LKMAAR idingen De Koningin der Steden begroette ons Koninklijk Paar Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Iniocht bood onvergefelijk schouwspelj Frankrijk was voor ons als 'n zuster „Baboe" Amlnah was geen baboe 3.90 1.75 29.00 13.75 7.90 4.90 6.90 3.60 3.50 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hoog bezoek doet conflicten tijdelijk vergeten Operatie-Activity heden begonnen en voorwaarden Trygve Lie had geen vredesplan ;ting, 91 cm. 2 kleuren, 80 :er met volants, iet fraaie pa- kens, grote 10.90 - x 180 erse strepen, patronen, di meter ervetpatroon, meter .ooie strepen, - «"J jongensbroe- meter breed, zware Qf. :r &.»U pbandtassen. EN PLASTIC TUINTAFELS, hstraat. vare weldaad deze schoen spijker in. eenmaal de vonden, dan J ze eens, die ehoenen aan elijk, U zult ïen geloven, de winkelier BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.chtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Woensüag 24 Mei 1950 147e Jaargang No. 120 ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 et. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten JJE IN TOCHT van Koningin Juliana en Prins Bomhard in Parjjs is een triomfrit geworden. Tienduizenden hebben langs de twintig kilometer lange weg tussen het vliegveld Orly en het paleis van het Elysee de hoge gasten toegejuicht. Versieringen in rood, wit en blauw, de nationale kleuren van Nederland en Frankrijk beide, waren langs de gehele route aangebracht De betekenis van dit bezoek blijkt misschien wel het duidelijkst uit een klein feit: de politie in Parijs, die een actie op touw had gezet voor hoger loon en tegen het ontslag van zes manschappen, heeft voor de duur van het bezoek hun extreme toepassing van de dienstvoorschriften, die tot allerlei opstoppingen leidde, onderbroken en zal normaal dienst doen. Voortreffelijke organisatie eigen beweging een geanimeerd Maan- CEN zestons vrachtauto had dagavond al een grote hoeveelheid tafelzilver, damast en al wat er ver der voor een groot diner nodig is, overgebracht van Den Haag naar de Nederlandse ambassade in Parijs. Ook waren reeds 25 lakeien vooruitgereisd. Voorts was van Franse zijde alles ge daan om een voortreffelijk verloop van de ontvangst te waarborgen. Toen dan ook even over vier uur gistermid dag de KLM-Convair Gerard Terborch onder bevel van gezag -oerder Van Ul- sen op het vliegveld Orly bij Parijs landde, kwam een enorme organisatie in beweging, die tevoren nauwkeurig was „getimed". De president van Frankrijk en zijn echtgenote, Vincent en mevrouw Au- rioj, begroetten de koninklijke gasten, waarna een Franse militaire kapel de beide volksliederen speelde. Vervol gens begaf het hoge gezelschap zich langs de schitterend uitgedoste ere wacht van de Garde Republicaine naar het stationsgebouw. Er was een diep blauw baldakijn geplaatst; de garde was gekleed in donkerblauw tuniek, witte broek en geelkoperen helm met witte pluim. De eerste vijftien kilometer van de rit naar de stad voerde door fabrieks- wijken. Hier reed de stoet vrij snel. Het escorte bestond uit motorpolitie. Op de Place Maubert werd dit vervan gen door een kleurige ruiterstoet van de Garde Republicaine. Het centrum van de stad leverde een onvergetelijk schouwspel. Er werden bloemen naar de Koninklijke auto geworpen. Men sen zwaaiden met vlaggetjes en dave rend waren de toejuichingen. Voorop reed de Koninklijke auto, waarin H.M. met president Auriol had plaatsgenomen. Voorop rechts de Ko ninklijke standaard, links die van de president. In de volgende wagen „aten de Prins en mevrouw Auriol. Daarop volgden de beide hofdames en in de vierde wagen reden de ministers Stik ker en Schuman mede. Een hoogtepunt was het ongetwij feld, toen de driehonderd meter lange stoet het Place de la Concorde op zwenkte dat zo vaak het middelpunt van grootse feestelijkheden is geweest. Vandaar bereikte zij ten slotte de Rue de Faubourg Saint Honore, waar het paleis van de president staat, dat het Koninklijke Paar in deze dagen tot verblijf zal dienen. Terwijl de vorstelijke personen zich opmaakten voor de eerste officiële ontvangst, die van het diplomatieke corps te Parijs, verspreidde de menig te buiten