DE BOER A PRAATJES Stad en Omgeving AGENDA Training voor de H.L.O, Rode Kruis vraagt collectanten C O R S ETTE N Corsettenhuis De Rijp Van Ulsen vliegt het Koninklijk Paar Bergen Heer-Hugov/aard In Memoriam P. Smit Beemster Burgerlijke Stand Sportkleding i? nrvBDAG s» Mm wa» Het werkcomité Alkmaar van de Nationale Vereniging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwikke ling brengt ter kennis, dat de oefe ningen ter voorbereiding van het exa men voor het HLO-diploma op 25 Mei te 19 uur zullen aanvangen. In afwijking met vorige jaren zal nu geregeld op Donderdagavond wor den geoefend, omdat deze avond voor velen gunstiger is. De oefeningen vin den plaats op het athletiekveld van het gemeentelijk sportpark te Alk maar en staan onder leiding van de heer Th. A. Baasbank, leraar licha melijke oefening M.O. Het is de bedoeling om ieder, die niet op andere wijze daartoe in de ge legenheid is, goed onderwijs op het gebied van de lichamelijke oefening te geven, zodat zij in staat zullen zijn om aan de eisen gesteld voor het behalen van het HLO-diploma, te vol doen. De examens voor dit diploma zullen zoals gewoonlijk in September wor den gehouden. Laten zij die prijs stellen op een harmonisch ontwikkeld lichaam aan deze oefeningen deelnemen. Athletiek, zwemmen, wielrijden en wandelen vormen de onderdelen waarop ge oefend wordt. De eisen die aan het behalen van het diploma worden ge steld zijn zeker voor hen die hiervoor regelmatig oefenen bereikbaar. Alkmaar heeft op het gebied van de HLO steeds een eerste plaats in het land ingenomen. Echter moest men deze eervolle eerste plaats in 1949 aan Dordrecht afstaan. Het aantal deelne mers was toen 216, waarvan er 211 slaagden. Hierbij dient dan nog te worden aangetekend, dat het over grote deel der deelnemers bestond uit scholieren. Het werkcomité verwacht allen die interesse hebben voor het HLO-werk Donderdag 25 Mei op het gemeentelijk sportpark te Alkmaar. Deelnemers wordt verzocht hun sportkleding mee te nemen. Inlichtin gen en opgave voor deelname kun nen gericht worden aan de overdekte zweminrichting, Canadaplein te Alk maar en aan de heer P. de Wild, Van Doornstraat 11 Heiloo. Inside-overzicht Gunstige resultaten voor Alkmaarse tennisclub De resultaten van dit weekend wa ren voor onze Alkmaarse tennisclub uitermate gunstig te noemen. Zaterdag werden beide juniorteams ongeslagen kampioen van hun afdeling, terwijl er nog één wedstrijd te spelen is. Het be zit van sterke junioren is voor iedere vereniging van het grootste belang, want hieruit moeten de nieuwe com petitiekrachten voortkomen. Op dit punt is er dus alle aanleiding om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. De kampioenen zullen een beslis singswedstrijd tegen elkaar spelen om uit te maken, wie zich het sterkste team van Noordelijk Noord-Holland mag noemen. Inside I presteerde het om in Am sterdam tegen Joy II gelijk te spelen, waardoor het zich voor de laatste plaats vrijwaarde. Een fraai succes, vooral te danken aan de successen in de enkel spelen. Inside II, dat al kampioen was, speel de gelijk met Groenendaal en bleef dus ongeslagen. Enkele Alkmaarders kre gen echter hun eerste nederlaag te slik ken, want de in degradatiegevaar ver kerende bezoekers boden heftige tegen stand. Inside III behaalde, na een titanen gevecht (men zie slechts de uitslagen) eveneens een gelijk spel en is nu ook buiten gevaar. De Aemstelspelers had den alles op een overwinning gezet, 's Avonds om 9 uur werd de laatste bal geslagen, die aan Inside het gelijke spel bezorgde. Inside IV had een vrije dag. Uitslagen: Inside IJoy II 44. mej. W. Taschemevr. Bos 61, 63; mevr. Schuurmanmevr. Baas 62, 60; dr. De JongKrabbenbos 