PRAATJES Stad en Omgeving DAAROMHAALT 'T BIJ 'Hoos Mimosa Looddiefstal van Kapelkerk in hoger beroep AGENDA Zondag a.s. Vierbondentournooi te Alkmaar MORGEN IS MIMOSA WEER OPEN Lichte straf geëist tegen chauffeur Slotavond Arbeidersavond school Herdenking gevallenen Bedrijfsvoetbal begonnen Alkmaarsche Overdekte EN WEER EXTRA KOOPJES DE GROTE INKOOP UW VOORDEEL Voor het Amsterdamse Hof stond Woensdag de 21-jarige los-arbeider J. L. uit Alkmaar in hoger beroep te recht. De Alkmaarse rechtbank ver oordeelde deze verdachte in Februari als hoofdschuldige aan het stelen van 120 kg lood van de Kapelkerk, tot een jaar gevangenisstraf. Tegen dit von nis was verdachte, die altijd heeft ont kend van de diefstal iets te hebben geweten, in appèl gekomen. Voor het Hof gaf verdachte wel toe twee keer partijen lood te hebben ver kocht en een valse naam te hebben opgegeven. In een uitvoerig relaas bestreed ge tuige L., medeplichtig aan de lood diefstal en thans gedetineerd in de strafgevangenis te Alkmaar, de me dedelingen van verdachte. Getuige vertelde, hoe zij samen naar de kerk aan het Verdronkenoord zijn gegaan, hoe hij met een mes en een zak, die aan verdachte toebehoorde, naar bo ven was geklommen en met een par tij lood van ongeveer 60 kg weer op straat stond. Enkele dagen later, op S Januari van dit jaar, herhaalden zij de diefstal. Verdachte: „Die man staat te lie gen". Voorts vertelde verdachte, dat hij lood bij een boer had gekocht. Als tweede getuige charge kwam de heer O., grossier te Alkmaar voor. Tijdens de avond van de eerste dief stal had deze getuige twee jongeman nen bij de kerk gezien. Hij meen de nu, hoewel hij het niet met hon derd procent zekerheid durfde zeg gen, verdachte te herkennen. Eén der mannen droeg een volgeladen zak. De procureur-generaal, mr. Hoeffel- man, achtte de schuld van verdachte door de getuigeverklaringen bewezen en vorderde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van 1 voorlopige hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. Gisteren werd voor de Meervoudige Kamer het slotbedrijf opgevoerd van de zaak betreffende de aanrijding, die op 28 October van het vorige jaar plaats vond ter hoogte van het parkeer terrein van de NACO aan de Helderse weg. Een bestelauto van de P.T.T. was op de bewuste dag links af het par keerterrein opgereden en twee wiel renners, die op het rijwielpad reden, waren van die manoeuvre het slachtof fer geworden. J. Pronk uit Heiloo had nog kunnen uitwijken, doch zijn ka meraad P. Evers uit Wormerveer was met zi!" «els tegen de auto opgevlo gen. Hij liep een bloedende hoofdwond op en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Beide renners hoorden veertien dagen geleden zes gulden of drie dagen tegen zich eisen, omdat zij naar de mening van de officier door de grote snelheid waarmee ze reden, mede verantwoorde lijk waren voor het ongeval. Gistermor gen werden zjj echter ontslagen van rechtsvervolging. De chauffeur van de P.T.T.-wagen, Arie van L. uit Oudorp, stond als laat ste verdachte terecht. Hij vertelde, dat hij zeer langzaam het parkeerterrein was opgereden, maar dat zijn uitzicht werd belemmerd door een langs de kant van de weg staande auto met aan hangwagen. Met gewone wielrijders zou een botsing zeker te voorkomen zijn geweest, doch de twee wielrenners hadden een snelheid van ongeveer dertig kilometer. Daardoor kon Evers niet op tijd remmen en was hij tegen de auto aangereden. Verdachte be twijfelde of Evers wel voldoende had opgelet, anders zou hij evenals Pronk hebben kunnen uitwijken. De officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn was van