zich, diep onder de indruk van het prachtige schouwspel. Reeds droegen toen de krantenverkopers de eerste middagedities uit, waarop kop pen en foto's de aankomst der vorstin in Frankrijks hoofdstad verkondden. De Franse radio heeft gisteravond een Nederlands programma uitgezon den. Ter gelegenheid van het Koninklijke bezoek aan Frankrijk zijn bij K.B. een aantal hoge onderscheidingen aan Franse staatslieden uitgereikt Zo ge werd president Auriol het groot-kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw In het Elysee. Twintig minuten lang lieten de tam boers van de Garde Républicaine hun stokken neerkomen op het kalfsvel van hun trommen, om eer te bewijzen aan de eindeloze rij van de ambassadeurs en gezanten, die van zes uur af in een ononderbroken stroom het Elysée bin nenreden om als eersten in de tijdelijke Koninklijke residentie aan de Boule vard Faubourg St Honoré te worden ontvangen De receptie voor het corps mplomatique werd gehouden in een dei rw6 van het Pa'eis. waar Ko beofn ,,Juhana één voor één de gasten handdri t-' SOn?migen met k"te derht h TdCTen iets langer on- Indon^ Z1C me* am^assadeur Indonesië m Frankrijk, en nQCPn M begon van schp smiv,ln rankrijk, en de Russi- 8 ambassadeur, Pawlof. begon uit Weerbericht Verwachting, geldig tot Don- v!L?a?VOnd: 0ver algemeen v!nl rT°Ikmg met v00ral aan vanKrlijk nog plaatselijk enig- NoZ ,Mr' matige wind uit Noordelijke chtingen en ong- veer dezelfde temperatuur a's vandaag. fo°41derMg: Z°" °P 4'33' onder 20.41. Maan op 12.37, onder 2.06. ge sprek met Hare Majesteit. Alle ambas sadeurs en gezanten werden door Ne derlands ambassadeur baron Van Boet- zelaer van Oosterhout aan Koningin Juliana voorgesteld, die hen daarna voorstelde aan Prins Berhard en minis ter Stikker. De ontvangst duurde slechts twintig minuten, waarna het Koninklijk Paar zich terugtrok om zich gereed te maken voor het banket. Het banket. Onder de honderdtien gasten, die aan zaten aan het gala-banket, bevonden zich leden van de Franse ministerraad, leden van het gevolg van het Koninklijk Paar, leden van de toegevoegde Franse missie en de ambassadeurs der beide landen. De woorden, die Hare Majesteit aan het diner heeft gesproken, hebben diepe indruk op alle aanwezigen ge maakt. Zij werden onder doodse stilte aangehoord en het was duidelijk, dat de Nederlandse vorstin alle toehoorders op de diepste wijze heeft weten te roeren. Het banket duurde ongeveer twee uur, waarna in het paleis een grote avond ontvangst begon. Hoewel alle straten, die naar het Elysée leiden, voor het normale ver keer waren afgesloten (een politiemacht van tweeduizend man zorgde voor de veiligheid van het Koninklijk Paar) was er in de omtrek van het paleis een enorme belangstelling van het publiek, terwijl de Franse hoofdstad baadde in een zee van licht der talloze illumina ties en de door schijnwerpers beschenen fonteinen. Een Parijs blad heeft getracht, zijn lezers enkele woorden Nederlands bij te brengen. Op de voorpagina prijkte in zware letters: „Leve de Koningin en leve die Niederland". Eén krant was er, die een foto van het Koninklijk Paar bracht, welke een hele pagina besloeg. Tijdens de toneelvoorstelling, die in de grote theaterzaal van het paleis werd gegeven, schenen de tijden van weleer teruggekeerd. De Koningin, ge kleed in een crème-kleurig toilet van satijn, met de sjerp, behorende bij het Legioen van Eer, schreed binnen aan de arm van president Auriol, de prins Hoogtepunten uit het programma in kaart H.M. Koningin Juliana werd bij Haar aankomst op het vliegveld verwelkomd door president Auriol van Frankrijk. Orly aan de zijde van madame. De vorste lijke bezoekers zetten zich in het mid den van de voorste rij, waarna om half elf de voorstelling, die anderhalf uur zou duren, een aanvang nam. Leden van de Comédie Frangaise voerden onder grote bijval „Le seig neur acteur" van Carmontelle op. Nog groter echter was het succes van Miche line Boudet, die o.a. Du Bellay's ge dicht „Frankrijk, moeder der kunst" en La Fontaine's bekende „De krekel en de mier" voordroeg met een intonatie en een charme, Frankrijks kunstenaars stand waardig. Na haar betrad, onbevangen als im