uitbaggeren en ontgraven van grond uit een gedeelte van het noordelijk toeleidingskanaal, de Lage Kwelvaart, een gedeelte van de Hoge Kwelvaart, de Korte Zeugtocht, de Scherventocht, de Korte Middenmeer- tocht, de Korte Medemblikkertocht, de Lage Kwelsloot en een gedeelte van de Hoge Kwelsloot. Laagste inschrijver was eveneens de heer R. Houwing te Alkmaar voor f 125.800. De raming was f 137.000. C. Het maken van een duiker van beton met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de heer J. P. Boot te Limmen voor f 6500. De raming was f 9000. De gunning werd aangehouden. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Bioscopen. Alle theaters gesloten. Hotel Victory, 8 uur: Lezing voor „Oud Alkmaar" over monumentenzorg. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Kunst avond doo'- Annemarie Kühne, M. v. d. Nieuwenhof en J. Visser. Paviljoen Kinheim, 8 uur: Lezing voor Broederschapsfederatie over „Vi visectie". WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Verloren grenzen tot 14 j. o.g.); Victoria Theater, 8 uur: Greep des doods (18 jaar).; Ci nema Americain, 8 uur: Geen groter zonde (boven 18 jaar).; A.B.T., 8 uur: The last round-up (14 jaar). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Bouw R.K. meisjesschool De raad besloot op 24 Nov. 1949 tcrt aankoop van een z.g. Oostenrijkse school voor leerlingen van een nieuw op te richten R.K. meisjesschool. Een voorlopig crediet werd verleend van f 100.000. De totaalkcrsten, bouw-, grond- en bijkomende kosten (exclu sief meubilering en inrichting) wor den op f 156.800 geraamd. B. en W. stellen de raad voor het crediet tot f 156.000 te verhogen. EEN JUBILEUM De heer C. Kuiper aan het Hoeverpad herdenkt 1 Mei de dag, dat hij als wa termolenaar in dienst trad bij de pol der Egmondermeer. Naar wij vernemen bestaat bij het Ministerie van Oorlog, gezien de hui dige legerplannen, voorshands niet het voornemen, het terrein Bergerweg hoek Hoeverweg voor andere dan militaire doeleinden af te staan. Het is dus als wfl deze mededeling goed lezen wel zeer waarschijnlijk, dat mettertijd de omstreeks 1939 begon nen kazernebouw op dit terrein zal worden voltooid. Over het tijdstip, waarop met de bouw zou worden voortgegaan kon men ons echter geen enkele mededeling doen. Velen zullen van dit voornemen met gemengde gevoelens kennis nemen om dat hiermede de mogelijkheid verloren gaat op het betreffende terrein het bosplan met villabouw, een creatie van wijlen wethouder J. Westerhof, te ver wezenlijken. Zeer zeker heeft Alkmaar, dat zijn kapitaalkrachtige burgers steeds node naar Bergen of naar het Blockhovepark ziet trekken aan een dergelijk complex grote behoefte. Anderzijds is de legering van een be trekkelijk groot garnizoen voor tal van leveranciers van voedings- en genot middelen en neringdoenden van groot commercieel belang, terwijl het ook het aanzien van onze gemeente in het alge meen zal verhogen. Wij hebben een stil vermoeden, dat indien de plannen van het Ministerie van Oorlog zouden worden verwezen lijkt, ook de overwegmisère aan de Bergerweg spoedig tot het verleden zou behoren. 