16, 26; mr. SchuurmanWeyerman 86, 57, 64; dames Schuurman en Tasche dames Bos en Baas 36, 64, 46; De Jong en SchuurmanKrabbenbos en Weyerman 36, 46. heer en mevr. Schuurmanmevr. Bos en Krabbenbos 16, 61, 36; mej. Tasche en De Jong mevr. Baas en Weyerman 63, 62. Inside IIGroenendaal II: 44. mej. Koppenmej. Van Deventer 26, 46; mej. M. Koelmevr. Van Bellen 108, 6—3; G. VerroenLoman 63, 63; D. KerssemakersTen Oever 36, 57; dames M. Koel en A. Meurs-Post- madames v. Bellen en v. Deventer 62, 26, 62; Verroen en Kerssema kersLoman en Ten Oever 62, 36, 36; Mej. Koppen en Verroenmevr. Van Bellen en Loman 26, 46; mevr. Meurs en Kerssemakersmej. v. De venter en Ten Oever 60, 63. Inside III—Aemstelspelers III 44. Mej. A. Koelmej. Van Balen 75, 79, 26; mej. A. de Riemevr. Iserief 46, 26; H. van GooiJ. Spruyt 86, 61; A. BruinP. Iserief 61, 62; dames A. Koel en De Riedames Iserief en Van Balen 75, 57, 57; Van Gooi en BruinIserief en Spruyt 26, 62, 64; mej. A. Koel en Van Gooimej. Van Balen en Spruyt 46, 57; mej. A. de Rie en Bruinheer en mevr. Iserief 46, 119, 64. Dierenbescherming Het bruine hondje dat Donderdag op het Stationsplein zwervend was aangetroffen is niet door de eigenaar afgehaald. Het is ter beschikking voor liefhebbers. Kentekenen: klein, bruin, teef, p.lm. I1/2 jaar oud. Indien niet afgehaald wordt net dood gemaakt. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. De slachtveemarkt van Maandag De aanvoer der koeien was iets min der dan de beide voorafgaande weken. De animo der slagers was echter groot, vermoedelijk als gevolg van het feit, dat geen van hen gaarne aan bevroren vlees wil beginnen. Men verwachtte al gemeen een lagere notering op de slachtveemarkt, doordat er reeds bevroren vlees in de handel is gebracht. De kleine aanvoer en grote animo waren hier echter voldoende compensatie voor, zodat er Zelfs hogere prijzen genoteerd werden dan voorheen. Er werd per kg. besteed pl.m. f 2,80—f 2,90, terwijl voor zeer prima dieren f 3 per kg. werd be taald; de mindere soorten evenredig minder. De aanvoer van nuchtere kalveren houdt gelijke tred met het verstrijken van het voorjaar en is dus kleiner. Er werd dan ook evenals vorige week veel geld besteed. Uit de been komt dit zeker neer op f 2.60 per kg en hoger. De handel was zeer vlot. Het flinke aantal varkens bracht een prettige reuring, zij noteerden echter lagere prijzen. Of dit een gevolg was van de grote aanvoer lijkt onwaar schijnlijk, want, naar verluidt liggen de volgende prijzen iets hoger, dan die van andere markten. Gemiddeld f 0.73 per yt kg., lichtere varkens iets minder. Het begin der markt was aarzelend, later echter vlot en vlug, zodat alles verkocht werd. De veemarkt van 29 Mei wordt i.v.m. de 2e Pinksterdag versteld naar Dins dag 30 Mei d.a.v. Drie botsingen op één dag Gistermorgen omstreeks tien uur ver zuimde een wielrijdster, die over de Zilverstraat reed, aan een van de Oude gracht komende motorrijder voorrang te verlenen. Zij werd tegen de grond geworpen, waardoor zij enige schaaf wonden aan het rechterbeen opliep Het achterwiel van de fiet. werd ge heel vernield. Hoewel de motorrijder geen schuld trof, verklaarde hij zich bereid de schade te vergoeden. Omstreeks twaalf uur had op de hoek van de Bleekerslaan en de Prins Hendrikstraat een botsing tussen een automobilist en een wielrijder plaats. De auto, die uit de Prins Hendrikstraat kwam, reed geheel links van de weg. De chauffeur trachtte door sterk rem men een botsing te voorkomen, maar dit gelukte hem niet. De fiets werd ern stig beschadigd, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de hoek van de Heilooërdijk en de Kennemerstraatweg verzuimde gis termiddag om vijf uur een