mer, Noël-Noël de planken, Frankrijks eminente filmkomiek, die in rap Frans beweerde, dat een professor hem Ne derlands had willen leren. Het resul taat bewees hij, door in nauwelijks be grijpelijk Nederlands te zeggen: „Elke keer, as ik het woord jenever goed uitspreek, krijg ik van mijn leraar een s." Na afloop van de voorstelling werden verversingen rondgediend en alle leden van de Comédie Frangaise werden aan het Koninklijk Paar voor gesteld. Talrijke vooraanstaande Fran sen maakten voor het eerst van hun leven kennis met Nederlands Vorstin, die met een diadeem in het haar, het middelpunt vormde van de meest uit gelezen gezelschappen, die het Elysée ooit in zijn zalen heeft verenigd ge-' zien. Omstreeks middernacht trokken Koningin Juliana en Prins Bernhard zich terug in hun apartementen. f Koningin Juliana spreekt „Wy zullen samen de vrijheid bestendigen en vrede uitdragen" Koningin Juliana heeft bij hët banket, aangeboden door president Auriol, een tafelrede gehouden, waaraan wij het navolgende ontlenen: Uw zo wijze en zo hartelijke woorden, waarmee u mijn man en mij heeft be groet, geven ons het waarachtig gevoel van welkom te zijn, en wij zien er de uitdrukking in van de waardevolle vriendschap, die Frankrijk voelt voor Ne derland. Frankrijk is voor ons steeds geweest als een zuster, aan wier lippen we vaak gehangen hebben en die ons zoveel genot verschaft heeft. lijke oplossing plaatsen, die van de vrede. Uw landgenoten, die zoveel door stonden terwille van deze vrijheid, zullen vanzelfsprekend in Nederland een waardering vinden, die niet aan de oppervlakte maar in de diepte ge legen is, omdat die uitgaat van de pioniersgeest: gebonden in vrijheid door vrijheid. H M. stelde tenslotte een dronk in op de heer en mevrouw Auriol, en op de welvaart en het geluk van „onze geliefde zuster. Frankrijk". Herinnering aan gemeen schappelijke strijd In het jongste verleden hebben de zonen van Frankrijk op onze grond ge streden in onze gemeenschappelijke strijd voor de vrijheid. Diegenen van mijn landgenoten, die aan de vijande lijke bezetting trachtten te ontkomen om de vrije wereld te bereiken, zullen voor altijd in dankbaarheid aan hun Franse vrienden terugdenken, die hen onderweg geholpen hebben met inzet van hun eigen leven. De veelvuldige proeven van onze geestelijke verwant schap, onze culturele, economische en politieke banden vinden tegenwoordig hun neerslag in een overvloedige oogst van verdragen en overeenkomsten, die even zoveel blijken zijn van de rijk dom van onze vriendschap voor elkaar. Zij vormen het begin van verwerke- ling van oude idealen van een regio nale organisatie onder de wereldorga nisatie gedragen door de UNO. De stoutmoedige voorstellen, onlangs door Frankrijk gedaan, kenmerken zich door die geest van oorspronkelijkheid en van bereidheid tot offer, die nood zakelijk is om het nieuwe Europa ge boren te doen worden, als deel van een betere wereld. Daar Frankrijk en Nederland niets te vrezen hebben van mislukkingen in het verleden, omdat hun strijd is om gezel in een hechte en diepe hervor mings '-'-acht, zullen deze beide lan den op Gelijkwaardige wijze samen optrekken in de periode, die komen gaat Zij zullen de vrijheid van de Westelijke volken bestendigen en te genover West en Oost de enig moge- De rede van koningin Juliana was een antwoord op de woorden, die pre sident Auriol heeft uitgesproken tij dens het banket. President Auriol spreekt. De grijze president heeft in zijn re de gewaagd van de oude en diepe vriendschap die door dit bezoek eens te meer verstevigd wordt. „In uw persoon, mevrouw", zo zeide Auriol „begroeten wij uit het diepst van ons hart, het moedige, fiere, vrije volk van Nederland". De president wees vervolgens op de vele waarden, die beide volkeren ge meen hebben waarbii hii aandacht schonk aan het grote verleden van ons land en vervolgens sprak over on ze oolitieke instellingen „waarin de wijsheid en rïinheid van een volk tot uitdrukking komt" President Auriol zeide dat de ge deelde smart var, de hezet^iuve+üd de solidariteit van Nederland en Frank- -'ik nop versnoot heeft en. zo zeide hij: vandaar zün zij nog meer ver enigd in hun wil en hoop" Auriol