Belangrijke data in 1950 EEN WOORD VAN DE H.C. De Pafafa-Courant Baden Powell als tekenaar FEEST Voorwoord 1910 - 40 JAAR VERKENNEN IN NEDERLAND - 1950 Chief Scout Komt naar Pafafa Paf af a 5 en 6 Mei Om te overdenken Onze Speurtocht Prijsvraag Onze padvindersétalage Allen naarPhoenix Zandersloot Uitgave van de Pers- en Propaganda Dienst afdeling Alkmaar der Ned. Padvinders PAFAFA-COURANT Redactie: Akela A. H. VAN DONGEN Districtsvertegenwoordiger Pers en Propaganda N.P.V. JJET IS ALTIJD een verheugend teken, wanneer Pers en Publiek meeleven met de Padvindersbeweging. In het jaar, waarin wij ons 40-jarig jubileum vieren, waarderen wij dat dubbel. Daarom ben ik de Alkmaarsche Courant dankbaar, dat dit dagblad een extra bijblad wil laten verschijnen naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van de Padvindersbeweging in Nederland. Als het grote publiek de gelegenheid krijgt kennis te maken met datgene, wat de Padvinders doen, dan zien wij daarin een middel om onze idealen te verbrei den. Toen in 1910 de eerste jongens zich als Padvinder in Den Haag en Amsterdam op straat vertoonden, zullen zij niet gedacht hebben, dat deze eerste stap tot gevolg zou hebben, dat in 1950 in Nederland enige tienduizenden dezelfde uni form zouden dragen en van dezelfde idealen vervuld zouden zijn. TK HEB MIJ dikwijls afgevraagd, wat in het kort gezegd de reden zou zijn van de blijvende betekenis die Baden Powell's schepping blijkt te bezitten. Mogelijk is het de eenvoud, die er van uitgaat. Maar dan een eenvoud in veel zijdigheid. De grondgedachten, die de basis vormen van al hetgeen wij onze jongens willen bijbrengen of doen uit voeren, zijn alle feitelijk even eenvou dig. Breng een jongen in de natuur, maar prikkel zijn belangstelling door hem zelf te laten ontdekken, hoe veel schoons en hoe veel verscheidenheid de natuur ons biedt. De wonderen der natuur zullen ons helpen hem de eer bied voor God bij te brengen. Elke jongen heeft een aangeboren zin voor romantiek. Geef hem een eenvoudige opdracht voor een spel, waardoor hij die zin voor romantiek op gezonde wijze kan uitleven. Men houdt hem dan te vens van minder goede dingen af. Breng hem met andere jongens te zamen in een patrouille van 6 of 8 jon gens, die met elkaar hun taak in het grotere verband hebben te vervullen. Welk een goede leerschool voor het aankweken van kameraadschap en van gevoel voor verantwoordelij kheid! Hoe gemakkelijk is het om jongens een goed begrip van de noodzaak van orde, gehoorzaamheid en regelmaat bij te brengen, wanneer men hen in een kamp bijeen brengt en zij in de prac- tijk ervaren; dat alles pas goed mar cheert, als iedereen zich vrijwillig on derwerpt aan de wetten van een ge zonde tucht. Welk een goede invloed kan er uitgaan van een mooie zomer avond aan een kampvuur, waar de troepleider de juiste stemming weet te wekken om de aandacht te boeien voor een verhaal, dat bijv. geïnspireerd wordt door een der artikelen van de Padvinderswet. Al drukte Baden Powell in zekere zin het stempel van eenvoud op zijn creatie, toch heeft deze een diepere zin. Bijna onbegrensd zijn de mogelijk heden om het Spel van Verkennen te spelen in de breedte en in de diepte. Mogelijk is dit een der hoofdredenen, waarom de Padvindersbeweging thans vol moed voor de toekomst haar jubi leum herdenkt. Het stemt ook tot grote vreugde telkens te mogen ervaren hoe velen buiten de beweging ons werk moreel en daadwerkelijk