wielrijdster voorrang te verlenen aan een motor rijder. Beiden kwamen te vallen, waar door zowel de motorrijder als de wiel rijdster lichte verwondingen aan het gelaat opliepen. De fiets werd ernstig, de motor licht beschadigd. De schade is onderling geregeld. In dit jaar, waarin wij de dag her denken, waarop vijf jaar geleden ons land bevrijd werd van de Duitse onder drukkers, gaan de gedachten uit naar al het menslievende werk dat het Rode Kruis in de bezettingsjaren voor de lijdende mensheid heeft gedaan. Ook in vredestijd is het Rode Kruis steeds paraat. Het verzorgt onder meer het Welfare-werk onder de uit Indo nesië gerepatrieerde zieke en invalide militairen, de bloedtransfusiedienst en de jaarlijkse boottocht voor gebrekki- gen, die nooit eens van de gezonde bui tenlucht kunnen genieten en voor wie deze tocht veelal de enige zonnestraal in het dagelijks bestaan is. Om het Rode Kruis in staat te stellen deze arbeid te blijven voortzetten, is veel geld nodig. Het bestuur van de afd. Alkmaar doet daarom een dringend be roep op ieder die met het werk van het Rode Kruis sympathiseert, om zich op 2 en 3 Juni enige uren beschikbaar te stellen voor de collecte, om deze zo goed mogelijk te doen slagen. Collec tanten kunnen zich aanmelden bij de heer J. H. Nijhuis, Ned. Middenstands- bank, Koorstraat. Burgerlijke stand Geboren: Catharina A., d.v. C Buijs en G. Wagenaar Libbe, z.v. W. Hoekstra en A. H. Scheepmaker Si mon H., z.v. N. N. Woestenburg en B. Tiebie Rudolf E., z.v. A. W. van der Flier en G. R. M. Peet Catharina M. M., d.v. C. J. Droge en A. J. van 't Sant Gertrudes L. M., d.v. J. L. J van Rosendael en C. E. Tool Cor nells J. N-, z.v. J. J. Groen en M. M Scholten Dirkje G„ d.v. J. van Wie- ringen en P. C. Stam Maria A. G., d.v. H. J. van de Weerd en G. C. Schou ten. Geboren: Pieter, z. van A. Dekker en T. Koeman. Hendrik J. M., z. van N. A. van Os en M. J. Dekker. - Joseph A. M., z. van J. C. Tromp en P. Groen. - Theodoras J.. z. van C. M. Kouwenberg en J. Reinierse. - Hendrikus, z. van Th. N. Brouwer en A. Verver. Paulina B. M., d. van B. H. A. Buter en A. E. Blank. Marjan, d. van M. J. Koetzier en H. de Haan. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister stonden de volgende nieuwe inschrijvingen: Elck wat Wils, Alkmaar, Hekel straat 23. Kleinhandel in tijdschriften. Eigenaar: K. Meyer. P, Breed, Schoorl, zeereep der duinen tussen de strandpalen 27 en 28. Rijwielstallingbedrijf annex consump tietent met verlof B. JEUGDTENNIS- KAMPIOENSCHAPPEN. Zaterdag worden in het gem. Sport park de jeugd-tenniskampioenschap- pen voor Noord-Holland gespeeld. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Bioscopen gesloten. Hotel Victory, 2.30 uur: Lezing door mevrouw Kingma Boltjes voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling van werken van Jan van Herwijnen. WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: L.O.L.K.P. (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De held van de jungle (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: The third man (14 j.) A.B.T., 8 uur: Dood in de wolken (14 jaar). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling van werken van Jan van Herwijnen. LANGESTRAAT 101 Alkmaar Tel. 3880 Eerst passen, dan kopen Bekend stadgenoot overleden De heer J. Hartog, mede-oprichter van het mannenkoor „Orpheus" en vele jaren secretaris en vaandeldrager van deze vereniging, is gisteravond na een langdurige ziekte overleden. Vrij dagmiddag half drie zal de teraarde bestelling plaats vinden op de Alge mene Begraafplaats alhier. Schaakkampioenschappen voor Alkmaar en omstreken Opnieuw heeft de Alkm. Schaakclub V.V.V. het initiatief genomen voor de organisatie