jes Nieuwe R.K. school in Obdam Nieuws uit De Langedijk klMOSA i 1950 Crediet van f 63.000.hiervoor verleend Straatbelasting verhoogd Hensbroek SchoorI Zuid-Scharwoude St. Panrras Noord-Scharwoude Oudkarspel Broek op Langedijk Heer-Hugowaard HEILOO Koedijk Oudorp Egmond a.d. Hoef Egmond aan Zee Egmond-binnen Glimlachje Bergen VAN MARSDIEP TOT IJ De Ruijter Europees kampioen WOENSDAG 8 MEI I960 5S5 gunter guster over do die materialiste zouwe d'r too lie kinders je noeme t geld dat nou zoo, ide. Is er 'n be- in boerekindere? r die kindere nei :ou dat plan den k wel wat leig- worre moet? )ai de Westfriese Nei, oit meester te norm van op at bleken met vast plan, weer :dt en wat altoid Ja, netuurlik, de bepaalde karak- ne d'r wel meer. 'n bepaalde ka- t in de eerst# s veul van z'n are woorde zoid: baze kinne Bun- Zien jullie, hoe ie z'n oigen spel- en dat die weer zooasze wai dat :egge: „Je moete nne zonder ze te me we 't ok nag er hewwe. Meheer ejen 'rs 'n boekjo alect en dat het i gunstig onthaal maar zegge mag. >id wel heel juist eugeswoordig de es hoor praten, lengsel van West- ik zou meist zeg- iet terecht. Maar et van 't lange kind van 'n boer a de zaak netuur- kind uit de stad. illendebollende in eerste wat-ie an- 'n koeiesjeert.... loupe ken. den deur de heele over, de kapberg ad wordt gróót in 't Kompt teuges- s vroeger, dat de e boerderai vast part weunhuis is. zeldzaam.... En staat heel veul de doik, heel veul aster den ok ers in huis benne,. rai ienzelvig op.. Purmer, zoit me- moet je zien hoe t mekaar stane netuurlijk ok zeg- weer deuze krant nou onder Hoorn, nder Skagen is. and is, deer staan :ugen mekaar op- as in de stad den ok niet zoo idjest richt l gouw op de ■kwoord van „zoo zoo piepe de L aSre bai 'n boe- 't is meer ien nag ik murgen 1 'rs 'n woordje SOIMEN. 5 Stichting 1940 laar behoren te n beroep doen op In 1950 zal voor de nabestaanden verzet hun leven heid en van hen, hun verzet thans iderhoud kunnen van ruim tien en [den nodig zijn. millioen hiervan zijn rekening; twee millioen zal het gehele Ne- oepen worden, en dagen van Mei opgewekt om één ihting 19401945 gemeenten zal de luis bezocht wor- ieuwe contribuan- i. Dit zal niet al- lurende het gehe- resultaten van de en het bewijs ge- kan s'agen. -1945 heeft het t zij dit jaar, im van de bevrij- slagen. ng 1940—1945 de Boezemsingel 82. Kennemerstraat- De raad der gemeente Obdam kwam onder voorzitterschap van burgemees ter J. de Boer Wz. in voltallige samen stelling bijeen. Medegedeeld werd, dat de begroting 1950 door Ged. Staten goedgekeurd is en dat tot voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur gekozen is de heer J. Karsten. Bouw bijzonder lagere school Van de Inspecteur van het L.O. was bericht ontvangen, dat Obdam voor het bouwen van een lagere school drie lokalen zijn toegewezen en dus aan het verzoek van het r.k. schoolbestuur om gelden hiervoor beschikbaar te stellen, kan worden voldaan. In een vorige vergadering kon hieraan niet worden voldaan, wegens het ontbreken van bouwvolume. B. en W. werden gemachtigd om voor het financieren van deze bouw een lening aan te gaan van ten hoogste f 63.000, tegen een van Rijkswege vastgesteld percentage, met een loop tijd van 30 jaren. Met dit bedrag zul len worden voldaan de aankoop van bouwterrein, het bouwen van 3 loka len met speelplaats, architectkosten en de inrichting van deze lokalen. Tevens verkregen B. en W. machtiging, om indien het schoolbestuur vier lokalen zou mogen bouwen, het bedrag der lening te verhogen tot maximaal f 80.000. B. en W. werden gemachtigd om voor het bouwen van deze school, aan het r.k. schoolbestuur over te dragen een bouwterrein tegen de prijzen van: a voor een diepte van 20 m. t f 5.24 per m2; b. voor de