Nieuws uit De Langedijk De Langedijk breidt zich uit Interessante voordracht over oud-Schoorl Bouw van 101 moderne woningen Zuid-Scharwoude Noord-Scharwoude Ursem Heer-H ugowaard LAATSTE NIEUWS i Schermerhorn Egmond-binnen Veertig jaar Brederode Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Het ontstond in het grijs verleden Bergen Nu de raadsvergadering achter de rug is en spijkers met koppen zijn ge slagen komen wij gaarne terug op het voor de gemeente Langedijk zo ingrij pende uitbreidingsplan. Het is een ver heugend feit dat de beslissing om tot de verwezenlijking van dit plan te ge raken met algemene stemmen kon worden genomen. Ook al zullen hier nog maanden mee gemoeid zijn, de Langgdijker burgerij ziet thans halsreikend uit naar het ogenblik waarop de driekleur van de eerste nieuwe nok zal waaien. Het gaat hier toch om een probleem dat overal in het land de gemoederen danig bezig houdt en het is dan ook werkelijk niet te verwonderen dat in de gemeente Langedijk het vraagstuk van de woningbouw herhaaldelijk ter sprake is gekomen. Er was ten slotte maar één oplossing om uit de misère te .geraken: het bou wen van nieuwe, goede en niet te dure woningen. Daarom heeft het besluit van de gemeenteraad van Langedijk van 19 December 1949 tot het bouw rijp maken van de in het uitbreidings plan centrum gelegen gronden histo rische betekenis, omdat het beschik baar hebben van bouwrijpe grond nood zakelijk is om tot nieuwbouw te ko men. Hoe groot de nood is Het gemeentebestuur van Langedijk meende het echtgr niet bij het bouw rijp maken van gronden te moeten la ten, maar als overheid de eerste stoot te moeten geven tot leniging van de woningnood. Dat deze nood ook in Langedijk groot is blijkt wel uit het feit dat de lijst van woningzoekenden 225 aanvra gen telt, waarvan honderd gevallen urgent en vijftig tot zestig gevallen zeer urgent zijn. Zelfs is het in deze gemeente voorgekomen dat uit sana toria als hersteld ontslagen ingezete nen niet naar huis konden terug keren alleen wegens het feit dat hun woning opnieuw een gevaar voor hun gezond heid zou opleveren. De financiële opzet Ir. Roggeveen uit Heiloo kreeg op dracht een plan te ontwerpen voor de bouw van ruim honderd woningen, te bouwen in blokken van zes en acht. Bij de opzet van dit plan is er van uit gegaan dat er een belangrijke bespa ring op de bouwkosten kan worden verkregen door een flink aantal wo ningen tegelijk te bouwen. De totale bouwkosten voor 101 woningen wor den geraamd op 780.000.waarin aan het Rijk een jaarlijkse bijdrage zal worden gevraagd van 101 x 130.is 13.130.Buiten deze jaarlijkse bij drage van het Rijk 130.— per wo ning per jaar moet de exploitatie slui tend worden gemaakt door de huur. Berekeningen hebben aangetoond dat de huur van deze woningen 6.per week moet bedragen. Uitstekende woningen Bij het ontwerpen van het plan is er echter van uitgegaan dat in alle op zichten uitstekende woningen worden verkregen. De inhoud van de woning bedraagt 256 m3. Achter iedere wo ning komen een betegeld plaatsje en een schuurtje van 3 x 1.80 m. Voor en achter komt een tuin. Op de begane grond treft met één grote suite-loze kamer aan van 7 x 3.50 m. met in het midden de schoorsteen. Door zelf b.v. overgordijnen aan te brengen kan deze kamer gemakkelijk in tweeën worden gesplitst. Op de benedenverdieping treft men verder een halletje, WC, keuken met uitgang op de achtertuin. In de keuken bevindt zich ook een douche-inrichting (lavet). Op de bo venverdieping heeft men vier slaap kamers en