5 vLV 5 te Alkmaar Voor het schooljaar 1952-1953 zal de Raad opnieuw de organisatie van het openbaar lager onderwijs beoordelen In 1948 besloot de raad tot oprich ting van een centrale opleidingsschool aanvangende met het 5e leerjaar en be vattende de klassen 6a en 6b. De be staande opleidingsschool (Tesselschade- school) zou worden omgevormd tot niet-opleidingsschool. De leerlingen der 4e en 5e klasse (met ingang van het schooljaar 1949/1950 de klassen 5 en 6) zouden aan deze school nog opleidings- onderwijs ontvangen tot het einde van het 6e leerjaar, eventueel met uitzon dering van een zodanig aantal leerlin gen als nodig mocht blijken om de centrale opleidingsschool ten minste tachtig leerlingen te doen tellen. Tot opening van de centrale oplei dingsschool is het tot dusver niet geko men. Verleden jaar bleek de opening niet mogelijk en werd besloten de ope ning een jaar uit te stellen. Deze zou dus op 1 Augustus a.s. moeten plaats hebben maar er zijn weer omstandig heden die het wenselijk maken de opening uit te stellen. Bij de aangifte van nieuwe leerlin gen voor het schooljaar 1950-1951 bleek, dat een zodanig aantal ouders oplei- dingsonderwijs voor hun kind wensten, dat moet worden overgegaan tot de vorming van twee opleidingsklassen. Tevens is gebleken, dat de ouders in het Bergerkwartier de niet-opleidings school (Jan Ligthartschool) voor hun kind wensen. Geen enkel kind uit dat kwartier is voo. de Tesselschadeschool iangegeven. Men zou geneigd zijn tot de conclu sie te komen dat twee opleidingsscho len nodig zijn. B. en W. menen even wel, dat een mogelijke uitbreiding van het aantal opleidingsscholen aanvan gende met het le leerjaar, tot twee of meer voorshands geen aanbeveling verdient. Een deel der ouders ver langt voor hun kinderen opleidings- onderwijs in zes jaren, een ander deel acht het in het belang van de harmoni sche ontwikkeling van het kind, dat onderwijs in zeven jaren te doen ge ven. Het is nog niet te ^voorzien welke invloed op de schoolkeuze de moge lijke instelling van een voorbereidende klas aan de ambachtsschool en de we derinstelling van het 7e en 8e leerjaar zal hebben dat in Alkmaar aan de VGLO-school zal worden gegeven. Het juiste tijdstip om te kiezen tussen het systeem van de bestaande opleidings scholen (de klassen 1 tot en met 6 tel lende) en de centrale opleidingsschool (aanvangende met het 5e leerjaar) lijkt B. en W. thans nog niet gekomen. De mog 'ijkheid dat de laatste het meest gewenst -s, !s niet uitgesloten, zij het met deze resttictie, dat als klasse 6b zou kunnen fungeren de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs, op welke school tot dusver vele le-rlingen n- het doorlopen van de eerste zes leerjaren ener school voor g.l.o. na een jaar onderwijs op deze school te heb ben ontvangen, naar het m.o. en v.h. m.o. overgaan, veelal met succes. B. en W. achten het voor de hand having van de rust in het onderwijs van belang de bestaande toestand nu te handhaven en de ontwikkeling af te wachten. Bij de thans bestaande orga nisatie is het mogelijk dat elk kind dat voor opleidingsonderwijs is aangege ven dit kind dat onderwijs tot en met het zesde leerjaar ontvangt, waaraan ook in de toekomst moet worden vol daan. B. en W. stellen ten slotte voor, het schooljaar 1952-1953 de organisatie vorm van het o.l.o. opnieuw aan de raad ter beoordeling voor te leggen. In 1949 besloot de Raad aan het bestuur der Christ. Kleuterschool te vergoeden de kos ten van verbouwing van het perceel Oude gracht 249, voor aanschaffing van toestellen voor kleutergymnastiek en van eerste inrichting van een leslokaal met aanschaffing van leer middelen tot een bedrag van ten hoogste f 10.986,54 en met een wijziging van de gem. begroting voor 1949, daarmede verband houdend. Ged. Staten willen door bezuiniging op di verse posten het crediet verlagen. Het gevraagde aanvullend crediet van f 1440,— kan met f 285,— worden verminderd, zodat in totaal overblijft f 10.700,- en f 1155,- is f 11.855,-. Het schoolbestuur verzocht subsidie voor een kleuterschool in de Bergerhof en vergoe ding der kosten van eerste inrichting tot een bedrag van f 7.884,75, w.o. f2100,- voor