Grote Drie doen een laatste beroep op de Sowjetunie Monetairetoestand iets beter Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN De Tweede Kamer werkte tal van hangende kwesties af Zaterdag 13 Mei 1950 147e Jaargang No. 112 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vrije verkiezingen in geheel Duitsland verlangd Waar zijn de Duitse krijgsgevangenen Hoge onderscheiding voor dr Holst Weber Nederlanders verlaten de Zuid-Molukken AMERIKA HEEFT BABY-ATOOMBOMMEN Wereldtentoonstelling te Parijs Water stijgt nog in Winnipeg Engeland ter stembus in de herfst Conservatieve winst bij Britse raadsverkiezingen Batig saldo 20 millioen werd tekort 220 millioen Strijd tegen dreiging van inflatie nog nodig Ondernemingsbelasting gaat van de baan Het. circus Grumbach is in zijn geheel uit de Sowjet-zone ontsnapt. Be halve de tent en de wagens wist de Paniek om een fakir Lie ontmoette Wysinsky Felle brand in Haags café Nieuwe olieraffinaderij te Pernis Nederlander krijgt een zeldzame Britse onder scheiding BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdom 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAJUKCHI GODSANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De Westelijke Grote Drie blijken zich gisteren vooral bezig te hebben gehou den met een aantal kwesties, die ver band houden met de koude oorlog. Zij hebben besloten, een laatste beroep op de Sowjetunie te doen voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland op voorwaarden, die voor het Westen aanvaardbaar zijn. De Grote Drie blij ven in Berlijn dat is nog eens na drukkelijk uitgesproken. Ook daar zul len zij streven naar het houden van vrije verkiezingen in het gehele gebied. Er is voorts een commissie ingesteld, die het Duitse bezettingsstatuut nader moet bezien. Met verrassing en diepe bezorgdheid hadden de ministers kennis genomen van een Russische mededeling, dat de repatriëring van Duitse krijgsgevange nen uit Rusland teneinde is. Zij achtten dit in strijd met het feit, dat nog vele Duitse gezinnen wachten op de terug keer van een familielid, van wie zij uit Russische krijgsgevangenschap be richt hadden ontvangen. Het vrijwel geheel ontbreken van gegevens over deze mensen noemen de geallieerden een blijk van ernstige veronachtzaming van de mensenrechten. Ook is de Sowjetunie in gebreke ge bleven, tal van burgers van door de Organisator van Deense hulp aan Nederland Aan dr. S. Th. Holst Weber, hau- delsattache aan het Deense gezant schap in Den Haag, zijn gistermorgen op het ministerie van buitenlandse za ken de versierselen en bescheiden, be horende bij zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau, ove'- handigd. De heer Weber heeft tijdens de bezetting hulpacties voorbereid, als gevolg waarvan sinds October 1943 tot de bevrijding grote hoeveelheden Deense levensmiddelen konden wor den gezonden aan Nederlandse hoog leraren en kinderen in de grote ste den. Ook heeft hij na de bevrijding het initiatief genomen tot een inza meling van medische en tandheelkun dige instrumenten in Denemarken. Voorts vertegenwoordigde hij een Deense hulpactie voor kinderen, die 5600 kinderen en 2000 volwassenen voor herstel van gezondheid naar De nemarken zond. De heer Van Eyck, ambtenaar bij de krooncommissaris te Makassar, heeft in verband met de evacuatie van Ne derlanders van Ambon dit eiland be zocht. Hij deelde aan Aneta mede, dat 250 Nederlanders zijn geregistreerd voor vertrek uit de Zuid-Molukken. De Ambonese leden van het KNIL hebben geweigerd, de bevelen van ko lonel Schotborch op te volgen. Zij zullen uit het KNIL worden gestoten, met alle gevolgen van dien, b v. ver lies van rechten. De verwachting be staat dat de APRIS, gesteund door de Indonesische marine, thans tegen Am- bon zal gaan optreden, ofschoon hier omtrent nog geen positief besluit is genomen. Duitsers bezette landen, die in de oor log krijgsgevangen zijn gemaakt, en 300.000 Japanse krijgsgevangenen naar hun land terug te zenden. De ministers zullen proberen, meer over deze men sen te weten te komen en er naar stre ven, dat zoveel mogelijk hunner wor den vrijgelaten. Verder is er uitvoerig gesproken over het voorstel van Schuman, om de zware industrie van Duitsland en Frankrijk onder een gemeenschappelijk gezagsorgaan te brengen. Bevin en Acheson bleken het te waarderen, doch