daarboven een zoldervlie- Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank II De Coöperatieve Boerenleenbank II G.A. te Zuid-Schanvoude hield dezer dagen haai 39e jaarlijkse ledenvergadering in café Kramer. In zijn openingsrede gaf de directeur, de heer S. de Boer Kz., een overzicht betreffende het boekjaar 1949. Hij constateerde o.a. dat met het oog op de tamelijk gunstige gang van zaken aan de Langedijk de inleg aan spaar gelden beneden de verwachting was gebleven. Toch, zo zei spreker, kan de bank op een gun stig jaar terugzien aangezien na aftrek van veel extra uitgaven in verband met de viering van het vijftigjarig bestaan van de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven de boek winst f 434,59 bedraagt. Na lezing der notulen bracht de kassier, de keer M. Vlug, een uitgebreid jaarverslag uit. De beide aftredende bestuursleden, de he ren Jb Kroon Az. en Ant. Mooij, werden met algemene stemmen herkozen. Van de aftredende leden van de Raad van Toezicht, de heren N. Kramer Gz., C. A. Berkhouwer Pz. en J. J. Reijne werden de beide eerstgenoemden her kozen. In de plaats van de heer Reijne, die naar Alkmaar zal vertrekken, werd gekozen de heer P. Wit. De directeur richtte tot de heer Reijne woorden van dank voor zijn der tigjarige toewijding aan de bank en evenzo tot de heer Jb. Kroon, die gedurende vijf-en- twintig jaar de belangen van de bank als bestuurslid heeft voorgestaan. Hierop had vaststelling plaats van de nieuwe statuten en het nieuwe huishoudelijk regle ment. Medegedeeld werd, dat in overleg met de centrale bank en behoudens wijziging van die zijde de rente voor 1950 is vastgesteld: spaargelden leden tot f5000,— 2.16%; idem boven f 5000,— 11/t%; idem niet-leden tot f 2500,— 2.16%; idem niet-leden boven f 2500,— 1%; deposito's met één jaar opzeg ging 2.64%; lopende rekening debet 3.75%; idem orediet l1/*voorschotten 3.75%; beleg gingsrekening 1 3/4%. De rekening over het boekjaar 1949 sluit met een bedrag van f 227.692,21. De balans sluit met een bedrag van t 201.498 85. De ge wone reserve bedraagt f 4097.31. De debiteu ren-reserve bedraagt f 2151,15. ring. Op alle kamers bevinden zich voor een ruime toevoer van licht en lucht grote openslaande ramen. Waar gebouwd wordt Op het bij ons vorig artikel opgeno men kaartje heeft men zich reeds een duidelijke voorstelling kunnen maken waar de woningen precies zullen ko men te staan. In het raadsverslag heeft men kun nen lezen dat er ook voor particulie ren een ruime gelegenheid zal bestaan om te bouwen. Een drietal zakenlieden zond daartoe reeds een aanvrage in. De woningen welke thans door de overheid zullen worden gebouwd zul len verrijzen op het middelste gedeelte van het voor woningbouw bestemde gedeelte van het uitbreidingsplan. De buitenste gedeelten van dit terrein blijven bestemd voor particuliere bouw. Het is nu te hpoen dat op dit mooie plan van de gemeente Langedijk een spoedige goedkeuring van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting zal worden verkregen. Hazardspel in kapperszaak Casper Henricus Antonius de V. uit Langedijk moest gisteren voor de Alkmaarse politierechter, mr J. W. Alblas verschijnen, omdat hij gelegen heid had gegeven tot hazardspel door een zgn. fruit-automaat In zijn kap perszaak te plaatsen. De officier mr. A. W. Holsteijn, re- quireerde f 50 of 25 dagen met ver nietiging van de automaat. Het vonnis luidde conform. De plannen van het Oranje-Comité Het Oranje-Comité heeft vastgesteld, dat de collecte huis-aan-huis voldoen- de had