van bovengenoemde kam pioenschappen. De wedstrijden zullen op 5 Juni aanvangen. Vele goede spe lers hebben zich reeds opgegeven en vooral de eerste klasse zal sterk bezet zijn. Elke speler in die klasse zal gaarne zijn naam geplaatst zien op de erelijst der kampioenen, waarop reeds de namen voorkomen van D. Appel Jr., P. Seeweld, de Waal en W. Kwak (kamp. 1949). Deze laatstgenoemde speler is ook door V.V.V. aangewezen te spelen voor het kamp. van Noord-Holland. De Alkm. wedstrijden worden gespeeld in drie groepen. In de tweede en derde klas zullen Woutersen en P. Hoekstra Jr. hun titel verdedigen. Nu dat zal hun, gezien hun speelsterkte, wel ge lukken. Wisselbeker en herinnerings medailles zijn de prijzen. Eventuele deelnemers kunnen zich nu reeds aan melden. Aanbesteding boerderij Gisteren werd in het „Gulden Vlies" aan besteed de bouw van een boerderij met bij behorende werken in de gemeente Alkmaar. Laagste inschrijfster was de fa. Giltjes Zn. uit Broek op Langendijk voor f 47.056, hoogste was fa. Barten Zn. te Alkmaar voor 67.200,-. De verdere inschrijvingen zijn als volgt: C. J. Strijk, Oegstgeest f 61.800,—j Gebr. Kaandorp, Heiloo f 57.225,—; Fa. A. Hoogen- werf, Ursem f 59.300,—; P. Doorn, Sint Maar tensbrug f52.360,—; Fa. J. Faus, N.-Niedorp r 53.785,—; L. Pekelharing, Alkmaar f 50.400,-; D. Langendijk, Heiloo f 51.300,—; P. Buis, Oudorp f 48.000,—; D. Boekei, Schagen f 55.075,-; Fa. Kops Zn., Heiloo f54 300,-; L. J. ^chuyt, Egmond aan den. Hoef f 48.000,—; G. Bakker, Hilversum f 51.760,—; F. Kuipers, Aartswoud f51.050,—; Gebrs. Tuin, 't Zand f51.690,—; G. Kuipers, Hoogwoud £52.300,—; Van Kooten, Oudorp f52.912,—; Jac. Tromp, Alkmaar f58.118,--; Fa. Schuyt, Egmond f 47.600,—; Fa. Buur, Alkmaar f 55.500,—; Fa. Kempen Zn., Warmenhui- zen f 55.780,—; P. A. Dekker, Warmenhuizen f 54.180,-; G. Heine, Heiloo f 48.473,-; Fa. De Haan en Reek, Alkmaar f 54.340,—. De gunning werd aangehouden. VERPLAATSING VEEMARKT De veemarkt van 29 Mei wordt"" in verband met de 2e Pinksterdag ver steld naar Dinsdag 30 Mei. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina A. M„ dochter van J. Roelofsen en C. M. Langedijk. Ondertrouwd: Gerardus Blokdijk en Hendrika Schrama; Antonius Zaal en Elisabeth J. Lamboo. De Convair, waarmede Koningin Juliana en Prins Bernhard heden middag naar Frankrijk reizen, wordt bestuurd door de chef-vlieg- dienst-Europa van de K.L.M., ge zagvoerder A. van Ulsen uit Ber gen. De heer Van Ulsen vliegt het toestel in één uur tijds naar het vliegveld „Orly" bij Parijs. Om veiligheidsredenen is de naam van het vliegtuig nog niet bekend gemaakt. De natuur geeft de mens eigenschap pen en de loop der omstandigheden geeft haar soms de mogelijkheid deze te ontplooien zodanig, dat ze in haar als een vastomlijnd karakter tot uiting ko men. En als we deze mens dan lange jaren gekend hebben, hebben we het een uit het ander zien voortkomen, tot we plotseling voor het feit gesteld wor den, dat aan het dragende en stuwende leven in enkele ogenblikken een einde komt. Zo hebben we de heer Smit de laatste jaren gezien. Ook hier een culminatie van betrekkingen, die onafwendbaar schijnt, als de mens zich eenmaal meer in het publieke leven gaat bewegen. Hoofdingeland van de polder, daarna Heemraad; lid van het kerkbestuur der Ned. herv. gemeente daaraan vastge koppeld lid van de restauratiecommis sie, die zich voorstelt het kerkgebouw nog eens een vriendelijker interieur te geven; lid van het bestuur der Coöp. Boerenleenbank „H'hugowaard", daar na de gewaardeerde kassier dier bank, ten allen tijde genegen de belangen van bank en cliënt met ruime blik tegen elkaar af te wegen en mee groeiende met de steeds omvangrijker