Stad en Omgeving het Alcmaria" V. V. V. breidt gidsenkorps uit AGENDA Morgenavond prachtig slot van 'n uitstekend toneelseizoen Alcmaria Een interessante voordracht over oud-Alkmaar Broek op Langedfjk Intrede Ds A. de Zeeuw Het Groot Nationaal Kegelconcours Goede resultaten van Alkmaarse gooiers in de vrije baanwedstrijd v Castricum Tonelavond Forensen Het Ned. Rode Kruis hield Districts wedstrijden in Bergen Waf zou U doen in zon geval? Klap op de vuurpijl „Ik lach er om"' Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland in zo n Oudorp Eerste uitvoering Fanfare corps „Wilhelmina" H.R.C. h I MAANDAG 15 MEI 1950 ii Ruim 3500 vreemdelingen verzochten verleden jaar Alcmaria V.V.V. om een gids. Verwacht wordt dat in het ko mende seizoen dit aantal verzoeken zeker ook in verband met de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" nog zal toenemen. Aangezien Alcmaria V.V.V. uitslui tend amateur-gidsen ter beschikking stelt en dit korps zeker nog voor uit breiding vatbaar is, werd Zaterdag avond een contactavond belegd voor jeugdige amateurs en amatrices, waar- Van het merendeel de Handelsschool fcezocht. De voorzitter van Alcmaria V.V.V., de heer D. J. Scheffel, zeide verheugd te zijn, dat zovele jonge mensen zich in dienst der gemeenschap wilden stellen zonder de gedachte wat verdienen wij daarmede. Spreker betoogde, dat de vreemde lingen, vanwaar zij ook komen, onze medemensen zijn en daarom waardig ontvangen moeten worden. De gidsen zijn de ambassadeurs van Alkmaar. Naar de wijze waarop zij contact leg gen, wordt Alkmaar beoordeeld. Spre ker besloot zijn welkomstwoord met de hoop, dat het contact op prettige wijze in stann zal blijven. De inleider van deze avond, de heer M. v. d. Ploeg verzekerde, dat Alkmaar behalve de kaasmarkt nog zeer veel anders biedt. Bij het rondleiden van kleine groepen kan veel persoonlijk contact worden gelegd. Veel vriend schap is bij de goede oude Waag geslo ten en de banden daarvan strekken zich over de hele wereld uit. Spreker waarschuwde de jeugdige gidsen voor al niet opdringerig te zijn, door het koste wat kost diensten aan te bieden. De vreemdelingen hebben geen pretti ge ervaringen met het rondleiden door beroepsgidsen. Wat elders bedorven wordt, moet hier weer goed worden gemaakt en dat is tot heden steeds ge lukt. Een goed gids zijn is moeilijk Een wandeling door de stad beperkt zich niet alleen door de historische dingen ondei de aandacht der bezoe kers te brengen, doch strekt zich ook uit tot de meest uiteenlopende zaken. Het gidsenwesk bevordert ook de eigen algemene ontwikkeling door dat de vreemdelingen niet uitsluitend van ons. doch ook wij van hun leren. Wees een goed mens, drukte spreker zijn gehoor op het hart. Want een goed hart wordt internationaal gewaardeerd en ten slot te zijn alle mensen broeders. Van de buitenlanders zijn de Angel- saksers anders ingesteld dan de overi gen. Zij hebben instede van steeds te praten, meer oog voor de dingen, die zij waarnemen. Op humoristische wijze vertelde de inleider, dat teleurstellin gen bij het gidsenwerk niet uitblijven, doch dat neemt niet weg. dat onver droten verder moet worden gegaan. De heer v. d. Ploeg gaf vervolgens een overzicht van het ontstaan van Alkmaar en vertelde, dat blijkens een in 1517 gehouden volkstelling de stad toen nog geen 1500 inwoners telde. Welk een moed en doorzettingsvermo- Lustrumfeest buurtveren. Bloemwijk De geschiedenis zal wel uitwijzen, dat van de 74 tijdens de bevrijdings dagen opgerichte buurtverenigingen hier ter stede er maar weinige een lang leven beschoren zou zijn. Van de pl.m. tien verenigingen die er momenteel nog zijn is Bloemwijk er één en ter viering van het eerste lus trum werd Zaterdag in het Wapen van Heemskerk een feestavond georgani seerd. De heer Jonker, voorzitter van de ju bilerende vereniging, sprak een wel komstwoord en belichtte in korte trek ken doel en streven van de buurtver eniging Bloemwijk. Talrijke herinneringen aan het eerste lustrum zoals de aardappelactie, voet balwedstrijden ten bate van de t. b. c.