opgebracht om de kinderfees ten en de gevarieerde avond te laten doorgaan. Toezeggingen voor de ver zorging van die avond werden reeds ontvangen van .Excelsior" en de Club voor Volksdansen. Voor het organiseren der kinder feesten, n.l. de versierde optocht en de filmmiddag, zal het personeel der ver schillende scholen als regelings-com- missie optNeden. Aan de kinderfeesten te Noordscharwoude kunnen deelne men in Noordscharwoude wonende kinderen, die leerling zijn van een Lagere School of in de eerste klasse zitten van een U.L.O., H.B.S., Gymna sium, Lyceum of Huishoudschool, on verschillig waar die is gevestigd. De betreffende leerlingen, die in een an dere plaats op school gaan, kunnen zich opgeven bij hun vroeger school hoofd te Noordscharwoude. De Kinde ren, die in Oudkarspel school gaan, kunnen zich opgeven bij de heer Kriek. De versierde optocht wordt op 5 Mei om half tien 's morgens opgesteld op het veilingterrein, waar zij beoordeeld wordt. Tptaal 40 prijzen kon het Oranje-Comité ervoor beschikbaar stellen. Zou het onverhoopt regenach tig weer zijn, dan vindt in elk geval de keuring voor de prijzen plaats in één der garages aan de Handelskade. 's Middags gaan de kinderen naar de filmvoorstelling onder leiding van hun eigen onderwijzers. De kinderen moe ten daartoe om half twee bij hun eigen school aanwezig zijn. De in aan merking komende leerlingen van scho len in andere plaatsen, moeten zich begeven naar de school, waar ze zich hebben aangemeld voor de deelname. Besloten werd ook nog voor de Noordscharwouder kinderen, die een kleuterschool bezoeken, 10 cent per kind beschikbaar te stellen voor een tractatie op hun eigen school. DAMLUST. De vereniging Damlust heeft gister avond niet gespeeld, doch kwam in huishoudelijke vergadering bijeen. Be sloten werd, de match tussen F. Slot en P- Beers, die gelijk staan, te doen plaatshebben op 8, 15 en 22 Mei aan staande in café Kramer te" Zuidschar- woude. Voorts werden enige prijzen uitgereikt n.l. voor de derde klasse aan Harm Glas en voor de tweede tweede klasse aan P. Schuffelen. F. Slot kreeg de prijs voor het behalen van de meeste punten naar buitn. In 15 wedstrijden maakte hij 25 winst punten. OPENING KLEUTERSCHOOL. De opening van de Christelijke kleu terschool zal niet plaats hebben op 1. maar op 2 Mei aanstaande, zulks in verband met de viering van Ko ninginnedag. De officiële opening zal geschieden door de burgemeester in een bijeenkomst van ouders, leden en genodigden. De bijeenkomst vangt aan om acht uur 's avonds. FEEST OP KONINGINNEDAG. Het ziet er naar uit, dat Ursem op Koninginnedag niet bij de omliggende gemeenten zal achterblijven. Er is een uitgebreid feestprogramma samenge steld, dat aldus luidt: kerkdienst, kin deroptocht naar gemeentehuis, waar een zanghulde wordt gehouden, volks spelen, big vangen of ezel rijden, bad- dingsport en pap-race voor paren, 's Avonds wordt een cabaretvoorstel ling gegeven. Op 4 Mei wordt des avonds om 7 uur een stille tocht ge houden. Hugo Boys won laatste competitiewedstrijd In de laatste competitiewedstrijd is het de Oranjehemden gelukt een rui me overwinning te boeken op de Wie- ringers. Niet alleen daarom was het voor Hugo-Boys een belangrijke wed strijd, maar vooral omdat het de laat ste maal was dat P. Kager meespeelde. Een van de beste spelers gaat Hugo- Boys verlaten. Zondag was het juist tien jaar geleden dat Kager voor het eerst in Hugo Boys 1 voetbalde. In het tweede heeft hij nooit gespeeld, hij ging van Junioren naar het eerste elf tal over. Nu