achter deze strook gelegen gronden k 1 0.40 per m2. Aan de heer A. Steltenpool werd on der dezelfde voorwaarden een perceel bouwterrein overgedragen voor het bouwen van een schuur. Het r.k. schoolbestuur kreeg een voorschot op de vergoeding over 1950 voor het vak onderwijs. Geen smartegeld. Het bestuur van de Ned. Onderwij zers Ver., afdeling Hoogwoud, kwam met een verzoek om aan de nagelaten betrekkingen van onderwijzers uit te betalen drie maanden salaris, tot een bedrag gelijk aan het door de onder wijzer voor zijn overlijden genoten salaris. Hierop werd afwijzend be schikt, omdat de onderwijzers door het Rijk worden gesalarieerd en op gener lei wijze bij de gemeente in dienstbe trekking staan. Straatverlichting wordt uitge breid. Indertijd was bij de raad ingekomen een verzoek van bewoners van de Berkmeer-, Lutke- en Obdammerdijk om langs deze wegen straatverlichting te doen aanbrengen. Het P.E.N. had naar aanleiding hiervan een kostenbegroting en een raming van het vermoedelijke stroom- gebruik doen toekomen, die het col lege nogal medeviel, n.l. jaarlijks f 408 bij het plaatsen van 40 kw. lam pen. De raad ging met een en ander accoord. In verband hiermede werd de straatbelasting verhoogd met een zo danig bedrag, dat deze kosten voor 80 pet. gedekt zullen zijn, n.l. van 4 pet. gebouwd op 5% pt. De aanleg van waterleiding Kerk- pad bleek enigszins mede te vallen. De bewoners zullen inplaats van f 260 slechts f 234.50 hebben bij te dragen. Twee duplexwoningen Van Ged. Staten was bericht ontvan gen dat de gemeente thans twee duplex woningen ter grootte van 290 M2 kan bouwen. Besloten werd deze woningen te laten bouwen door de woningbouw vereniging; de grond hiervoor beno digd tegen de gebruikelijke prijs aan deze vereniging te verkopen; een voor schot ad. pl.m. f 30.000 te verlenen voor Goede muziek van de „Volharding" Het fanfarecorps „Volharding" gaf in de zaal van de heer C. Kossen een openbare uitvoering onder leiding van dirigent J. Oudendijk. Het was de tweede openbare uitvoering sinds de oprichting van de vereniging. Sinds het eerste optreden, nu ongeveer een jaar geleden, blijken de prestaties der vereniging goed te zijn vooruitgegaan. Voor deze avond bestond een goede be langstelling. De verschillende nummers werden vlot en correct afgewerkt. Als tussenprogramma werd „De Perzische Markt" van Ketelbey opgevoerd, met or gel en piano, resp. gespeeld door de heren J. Oudendijk en A. C. Brussaard. Verder werkten aan dit nummer mede de gezus ters Oudendijk, Jaap Aay, D. de Jpng en Jb. van Leyen. Het geheel werd uitste kend uitgevoerd en vond volle aandacht bij het publiek. Voorts zongen de gezus ters Oudendijk, bijgestaan door Jaap Aay, een liederen-potpourri met guitaarbege- leiding. Burgemeester S. B. F. Kooiman heeft als beschermheer een hartelijk woord ge sproken als dank voor het gebodene op de avond. Een gezellig bal hield velen nog geruime tijd bijeen. Vrijdag zal te Wogmeer door „Volharding" hetzelfde programma ten gehore worden gebracht. OUDE MUNTEN GEVONDEN Greetje Blauw heeft twee oude munten gevonden, t.w. één van „Stad Utrecht 1787" en een Belgische munt van 1862 met als opschrift „Leopold Premier, roi des Beiges". PLAN VOOR BAZAR. Bij de Kleuterschoolvereniging en de afdeling Plattelandsvrouwen bestaat 't voornemen, in de maand October een bazar te houden, waarvan de baten voor 80 pet. de kleuterschool en voor 20 de afdeling Plattelandsvrouwen ten goede zullen komen. het stichten van deze woningen; en hiervoor een lening te sluiten overeen komstig de rijksvoorschriften. De ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Spierdijk O 10, be woond door de heer Th. Mes, werd op nieuw verlengd. De pacht van de volks tuintjes werd wederom vastgesteld op f 