wordende werkzaamheden de laatste jaren aan de Boerenleenbank verbon den en ook daar zodanig te handelen dat uiteindelijk èn de belangen van de bank èn die van de cliënt de juiste be hartiging vinden. Naast al deze zaken, ieder voor zich de eigen spanning in het leven bren gende, bleef de heer Smit in hart en nieren de tuinder die hij was, de Westfriese mens uit en op de stugge grond gesproten en ten nauwste bekend met de mogelijkheden, die deze grond in zich bergt om ieder jaar <<e,nieuw voort te brengen datgene wat de mens voor zijn nooddruft behoeften on der gunstige omstandigheden nog iets daarbij. Zacht konden zijn vingers strelen de rijpende trossen in zijn druivenkas die hij als particuliere liefhebberij nog altijd exploiteerde, ofschoon de laatste jaren steeds meer aan vreemde krach ten moest worden overgelaten. Laten we kort zijn. De laatste jaren kwamen de moeilijkheden die hem de honderd procent mens noopten zich li chamelijk dingen te ontzeggen, waarop zijn geest nog geheel ingesteld was. De buitenwereld kende slechts de kassier van de Boerenleenbank, geheel ingenomen door zijn werk, in zich dra gende een humor, die velen, die met een ietwat beangstigd hart hun moei lijkheden begonnen mee te delen, lich ter weer heen deed gaan, omdat hen gebleken was, dat er toch nog allerlei mogelijkheden waren, waar je zelf nog niet zo direct aan gedacht had. Heen gegaan, plots heen gegaan, on begrijpelijk snel voor de buitenstaander, toch ook weer niet onverwacht voor wie dagelijkse omgang met hem had den, is deze mens, nog in de bloei van menselijk kennen en kunnen. Stil hebben we bij zijn baar gestaan, daar waar tijd en eeuwigheid zich scheiden. Momento Mori. AUTO TE WATER Dezer dagen kwam vanuit de rich ting Langerijs een vrachtauto van de heer Bras uit Langedijk. De auto werd bestuurd door een zoon van de eige naar en was beladen met nieuwe aardappelen en aardbeien. Vermoede lijk verblind door de zon is de wagen nabij de molen van Slijboom van de Nieuweweg afgereden en in het daar naast aanwezig zijnde kanaal terecht gekomen. Juist op tijd wist de chauf feur uit de cabine te springen, zodat hij met de schrik vrij kwam. Enkele uren later is de auto door de fa. Boon tjes uit Schagen op het droge ge haald. PAARDEN OP HOL Toen de voor kort uit Indonesië teruggekeerde P. Groot met een drie- wielige kar door de Hasselaarsweg naar huis ging, kregen de voor deze wagen gespannen paarden een beetje ruzie. Eerst was het bijten en later slaan. Het gevolg was, dat het stel op hol raakte. Groot raakte de macht over de paarden kwijt, zodat hij niets beter kon doen, dan van de wagen te springen. Deze liep vast tegen een paal en de paarden gingen verder. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DEMONSTRATIE Woensdag woVdt op het land van de heer Jn. de Wit. 's morgens om 10 uur. een demonstratie gehouden met plant- machines voor kool. Diverse machines Zullen worden gedemonstreerd, even air koolwielen voor de verschillende merken tractoren. Marktbericht BROEK OP LANGENDIJK, 23 Mei. - 7000 kg prei 28—33; 11.000 kg rabarber 7,60—8.40; 580 kg aardappelen 63—65 en kleine 46—55. NOORDERMARKTBOND, 22 Mei. - 9000 kg prei I 26-32; 3000 kg rabarber 7,70-8,20. De Molenkroehts debuut HET KAMPIOENSCHAP BEHAALD Van de uitwedstrijd om de eerste plaats in afdeling 14 van de vierde klasse West, welke De Molenkrocht I in Amsterdam tegen Mozaïek I te spelen had, is de einduitslag 62 voor Mozaiek geworden. Aangezien De Molenkrocht aan twee punten reeds genoeg had, is de jonge Berger club hiermede kampioen ge worden in afdeling 14. Mozaïek IDe Molenkrocht I 62 Heren Enkelspel: J. Sparenburg—M. Lau 6—1, 6—8, 6—4; S. D. TheD. Mosk 6—1, 10—8. Dames