het een en ander over de wed strijd tegen Wiron. In het begin was het een zeer gelijkopgaande strijd waarin wel goed werd gevoetbald, doch die voor de toeschouwers minder aanlokkelijk was. Na twintig minuten spelen kreeg Hugo-Boys een penalty toegewezen en met een keurig schot gaf de HB rechtsbuiten zijn club de leiding. Vol goede moed hervatten de Wiron- mannen na de rust het spel. Zij tracht ten de partijen op gelijke voet te bren gen, doch zij slaagden hierin niet. Uit een snelle uitval scoorde de linksbin nen een tweede doelpunt voor de thuisclub en 25 minuten vóór het ein de ontstond uit een penalty zelfs een derde doelpunt. Deze grote HB-voor- sprong gaf de juiste verhouding niet weer en dit begrepen de Wiron-spelers heel goed. In de tijd van twee a drie minuten wisten zij twee tegenpuntjes te scoren. Van de ergste schrik bekomen be merkten de Hugo-Boys dat hun het vuur na aan de schenen werd gelegd en zij gingen toen tot een tegenoffen sief over. Vlak voor het einde werd de stand op 42 gebracht door een keu rige kopbal van de linksbinnen Kager. Het tweede elftal van Hugo-Boys behaalde j.l. Zondag de titel door ZAP V met 41 te verslaan. Gezamenlijke uitvoering muziekverenigingen Zondagavond gaven de muziekvereniging „HUGO" en de accordeonvereniging „Vita Accordeonistica" hun laatste concert in het afgelopen seizoen. Vóór de pauze speelde HUGO een zestal nummers op de manier, welke wij van dit ge zelschap gewoon zijn, n.l. uitmuntend, of schoon zij wel eens met de zuiverheid op ge spannen voet stond. Vooral in „Valse 1riste" van Sibelius was de stemming maar zo zo. Na de pauze trad het accordeon-gezelschap op en wel de afdelingen A en B met enkele nummers, op een solo door de heer G. Vos en een zangnummertje van mej. A. Kuiper, waarvan de begeleiding wat te sterk was. Ver der werden alle nummers beschaafd naar vpren gebracht. i Beide verenigingen met hun dirigenten, de heren J. S. den Das en C. Geerling, kunnen cp een goed geslaagde avond terugzien. Tot slot was er de traditionele verloting en gezellig bal onder leiding van de heer f Tb. (Ongecorrigeerd) R.I.S. zal uitlevering van Westerling vragen Vertegenwoordigers van de regering der RIS te Singapore deelden mede, dat zij heden waarschijnlijk een verzoek zullen Indienen voor de uitlevering van Westerling. Houtboot strandt bij Schiermonnikoog Om ongeveer half twaalf hedenmor gen. is bij Schiermonnikoog een hout boot gestrand. Waarschijnlijk is het 'n Deens schip. De sleepboot „Holland" van de fa. Doeksen Is voor het verle nen van assistentie uitgevaren. 'N <1ürmac) PRODUCT Sombroek. Voedselvergiftiging De vorige week werden bij de fam. B. alhier de zoon en de moeder plotseling met vergifti gingsverschijnselen zo ernstig ziek, dat de be handelende geneesheer directe opname in een ziekenhuis noodzakelijk achtte. De vader, die hetzelfde voedsel gebruikt had, mankeerde niets, zodat men over de oorzaak nog in het duister laat. Algemene vergadering Witte Kruis De Vereniging „Het Witte Kruis", afdeling Schermerhorn, hield in de zaal van de heer P. Treiture een algemene vergadering, waar voor weinig belangstelling bestond. De secre taris, de heer J. Klippel, opende de vergade- dering en sprak de wens uit, dat de voorzit ter, de heer K. A. M. Dagelet, die wegens ziekte afwezig was, weer spoedig hersteld zou zijn. Uit de rekening 1949 bleek het vol gende. Exploitatie Wijkgebouw: uitgaven f 1112,84, inkomsten f 1127,42; T.b.c.