1.68 per Are. Aan de polder Obdam werd een kas geldlening ad f 5.000 voor het lopende jaar verstrekt, overeenkomstig de van overheidswege hiervoor vastgestelde rente. De instructie van de gemeente ontvanger, die verouderd was, werd op moderner leest geschoeid. De Kerkweg zal één-richting verkeer krijgen; van af de veiling wordt auto-verkeer niet meer toegelaten. Bij de rondvraag bracht de heer De Wijs het euvel van het voetballen door de jeugd op straat ter sprake. De voorzitter zal de politie op dit kwaad attenderen! Bij de opening heeft de voorzitter stilgestaan bij de verjaardag van H.M. Koningin Juliana en een woord van gelukwens namens de Raad ge sproken. LAGERE OMZET BIJ „DE TUINBOUW" De omzet aan de Coöp. Tuinbouw- vereniging „De Tuinbouw" heeft in 1949 1.582.997,62 bedragen, wat' 307.455,12 lager is dan in het jaar daarvoor. Enkele cijfers omtrent aanvoer em opbrengst volgen hier; 37 wagons witlof 97.826,78; 145 wa gons uien 171.084,99; 222 wagons kroten 124.332,29; 375 wagons breek- peen 215.759,46; 59 wagons rode kooi 44.461,14; 55 wagons witte kool 39 050,87; 403 wagons aardappeien 406.231,83; 26 kg slabonen 106.703124; 27 wagons gele kool 22.628,55; 22 wa gons groene kool 22.585,91; 3 wagjons zilveruien 6.285,21; 4 wagons spruiten 15.900,87; diversen 2.691,36. PERSONALIA. De heer C. P. de Haan te Spierdijk (gem. Obdam) is te Wageningen ge slaagd als landbouwkundig ingenieur. NATIONALE HERDENKING Donderdag, om 19,30 uur, zal een ieder kunnen deelnemen aan een stille tocht, die zal aanvangen op het veilingterrein. Men wordt verzocht om 19.25 uur op dit terrein aanwezig te zijn. Het bevrijidings- feest wordt zeer sober gehouden. Vrijdag is er slechts gelegenheid tot dongen in het café van Stein. Hoe 't was, is en worden kan Zo Buidde de titel van het onderwerp, waarvoor de heer Van de Vall de aan dacht vroeg van zijn talrijke hoorders op de 60ste Mei-demonstratie in de zaal van Nic. Schuyt. Het was in 1889 dat te Parijs het parool werd gegeven voor de strijd van internationale verbroedering en acht urige werkdag. Tien jaar later werden in Groningen de soldaten op de 1 Mei-dag nog in de kazerne geconsigneerd en werd de schamele stoet betogers met een schou derophalen nagekeken. Maar, aldus spre ker. de mannen en vrouwen achter hun vaaaidels waren door een ideaal gegrepen. De opwekking van Friedrich Engels: „pro letariërs aller landen, verenigt u" had re sultaten. Er werden organisaties opge»- boiawd en al bouwende ontstond een ge voel van eigenwaarde. De weg tot 1950 wae verre van recht. Spreker wees op .1908, op 1914'18, op 1929 en volgende ja ren, toen het werkloosheidsspook overal rondwaarde enz., en tóch is de beweging vooruitgegaan, zijn verschillende leuzen verwezenlijkt geworden: acht-urige werk- dsig, algemeen kiesrecht, sociale hervor mingen kwamen. Voor de ouden van da- gfen begon de dageraad te gloren. Mannen als Talma, Aalberse en Drees beijverden Zich de combinatie oud en arm de wereld uit te helpen. Recht op medezeggenschap as vastgelegd in P.B.O. Hoe geheel anders, aldus de heer v. d. Vall, is het in de landen, waarvan wij steeds minder horen. In Moskou is 1 Mei gevierd met een reusachtige militaire pa rade. Daar rolden zware tanks door de straten, voorafgegaan door een stroom van artillerie en machtige gemotoriseerde eenheden. Maar, meende spreker, leraarde niet Vader Cats al. dat een rijk van enkel dwang niet lang kan duren? Ook hier zal eenmaal waar worden wat we lezen in Schiaiers Wilhelm Teil: das Alte stürzt, und neues Leben blliht aus den Ruïnen. Het vertrouwen op de grens- paaltjes gaai zich wijzigen. Eens zal ei een verenigd Europa zijn. Zich tot de jongeren wendende, drukte hij hen op het hart om naast de genoe gens van het leven, niet