- bestrijding en de vele gezellige avon den, werden aangehaald en alvorens zijn entree te beëindigen, dankte de heer Jonker alle organisaties en in stanties waarvan Bloe wijk zoveel vruchtbare en daadwerkelijke steun heeft ondervonden. Voor de vele ar beid in het belang van de buurtver eniging mochten hierna de bestuurs leden en him echtgenoten vele vrien delijke woorden horen en geschenken in ontvangst nemen van evenzovele sympathiserenden, o.a. de zusterver enigingen Rolia en D.V.V. Het officiële gedeelte was hiermede afgelopen en voor de feeststemming zorgden de familie Koks met de_ caba ret-show „Eet smakelijk". Het geva rieerde programma bestond uit schet sen, zang, muziek en de gebruikelijke intermezzi van de conferencier. Het is au fond een genoeglijke avond gewor den met uitstekende muzikale presta ties van Nick Koenders, xylophoon en Joop Kok, occordeon. Frans van Schaick verzorgde het vocale gedeelte. Hoewel het reeds anderhalf uur na middernacht was, vond een gezellig bal toch nog doorgang. gen moeten deze weinige mensen heb ben gehad om gezamenlijk van 1470 1520 de tegenwoordige Grote Kerk te bouwen. Het verkrijgen van stadsrechten, die o.a. inhielden dat wallen rondom een bepaalde gemeente mochten worden ge bouwd, betekende niet, dat die om walling dadelijk gereed was. In Alk maar was dit na 300 jaar nog niet ge reed. Sociale woelingen zijn onze stad niet bespaard gebleven. Men denke slechts aan het kaas- en broodvolk. Spreker onderstreepte de grote rol, die de Graven van Egmond en de Abdij te Egmond-Binnen in de ontwikkeling der stad hebben gespeeld. In de privi legies legde Alkmaar steeds de nadruk op het recht om markten te houden. Eén van die markten was de kaas markt. Zij is tot heden in stand geble ven en is geen show. Wij kunnen haar niet missen, zij is van enorme beteke nis als reclame- en aantrekkingsobject. De heer van der Ploeg besloot met de verzekering, dat de herinnering voor de vreemdelingen zich niet moet bepalen tot oude geveltjes en grachten doch tot de vriendelijke mensen van Holland. Onder applaus van de jeugdige gid sen dankte de secretaris van Alcmaria V.V.V., de heer J. Arntz, de heer Van der Ploeg voor zijn gloedvol betoog. Openbare propaganda-verg. van Stichting Part. Vervoer Zaterdagavond werd er in café Cen traal een openbare propaganda verga dering gehouden door de Stichting Par ticulier Vervoer. In zijn openings woord zeide de voorzitter van de afde ling Alkmaar, de heer G. Schot, het te betreuren, dat er bijna geen geregelde vervoerders aanwezig waren. Zij zien blijkbaar het nut van samenwerking niet in, aldus de heer Schot. Hierna kreeg de heer Joh. de Vos, voorzitter van de Stichting Particulier Vervoer, het woord. Hij wees op de noodzake lijkheid van de commerciale samen werking bij de vervoerders en hij sprak over de Stichting als federatieve overkoepeling van de commerciële combinaties en haar doelstellingen. Van vervoersbeleid was tot de oprich ting van de S.P.V. practisch geen sprake. De regering bekommerde zich weinig om ons bedrijf, aldus spreker. Na de oorlog heersten er dan ook chaotische toestanden. Binnenkort zul len we echter kennis maken met de wet auto-goederen-vervoer, die on langs tot stand is gekomen. Het vorig jaar werd de S.P.V. opgericht en hier door konden we in deze wet onze ge zamenlijke belangen behartigen. Het bestuur van de Stichting zal ten volle medewerken aan het wijzigen van eventuele wetspunten. Er zal een sa menwerking komen tussen overheid en bedrijfsleven. Vervolgens las hij de doelstellingen voor, die de Stichting Particulier Vervoer zich gesteld heeft. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Flamingo Road (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Moederlied (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: The third man (14 jaar). A.B.T., 8 uur: De avonturen van Don Coyote (14 jaar). Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling van werken van Jan van Herwijnen. DINSDAG Bioscopen, alle theaters gesloten. Gul den Vlies, 8 uur: De Haagse Comedie met „Ik lach er om". Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door Jeanne Demes- sieux. ONFORTUINLIJKE VOETBALLER. De voetbalwedstrijd AlkmaarKoe dijk werd gisteren gestaakt, toen een van de spelers van Koedijk, de heer Reijnedrs, zijn been brak. Het slacht offer is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. BOTSING. Zaterdagmorgen omstreeks half ne gen kwam de bestuurder van een bak fiets, die over de Noorderkade reed en links af de Frieseweg wilde inrijden, op de wegkruising in botsing met een wielrijdster. Het rijwiel werd ernstig beschadigd, en het meisje liep enkele verwondingen aan haar been op. Het ongeluk is te wijten aan onvoorzich tigheid van het meisje. Gisteren was het voor de Nederlands Hervormde Gemeente te Broek op Langendijk een grote dag, omdat haar nieuwe leraar, ds. A. de Zeeuw, over gekomen van Wanswerd (Fr.) zijn in trede deed. Ds. De Zeeuw werd des morgens bevestigd door ds. N. den Oudsten, van Alkmaar, met een pre dikatie over het woord uit Joh. 21, Weid mijne schapen. De nieuwe predikant sprak naar aan leiding van Ps. 3610b: In Uw licht zien wij het Licht. Het gaat, zo merkte spr. op, in deze dienst niet om mensen of toespraken, maar om wat de Heer tot zijn kerk te zeggen heeft. Het licht kan alleen worden verkregen uit Gods barmhartigheid, aan de voet van het Kruis. Aan het einde van de dienst heeft ds. De Zeeuw zich gericht tot de kerke- raad, kerkvoogden en notabelen, cate chisanten en jonge lidmaten, voorts tot de ringgemeenten, de consulent, ds. Postma van St. Pancras, ds. Den Oud sten, de gemeenteleden uit Wanswerd, die voor deze gelegenheid waren over gekomen Ds. Postma sprak uit naam van ker- keraad en ring de nieuwe predikant toe. In een enkel woord tot kerkeraad en gemeente spoorde hij dezen aan, om ook in de verhouding tot de omringen de kerken er niet aan te twijfelen, dat God een God is van wonderen, die ons heen helpt over wat ons onmogelijk schijnt. Op zijn verzoek werd ds. de Zeeuw toegezongen gez. 2631. De dienst werd gesloten met het zingen van gez. 208 13. Zo is dan gisteravond de eerste helft van het Nationaal Concours gepas seerd. Na ons overzicht van Vrijdag avond is er in de corpswedstrijden niet veel veranderd. Alleen de dames heb ben in de corpswedstrijd voor 5- en 3- tallen de stand beduidend opgevoerd. Opvallend is het, dat dames en heren kegelaars uit Amsterdam en Haarlem meerdere malen naar Alkmaar togen om hun geluk op de vrije baan te be proeven. Ook de bekende craks uit Alkmaar hebben beslag gelegd, althans voorlopig, op de bovenste plaatsen in de Vrijebaanwedstrijd. Hieronder volgt de volledige stand tot en met Zondagavond. Korps 5-tallen heren: B.B.B., A'dam 332; Intiem A'dam 331; K.I.K. Zutphen 326; V.V.V. R'dam 326; De Prins, Haar lem 324; E.S.V. Maastricht 318; H.V.K. Haarlem 317; Houdt Plank, Bussum 315; De Sociëteit, Alkmaar 315; Acht om de Lange, Leeuwarden 311; „Haarlem" Haarlem 310 Op de Lat, Purmerend 309; O.K.E. Rotterdam 305; Kunda, Bilthoven 304; Richten-Rollen, Haar lem 300. Hoogste Korpsgooier: J. Te Neijen- huis, Haarlem 82. Korps 3-tallen Heren: Op de Lat, Purmerend 