Prins Karei ontbindt Belgisch parlement Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Londense staking verloopt Panamees schip loopt op mijn Maandag 1 Mei 1950 147e Jaargang No. 102 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe verkiezingen op 4 Juni a.s. Socialisten vormen kartels met liberalen Weerbericht Minahassa sluit zich aan bij Djokja En Antwerpen meldt rust Geen gewonden Plechtigheid bij Nationaal Monument Aarde der erevelden naar Amsterdam Ruzie na de bruiloft Seizoenprijzen voor huisbrand BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdum 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Nadat de Belgische prins-regent Van Zeeland, Eyskens en Devèze ontvangen had, heeft het kabinet van prins Karei Zaterdagmorgen het volgende bekend gemaakt: „Na het verslag van de heer Van Zeeland te hebben aangehoord over de onderhandelingen der laatste dagen, heeft de prins-regent geweigerd het af treden van de regering-Eyskens te accepteren en heeft hp de eerste minister op gedragen maatregelen te treffen om onmiddellijk de wetgevende kamers te ontbinden. De heer Eyskens heeft deze opdracht aangenomen." thans negen zetels meer hebben dan hun gezamenlijke tegenstanders doch ook in de Kamer waar de katho lieken drie zetels minder hebben dan de andere partijen de meerderheid te kunnen betwisten. De verkiezingspropaganda zal geen overdadige omvang kunnen aannemen, omdat als gevolg van de propaganda, die aan de vooravond van de volks raadpleging over de terugkeer van de koning is gevoerd, de partijkassen aan zienlijk zijn geslonken. Volgens het Belgische staatsblad van 30 April zullen de nieuwe verkiezingen voor Kamer en Senaat 4 Juni worden gehouden. De nieuwe kamers zijn bij eengeroepen voor 20 Juni. Men ontveinst zich in politieke krin gen niet, dat de ontbinding der wet gevende kamers aanleiding zal zijn tot een felle verkiezingsstrijd, waarvan de koning de inzet zal zijn en die de te genstellingen tussen de partijen nog duidelijker zal doen uitkomen. In officiële kringen verluidt, dat so cialisten en liberalen in de provincies kartels zullen vormen bij de a.s. ver kiezingen. Hierdoor verwachten libe ralen en socialisten de katholieken niet alleen in de Senaat waar deze NEGEN DODEN DOOR TORNADO'S Als gevolg van talrijke wervelwinden, die het Westelijk gedeelte van de staat Texas en Midden-Oklahoma hebben geteisterd, zijn negen personen gedood, meer dan honderd gewond en tientallen huizen beschadigd. De kleine stad Hol- denville (Oklahoma) had het zwaarst te lijden onder deze wervelwinden, daar vijf personen om het leven kwa men, terwijl een honderdtal gewond is en talrijke huizen volledig werden vernield. Koninklijk gezin bezoekt wijdingsdienst te Baarn Gistermiddag is in de Nederlands Hervormde Kerk te Baarn een wij- dingsstond gehouden in verband met de verjaardag van H.M. Koningin Juliana. Deze wijdingsdienst, welke druk bezocht was, werd bijgewoond door H.M. de Koningin, Prins Bern- hard en H.K.H. Prinses Wilhelmina. De dienst trok temeer de aandacht, daar deze gezamenlijk geleid werd door de Ned. Herv. predikant ds. J. Van Kuiken, pastoor I. P. J. Kaars garen van de St. Nicolaas parochie en ds. G. Zeyl, Gereformeerd predikant, allen te Baarn. EENHEIDSFRONT VAN OUD GEDIENDEN Te Utrecht vergaderden Zaterdag vertegenwoordigers van de Bond van Nederlandse Oudstrijders en van de nationale bond „Het Mobilisatiekruis" De besprekingen, die werden geleid door lt. gen. b. d. Baron H. F. M. van Voorst tot Voorst, hadden tot resultaat dat beide bonden zich hebben verenigd en een nieuwe organisatie is gesticht met de