wilden geen omlijnd standpunt inne men, zolang het voorstel niet nader was uitgewerkt. Vanmiddag zullen de ministers van buitenlandse zaken van de Beneluxlan- den met de Grote Drie confereren. Ver wacht wordt, dat de resultaten van de besprekingen der afgelopen dagen zul len worden behandeld. Brand in opslagplaats van oud papier In de geb -uwen van de vroegere bier brouwerij van Van Vollenhove te Am sterdam is thans een opslagplaats van oud papiei ondergebracht. Doordat een arbeider op de tweede etage van- een voorvleugel van het hoofdgebouw met een snijbram er heeft gewerkt, is er brand ontstaan in de voorraden, die in totaal ongeveer 1000 ton beliepen. De Amsterdamse brandweer heeft na een paar uur hard werken het vuur weten te bedwingen. Eerst hedenmorgen ech ter was de nablussing voltooid. De schade is zeer aanzienlijk. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Matige wind tussen Noord en Oost. In de Noordelijke provin cies en in de kop van Noord-Hol land koel weer met van zee bin- nendrijvende mist- of wolkenban ken. Elders in het land overdag zonnig en vrij warm weer. ZONDAG: Zon op 4.48, onder 20.25; Maan op 3.43, onder 18.00. MAANDAG: Zon op 4.47, onder 20.26. Maan op 3.53, onder 19.13. De Vereenigde Staten hebben „baby"- atoombommen gemaakt, die klein ge noeg zijn om door straalvliegtuigen te worden vervoerd, zo is door ambtena ren te Washington verklaard. Het klei nere formaat betekende echter niet, dat de uitwerking minder krachtig zou zijn dan van de gewone atoombommen. Men zeide niet hoe groot de uitwerking van die baby-A-bommen wel kon zijn. Het Amerikaanse departement van defensie had geen commentaar op de onthullin gen. Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, (met verband voor het oog) wisselt enige vertrouwelijke woorden met Dean Acheson, de Amerikaanse Staatssecretaris, aan de conferen tietafel in Lancaster House te Londen, waar de besprekingen van de Grote Drie worden gehouden. Over vijf jaar De eerstvolgende wereldtentoonstel ling zal te Parijs in 1955 worden gehou den, aldus de minister van handel en nijverheid, Jean-Marie Touvet. De eer ste voorbereidende vergadering is reeds gehouden. De minister deelde nog mede, dat de tijdelijke bouwwerken tot een uiterst minimum zullen worden be perkt, en dat „een geheel nieuwe wijk uit de grond zal oprijzen". Twaalf jaar voor moord De 31-jarige ijzerbewerker P. J v. d B., die in de nacht van 5 op 6 April van het vorige jaar zijn 26-jarige echt genote in haar woning aan de Kome tensingel in Tuindorp Oostzaan (Am sterdam) met twee en veertig mes steken van het leven beroofde, werd gistermorgen door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Tegen hem was levenslange ge vangenisstraf geëist. Tengevolge der overstromingen is nog slechts één van de elf bruggen, die Winnipeg met St. Boniface en de voorsteden verbindt, geheel begaan baar. Vrachtauto's met manschappen en zandzakken om de gaten in de dijken te dichten moeten lange omwegen maken. In de nog niet overstroomde voorsteden worden de stations van trein en bus bestormd door personen die uit het gebied van de Red River willen vluchten. Minstens een achtste van het stadsgebied staat reeds onder water. Het peil van de rivieren, het hoogste sinds 1832, is opnieuw 15 cm gestegen. (Van onze correspondent te Londen) In Transport House, Labour's hoofd kwartier te Londen, is men begonnen met de voorbereidingen voor de vol gende algemene verkiezingen, die naar algemeen wordt aangenomen, dit na jaar zullen plaats vinden. Morgan Phillips, secretaris van de Labour Partij, deed een beroep op alle plaatselijke organisaties van de partij om hun propaganda ten top te voeren, met name in de agrarische districten. De partij-officials in elk der 625 kies districten is verzocht om zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingsfondsen bij elkaar te brengen. „Ik weet, dat dit voor Labour veel moeilijker zal zijn dan voor de Tories, die de grote \n- dustrieën achter zich hebben", zei Philips, „maar wij moeten ons uiter ste best doen". In Engeland zijn gemeenteraadsver kiezingen gehouden waarvan de volle dige uitslagen thans bekend zijn. De Conservatieven wonnen 279 zetels en verloren er 69. Labour: verlies 207 en winst 128; Onafhankelijken: verlies 167 en winst 58. De communisten verkre