de ernst, de daad te vergeten. Als straks de oudere genera tie de fakkel ontvalt, zullen zij die ver der moeten dragen en waar maken de Evangeliewoorden: „hebt uw naaste lief als u zelf". De heer J. van Dijk, die ook een kort inleidend woord had gesproken, was nu de tolk van alle aanwezigen, toen hij de heer v. d. Vall hartelijk dank zei voor zijn rede en hem een „tot weerziens" toeriep. De avond werd gevuld met mu ziek en. voordracht. De bekende voor drachtkunstenaar Willem van Cappelen boekte groot succes met ..Ouwe Japie". „Ahasverus", „Alexander keert terug", „Opoffering" en „Wat maakt gij van uw huwelijk?" Dr. H. M. Hirschfeld, de Neder landse Hoge Commissaris bij de RIS, is gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken. jaarvergadering EHBO Gisteravond kwam in de bovenzaal van hotel Kramer te Zuid-Schiarwoude de afd. Langedijk van de Nied. Ver. EHBO in jaarvergadering onjder lei ding van haar voorzitter, de heer Jbh. Mol, bijeen. Mevr. G. de Vet—Van den Abeele deelde in haar jaarverslag mede dat zich op 9 Mei 1949 en op 20 Maart 1950 te Noord-Scharwoude ongeveer 100 bloedgevers voor de bloedtransfusie dienst hadden gemeld. Viermaal werd er geoefend met de R.K. KHBO. Er werden 34 nieuwe donateurs ingeschre ven. Tot leden van de kascommissie werden benoemd Mej. N. Heertjes en de heer P. de Geus. In het bestuur wer den herkozen Mevr. M. Bouwens-Kling- ler en de heer St. de Rijke. In de plaats van de heer P. Molenaar werd gekozen de heer P. de Geus. Aan het einde van de vergadering werd door dr. J de Wit een aantal zeer interessante films vertoond, o.a.: „Het ïeven van de Eskimo's" en „Een reis door Palestina". FEESTPROGRAMMA. Voor de Bevrijdingsdag is het vol gende feestprogramma opgesteld: 1.15 uur: Kinderoptocht; 2 uur in de zaal van de heer Kramer, vertoning van de film, „Dik Trom"; 8 u*ir uitvoering in de zaal van de heer Kramer. Mede werking verlenen „Kunst na Arbeid", de heer Limonard, mevrouw HopDe Boer en de heer Jaket. Tn de zaal van de heer Pijper om half acht bal. De middenstandston toonstelling De Middenstandsvereniging Ons Al ler Belang heeft voor 4, 5 en 6 Mei een tentoonstelling, georganiseerd. Deze wordt Donderdagmiddag om twee uur door burgemeester 'Kroonenburg ge opend en is van dra: tot zes uur open voor publiek. Vrijdag is zij van elf uur 's morgens tot elf uur 's avonds toegankelijk, 's Morgens om tien uur wordt de Ronde wan St. Pancras ver reden. Start en finish zijn op het plein bij de Witte Kefrk. Zaterdagmorgen wordt de tentoonstelling weer om eii uur opengesteld. Te half elf 's avonds wordt de uitslag, van de prijsvraag be kend gemaakt, waarna om elf uur de sluiting volgt. Die tentoonstelling wordt gehouden op héit terrein van de heer G Klijn. De ingang is over het erf van de hedr M. Hoogland. Iedere 500-ste bezoeker krijgt een verrassing HERDENKINGSAVOND Vrijdagavomd a.s. zal in het gebouw van de Gerejf. Kerk een herdenkings avond worden gehouden. Burgemeester Kroonenburc, ds. Middelkoop en ds. Postma zuljen het woord voeren. De avond zal vjorden besloten met gemeen schappelijk. gezang en een collecte ten bate van <J.e stichting 19401945. PROGRAMMA. OP HERDENKINGSDAG Het feestprogramma voor de Bevrij dingsdag is als volgt; 10 uur: vertrek van de kinderoptocht op het veiling terrein te Noord-Scharwoude. Na af loop van de optocht prijsuitreiking; 1.45 uur: Vertrek van de kinderen naar „Tivoli". 