Alarm in de artistenwereld In de doolhof van Pacten, Unies en Raden Zeis als dodelijk wapen L.T.B. geeft opdracht voor bouw van Aardappel Bewaarplaats Centrale Waarom ieder jaar een nieuwe organisatie Veelheid verbrokkelt de energie Er heerst een nijpende werkloosheid Verbetering mogelijk In Nederland is de belangstelling voor de dans groeiende Heer-Hugowaard Oudorp Akersloot (Van onze diplomatieke medewerker) UET TOEVAL WILDE, dat ik, terwijl ik juist een berichtje uit Parijs met enige nadere bijzonderheden over Bidault's plan van een „Hoge Atlantische Raad voor de Vrede" las, bezoek kreeg van een oude relatie, die de vorige maand ambtshavle de bijeenkomst van de „Consultatieve Raad van de Weste lijke Unie" in Brussel had bijgewoond. Natuurlijk kwam het gesprek al spoedig op deze conferentie en dat was zeer nuttig, want het is altijd goed, dat men wanneer men een groots project als dat van monsieur Bidault overweegt, de werkelijkheid daarbij niet vergeet. Hetgeen ik te horen kreeg was in feite een nadrukkelijke herinnering aan de moeilijkheden, welke de schepping van een internationale organisatie met zich medebrengt. Of beter gezegd niet de schep ping want dat is eigenlijk een betrekkelijk eenvoudige zaak maar de op bouw van een apparaat, dat de organisatie doelmatig doet werken. En inter nationale organisaties zijn waardeloos, tenzij zij doelmatig werken. Zij kunnen zelfs erger dan waardeloos zijn. Zij kunnen leiden tot illusies en menings verschillen. En dat is gevaarlijk. V]U WIL IK geenszins beweren, dat de Westelijke Unie het in 1948 te Brussel tussen Groot-Brittannie, Frankrijk en de drie Benelux-landen gesloten veelzijdig bondgenootschap niet doelmatig werkt. Integendeel, zij werkt reeds doelmatiger dan vele lie den twee jaar geleden voor mogelijk hielden. Zij begint het karakter van een eenheid te krijgen. Mijn zegsman drukte het zo uit: „Ik geloof, dat al len, die aanwezig waren, het gevoel hadden, werkelijk met de raad van 'n Unie, niet met een conferentie van vertegenwoordigers van regeringen, te doen te hebben". Maar hij voegde hier onmiddellijk aan toe, dat de gemaakte vorderingen behalve op het gebied van de defensie, tot op het ogenblik toch niet bijzonder groot "ijn. Misschien, zo veronderstelden wij, is dit een gevolg van het feit, dat de toekomst van de Westelijke Unie nog enigszins in het duister ligt. In economisch opzicht wordt het voornaamste werk gedaan door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). In sociale en culturele aangelegenhe den is de mogelijkheid groot, dat de Raad van Europa het werk, dat de lan den van het Pact van Brussel op zich namen, in groter verband zal overne men want in 1948 bestond de Raad van Europa nog niet. Zelfs op het gebied van de defensie geldt hetzelfde. Toen de Westelijke Unie gevormd werd, was er nog geen Atlantisch Pact. Inmiddels is de Unie het onderdeel van een groter geheel geworden. Maar de aard van de be trekkingen tussen Westelijke Unie.en Atlantisch Pact is nog steeds niet dui- lijk omschreven. Dat is één van de pro blemen, waarmede de Atlantische Raad zich zal hebben bezig te houden, wan neer hij deze maand in Londen bijeen komt. Opmerkelijke prestaties Dit alles neemt echter niet weg, dat op het gebied van de defensie opmer kelijke dingen zijn gepresteerd. Mijn tegsman vertelde, hoe in dit opzicht de raad van de unie te werk is gegaan als een nationale regering. In de souverei- ne staat verloopt bet proces aldus: Eerst stellen de ministeries van lands verdediging hun behoeften vast en ma ken hun begrotingen op. Vervolgens komt het ministerie van financiën in actie en maakt duidelijk, dat bepaalde uitgaven boven de draagkracht van het land liggen. Dan komt de kwestie in het kabinet. Aan de ministeries van landsverdediging wordt gevraagd hun begrotingen te herzien, hier iets te schrappen en daar iets uit te stellen. Ten slotte wordt een evenwicht gevon den tussen de behoeften