het overnemen van een inventaris. Bij de overname werd deze school bezocht door 79 leerlingen. Nu zijn er 83 verdeeld over twee klassen en er zijn nog 27 aanvragen om toelating. Be halve voor de subsidies per leerling moet ge rekend worden op de bezoldiging van een hoofd en een onderwijzeres, waarvoor nog geen bevoegde krachten aanwezig zijn. Daar om kan de school niet als een afzonderlijke school worden aangemerkt, maar zal een dépendance moeten zijn der reeds bestaande gesubsidiërde school onder leiding van mej. W. F. H. Schraff. B. en W. stellen voor om thans voor verbou- wing, aanschaffen van toestellen en eerste in richting van een leslokaal, ten hoogste f 11.855,— te verschaffen (onder diverse voor waarden) en voor de school aan de Berger hof voor de kosten van eerste inrichting ten hoogste f 7884,75 (het juiste bedrag nader vast te stellen. Het besluit van 1 September 1949 wordt dan ingetrokken. EINDEXAMEN R.K. LYCEUM Het R.K. Lyceum te Alkmaar is aan gewezen als een onderwijsinrichting, welke bevoegd is in 1950 aan de leer lingen der hoogste klasse gelegenheid te geven op dezelfde voorwaarden en dezelfde wijze als de leerlingen van de openbare HBSen met 5-jarige cursus na afgelegd eindexamen het getuigschrift bedoeld in art. 55 van de M.O.-wet" te verkrijgen. Dat geldt voor de afd. HBS A en B. De BBC zal op Woensdag 3 Mei om 6 uur een orgelconcert uitzenden uit de Grote Kerk te Alkmaar. Het orgel wordt bespeeld door de Londense or ganist Ralph Downes, die verleden jaar de Grote Kerk bezocht en daar met het fraaie instrument kennis maakte. Downes beloofde de BBC voor een eventuele uitzending uit Alkmaar te zullen interesseren, waarin hij uit eindelijk slaagde. De uitzending, die een half uur duurt, geschiedt via een telefoonverbinding met de studio's in Londen. Onderlinge wedstrijden van De Halter Zondag hield de Halter haar onder linge wedstrijden voor dames en heren in het gymnastieklokaal aan de School straat .De heer Klaas Boot Jr. was niet aanwezig in verband met zijn verblijf in Zwitserland, ter voorbereiding van de wereldkampioenschappen. De wed strijden hadden een sportief verloop. De uitslagen zijn: Dames 3e graad A: G. Wijkstra, le prijs, medaille, 47 punten; D. Heine, 2e prijs, diploma, 46 ptn; A. Hein, 3e prijs, medaille, 45 ptn. Dames 3e graad B: N. Renooij, le prijs, medaille, 45»/, punt; R. Jol, 2e prijs, diploma, 41'/, punt; J. Spit, 3e prijs, diploma, 40'/t punt. Dames 2e afd. A: Tr. de Haan Phaff, le prijs, medaille, 471/4 punt; M. Veldstraten Pas, 2e prijs, diploma, 44% punt; Tr. HoedjesSchot, 3e prijs, diploma, 44 punten. Dames le afd. (jeugd): S. Mors, le prijs, medaille, 46'/i punt; G. Aukes, 2e prijs, diploma, 45 ptn; L. Wormsbecher, 3e prijs, diploma, 44 ptn; G. Visser, 3e prijs, diploma, 44 ptn. Dames keurcorps: R. van Geene, le prijs, medaille en wisselbeker, 53'/, punt; N. Rampen, 2e prijs, diploma en wisselbeker, 47,8 punt; A. Stenneberg de Waal, 3e prijs, diploma, 45.6 punt. Heren, 3e graad: Dick Houtkoper, le prijs, medaille, 46 ptn; G. Gilles, 2e prijs, diploma, 41 ptn; H. Nobel, 3e pr., diploma, 40'/« punt. Heren 2e graad: K. de Haan, le prijs, medaille, 48 3/4 punt; W. de Haan, 2e prijs, diploma, 45>/i punt; Th. Tromp, 3e prijs, diploma, 431/4 punt. Heren Veteranen, Jb. Schuijt, le pr„ medaille, 47'/i punt; Ab. Wassink, 2e prijs, diploma, 45 punten; J. Jonker, 3e prijs, diploma, 44 punten. Heren le afd. jeugd: H. Licher, le prijs, medaille-wisselbeker, 49'/« punt; C. Stenneberg, 2e prijs, diploma, 46'/, punt; G. Witsen, 3e prijs, diploma, 41'/» punt. Heren, keurcorps: M. Volkers, le prijs, medaille-wisselbeker, 52,2 punt; Jb. Janneman, 2e prijs, diploma-id., 47 punten; W. Veldstra, 3e prijs, deplo- ma, 46'/j punt. 