Dit jaar valt de beslissing STOP DIE JEUK „Pimpernel" Shaw doet 't onmogelijke DEBRALINE Wereldburger Garry Davis maakt school Met een parapluie over de Tsjechische grens Het Radioprogramma TRYGVE LIE ZEGT: Oók een motief! Ons land telt reeds veel „wereldburgers" Moedige redding langs IJzeren Gordijn Donald Shaw, een gezette man in een geruite overjas en een geruit costuum, is naar Engeland teruggekeerd als een vogelvrije voor iedere internationale com munistische agent. Achter hem liggen veertien dagen, waarin hij als een tweede Rode Pimpernel werkte tussen de rode spionnen en de onderwereld van Centraal Europa. In die veertien dagen heeft de 44-jarige ex wing-commander van de R.A.F. Donald Shaw zijn schoonzuster, de 38-jarige mevrouw Mary Kukucava, haar echtgenoot Karei en hun vijfjarig dochtertje Pavlina gered van onder de handen van de Praagse politie. Om hen in veiligheid te brengen werd Shaw zwarthandelaar op de markten van Duitsland en Tsjechoslowakije, hij verdiende genoeg geld, om drie spionnen in dienst te nemen en hij kwam Praag binnen, gewapend met een pistool. Zij zag er uit als een zwaar zieke, toen de trein voor het station stil hield. Door dit als een voorwendsel te gebruiken, is het gezelschap erin ge slaagd, de trein te verlaten en enkele uren in een hotel te blijven". Die nacht heeft de tweede van Shaw's gidsen hen naar de plaats ge leid, waar hij wachtte. Vier uur lang ploeterde de kleine groep door het bergachtige grensgebied. Mary Kukacava is Engelse van ge boorte. Donald Shaw, de moderne Pimpernel, merkte op: „Ik maak me sterk, dat zij de enige Engelse is, die te voet en met een parapluis bij zich, de grens overkwam". Toen hjj London Airport verliet om na.tr zijn huis in Petersfield terug te keren en daar zijn thuiskomst samen met zijn blonde vrouw Helen te vie ren, zei Shaw, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken hem verteld had, dat het absoluut onmogelijk was, iemand uit Tsjechoslowakije te red den. „Financiën zei, dat ik geen geld kon meekrijgen. Het verstrekken van deviezen zou een internationaal inci dent scheppen". Dus na een periode van drie maan den, waarin ik plannen uitwerkte pn na een inleidende reis naar da berg achtige grens van Tsjechoslowakije begon ik opnieuw met minder dan een pond stei'ling in mijn zakken. Ik huurde drie Tsjechen in kampen voor verplaatste personen, omdat ik van de Tsjechische verzetsbeweging geen hulp kreeg. En ik maakte plannen, om de ontvoering op 1 Mei te doen plaatsvinden. Op die dag zou de grens bewaking deelnemen aan de 1 Mei viering en bovendien waren we ge waarschuwd, dat Mary, Karei en Pav lina die avond zouden worden gearres teerd. Alle drie zouden naar een kamp in het oosten van het land worden gezonden. Met een van de Tsjechische D.P.'s als gids vluchtten vader, moeder en dochter naar het westen. Zij reisden per taxi, per trein en per bus en zij stapten zo dikwijls over als maar mo gelijk was, om geen spoor achter te laten op hun tocht naar de Duitse grens. V erdovingsmiddel Het moeilijkste ogenblik was bij een station in de nabijheid van de grens. Daar zou de trein een uur stoppen, maar de passagiers mochten de rijtui gen niet verlaten. Daarom heb ik een verdovend middel weten te bemachti gen en ik heb Mary gezegd, dit aan Pavline te geven. Het kind werd acht uur voor de trein aankwam, verdoofd. Stafleider jeugdstorm voor Raad van Cassatie De thans 43-jarige C. Quispel, uit Utrecht, die gedurende de bezettings jaren staileider van de Nationale Jeugdstorm is geweest en na Dolle Dinsdag zelfs in Duitsland onder ge vluchte Jeugdstormers propaganda heeft gemaakt voor dienstneming in de Waffen SS, de Kriegsmarine en soortgelijke instellingen, is