mening, dat de twee wielrenners inderdaad te hard hadden gereden; hij bleef daarom bij zijn op vatting, dat zij ook - zij 't geringe - mate schuld hadden. Nu zij ontslagen wa ren van rechtsvervolging, wilde de officier volstaan met tegen de chauf feur een lichte straf te eisen van zes gulden of drie dagen. De raadsman, mr. Bergsman uit Den Haag merkte op, dat zijn cliënt bekend staat als een rustig en betrouwbaar chauffeur. Spr. meende, dat Van L. geen schuld trof. Uitspraak over veer tien dagen. Uitbreiding van de kennis onzer mensen is nodig, om hen beter ge schikt te maken voor de bezetting van een functie in onze beweging maar ook en vooral, om hen te doen worden tot bewuste leden der gemeenschap, die de vraagstukken begrijpen, waar voor wij op het ogenblik staan. Aldus sprak gisteravond de heer E. J. M. Schinkel, voorzitter van de afdeling Alkmaar van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. Er was 0p de boven zaal van café Tom een bijeenkomst belegd ter gelegenheid van het feit, dat een twintigtal leerlingen van de arbeidersavondschool na twee winters van ingespannen studie „afzwaaide" Uiteraard zijn er vele goede woorden gesproken woorden van dank en van aanmoediging. Leerlingen van de eerste en de tweede klas boden als blijk van erkentelijkheid hun leraren, de heren H. Riemers en G. H. de Vroo- me, boekwerken aan, die in grote danx werden aanvaard. Beide heren hebben gewezen op de grote waarde van dit onderwijs voor de betrokkenen en hun aangespoord, ook de kaderschooi te volgen. De heer H. Koot, als vertegenwoor diger van de Alkmaarse Bestuurders- bond, en de heer C. Piepenbroek uit Oudorp voor de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid, spraken woorden van dank voor hetgeen hier in het belang van de arbeidersbewe ging was verricht. ,Het bleef niet Dij officiële toespra ken. Een eenvoudig ontspanningspro gramma, verzorgd door leden van de Vakbewegingsjeugdgroep, gaf aan het samenzijn na de pauze een gezellig karakter en oogstte een groot en ten volle verdiend succes. Donderdagavond zullen onze geval lenen uit de oorlogsjaren worden her dacht. De opstelling der deelnemers aan de Stille Tocht is evenals voorgaan de jaren op het Canadaplein. Alles gaat weer zeer eenvoudig en sober, zonder vaandels of vlaggen. Alleen een bescheiden bloemenhulde zal op prijs gesteld worden. Het vertrek van het Canadaplein zal t» 19 uur 30 zijn. Om 30 seconden vóór 20 uur zal de straatverlichting langs de route gaan branden tot 20 uur. Zodra deze ver lichting uitgaat, wordt 2 minuten abso lute stilte in acht genomen. Het comité verwacht geen toeschou wers langs de weg, die door de stoet gevolgd zal worden. Een uitzondering kan gemaakt worden voor hen die door ouderdom of lichaamsgebreken niet in staat zijn de tocht mede te maken. De burgérij wordt verzocht vanaf 18 uur de vlaggen halfstok uit te steken. Om kwart vóór zeven zal een dienst worden gehouden in de Grote Kerk, waarin ds. Dikboom zal voorgaan. Deze dienst zal zó vroeg zijn afgelo pen, dat de deelnemers nog de Stille Tocht kunnen meemaken. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De inspecteur- generaal (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 3 uur: De heldhaftige storm loop (14 jaar); Cinema Americaln, 8 uur: Manon (18 jaar); A.B.T., 8 uur: Song of India (14 jaar). Om half drie in de bioscopen (behalve A.B.T.) ma tinee. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Christelijke Oranje-vereniging. Hotel Central, 8 uur: Openbare psy chometrische avond door „Harmonia". DONDERDAG Bioscopen, allo theaters gesloten. Canadaplein, 7.30 uur: Stille tocht naar de Wilhelminalaan. Wedstrijd motorclub Vele leden van de Alkmaarse motor club namen Zondag deel aan op Wie- ringen gehouden betrouwbaarheidsrit, een der ritten welke deel uitmaakt van een 7-tal wedstrijden voor het kampioenschap Noordholland-Noord. Onze plaatsgenoot, de heer G. Laag landWinder, die uitkwam in de afde ling voor motoren boven de 200 c.c. wist beslag te leggen op de beker, welke beschikbaar werd gesteld door de organiserende club. Een goed begin in deze eerste wed strijd om het kampioenschap. Neemt deel aan de herden king der gevallenen Het Alkmaars Vredescomité roept alle voorstanders van de vrede op om deel te nemen aan de gevallenen-her denking op Donderdag 4 Mei a.s. Het punt van samenkomst is Canadaplein des avonds 7.30 uur. Dierenbescherming Een jong bruin hondje van het vrouwelijk geslacht, pl.m. 8 maanden oud vraagt een nieuwe baas. Het is een buitengewoon vriendelijk beestje met een aardig smouskopje, 't Wordt niet groot. Indien niemand zich meldt moet het dood gemaakt worden. Wie redt het? Zwervend is aangetroffen op de Westerweg een zwart hondje, pl.m. 8 weken oud. Adres inspecteur C. Ver- wer Baanstraat, Alkmaar. Tussen Noord-Holland, Haarlem, Leiden en Amsterdam Zondag 7 Mei zullen de vier Afdelin gen van de KNVB Noord-Holland, Am sterdam, Leiden en Haarlem elkaar op de terreinen van Alkmaarse Boys en 't Gemeentelijk Sportpark ontmoeten in het „Vier Bonden-tournooi". Het voorlopige programma is als volgt: HaarlemNoord-Holland, 12 uur, terrein Alkm. Boys; AmsterdamLei den, 12 uur, Gem. Sportpark; De ver liezersronde wordt gespeeld op het Alkm. Boys-terrein; de winnaarsronde op het terrein van het Gem. Sportpark. Naar „De Nop" meldt, zijn de opstel lingen als volgt: loo); N. Winnubst (TYBB), A. Kokkel- koorn (Vogelenzang); J. Stiemer (EDO), H. v.d. Linde (Stormvogels), J. Groe- nenburg (Spaarndam; A. Kolen (EDO), M. Rekes (Stormvogels), L. v. Duin (Stormvogels), Tamis (EDO), Roelofs (TYBB). Voorlopig elftal Afd. Leiden: Pelp (Meerburg); Kriek (ZLC), F. Zandber gen (Meerburg); Bronmeijer (VTL), Owel (Meerburg), Koet (Oranje Groen); Bel (Foreholte), v. Kesteren (Forehol- te), v. d. Tang (DOSR), Verschoor (Stompwijkse Boys), Th. Zandbergen (Meerburg). L, Alkmaarse Bedrijfsvoetbalcompe titie is ingezet. Gisteravond werden op het Randers-veld, het terrein van Alk maar en de grasmat van Kolping Boys te Oudorp de eerste wedstrijden ge speeld van een lange reeks ontmoe tingen, welke in de komende zomer maanden tussen 't personeel van ver schillende Alkmaarse bedrijven ge speeld zullen worden. Reeds gister avond heerste er op bovengenoemde vel den een prettige stemming, welke naar wij hopen gedurende de gehele com petitie gehandhaafd zal blijven. Eerst dan zullen de wedstrijden aan hun doel genoeglijkheidsvoetbal be antwoorden. Er wérd met enthousiasme gespeeld en geducht om de punten gestreden. De lage uitslagen bewezen de span ning tijdens deze voetbal-ouverture. De resultaten van de eerste wedstrijden waren: LichtbedrijvenReiniging 10, Alkmaarsche CourantTelefonia 12, APSV 2Nagengast 31. RADIO-ENSEMBLE „ACCORDEOLA" In volledige radio-bezetting brengt „Acc-ordeola" Zondagavond in het Gulden Vlies een groot non-stop- programma ten gehore met al hun successen: Appeltjes van Oranje, Kik kerlied, Maharadja, Houdt de dief en Sluizen van IJmuiden. Extra mede werking verlenen de Annebelle's en Co met een revue van zang en dans, Coos Speenhoff en Co v. d. Heyde Wyma het muzikale fenomeen. Voorlopig elftal Amsterdam: Zurburg (Herenmarkt); Roelvink (Herenmarkt), Groephof (DWB); Wundergem (ZSCV), Doorneveld (Amstel), Versluis (Fit); v. Schaik (VDO), G. Allis (VI. Holl.), Van Diemen (VDO), Ten Have (Am- stelzwaluwen)Van Leeuwen (Amstel- zwaluwen). Afd. Noord-Holland: J. Berkhout (RKEDO); C. Horstman (Sporters), K. Brak (Dirkshorn)K. Koomen Fores ters), A. Schoonhoven (Alkmaar), C. Klinkenberg (WFC); W. Ramler (WG W), J. Kunnen (Sijbekarspel), Jb. Hei- stek (Uitgeest), J. v. Wees (WGW), J. Holst (Wiron). Res. J. Vulder (Sijbe karspel), J. v.d. Molen (Dirkshorn), J. Lagerweij (Westzaan). jubilarissen kregen eadeaux Tijdens de busreis naar Arnhem en Apeldoorn, die de directie van de N.V. Puddingfabriek Victrix haar per soneel Maandag aanbood in verband met het 25-jarig bestaan van de fa briek, werden de jubilerende direc teur en de chef-puddingmaker, de heer Heijnis geschenken aangeboden door het personeel. De heer Godijn ontving een fraaie plaquette; de heer Heijnis kreeg van zijn collega's een fiets. De directie bood de heer Heijnis een horloge en een enveloppe met inhoud aan. Bad- en Zweminrichting Canadaplein - Tel. 3500 Tarieven en Dienstregelingen OVERDEKTE ZOMERBAD zijn ingaande heden aan de kassa verkrijgbaar. Abonnementen Seizoen 1950 kun nen nu reeds verstrekt worden. Geldig van 1 Mei tot 8 Sept. ZONNEBRILLEN 98 ct. KINDERBRILLEN 69 ct. TANDENBORSTELS 31 ct. WITTE COLLIERS 59 ct. KRULSPELDEN, 10 stuks23 ct. ENGELSE BADMUTSEN, potdicht 1.59 2 grote tubes TANDPASTA ..39 ct 5 stuks TOILETZEEP69 ct. SCHEERMESJES, 0.08 m.m. 10 st. 29 ct. De CAO voor de tuinders Eind vorige week vond te Alkmaar een bespreking plaats tussen vertegen woordigers van de drie werkgevers organisaties uit de Tuinbouw in Noord-Holland met de werknemers, om te trachten overeenstemming te verkrijgen over de arbeidsvoorwaar den in het contractjaar 1950-1951. Voor 19491950 gold 'n door de Rijksbemid delaars opgelegde bindende regeling. Na langdurige en moeizame bespre kingen onder leiding van de vice- voorzitter van de sociale afdeling van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland, de heer Bosman, kon men vele punten overeenstemming be reiken. In verband met de 5 pet. loonsver hoging, die de werkgevers ter elfder ure nog vrijwillig hadtjen aanvaard, waren de werknemers niet ongenegen een kleine verschuiving van onpro ductieve uren toe te staan. Over de hoogte ö»r lonen is niet ge sproken, daar van geen der twee par tijen wensen had. De 5 pet. verhoging zal voor de Noordhollandse tuinbouw f 2.per week bedragen. Uiteindelijk kwamen er toch nog enkele punten, waarover men het niet eens kon worden. De arbeiders wensten de CAO te laten lopen van 1 Maart tot 28 Februari, terwijl de werkgevers vast wilden houden aan de in de man tel genoemde termijn van 1 Febr. tot 31 Januari. Ook over de beloning der losse ar beiders ontstond een verschil, het is n.l. zo, dat losse arbeiders in de 6 zo mermaanden f 3 per week meer ver dienen dan in de wintermaanden. De arbeiders wilden hiervan 7 maanden maken. De werkgevers wilden op dit punt alleen toegeven, wanneer d? ar beiders een concessie wilden doen op het stuk van de looptijd. Hierover zal nog een bespreking nodig zijn. Door de fruittelers was gevraagd om een werktijdenschema voor de fruitteelt voor de hele provincie. Dat zal worden opgesteld. Schipper Kossen ontving een gedenkpenning Gistermiddag hield de heer KI. Kos sen ter gelegenheid van zijn 70-jarlg jubileum een receptie in eigen huis voor familieleden en kennissen. Voor een kort overzicht van de eervolle loopbaan van de heer KI. Kossen ver wijzen wij naar ons nummer van Woensdag 26 April. Als erkenning voor het feit, dat hij ■fJQ jaar lang zeer actief in het schip- persvak heeft gewerkt en in het bij