van de veilig heid en de economische mogelijkhe den. In Brussel nu is deze procedure ge volgd door de ministers en deskundi gen van vijf samenwerkende regerin gen. Het eerst kwamen, in het voor jaar van 1949. in Luxemburg de mi nisters van defensie bijeen en stelden een gezamenlijk programma voor de verdediging van West-Europa op. In Parijs, in de herfst van 1949, gaven de ministers van financiën te kennen, dat de uitgaven de economische mogelijk heden te boven zouden gaan. De vori ge maand, in Brussel, zijn de nodige herzieningen aangebracht en is het evenwicht tot stand gekomen. Vooruitgang DAT IS EEN prachtig resultaat 'n goede vooruitgang op de weg naar de eenheid. Maar het is niet gemakke lijk bereikt en vele moeilijkheden staan nog te wachten. Het probleem van de verdeling der kosten van de gemeenschappelijke projecten en in stallaties tussen de vijf landen is nog bij lange na niet geregeld. Wanneer men dus het resultaat van Brussel bestudeert, komt men aan de ene kant onder de indruk van verheu gende vorderingen, aan de andere kant van de grote moeilijkheden, welke nog overwonnen moeten worden. En tevens wordt het dan duidelijk, dat hoe om vattender de organisatie is, de moei lijkheden des te groter moeten zijn. In derdaad kan er weinig twijfel aan be staan, dat een van de moeilijkheden van het ogenblik de veelheid der or ganisaties is. Er is een Westelijke Unie, een Raad van Europa, een O.E.E.S. en een E.C.A. En er is een Atlantisch Pact, dat zich volgens zijn tweede ar tikel met heel wat meer dan slechts militaire zaken kan bezighouden. En dan zwijg ik nog maar van lichaam als de Verenigde Naties en het Britse Ge menebest. In deze veelheid van pacten en overkoepelingen moet ongetwijfeld het gevaar van ondoelmatigheid schui len. Onder deze omstandigheden moet men zich tegenover het voorstel waar mede premier Bidault volgende week officieel op de proppen zal komen, wel de volgende vragen stellen: Is er enig voordeel gelegen in de schepping van weer een nieuwe orga nisatie? Wat zou zij kunnen doen, dat de andere organisaties niet kunnen? Is het niet verstandiger de reeds be- ststande organisaties die eigenlijk nu pas beginnen te functionneren 'n kans tot verdere ontwikkeling te ge ven? In het inderdaad wel verstandig, ieder jaar een nieuwe organisatie in het leven te roepen? Nauwelijks practisch Naar hetgeen tot nu toe over het project van Bidault bekend geworden is, zal het antwoord op deze vragen wellicht luiden, dat de „Hoge Atlanti sche Raad" zelf over uitvoerende macht zou beschikken. Maar hoe schoon dit doel ook is, om het te bereiken zou men zulke enorme hindernissen moe ten overwinnen, dat het voor het ogen blik nauwelijks een practisch voorstel kan worden genoemd. Want nog afge zien van alle andere dingen, zou de oprichting van deze „Atlantische Hoge Raad" voor elk der deelnemende sta ten een herziening van de grondwet nodig maken. De lessen van de laatste jaren, zo ge loof ik, leren veeleer, dat men de be staande machinerie der samenwerking doelmatiger dient te maken, dan dat men zijn aandacht en energie aan ae schepping van nieuwe organisaties gaat besteden. Practisch werk is op het ogenblik nodiger dan het ontwer pen van nieuwe blauwdrukken. Het is de tijd, dat de architecten eens wat rust nemen en de bouwers aan de slag gaan. Ruzie in woonwagenkamp Zaterdagavond is het tussen enige bewoners van het woonwagenkamp achter Kronenberg, midden in de Peel, tot een hooglopende ruzie gekomen. De 39-jarige Johan Roncen wierp daarbij met een bijl naar een tegenstander, die even later terugkwam met een zeis en daarme^ Roncen te lijf ging. Ron cen werd in het bovenlichaam geraakt en in longen gesneden. Het slacht offer moest naar het ziekenhuis te Ven- lo worden vervoerd, waar hij gisteren is overleden. Roncen was gehuwd en vader van enige kinderen. De politie te Horst is tot arrestatie van de dader overgegaan. Het woonwagenkamp is gisteren