180; D.O.K., Rotterdam 177; Houdt Plank, Bussum 172; D.V.V., Haarlem 170; Naast de Plank, Haarlem 167; Houthakkers, Alkmaar 166; N.W. T.L., Amsterdam 162; Intiem, Amster dam 161; Alle negen, Terborg 158; V.V. V„ Rotterdam 158; De Prins, Haarlem 157; Alles Om, Velsen 155; K.I.K., Zut phen 155; Jas Uit, Oosterbeek 154; P. A. X„ Haarlem 153. Hoogste korpsgooier: A. Radder, Rot terdam 73. Korps 5-tallen Dames: Doe je Best, Rotterdam 299; Vredelust, Schagen 290; Ophouden Wint, Alkmaar 281; D.V.K., Amsterdam 277; Raak, Amsterdam 269; Bltjf Sportief, Haarlem 261; D.I.O. Delft 259; Zet 'm Op, Alkmaar 257. Hoogste korpswerpster: Mevr. Brink- heyer, Amsterdam 73. Korps 3-tallen Dames: Ophouden Wint, Alkmaar 148 D.I.O., Delft 145; Vredelust, Schagen 137; Vredelust, Schagen 132; D.V.K., Amsterdam 119: De Oldehove, Leeuwarden 118; De Oldehove, Leeuwarden 116; Emergo, Hilversum 110. Hoogste korpswerpster: Mej. G. Gronsveld, Debt 53. Personeel Heren: Coffenc, Amster dam 109; v. d. Berg, Haarlem 107; J. Bulder, Hengelo 105; J. Smolenaars, Haarlem 103; J. Te Neijenhuis, Haar lem 103; G. v. d. Post, Alkmaar 102; Si mons, Utrecht 100; Muller, Bussum 100; Heykamp, Utrecht 100; Nieuwveen, Alkmaar 100. Personeel enkele kaart Heren: v. d. Berg, Haarlem 45; Te Neijenhuis, Haar lem 41; Muller, Bussum 40; Coffenc, Amsterdam 40. Personeel Dames: Mevr. Metselaar, Alkmaar 101; Mevr. Groenendijk, Rot terdam 91; Mevr. Met, Alkmaar 90; Mevr. Köllmann, Alkmaar 85. Personeel enkele kaart Dames: Mevr. Groenendijk, Rotterdam 40; Mevr. Metselaar, Alkmaar 37; Mej. Nelis, Alkmaar 36. Jubileum Heren: S. Kaasenbrood, Haarlem 120; E. Hofman, Bilthoven 108; Bouman, A'dam 107; Mr. M. Schuur man, Alkmaar 106; T. Slot, Enschede 105; A. Schellinger, Alkmaar 105; Ver- vetjes, A'mSterdam 103; W. Spoor, Hoo- gezand 102; Stoelman, Haarlem 101; Servaas, Amsterdam 101. Jubileum Dames: Mevr. Schoonho ven, Alkmaar 96; Mej. van Eem, Scha gen 89; Mevr. Servaas, Amsterdam 88; Mevr. Visbach, Den Haag 88. Vrije baan Heren: Köllmann, Alk maar 45 5x; C. H. de Lange, Alkmaar 45 3x; G. v. d. Post, Alkmaar 45 2x; De Boer, Alkmaar 45 2x; Genefaas, Alkmaar 45; Lubberman, Ter Apel 45; Nefkens, Amsterdam 45; E. Brink, Alk maar 44 A. Winder, Alkmaar 44; Neef- kens, Alkmaar 44; M. de Haas, Scha gen Otter, Alkmaar 44; Kelder, Alkmaar 44; Modder, Alkmaar 44; 6. Klerk 43 2x; J. de Bakker, Alkmaar 43 2x; H. Klaassen, Den Haag 43; J. Engelenberg, Haarlem 43; Te Neijenhuis, Haarlem 42; v. d. Raadt, Velsen 42; D. Boot, Bilthoven 42; J. Schouten, Haar lem 42; J. Boom, Alkmaar 42; J. Brink, Alkmaar 41; Mr. Schuurman, Alkmaar. Vrije baan Dames: Mevr. De Haan, Haarlem 40; Mevr. Bosch, Alkmaar 39 3x; Mevr. Pieké, Amsterdam 39 2x; Mevr. De Haas, Schagen 39 2x; Mevr. A. Kramer, Rotterdam 39; Mevr. Lust, Alkmaar 39; Mevr. J. Rodenhuis, Am sterdam 38; Mevr. Bekker, Rotterdam 38; Mevr. Kaasenbrood, Haarlem 37 2x; Mevr. Metselaar, Alkmaar 37; Mevr. Groenendijk, Rotterdam 37; Mej. v. d. Eem, Schagen 37; Mevr. Uitert, Alk maar 36; Mevr. Schumacher, Den Haag 36; Mevr. Servaas, Alkmaar 36. maar beter r (en chemisch)! fASRiEKVOORMEER 3. ALKMAAR. IEL 3548 (K 2200). WINKEL: &CH0U1ENSIR. 24, ALKMAAR. IEL. 4584. DEPOT: I. H M. 4. BROEDER, BERGEN STATIONSSTRAAT 4. TELEFOON 2414 (K 220» DE VEEMARKT Aangevoerd: 74 vette koeien 430 1125; 200 nuchtere kalveren (slacht) 3065; 8 magere schapen 70 80; 251 varkens per kg 1.471.51. Voor het eerst na lange tijd heeft het bestuur van de forensen vereniging Zaterdagavond in café Roosendaal een toneelavond voor haar leden en begun stigers gegeven. Het initiatief mag ge prezen worden. De organisatie wa« best verzorgd en de band tussen de leden is door deze feestavond zeker weer nauwer aangehaald. „Polly Perkins", een spel van