door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf wegens misdaden tegen de men selijkheid. Bij de behandeling van de ze zaak voor de Bijz. Raad van Cassa tie heeft de procureur-fiscaal, mr Bakhoven, de kwalificatie van Quispels misdrijven onjuist geacht, maar in verband met de loopbaan van ver dachte sinds 1933 verwerping van het ingestelde beroep geconcludeerd. die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels HET HUIDGENEESMIDDEL MET I I „DIEPTEWERKING" OOK IN NEDERLAND Om een einde te maken aan de staking van de machinisten, besloot de Finse regering de stakers in militaire dienst te roepen, opdat zij dan toch verplicht waren hun plaatsen op de treinen te hernemen. Op deze foto ziet U enige soldaat/machinisten, die de omgeving van hun treinen moesten schoonhouden. Oplossing voor koude oorlog moet worden gevonden Het jaar 1950 zïl het jaar der be slissing voor de wereld zijn, heeft Trygvie He, secretaris-generaal der VN, bij de opening van de eerste zit ting van de wereldgezondheidsraad te Genève verklaard. Hij zelde, dat de tijd is gekomen om een eind te maken aan de koude oorlog. De vooruitzich ten schijnen voor het moment niet be moedigend, maar het zoeken naar een uitweg nit de huidige impasse moet niet worden uitgesteld. Lie meende, dat er slechts één weg is om de spanningen te verminderen en de wereld zo spoedig mogelijk op de weg naar de vrede te voeren. Daar toe dient men zo intensief mogelijk de universele apparatuur, de hulpmiddelen en de ervaringen van de gespeciali seerde organen van de VN te gebrui ken De regeringen hebben het in hun macht, om in de eerstvolgende twin tig jaar door middel van de VN en hun organen economische en sociale zekerheid tot stand te brengen en daardoor de grondslag te leggen voor een blijvende vrede. Voorts wges Lie op de toestand van armoede, honger en onzekerheid, waar in het grootste deel van de bevolking Jeugdverblijven in kelders In Den Haag zal men iets nieuws pro beren. De stichting Haagse Jeugdver- blijven zal n.l. in de kelderruimten van nieuw te .itichten woningcomplexen verblijven voor de jeugd inrichten, die aan jeugdverenigingen zullen worden verhuurd. De bouwkosten worden ge schat op f 5000 per verblijf. Voorlopig zullen bij wijze van proef een zestiental van zulke verblijven worden ingericht. Slaagt de proef, dan kan het aantal worden uitgebreid. B. en W. van Den Haag hebben aan de Raad voorgesteld, hiervoor f 80.000 uit te trekken. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 KRO Amusements orkest. 7.15 Aotualiteiten. 7.25 Dit is leven. 7.41 Yr.itr de jong'eren. 8.05 Feestconcert. 9.50 „Gif Petrus". 10.20 Te Deum. 10.50 Avond- geh 11.15 Bach-cyclus. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 Fanfare. 7.30 Achter het voetlicht. 7.45 „Paris vous Parle". 7.50 Het Orkest van Frank Devol. 8.15 Bonte Dnsdagavondtrein. 9.30 Het Tivoli-orkest. 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Pierre Palla. 10.30 Franz Schubert. 11.15 Bruno Walter dirigeert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Ochtendbezoek. 9.35 Sym- phonisch morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Opus. 11.10 Johan Sebastian Bach. 12.05 Dat wil ik nog eens horen. 12.33 Ensemble Lachman. 1.15 Chopin. 1.25 Weens Philhar- monisch-Orkest. 2.40 Zigeuner-kwintet. 3.00 Mannenkoor. 3.30 Orgelspel. 4.00 Voor onze postzegelverzamelaars. 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.30 De vijf Zapakara's. 5.45 Re- gering'suitzending. 6.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsen. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sport- commentaar. 7.40 Vandaag. 8.05 Disco-actu aliteiten. 8.15 Koninklijke Militaire-kapel. 8.45 Gram.muziek. 