naam „Nederlandse Bond van Oudstrijders en dragers van „Het Mo bilisatiekruis". MINISTER RUTTEN IN NEDERLAND TERUG De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, is Zondagmorgen na een ver blijf van ongeveer drie weken in In donesië teruggekeerd. Prof. Rutten was naar Indonesië gegaan op uitnodiging van zijn Indonesische ambtgenoot, ten einde door persoonlijke besprekingen de oplossing van tal van problemen voor te bereiden. FOSTER DULLES IS BEZORGD OVER FORMOSA John Foster Dulles, de pas benoemde adviseur van minister Acheson, heeft verklaard, dat de val van Hainan „roept om Amerikaanse actie" om het strategische eiland Formosa uit de handen van de Chinese communisten te houden. Waaruit deze actie zou moe ten bestaan, zeide de Republikeinse adviseur van de minister van Buiten landse Zaken niet. Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Voor het Oosten van het land: droog en overdag aanvankelijk zonnig weer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en dezelfde of iets minder hoge tem peraturen dan vandaag. Voor het Westen van het land: morgen ge leidelijk toenemende bewolking maar nog overwegend droog weer Zwakke tot matige Zuidelijke wind en iets koeler. DINSDAG: Zon op 5.10, onder 20.05; Maan op 21.11, onder 4.53 (volle maan). De Minahassaraad heeft besloten, de Minahassa los te maken van de Negara Oost-Indonesie en heeft zich met in gang van Vrijdag j.l. geproclameerd tot deelgebied van de Republiek Indone sië. Het „Front Kesatuan" te Menado heeft een resolutie aangenomen tot li quidatie van de staat Oost-Indonesie. In verband met de ernstige situatie is van Vrijdag af een militair bestuur ingesteld over de daerah Minahassa onder leiding van de majoor Sumual basiscommandant van Menado. De troepen van het KNIL zijn in hun ver blijven geconsigneerd, de politie is ge militariseerd onder leiding van de APRIS (het leger der RIS). Bisschop van Berlijn protesteert' bij Grotewohl De katholieke bisschop van Berlijn, kardinaal graaf Van Preysing, heeft in een schrijven aan de Oostduitse pre mier, Otto Grotewohl, geprotesteerd tegen de toenemende „obstructie" van de werkzaamheden der katholieke kerk in Oost-Duitsland. De kardinaal eiste „een wijziging in de culturele politiek van de Oostduitse staat". De bisschop zou de eerste minister hebben meegedeeld, dat ie steeds toenemende druk op de evangelische kerk in Oost- Duitsland, verdere samenwerking van de kerk met de bestuursautoriteiten bemoeilijkt had. Maker van ]ud Süss weer vrijgesproken Het Duitse gerechtshof heeft de Na zifilm-producer Veit Harlan vrijge sproken van de aanklacht misdaden tegen de mensheid te hebben begaan. Zoals bekend, was Harlan, de vervaar diger van de film „Jud Süss", het vo rige jaar van deze aanklacht eveneens vrijgesproken. Het Hooggerechtshof te Keulen verwierp deze uitspraak en eiste een nieuwe behandeling van de zaak. De officier van justitie had nu twee jaar gevangenisstraf en een boete van 105.000 mark geëist. BRAND VERNIELT DUIZEND HUTTEN In een voorstad van Saigon in Inio- China zijn duizend strohutten door brand vernield. Vijfduizend Indochi nezen zijn hierdoor dakloos geworden. Door gebrek aan water kon de brandweer niets tegen het vuur uit richten. Op een Zaterdag door de leiders van de „wilde" staking onder de Londense havenarbeiders bijeen geroepen massa vergadering besloten tweeduizend sta kers heden weer aa: het werk te gaan Eerder reeds werd door tweeduizend andere stakers een zelfde besluit ge nomen, terwijl de Londense havenraaü heeft bekend gemaakt, dat 3233 stakers Zaterdagochtend het werk hebben Voor zij