's Avonds werden op de feestavond in Hotel Victory de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de Halter, de heer Reurslag. Verder werd het woord gevoerd door de heer Van Drunen, Rijksconsulent v.d. Lichamelijke Op voeding. Spreker had de wedstrijden bijgewoond en hij vond het jammer dat niemand van het gemeentebestuur aanwezig was geweest, want dan had men kunnen zien dat dit gymnastiek lokaal veel te klein is. Alkmaar heeft twee grote gymnastiekverenigingen en meerdere kleinere. Het aantal turnsters en turners van deze verenigingen loopt zeker naar de 2000. Er moet in Alkmaar een zaal komen die geschikt is om te trainen en om wedstrijden te organise ren. Laat het gemeentebestuur zijn taak begrijpen in belang van de volksge zondheid en de lichamelijke opvoeding. Hoofdklasse-competitie viertallen N.B.B. Zaterdag en Zondag werden te Utrecht de demi-finales gespeeld voor de groepen viertallen Hoofdklasse Ned. Bridge Bond. In totaal hadden zich 19 viertallen gekwalificeerd, waaronder een viertal van de Alkm. Bridge Club. Er waren zes groepen geformeerd, vijf van drie en één van vier viertallen. Bij deze laatste groep was ABC inge deeld, waardoor zij drie wedstrijden moest spelen, tegen de clubs uit de andere afd. twee. Zes en negentig wedstrijdspellen in twee dagen lijkt ons te veel. Het is voor de deelnemers te inspannend. Het ABC-team, bestaande uit de heren A. Visser, R. Govers, D. Weissenborn en J. Pie, heeft zich uitstekend gehouden. Het versloeg Den Bosch en Den Haag resp. met 6018 en 5125 matchp., maar tegen De Mijnstreek moest ABC het onderspit delven. Het eerste deel van de laatste wedstrijd ging nog vrij wel gelijk op, maar in de tweede helft deed de vermoeidheid zich danig gel den. En „De Mijnstreek" won en vol gens de deelnemende viertallen in die groep beslist verdiend. ABC bezette een eervolle tweede plaats doch is voor de finale, die vol gend week-end tussen de winnaars van de zes groepen wordt gespeeld, uitgeschakeld. Om de K.N.V.B.-beker Alcmaria moet naar Lutjebroek om de strijd met Zouaven aan te binden. De tegenstander van Alkmaarse Boys is nog niet bekend KBV en JOS moe ten nog uitmaken wie in de vierde bekerronde mag uitkomen. De geblok- ten spelen een uitwedstrijd tegen de winnaar van dsza ontmoeting. De heer G. W. de Jong, voorzitter van de Partij van de Arbeid, afdeling Alkmaar, kon gisteren voor een volle zaal van „Het Wapen van Heeme- kerk" de openbare vergadering va* deze partij openen. De reclame voor de a.s. Provinciale Statenverkiezingen is grondig ter hand genomen, aldua spreker. Lange tijd stonden onze re- clame-borden geheel alleen, later kwa men er die van andere partijen bij. De communisten hebben zich, evenala vorig jaar, niet aan de afspraak ge houden. Zij hebben n.l. weer hun re clamebiljetten op ruet toegestane plaatsen geplakt. Spreker las vervol gens een artikeltje voor uit een KVP- reclameblaadje, dat tegen de PvdA van leer trok. Van je vrienden moet je het maar hebben, aldus de heer De Jong. Hierna gaf hij het woord aan het gezelschap van André Carrell, dat ale attractie met een klein-kunst pro gramma voor de dag zou komen. Ma rianne v. d. Berg zong een tweetal liedjes met begeleiding van de Alk maarse pianist Tonny Willemse, waar na laatstgenoemde een pianosolo gaf, welke zeer gewaardeerd werd. Tot slot van het eerste gedeelte van dit klein-kunst programma droeg Marijke Jonker het verhaal van een rover voor, een liefdesverhaal, dat met de dood van beide gelieven eindigde. De spreker van deze avond, de heer Van