8.55 „Herdenking Mei 1940". 9.15 Kamerorkest. 10.00 „Tien jaren". 10.15 Busch Strijkorkest. 10.45 AvondovPrdenking. 11.15 Avondmelodie. 11.40 Strijkkwartet. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 5.45, 8 en 11 uur. 8.15 Orgel spel. 8.50 voor de huisvrouw. 9.00 Schubert. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 De Ramblers. 12.38 Adalbert Lutter en zijn orkest met solisten. 1.15 Dolf van der Linden. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Willem Roda. 3.50 Speel jij dit ook? 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant 5.30 Piano-duo. 6.00 Als een dief in de nacht. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Vrijheid. 7.15 Silvestri- kwartet. 7.30 Voor de jeugd. 8.20 Omroep orkest. 9.15 Fatale rekening. 10.25 Kwartet Jan Corduwener. 10.45 Sport. 11.15 Dans muziek. ZUID-OOST-AZ1E VORMT BEDREIGING Luit.-adm. Radford, opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, heeft op een persconferentie te Sydney verklaard, dat de opmars van het communisme in Zuid-Oost-Azie tot een zeer ernstige' situatie" heeft geleid. De toestand in geheel Oost-Azie heeft de verdedigingspositie moeilijker gemaakt, aldus Radford. Hij verwachtte van de ontwikkelingen in Indo-China een ernstige weerslag op Europa. der wereld plm. zestienhonderd millioen mensen verkeert. Hierin dient een aanmerkelijke verbetering te worden gebracht, zo zei hij, willen geen nieuwe rampen er het gevolg van zijn. Er moet een wereldactiè worden ondernomen, om de levensstandaard van deze mensen binnen twintig jaar met honderd procent te verhogen. De VN heeft de middelen, om dit doel te bereiken. Of het bereikt zal worden, hangt af van de politieke en mate riële steun van de leden-staten. De 18-jarige HBS-er W. W. K., die Zaterdagmorgen na een mislukte roof overval op de sigarenwinkel van de heer A. M. Valentin te Den Haag is gearresteerd, heeft tegenover de poll tie verklaard, dat hij de overval had gepleegd, omdat hij geld nodig had voor de kapper. Nog 1500 Luxemburgers in Russische kampen Het bericht van Sowjetrussische zij de, volgens hetwelk alle Duitse krijgs gevangenen thans gerepatrieerd zijn, heeft in het Groothertogdom Luxem burg grote onrust verwekt. Tijdei.s de Duitse bezetting werden namelijk 2000 Luxemburgers bij de Wehrmacht in gelijfd en naar het Oostfront gezonden. Vijfhonderd van deze Luxemburgers zijn als vermist opgegeven. Vermoed wordt, dat de overige 1500 zich nog in Russische kampen bevinden. JOURNALIST BELEDIGDE AGENT De Haarlemse politierechter veroor deelde de Amsterdamse journalist H. A. L. tot 50 boete wegens belediging van een ambtenaar in functie. L. had in een nacht in Maart in beschonken toestand een auto bestuurd op de Bloe mendaalseweg, voor welk feit hij door de Haarlemse kantonrechter tot vier weken hechtenis is veroordeeld. Bij zijn aanhouding heeft hij zich, volgens de getuigenverklaringen beledigend uitgelaten tegen de agent, die hem aanhield. De eis luidde 150. VREEMDELINGEN IN BELGIE. Belgie herbergt thans 420.000 vreem delingen, hetgeen 5 procent der totale bevolking is. Er bevinden zich 84.100 Italianen. 66.000 Fransen, 63.700 Neder landers, 14.000 Duitsers, 1.994 Ameri kanen, 10.000 Engelsen, 9.446 Luxem burgers en 9.173 Russen. Tribunaafarchieven in het Vredespaleis De archieven van het Internationale Tribunaal te Neurenberg, welke enige tijd geleden naar ,'s-Gravenhage zijn overgebracht, hebben thans hun plaats gekregen in het Vredespaleis. Mej. Barbara Skinner Mandellaub, werk zaam te Frankfurt, heeft de enorme hoeveelheid bescheiden geïnventari seerd. Daaruit is een boekwerk van ruim 400 pagina's ontstaan, dat zij heeft overgedragen aan de heer Gar- nier Goinget, waarnemend griffier van