-be- strijding: ontvangen f 636,14, uitgaven i 216,59; Witte Kruiswerk: ontvangen t 1043,49, uitgaven f 1620,50. De kasoin- trdle-commissie verklaarde zich accoord met de rekening. De heer G. J. de Reus werd als bestuurslid herkozen. Het leden-aantal bedroeg op 31 Dec. 1949: 224. In 1949 hadden in het cönsultatie-bureau plaats: 311 consulten voor zuigelingen en 235 voor kleuters. De wijkverpleegster braoht 726 huisbezoeken. Tijdens de ziekte van de voorzitter zal diens functie worden waargenomen door de heer A. de Lange. Aan de dames Deerenberg—Mik, T. Imming—v. d. Pijl en Klaver—Stuyt zal wor den verzocht t.z.t. advies uit te brengen over de gang van zaken bij de wijkverpleging. De waarn.-voorzitter, de heer A. de Lange, bracht de heer J. Klippel daah voor het vele werk door hem als secretaris verricht. Veertig jaar geleden, om precies te zijn op 1 Mei 1910, werd in Egmond- Binnen een zuivelfabriekje opgericht, dat als N.V. Brederode zijn werk zaamheden begon. Oprichters en aan deelhouders waren de heren A. Met Jz, S. Jonker, Jn. Blom, G. vd Berg, Jn. Bruin, P. Breed en P. Bes Jz, die vóór zij tot de oprichting van de fa briek besloten, een gehele nacht uit voerig de voor- en nadelen hadden overwogen. Maar toen om vier uur 's morgens het plan er door was, kreeg nog diezelfde morgen de heer Jn. Rozing, timmerman en aannemer opdracht met de bouw te beginnen. Tot bedrijfsleider werd benoemd de heer P. Smit en dat bleek een goede keus te zijn, want in de 3 jaar, dat hij de zuivelfabriek diende, steeg de om zet in belangrijke mate. Vier jaar ge leden werd deze stoere werker, die met zijn echtgenote en zijn dochters Trien en Gré steeds voor de fabriek in de weer was, door, de dood wegge nomen. De N.V. Brederode werd in 1920 omgezet in een coöperatie, die thans vijf en veertig leden telt. Er wordt ruim twee millioen liter melk jer jaar verwerkt tot boter en kaas, waaruit blijkt, dat de fabriek haar bestaan alleszins weet te reentvaardigen. De tegenwoordige directeur, de heer L. Snijder, werd op 25 Maart 1924 als zo danig benoemd eri bekleedt dus reeds meer dan 25 jaar deze functie. Ter herdenking, van de oprichting van de fabriek zal op 1 Mei een feest avond worden gehouden in café Hof dijker te Egmond aan de Hoef. Het is echter niet zeker of dan ook de nog in leven zijnde oprichters, de heren Jonker, Blom en Bruin, aanwezig zul len zijn, ofschoon zij op het feest eigenlijk het middelpunt zouden moe ten vormen. 55. De oewaker weet niet wat hij ziet- Daar ligt onder een boom een groot dik varken te slapen. Te slapen? Nee te snurken, dat het een lieve lust is! Weer laat de bewaker het licht van zijn lantaarn over net dikke li chaam van Big Ben flitsen. „Hoe is hij hier gekomen?" vraagt hij zichzelf af. „Hij is toch veel te dik om door het hek heen te kruipen! Wacht, ik zal hel hem vragen, die brutale indringer". En de daad bij het woord voegend, trekt hij Big Ben aan zijn oor. „Voor uit word eens wakker". Maar het varken verhikt nog verschrikt. Woe dend buigt de bewaker zich voorover om het varken in zijn oor te schreeu wen, maar hij vergeet de geweldige windstoot die uit de neusgaten van Big Ben komt en meteen vliegt zijn petje af. „Ook dat nog", mompelt de be waker en wil zijn petje pakken. Maar dan schrikt hij pas goed Want nu ziet hij de schade, dia aangericht is! Op initiatief van VVV Noord-Kennemer- land hield de heer R. P. Goettsch in De Rustende Jager een lezing met lichtbeel den over „Oud Schoorl". Deze historicufc voerde zijn talrijk gehoor terug naar lang vervlogen tijden. Schoorl moge dan niet zo heel oud zijn, toch hebben opgravingen geleerd, dat reeds in de Klokbekertijti, pim. 1800 jaar vóór het begin onzer jaar telling, het veen landschap achter de dui nen bewoond was. Ook uit het bronzen tijdperk, pim. 1700 jaar v. Chr. kwamen bij opgravingen in Heiloo bronzen en vuurstenen sikkels voor de dag, als be wijzen van oude bewoners. Uit de Urnen- veldtijd, pim. 300 jaar v. Chr. vond men niets, wel uit de tijd bij het begin onzoï jaartelling, b.v. in de Rietgrebpolder of de Nieuwe Grebpolder bij Schoorldam. 