zonder voor de waardevolle diensten, die hij in de oorlog, ondanks de zeer slechte brandstofvoorziening, aan hec Nederlandse volk heeft bewezen, werd hem door de heer D. J. Scheffel de bronzen gedenkpenning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken uitgereikt, 's Avonds werd hem door de fanfare van Oudorp een aubade gebracht. Talrijke bloemstukken en vele felicitaties getuigden van het me deleven met de heer Kossen. Onder de aanwezigen bevond zich ook de burgemeester van Oudorp, de heer A. G. Bakker en verschillende andere autoriteiten. Alkmaars vredescomité Het Alkmaars Vredescomité houdt Vrijdag 5 Mei om 2.30 uur een openbare vredesvergadering in de Muziektuin. Als sprekers zullen de heren Bakker en De Roos optreden. Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland RECLASSERINGSARBEID LEGER DES HE1LS Donderdag 11 Mei zal in de zaal van het Leger des Heils, Limmerhoek 40 Alkmaar, des avonds 8 uur een bij zondere bijeenkomst worden gehou den, waarin Lt. Kolonel J. E. van Eeken, secretaris voor Sociale- en Re- classeringszaken zal spreken over de reclasseringsarbeid van het Leger des Heils in Nederland en daar buiten. Iedere belangstellende wordt uitge nodigd deze bijeenkomst bij te wonen. 62. De bewaker heeft geluk gehad Bakker Eek Roomhoorn heeft beloofd om dadelijk te komen, zodra hij ge hoord heeft waar het om ging. „Zo bewakertje, daar zijn we weer" roept hij opgewekt, zodra hij de bewaker ziet. „Laat ons de schade maar eens bekijken, dan zullen we zien, wat we er aan doen kunren' Maar als de be waker hem het een en ander heeft la ten zien, wordt zijn gezicht ernstiger „Hm, hm, dat is erger dan ik verwachi had." „Ja, wat denk je, dat ik je voor niets heb laten roepen? Je weet, dat morgen de opening plaats vindt roept de bewaker uit. „Stil maar, al moet ik de hele nacht werken, ik zal jc helpen. Tenslotte is mijn reputatie als bakker daarmede gemoeid" ant woordt Eek Roomhoorn en zet zijn kaarsje naast hem neer op een rots blok. Tenminste dat denkt hij. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 15 April tot en met 30 April zijn gedeponeerd aan het Bu reau van Politie te Alkmaar en aldaar te bevragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur: 902 sjaal en wanten; 903 want; j»p4 1 paar handschoenen; 908 handschoen; 909 rijwieltas met gereedschap; 914 portemonnaie; 918 handschoen; 920 portemonnaie; 921 haartsrik met speld; 923 ceintuur; 924 accu; 932 1 paar da messchoenen; 941 portemonnai; 942 portemonnaie; 943 pop; 944 autodop; 946 handschoen; 951 dameshandschoen; 952 want; 960 autoped; 962 portemon naie; 963 handschoen; 964 huissleutel; 966 sjaal; 968 haarstrik; 969 gewicht; 970 bosje sleutels; 972 damesportemon- naie; 975 centimeter in étui; 976 leren riem; 977 kinderportemonnaie, inhoud sleuteltje; 978 laarzen; 979 kinderporte monnaie; 980 gymschoenen; 983 duim stok 985 veer dameshoed; 987 2 spring touwen; 995 haarlint; 997 bril; 1000 kindertruitje; 10 tas; 12 alpinomuts; 13 want; 17 kinderwantje; 19 ceintuur; 21 dameshandschoenen; 23 ceintuur; 24 ceintuur; 26 want; 28 herenhandschoen; 29 rozenkrans in étui; 30 halsband met penning; 31 handschoen; 33 dameshand schoenen. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven, alwaar op boven genoemde tijdstippen het adres van de vinder is te verkrijgen: 900 postduif; 906 bankbiljet; 907 da meshandschoen; 910 handschoen; 911 hamer en breekijzer; 915 stropdas; 917 sjaal; 925 1 paar handschoenen; 928 portemonnaie; 929 vergrootglas; 930 nummerbord HX20174; 931 alpino muts; 933 kralen ketting: 934 autoped; 936 kindertasje; 938 étui met inhoud; 939 bosje sleutels; 940 damesportemon- naie; 945 handschoenen met kap; 948 vulpen; 949 dassenhouder; 950 riem; 953 muntbiljet; 956 pyama; 957 krui wagen; 958 sigarenaansteker; 967 auto ped; 971 gewicht; 973 kippenringen; 974 sjaal; 982 veilingkisten; 984 num merbord GZ—71431; 986 dameshand schoen; 989 portemonnaie; 990 armband horloge; 991 portemonnaie met inhoud; 992 1 paar herenh-mdschoenen994 zilveren armbandje; 1. 