gen geen enkele zetel. De verkiezin gen zijn gehouden in grote steden, Lon den uitgezonderd. Er werd gestemd voor een derde deel van de gemeente raden. De Deviezennota De verbetering van de binnenlandse monetaire toestand is in het afgelopen jaar voortgegaan, zo heet het in de vijfde deviezennota van de minister van financiën aan de Tweede Kamer. De totale hoeveelheid geld nam in 1949 toe met 220 millioen gulden, hoofdzakelijk een gevolg van de verbeterde betalings balans. Het nationale inkomen is in 1949 waarschijnlijk gestegen van 12.7 milliard tot 14 milliard. Omtrent de monetaire vooruitzichten voor 1950 valt nog weinig te zeggen. De devaluatie en de besluiten der Ronde-Tafelconferentie leiden ertoe, dat de begroting voor 1950, die aanvan kelijk eên batig saldo van 20 millioen vertoonde, thans sluit met een tekort van f 220 millioen gulden. Ten aanzien van het handhaven van het monetaire evenwicht op langere termijn is naar het oordeel der rege ring voortdurende waakzaamheid gebo den. Het geleidelijk afnemen van de buitenlandse hulpverlening zal het ge vaar voor inflatie doen toenemen, zo dat vooral een verbetering van de be grotingspositie van het land nodig is. De tijd zal leren, of de vrijmaking van het handelsverkeer zal leiden tot een drukker handel, een toenemende De Tweede Kamer heeft zich gisteren door een aantal kwesties heengewerkt, die nog op afdoening wachtten. Zo is thans het wetsontwerp inzake afschaffing van de Ondernemingsbelasting en verhoging van de Vennootschapsbelasting met 78 tegen 4 stemmen aangenomen. Aanvaard werd de voorgestelde wijziging van de Drankwet, nadat een amendement van de heer Verkerk (A.R.) met 59 tegen 20 stemmen was aanvaard, dat de halvering van het vergunningsrecht voor lokalen, die gedurende het weekend gesloten zijn, handhaafde en de verhoging van het recht te niet deed. VLIEGTUIGBOTSING BOVEN EGYPTE EIST TIEN DODEN Men gelooft dat tien leden van de Britse luchtmacht om het leven zijn gekomen bij een botsing in de lucht tussen een Lincolnbommenwerper van de RAF en een jager tijdens een oefe ning bij Fayid in Egypte. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn nog niet gevonden. Hongkong legt beslag op vliegtuigonderdelen Vijftig in kratten verpakte en voor ontvangers in Tsingtoa (dat door de Chinese communisten is bezet) bestem de onderdelen van vliegtuigen waren reeds aan boord van een Brits schip gebracht, toen autoriteiten van Hong kong de zending lieten aanhouden. Het zelfde is destijds geschied met 71 vlieg tuigen, waarvan het gerechtshof te Hongkong moet uitmaken of zij het eigendom van de Chinese nationalisten of communisten zijn. Dezer dagen vierde het echtpaar OverduinHarteveld te Scheveningen zijn zeventigjarig huwelijksfeest. Op 22 of 23 Mei nota over Indonesië De regering heeft voorts medegedeeld, dat zij bereid is de Kamer in te lichten over de gang van zaken in Indonesië. Vermoedelijk zal op 22 of 23 Mei een nota kunnen worden aangeboden, zodat Dinsdag of Woensdag voor Pinksteren een openbaar debat kan volgen. De heer Gerbrandy heeft zijn interpellatiever- zoek na deze mededeling ingetrokken. Voordat het debat over de motie-Hof- stra werd hervat, heeft minister Lief- tinck medegedeeld, dat hij de vorige keer enige primeurs had willen bekend maken. Intussen is het wetsontwerp Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen in gediend, een ontwerp inzake toeslag op overheidspensionen heeft het departe ment verlaten en voorts heeft de rege ring zich ernstig beraden op de voort zetting der subsidiepolitiek. Zij houdt rekening met voortzetting na 1 Juli. De heer Hofstra (Arb.) heeft vervolgens zijn motie en na aanvaarding van artikel 1 van het wetsontwerp ook zijn amen dementen op de andere artikelen inge trokken. De heer Van de Wetering (CH) heeft voorts zijn interpellatie gehouden over het niet verlenen van de toegezegde duurtetoeslag op de Indische pensioe nen. Hij drong er op aan, deze alsnog te verlenen met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1949. Minister Götzen, die de interpellant beantwoordde, ontken de, dat zulk een toezegging was gedaan. De regering achtte een verhoging niet nodig en niet mogelijk. Wel is de re gering bereid, op pensioenen van min der dan f 400 per maand een hogere toeslag dan de thans geldende te ge ven, zulks