door de meeste wagens in al lerijl verlaten. Notarissen op Urk De notarissen in het arrondissement Alk maar, die vóór 1 April zijn aangesteld, zijn bevoegd hun ambtsbediening uit te oefenen in Urk, aldus is de bepaling van een ontwerp van wet dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Deze nieuwe wet is nodig geworden, om dat bij de overg'ang van Urk naar Overijsel verzuimd is hiermede rekening te houden, het geen voor de Urkers, zowel als voor de notaris sen moeilijkheden .zou kunnen opleveren. De Nederlandse damkampioen Piet Roozenburg heeft de tweekamp tegen de Franse kampioen Raichenbach ge wonnen met 42. De derde partij ein digde Maandagavond in remise. Roo zenburg won de eerste partij, de beide andere bleven onbeslist. Frankrijk—Nederland op 3 December In een bestuursvergadering van de Franse voetbalbond is besloten, dat de wedstrijd FrankrijkNederland op Zondag 3 December gespeeld zal wor den, hetzij in het Pare des Princes te Parijs, hetzij in het Olympisch Stadion te Colombes. Marktoverzicht Purmerend PURMEREND, 9 Mei 1950. - Aanbod van runderen beliep hedenmorgen rond de duizend stuks. De handel in vette koeien was heel kalm en de beste dieren bleken prijshoudend. In geldekoeien was een groot aanbod, de han del echter was stug. Bij de verse koeien was het verloop rustig. Nuchtere kalveren werden goed verhandeld, voor het leven bestond veel vraag. Op de wolveemarkt was de handel goed met hoge prijzen. Naar vette schapen bestond goede vraag, evenals naar goede lammeren. Hier werden hoge prijzen gemaakt. Stug daar entegen was de handel in vette varkens. De prijzen beliepen van f 1,45—f 1,52 pr kg bij een groot aanbod was er kalme handel in biggen. Marktberichten ALKMAAR, 8 Mei. Raapstelen 5.50— 8,50; prei 21—47; spinazie 8—22; pos telein 48—56; witlof: I 72—81, II 48—56 rabarber 7—21; sla: I 16—20 en II 8—14; bloemkool: IA 68-86, I 50-66 en H 26-48; bieten 6; worteltjes 38; sjalotten 32—61; aard beien 37—62 per doos; radijs 3.50—11; sel derie .aS—11; peterselie 4—6; stoofperen: St. Remie 36—41; Appels 53—65; bos uitjes 13—19 BLOKKER 8 Mei 1950. Spinazie 18— 23; Radijs 35; Rabarber 1315; Bind- sla 4548; Bloemkool 4472. OBDAM, 8 Mei 1950. 15000 kg Bieten A 6.40—6.80 en B 4. Bouwkosten beerjgen t 120.000.— Het was voor de leden vau de L.T.U., afdeling De Rijp-Graft, een belangrijk moment, toen de voorzitter, de heer G. J. Visser, na het „allen voor het voorstel van het bestuur" met een forse klap zijn voorzittershamer op de tafel deed neer komen, waardoor het besluit was geval len om tot de bouw van vier aardappel hutten met een bergruimte van 104 wagon aardappelen en een overkapte werkruimte van pl.m. 300 M*. over te gaan. Deze ver gadering van de L.T.B. werd gehouden in café Grasboer. Na een kort openingswoord door de heer Visser werd de aanbesteding, de fi nanciering en de daaraan verbonden moeilijkheden betreffende de borgstelling besproken. Door de voorzitter werd verslag uitge bracht van de besprekingen die met ver schillende instanties zijn gevoerd. De heer J. Schokker, makelaar te Graft, gaf een uiteenzetting over de rechten en plichten van de leden, als besloten mocht worden tot het oprichten van een coöpe ratie. De leden worden dan aansprakelijk gesteld voor het dubbele bedrag waarvoor zij hebbeh ingetekend. De moeilijkheden op financieel gebied zijn ontstaan, doordat de L.G.C. niet be reid bleek borg te staan voor het beno digde kapitaal. Bovendien bleken de bouwlasten aanzienlijk hoger dan aan vankelijk geraamd was. Na een bezoek aan de Centrale Rafeis- senbank te Utrecht bleek het mogelijk te zijn om op een andere manier aan geld te komen. Hiervoor was echter een dub bele aansprakelijkheid nodig. Uitvoerige bespreking Het woord was nu aan de vergadering. Een diepgaande bespreking volgde, waar uit de ernst van de zaak duidelijk naar „Zeer groot is de werkloosheid onder de Nederlandse musici en variété- artisten. Als ik een