2 uur: Begin van de kinder film; 8 uur: Gevarieerde avond in „Concordia", verzorgd door de Brand weer, „Excelsior", de club voor Volks dansen, Ned. Herv. Kerkkoor en de Harmonia-club. DE OUDEN VAN DAGEN GAAN WEER UIT. De ouden van dagen gaan weer uit en wie in de wereld zou hun dat ge r.oegen misgunnen. Als, want dat is de voorwaarde, een ieder intekent op de lijstcollecte die binnenkort huis aan huis zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van het comité op 21 Juni a.s. met de oudjes een tocht te onder nemen naar het openluchtmuseum te Haarlem. Verder hoopt men Valkeveen en „De Gooise boer" aan te doen. FEESTPROGRAMMA. Het feestprogramma voor 5 Mei is als volgt samengesteld: 9 30 uur: Optocht van kinderen met muziek. Daarna naar de zaal van de heer Van Liempt, waar de kinderen zullen worden getracteerd en een voor stelling met poppenkast zal worden ge geven; 2.30 uur (eveneens in de gaal van de hr. Van Liempt) sneltekenen door van Troost en voordracht door de heer van Seist; 4 uur tekenfilm en tractatie. PROGRAMMA VOOR 5 MEI. 9 uur; Opstellen van de kinderoptocht van alle schoolkinderen bij de Chr. school. Na afloop van de optocht kin- dertractatie en kinderspelen op het terrein voor de brandweerkazerne, Pr. Hendrikkade; 2 uur: Volksspelen op het terrein voor de brandweerkazerne; 7.30 uur: Feestavond in het bollengebouw. Medewerking van ADVENDO, klein or kest, de gem. zangver. „Halleluja" en het Ned. Herv. Kerkkoor. Voorts de clamatie van Jan Stins en Henk Vis ser. WIE IS DE EIGENAAR Over het afgelopen tijdvak werden als verloren voorwerpen opgegeven: 1 bruin gele wollen kinder-pullover, een lederen bruine damesportemonnaie', een bal-point vulpen, een rijwiel-zadeltasje met inhoud, een herenpolshorloge zon der band en een kruisje. Gevonden: een padvindersriem met fluit, een kinderportemonnaie en 2 pakjes margarine. Inlichtingen aan het groepsbureau der Rijkspolitie alhier. PLANNEN VOOR MOTORCLUB In Heerhugowaard-Noord zijn er stemmen opgegaan om te komen tot het oprichten van een motorclub en om die reden vergaderden een aantal be langstellenden dezer dagen in het café van de heer W. Groenland. Een club zal echter nu niet een twee drie worden opgericht; de plannen worden echter in beraad gehouden, maken van tochten in de naaste omge ving. Zondag is reeds een van die toch- Deze zomer zal worden besteed aan het ten gehouden en wel naar de Bangert. Dodenherdenking De burgerij wordt verzocht Donderdag 4 Mei vanaf 18 uur de vlag halfstok te hijsen; om 19.15 uur zullen de deelnemers aan de stille tocht zich opstellen in de Bergeonstraat. De tocht begint om 19.30 uur en gaat via Holleweg, Nieuwelaan en Kennemerstraatweg naar het monument op 't Groentje. De Chr. en R.K. zangver enigingen zullen daar o.l.v. dirigent P. Groot zingen. DE KERKDIENSTEN Na afloop van deze dodenherdenking zal er om 20.15 uur in de Ned. Herv. kerk door ds. Bloemhof f een wijdingsdienst worden gehouden. In het Evangelisatie gebouw aan de Kerklaan wordt om 20.30 uur een gecombineerde dienst gehouden voor Hervormden en Gereformeerden. In de R.K. kerk wordt Vrijdagmorgen om 8 uur een gezongen H. Mis opgedragen voor de gevallenen voor ons vaderland. Programmawijziging De ruitersportvereniging, die aanvan kelijk na de wedstrijden zou optreden, toont nu haar kunnen vlak na de optocht, plm. 2.45 uur 's middags. Deelname aan de optocht. Voor deelname aan de optocht en voor de diverse wedstrijden kan men zich als nog opgeven bij de heer H. Pel, Schuine Hondsbosschelaan 72. EEN TELEURSTELLING De schitterend geslaagde schoolfeesten, georganiseerd door het Oranjecomité zijn prachtig verlopen, evenals 's morgens de aubade. Des avonds zouden beide mu ziekverenigingen een rondgang door het dorp houden. St. Caecilia kweet zich uit stekend van deze taak, doch „Eensgezind- hei", dat de laatste tijd te veel moeilijk heden heeft met haar leden om zich voor de nationale zaak in te zetten, liet ver stek gaan. De bestrijding van strip in dc kool In een bijeenkomst van enige be stuursleden van de Provinciale Com missie van Veilingen en enige heren