ASPERGES De ontwikkeling is teleurstellend OUDS Kinawijn Winkelier te Haarlem beroofd Plattelandsgemeenschap moet van minderwaardigheidscomplex af 'Regeringsnota over Indonesië Vele redenen tot bezorgdheid Rege ring bereid tot openbaar debat Bij regen of zonneschijn Het Radioprogramma R. I. S. wacht op de Sowjetunie Een meisje te Arnhem vermoord Westelijke staten eisen haar opheffing Mr. De Wilde lerug in Eerste Kamer Voor ideale reiniging van elk kunstgebitook plastic I iwwwk Een jL. Sw van fl glans Ter voldoening aan het verzoek van de voorzitter der Tweede Kamer heeft de regering aan de Kamer een nota doen toekomen, waarin een nader beeld wordt gegeven omtrent de ontwikkeling van zaken in Indonesië, in zoverre de verhoudingen binnen de Nederlands-Indonesische Unie en de belangen van Ne derland daarbij betrokken zijn. De regering zegt bereid te zijn op de grondslag der nota met de Kamer in het openbaar van gedachten te wisselen. Hoewel de regering thans nog niet vermag te beoordelen in hoeverre de situ atie zich ontwikkelt in een voor de verhouding tussen Nederland en Indonesië gunstige dan wel ongunstige richting, is deze ontwikkeling ten dele een andere geweest dan de Nederlandse regering zich bij de souvereiniteitsoverdracht had voorgesteld, aldus de nota. Het procédé gevolgd t.a.v. de deelsta ten geeft de Nederlandse regering reden tot bezorgdheid, speciaal wat betreft h'ït zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Bovendien veroorzaken ge beurtenissen, als plaats grepen in Ma kassar en daarna in Ambon, hoezeer ook samenhangend met binnenlandse verhoudingen, reacties waarin ten onrechte Nederland in critische zin betrokken wordt. Ook de persoonlijke en economische veiligheid is, al moge de eerste zr,n verbeterd, toch nog niet zo, dat van Nederlandse zijde daarover geen grote ongerustheid meer zou behoeven te bestaan. Voorts kan niet worden ont kend, dat de levensomstandigheden van vele Nederlanders in Indonesië in bedenkelijke mate zijn achteruit ge gaan. Dit zijn alle factoren, welke grond opleveren voor een pessimisti sche toekomstverwachting. Lof voor de marine. In de nota wordt voorts gezegd, dat de staatssecr. van Marine in Januari naar Indonesië is vertrokken om een overeenkomst aan te gaan in verband met het marine-accoord en de finan ciële consequenties van de steunverle ning, welke in overeenstemming met de ter K.T.C. gemaakte afspraken voor rekening van de KVSI zou komen, in een kostenraming vast te leggen. Op basis van een bedrag van ongeveer 77 millioen gulden werd overeenstemming bereikt. De overeengekomen taken, die de Smakelijk en opwekkend Koortswerend en versterkend De oude fles vervingen wij om practlsche redenen door een handiger model. I 5.30 per */i L fles L 2.75 per 1/2 L fles VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse Voren en korpsen. 6.30 Orgelconcert. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommen- taar. 7.40 Vandaag. 8.15 Kamerorkest. 8.50 Kamermuziek. 10.00 „Tien jaren". 10.15 Gram.muziek. 10.30 Vocaal-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Koninklijk bezoek aan Parijs. 11.30 Orgelspel. 11.40 Sinfonetta. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. - 6.20 Trio. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Nuchtere notities. 7.15 De ronde van Nederland. 7.30 Voor de jeugd. 8.15 Omroeporkest. 9.00 Sport. 9.15 Door druk tol bloei. 10.20 Bruce Lowe—Paul Godwin—Cor Steyn. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Dansmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Prome nade-concert. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Spaanse dans. 9.40 Schoolradio. 10.00 Orgel- ®Pe-* 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.muziek. ion Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. A-.03 De /-Zevenklapper. 12.33 KRO Minne- 5 ,'en; 12.50 Koninklijk bezoek aan Parijs ^0 Zangrecitai. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 annenD bedrijven door. 3.30 Ludus Tonalis. «■Uü Bijbellezing. 4.45 Petite-suite. 5.00 Het «adio^Jeugdjournaal. 5.30 NCRV-koor. 5.50 Begermgsuitzending. 6.00 Estrellita. 6.25 e» Tuinbouw. 6.40 Leger des Heils- 1 n §oecl woord voor een goede riin ;J;, Van°-iuo- 7-40 Vandaag. 8.05 Stu- omH7L SEI|SUfiM a"' 298 m' Nieuwsberichten varia I',!' 8 Cn 11 - 8-15 Ochtend- „Ko"e gesprekken. 9.00 Ochtend- ..Crooncrew". 10.00 Morgenwij' concert. 9.30 lnistr 1100 F vmmen' 10'50 kleutertje visseiz'npn a [an^ Kamermuziek. 11.45 Het •rmble l 13H 12 00 Chansons. 