Leopold weigert Belgie te verlaten Zegetocht van Koninklijk Paar door de provincie Limburg Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE In slrijd mei koninklijke waardigheid Brochure „Dieven in de Nacht" was belediging Min. Stikkers begroting aanvaard Smaldeel Antillen zal in 't Kanaal gaan oefenen Woensdag 26 April 1950 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Overleg met verant woordelijke regering De eerste wapens zijn onderweg Enthousiaste begroeting allerwege Vliegtuigwiel bij Gottland ontdekt Palar is naar Moskou Admiraal Jaujard in Den Helder Militair bestuur in Makassar BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 147e Jaargans No. 98 ALKMAABSCHI COU TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De Belgische kabinetsformateur Van Zeeland heeft gisteren na zijn terug komst uit Pregny een brief van koning Leopold bekend gemaakt, waarin de koning verklaart, dat de koninklijke waardigheid hem verbiedt als voorwaarde voor zijn ^rugkomst de verbintenis op zich te nemen Belgie, zelfs ook maar tijdelijk, te verlaten na de overdracht van het koninklijk gezag aan prins Bou- dewjjn. gepubliceerd waarin wordt gezegd, dat de koning elke waarborg op de essen tiële punten heeft geweigerd. Hij vraagt slechts vertrouwen, dat hem op 12 Maart door 42 procent van de be volking is ontzegd. Het nationaal co mité van de soc. vakbeweging heeft besloten, de staat van alarm te hand haven. Het dagelijks bestuur van de libera le partij heeft zijn vertrouwen uitge sproken in de liberale onderhandelaars. In zijn brief zegt de koning o.a.: „Toen ik het initiatief nam een poging te wa gen om een einde te maken aan de hui" dige crisis door een verzoeningsoplos sing te suggereren, heb ik mij, zoals u weet, laten leiden door het verlangen, een rechtvaardig evenwicht te verzeke ren tussen de rechten van de meerder heid en die van de minderheid, en al dus de verzoening tussen de Belgen mogelijk te maken. Ik wil u niet ver helen, dat het mij verwonderd heeft te moeten vaststellen, dat na het gebaar dat ik heb gesteld en waardoor ik meen de het vertrouwen der Belgen te mogen verwachten, twistpunten gerezen zijn omtrent mijn aanwezigheid in 't land. De ruchtbaarheid, welke aan de dis cussies werd gegeven en de betekenis welke door sommigen aan mijn verwij dering uit 't land wordt gehecht, ma ken het mij volstrekt onmogelijk op dit ogenblik en als voorwaarde tot mijn terugkeer de verbintenis aan te gaan, Belgie, al ware het ook tijdelijk, na de overdracht van mijn prerogatieven aan de kroonprins te verlaten, zonder op gevaarlijke wijze afbreuk te doen aan de waardigheid van de monarchie. Op grond van de mij voorgelegde voorstellen heb ik een suggestie gedaan. Dat men deze suggestie aanneme in de geest waarin ik ze u heb voorgesteld, dat wil zeggen met goede wil en te goeder trouw, en ik zal ze loyaal uit voeren. Na ruimschoots raadplegingen te heb ben verricht zal ik met mijn verantwoor' delijke regering de nodige maatregelen treffen om aan de kroonprins tijdens de periode van de overdracht de werkelijke uitoefening van de koninklijke preroga tieven te verzekeren. Daartoe is het overbodig mij waarborgen te vragen, die de waarheid van mijn gegeven woord niet kunnen verhogen. De wending door de onderhandelin. gen genomen, is van die aard dat zij het land het voordeel zou kunnen doen verliezen van de toenadering, die tus sen de partijen na de bekendmaking van mijn boodschap was ontstaan. Het komt mij nochtans voor, dat het mogelijk moet zijn een accoord tussen de partijen tot stand te brengen op de door mij aangegeven grondslagen." Nieuw beraad Van Zeeland heeft na de publicatie van de brief van de koning aan de drie grote partijen verzocht, opnieuw hun houding te bepalen en hem tegen de avond van de