van het Instituut voor plantenziekte- kundig Onderzoek (IPO) werden be langrijke besluiten genomen .t.a.v. de bestrijding van stip in kooL Prof. Thung zal het voorlopig oriënterend onderzoek leiden. In het betaalkantoor te Broek op Langendijk zal een plaatselijk labora torium worden ingericht. De veilingen en de Prov. Commissie zullen de in richting financieren. De instrumenten blijven het eigendom van de Prov. or ganisatie. Ir. van Hoof wordt met de leiding belast. Ook zal getracht worden van de hoofdorganisatie enige financiële hulp te krijgen. Ook rekent men erop dat het volgend jaar het rijk een deel van de kosten zal betalen. Prof. Thung vertelde, dat hij bij on derzoek van het in de afgelopen win ter in de schuren verzamelde mate riaal verschillende schimmels had kunnen waarnemen en zeer veel bac teriën. Bovendien waren er ook kolen die stip vertoonden zonder schimmels te dragen. Dit is waarschijnlijk een aanduiding, dat er ook een Virus of mischien meerdere viren in het spel zijn. OUDEN VAN DAGEN WORDEN NIET VERGETEN Gisteravond vergaderde het comité voor Ouden van Dagen in het café van de heer Morsch. De voorzitter, de heer G. Meijering, deelde mede, dat deze bijeen komst het organiseren van een prettige dag voor de ouden van dagen in de ge meente Oudorp ten doel had. In het be stuut werden benoemd de heren G. Meijering als voorzitter, D. de Moei als secretaris en B. P. van Kooten als pen ningmeester. Er werd besloten circulaires aan huis te laten bezorgen teneinde de ingezetenen tot medewerking op te wek ken. Van burgemeester en wethouders was vergunning verkregen met inteken lijsten in de gemeente rond te gaan. Over het reisplan werd door verschillende le den het woord gevoerd. Besloten werd tenslotte dat men met autobussen van Oudorp naar Egmond zou reizen en ver volgens langs de duinstreek over Bloe- mendaal naar Haarlem en Amsterdam, waar voor meerdere attracties en een maaltijd gezorgd zal worden. De terug reis wil men dan maken door het Oostelijk gedeelte van Noordholland en Beemster. KONINGINNEDAG Het Oranje-comité heeft voor de kin deren weer goed gezorgd. Evenals vo rig jaar was er een filmvoorstelling in de zaal van Jac. den Houdijker. En dat deze in de smaak vielvraag het ze zelf maar eens. Niet minder werden de gulle tractaties gewaardeerd. Het was een goed geslaagde middag. Lamoraal hield 's avonds een muzi kale rondgang en gaf na afloop daar van een concert op het Stet. DODENHERDENKING Verzocht wordt aan alle inwoners om Donderdagavond half zes de vlag halfstok te hijsen. Om half acht vindt de stille omgang plaats, aanvangende op de Herenweg tegenover het Monu ment der Gevallenen. De route is evenals vorig jaar: Heren weg, Julianaweg, Weg langs de Oude Veert, Slotweg en Herenweg naar het Monument. Terug bij het Monument zullen ;wee minuten stilte in acht wor den genomen, waarna kranslegging en bloemenhulde volgt. Vier maal één is vijf Onder bovengenoemde titel brach ten Max van Praag, Henny Fontaine, Tonny Bakkenes en Mr. Swips alias Clem Clemens Zaterdagavond een ca baret-programma in de Vergulde Valk, dat evenals vorig jaar de stampvolle zaal deed schudden van de lach. De voorzitter, de heer Koen Wijker, opende en deelde mede, dat de grote opkomst hem verrast had, omdat de laatste tijd tn Egmond aan Zee al heel wat op toneel en cabaret-gebied was aangeboden. Hierna kreeg de heer Bakker, hoofd redacteur van de „Radiogids" het woord, die er op wees, dat de VARA ook een deel van ontspanning voor haar rekening neemt. Dit is natuurlijk niet de uitsluitende taak van de VARA. Vroeger was het wel eens moeilijk de VARA in stand te houden, maar thans is de VARA gegroeid met pl.m. 50.000 leden per jaar. Spreker hoopte, dat ieder Vara-lid mee zou helpen het