400 jaar na Christus werd het duinlandschap overstroomd en vertrokken de bewoners. Zoetjesaan vormden zich nieuvve duinke tens, waarachter het opgeslibde land weer bewoonbaar was en ook bewoond werd. De heer Goettsch wees er op, dat de dui nen zich steeds verder landinwaarts ver plaatsten: in 1666 kwam aan de zeekant te Camperduin een huis te voorschijn en vond men tinnen kannen en boerengereed schap. In 1678 kwam aan de zeezijde van het duin een bakkersoven bloot, die een* in Camperduin had gestaan. Tegen ,d« duinen ontstonden Schoorl, Groet en Camp, aan de andere zijde begrensd dook het Reecherwed, een groot, doorwaadbaar moeras met veel bos. In de vroege mid deleeuwen trof men hier een stroom aan, de Richara, volgens sommigen een zijarm van de Rijn tussen Katwijk en Camp. Evangeliepredikers kwamen langs die route naar de Rekerlanden bij Schoorl dam. Aan de Evendijk moet een kasteel hebben gestaan, misschien een tolhuis. Het gehele gebied behoorde tot de gra felijkheid Holland. Na dit algemene overzicht kwam de heer Goettsch met vele Interessante bij zonderheden over de verschillende delen Schoorl, Groet, Schoorldam, Camp en Bui tenduin. Schoorl Eerst werd de aandacht gevraagd voor Schoorl, voor het in de N. Holl. Arkadia ^ls „ongemeen vermakelijk dorp" betitel de gedeelte. Dankt Schoorl misschien zijn naam aan een combinatie van „schorre" (aangeslibd land) en „lo" (looibos, d.i. eikenbos)? In de blaffers van Utrecht se Kerkgoederen van 868 komt Schoorl voor onder de naam „Scorrenlo" (d.i. aangeslibd land en bos), later ver worden tot „Scoronlo". Een andere me ning is, dat „Schoorl" ontstaan is uit „sehoolrel": Radboud zou in pim. 760 in het dorp „Rel" een school hebben ge sticht. Schoorl besloeg een oppervlakte van 3300 ha, waarvan 1600 ha duingrond en telde in de elfde eeuw 5560 huizen en 200 inwoners. In 1732 stonden er 220 huizen. Het bestuur bestond uit twee burgemeesters, 7 schepenen, 1 schout, 2 kerkmeesters, 2 armenmeesters en 2 wees meesters. De schout, die tevens secretaris en notaris was (welke laatste betrekking voor hem wel de meest-lucratieve was, het baantje van schout bracht maar 200 in het laatje!) was als vertegenwoordiger van de graaf de eigenlijke man. Het burgemeestersbaantje werd gehonoreerd met 4 tot g gulden 's jaars en had niet veel te betekenen. De zeven schependom- men waren: Schoorldam, A.agtdorp, Winstpunten voor de Molenkrocht Beide teams van De Molenkrocht gingen voort op de goede weg door op deze tweede competitie-Zondag met mooie cijfers te winnen. De Molenkrocht I verloor aan de Kruisweg te Bergen geen enkele partij tegen de Amsterdamse, club Amteno II, terwijl De Molenkrocht II met een 62 overwinning op Inside IV uit Alkmaar terugkeerde. De uitslagen: De Molenkrocht 1 tegen Amteno 2 80. Dames enkelspel: mevr. Boonen slaat mej. R. Geurts: 62, 63. Mevr. Lugten slaat mej. Y. Vanhoof 62, 6—2. Dames dubbelspel: mevr, Boonen en mej. C. van Limburg Stirum slaan mej. E. Korting en mej. Y. Vanhoof: 6—2 6—4. Gemengd dubbelspel: mevr. Lugten en J Lugten