naar haar vaderland, Zweden, terug zal keren, neemt de ijsster Maj Britt nog even de gelegenheid te baat op haar motor scooter enige inkopen in Londen te doen. Maj zal in Zweden in een grote ijsrevue optreden, die wordt gegeven in een tent met 4000 plaat sen. Behalve Maj zullen er acht Engelse meisjes en vier Engelse jongens aan deze revue deelnemen. hervat. In een resolutie is verklaard, dat indien de werkgevers zouden wei geren de drie mannen weer in dienst te nemen, waarover het geschil is ont staan, de staking onmiddellijk zal wor den hervat. Van de circa 14.000 arbeiders waren' Zaterdag in de Antwerpse haven ruim 10.000 aan het werk. In havenkringen wordt verklaard, dat dit cijfer onge veer 2.000 eenheden hoger ligt dan het normaal gemiddelde, hetgeen in ver band staat met de vertraging in de laatste dagen Zaterdag zijn in de om geving van de aanwervingsbureaux communistische strooibiljetten rond gedeeld, waarin op de havenarbeiders een beroep wordt gedaan de Ameri kaanse schepen met wapens, die dezer dagen te Antwerpen worden verwacht, niet te lossen. Er hebben zich geen in cidenten voorgedaan. Jongeman steekt met dolkmes Zaterdagavond omstreeks negen uur heeft een jonge werkman in Amster dam-Noord een medeminnaar met een dolkmes een ernstige verwonding in de borst toegebracht. De dader was aanvankelijk voortvluchtig, maar kon in de loop van de nacht van zijn bed worden gelicht. Hij is voorlopig opge sloten. De toestand van het slachtoffer dat in een ziekenhuis is opgenomen, is niet levensgevaarlijk. DRIEJARIG KIND VERDRINKT IN LEEMKUIL Zaterdag geraakte een driejarig jongetje van de familie H. spelender wijs te water in een leemkuil naast de Deldensestraat te Borne. Hoewel hel ventje spoedig gered werd en langdurige kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgees ten reeds geweken. Sandor Rónai, die in de plaats van Arpéd Szakasits als president van de Hongaarse Volksrepubliek is voorgedragen. Rónai is van oor sprong bouwvakarbeider. Van 1911 af is hij een actief lid van de ar beidersbeweging. Sinds de bevrij ding in 1945 maakt hij deel uit van het kabinet. Gistermiddag is het 10.000 ton me tende Panamese stoomschip „Canopus'" ten Noorden van Ameland op 'n mijn gelopen. De reddingboot „Brandaris" en de sleepboten „Holland" en „Oceaan" van de rederij Doeksen zijn van Ter schelling uitgelopen, om de „onmidde- Hjke hulp" te bieden, waarom 't schip in een radioboodschap had gevraagd. Op het ogenblik dat het ongeluk ge beurde (omstreeks drie uur in de namiddag) bevond het schip zich ze ven mijl ten Noorder van de Noord punt van het eiland, doch terwijl de reddingboot en de sleepboten zich naar de plaats van de ramp spoedden, dreef het af tot zestien mijl beOosten Ameland. De reddingboot „Brandaris" kreeg radiocontact met de „Canopus" en haar schipper meldde, dat de toe stand op het Panamese schip meeviel Wel stond er drie voet water in de ma chinekamer, doch er zijn geen gewon den aan boord. De bemanning slaagt erin, het schip drijvende te houden en men verwacht, dat de sleepboten erin zullen slagen, de Panamees naar een Koninklijk Paar legt eerste krans Zaterdagmiddag is tijdens een in drukwekkende plechtigheid op de Dam te Amsterdam de urn met aarde, verzameld op de twee en twintig ere velden in Indonesië, bijgezet in het Nationaal Monument. De bijzetting ge» sehiedde na een eenvoudige bijeen komst in de Nieuwe Kerk, waarbij o.a. aanwezig waren H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard, veie leden van het kabinet, de Hoge Com missaris van de RIS, mr. Moh Rum, dr. L. J. M. Beel en de heer