het Internationaal Gerechtshof. TOEN GARRY DAVIS zich uitriep tot wereldburger no. 1, waren er over de hele aardbol aj meer dan tien millioen federalisten. Dat wist hij en het was ook geenszins zijn bedoeling om als een deus ex machine of als wereldprofeet op de voorgrond te treden. Neen, Garry had met zijn opzienbaren- De daad van Garry Davis heeft ook op de Nederlandse wereldburflosra sti mulerend gewerkt. Aanvankelijk ta?a» den zij minder op de voorgrond, maa® thans leggen zij een grote activiteit aan de dag. Wekelijks verschijnt een eigen propagandablad in een oplaag van tienduizenden. Hier en daar heb ben zij beslag gelegd op gunstig gele gen winkelpanden, waar een ieder, die er belangstelling voor heeft, zijn licht over het wereldburgerschap kan op steken. Een van de grootste Neder landse voorvechters van het Wereld - federalisme is ir. Gunar Knös, Zweed van origine en een van de weinige atoomgeleerden, die ons land bezit. de daad een andere bedoeling. Zijns in- 0nlangs heeft 'de Paus hem in parti- Dodelijke gevolgen van 1 Mei-spel Op 1 Mei heeft het Amerikaanse le gioen van oudstrijders te Mosinee (Wis consin) een spel opgevoerd waarin een bezetting van de stad door communis ten werd uitgebeeld. Burgemeester Ralph Kronenwetter werd door dit spel zo aangegrepen, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hij is overleden. In het spel zag men verder, hoe ds. Ben nett van de methodistische kerk met andere geestelijken in een concentra tiekamp wordt opgesloten. Zondag avond heeft ds. Bennett een beroerte gekregen. Hij is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. EERST DOODSTRAF, NU ACHT JAAR Een 52-jarige Maastrichtenaar, die gedurende de oorlog in Belgie woonde, was daar als V-man voor de Duitse Abwehrstelle opgetreden. Hij werd des wege door de krijgsraad te Antwerpen bij verstek ter dood veroordeeld. Voor het vonnis kon worden voltrokken, vluchtte hij naar Nederland. Hier moest hij zich Maandagochtend verant woorden voor de bijzondere straf kamer van de Amsterdamse rechtbank, op een tenlastelegging, die vrijwel ge lijk was aan die in Belgie. De officier van justitie vorderde acht jaar gevan genisstraf met aftrek van twee jaar voorarrest. Josjida, de premier van Japan, heeft voorgesteld, dat zijn land afzon derlijke vredesverdragen zal sluiten met die mogendheden, die hiertoe be reid zijn. Deze kwestie wordt thans door de geallieerden bestudeerd. DELFTS BLAUW VOOR DE KONING VAN THAILAND De directie van de KLM heeft de ko ning van Thailand ter gelegenheid van zijn huwelijk drie Delfts blauwe bor den aangeboden. VOOR REPATRIëRENDE MILITAIREN Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de General S. D. Sturgis, moet uiter lijk op 11 Mei in Nederland ter post be zorgd worden. Het adres dient de ver melding te bevatten: Aan boord van het troepensehip General S, D. Stur gis, op de thuisreis naar Nederland De naam van de tussenhaven mag niet worden vermeld. ziens timmerde het wereldfederalisme te weinig aan de weg, waardoor de gedachte om via een wereldregering tot de absolute vrede te geraken in een te traag tempo ingang vond. Hij nam daarom zijn toevlucht tot het overigens verwerpelijke middel van de sensatie. En dies, of men het er mee eens was of niet, iedereen nam het woord „wereldburger" in de mond. De een glimlachend en medelijdend en de ander met de nieuwsgierige vraag op de lippen: „Wat wil die Davis nu eigenlijk?" Wat Garry wilde, was wat een aan tal jongeren reeds in 1945 had uitge stippeld. Zij beschouwden de ineen storting van de asmogendheden slechts als een pauze tussen wereldoorlog no. II en een derde wereldbrand, waarin het westelijk en oostelijk half rond zich tegen elkaar zullen keren. Aangezien