Enkelspel: Mej. J. Wortelboer- Mevr. Lugten 61, 6S; Mej. A. van AmersfoortMevr. Boonen 6-8, 6-4, 8-10. Gemengd Dubbelspel: Mej. A. van Amersfoort en S. D. TheMevr. Lugten en J. Lugten 62, 63; Mej. E. P. Pan- nekoek en.W. Peters Jr.Mevr. Boonen en M. Lau 4—6, 63, 46. Heren Dubbelspel: J. Sparenburg en W. Peters JrJ. Lugten en D. Mosk 6—3, 6—2. Dames Dubbelspel: Mej. J. Wortel- boer en Mej. A. van Amersfoort Mevr. Boonen en Mej. Van Limburg Sti- rum 75, 64. Het tweede team heeft op eigen terrein keurig partij gegeven tegen de sterke kampioen van de afdeling 10, Amstelkant. De einduitslag luidt: 62 voor de Amsterdammers. In vijf van de acht partijen moesten 3 sets gespeeld worden. Wel een bewijs, dat de strijd gelijk opging. De Molenkrocht 2Amstelkant 2 16 H.E.: B. VerolmeJ. Israëls 62, 63; C. W. BoonenI. Cohen 46, 86, 68. D.E.: mej. A. de Haan mej. C. Kleerekoper 62, 46, 88; mej. T. Windermej. E. Rosenburch 64, 2—6, 06. G.D.: mej. A. de Haan en C. W. Boonenmej. C. Kleereko per en J. Spierol 06, 16; mej. E. Bonnet en K. van Limburg Stirum mej. C. Kleerekoper en I. Cohen 5—7, 5—7. H.D.: C. W. Boonen en B. VerolmeJ. Spierol en J. Israëls 63, 46, 46. D.D.: mej. A. de Haan en mej. T. Windermej. C. Kleerekoper en ej. E. Rosenbusch 86, 36, 75. Gerrit Lugthart exposeert in Bergen DICHTERLIJKE VERBEELDINGEN Na zijn tentoonstellingen in Dor drecht en Den Helder exposeert de Alkmaarse schilder Gerrit Lugthart thans zijn nieuwste werk in kunst zaal De Takel (M. Hopman) te Ber gen. Zijn nieuwste schilderijen sluiten aan bij zijn vorige. Lugtharts bedoe ling is het om de algemeen-menselijke, niet-zinnelijke liefde en haar tegen krachten uit te beelden. De figuren op zijn schilderijen betekenen dus iets, eigenlijk op dezelfde wijze waarop woorden iets betekenen. Nu is zijn werk niet een proeve van illustratie van het woord, maar meer een andere manier van zeggen, al zijn de gege ven titels dan een vaak onontbeerlijk houvast (b.v. „De Vaste Burcht van ons Geloof in Liefde" of „Het Vuur dat niet brandt"). Lugthart is daar mee geen schilder „met het oog", mis schien zelfs minder schilder in de be tekenis die er algemeen aan gehecht wordt, dan dichter. Wat overigens niét wil zeggen dat hij zijn metier niet verstaat. De vaag en schetsmatig gebleven figuren zijn in deze verbeel ding zeker noodzakelijk, hoewel in het bijzonder in „De late Reis" (no. 9) de psychologisch juiste weergeving van twee oude mensjes opvalt. Zij zitten daar met hun luttele bagage in een vreemd licht, terwijl de veerman achter hen staat, meer behorend tot de duisternis die reeds over de oud jes valt. Het lijkt Charon, de schipper des doods, die hen zal overzetten naar het land vanwaar niemand weerkeert. Aandacht verdienen de nummers 5 en 13 om de toegepaste techniek: er is met mineraalverf geschilderd op ce ment, waardoor de kleur in haar in getogenheid toch een fraaie werking krijgt. v. d. W. Burgerlijke Stand Geboren: Ernstina E. C., dochter van J. J. H. Schrama en J. W. Dijkhof; Johanna E. C. M., dochter van H. A. Leijen en M. S. Brons; Josephina C, M., dochter van C. Kager en C. Bakker; Gaugerica M„ dochter van M. Morsch en M. T. Kortekaas; Martijn, zoon van H. P. T. van Schaik en N. Martijnse; Margaretha C„ dochter van H. Loman en C. M. E. van Hattem; Adriana P., dochter van P. Schoen en J. Meeuwisse. Ondertrouwd: Albertus G. Boots en Johanna G. Houtenbos; Dirk Tieman en Geertruida Seewald. Overleden: Jan Zwaan, 75 jaar, echtg. van C. H. Hoogendijk; Jan Swart, 88 jaar, wed. van E. Weijman; Jan Daalder, 46 jaar, echtg. van Hiltje Boer man. Middelbare Meisjesschool De M.M.S. organiseert op 25 en 26 Mei a.s. een tentoonstelling in het schoolgebouw aan de Rondelaan, die