resultaten van hun beraad op de hoogte stellen. De Chr. Volkspartij heeft doen weten, dat wat haar betreft de onderhandelingen tus sen de partijen ten einde zijn. Zij spreekt het vertrouwen uit, dat Van Zeeland onverwijld een regering zal vormen. Als de liberalen niet willen meewerken, behoudt de CVP zich haar Vrijheid van handelen voor. Max Buset, de voorzitter van de so cialistische partij, heeft een verklaring Hun wordt verzocht de besprekingen voort te zetten om een eind te maken aan de crisis onder voorwaarden, die de daadwerkelijke uitoefening der ko ninklijke bevoegdheden door prins Boudewijn waarborgen. De liberalen schijnen een minder extreem stand punt in te nemen dan de socialisten. Van Zeeland heeft gisteravond uit een en ander nog geen conclusie ge trokken. Van Zeeland naar Prins-Kegent. Van Zeeland zal heddhmiddag te vijf uur door de Prins-Regent worden ontvangen. Aanvankelijk was de ver wachting dat de formateur nog gis teravond aan de Prins-Regent verslag zou hebben kunnen uitbrengen over de besprekingen, die hij heden met de vertegenwoordigers der partijen heeft gevoerd. Hei Parool contra Lunshof Amsterdamse rechtbank doet uitspraak in perszaak De journalist H. A. Lunshof heeft indertijd een brochure gepubliceerd onder de titel „Dieven in de Nacht", waarin een scherpe aanval werd ge daan op een zestal bestuursleden van de stichting „Het Parool". Deze heren hebben daarop een civiel proces aan hangig gemaakt tegen de heer Luns hof, tegen de drukkers van de brochu re en tegen de stichting „De Neder lander", die het geschrift als feuille ton had gepubliceerd. De vorderingen zijn door de Amsterdamse rechtbank alle afgewezen. De stichting „Het Parool", die een schadevergoeding van 30.000 had ge- eist, werd niet ontvankelijk verklaard en veroordeeld tot de kosten voor dit deel van het geding. De zes bestuurs leden van de stichting, die de brochure als smaadschrift gekwalificeerd wens ten te zien en ieder 15.000 schade vergoeding hadden gevorderd, zagen deze eis eveneens afgewezen. De recht bank heeft overwogen, dat de brochu re niet als smaadschrift kan worden beschouwd, omdat de beschuldigingen te vaag zijn en omdat de schrijver na drukkelijk verklaart, niet te beschuldi gen, doch slechts een onderzoek te ei sen. Wel wordt eenvoudige belediging bewezen geacht. Derhalve zullen ge daagden (dus de heer Lunshof, de drukkers en de stichting „De Neder lander") het vonnis in de dagbladen moeten publiceren en de kosten van dit deel van het geding, groot 600, moeten betalen. Volgende week in Nederland De eerste voorraden wapens voor Belgie, Nederland en Denemarken zjjn thans in de Amerikaanse havens geladen, aldus is te Washington be kend gemaakt. De datum van vertrek en de havens van bestemming werden niet genoemd. Voor alle bij het Noordatlantisch verdrag aangesloten landen, die op grond van het wapenhulpprogramma toewijzingen krijgen, zijn thans de eerste ladingen verscheept. Inmiddels verneemt Aneta uit betrouwbare bron te Washington, dat het eerste schip met militaire uitrusting voor Neder land zich reeds op volle zee bevindt. Dit Amerikaanse koopvaardijschip wordt in het midden of aan het eind van de volgende week in "Nederland verwacht. Brits schip meldt explosie bij Ameland Het Britse schip Empire Celtic meldt bij de routelichtboei E T 7 (ter hoog te van Ameland) een hevige ontplof fing onder water te hebben geconsta teerd. Verondersteld wordt dat een mijn is ontploft. De Empire Celtic heeft de reis op volle kracht vervolgt. Er zijn geen verliezen aan mensenle vens en er is geen schade aan boord. Eerste Kamer over Europese eenheid en dubbele functies Zoals te verwachten was heeft de Eerste Kamer gisteren de begroting 1950 voor Buitenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na dat verschillende