zulk een oorlog, met de mogelijkheid van het gebruik van het atoomwapen," een afslachting op zeer grote schaal zou betekenen, ging men van de gedachte uit, dat alleen door een wereldregering dit onheil kan worden voorkomen. In Montreux In Montreux kwamen groeperingen die alle ditzelfde doel nastreefden, in 1946 voor het eerst in vergadering bijeen. In deze bijeenkomst werden het doel en de richtlijnen in een vaste vorm gegoten. De actie breidde zich over de gehele wereld uit. Tot presi dent van dit Worldmovement werd de Zweed Lord Boyd Orr gekozen. Frankrijk was de eerste staat, die in 1948 zijn Grondwet wijzigde, teneinde een wereldregering mogelijk te ma ken. Het verklaarde zich bereid om op basis van wederkerigheid een deel van zijn souvereiniteit over te dragen aan een bovenstatelijk gezag, met het enige doel de wereldvrede te vestigen. Italië volgde in het voorjaar van 1949. De Amerikaanse staat Tennessee nam in zijn parlement met algemene stem men het voorstel aan om een algehele wereldvolksstemming mogelijk te ma ken. Later volgden nog andere Ame rikaanse staten ofwel zij namen een wetsontwerp in overweging met het zelfde doel. Ook de nieuwe Duitse Grondwet, die in Bonn werd samen gesteld, heeft een clausule met ge lijke strekking als de wijziging der Franse Grondwet. Naar Nederlandse federalisten ons meedeelden, zou ook de Paus zich hebben uitgesproken voor een we reldregering en de toezeging hebben gedaan een wereldrechtsorde te steunen.' Zweden, dat zich sterk voor het Wereldfederalisme interesseert, steunt deze nieuwe beweging met Rijkssub sidie. VOGELPEST BIJ STEENWIJK Op last van de veeartsenijkundige dienst is de pluimveestapel van J. op de Weeg te Steenwijkerwold vernie tigd, nadat er enige gevallen van vo gelpest waren geconstateerd. Birmese regeringstroepen hebben zonder tegenstand het belangrijke spoorwegcentrum Paoengde, vlak ten Zuiden van Proma, heroverd. Hij speelt er toch niet i" mee De zanger Kees Manders heeft een lied vervaardigd, getiteld Volendam dat hij heeftopgedragen aan de be woners van dit stadje. Dezen hebben in vriendelijkheid niet willen achter blijven en zonden Manders door be middeling van de plaatselijke Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer een Volendammer pop, die uiteraard in dank is aanvaard. Het zesjarig dochtertje van de zan ger was het overigens met deze geste helemaal niet eens. Zij meende: „Wie geeft er nou een pop aan mijn vader! Hij speelt er toch niet mee!" culiere audiëntie ontvangen. De Nederlandse wereldburgers stre ven ernaar om nog dit jaar in ons land een stemming te houden, die als voor loper kan gelden van de wereldvolks stemming. Daartoe worden thans reeds proefstemmingen georganiseerd, zoals er kortgeleden in Haarlem een is ge weest, waarbij ongeveer 40.000 meer derjarige inwoners zich voor een we reldregering hebben uitgesproken. Eindhoven is binnenkort aan de beurt; het wordt dientengevolge nu reeds overstroomd met een lawine van pro pagandamateriaal. In de kringen der wereldburgers leeft men in de stellige overtuiging, dat de stemming in ons land op het einde van dit jaar gehou den zal worden. Bovendien rekent men er op, dat minstens 95 procent van het volk zal stemmen vóór de gedachte van de wereldregering. Zouden de stoute dromen der we reldburgers in vervulling gaan, zou er dus een wereldregering komgn, dan zou daar onverbrekelijk een wereld- parlement aan vastzitten, dat men zijn zetel in Genève wil geven. Voor iede re millioen stemmen zo fantaseert men verder zal één zetel worden afgestaan, zodat Nederland tien h elf zetels in dit parlement zal kunnen in nemen. Niet minder dan honderd federaties houden zich op het ogenblik met da voorbereiding van de