steunen. Wij kunnen hen niet missen, omdat wij ons daardoor stevig verankerd voelen in de Maatschappij, die wij trachten een dienst te bewijzen, door haar jonge mannen te leveren met goede karak tereigenschappen. Hoofdcommissaris N.P.V. Het tot standkomen van deze cou rant is, dank zij de medewerking van velen, geen grote opgave gebleken. Er moest een middel gevonden worden om het Jubileum der Nederlandse Padvinders en het ter gelegenheid daarvan door de afd. Alkmaar georga niseerde Pafafa-feest op de juiste meest doelmatige wijze onder de aandacht van het publiek te brengen. Vele ma nieren werden overwogen, maar één bleek de allerbeste. En dat is onze Pafafa-courant. Spontaan werkte de Directie van de Alkmaarsche Courant mede, en wij zijn daarvoor zeer dank baar, in welke dank we ook gaarne be trekken de Redactie en de technische afdeling. De noodzakelijk aan de krant ver bonden kosten konden niet uit eigen middelen bestreden worden. De oplos sing werd gevonden in een adverten tie-pagina. Schuchter werd begonnen met een poging om de advertenties te plaatsen, maar voor deze schuchter heid bleek geen reden te zijn. Een ge weldige stroom advertenties kwam binnen. Naast de Alkmaarsche Courant hebben we onze krant dan ook te danken aan het sympathieke gebaar van de adver teerders. De Pers en Propagandadienst, maar ook de leiding, welpen, verken ners, voortrekkers van de Alkmaarse Padvinders waarderen dit bijzonder, en het kan niet anders of ook de ouders van onze jongens, en sympathiseren- den met de Padvindersbeweging zul len dit waarderen. We hopen van harte dat deze waardering zal blijken in de toekomst, hierin, dat de ouders en sympathiserenden zo mogelijk ook onze adverteerders zullen bevoor delen, nu deze ook de padvindersbe weging hebben willen steunen door het mogelijk te maken, dat deze krant kon verschijnen. U heeft natuurlijk wel opgemerkt, dat het padvindersnieuws altijd in de Alkmaarsche Courant te vinden is. Nooit hebben we de gelegenheid onze dank daarvoor te uiten. Nu deze zich thans voordoet spreken we ook daar voor gaarne onze erkentelijkheid uit. Als we in onze advertentiepagina nog ruimte over hadden gehad, zouden we zeker zelf een advertentie geplaatst hebben: „Voor padvindersnieuws: de Alkmaarsche Courant". Pers en Propagandadienst N.P.V., AKELA A. H. VAN DONGEN, Districts-vertegenwoordiger. Lord Robert B- 'en Powell of Gilwell, geboren 22 Februari 1857 te Londen en overleden op 84-jarige leeftijd, 8 Ja nuari 1941 op zijn buitengoed Pax Hill (Vredeheuvel)Hij was de Stichter van de Padvindersbeweging. In 1907 hield B. P. het eerste proefkamp met jongens uit Londen op het Brownsea- eiland. In 1908 volgde de publicatie van zijn boek „Scouting for Boys" (Het Verkennen voor Jongens). In 1910 werd de Padvindersbeweging in Ne derland gesticht, en met grote dank baarheid aan B.P. herdenken de Ne derlandse Padvinders in 1950 het veertig-jarig bestaan van het ver kennen in Nederland. B.P. was een levend voorbeeld van de idealen van de Padvindersbeweging. Een biografie te geven van B.P. zou een opsomming worden van allerlei belangrijke feiten, eenvoudiger is het te zeggen, dat een jongen, die eenmaal weet wat voor een prachtkerel B. P. geweest is, en hoe hij het aangelegd heeft om van een eenvoudige jongen uit een talrijk, niet gefortuneerd gezin zich op te werken tot een nationale held en tot leider van een wereldbeweging, meteen de sleutel gevonden