slaan mej. R. Geurts en C. J. Kramer: 6—4 4—6 6—3. Mej. C. van Limburg Stirum en M. Lau slaan mej. E Korting en H van der Schaaf: 6—2, 7—5. Heren enkelspel: M. Lau slaat H. van der Schaaf: 62, 64. J. Lugten slaat H Dijkmans: 6—2 16 6-0. Heren dubbelspel: J. Lugten en M. Lau slaan H. Dijkmans en C. J. Kra mer: 63 61. Inside 4 tegen De Molenkrocht 2: 26. Dames enkelsoel: mej. H. Tascbe slaat mej. T. Winder: 86, 7—5. Mej. R. Driessen verliest van mej. A. de Haan: 16, 26. Dames dubbelspel: mej. R. Priessen en mej. H. Tasche slaan mej. T. Win der en mej. E Bonnet: 79, 75, 7—5. Gemengd dubbelspel: mej. H Tasche en M. de Haas verliezen van mej. E. Bonnet en 9. Verolme: 26. 26. Mej, R. Driessen en H. de Vries verliezen van mej A. de Haan en C. W. Boonen: 36, 46. Heren enkelspel: C. de Haas ver liest van B. Verolme: 26, 26. H. de Vries verliest van C. W. Boonen: 26. 2—6. Heren dubbelspel: C. de Haas en M de Haas verliezen van B. Verolme en C. W. Boonen: 16, 26. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus P., zoon van S. J. Ligthart en D. M. Klaver. Adrianus R. T., zoon van J. van Oostende en G. Binne- kade. Michaël G. M., zoon van P. van Hooff en C. Bijwaard. Ondertrouwd: Dick Helsdingen en In grid de Tourton Bruyns. Getrouwd: Gerardus B. Druiven en Catharina den Das. Overleden: Jansfe Nipshagen, echt genote van J. fichaaper. Schoorl, Buitenduin (Laanweg en omg®* ving), Bregtdorp, Hargen en Camp. .Schoorl benoemde in 1758 in broederl.ke eensgezindheid mét Groet en „dienaar", n.l. Hendrick Aalbers te Bregtdorp. Later verkoelde de liefde tussen beide delen nog al wat. Als bijzonderheid zij nog ver meld, dat deze dienaar van de heilige Hermandad zijn honorarium, zijnde zestig gulden per jaar, zelf moest ophalen bij de gemeentenaren. Belastingen waren toen ook al bekend: in 1738 werden we gens bouwvalligheid van de kerk extra lasten geheven, 3 stuivers bij het malen van een zak meel, 3 stuivers bij het slach ten van een koe, enz. enz. Dat men korte metten maakte met mensen die geen or dentelijk (met klemtoon op den) leven leidden, ondervonden in 1755 Hendrik Boot en Willemijntje: hij werd op een van 's lands schepen naar de Oost gestuurd en Willemijntje werd opgesloten in 't tucht huis. Het armelijke Schoorl mocht zich verheugen in een schoolmeester, een chi rurgijn en een vroedvrouw. De eerste wag wel te beklagen: wat hij voor zijn f 18t* per jaar zo al had te doen, grenst aan het ongelofelijke. Schoorl was in de 15e en het begin der 16e eeuw een welvarend dorp. Niet alleen was er veeteelt en -han del, maar ook industrie: bierstekerij zandmennerij, smederijen en een beroemde papierfabriek de Phenix, die, gebruik makend van het heldere duinwater, mooi oud-Hollands papier fabriceerde. Spanje was een groot afnemer. In 1748 werd de fabriek gesloopt en verplaatst haar de Zaanstreek. Geregeld werden er markten gehouden in Schoorl en ook een waag wijst er wel op, dat er heel wat omging. De heer Goettsch nam zijn hoorders nog even mee naar de mooie en grote kerk, die later instortte, naar het oude raad huis, de dorpskorenmolen,, naar het huls Poelenburg, verschillende herbergen en naar de Portugees-Joodse begraafplaats. De Portugese Joden uit Amsterdam kre gen n.l. in 1602 toestemming hun doden te Schoorl te begraven; in 1626 werd alles overgebracht naar Ouderkerk a.d. Amstel. In 1745 stonden schout en schepenen aan Joden uit Alkmaar toe om hun „dode lij ken" zoals het heet in het vergeelde pa pier, te begraven. GroeQ En toen ging het Noordwaarts naar Groet, dat