Kuilenburg, directeur van de N.V. de Arbeiderspers, herhaalde de woorden van de heer De Jong, dat de voorbereidingen voor de verkiezingen zeer rustig verlopen zijn. Dit zegt geenszins dat deze verkiezingen niet celangrijk zijn, aldus spreker. In onze verkiezingskrant hebt u kunnen lezen welk belangrijk werk de Provinciale Staten verrichten. Zij zorgen voor alle provinciale sociale voorzieningen en zij zijn het kies-college voor de Eer ste Kamer. Hebt u Zaterdag het debat gehoord tussen de heer Vos en de heer Ritmeester? vroeg de heer Kuilen burg. Daar hebt u kunnen horen hoe de zo begaafde heer Ritmeester toch wel een slecht figuur heeft geslagen. Hij wilde verlaging der belastingen, maar daarvoor moet op andere dingen bezuinigd worden. Waarop bezuinigd moet worden wist de heer Ritmeester echter niet. Hij wilde alleen belasting verlaging. Als we het regeringsbeleid zien, bemerken we, dat we er nog lang niet zijn en dat er grote moeilijkheden bestaan. Velen zullen zeggen: „Waar blijven nu de socialistische maatrege len, zoals in Engeland?" Dit komt om de eenvoudige reden, dat wij geen overtuigende meerderheid hebben. Voor de a.s. verkiezingen hebt u dus geen keus maar een taak. U moet ieder opwekken te stemmen op de Partij van de Arbeid. De heer Van Kuilenburg,werd als blijk van waardering een kaasje aan geboden, waarna André Carrell een toepasselijk versje voordroeg. Na de pauze werd het tweede ge deelte van het klein-kunst programma afgewerkt. Marijke Jonker droeg de geschiedenis van Pierlala voor en Tonny Willemse verraste het publiek met een pianosolo. Marianne van de Berg sloot de avond met een tweetal liedjes. De Stichting 19401950, voor Alk maar (secr. R. Wildeboer, Boezemsingel 82); en voor Heiloo (de heer C. Haeck, Kennmerstraatweg A 59) verzoekt ons opname van het volgende: Morgen gaan we weer ter stembus. We weten al lang van te voren op wel ke lijst we onze stem zullen uitbrengen en als we het soms nog niet weten, dan zijn er nog de verkiezingsaffiches en -pamfletten die ons in deze gewichtige zaak gaarne en geheel gratis van ad vies willen dienen. De één stemt zus, de andere zo, maar één zijn wij allen in onze sympathie jegens de Stichting „40'45", die zorgt voor de nabestaanden van hen die alles gaven. Geeft naast uw sympathie uw daadwerkelijke steun aan de a.s. Mei actie. De slachtveemarkt van Maandag De voorjaarsveemarkt in Hoom bracht geen nadeel toe aan de belangstelling voor onze slachtveemarkt. Het was dan ook weer, gelijk we het gewend zijn, zeer druk op het markt terrein. De kwaliteit der aangevoerde koeien was uitstekend. Toch is de handel, bij een geringe teruggang der prijzen vergeleken echter bij één maand geleden stug geweest. De hoog ste kg-prijs was heden f 2,80. Het aantal aangevoerde nuchtere kalveren wordt minder. De prijzen voor deze dieren zijn echter onveranderd, of in sommige ge vallen iets hoger. Uitgebeend kon men van daag rekenen op f 0,90 per pond. De handel verliep zeer vlot. Opmerkelijk was vandaag de stugge handel in de varkens, als gevolg waarvan d& prijzen, vooral bij afloop, scherp zijn gedaald. Er werd bij de aanvang door enkele slagers f 1,60 per kg betaald, doch al spoedig bleek dat zij de situatie niet goed hadden 'overzien. Gangbare noteringen voor de vleesvarkens waren van f 1,50—f 1,56; lichter vaiKens en zeugen van f 1,44—f 1.50 per kg. Personalia Te rekenen van 1 Maart ƒ.1. is verplaatst de chef-monteur der PTT E. Hamberg van Noord-Scharwoude naar Alkmaar. Benoemd is tot tijdelijk schrijver der registratie en domeinen de schrij ver op arbeidsovereenkomst dier mid delen T. J. Walberg te Alkmaar. De heer M. de