percentage zou moeten noemen, zou ik er slechts een slag naar kunnen slaan", aldus de heer Harmsen, secretaris van de N.O.M.A. (Ne derlandse organisatie voor musici en artisten). De tijd, dat er met contracten werd gesmeten en zeer hoge gages voor zelfs middelmatige orkesten en variété nummers werden betaald, is voorbij. De eerste twee jaar na de bezetting heeft de amusementswereld een ongekend hoge conjunctuur gehad. Maar nu vecht weer iedere musicus en iedere variété-artist, welk genre hij ook vertegenwoor digt, met verbetenheid voor zijn bestaan. die zowel in Amsterdam als in Den De oorzaken die tot de huidige werkloosheid hebben geleid, liggen voor de hand. Na de oorlog hebben de opbloei van het economisch bestel en het voortwoekeren van de zwarte handel de amusementswereld nog ge honoreerd. Zelfs slechte programma's vonden overal in den lande veel af trek. De reactie kwam echter spoedig, mede door de sanering van het geld en de steeds oplopende kosten van het levensonderhoud, waardoor op de uit gaven voor amusement moest worden bezuinigd. Na de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië liepen de Niwin- uitzendingen van Nederlandse artisten ten einde. De genadeslag werd toege bracht door de verhoging van de ver makelijkheidsbelasting voor bioscopen. De gezellige strijkjes verdwenen uit de orkestbak, terwijl het variété nummer als prettige afwisseling van het filmprogramma geheel werd ver bannen. Zo zitten we dan met een probleem, dat schreeuwt om een op lossing. Wij spraken op de Artistenbeurs, Haag wordt gehouden, met verschil lende insiders. Op deze trefplaatsen komen de artisten op de daarvoor vastgesteld middagen te zamen. Vroe ger bestormden de impressario's deze beurzen om zich van een goed nummer te verzekeren, thans laten zij zich nog maar zelden ien. De stem ming is er daardoor op die middagen niet beter op geworden. Vogels van diverse pluimage, goochelaars, dan seresjes, clowns en musici zitten rond een tafeltje en bespreken de toestand. Hun voornaamste grief betreft het optreden van amateurs, die tegen een laag honorarium een geheel program ma vullen, hoewel zij in het dagelijks leven goed betaalde functies bekleden met daaraan verbonden speciale ver zekeringen, waarvan de beroepsartist tot op heden verstoken is. Rijks- en gemeenteambtenaren heb ben personeels-, toneel, en .cabaret gezelschappen opgericht, waarmee zij „gastvoorstellingen" geven bij andere verenigingen. Verder zijn er mensen met een eigen zaak, die zich met het vertonen van hun kunnen (of niet- De Israëlische stajehef generaal- majorr Yogal Yadin, is te gast ge weest bij de machtige sjeik Suli- man-El-Hezail, van de Tausja stam men in de Zuidelijke woestijn van Israel. Tijdens dit bezoek bood de sjeik generaal-majoor Yogal Yadin een zilveren zwaard aan. \/an de Nederlandse Beroepsvereniging voor Danskunstenaars, die in 1945 is opgericht, is Corrie Hartong op het ogenblik voorzitster. Zij is een autoriteit op het gebied van de dansopleiding. Haar methode, haar onderwijssysteem ver wierf grote waardering niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland, waar het gedegen boek, dat zij over de -opleiding schreef, als een standaardwerk wordt beschouwd. Als jonge vrouw van twintig jaar trok zij naar Dresden, waar Mary Wig man nieuwe perspectie ven in moderne richting had geopend. Daar werd Corrie Hartong, die met een ijzeren energie zocht naar de vervulling van haar artistieke dromen, ingewijd in de dans- en balletkunst. Daar werd de grondslag gelegd voor haar latere groei, voor de ontwikkeling van haar kunstenaarschap Van Dresden trok zij naar Chemnitz en ver volgens naar Maagden burg, waar zij haar ta lenten reeds zodanig had ontplooid, dat zij op dracht kreeg mede lei ding te geven aan de cultuurinstituten, waar de dans werd onderwe zen. Het waren jaren rt hard werken, van int-.,! sieve voorbereiding op de taak, die haar later in Nederland, in Rotterdam