liefde en list, werd ten tonele ge bracht door een amateurgezelschap uit Amsterdam. Dit gezellige stuk werd verdienstelijk opgevoerd en door het aanwezige publiek zeer gewaardeerd. Het langdurige en hartelijke applaus was ten volle verdiend. Er heerste Zaterdagmiddag een on gewone drukte in en rond het gebouw van het Rorde Kruis Korps aan de Karei de Grote Laan; er werden districtswedstrijden van Rode Kruis Korpsen voor District I van Noord- Holland gehouden. Vier afdelingen na men hieraan deel, t.w. Alkmaar, Be verwijk, Heiloo en Bergen. Elke af deling kwam uit met een Helpsters- en een Helpersploeg, elk van vier per sonen. Jury-leden waren Dr. v. Gelder te Bergen, Dr. Degenaar te Alkmaar, Dr. Dijkhuizen te Alkmaar, Dr. Fransen te Helder, Dr. Brugman te Uitgeest, Dr. v. Engeland te Bergen, Zr. Kievit te Alkmaar, Zr. Winder—Visser te Helder. De helpsters zagen zich geplaatst voor 't volgende geval: Aan haar noodzie kenhuis meldde zich een man. Het viel op, dat hij onvast op zijn benen stond, een licht rode blos op de wan gen had en kersrode lippen. Hij zei. wat duizelig en misselijk te zijn en erge kloppende hoofdpijn te hebben in de slaapstreken. Zij lieten de man binnen en besloten hem als patiënt op Postharmonie behaalt prijzen Op het concours van de Westfriese Bond in Wijdenes heeft onze Posthar monie gister groot succes gehad. Ër werden niet minder dan twee eerste prijzen behaald, nml. een le prijs met 104 punten voor het hoogste aantal punten in de marswedstrijd (een lau werkrans en een beker) als extra prijs voor het hoogste aantal punten en een le prijs met 509 punten voor de concertwedstrijd. Interessante gebeurtenissen in 't Gulden Vlies Donderdag (Hemelvaartsdag) komen de Ki- lima Hawaiïans in „He* Gulden Vlies" met ,,'n Show Uit Duizenden", met medewerking van Neêrlands populaire humorist Kees Pruis. Bill Kilima en zijn Cowboys, Wim en Bram Scholte zangers met gouden stemmen, en Ce line de Vries Musical Act. Vrijdag 19 Mei komt de H.O.V. met een Beethoven-cyclus. Solist is Theo v. d. Pas. De eerste en zevende Symphonie en het eerste piano-concert staan op het programma Aanbesteding riolerings- en bestratingswerk Voor het maken van grond-, riode- rings- en bestratingswerk, bleek op de aanbesteding, die Vrijdagmiddag in de Raadszaal te Middenbeemster werd ge houden, veel belangstelling. 26 Aanne mers leverden hun opgaven in. Als laagste inschrijver kwam uit de bus: de fa. Moei en Hermes te Alk maar, voor een bedrag van f 34.215, no. twee was J. van 't Hek en J. Stroét te Hoorn voor f 38.490 en drie de fa. Koenraad Lampe uit Haarlem met een bedrag van f 39.497. Overige inschrijvers waren de vol gende deelnemers met de achter hun naam vermelde bedragen: fa. Bosland en Zn f 52.700,50, J. Tol te Volendam f 46.500, N. Tol te Volendam f 47500, fa. Gebr. Klaveren f 42420, Th. Tuip te Volendam f 44347, A. Westerveld en Zn. te Amsterdam f 45620, A. v. Voor den te Amsterdam f 45500, Th. Polman te Heiloo f 39928, W. Mastenbroek te Volendam f 44425, fa. N. P. Brinkman en Zn. te Purmerend f 49470, P. Bos en C. Kok te Amstelveen f 54078, Th. Mas tenbroek te Volendam f 44400, Th Veerman te Volendam f 47500, W, Jonk te Volendam f 4650Q, J. vd Heide te Amsterdam f 45420, fa. J. Wittebrood te Beemster f 45000, Aannemers Bedrijf Huiberts en Punt te Alkmaar f 43.900, A. J W. Paulus te Amsterdam f 46400. A, P v. Akker te Amstelveen f 45500. fa. C. de Jong en Zn te Wormerveer f 53,600. S Steurs te Volendam f 45500 N V Gebr Kevel te Amsterdam f 40177 en Joh. Twisk te Castricum f 41200. De begroting was f 37911. De gun ning zal waarschünlük olaats hebben na een on Dinsdae te houden vergade ring van B. en W. van de gemeente Beemster, voor wiens rekening de werken zullen worden