heeft om zelf een taaie werker, een blijde kerel, een plichtsgetrouwe burger te worden. Dat de padvindersbeweging ook in Neder land zulk een belangrijke jeugdorgani satie is geworden, danken wjj aan onze Chief Scout, die ons het verkennen heeft gegeven. Het is voor velen moei lijk z'n gedachten tot uiting te brengen. Een gelezen verhaal navertellen, of van een bepaalde gebeurtenis een ooggetuige-verslag geven, een redevoering houden, ve len zien er geen kans toe. Nog moeilijker is het z'n gedachten door middel van de schilder- of tekenkunst weer te geven. B.P. heeft zich verschillende vaardig heden eigen gemaakt. Hij had een groot redenaarsta lent, kon buitengewoon ac teren, wist treffend iemand te imiteren, was een humo rist van de bovenste plank. Veel van deze eigenschappen wist hij te verwerven op Charterhouse School, een kostschool gevestigd in een oud Karthuizer Klooster in Londen. Op het gebied van acteren verwierf B.P. zich op deze school een naam. Op een avondje van de school was er een lange pauze, die opgevuld moest worden. B.P. werd gevraagd door de Di recteur of hij iets kon doen. Paraat en bereid als altijd klom B.P. voor het voetlicht en gaf Franse les, d.w.z. hij imiteerde en overdreef de Franse leraar, en wel zo, dat de gehele zaal in een lachbui geraakte. Van dit voorval maakte B.P. een bui tengewoon geestige tekening van zichzelf, want ook tekenen was een gave die hij bezat. Veel tekeningen zijn van hem verschenen, het Verkennen voor Jongens, het zo bekende boek door Baden Powell geschreven, staat er vol van. Bij bij zondere gelegenheden maakte B.P. ook altijd zelf een tekening, niet alleen tijdens zijn studietijd, maar gedurende heel zijn verdere leven. Nevenstaand ziet U een Kerstkaart door de Chief Scout in 1936 getekend, natuurlijk het buitenleven ten onderwerp hebbende. Want dat buitenleven was hem boven alles lief geworden. Baden Powell was gezegend met een rijk leven, en hij was er zijn Schepper dankbaar voor. Hij heeft deze rijkdommen niet voor zich zelf gehouden maar gegeven aan de jeugd van de gehele wereld, in het Spel van Verkennen, dat door duizenden over de gehele wereld gespeeld wordt. ■li CgJVwA tvuA \Cp6 The Chiefs Christmas Card J7R ZIJN NOG heel wat jongelui, tus sen 18 en 35 jaar, die wel over vrije tijd beschikken. Voor hen is dit woord om te overdenken. U heeft nu gezien, welke buitengewone activiteit de pad vindersbeweging ontplooit. U zult mis schien gezegd hebben „daar licht ik mijn petje voor af" en misschien heeft u zelfs bewondering gehad voor deze activiteit. Weet u nu ook waarom dit allemaal gebeurt. Dat gebeurt alleen en uitsluitend voor de jeugd. Alles in de padvindersbeweging draait om dat ene, „onze jongens". Wanneer u zo alles eens leest, wat er in déze weken geschreven is over de padvindersbe weging, dan zult u hebben geconsta teerd, dat van alle mogelijke zijden de meest mogelijke medewerking wordt verleend. Maar dit alles baat niet, wanneer u, tot wie dit woord wordt gericht, niet uw steun verleent. Uw daadwerkelijke steun. Want weet u wat zo jammer is. Dat nog veel en veel meer jongens zou den kunnen genieten van het Spel van Verkennen, zoals B.P. ons dat gaf. Maar dat deze jongens dit romantische spel niet kunnen meebeleven, omdat er geen plaats meer voor hen is. Omdat er geen voldoende leiding is, om de troepen en hordes uit te breiden. En daarom is de steun nodig van hen, die iets voor dit jeugdwerk voelen