besloot ziin rede met net0 uitbrengen van een heildronk nu het Koninklijk gezin en prinses Wilhel mina en nn het geluk en de welvaart van Nederland in de overtuiging, dat er geen moeiliikheid is. die niet door voortdurende samenwerking van alle vrije landen kan worden overwonnen Volgend jaar naar Engeland? Naar het A.N.P. te Parijs uit be voegde bron verneemt, ligt het niet in de bedoeling van het ko ninklijk echtpaar nog dit jaar een officieel bezoek aan het hof van Sint James te brengen. Hiermee worden eerder verschenen berich ten gedementeerd, volgens welke zulk een koninklijk bezoek aar. Loilden nog gedurende dit jaar te verwachten zou zijn. Indien het vorstelijk echtpaar een officieel bezoek aan Engeland zal brengen hetgeen door bevoegde kringen al zeer waarschijnlijk wordt geacht, dan zal dit pas in de loop van het volgend jaar gebeuren. Het gevecht in verband is hoofdzaak Maandagmorgen is het Nederlandse smaldeel de baai van Douarnenez, het verzamelpunt van de vlooteenheden, die zullen deelnemen aan de West- europes manoeuvres, binnengevaren. Reeds lagen de Franse kruisers Ge orges Leyges en Le Fantasque aan net eind de gasten op te wachten. Er wer den de gebruikelijke eerbewijzen ge wisseld Later op de morgen arriveer den ook de Britse deelnemers. De bui tenlandse commandanten maakten hun opwachting bij admiraal Willinge, waarna een tegenbezoek volgde. Van morgen zijn de oefeningen begonnen, Douarnenez dat betekende, dat er een eind kwam aan de spanning over de opzet en de bedoeling van de oefe ning „Activity". Werd verleden jaar vooral geoefend op het punt van de verbindingen, ditmaal blijkt het te gr om b°t gevecht in verband. Mid delzware bovenwaterschepen zullen gedurende enige dagen slag leveren met elkaar en tezamen tegen en met onderzeeboten, tegen en met de vlieg tuigen van de vliegkamnschepen en ie kustverdediging. Er zijn een tiental oefeningen uitgestippeld, waarbij alle elkaar zul- len operéren. Het strijdtoneel ver plaatst zich van Brest tot en met de Spaanse kust en terug. Telkens zijn er verrassingen De deelnemende natio naliteiten worden volkomen door el kaar gegooid. Al blijft admiraal Wil- linge het algemene commando voeren, toch zullen afwisselend Nederlandse, Engelse en Franse officieren een deel van de oefening leiden. Is de strijd vanmorgen begonnen, Zaterdagmorgen in de vroegte zu'len alle onderdelen in Brest verzamelen, waar de opgedane ervaringen verza meld en besproken zullen worden. De ervaringen zullen een rol spelen bij de oefeningen van 1951. waaraan ver moedelijk ook Amerikaanse en Cana dese eenheden zullen deelnemen. De zaak-Bertha Heriogh Kempeiiai-agente verduisterde Nederlands kind Steeds nieuwe eisen In de affaire-Bertha Hertogh is de baboe" Aminah de raadselachtige fi guur. Zij is n.l. allerminst baboe, was zelfs nooit in dienst van de familie, verklaarde Bertha's vader dezer dagen tegenover een verslaggever van het ANP. Zij was een kennis van de schoonmoeder van de heer Hertogh, mevrouw Hunter-Winterberg, eh heeft zich op een slinkse manier van het meisje meester gemaakt Zij bleek la ter een agente van de Kempeitai, de Japanse Gestapo te zijn. Nadat de heer Hertogh in April 1942 door de Japanners krijgsgevangen was genomen hij had bij het KNIL ge diend kwam mevouw Hunter in het gezin, om haar dochter bij 't huis houden te helpen. Herhaaldelijk kwam toen ook mevrouw Amlnah Marroeff een gehuwde en kinderloze Maleise dame, vragen, of zij een van de kinde ren Hertogh te logeren kon krijgen. Om van het gevraag af te zijn, heeft mevrouw Hertogh in Januari 1943, na de geboorte van haar zesde kind. Ber tha voor drie dagen met haar uit loge ren gegeven Het kind kwam niet te rug. Toen mevrouw Hertogh haar uit Bandung ging halen, werd zij door de Japanners opgepakt en naar 'n kamp gezonden. De kinderen kwamen haar enkele dagen later na, maar Bertha was er niet bij Mevrouw Hertogh wist haar moeder een briefje in handen te spelen. Deze ging naar Aminah, die beloofde, het kind naar het kamp te iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinnnuiiniiuuuijiiiuiiiiiiiiiijiii Door een brand in een vuurwerk- fQuv- 1r l-j ethici iiAacuise