uitgevoerd. ALS MORGENAVOND voor de laatste maal het toneelgordijn In „Het Gul denvlies" valt, dan is daarmede een seizoen afgesloten, dat uitstekend mag worden genoemd. Wij hebben in Alk maar zoveel moois gehad, dat het een onbegonnen werk is er een opsomming van te geven. Men kan zonder overdrij ving zeggen, dat er geen tweede stad van deze omvang in Nederland is, die zoveel goede gezelschappen met zoveel beste stukken op de planken heeft ge zien. Wij achten dit voor het culturele leven van ongemene betekenis en wij weten ons de tolk van velen, als wij een woord van grote erkentelijkheid voor dit alles schrijven jegens de heer W. Mooij, die het weer heeft klaarge speeld Alkmaar vrijwel week aan week iets voor te zetten dat de moeite waard was. Morgenavond wordt dit seizoen be sloten met een voorstelling door de Haagse Comedie (onder leiding van Cees Laseur) van Noel Cowards enor me blijspel „Ik lach er om". Wij achten dat om meer dan een reden een beste greep. Dit stuk immers is van een vlotte lichtheid, die het hij voorkeur geschikt maakt voor een zomeravond, ais men op „zwaar" toneel niet meer is ingesteld. Maar daarenboven is het dermate uitnemend geschreven en van zo verrassende geestigheid, dat het een waardig slot en tegelijk een hoogte punt zal vormen. Wie de gehele winter geen toneel zag, ja, wie eigenlijk nooit naar de schouwburg gaat, die moest morgenavond eens in „Het Gulden Vlies' 'gaan zitten om zich te doen on derdompelen in zulk een hoeveelheid geestige waanzin als alleen Coward maar vermag samen te ballen in drie bedrijven blijspel van de bovenste plank. Het was in de donkere dagen rond Kerstmis, dat wii Cees Laseur en zijn metgezellen „Ik lach ej> om" zagen soelen in de Haagse Schouwburg. Ge moet Den Haag kennen, om te weten hoe plechtig, hoe büna-devoot en inge togen hoe stijfjes en keurigjes men daar ter schouwburg tijgt. Het is een altoos weerkerend ritueel van knikjes en buiginkjes tussen ambtenaren en ambtenaren, hoge en hogere persoon- lükheidjes; het is een show van japon nen en sieraden en dat alles in een ietwat gewilde voornaamheid, die het volstrekte tegendeel vormt met de wel eens wat nonchalante wijze-yan-doen in de provincie. Maar: toen kwam Cees Laseur als de van vrouwen omringde en verafgode en schandelijk verwende en niet hele maal honderd percent morele toneel- held Garry Essendine. En toen kwam de vreemde, sigaretten rokende huis- houdster-met-de-handschoenen, die Brenda Lindbergh speelde. En de mooie Annie" van Duyn (op de ochtend after the night before en in Essendine's pyama). En Myra Ward, als de vol maakt onbewogen en „als een zware tank" door het leven gaande secreta resse. En Ida Wasserman als de ge scheiden. maar zorgzame echtgenote en Jgn Rete) als een volslagen gekke dichter en schrijver in de meest idiote dialogen die nog ergens over het voet licht zijn gebracht. Enfin: toen begon er op het toneel een ware heksenketel van de meest zotte verwikkelingen en de meest amusante toestanden te ont staan. En toen ging er een vuurwerk van geestigheid de lucht in, zo brillant, dat men dit stuk direct tot het beste kon verklaren, dat Noel Coward uit zijn productieve brein toverde. Er was in die deftige Haagse Schouwburg binnen het kwartier geen greintje stijfheid meer overgebleven. Ze was weggevaagd door de orkanen van de lach, die bijna drie uren lang telkens weer uitbundig oplaaiden. Wie dit heeft meegemaakt zou het graag iedereen gunnen, die het nodig heeft eens een avond volkomen zorgen en moeite en lasten te vergeten. En wie heeft dat niet? Wie van ons heeft er geen behoefte aan, eens een avond waarlijk u i t te zijn, eens een avond beschaafd vermaak van het beste ge halte te hebben? We bedoelen niet het vermaak van de zingende