en daar voor nog tijd hebben. En het staat vast er zijn er nog, die 's avonds in een hoekje thuis achter de krant wegdui ken, en eigenlijk verder niets uitvoe ren. Die mensen moeten zich melden, in het belang van de jeugd. Zeker velen zijn er ook, die menen het niet te kun nen, maar dat kunt u nooit zeggen voor dat u het geprobeerd hebt. Helaas zijn er ook, die niet willen, omdat zij daar voor te egoïstisch zijn, en alleen om zich zelf denken. Overwin toch u zelf, en kom bij ons, de jeugd zal u daar voor dankbaar zijn U kunt zich melden bij Pers en Pro paganda, Bruinvi-straat 45, of bij een d'r leiders (leidsters) voor de N.P.V. Voor de Katholieke Jeugdbeweging kunt u zich melden bij Ouhaas Kerk- laan, Van Houtenkade 5 en ook bij de leiders en leidsters. Gij die in aanmer king komt om mee te helpen, durft u nog weigeren na deze dringende op roep. U laadt dan een grote verant woordelijkheid op u, want de jeugd moet geholpen worden. gij HET DRUKKEN van onze PAFAFA courant is iets vreselijks gebeurd. Toen de krant gereed was, bleek dat de zetter in verschillende adver tenties een woord had weggelaten. Hij vond dat natuurlijk vreselijk, en bood onmiddellijk aan de gehele courant opnieuw te zetten. Dat is ook vanzelf sprekend, want de Alkmaarsche Courant levert alleen werk af, dat voor de volle 100% in orde is. Dat weet U, als lezer ook wel. We hebben echter gezegd, dat dit helemaal niet nodig was, omdat we met die fouten zelf wel raad wisten. OMDAT TOCH IEDEREEN OP PAFAFA KOMT, hebben we eenvoudig deze ontbrekende woorden in de stands op Pafafa opgehangen. En nu begint de speurtocht, waarde lezers, waar U natuurlijk allemaal aan meedoet. Deelname is heus gratis. U bent nu allemaal padvinders geworden, die op speurtocht uitgaan. U speurt eerst in Uw krant de advertenties op, waarin dat woord is wegge vallen. U moet dus wel alle advertenties goed bekijken. Als U die advertenties heeft opgespoord, gaat U naar PAFAFA in PHOENIX aan de Zandersloot op 5 of 6 Mei a.s. Naar de ontbrekende woorden behoeft U niet te zoeken, want die vindt U in de verschillende stands. Maar U moet wel uitzoeken bij welke advertentie elk woord behoort. Als U dat gedaan heeft, schrijft U de namen van de adverteerders op een briefkaart, en bij iedere naam het v/oord dat bij zijn advertentie behoort, U stuurt de briefkaart naar Pers en Propaganda van de N.P.V., Bruinvisstraat 45, Alkmaar, tot en met 10 Mei a.s., 20 uur. Voor de goede oplossingen worden 4 prijzen beschikbaar gesteld, tw. koop bonnen ter waarde van resp. f 15,—, f 10,—, f 5,—, f 2,50 te besteden bij een der adverteerders naar keuze. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. Deze loting heeft plaats ten overstaan van de WelEd. Gestr. Heer Notaris Mr. D. J. Roos. De uitslag wordt bekend gemaakt in de Alkmaarsche Courant terwijl de winnaars persoonlijk bericht ontvangen. En nu allen op speurtocht. Test U zelf op Uw vindingrijkheid, en probeert een der waardevolle prijzen te winnen. UET IS FEEST. Voor alle padvinders in Nederland. Want de padvinders- beweging bestaat dit jaar 40 Jaar. Alom in den lande maakt men zich op om dit feest op grootse wijze te vieren. Na tuurlijk zijn er in de eerste plaats ver schillende landelijke feestelijkheden georganiseerd. U vindt ze vermeld op deze pagina. Maar behalve deze voor de gehele Nederlandse Padvinders beweging georganiseerde festiviteiten, worden ook plaatselijk verschillende activiteiten