toegankelijk is voor alle belangstellen den. Aan de tentoonstelling gaan sport wedstrijden en een openluchtspel door de leerlingen vooraf. GESLAAGD Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde de heer H. J. J. M. Diesfeldt te Bergen voor het candidaats-examen rechten. Geboren: Elisabeth Maria, d. v. G. Schipper en E. C. Bouma. Ondertrouwd: Marinus Ott en Ba- rendina Strietman; Petrus Johannes Bij voet en Maria Johanna Af ra Duijn; Jo hannes Noë en Geertruida Meijer. Gehuwd: Marinus Hellenberg en Sie- brig Guurtje Klijnsma. is de ideale zomerkleding^ Wij brengen een uitgebreide collectie in de beste kwali teiten en in de moderne des sins en kleuren. Sporlcostuuma vanaf 49n Sporicolberiê vanaf 35." Sp or (pantalonsvanaf 19^ LAAT 98 ALKMAAR van hier en gunter XL Ik 'louf niet, dat jullie de indruk hewwe, dat ik erg gróót van oome Piet houw, dat wul den zegge van de me- nister van de skatkist... nei, om da dooie dood niet. Maar ik mag 'm nou wat beter omdat-ie zoid het, dat d'r be zuinigd warre ken op 't landsapparaat... en dat-ie ae ondernemersbelasting of- skafte wul... dat loikt me 'n goed ding. Daer las ik van de week, dat as 'n on dernemer 'n tien miel verdient, dat-ie den zoö'n voif-en twintig honderd gul dens an inkomste-belastinbetaalt, net as 'n aar, 'n dokter en 'n avvekaat en zoo maar dat die timmerman en die messelaar en die skilder en nag veul meer, ok nag ondernemersbelas ting betale moete uit datzelfde inko men. De ien dreegt den veul meer bai as de aar met z'n belasting. In elk ge val hew'k me dat zoo vertelle leiten... en d'r benne puur kamerleeje weest, die dat toch al te bar vonde. En Oome Piet zou oome Piet niet weze as die niet teugen aare ingong om z'n oigen miening vast te houwen. Deer hei je bai zoin polletieke pertoi nou bevoor- beeld meneer Hofstra, die nagal 'n gladdekker in de finaansjieele wereld bloikt en die 't aardig uitzoeke ken, maar die van dat ofskaften niks hewwe most. Maar Lieftincl- zou Lieftinck niet weze as-ie deervoor vlak viel. Hai was 't met z'n geachte pertoigenoót niet iens en gong met de aare mee. Kolk, dat 's kerelswerk, al hou je van 'm of niet. Deerom: hoede of, as 't gien pette benne. Ze hewwe nag wat goeds dein voor 't zakeleven. Deer benne zake, die t iene jaar wel wat verdiene, maar d'r 't aare jaar geld bailegge moete... koih maar d'rs nei de segarefabriekante, deer legge de muize nou dood voor d« kast. D'r is maar voor de halft van de segaremakers werk... en nou kroige die mense evengoed d'r heele lóón uitbe taald, maar de regeering betaalt de halft zelf, dat is den voor de toid datte ze niet werke. ZoS'n jaar brengt na tuurlik verlies... maar asze ze aére jare verdiene, den mochte ze dat verlieB eerst maar oftrekke over 'n termoin van twei jaar, later drie jaar, maar d'r wasze kamerleeje, die wouwe d'r voif jaar van make... as je den verlies had had, den mocht je dat oftrekke van da winst in de volgende jare. En toe hew we ze maar net dein as op de markt, handje-klap, 't skil deele, en nou ls dat vier jaar worren... „oik, zoo komt d'r voor de zakeman toch wel 'n kloin beetje meer billikhoid... de mense moete, zoolang as alles nag niet naasji- onaliseerd is, d'r toch ok om denke, datte de bedroive in 't leven houwen worre moeten. As die d'r an gaan, den zei 't voor de werkers ok skeef worre. Zouwe ze deer allegaar op zi'n toid wel goed om denke? Meskien daagt 't in de kamers 'n beetje, maar as je niet veerder koike as je neus lang is, den kon je wel d'rs op bille zitte moete weer de blare op brandt wasze... en dat doet poin. SOIMEN. ALKMAAR, 22 Mei. Raapstelen 3—9 (bos); prei 8—18; spinazie 8-29; postelein 17-29; rabarber 4-20; andijvie 32-48; sla: I 5-7 en