Bruin, vakman bij da technische groep der PTT te Oud karspel, is benoemd tot vakman la klasse aldaar. Te rekenen van 1 Maart j.l. is ver plaatst de opzichter le klasse der PTT J. Koene van Alkmaar naar Haarlem. Nu de raadsvergaderin; rug is en spijkers met ko slagen komen wij gaarne voor de gemeente Langec pende uitbreidingsplan. H( heugend feit dat de besli de verwezenlijking van d: raken met algemene si worden genomen. Ook al zullen hier nog gemoeid zijn, de Lang?di ziet thans halsreikend u ogenblik waarop de driel eerste nieuwe nok zal wa Het gaat hier toch om dat overal in het land dc danig bezig houdt en he werkelijk niet te verwon de gemeente Langedijk 1; van de woningbouw herl sprake is gekomen. Er was ten slotte maar om uit de misère te ,geral wen van nieuwe, goede er woningen. Daarom heeft van de gemeenteraad v. van 19 December 1949 tc rijp maken van de in het plan centrum gelegen gr rische betekenis, omdat baar hebben van bouwrijp! zakelijk is om tot nieuw men. Hoe groo Het gemeentebestuur i meende het echtgr niet rijp maken van gronden ten, maar als overheid c te moeten geven tot lei woningnood. Dat deze nood ook groot is blijkt wel uit he lijst van woningzoekende! gen telt, waarvan hondi urgent en vijftig tot zei zeer urgent zijn. Zelfs gemeente voorgekomen toria als hersteld ontslaj nen niet naar huis konder alleen wegens het feit dat opnieuw een gevaar voor heid zou opleveren. De fin Ir. Roggeveen uit Heilc dracht een plan te ontwe: bouw van ruim honderd houwen in blokken van Bij de op2et van dit plan gegaan dat er een belan ring op de bouwkosten verkregen door een flinl ningen tegelijk te bouwe bouwkosten voor 101 wc den geraamd op 780 aan het Rijk een jaarlijks worden gevraagd van 101 13.130.Buiten deze drage van het Rijk ning per jaar moet de e tend worden gemaakt Berekeningen hebben de huur van deze woning week moet bedragen. Uitsteker Bij het ontwerpen van 1 echter van uitgegaan dal zichten uitstekende wc verkregen. De inhoud bedraagt 256 m3. Achter ning komen een betegeld een schuurtje van 3 x achter komt een tuin. grond treft met één kamer aan van 7 x 3.50 midden de schoorsteen, overgordijnen aan te bre: kamer gemakkelijk in gesplitst. Op de bene treft men verder een keuken met uitgang op In de keuken bevindt douche-inrichting (lavet) venverdieping heeft me: kamers en daarboven Ledenvergader' Boerenfeenbar De Coöperatieve Boerenleenl Zuid-Scharwoude hield dezer Jaarlijkse ledenvergadering In zijn openingsrede gaf heer S. de Boer Kz., een het boekjaar 1949. Hij com met het oog op de tamelijk zaken aan de Langedijk de gelden beneden de verwacht Toch, zo zei spreker, kan de stig jaar terugzien aangezien extra uitgaven in verband me vijftigjarig bestaan van de trale Boerenleenbank te Eir winst f 434,59 bedraagt. Na lezing der notulen bn heer M. Vlug, een uitgebri De beide aftredende bes ren Jb Kroon Az. en Ant. algemene stemmen herkozen leden van de Raad van N. Kramer Gz., C. A. Bei Reijne werden de beide lrozen. In de plaats van naar Alkmaar zal vertrek de heer P. Wit. De dire heer Reijne woorden van tigjarige toewijding aan de tot de heer Jb. Kroon, die twintig jaar de belangen bestuurslid heeft voorgestaan Hierop had vaststelling statuten en het nieuwe ment. Medegedeeld werd, de centrale bank en beh< die zijde de rente voor spaargelden leden tot f boven f 5000,— f 2500,- 2.16%; idem f 2500,— 1%; deposito's ging 2.64%; lopende rek idem orediet 1 voors< gingsrekening 1 3/4%. De rekening over het met een bedrag van f 2S sluit met een bedrag van wone reserve bedraagt f ren-reserve bedraagt f 2.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2