12.38 En- C„V''5 Hamionetto. 1.45 U kunt het ge- Ronde van K a Jarome Kem-selectie. 1.55 schaar 2 30 ne£r,aïd' 2'00 Mel Klimop 4 00 Van° karmonisch-sextet. 3.00 Kaïidoscoon 3 13 T to' vijf' 5 00 A™> kraehten 7P'00 Her SP,0,i?raatie' 8.30 Strijd- Hugo de Pril klokje van zeven. 7.05 Ronde van ien, Zlln Awo-Orkest. 7.30 8 0S Radio 7 M ^"«muziekschool 915 Het - 815 Erich Leinsdorf. u10'50 Sportactuajitelten. ïï.'lS Ronmkhjk bezoek aan Frankrijk, «luiting met «Hollywood" voeding. 10.25 eite: 11.30 Aan- Schoorsteenvegen voor een goed doel Ook de schoorsteenvegers in ons land willen hun (schoor) steentje bijdragen voor de kankerbestrij ding. In de maanden Juni, Juli en Augustus zullen alle leden van de Nederlandse schoorsteenvegerspa- troonsbond in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Schie dam voor iedere schoorsteen, die ij in deze periode vegen, vijf cent van hun eigen inkomsten afstaan voor het goede doel. De totale op brengst komt ten goede aan het Nederlandse kankerinstituut. Koninklijke Marine thans ten behoeve van de regering der RVSI verricht, val - len door hun aard buiten het kader der binnenlandse politiek in engere zin van de verenigde staten van Indonesië en 't is dan ook geheel in de geest van de ter RTC gemaakte afspraken, dat tot nu toe door de regering der RVSI geen enkel verzoek tot de Nederlandse regering is gericht om maritieme me dewerking der Koninklijke Marine bij de oplossing van haar interne aangele genheden. De wijze, waarop het ;neel der Koninklijke Marine zijn s rins moeilijke taak ten behoeve van de RVSI ver richt, verdient grote lof. Het in Indonesië aanwezige personeel der Koninklijke Marine bedraagt onge veer 4500 man. De afvloeiing van het korps mariniers is practisch voltooid. De alsnog af te voeren sterkte van de Kon. Landmacht bedroeg op 1 Mei 1950 rond 40.000 man. Door het inlas sen van een groter aantal buitenlandse troepentransportschepen wordt ver wacht, dat in Mei 1950 rond 10.500 man zullen kunnen worden afgevoerd en dat in September 1950 practisch alle KL- onderdelen zullen zijn gerepatrieerd De ondernemers De positie van de Nederlandse onder nemers kan in het algemeen als zeer moeilijk worden gekenschetst. De oor zaken hiervan zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is het wettig gezag nog niet overal geconsolideerd en op de tweede plaats bestaat er grote so ciale onrust, zich uitend in de actie van het sinds de souvereiniteitsoverdracht sterk toegenomen doch nog onvoldoen de georganiseerde vakverenigingswe zen. Veiligheid van persoon en goed De veiligheid van persoon en goed is op vele plaatsen nog bepaald onvol doende. Behalve de ongunstige weer slag hiervan op het economisch bestel baart dit ook onder de Nederlandse be volkingsgroep onrust. Hoewel aansla gen berovingen en diefstallen nooit ge heel te keren ziin. vinden zij op vele plaatsen in Indonesië toch wel op een abnormaal grote schaal plaats. Sedert de souvereiniteitsoverdracht werden voorts tenminste 16. waaronder in Su- rabaja alleen 6, Nederlandse burgers vermoord. De ambtenaren Als gevolg van een complex van fac toren heeft de ontwikkeling van zaken na de souvereiniteitsoverdracht er toe geleid, dat de Nederlandse ambtenaren zich ernstig teleurgesteld en veront rust gevoelen. Voor bestuursambtenaren staat reeds vast. dat voor hen althans in de be stuursdienst geen plaats meer is. Ook de ambtenaren van de rechterlijke macht zullen de dienst kunnen verla ten. Particuliere werknemers In de arbeidsverhouding tussen de Nederlandse particuliere werknemers en hun werkgevers in Indonesië 's voorshands op zich zelf geen wijziging gekomen. De Indonesische monetaire maatregelen hadden evenwel een zeer nadelige invloed op hun materiële po sitie. Ten behoeve van de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders besloot de regering tot instelling van een „coördi natie-commissie voor gerepatrieerden" onder voorzitterschap van de secretaris generaal van het ministerie voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen. Koning Faroek gaat zuiveren Het Egyptische blad Al Misri meldt onder een kop over de gehele breedte van de voorpagina, dat koning Faroek voornemens is het maatschappelijke leven van zijn land te „zuiveren". De koning schijnt er zijn afkeuring over te hebben uitgesproken, dat vrouwen aan bars bedienen en dat zij op lief dadigheidsfeesten deel nemen aan kansspelen. Palar ie New York Bij zijn aankomst in de Verenigde Staten