ledental nog ver der op te voeren. Mr. Swips en Max van Praag gingen hierna bewijzen, dat de mensheid niets was veranderd. Tonny Bakkenes oogstte met een paar accordeon-soli groot succes. Na Henny Fontaine liet Clem Clemens krasse staaltjes van vingervlugheid zien. In de pauze deelde de voorzitter een en ander mede betreffende deel name aan het Zomerfeest op 11 Juni. Na de pauze werd het programma voortgezet, waarbij vooral de snel tekenaar veel succes oogstte. Men bleef na afloop nog enige tijd gezellig bijeen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Afra, d. van Jan Dek ker en Cornelia Gouda. Marinus Nicolaas, z. van Pieter Zwaan en Kaatje Schol. Ondertrouwd: Gerardus Petrus van Berkum en Neeltje Stam. Getrouwd: Cornells Gouda enJo- sina Maria Bult. Jan Hendrik van Urk en Grietje Hoogland. Pieter Blok en Neeltje Zwart. Overleden: Jan Broek, 75 jaar, wednr. van Trijntje Visser. Simon Sander, 69 jaar, wednr. van Antje de Groot. BEVRIJDINGS-HERDENKING. Aan de vooravond van de bevrij dingsdag zal om 7 uur In de r.k. kerk te Rinnegom ter nagedachtenis van de gevallenen een kerkdienst worden ge houden. Na afloop daarvan kan wor den deelgenomen aan de dodenher denking bij het monument te Egmond aan de Hoef. Om half zes dienen de vlaggen half stok gehesen te worden. Zij blijven tot zonsondergang uitge stoken. Op de bevrijdingsdag organiseert 't oranjecomité 's middags om half twee op het schoolplein een grootse zang- hulde door alle schoolkinderen met fanfarebegeleiding. Hierbij zullen Ie burgemeester en genodigden aanwezig zijn. Na afloop daarvan is er een kin deroptocht met versierde wagens. Om 3 uur vinden in de Abdijlaan kinder spelen plaats. Tenslotte zal er een ge- costumeerde optocht worden gehou den Twee harten gloeiend aaneengesmeed Onder grote belangstelling stapten Tjar do Edzard Sypko Domela Nieuwenhuis Nijegaard, stuurman ter koopvaardij en Antoinette Huygens Dinsdagmorgen in het huwelijksbootje om op hoop van ze gen de grote reis over de levenszee te aanvaarden. Burgemeester Dr. W. Huygens, vader van de bruid, voltrok het huwelijk en gat het jonge paar vele goede wensen mee op de reis. De huwelijksinzegening vond plaats in de Ruïnekerk en werd verricht door Ds. J. D. Domela Nieuwenhuis Nije gaard, grootvader van de bruidegom. Er was bij deze plechtigheid geen plaatsje onbezet in het bedehuis. EEN AARDIGE ATTENTIE Op hun weg van raadhuis naar Ruïne- kerk passeerden de jonggehuwden een rij van erebogen, gevormd door een 70-tal kinderen van het koloniehuis „Voor Jong Nederland" te Bergen aan Zee, die daar stonden opgesteld onder de hoede van de directrice Zr. G. W. Hoefiok en een ze vental verzorgsters, en het bruidspaar toezongen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willemijntje, d. van L. van Mulligen en M. de Vries. Ondertrouwd: Jacob de Car- pentier en Hanna van Gulik. Getrouwd: Johann Mol en Anne marie de Vries. Pieter Schoen en Cornelia Dieuwertje Swager. Overleden: Jan de Liefde, 48 j. Besommingen Umuiden De besommingen van Dinsdag waren: trawler IJm 16, f 21300; loggers Sch. 7 f 5160; Sch 35, f 1520; Kw. 129, f 4350' Kw. 83, f 1700; Kw. 163, f 1310; Kw. 127. f 2175; Kw. 23, f 1020. Prijzen per kilo: heilbot 1.80—1.50; gr. tong 2.50— 2.15; gr. mid. tong 2.10—1.80; kl. mid. tong 1.85—1.80; tong I 1.26—1.08; tong II 1.02—0.92; tarbot 1.30—1.08. Prijzen per vijftg kilo gr. schelvis 25—18; mid schelvis 34—31; kl. schelvis 31—27; mid. kabeljauw 23—16; kl. kabeljauw 19—15; wijting 21—14; gr. schol 36—31; mid schol 42—23; kl. schol 27—15; bot 18— 15;-schar 20—8; makreel 16—12. Prijzen per 125 kilo: gr. kabeljauw 9048; gr koolvis 36; gr. wolf 56—53. De aanvoer bedroeg 2265 kisten. Er kwam geen ha ring aan de afslag. Vraag je nog hoe het met