met ingang van I Jan. 1950 en met uitzondering van die gevallen, Uonderd Duitsers, die wegens oorlogs misdaden in de gevangenis te Parijs zijn opgesloten, zijn in hongerstaking gegaan. Zij wensen herziening van hun vonnissen e:i soepeler voorschriften. Want zeggen zij zu Hause ist alles viel besser. Het kleinste radiotoestel letje ter wereld, dat zojuist in Engeland het licht zag, weegt slechts 28 gram. Het .is speciaal gebouwd voor het ge bruik in modelvliegtuigen en werkt op een golflengte van negen meter. Nog een ogenblik geduld, dan krijgen we televisie in ons vestzakje. O De Paus heeft als geschenk een in wit en geel uitgevoerde copieermachine aanvaard, die voor het Vaticaan is vervaardigd en die aan de voorzijde het wapen van de Paus draagt. O Een Mexicaan, die te rechtstond, omdat-ie het huis van zijn schoonmoeder in brand had gestoken, verklaarde dat hij zulks deed, omdat zij zich teveel met zijn huishouden be moeide. „Vier jaar calaboso" zei de kadi. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiif eigenaar drie olifanten, vijf en dertig paarden en een tijger bij Helmstedt over de grens te smokkelen, benevens nog acht beren. Hoe het precies in zijn werk ging stond er niet bij, maar ik zou het wel heel graag willen weten. Nee dank u, geen glasscherven. Ik lig zo héél goed! De Russen zijn met naald en draad on derweg om het gat in hun gordijn te stoppen. In Honduras is het bij de wet verboden om een auto te besturen, als men kans ziet, achter het stuur in slaap te vallen. Een New Yorker heeft getracht, op zijn manier het wa tertekort te verminderen. In plaats van water, dronk hij wekelijks een liter jenever en vier liter wijn en probeert nu teruggave van de accijns te krijgen. Omdat-ie het voor een goed doel deed. He Franse onderzoeker Henri Lothe is na een verblijf van zeven maanden in Hoggar (het centraal plateau yan de Sahara) weer in Algiers aangekomen. Daar heeft hij met zijn vijf medewer kers ontdekt, dat de Sahara vroeger met water bedekt is geweest. Dat ver moedde men al, maar nu staat het vast. In Tokio stond een vent terecht we gens het stelen van 22 kimono's en een zak rijst. Hij werd vrijgesproken omdat- ie officieel niet bestond. Twee jaar ge leden had hij zijn huis verlaten en in Mei van het vorig jaar was hij dood verklaard. Zulke dingen gebeuren in Japan. waarin de betrokkenen nog andere in komsten hebben. De heer Van de Wetering bleek hiermee tevreden te zijn gesteld. De heer Gortzak (CPN) ten slotte heeft een interpellatie gehouden over de nog steeds stijgende prijs van con sumptieaardappelen. Hij vroeg, waar om de prijs van aardappelen zo hoog was geworden en wat de regering had gedaan om zulks te verhinderen. Ook wilde hij weten wat er was gedaan om te garanderen, dat de consument goe de aardappelen tegen redelijke prijzen zou kunnen krijgen. Minister Mansholt heeft in antwoord hierop medegedeeld, dat er thans geen sprake zal zijn van een tekort, wel van een overschot. Er is geen sprake ge weest van prijsopdrijving. Wel heeft een neiging tot voorraadvorming bij de handel de prijsdaling belemmerd. De export is stopgezet, de verwerking van aardappelen tot zetmeel verboden. De stedeling vergeet, dat er goede zandaardappelen zijn voor 12 tot 13 cent per kilo en betaalt, mee uit een zekere mode, graag 18 tot 20 cent voor een kilo gekleurde of kleiaardappelen. Zandaardappelen zijn echter nog in voldoende mate aanwezig en dus zijn geen maatregelen nodig. Op 4 Mei heeft de fakir Merindah Burmanh zich te Rijssel in een kist met glazen deksel laten opsluiten, met de bedoeling, het wereldre cord vasten te breken. Als gezel schap heeft hij 110 adders meege nomen, zijn bed bestaat uit glas scherven. Toen dezer dagen een bezoekster hem op zijn bed van scherven temidden van zijn grie zelige lotgenoten zag liggen, kreeg zij het op haar zenuwen. Zij liet een zwaar handtasje op het glazen deksel vallen, waardoor een ruit verbrijzeld werd. De andere be zoekers renden in paniek de zaal uit, maar de fakir bleef rustig, hield zijn slangen in toom en liet een glazenmaker komen. Schietpartij te Djakarta Een Australische piloot van de Ga- ruda Indonesian Airways, Boderick, werd Donderdagavond te Djakarta ernstig gewond, toen twee militairen van de APRIS, de Indonesische fede rale strijdkrachten, op zijn auto