A. H. J. Lovink. Minister Götzen heeft in de Nieuwe Kerk een rede gehouden, waarin hij de namen der erevelden opsomde, van elk waarvan thans een handvol aarde is vergaard in de urn, die in de twaalf de nis wordt geplaatst. De minister stipte enkele punten aan uit de strijd die gevolgd is na Pearl Harbor en sprak over de tijd van de Japanse be zetting. „De Japanners" zo zeide hij, hebben nooit de geest kunnen doven, de geest, die levend houdt". De graven van hen, die als gevolg van de oorlog met Japan het leven verloren strekken zich uit over een gebied, dat van de Andamanen en Nicobaren in het westen loopt tot Yo kohama, de Salomonseilanden en Broo me in het oosten, dat is ongeveer 1/5 deel van de omtrek der aarde. Minis ter Götzen beschreef vervolgens, hoe het denkbeeld rees, om een urn met aarde te plaatsen in het voorlopig Na tionaal Monument te Amsterdam en besloot met de verwachting uit te spreken, dat de urn de gedachten le vendig zal houden aan hen die het offer van hun leven hebben gebracht. Daarna begaf het gezelschap zich te voet naar het monument. Vier vrou- Spoorwegstaking in Eire Alle diensten der spoorwegen van Eire zijn ten gevolge van een staking verlamd. De staking begon Zaterdag met een wilde staking onder de machi nisten en stokers naar aanleiding van een geschil over promotie. Gisteren breidde de staking zich uit naar Du blin en Cork. wen, die in Japanse kampen hebben vertoefd, droegen tezamen met vier dragers der Militaire Willemsorde de urn uit de Nieuwe Kerk naar het Damplantsoen. H.M. de Koningin en Prins Bern hard waren de eersten, die een krans legden waarna hun voorbeeld door tallozen werd gevolgd. Gedurende de plechtigheid werd een minuut stilte in acht genomen. Een défilé, waarin minister-president dr. Drees voorging, werd door duizenden in diepe stilte gadegeslagen. Een zwaar gewapende politiemacht moest Zaterdag in allerijl van Durban naar het Mapoemoelodistrict van Zoe- loeland in Zuid-Afrika worden ge bracht, waar duizenden Zoeloes elkaar met geweren en assegaaien te lijf wa ren gegaan. Na een rustig verlopen huwelijksplechtigheid op Donderdag begonnen Vrijdagnacht van wijd en zijd Zoeloes toe te stromen om aan een plotseling uitgebroken vechtpartij deel te nemen. Al gauw kwam het tot brandstich ten en verschillende hutten werden vernield. Het is nog niet bekend hoe veel slachtoffers zijn gevallen en hoe groot de schade is, die werd aange richt. haven te brengen Ook de reddingboot Twente" uit Oostmahorn is uitgeva ren evenals de „Danzig' uit Cuxhaven. De „Holland" heeft een contract afge sloten en sleept bet schip naar Am sterdam. Toen de verbinding tot stand was gekomen keerden de overige bo ten naar hun standplaatsen terug. De sleepboot „Oceaan" bleef in de buurt en bracht later eveneens een verbinding met de „Canopus" tot stand, zodat het beschadigde schip te gen het middernachtelijk uur door beide sleepboten naar Amsterdam ge trokken werd. Kloosters te Bratislava bezet? Volgens berichten, die in sommige kerkelijke kringen zijn ontvangen, zou den alle kloosters van de Jezuieten, Franciscanen, Redemptoristen en Sale- zianen te Bratislava in de nacht van 13 op 14 April door de politie zijn be zet en de kloosterlingen naar een onbe kende bestemming zijn weggevoerd. De geestelijken zouden met geweer kolfslagen in vrachtwagens zijn gedre ven. Uit Bohemen en Moravie zouden politieversterkingen naar Bratislava zijn gezonden om het hoofd te bieden aan de gespannen toestand onder de bevol king. Prins Bernhard hedenavond naar Amerika Prins Bernhard vertrekt vanavond met het lijntoestel van de KLM naar New York. Hij