de baby is? Kan je dat niet horen? URK, 2 Mei. Door 105 vaartuigen werd aangevoerd: 6457 pond kuilpa ling 0.901.10, 1938 pond lijnaal 1— 1.18, 2070 manden nest 1.581.65 per mand van 25 kg. De voor het eerst na de oorlog ge houden parade van de Kon. Marine te Den Helder is een indrukwekkend schouwspel geworden De onthulling van het nieuwe Esperanto-monument op Texel, ter vervanging van het ge denkteken dat door de Duitsers werd afgebroken, is vastgesteld op Tweede Pinksterdag. De heer K. Keuris te Kolhorn heeft octrooi verkregen op een uitvinding waardoor het mogelijk wordt, ook films van 9<^ en 8 mm van titel»-in- het-beeld te voorzien. In de polders Oostzaan, Westzaan en Krommenie is door de Inspectie der Visserijen 200 pond jonge aal (300.000 stuks) uitgezet O Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van ZFC in 1954 wil men deze voetbalclub een kapitaal van f 50.000 aanbieden Een vishan delaar uit Zaandijk heeft in het Noord zeekanaal een 38 cm lange, spierwitte paling gevangen. X Op 76-jarige leeftijd is te Enkhuizen mej. Tichgelaar overleden, die jaren lang aan het hoofd stond van de Chr. Bewaarschool aldaar, bekend als „het schooltje van juffrouw Tichgelaar". Een 37-jarige IJmulder vletterman is in het Noordzeekanaal verdronken, toen de vlet, die naast een Fins schip werd gesleept, afdreef en de man te water geraakte. Tot ieders verbazing heeft De Ruy- ter kans gezien om de laatste partij tegen Van Hassel in een overwinning om te zetten, zodat hij met twee pun ten voorsprong op de Belgische crack beslag legde op de titel van Europees kampioen libre. De eindstand is: 1. en Europees kampioen De Ruyter (N.) 2. Van Hassel (Belgie) 3. Metz (N.) 4. Gabriels (Belgie) 5. Nussberger (Zwit.) 6. Reicher (Oostenr.) 7. Galmiche (Frank.) 8. Dufetelle (Frank.) 9. Vesely (Oostenr.) De cijfers betekenen achtereenvol gens: gew. partijen, beurten, hoogst» serie en algemeen gemiddelde. Tijdens dit tournooi bracht Van Has sel het Europees record hoogste serie op 500, hetgeen hij een dag later nog eens herhaalde. Ook het Europees re cord partij-gemiddelde bracht hij op 500. Zijn algemeen gemiddelde van 88.21 betekent eveneens een nieuw Eu ropees record. Het oude record stond sedert Mei 1950 op zijn naam met 68.20. 7 54 479 67.77 6 37 500 88.21 6 108 452 32.06 5 50 487 58.34 4 77 281 36.81 3 88 285 35.92 3 84 347 35.75 1 89 213 27.60 1 85 210 20.57 ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET BOLIVIA Het secretariaat van de Kamer van Koophandel verzoekt ons opname van het volgende: De heer ir. P. H. Zijderveld, consul der Nederlanden te La Paz, zal voor belanghebbenden bij aangelegenheden in Bolivia te spreken zijn op Vrijdag 12 Mei 1950 van 1012 uur v.m„ ten kantore van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noord-Holland, Beursgebouw, Damrak 62 a te Amster dam-C. Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blij ken aan het secretariaat van voornoem de Kamer vóór 10 Mei a.s. NIET BUITEN DE WET De Britse regering heeft Dinsdag bekend gemaakt dat zij niet het voor nemen heeft een wetsontwerp In te dienen met het doel de communistische partij buiten de wet te stellen. Zaterdag 13 Mei a.s. herdenken de heer A. G. Romberg en mevrouw C. RombergDe Vos te Delft de dag, waarop zij 65 jaren geleden in het nu- welijk werden verbonden. Het parlement van het Saarge- bied heeft met algemene stemmen het statuut van de Raad van Europa aanvaard. IN VERBAND MET DE BEVRIJDINGS DAG ZAL ONS BLAD OP VRIJDAG 5 MEI NIET VERSCHIJNEN. DON DERDAG DAARENTEGEN KOMEN WIJ MET EEN HERDENKINGSNUM MER. ONZE ADVERTEERDERS WORDT VERZOCHT ADVERTENTIES VOOR DONDERDAG EN ONZE UIT GAVE VAN ZATERDAG TIJDIG OT TE GEVEN. DB DIRECTIE

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3