wereldvolks stemming bezig. Zij streven alle het zelfde doel na, doch over de wijze, waarop dit zal moeten worden verwe zenlijkt, lopen de meningen nog wel eens uiteen. Toch bestaat een volledi ge onderlinge samenwerking. Een overkoepelingsorgaan bevindt zich in Parijs. De tijd zal moeten leren, of het stre. ven der wereldburgers de wereld in derdaad de ware vrede kan schenken. Tito voelt zich gerust Joegoslavië is thans de moeilijkheden te boven gekomen, die ten gevolge van de scheur in de Kominform waren ont staan, aldus heeft maarschalk Tito aan de correspondent te Belgrado van de „Daily Mail" verklaard. Volgens Tito hebben de overeenkomsten met het Westen de door de blokkade van de Kominform aan Joegoslavië veroor zaakte verliezen reeds vergoed. Ons land heeft niets meer te vrezen van de Kominform, aldus Tito. K.L.M.-passagiers door pokken besmet? Van de passagiers, die Vrijdagmor gen met het KLM-toestel uit Londen op Schiphol landden en van wie ge vreesd wordt dat zij met pokken be smet zijn, zijn allen op de Amerikaan Booth na, thans opgespoord. De Am sterdamse geneeskundige dienst meent, dat er geen enkele reden tot ongerust heid is. SPOORWEGSTAKING IN FINLAND TEN EINDE De spoorwegstaking in Finland, die zes dagen heeft geduurd en de herstel leveranties aan de Sowjetunie heeft opgehouden, is gisteravond geëindigd, nadat werkgevers en werknemers een nieuwe overeenkomst inzake de lonen hadden gesloten. Het is nog niet be kend, of de arbeiders hun eis inzake de verhoging van de pensioenen inge willigd hebben gezien. HUWELIJK DOOR MARY BÜRCHELL (57) Toen het zachte „ting" van de bel haar binnenkomst in de studio meld de, zag Teresa, dat er al verscheidene klanten in de winkel waren. Maar dat verhinderde juffrouw Matilda (die het dichtst bij stond) niet, op te zien en beleefd te zeggen: „Goede middag, juffrouw Vaylon. Ik ben dadelijk klaar." „O, laat u niet storen, juffrouw Clark. Ik kwam alleen even uw moe der bezoeken. Kan ik naar haar toe gaan?" „Ja zeker, dat is heel erg vriende lijk van u." Juffrouw Matilda bedoelde, dat het vooral erg vriendelijk van Teresa was, na de zeer onhoffelijke wijze waarop mevrouw Clark zich de vorige keer gedragen had. Toen ze naar het achtereinde van de „studio" ging, merkte Teresa, dat verschillende van de klanten haar nieuwsgierig nakeken. Heel Malever wist nu, dat de onopvallende juffrouw Vaylon degene was, met wie Elliott Burdern ging trouwen. En bijna ieder een wist, dat hij met haar trouwde om zijn oom Chad's rare testament. Ze was blij, met haar rug naar de winkel te kunnen staan, toen ze me vrouw Clark begroette, die een beetje had zitten doezelen bij haar prachtige vuur en weinig aandacht aan haar handwerk schonk. Een ogenblik zag ze Teresa nogal slaperig aan. Toen zei ze met haar merkwaardig vèrdragende oude stem: „Wel, het is het kleine meisje, dat met Elliott Burdern gaat trouwen." Dat was zo precies wat iedereen in de winkel gedacht had, dat allen zich weer haastig tot hun zaak bepaalden, alsof ze verrast waren geweest, hun eigen gedachten te horen uiten. „Ik kwam maar even kijken hoe u het maakt, mevrouw Clark." Teresa nam haar hand en glim lachte tegen de oude dame, ..Dat had ik beloofd, weet u nog?" „Ben je expres gekomen om mij te bezoeken?" Mevrouw Clark was vol daan. „Dat is heel lief van je. Zal je ook nog komen als je mevrouw Elliott Burdern bent, vraag ik me af?" „Natuurlijk zal ik dat doen. Ik zal Elliott ook meebrengen om u op te zoeken, als u dat wilt," zei Teresa, omdat een plotselinge roekeloosheid zich van haar meester gemaakt had en ze was vastbesloten zichzelf en iedereen ervan te overtuigen, dat niets en niets haar huwelijk met Elliott zou kunnen verhinderen. De oude dame