ontvangt er Dinsdag de Nederlandse kolonie en zal Woensdag aanzitten aan een lunch van de Kamer van Koophandel. Donderdag vliegt hij dan naar Philadelphia, waar hij Vrij dag de Holland Fair zal openen. De datum, wanneer de Prins zal terugka ren, is nog niet vastgesteld, daar de Amerikaanse luchtmachtstaf hem heeft uitgenodigd, om nog enkele belangrij ke installaties te komen bezien. INDONESISCHE DELEGATIE TE MOSKOU AANGEKOMEN De Indonesische delegatie onder leiding van L. Palar, die over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met de Sowjetunie gaat onder bandelen, is te Moskou aangekomen. De delegatie werd op het vliegveld welkom geheten door vertegenwoor digers van het ministerie van Buiten landse Zaken en de Nederlandse am bassade. AANSLAG OP GOUVERNEUR VAN SINGAPORE Vrijdagavond is een handgranaat ge worpen naar Sir Franklin Gimson, gouverneur van Singapore. Het pro jectiel ontplofte, zonder de gouverneur te verwonden. De Amerikaanse dirigent André Kostelanetz zal op Zondag 4 Juli voor de AVRO in Hilversum een radio concert dirigeren. Voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening is het noodza kelijk, dat de aflevering van de kolen zo geleidelijk mogelijk geschiedt. Als gevolg van de afschaffing van de ko- lendistributie moet gerekend worden met een grotere geneigdheid van de huisbrandverbruikers tot het uitstel len van de aankopen tot de aanvang van het stookseizoen, hetgeen vertra ging in de aflevering met zich kan brengen. In verband hiermede heeft de regering besloten tot wederinvoering van het ook vóór de oorlog gebruike- lilke systeem van seizoen-prijzen. De nieuwe prijsregeling, waarom trent overleg met de Stichting van de Arbeid is gepleegd, trad op 1 Mei in werking en zal op Dinsdag 2 Mei in Jn Oldebroek is overleden de oudste inwoner van die gemeente, de heer Kornelis Veldhoen Hij werd honderd jaar en zeven maanden oud. In Den Haag is het met de woningtoestand nog altijd huilen-met-de-lamp-uit. Op het eind van Maart stonden daar bij het gemeentelijk bureau voor huis vesting ingeschreven 4907 woningzoe kenden. Van deze kleine vijfduizend werd de tegenwoordige huisvesting in 2735 gevallen onhoudbaar genoemd Stelt u zich dat eens voor rond 56 pro cent van alle woningbehoevenden leven onder onhoudbare omstandig heden. En toch: We komen er wel. ook al zijn we er nog lang niet! Drie ge wapende mannen hebben de afgelopen nacht een grotp hoeveelheid juwelen en bankbiljetten uit het Franse mi nisterie voor oudgedienden gestolen Zij boeiden de bewaker en zochten rustig de hele nachi door. In de och tend lieten ze de wachtsman vrij en verdwenen in een auto. Ik vind het een fraai verhaal, maar weet u soms wat ze in een ministerie met juwelen moeten doen? Meneer Florack open de Zaterdag in Valkenburg zijn eerste Nederlandse slakkenkwekerij. Hij heeft nu 14 a 15 duizend slakken in zijn farm, die voor menselijke con- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiitiimiiniiHinHiiHii sumptie bestemd zijn. Maar over viei jaar hoopt hij er anderhalf millioen te hebben. Eén slak op de zeven a acht Nederlanders. Mij nóg te veel van 't goede. f\Jict ver daarvan daan, in Kerkrade hebben honderd schooljongens een zeepkistenrace gehouden. Willy Drit- ten uit Chevremont (twaalf jaar crudi werd de snelste coureur. 