komieken en de goochelende humoristen, maar het vermaak, dat geestig en puntig en vol komen verantwoord het leven weer kaatst in een lachspiegel. En dat ons onszelf laat zien en ons voluit laat la chen om de grappige dwaas, die de mens kan zijn. Wel, morgenavond in „Het Gulden Vlies", bij het einde van het toneelseizoen, komt het beste van het beste. Dat de heer W. Mooij dat voor het laatst heeft bewaard, is er het bewijs voor, dat hij behalve schouw burgdirecteur ook een groot regisseur is. 71. De tentoonstelling is geopend en misten enz. enz. U zult waarlijk gelo- iedereen mag nu naar binnen. Maar eerst houdt de burgemeester nog een toespraak. „Dames en Heren, hiermede open ik plechtig de grote voedselten- toonstelling, die zo treffend genoemd is: „Luilekkerland". En ik moet zeg gen deze tentoonstelling doet haar naam eer aan. Wat U hier allemaal straks te zien krijgt, zijn de meesterwerkjes van onze bakkers, kruideniers, slagers, bloe ven in een écht Luilekkerland terecht gekomen te zijn. Maar wat U hier straks allemaal zien zult, is door 02ize eigen mensen gemaakt, mensen waar wij met recht trots op kunnen zijn. Ik zal U echter niet langer ophouden Gaat naar binnen en overtuigt Uzelf" Met een hoeraatje stromen de bezoe kers naar binnen. te nemen op het enige bed, dat nog vrij was en te handelen, zoals hij ieder patiënt die opgenomen wordt. Nadat de patiënt volgens de regels op bed gelegd en verzorgd was, zei de jury: de ademhaling is opgehouden en er is geen pols meer; urine en ontlas ting zijn afgelopen. Na 3 minuten K.A. zei de jury: de ademhaling is weer teruggekomen, u kunt hem verder gaan behandelen. De heren konden hun krachten be proeven aan de volgende opgave: In een fabriek springt een lederen drijfriem. Doordat de bescherming juist weggenomen was, treft het leer een arbeider tegen de buitenzijde van diens rechter dijbeen. De man valt voorover en kan niet meer opstaan. Hij is bij kennis, kreunt van hevige pijn in het rechter dijbeen en durft het niet te bewegen. Een tweede arbeider wordt ook ge troffen door een eind van de drijfriem en wel tegen zijn linkerborsthelft. Hij laat zich in halfzittende houding zak ken naast een machine, waarop hij zich met de linkerarm blijft steunen. Hfj klaagt over hevige pijn in die linker borsthelft, vooral bij de ademhaling en het hoesten. Gevraagd worden eerste hulpverleningen en vervoer. Er is een hindernis, waarop de baar niet kan rusten. Helpsters en helpers verrichten hun moeilijke taak onder het speurend oog van de juryleden, die ten slotte de vol gende uitspraak doen; HEREN: 1. Beverwijk met 1013 pnt., 2. Alkmaar met 946 pnt.. 3. Bergen met ,750 pnt. en 4. Heiloo met 595 pi# Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 1100. DAMES: 1. Beverwijk met 780 pnt., 2. Alkmaar met 706 pnt., 3. Bergen met 605 pnt. en 4. Heiloo met 470 pnt. Mexi- mum aantal 1240. Beverwijk zegevierde dus over de hele Hni& en zal straks kunnen deel nemen aan de te Alkmaar te houden Kringwedstrijden, die in - September zullen worden gevolgd door de Lan delijke Wedstrijd te Nijmegen. Zaterdagavond gaf ons Fanfarecorps „Wilhelmina" haar eerste openbare uitvoering in het verenigingsgebouw. De zangvereniging „Sursum Corda" en het toneelgezelschap T.O.C. verleen den deze avond hun medewerking. De zaal was bctioorlijk gevuld. On der leiding van de heer Peetoom uit Alkmaar opende het fanfarecorps. De wijze, waarop de verschillende num mers werden gespeeld, dwong respect af, in het bijzonder voor de leiding. Als men bedenkt, dat het corps pas in 1949 is opgericht, kan men niet anders dan vol lof zijn voor hetgeen het thans presteert. Een langdurig applaus ver tolkte de waardering van het publiek. Door de zangvereniging „Sursum Corda" gewoon