II 2-4 (per stuk);); bloemkool: IA 58- 69, I 40—56 en II 25—38 (p. stuk); wortel tjes 31—62 (bos); uien t15 (bos); aardbeien 23-48 >er doos; radijs 3-9 (bos); selderie 2-8.50 (bos); peterselie 2-4 (bos); asperges: dik wit 72—9.0 en blauw 68—55; aardappe len: nieuwe 75-80 en drielingen 68-74; pef- ziken 5-22 (stuk); pruimen 15 (stuk). /AP DE VERGADERING Holland werd tot twe feit, dat het „grote plan het gehele Noordholland men, in de kringvergad In zijn openingsrede s secretaris maakte er me secretaris waren van oo schreven aan de onberei derlUke fabrieken zich 1 hiermee niet van de bas van de Bond uit de besp nen te kunnen beluistert ting de weg te banen, di J-JET DUNKT ONS de een ogenblik; stil te s grote plan, dat werkeli verstrekkende betekenis echter het resultaat van Ijjk groeiproces en daa we het best te doen e grijpen naar het begin peratie in deze provincie De coöperatie in het al geboren uit de nood vai toen ze, nu al meer di eeuw geleden, haar zej Nederland begon, betek richting van iedere coöp velfabriek een overwinn lang. Deze fabrieken v leken bjj de kolossen, d woordig hier en daar aa bescheiden omvang, ma dagen waren ze de trt van een moderne geest, had ze doen ontstaan en ding over onze veeteelt) aich aangepast aan de den van die tijd, waar: auto nog moest worden waarin de afstanden vee ren dan in onze tegenv menleving. Het spits werd afg: Friesland. Noord-Holland kleine kwart eeuw later, behield ten slotte de c overhand. Ze verstevigd mische positie van de b de fabriek de kwaliteit de hand had en nam een beslommeringen weg d ontlasten van het dagelij wat een massa last en zich meebracht, vooral vo Gedurende de laatste anderde onze samenlevin productie werd intenslevf verkeer ontstond en lai werd de roep om officier nalisatie sterker. Zonder zijde van enige instantie p richting werd ultgeoefen nieuwe periode aan in d peratie: die der concenti fabrieken sloten zich aan te, verenigden zich tot Hoe sterk dit proces zich moge blijken uit het feit, jaar geleden in onze pi aantal zuivelfabrieken n droeg; thans is dit aant: gehalveerd. Deze concentratie brac mee, dat de positie van r zuivelgebied uiterst gez: worden. Nederland en hebben de meest efficiënt ductie van West-Europa behalve aan een doelmat voering op de boerderij, toe te schrijven aan de van het zuivelproductiev bedenke hierbij, dat veel lijkheden, waarmee ons te kampen heeft, voort: het feit, dat onze produel koop zijn en dat elders beschermende rechten w ven, omdat de eigen veete onze bij lange na niet ks ren. Intussen maken de om van na de oorlog een verdere organisatie in de c len noodzakelijk. Er zijn fabrieken, die verouderd zijn en die verr hoeven. Andere zijn aan hi hun capaciteit en moeten gebreid. Het aantal fabr: dat verbouwing, uitbrèidin bouw overweegt, is zeer gr Hier nu rijzen de eerste den. Verondersteld, dat e overgegaan tot het sticht; geheel «ieuw bedrijf, dan dat door de boeren, die d< van de betreffende coopers een veel groter bedrag aan moet worden betaald dan t die dateren uit de jaren oorlog. De stichtingskos zijn drie of vier maal zo den en men zou zich er n hoeven te verwonderen, v verschil in afschrijving bi. cent per geleverde kg m Wie de toestanden ten plati weet, dat de resultaten van lende fabrieken steeds nair boeren worden vergele briek, die steeds een cent taalt, zou het op den duur kunnen bolwerken. De oplossing wordt nu z de gehele coöperatieve zui in Noord-Holland zou moe den door één organisatie, boeren volledig samenwerl voor gezamenlijke rekeninj ceren. Aan alle boeren zoo zelfde melkprijs worden ui ergens een nieuwe fabriel plaatst deze organisatie ziel

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2