in 1401, na losmaking van Petten, zelfstandig werd. 1 schout, 5 sche penen en 1 burgemeester deelden hier de lakens uit. Het uit de 14e eeuw daterende kerkje met gebrandschilderde ramen werd in 1738 veranderd enverknoeid. Toen in 1830 de achtergevel omwoei, heeft men het maar kleiner gemaakt. Het oude raad huis op de Brink herinnert nog aan de oude gemeente Groet. Schoorldam Schoorldam, ontstaan bij de afdamming van het Reecherwed of Richara, profiteer de van zijn ligging aan het water, had veel nering en verder een schuitenmakers helling (in 1623 van Pieter .Tans), een houtkoperij en -molen (in 1785 van W. Sevenhuijsen). Camp zag zijn kleine kerkje 1n 1799 verwoest en ook zijn eigen school ver dween. Spreker eindigde zijn met grote aan dacht gevolgde causerie met zijn hoorders op het hart te drukken, toch vooral te zorgen, dat het mooie wat er nog aanwe zig is* bewaard blijft. Schoorlaars, „let op uw saeck, de tijd en stond is daer". Hierna werden nog heel wat herinnerin gen uit het verleden op het witte doek getoond met ais iaatste de beeltenis van de pas overleden populaire Schorelaar Frans Mosk. De heer v. d. Garde jr., voorzitter van de VVV was de tolk van alle aanwezigen toen hij de heer Goettsch dank zegde voor zijn boeiende causerie. Burgemeester mr. Jochems wees nog op de grote waar de van een avond als deze, die belang stelling en liefde kweekt voor mooi- Schoorl. Frans Mosk ten grave gedragen Onder het klaaglijk gelui der klokken werd Zaterdagmiddag op de Algemene Begraafplaats het stoffelijk overschot van Frans Mosk, een van Schoorl's meest bekende figuren, de eenvoudige man, die zovelcn aan zich verplicht had door zijn grote hulpvaardigheid, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Rond de met bloemen overdekte groeve verzamelden zich de velen die de thans ontslapene een laatste groet wilden brengen. Onder hen bevonden zich o.m. burgemeester Mr. C. A. J. Jochems, de oud-burgemeester Baron van Fridagh en echtgenote, de ge meentesecretaris de heer W. K. Belonje, de oud-secretaris de heer J. Smits en echtgenote, ambtenaren en oud-ambte naren, de besturen van de Ver. v. Pol ders en Oningepolderde landen onder Schoorl en Petten, en het Witte Kruis, en vertegenwoordigers van het Comité voor Ouden van Dagen. Verschillende sprekers voerden het woord. Burgemeester Mr. Jochems sprak en kele gevoelvolle woorden. Hier is heen gegaan een populair man, een hulpvaar dig man. een man met een prettige natuur. De ouden van dagen zullen de opgeruime Frans Mosk missen, die de jaarlijkse tochten op onnavolgbare wijze had geleid. Voor de zwaar getroffen weduwe hoopte spreker, dat zij troost zou vinden in de overtuiging dat de thans van haar heengegane levenskameraad een van de beste burgers van Schoorl was, wiens nagedachtenis een ieder in ere zou houden. Baron van Fridagh memoreerde, hoe Frans Mosk in gemeentedienst was ge komen toen de administratie nog een kabbelend beekje was en die heenging, toen het een machtige stroom werd, en zich daarna had gewijd aan dingen, die voor de gemeenschap van belang waren. Dr. Heringa sprak waarderende woor den namens het Witte Kruis en de heer F. Maeyer nam afscheid namens de ouden van dagen in Schoorl, in wier leven hij telken jaren wat zonneschijn had gebracht als leider van de tochten van ouden van dagen. De heer Jb. Mosk uit Amsterdam dankte namens de familie alle aanwezi gen voor de laatste eer aan zijn oom bewezen. Ds. de Jong besloot de plechtigheid. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3