580 meter in 1 minuut en 32 seconden. Hij kreeg Hebt u al kolen ingeslagen van het Oranjecomité een nuttig cadeau: een schooltas. Zondag is te Villacoublay in Frankrijk een vlieg feest gehouden voor 200.000 toeschou wers. Onder meer zag men een varken aan een parachute dalen. O Op dat feest zou ook een „vleermuisman" op 3600 meter hoogte afspringen en pas op 360 meter zijn vleugels uitspreiden. De man arriveerde per auto op het ^eld en zei, dat-ie al gesprongen had maar ongemerkt was neergekomen LI Op Ameland zijn vreemdsoortige vis sen aangespoeld, van 3% meter lang en 68 cm. doorsnede. Zeelieden noe men ze een soort bruinvissen of duike laars. Jn New-Mexico werd een weerballon opgelaten, die twee dagen later in Myrdal in Noorwegen werd terugge vonden .Een prestatie een straallager waardig! De familie Verduin in Apeldoorn kreeg uit Elburg een ge- boortebericht, dat hun door de gevor derde leeftijd van het betrokken echt paar nogal zonderling leek De kaan bleek gedateerd 11 Januari 1934. De past vorderde bij bezorging twaalf cent strafport, omdat het stuk van een niet meer geldige postzegel van vijf cent was voorzien.... OOK NEDERLANDSE SPOORWEGEN BETRACHTEN TWEE MINUTEN STILTE In verband met de Nationale her denking op Donderdag hebben de Ne derlandse Spoorwegen bepaald, dat op deze dag, in overeenstemming met de twee minuten algehele stilte, ook alle treinen en rangeerdelen van 20.00— 20.02 uur op het gehele net op dit tijd stip zullen stilstaan. MORGEN WORDT DE „NELLY" ONTSCHEEPT Het troepenschip „Nelly" wordt in de loop van hedenavond in de haven van Rotterdam verwacht. De ontsche ping der opvarenden begint on voorziene omstandigheden voorbehou den, morgenochtend te 9.00 uur. De Franse minister-president Bi- dault heeft té Montbrisson verklaard, dat Frankrijk niet var plan is een atoombom te vervaardigen. „Alle soor ten bewapening moeten onder contró. lt gesteld worden, niet alleen de atoombom", aldus Bidault. Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van het traepenschip „General Black", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 3 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. ae Staatscourant worden gepubli ceerd. Zij, die hun brandstoffen reeds in Mei en Juni inslaan betalen lagere prijzen. Voor de maanden Juli en Au gustus zullen deze prijsverlagingen voor alle kolensoorten 15 cent per eenheid bedragen. De winterprijzen, die op 1 September van kracht wor den, zullen daarentegen hoger dan de huidige prijzen worden. RIS veroordeelt moord op Amerikanen De regering der R.I.S. heeft Zater dag een officieel communique uitgege ven, waarin word', gezegd, dat zij met diep leedwezen heeft kennis genomen van de moord op twee Amerikaanse burgers. „Het is naar de mening van de regering niet uitgesloten, dat staatsvij- andige elementen de moorden welbe wust hebben begaan om de vriend schappelijke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de R.I.S. in gevaar te brengen". De stoffelijke overschotten zijn via Sumedang naar Bandung overgebracht, alwaar de 'dentificatie werd verricht door de zaalchef van het hotel Homan waar beide Amerikanen hadden gelo geerd en bedienden van het hotel. Daar na zijn zij op het ereveld Pander ter aarde besteld. Naar te Jeruzalem verluidt, zal morgen een bespreking „op hoog ni veau" plaats hebben van vertegen woordigers van Israel en Jordanië ter voorbereiding van een vredesverdrag. GRIEKSE REGERING KRIJGT VERTROUWEN S VOTUM De nieuwe Griekse regering van ge neraal Nicholas Plastyras heeft met 140 tegen 99 stemmen een vertrouwens votum gekregen. De Amerikaanse senaat heeft be sloten Vrijdag te stemmen over het wetsontwerp op de Marshall-hulp en alle daarop ingediende amendementen. Het. Belgische bevolkingscijfer was op 31 December 1949 4.250.328 mannen en 4.374.756 vrouwen, alzo in totaal 8.625.084 inwoners.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1