1 pakje; 3. leren pantoffel; 4. portemonnaie; 5. nagel schaartje; 6. portemonnaie met inhoud; 8. rozenkrans; 11 vulpen; 15 kinder beertje; 18 kinderpistooltje; 20 breuk band; 22 handschoen met kap. Chauffeur vrijgesproken De Alkmaarse taxi-chauffeur Jan P. was enige tijd geleden door de kanton rechter te Hoorn tot een geldboete van 10 veroordeeld, in verband met een aanrijding te West woud. Om streeks middernacht, in November 1949, had hij een dame aangereden en de kantonrechter was van mening ge weest dat deze chauffeur niet de no dige voorzorgen in acht had genomen. Tijdens de behandeling van de zaak voor de Meervoudige Kamer te Alk maar werd het echter duidelijk dat niet de chauffeur maar het aangereden slachtoffer in gebreke was gebleven. Het was namelijk zo dat het slacht offer op de rijweg had gelopen, niet tegenstaande het feit dat zich langs deze weg een wandelpad bevond. Bovendien was de chauffeur door een tegenligger verblind geworden en had hij zijn uiterste best gedaan een aan rijding te voorkomen. De officier meende dat verdachte moest worden vrijgesproken, met welke mening de rechtbank, na kort overleg, zich kon verenigen. Burgerlijke Stand Geboren: Tjalling C. M., z. v. G. J. Ibink en G. A. Dolle. Jannie A., d. v. J. van der Velde en H. C. A. W. A. G. Seen. Anna, d. v. J. H. de Goede en A. M. Leijen. Catharina M. H., d. v. J. Dekker en A. M. van Benschop. Gehuwd: Petrus J. Schaper en Dl- vera M. de Jong. Overleden: Meile Hoekma, 76 jaar, geh. met J. Burkunk. Trijntje Jonges, 78 jaar, geh. met B. Strooker. Frederika Kroon, 66 Jaar, wed. van W. Nestra. VERKEER OMGELEGD Wie vandaag over het Kerkplein fietst, ziet daar wellicht tot zijn verba zing, een wegwijzer waarop „Friesche- brug" staat, doch die in de richting van de Heilooërbrug wijst. Deze bordjes zijn aangebracht, omdat gebleken is, dat de herstelwerkzaamheden aan de Bok- kebrug aan de Handelskade meer tijd vorderen dan men aanvankelijk ver ondersteld had. Het verkeer wordt nu omgelegd over de Laat. POLITIEVOETB \L. Dinsdag speelde het elftal van de Alkmaarse Rijkspolitie een beker wedstrijd in de 2e ronde tegen het lf tal van de gemeentepolitie Den Hel der. Deze wedstrijd werd gespeeld op het Foresters-terrein te Heiloo en ein digde met gelijk spel, 0-0, Daar in de bekerronde bij gelijk spel de thuis club verliezer is. gaat nu Den Helder over naar de 3e ronde van de beker competitie. van hier en gunter XXXI Affoin, we hadde 't guster over de zin van de boere, die materialiste noemd worre.... die zouwe d'r toe meewerreke, dat heurlie kinders je kenne 't moeilik aars noeme 't geid voorop gaan leite. Is dat nou zoo, vraagt meister de Goede. Is er 'n be paalde opvoeding van boerekindere? Ister 'n vast plan weer die kindere nei opvoed worre en zou dat plan den zoo weze, dat 't oigelk wel wat leig- bai-de-gronds noemd worre moet? Staan de dubbeltjes bai de Westfriese boere altoid voorop? Nei, oit meester e Goede, van 'n vaste norm van op- voeden is me nooit wat bleken met ose woorde zoid: 'n vast plan, weer met van afweken wordt en wat altoid vast staat, ister niet. Ja, netuurlik, de Westfriese boer het 'n bepaalde karak tertrek maar zoo benne d'r wel meer. De stadsmens het ok 'n bepaalde