scho ten om hem tot stoppen te dwingen De auto had een van de militairen van achteren aangereden, maar de chauffeur gaf geen gevolg aan de tot driemaal toe herhaalde sommatie tot stoppen. Nadat de militairen waar schuwingsschoten in de lucht nadden gelost, vuurden zij op de zich verwij derende auto en troffen Boderick in de maag. Zijn toestand is zorgwek kend. concurrentie en een beter gebruik van de productiemiddelen. Voor Nederland zal althans in het begin een stijging van de import optreden, met name uit Duitsland. Over de invloed van de devaluatie op onze betalingsbalans valt nog weinig te zeggen. Afbetalingen op buitenlandse credieten vergen thans een hoger be drag in guldens dan voorheen. De fun damentele problemen zijn niet opge lost. Wel zijn voor het bereiken van evenwicht in de betalingsbalans betere vborwaarden geschapen. Ten aanzien van de landbouwpolitiek wordt o.m. betoogd, dat Nederland waarschijnlijk ifi 1960 11 millioen inwo ners zal tellen. Dat maakt het nodig, de landbouwproductie uit1 te breiden. De productie van voedergewassen moet worden uitgebreid. Ook de productie van het grasland moet groter worden, door zwaardere bemesting, ensilering en droging van jong gras, e.d. teneinde de invoer van veevoeder te kunnen be perken, en toch een grote rundveesta pel te kunnen onderhouden. Uitbreiding van de suikerbietenverbouw zal kun nen leiden tot een belangrijke bespa ring op de invoer van suiker. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie heeft gisteren in Moskou een onderhoud gehad met de Sowjetrussische minister van buiten landse zaken Andrei Wysjinski. Over het onderhoud, dat bijna twee uur duur de, zijn geen nadere gegevens bekend gemaakt. Koolzuurcylinder explodeerde Vannacht even vóór twee uur wer den bewoners van de Lange Beesten markt en de Herderinnestraat in Den Haag opgeschrikt door een ontploffing in het café .Albert" op de hoek van deze twee straten. Door onbekende oorzaak was in het café brand ont staan en daardoor was een koolzuur cylinder, die voor de bierpomp ge bruikt werd, geëxplodeerd. Het gevolg was, dat vrijwel alle ruiten van het café en van de er boven gelegen etage en verschillende ruiten aan de over kant van de Herderinnestraat spron gen. Het vuur breidde zich snel uit en in korte tijd was het café, dat de ge hele parterre van het drie'verdiepin gen hoge pand besloeg, geheel uitge brand. De bewoners van de eerste ver dieping, moest met zijn twee kinderen in allerijl vluchten, evenals de familie die de tweede etage bewoont en de bewoners van verschillende omliggen de woningen. De brandweer verscheen met twee autospuiten en gaf met drie stralen water. Ook een ladderwagen rukte uit, doch hoefde geen dienst te doen. Reeds om tien over twee kon gemeld wor den dat men de brand, die kort voor twee uur was ontdekt, meester was. De politie stelt een onderzoek in. Te Pernis is gisteren met enigs plechtigheid de nieuwe olieraffinaderij van de Caltex in gebruik gesteld. De installaties hebben een raffinagecapa- citeit van 1 millioen ton, terwijl aan opslagruimte aanwezig zijn zes ruw- olietanks met een inhoud van 84.000 ton en tachtig tanks voor eind-produc ten met een totale inhoud van 560.000 ton. Eens per vijf dagen zal 'n tankschip met een inhoud van tenminste 14.000 ton uit Arabie de olie aanvoeren, die de raffinaderij zal verwerken. Het eindproduct zal in Nederland, Belgie, Zwitserland en ook in andere aangren zende Europese gebieden worden afge zet. De minister van economische za ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft de openingsrede gehouden. Voorts was o.m. aanwezig de heer Clarence Hunter, hoofd van de ECA- missie in Nederland. Op het I ofdkantoor van het Neder lands Oorlogsgraven Comité te Amster dam werd aan de heer W. J. van Uijck uit 's-Gravenhage het ere-lidmaatschap aangeboden van ,,T' British Legion". Deze onderscheiding, welke slechts bij hoge uitzondering aan niet-Britse on derdanen wordt uitgereikt, werd door Lord Walsingham namens „The British Legion" aan de heer Van Dijck aan geboden als bewijs van waardering van het Bjritse volk voor dc voortdurende zorgen waarmede hij in het bijzonder in de oorlogsjaren ondanks hevig ver zet van Duitse zijde, de graven van ge vallen Engelse militairen omringde.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1