r-resDyienaanse fabriek in Gwalior in midden-India kerk heeft besloten, zich, evenals de mag dit jaar zijn pogingen hervatten. Midden Juni zal Smith met een groep van twintig ma naar Istanbul reizen, om vandaar uil zijn tocht te beginnen. O De Amerikaanse Presbyteriaanse JJit een fabriek in Tipton is (vermoe delijk door kinderen) een hoeveel heid vergif gestolen, die voldoende is, om 10.000 personen te doden. Het be treft hier 100 pillen sodium cyanide ter grootte van een duivenei. Een kind zou er slechts aan behoeven te likken, om vijftien Personen om het leven ge- Episcopale" kerk ""'te verzetten tegen onmiddellijk te sterven, verklaarde een Komen\ De Amerikaan Smith, die huwelijken van haar leden met Rooms apotheker. De politie van Tipton heeft vor"f '-"-"-i de bevolking door middel van luid sprekers gewaarschuwd. Medische hulp en ziekenhuizen zijn gealarmeerd. De „verplaatste personen" die uit een kamp naar een nieuw tehuis vertrek ken, krijgen voortaan een „goede-reis boodschap" van de directeur-generaal van de internationale organisatie van i luchteiingen. Aan de boodschap is een formulier gehecht, bestemd voor ver zending uit het nieuwe huis aan de directeur generaal Als een soort af icheidsgroet. n In Nairobi zijn enkele nonderden inheemse spoorweglieden in staking gegaan evenals de ambtenaren van Openbare Werken en andere ge meentediensten. hTLntf expeditif leidde voor Katholieken zolang kinderen uit zo'n het terugvinden van de ark van Noach, huwelijk in het Katholieke geloof moe ten worden opgevoed. De eerste in ternationale jaarbeurs der Verenigde Staten zal niet toegankelijk zijn voor de Tsjechen, die hadden willen deel nemen. £)e montage van zes in Polen vervaar digde kra ren voor de haven Gdynia is gereed gekomen. Omdat de kranen in Polen gemaakt zijn, werken ze 25 procent vlugger en geven ze 38 procent stroombesparing. Begrijpt u wel? Tussen Italië en Joegoslavië is §en luchtvaartovereenkomst gesloten, voor ziende in een lijn BelgradoRome vice- versa. o En verder moet u me niet storen, want ik ga óók naar Parijs. Ah!.Paris zullen brengen. Dat is echter nooit ge beurd. Toen de heer Hertogh in 1946 weer vrij kwam, is hij onmiddellijk naar zijn gezin gaan zoeken. Na tien maan den vond hij vrouw en kinderen; van Bertha kreeg hij pas in Januari 1949 een spoor. Toen het contact met Aminah een maal was gelegd, is er zonder ophouden geprobeerd om haar te bewegen afstand van Bertha te doen. Steeds stelde zij nieuwe voorwaarden. Minister Stik ker heeft er zich zelfs mee bemoeid op verzoek van het Rode Kruis. Ten slotte is Bertha door de rechter aan de zorg van Aminah onttrokken er in een tehuis opgenomen. De vrouw heeft zich nu van rechtskundige bij stand voorzien; zij zou volgens de laat ste berichten van Bertha afstand wil len doen, wanneer zij een klappertuin tje voor haar oude dag krijgt. Zij heeft echter nimmer gepoogd, met de ouders in contact te komen. Parijs zegt: Van Franse zijde is tegengesproken, dat Trygve Lie een vredesprogram zou hebben ontvouwd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde: Lie heeft geen enkel memorandum overhandigd aan RobPrt Schuman, toen hij Zaterdag met hem sprak. Het was hem niet bekend of Lie mondeling een vredesplan had voorge legd. Niettemin blijft men in politieke kringen te Parijs hardnekkig geloven, dat de Westelijke regeringen een soort vredesplan overwegen, dat Lie uit Mos kou heeft meegebracht, Te Londen gelooft men, dat Lie zijn zienswijze over het verbreken van de internationale impasse op papier had gezet en dit geschrift heeft overhan digd aan de regering van Rusland, Frankrijk, Engeland en Amerika. Lilian Harvey had pech De blonde Duitse filmster Lilian Harvey is buitengewoon vertoornd op haar Figaro, de heer Adam Jost in Frankfort. Adam heeft haar onlangs permanent gezet, maar het resultaat was allerminst naar wens. Lilian loopt nu met een baretje en valse krullen. Haar echte zijn verbrand. Derhalve heeft de actrice de kapper 'or de kadi gedaagd. Deze zal nu moeten beslissen, of Adam inderdaad 22.000 mark schadevergoeding aan de geschonden blondine zal moeten beta len.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1