ka raktertrek. Vast staat in de eerst, piaas, dat 'n Westfries veul van z'n kinders houdt. Met aare woorde zoid: „Je moete je komders baze kinne sun der se of te slaen". Zien jullie, ho» meneer Arian de Goede z'n oigen spel ling het van ósze taal, en dat die weer heel wat afwoikt van zooasze wai dat doene? Wai zouwe zegge: „Je moete je kinders de baas kinne zonder ze te slaan". Maar deer kenne we 't ok nag wel d'rs 'n keertje over hewwe. Meheer de Goede het jaren leejen 'rs 'n boekje skreven over zoin dialect en dat het toe gien-iensens zoö'n gunstig onthaal vonden, as ik 't zoo maar zegge mag. Dat ken nei dg oudhoid wel heel juist weze, maar as je teugeswoordig da (vervurmde) Westfries hoor praten, den ken je met dat mengsel van West- friesch, Engelsch en ik zou meist zeg ge Amsterdamsch, niet terecht. Maar dat is 'n aér couplet van 't lange veers.... Maar zoö'n kind van 'n boer groeit uit de aard van de zaak netuur lik heel aars op as 'n kind uit de stad. t wordt oigenlik rollendebollende in de groep gróót en 't eerste wat-ie an- pakt, dat is temet 'n koeiesjeert astie temet nag niet loupe ken. den gaat-ie op onderzoek deur de heele boerderai, de wurft over, de kapberg in en 0p, affoin, 't kind wordt gróót in de oigen bedoening, 't Kompt teuges woordig meer voor as vroeger, dat de behuizing niet an de boerderai vast staat en dat er 'n appart weunhuis is. maar dat is toch nag zeldzaam.... En den, zoó'n boerderai staat heel veul appart in 't land, an de doik, heel veul nagal vral iendelik.... aster den ok niet veul klome kinders in huis benne, den groeit 't nagal vrai ienzelvlg op.,' kom maar d'rs in de Purmer, zoit mei heer de Goede, den moet je zien ho. deer de boerderais uit mekaar stane en dat zelfde ken je netuurlijk ok zeg ge van alle gebiede weer deuze krant lezen wordt 0f dat nou onder Hoorn, onder Alkmaar, of onder Skagen is... Weer nag echt boereland is, deer staan de boerderais niet teugen mekaar op- bcuwd en heel aars as in de stad hewwe zulke kinders den ok niet zoo gouw speulkammeraadjes't richt 'm deerom al heel gouw op de ouwers.en 't spreekwoord van „zoo asze de ouwe zonge, zoo piepe de jonge" is meer as bai aêre bai 'n boe- refemilie vaststaand.... 't is meer ien geheel. En nou mag Ik murgen meskien d'r nag wel 'rs 'n woordje over zegge.... SOIMEN. Mei-actie 1950 Nog steeds moet de Stichting 1940 1945, om haar taak naar behoren te kunnen vervullen, een beroep doen op het Nederlandse volk. In 1950 zal voor de verzorging van de nabestaanden van hen, die in het verzet hun leven gaven voor onze vrijheid en van hen, die ten gevolge van hun verzet thans niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, een bedrag van ruim tien en een half millioen gulden nodig zijn. Acht en een half millioen hiervan neemt het Rijk voor zijn rekening; voor de ontbrekende twee millioen zal de medewerking van het gehele Ne derlandse volk ingeroepen worden. In de eerste veertien dagen van Mei zullen allen worden opgewekt om één uur loon aan de Stichting 19401945 af te staan. In vele gemeenten zal de bevolking huis aan huis bezocht wor den. Verder zullen nieuwe contribuan ten worden geworven. Dit zal niet al leen in Mei, maar gedurende het gehe le jaar gebeuren. De resultaten van de afgelopen jaren hebben het bewijs ge leverd dat deze actie kan s'agen. De Stichting 1940—1945 heeft het vaste vertrouwen, dat zij dit jaar, waarin wij het lustrum van de bevrij ding vieren, ook zal slagen. Namens de Stichting 19401945 de secr. R. Wildeboer, Boezemsingel 82. Voor Heiloo: Haeck, Kennemerstraat- weg A 59.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2