als leidster van de dans school van Toonkunst wachten zou. Als zij ons and :??.ocht, probeerd: zij bij 't Nederlandse pu bliek, dat nooit met got> de dansjverwend was en dat ook niet dansminded was, omdat in Nederland anders dan in de overige landen, waar door de belang stelling van de vorsten en' een zeer be paalde hofcultuur (Frankrijk!) een danstraditie kon ontstaan geen blij vende danscultuur' heeft bestaan, de liefde voor de dans en voor het bal let te wekken. Mogelijkheden daarvoor openden zich, toen zij de kans kreeg om samen met Gertrud Leistikow, die in 1948 overleden is, in Rotterdam een dans school van 't conservatorium te lei den. De dagelijkse gang van zaken kwam al gauw onder haar verant woordelijkheid en dat bleef zo, toen later Yvonne Georgi aan de school verbonden werd. Thans staat zij aan het hoofd van deze school, die onder de naam Rotterdamse Dansschool on derdeel geworden is van Toonkunst, Rotterdam. Er zijn vele dansscholen in Neder land, waar jeugdige amateurs in de geheimen van de danskunst worde.n ingewijd, waar zij oefenen en trainen en die meermalen verdienstelijke dan seressen en dansers afleveren. Veelal geven aan deze scholen alleszins des- tijd dekt de vlag de lading. Corrie Hartong was de eerste in Ne derland, die met de beroepsopleiding begon. Zij heeft reeds verscheidene danseressen gevormd, die volledig oe- voegd zijn eigen groepen te leiden, of die een plaats vonden in binnenlandse en buitenlandse balletgezelschappen van naam. Aan haar school wordt ook grondig les gegeven in de geschiede nis van de dans, in muziek in verband met de dans, in choreografie en kunst historie. Het is een beroepsopleiding die van de leerlingen hard werken en een volledige overgave vergt. Ook ge ven zij en haar leraren en leraressen cursussen aan amateurs, zij kweekt op tot kunstgevoeligheid, tot waardering van de danskunst in het algemeen. „Is ons land rijp voor een danscul tuur?" vragen wij haar. ,jls er reeds wat bereikt? Zal er belangstelling voor de dans gewekt kunnen worden ook buiten de grote steden in het Wes ten, in wat men gewoonlijk pleegt aan te duiden met de provincie?" Haar antwoorden zijn inspirerend <m bemoedigend. In Nederland is de bp langstelling voor de dans groeiende Wel missen we hier een danstraditie. maar de oprichting van enige ballet gezelschappen bewijst, dat de belang stelling van het publiek meer en meer naar de dans begint uit te gaan. Het Scapino-ballet. dat speciaal voor de jeugd optreedt, verricht uitstekend werk door bij het begin te begtnnep en onze jongens en meisjes vertrouwd te maken met deze kunstvorm. Aan de opera is een vast ballet verbonden en thans bestaan er plannen om tot r'e oprichting van een nieuw groot Ne derlands ballet te komen, een poging, waarvoor ook de overheid zich schijnt te Interesseren. kunnen) op het gebied van kunst van 'n behoorlijke bijverdienste verzekeren. Enige tijd geleden werd er door de radio aangekondigd dat de revue „Dat is leven" een tournee door ons land zou maken en hierbij veertig plaatsen zou bezoeken. Deze revue staat onder auspiciën van een radio-omroepver eniging en wordt geheel gespeeld door.amateurs. „Dat is leven, brengt ons de doodsteek toe", is de geestige, maar niet minder tragische opmerking van de beroepsmensen. Beroepsbescherming Een wetsontwerp voor beroepsbe scherming ligt voor behandeling In de Tweede Kamer gereed. Mocht deze wet haar beslag krijgen, dan zullen In de toekomst nog slechts diegenen mo gen optreden, die voorzien zijn van een kaart waarop staat vermeld, dat zij artist zijn en in welke hoedanig heid. Beroepsbescherming is een van de middelen, waarmede men de werke loosheid onder de artisten kan be strijden, doch zij zal niet toereikend zijn om het probleem geheel uit de weg te ruimen. Daartoe staan nog andere wegen open. Onder andere zijn de bioscoopexploitanten bereid het theaterorkest en het variété-num mer in ere te herstellen, mits