sprekers nog eens hun licht hadden laten schijnen over enkele belangrijke vraagstukken. Uiter aard stonden de positie van Nederland in West-Europa en de benoeming van minister Stikker in enkele functies bij de OEES in het middelpunt van de aandacht. De heer Wendelaar (VVD) meende, dat de houding van de Sowjetunie tot aaneensluiting en tot aanvaarding van de Ameri- 1|! kaanse hulp noopt. Hij meende voorts, dat men ten aan- j zien van de Westeuropese defensie eerst diende i uit te maken, hoeveel men zou kunnen missen. De heer Kerstens (K VP) pleitte voor grotere bevoegdheden voor de or ganisatie van MINISTER STIKKER ....vele functies.... Het Koninklijk Paar heeft gisteren een ware zegetocht door de provincie Limburg gemaakt. Het Zuiden en Wes ten van de provincie is met met be zoek vereerd en overal zijn de hoge Ondanks het slechte weer reden de hoge gasten in een ogen rijtuig door de straten van Maastricht, waar tienduizenden hen hartelijk toejuichten. De aankomst van H.M. de Koningin en H.K.H. prins Bern- hard aan het stadhuis van Maastricht. Wrakstuk van Privateer De Zweedse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat een wiel van een vliegtuig met kogelgaten door een vis sersboot ter hoogte van Gottland is gevonden. De ontdekking werd in ver band gebracht met de vermissing van de Amerikaanse bommenwerper „Pri vateer" in het Oostzcc-gebied op 8 .April. Het wiel werd in een net opge haald. De bemanning van de vissers boot heeft onmiddellijk na aankomst te Burgsvik, aan de zuid-west kust van Gottland, mededeling gedaan van de vondst. De band van het wiel is onbeschadigd en nieuw, de velg is door een kogel, vermoedelijk uit een machinegeweer, doorboord. De hoofden van alle RK kloosters in Hongarije hebben in een brief aan de regering geprotesteerd tegen de Vervolging van monniken en nonnen on de confiscatie van kloosters en ker kolijke drukkerijen. Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Krachtige tot matige wind uit Westelijke richtingen. ™kele buien met plaatselijk enke- opklaringen. Koud voor de tijd van het jaar. Op enkele plaatsen opnieuw kans op nachtvorst. Donderdag: zon op 5,19. onder 19.57; maan op 13,33, onder 3,47 bezoekers enthousiast ontvangen. De prinsesjes, zjjn, hoewel zij niet waren meegekomen, niet vergeten. Meer dan eens zijn kleine geschenken, voor de meisjes bestemd, aangeboden, die uiter aard in grote dankbaarheid werden aan vaard. Het eerste bezoek gold gistermorgen Valkenburg, waar de hoge gasten wer den ontvangen in het Romeinse ge deelte van de gemeentegrot. Hier voer den schoolkinderen tableaux vivants uit, die delen uit de geschiedenis van de grot uitbeelden. Via Klimmen en Voerendaal reed het gezelschap naar Heerlen, waar de Koningin en de Prins na een korte rondrit door de gemeente werden ontvangen op het gemeente huis. H.M. onthulde hier een bronzen gedenkplaat, die de herinnering aan dit en een vorig bezoek levend zal houden. Voorts werd voor het gemeentehuis 'n vlaggeparade gehouden. MTS-ers wier pen onderwij] sinaasappelen omhoog, ter herinnering aan een gebeurtenis tij dens de bezetting, toen de stad voor een soortgelijk feit een boete van f 10.000 opgelegd werd. In Geleen was de ontvangst al even glorieus. In Sit- tard waren zelfs bewoners van 3e grensgebieden en van de Zelfkant op gekomen. Leerlingen van de meisjes scholen vormden hier een grote J. Schuttersgilden uit omliggende ge meenten en landelijke ruiters maakten hier hun opwachting. De bisschop van Roermond, mgr. Lemmens, heeft in zijn residentie Koningin en Prins begroet, nadat zij op het gemeentehuis officieel waren ontvangen. In de grote raads zaal is hier de lunch gebruikt. Met an derhalf uur vertraging arriveerde de koninklijke stoet in Weert, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan het echtpaar Leenen-Jansen, dat verleden week zijn zt ventigjarige bruiloft vier de. 