grinnikte. „Hij zal er wel voor passen een oud mens te gaan bezoeken". „Ik weet zeker dat hij het prettig zal vinden, bij u te komen", verzeker de Teresa haar. En inwendig dacht ze geamuseerd, ik geloof nog dat het waar is ook. Ze is zo goed van de tongriem gesneden, openhartige oude ziet, dat hij haar wel zal appreciëren. „Goed dan. Breng hem maar mee, dan zal ik hem vertellen, wat een boffert hij is voor het geval dat hij dat nog niet mocht weten. O, lieve help, ik ben zo onderuit gezakt in mijn stoel, kan je de kussens wat op trekken, lieverd?" Geroerd en verheugd als een fami lielid te worden behandeld, legde Te resa haar tas en pakjes op het tafel tje naast het vuur en bracht met zorg de kussens voor de oude mevrouw Clark in orde; ze waagde het zelfs haar wat gemakkelijker te laten zitten „Ah, dat is beter! Weet je, ik geloof- dat ik sliep toen je binnen kwam. Men valt licht in slaap op mijn leef tijd, zie je". „Dat doet u zeker", zei Teresa be- minlijk. „Daarom blijft u zo vrolijk en energiek. Die korte dutjes doen u goed". „Ja, je hebt misschien gelijk, maar het onderbreekt mijn werk", klaagde mevrouw Clark. „Waar heb ik nu mijn bril gelaten?" En ze zoch onge duldig op de tafel naast zich. Teresa strekte een hand uit om haar te helpen, maar de oude dame die in kleine dingen zeer zelfstandig was, duwde met kracht de hand terug. Een moment wankelde het tafeltje gevaar lijk, toen, daar Teresa's poging het tegen te houden niet slaagde, viel het om, bril, tas, pakjes en de hele in houd van mevrouw Clark's naaidoos verspreidend in alle richtingen. „O, mijn bril! Die is vast gebro ken", riep mevrouw Clark met een angstig en verontwaardigd stemmetje- „Nee, nee ik geloof het niet". Teresa knielde op de grond, alle mogelijke voorwerpjes bij elkaar grabbelend. „En al mijn rolletjes zij, die liggen overal verstrooid", te oordelen naar de boze stem van de oude dame zou men kunnen denken, dat iedereen be halve zijzelf verantwoordelijk was voor dit ongeval. „Kijk, daér helemaal liggen er ook nog een naar". (Wordt vervolgd) NOORSE KOOPVAARDIJVLOOT OP VOOROORLOGS PEIL Naar Radio Oslo mededeelde, is de Noorse koopvaardijvloot, waarvan in de oorlog 2.300.000 ton of bijna de helft verloren ging, thans weer in haar voor oorlogse omvang hersteld. De totale scheepsruimte bedraagt thans weer ongeveer 5 millioen ton. Lasteraars zijn nachtvlinders, zij houden van het donker en zwer men om het licht. (Sirius) Besommingen Ifmuiden De besommingen van Maandag zijn: trawlers IJm. 25 f 8180; IJm. 57 J.9.800; IJm. 39 21.900; loggers: Sch. 36 4935; Dm. 204 1370; Kw 41 2620; 34 2765; 29 1690; 6 3620; 9 950; 54 1700; 70 2120; 19 1510; 23 930; 138 1240; 28 1665; 84 2100; 164 1910; 125 2265; 155 1900; 162 2115; 24 f 910; 78 f 1925; 159 9147; 110 1095; 91 1460; 22 2130; 108 1480; 170 1310; kustvissers Dm. 230 1335; Dm. 228 1500; Dm. 277 1330; Bu 33 1650; Kw. 77 1396; Kw 210 1600; Kw 72 805; Kw 53 1395; Kw 192 750. Prij zen per kg: heilbot 7,75—1,25; gr. tong 1.75—1.65; gr. midd. tong 1.56B1.36; kl. midd. tong 1,48—1,25; tong I 1,030,83; tong II 0,73—0,63; tarbot I 1,06—0,79. Prijzen per 50 kg: tarbot II 4839; tarbot III 42—33; tarbot IV 29—25; kl. heilbot 60 —57; tongschar 3630; schartong 26; gr. schol 3325; gr. midd. schol 3631; kl. schol 37—8; schar 17—8; makreel 19—8; verse haring 22,50—15,50; gr. schelvis 24— 19; gr. midd. schelvis 3126; kl. midd. schelvis 3628; kl. schelvis 3218; wijting 2813; zwarte poon 15.508; kl. wijting 28,5023,50; ham 5755. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 8440; gr. leng 5348; gr. koolvis 3831; gr. wolf 5851. De aan voer bedroeg 6580 kisten waarvan 50 met verse haring.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5