is, wjrden deze liede heer Himmelreich enige nummers ge zongen. Zoals men dat van „Sursum Corda" gewoan is, «-erden deze liede ren op voortreffelijke wijze gezongen. Een woord van bijzondere lof past hier aan het adres van mevr. Himmel reich—Cornelissen, die een drietal mooie solo's ten gehore bracht. Het toneelgezelschap T.O.P. bracht een blijspel getiteld „Professor Daantje". T.O.P., die op het gebied van toneel haar sporen reeds heeft verdiend, oogstte met dit spel veel succes. Bij al het mooie van deze avond werden bij ail spel ook de lachspierens terdege in beweging gebracht. Het was een ge notvolle avond en ieder keerde vol daan huiswaarts. 20 14 3 20 12 5 20 10 5 19 8 3 20 6 7 19 6 6 19 6 5 20 5 7 19 5 6 20 5 4 20 5 3 Het is Alcmaria nie winstpunt op Zaandijk 1 dat Donderdag in Bev Gemeentelijk Sportpark uitgemaakt wie van bel motie-degradatiewedstriji komen. Het krachtsvers wel zeer gering geweesl Zaandijk hebben 16 wl haald en De Spartaan, di plaats eindigde had sle meer. Vriendenschaar en Vol met hun achttien punter dans ontspringen en UW hadden slechts viei dan onze stadgenoten. In 3C was geen beslii voor het kampioenscha; ward speelde tegen de i gelijk tegen Zilvermeeuw het tegen Schagen beter, hampioen werd en Schag wedstrijden moet spelen, was: H. R. C. Alw. Forw. A. P. G. S. Vitesse Zilverm. Terrasvogels S. D. W. D. I. O. Klnhoim Schagfen Beverwijk In de eerste klasse C v hollandse voetbalbond mo Kaagvogels met een 22 noegen nemen. De Schi speelden dus een kostbï kampioen werd nog niet de wedstrijd tussen Alkn dijk (dat met SRC aan wegens een beenbreuk r gestaakt. De stand was ti even geduld wat het k van deze afdeling betreft. Verder werden in de K gende wedstrijden gespeel LSW 2—Wiron 2—2; I vogels 72; PettenGe» Callantsoog—Alcmaria 4 dijkForesters 13; Ko Meervogels A uitgest.; 1 Jong Holland 2 uitgest.; randers 23; Schagen 1—2; Hugo Boys—Ursem Bovs 2—CSV 2 1—3; Bert 1—5. 1 C: Alkmaar—Koedijk Kaagvogels 2—2. 3 H: DTS 3—VIOS 2 2- Winkel 2 0—3. 4H: Alcmaria 6Limme Poestkoke gewe kampioen In Wormerveer werden einde biljartwedstrijden g( sen een achttal districtskar elkaar strijd moesten lev titel van Gewestelijk kami Holland, Zuid-Holland en I derde klasse klein biljart. Destijds werd J. F. Poe pioen van district Alkma dus ons district in de Za; woordigen. Hij heeft dat ui daan want met slechts één eindigde Poestkoke op de en bracht, met het voor goede gemiddelde van 3.25 oenstitel naar Alkmaar. De eindstand van dit toi J. Poestkoke 7 6 6 99 J. Smit 7 5 6 (Zaanstreek) P. W. G. Noorts 7 4 61 (Amsterdam) C. Dekker 7 4 6! (Alkmaar) P. Gorter 7 3 6; (Zaanstreek) P. Meuleveld 7 3 51 (Den Helder) J. Kranendonk 7 3 5f (Utrecht) P. Breed 7 3 4E (Schagen) Damclub Heil Op de slotavond van d werden aan de kampioenen uitgereikt. Het volgend sei September een aanvang nei De eindstanden zijn als v Groep 1: C. de 'Graaf Tuinman 18—25; A. Dekkei Verver 1819; J. Geuzebroe Srprenkeling 1818; J. de 17; C. Adrichem 1813; I 1813; S. Schurer 1811. en P. Beukers of C. Adriche ren naar het tweede tiental Groep 2: S. de Geus 16—2 genboom 16—20; P. Oud 16- man 1616; Jb. Helder Spaans 16—14; A. Kroon 16 Jong 1613; A. Winterink li Geus en W. Hoogenboom naar het eerste tiental. A. depadeert naar het derde t Groep 3: A. Sprenkeling 2 kerman 2028; C. Lieshout 2 20—24; A. Alleman 20—23; Werff 20—23 C. Bruin Weyers 20—17; B. Sluisman Smit 20—7; S. Hottentot Sprenkeling en Slijkerman j naar het tweede tiental. VISSERIJ-BESOMMIN IJMUIDEN Besommingen Zaterdag: IJmuiden 71 f9200; Schevi f 13000. Loggers: Scheven f 4180; IJmuiden 129 f 4900; f3870; Katw' k 76 f5030. I IJmuiden 213 f165; IJmuidei Katwijk 21 f 835; Katwijk 92 wijk 189 f155.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2