's Avonds werden nog Horst en Venray bezocht. Via Gennep en Mook hebben de Ko ningin en de Prins om goed tien uur gisteravond de provincie Limburg ver laten. Tevoren had de Koningin nog in Blerick een gedenkplaat onthuld in een nieuwe woning, de 100.000ste, die na de bevrijding gereed is gekomen. Ook is een bezoek gebracht aan het sanatorium Hornerheide. Overal op Hun tocht door Limburg werden H.M. de Koningin en Prins Bernhard door de bevolking op enthousiaste wijze verwelkomd. Koningin Juliana verlaat het ge meentehuis te Gennep en groet vriendelijk de verpleegsters en leden van het schuttersgilde, die stonden opgesteld om de vorstin uitgeleide te doen. Straatsburg en meende, dat men zich voor uiterlijke schijn moest hoeden bij de beoordeling van de benoeming van de minister op centrale posten. De heer Algra (AR) was niet en thousiast over de combinatie van de functie van minister met die van po litiek bemiddelaar. De minister moest liever minister zonder portefeuille worden, meende hij. Minister Stikker heeft al de bezwa ren tegen de combinatie van functie» in zijn persoon weerlegd door te beto gen, dat deze eerder een verlichting dan een verzwaring van zijn werk zaamheden had meegebracht. Achter stand in het werk is er niet. Bovendien geeft zijn nieuwe functie hem tal van perspectieven. Verlichting van zijn taak zou moeten worden gezocht in overdracht van werkzaamheden aan een staatssecretaris of benoeming van een tweede staatssecretaris. Eerst dient echter te worden gestreefd naar Eu ropese eenheid. Ook de minister bleek voorstander van een Europees gezag. Dit kan het best worden bereikt door economische samenwerking en economische een wording. Staatssecretaris Blom heeft nog en- kekele vragen aangaande Indonesië be antwoord. Vestiging van diplomatieke betrekkingen De vertegenwoordiger van Indonesië bij de Verenigde Naties, de heer L. N. Palar, is gisteravond op Schiphol aan gekomen op zijn reis naar Moskou, waar hij de opening van de diploma tieke betrekkingen tussen de Sowjet unie en Indonesië moet arrangeren. Hij was in gzelschap van Mohammed Yamin, Willisono, Sudjono Hadinoto, Kartopati en Nuradi. De heer Palar zeide de hopen in Ne derland de ministers Van Maarseveen en Stikker te zullen ontmoeten. Hij kon zelfs na lang nadenken geen ant woord geven op de vraag, wie Indo nesisch ambassadeur in Moskou zal worden. Indonesië zal de toetreding van het communistische China tot de Verenigde Naties steunen. De heer Palar zeide voorts, dat hij niet kan voorspellen, hoe de situatie in Indone sië zich zal ontwikkelen. De politiek van Van Mook, vastgelegd tijdens de Malinoconferentie heeft veel ellende gebracht; Nederland plukt daar op het ogenblik de wrange vruchten van. Vice-admiraal R. Jaujard, vlagoffi cier Zeemacht West-Europa, brengt heden een bezoek aan Den Helder. Te Djakarta werd officieel bekend gemaakt, dat Makassar tot gesloten stad Is verklaard en onder militair be stuur is gesteld „als gevolg van een reeks ongeregeldheden". Vondag zijn duizenden toeristen naar de bloeiende Betuwe getrokken. Zij hebben met volle teugen genoten Maandag is de kroonprins van Baroda getrouwd met prinses Radjendra Koen- war Bai, de zustei van de Maharadja kreeg 47 dienst van de bloesempracht. De koeien wa- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiuiiMiiMiiiiniuiiiuiiiiiiiiiiiMiiiiHi van Jodhpoer. Zij ren wel erg onrustig, zeiden ze, toen ze terugkwamen. Die loeiden zo Wat W geld. En de" p^s'moest'hët "met rder^b'lo Lr vruchtbomen615 m gedood. He® ra?e van let gfval is" dat 17 Paarden vijf Amerikaanse auto's, onaer de bloeiende vrucntDomen in circus-emnlové ervan verdacht een koelkast, een verzameling wapens een laag sneeuw en verlangden terug een circus employe ervan veraacni -nveren haHlrnino„ naar hun warme stal Lente 1950' wordt, de beesten opzettelijk te hebben er zilveren badkuipen als huwe- aar hun warme stal. Lente I9o0. u dwaze kjksgeschenk doen. En inderdaad, daar Het personeel van alle Franse biosco- ™?