voorbereid. Natuurlijk blijft Alkmaar hierbij ook niet achter. De afdeling Alkmaar van de Neder landse Padvinders wil alle Alkmaar- ders iets laten zien, wat Padvinderij is. Velen weten er natuurlijk wel het een en ander van, maar weinigen zullen in de gelegenheid geweest zijn een echt verkennerskamp mee te ma ken. Weinigen zullen weten hoe het daar toe gaat. En daarom zal men op het terrein van Phoenix, waar op 5 en 6 Mei de Padvindersfancyfair wordt ge houden een model-patrouillekamp in richten. Men zal daar vinden een tent, waarin de patrouille overnacht, een keuken, waarin de verkenners hun maaltijd bereiden, en diverse andere dingen. Vooral zo'n keuken is ontzet tend leuk om te zien. Het is de be doeling dat de bezoekars ook iets zul len kunnen eten uit da keuken. Lak ker zal dat zijn! Ook weipenwerk Niet alleen van het verkennerswerk zal men iets kunnen zien, doch ook op het gebied van het weipenwerk zal men kunnen worden ingelicht. Een ten toonstelling op het weipenwerk betrek king hebbende zal worden ingericht, in de Stamhut van de Voortrekkers. Op deze tentoonstelling zal men ook fraaie foto's van AGOON, het kamp voor gehandicapte padvinders, kunnen zien. De afd. B.E. van de padvindersbewe ging organiseerde vorig jaar dit kamp in Lunteren, waaraan verschillende landen deelnamen. Iedere dag een goede daad' In de padvinderscineac zal men ook padvindersactiviteiten kunnen zien, door middel van een geluidsfilm. Wat verder de fancy-fair betreft, moge ver wezen worden naar elders in dit blad, en moge ook vooral de aandacht ge vraagd worden voor het voorwoord van de edelachtbare heer burgemeester van Alkmaar. Natuurlijk zal men ook in de stad kunnen merken dat de Padvinders feest vieren. Rondgang door de stad Op Vrijdag 5 Mei a.s. zal de padvin dersband van het District Haarlem een rondgang door de stad maken. Ieder een weet nog wel welke geweldige in druk deze band het vorige jaar maak te. De band vertrekt pl.m. half drie van de Sportlaan en volgt de route: Sportlaan, Prins Bernhardlaan, Wilhel- minalaan, Prinses Julianalaan, Wester- weg, Scharloo, Stationsweg, Spoor straat, Geestersingel, Zevenhuizen, Gasthuisstraat, Langestraat, Stenen- brug, alwaar een demonstratie wordt gegeven, Mient, Waagplein, Houttil, Langestraat, Koorstraat, Laat, Ridder straat, Zilverstraat, Emmastraat, Ken- nemerstraatweg, Prins Bernhardlaan, Zandersloot tot aan Troephuis Phoenix. Op Zaterdag 6 Mei a.s. zal de pad- vindstersband van „het Nederlandse Padvindstersgilde" een rondgang ma ken door de stad. Een meisjesband is iets geheel nieuws voor Alkmaar, en zal zeker veel belangstelling trekken. De route die gevolgd wordt is: Ver trek 3 uur vanaf Achterweg, volgt Bierkade, Verdronkenoord, Kraan- buurt, Langestraat, Koorstraat, Oude gracht, Klein Nieuwland, Baansingel, Vondelstraat, Dr. Schaepmankade, Dr. Schaepmanplein, Troelstrakade, van Houtenkade, Heiloc-dijk, Rippingstraat, Comanstraat, Prins Bernhardlaan, Zan dersloot tot aan Troephuis Phoenix. Zij tot slot gemeld dat de Pafafa hoogst waarschijnlijk zal worden geopend door de EdAchtb. Heer Burgemeester van Alkmaar, op Vrijdagmiddag 5 Mei te 3 uur. Pa-fa-fa!, het klinkt als een fanfare, als een schallende oproep vol levens blijheid en zelfbewustheid. Het bete kent: hier zijn wij, padvinders van Alkmaar, wij richten ons tot onze stad genoten met alle vrijmoedigheid, die de jeugd eigen is, en in het vertrou wen, dat Gij allen