de over heid toestaat dat zulke theaters niet méér vermakelijkheidsbelasting dan twintig procent behoeven te betalen. Kijk zo redeneert men bij de organisatie eigenlijk is de huidige toestand dwaas. Het grootste gedeelte van de artisten trekt nu steun of is opgenomen in de overbruggingsrege ling, waarmede kapitalen gemoeid zijn. Nederland telt vierhonderd bios copen waar vroeger regelmatig een variéténummer werd vertoond. Wan neer in deze bioscopen ook maar twee artisten per week zouden kunnen te rugkeren, betekent dat achthonderd werkloze artisten minder, die acht jaar lang iedere week van bioscoop kunnen verwisselen, alvorens zij alle theaters hebben afgewerkt. Het bete kent echter ook, dat deze achthon derd mensen acht jaar lang geen on dersteuning behoeven en bovendien nog belasting betalen. Waarschijnlijk zal het cijfer van mensen die dan kunnen werken^nog hoger komen te liggen, daar orkesten van slechts twee man zeldzaam zijn. De vermindering van uitkeringen aan steungelden en de vermeerdering met achthonderd belastingbetalers weegt ruimschoots op tegen het verminderde percentage van de vermakelijkheidsbelasting, af gezien nog van de morele overwegin gen. Het laatste woord en een spoe dige beslissing zijn nu aan de regering. Geen Hollandse groenten meer naar Duitsland De export van Nederlandse groenten naar West-Duitsland wordt wederom met stillegging bedreigd, zo meldt Het Vrije Volk. In de kringen van de tuinbouwveilin gen verwacht men, dat deze export met ingang van Maandagnacht om twaalf uur niet meer door de Westduitse re gering zal zijn toegestaan. Een dergelijk verbod zou reeds Za terdag zijn afgekomen; op het laats'e ogenblik is echter toch weer een ver lenging van onze groente-exporten tot en met Maandag mogelijk gebleken. Er vinden .op dit ogenblik nog onder handelingen plaats tussen de direct bij deze export betrokkenen. Men vreest echter, dat zelfs in het beste geval de export niet langer dan tot het einde van deze week in West- Duitsland zal worden toegelaten. Jhr. De Geer raakt zijn lintjes kwijt Dezer dagen is, naar Het Vrije Volk meldt, een Kon. Besluit getekend, waar bij aan jhr. mr. D. J. de Geer alle Ne derlandse onderscheidingen zijn ontno men, wegens blijken van ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk. Jhr. De Geer was minister-president van 10 Augustus 1939 tot 3 September 1940 en week van Engeland uit naar bezet Ne derland. voren. kwam. Verschillende aanwezigen, bleken bang te zijn voor een eventuele beperking van de aardappelteelt tenger volge van aardappelmoeheid. De vraag werd gesteld, of het wel verantwoord was een dergelijk groot plan ten uitvoer te leggen, als de mogelijkheid bestaat dat de aardappelteelt geheel verboden wordt. De voorzitter was van mening dat een zodanig besluit een ramp voor onze tuin- ders zou betekenen, doch men moet ia deze een zeker risico durven nemen. Uit de besprekingen en technische uit- eenzettingen kwam vast te staan, dat de exploitatiekosten ongeveer op l*/« cent per kilogram-aardappelen-bergruimte komt te staan. Vervolgens werd nog breedvoerig van gedachten gewisseld over de exploi tatie-regeling. Het voorstel aahgenomen Na ruim twee uur vergaderen stelde de. heer G. J. Visser de vraag of allen zich met het voorstel van het bestuur om tot de bouw van de hutten te besluiten, konden verenigen. Niemand bleek er tegen te zijn. Hierdoor was de stichting van de Aard appel Bewaarplaats Centrale, die kortweg A.B.C. genoemd zal worden, een feit. Spreker zeide te hopen, dat ook het bestuur van de Boerenleenbank zijn volle medewerking "zal verlenen. Met een kort woord dankte de heer Visser voor de aangename en zakelijke besprekingen en voor het in het bestuur in deze gestelde vertrouwen. Na afloop werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de benodigde stukken te tekenen. Nader vernemen wij, dat reeds daags na de vergadering met de werkzaam heden is begonnen. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, de N.V. Kuin en Zn. te Opmeer. HugcT Boys i—VZV I Zondag j.l. werd de eerste wedstrijd gespeeld van de door Hugo-Boys uitge schreven nederlaag-wedstrijden. De eerste bezoeker was VZV 1. Evenals Hugo-Boys kwam ook VZV met een gehavend elftal in het veld. Hoewel, Hugo-Boys vóór de rust overwegend sterker was, kon zij echter de VZV-achterhoede niet passeren. In de voorlinie van VZV stonden vier ju nioren opgesteld, die een vrij aardige wed strijd speelden. Ook de Hugo-Boys-inval- lers waren op hun qui-vive. Tot de rust was de stand nog steeds 0—0. Na de Pust wist Hugo-Boys twee maal te scoren. Twee goed-verzorgde schoten deden de VZV-doelman vissen. De belangstelling was ondanks het slechte weer tamelijk goed. De junioren speelden in Castricum een competitiewedstrijd en wel tegen Vitesse- junioren. Deze wedsrijd werd door Heer- hugowaard met 61 verloren, waardoor de thuisspelende club het kampioenschap behaalde. De adspiranten B deden een stap nader naar het kampioenschap en zij versloegen Holl. T. adsp. c met veelbe tekenende cijfers. Het derde speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen VZV 3, die in een 11 gelijk spel eindigde. RECTIFICATIE HERDENKING In het verslag van de herdenking van de gevallenen is abusievelijk vermeld, dat „Irene" twee coupletten van „Aan U O Koning der Eeuwen" ten gehore heeft gebracht. Dit moet zijn „Wilt he den nu treden". Jubileum gemeentesecretaris Dezer dagen herdacht burgemeester G. J. J. v. d. Heuvel het feit, dat hij voor 30 jaar tot gemeentesecretaris van Akersloot benoemd werd. Daar het 25-jarig jubileum op 5 Mei door de zeer bijzondere omstandigheden on. opgemerkt is voorbijgegaan, werd r»i dit 30-jarige feit in intieme kring ge vierd in de raadszaal in tegenwoordig heid van de gemeenteraad en alle ge meente-ambtenaren. De jubilaris, zijn echtgenote en kip- deren werden hartelijk toegesproken door wethouder J. H. Swart, die het correcte werk voor de gemeente-admi nistratie prees en namens de raad dank overbracht. Oud-wethouder M. J. Groot, die 44 jaar lid van de raad is geweest, was voor deze gelegenheid opgekomen om de heer Van den Heuvel te feliciteren met deze gedenkdag. Namens de ge meenteambtenaren sprak de heer B. de Winter. De administratie der ge meente is onder leiding van de secre taris geheel modern geworden en vele gemeente-ambtenaren hebben zich on der zijn leiding bekwaamd. Als blijk van waardering werden namens ge meenteraad en ambtenaren cadeaux aangeboden. Burgemeester Van den Heuvel sprax hierna een uitvoerig dankwoord, waar in hij de goede samenwerking tussen hem en de wethouders, de raad en de ambtenaren roemde en waarbij hij tal van herinneringen ophaalde. Ook ge waagde hij van eigen fouten en te kortkomingen. maar bij alles had nij steeds het gemeentebelang willen die nen en nimmer iemand bewust willen kwetsen. Het verheugde hem dat nu ook de heer Otte had willen meedoen, daar het hem pijn had gedaan, dat bij zijn zilveren ambtsjubileum als burge meester enkelen zich teruggetrokken hadden. In hartelijke woorden richtte hij zich tot allen, die hem deze dag hadden gehuldigd en ook tot zijn vrouw en kineren. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, ter wijl enige verversingen werden aange boden. Zaterdag 20 Mei speelt een Noordhollands KNVB-elftal in het Sportpark te ^Ikmaar een wedstrijd tegen het Nederlands Poli tie-el ft al. Noord-HolJatid komt als volgt ujtr Lust (OSV); Metselaar (Alkm. BovO en Kabel (ZFC); v. d. Horst (ZFC), Kuiper (ZF(T en J. Visser set (West-Frisia); v. Splnnteren (OSV), Plooijer (ZFC). Simons (W.-Frisja). S, Stelling (West-Frisia); v. Spïunter (OSV), Plooijer (Zil vermeeuwen), Simons (W.Frisia\ S. Stelling (W.-Frisia) en Ssehmidt (Alom. Victrix). Reser ves:' Kramer (Alkm. Boys) doel: MaaSert* (Alcm. Victrix) achter; Ditsel (Alcm. Victrix) voor.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3