*enLEn dat is maareen dwaze h;. het mee doen, Brussel pen zal op 1 Mei gaan staken, om hun nerneODerij. u in iviakkum heelt ae eisen tot loonsverhoging kracht bij heer Kuipers op het veld een verwil- ie®n afd®" te zetten. D In Deest aan de Waal bij derde of wellicht ontsnapte bever ont- g palltl® *n het ®ven t® Nijmegen zal het Zondag feest zijn. dekt. Zijn hond raakte met het knaag- p enemde op straat toezicht uit Daar viert de heer Thijssen een meik- dier in een gevecht op leven en dood de Omeangsïo™™,tus- J - 1 - - SGTl mnnncvn on urninuon T51nIrheior waardig jubileum. Hij is dan vijftig gewikkeld, dat in het voordeel van de jaar getrouwd, evenveel jaren onder- eerste eindigde, al kwam de hond er wijzer en vijftig jaar sociaal werker niet zonder „kleerscheuren" af. O bij het Wit-Gele Kruis. Honderd vijf- tig jaar arbeidzaamheid in één naive eeuw. Vierduizend Roomskatholie- ken in West-Frankrijk hebben beslo ten voorlopig geen belasting te beta len, zolang de staat aan hun scholen geen subsidie geeft Dat is dus een soort fiscale staking. O Meneer De Schipper in Kïoetinge verloor 27 jaar geleden zijn verlovingsring, toen hij op zijn land aan het werk was. En laat die ring nu dezer dagen op dat zelfde perceel zijn teruggevonden. Het ding is misschien 27 keer mee-omge- ploegd, maar zoekraken, nee! JJit een circus in Huehertal in de buurt van Baden zijn twee ieeu- KIEST MUI l Beter Vaat, cton ftoot# sen mannen en vrouwen. Blijkbaar ook niet allemaal heren in het ver keren, daar in Belgie. Hl bouwkundig studentengezelschap Stylos" in Delft had ter gelegen heid van zijn elfde lustrum een prijs vraag uitgeschreven voor bouwkun dige werken. Maar de jury vond de in zendingen ronduit erbarmelijk. Heus. dat waren de eigen woorden van de deskundigen. Men fluistert, dat - „Sty los" zijn naam wil wijzigen in „Stijl loos", maar dat zal wel niet waar zijn. U Amerikaanse burgers zullen worden opgeleid, om in geval van oorlog de aanwezigheid van gammastaalen ten gevolge van atoomontploffingen te kunnen vaststellen. Wat gaan we voor uit, wat gaan wa vooruit) Samen met Britse vlooi en luchtstrijdkrachten Het smaldeel Nederlandse Antillen, onder bevel van schout bij nacht J. J. L. Willinge en bestaande uit Hr. Ms. vliegtuigkampschip Karei Doorman, on der commando van kapitein ter zee C. W. Slot, Hr. Ms. luchtverdedigingskrui ser Jacob van Heemskerck, onder com mando van kapitein ter zee C. J. W van Waning en Hr. Ms. fregat Johan Maurits van Nassau, onder commando van kapitein-luitenant ter zee J. van Haga, zal zijn reis naar de West beslui ten met oefeningen tezamen met de Britse zee- en luchtstrijdkrachten. Bij hot invaren van het Engelse ba naal op 2 Mei a.s. zal het smaldeel worden opgespoord en geschaduwd door vliegtuigen van het Coastal Com mand. Vliegtuigen van de Karei Door man zullen trachten deze schaduwers te verkennen en te onderscheppen Vervolgens zullen vliegtuigen van de Karei Doorman een aanval doen op een Britse torpedobootjager, waarna een aanval van Britse torpedomotor boten op het smaldeel volgt. De oefe ning wordt besloten met een aanval van Britse marinevliegtuigen op de Karei Doorman, die zal trachten met eigen vliegtuigen deze aanval af te weren. De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, zal zich op 27 April naar de Azoren begeven en zich op de Karei Doorman inschepen, teneinde het laatste deel van de reis en de oefeningen mee te maken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1