naar ons een ogen blik luisteren wilt. Maar de boodschap, die de padvin ders ons brengen, is een bede om steun en vrijgevigheid. Hun fancy-fair is een harde noodzakelijkheid, want hun organisatie werd in bezettingstijd verboden en ontbonden, en hun bezit tingen, tot zelfs persoonlijke toe, wer den geroofd en verbrand. Toen de oorlog eindelijk voorbij was, bezat de padvindersbeweging nagenoeg niets meer, behalveeen onverwoestbaar optimisme, een onblusbare ijver en toewijding om alles in de kortst moge lijke tijd weder op te bouwen. Veel van wat deze voortreffelijke jeugdorgani satie nodig heeft voor haar karakter vormend werk onder jongens van alle klassen en standen, heeft zij zich in de jaren na de oorlog, zelf kunnen ver werven door eigen werken en vin dingrijkheid, of is haar gegeven door waarderende ouderen. Maar de gehele schade is nog niet hersteld: het kost baarste, het tenten-materiaal, is nog lang niet op het vooroorlogse, nood zakelijke peil. Wie het wèl meent met de vorming van jongens en meisjes tot flinke mannen en vrouwen, schaart zich van harte achter de padvindersbeweging. Onze wereld heeft persoonlijkheden nodig, mensen die weten wat zij wil len, maar ook wat zij moeten, mensen die kunnen luisteren en zich voegen, maar ook leiden en handelen. Padvin ders leren de natuur kennen en haar liefhebben, leren zich zelf te helpen en tevens anderen behulpzaam te zijn, zij worden doordrongen van de eerbied vooral wat leeft. Herinnert gij het u, lezer en lezeres, het woord van onze Koningin Juliana? Ik roep alle stadgenoten op de fancy-fair der Alkmaarse padvinders te bezoeken en naar vermogen hun bijdrage te geven voor dit uitmun tende jeugdwerk. Heeft u die al gezien? Neen? Dan moet u vooral deze week even langs KOFA in de Langestraat lopen. U ziet dan in één der etalages een klein stukje padvinderij. Alle nationale ge beurtenissen worden meestal op een of andere wijze in de etalages uitgebeeld. Dus was er alle reden om ook de na tionale gebeurtenis van het „40 jaar Verkennen in Nederland" op deze wijze onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Wat er in de etalage te zien is, vertellen we u hier niet. Dat gaat u natuurlijk zelf bekijken. We vertellen u wei dat ons deze propa ganda werd mogelijk gemaakt door de heren Spruyt en hun staf van mede werkers, die, volkomen begrijpend het grote belang der padvindersbeweging voor de jeugd, ons de meest mogelijke medewerking hebben willen verlenen. Wij zijn daarvoor zeer erkentelijk. Ook de heer Veken, tuinarchitect, Koren bloemstraat alhier, verleende zijn wel willende medewerking. Ook hen zijn wij dankbaar voor zijn hulp in dezen. Pers- en Propagandadienst N.P.V. AKELA A. H. VAN DONGEN Districts-vertegenwoordiger. Mag ik effe, namens mijn bazen van de ALKMAARSCHE COURANT de padvinders van harte felisi- tere? 22 April: 23 April: 5—6 Mei: 27—29 Mei: 27—29 Mei: 3 Juni: 10—11 Juni: 8—9 Juli: 8 Juli: 1—10 Augustus: 1118 Augustus: 23 September: m verband met het 40-jarig bestaan Aanvang van de viering van het 40-jarig bestaan van de Beweging. St. Jorisdag. Pafafa te Alkmaar. Nationale Patrouille-wedstrijden. Nationale Voortrekkerswedstrijden. Rimboejacht voor alle welpen van Nederland. Nationale Koempoelan 1950. Jacht voor de twee-sterren der N.P.V. te Utrecht. Nationaal Bandconcours te Utrecht. Nationaal Kamp. Nationaal Zeeverkennerskamp. Gilwell-Reunie.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5