deelde de heer Palar mede, dat de R.I.S. geen aanvraag voor het lid maatschap der Verenigde Naties zal indienen alvorens Sowjet-Rusland weer in de Veiligheidsraad zal zijn terugge keerd, daar naar zijn mening de Vei ligheidsraad zijn goedkeuring niet aan deze aanvraag kan hechten gedurende de afwezigheid van Sowjet-Rusland. Palar deelde voorts mede, dat zijn re gering geporteerd is voor de toelating van de Chinese communistische rege ring tot de Verenigde Naties. Gistermiddag werd door een voor bijganger in de omgeving van de Rijksweg 12, in de volksmond het Ha zenpad genoemd, in Schaarsbergen bij Arnhem het lijk gevonden van de 17-jarige Betsie van Galen. Politie en justitie stelden een onderzoek in waarbij bleek, dat het slachtoffer was ge\ëurgd. Het meisje had deelgeno men aan een zanguitvoering op de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" met de Christelijke zangvereni ging van Schaarsbergen. Engelse voetbalploeg voor Rio Voor het eindtournooi om de Jules Rimetbeker, dat in Juni in Brazilië begint, heeft de F.A. de volgende spe lers aangewezen: de doelverdedigers Williams (Wolverhampton' W.) en Ditchburn (Tottenham H.); de backs Ramsay (Tottenham H.), Aston (Man Chester U.), Scott (Arsenal) en Eckersley (Blackburn R.); de half backs Wright (Wolverhampton W.). Hughes (Liverpool), Dickinson (Ports mouth), Nicholson (Tottenham H.). Taylor (Fulham), Watson (Sunder land) en Cockburn (Manchester U.); de voorwaartsen Milburn (Newcastle U.), Mortensen (Blackpool), Bentley (Chelsea), Mannion (Middlesbrough). Finney (Preston N.E.), Matthews (Blackpool), Baily (Tottenham H.) en Mullens (Wolverhampton W.). Indringers kwamen „nylons kopen" Maandagavond omstreeks half zeven is in de Amsterdamstraat in Haarlem- Oost een overval gepleegd op 'n winke lier in manufacturen. De indringers hebben hun slachtoffer onder bedrei ging met een revolver op een stoel vastgebonden en vervolgens anderhalf uur lang het huis doorgezocht. Zij ver dwenen met medeneming van 'n bedrag van f 900.Het slachtoffer, zekere Th. van 't Hout, is later door 'n buur man bevrijd. De heer Van 't Hout was uiteraard over het gebeurde zeer ontdaan. Hij vertelde, dat een onbekende na slui tingstijd bij hem in de winkel was ge komen en gevraagd had, hem aan een paar nylonkousen te helpen. Terwijl hij hiermee bezig was, kwam nummer twee binnen, waarop de beide indrin gers met hun misdrijf begonnen. Toen zij de buit binnen hadden, zijn zij na elkaar weggegaan. De OosiduHse volkspoliiie De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland, hebben Dinsdag van de Scwjetunie geëist, dat zij de „gemili tariseerde politiemacht van 50.000 man" in de Russische zone van Duits land opheft. In de nota's, waarin deze eis is vervat, noemen de Westelijke mogendheden deze macht de „kern van een nieuw Duits leger." Zij beschuldigen Rusland ervan, dat het door de instelling van deze „poli tiemacht met het karakter van een leger" de vier-mogendhedenovereen- komsten heeft geschonden. Een toevallig passerende buurvrouw heef gezien, dat een der daders de an dere uitliet. Zij gaf later aan de politie een signalement van de beide mannen. De rovers zijn vermoedelijk op de hoogte geweest van de omstandigheid, dat de heer Van 't Hout ongehuwd is en geheel alleen woont. Hij is niet on bemiddeld. Er bestaan bij de politie vermoedens, dat het hier gaat om een kwestie van chantage. De beroofde zou dan meer weten dan hij doet voorko men. Hijzelf heeft geen aangifte ge daan. Een buurman is hiertoe overge gaan, toen hij weigerde de politie in de zaak te mengen. (Van onze parlementaire redacteur) Na een lange tijd van ziekte woon de mr. J. A. de Wilde (AR) Dinsdag middag voor het eerst weer de verga dering van de Eerste Kamer bij. De voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, wenste hem geluk met zijn hestel. Door applaus gaven de afgevaardig den blijk van hun instemming met deze felicitatie. De Kamer kwam siechts kort bij een. Zij keurde een vijftal naturaii- satieontwerpen goed, die aan 101 vreemdelingen 't Nederlandse staats burgerschap verlenen. Voorts aan vaardde zij een wetsontwerp tot aan vulling van renten krachtens de On gevallenwet 1921, de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 en de Zee ongevallenwet 1919. Wanneer deze aanvullingswet binnenkort in het Staatsblad verschijnt, zullen allen, die rrteer dan 25 pCt. arbeidsonge schikt zijn en vóór 1 Januari in het genot van een ongevallenrente ge steld werden, een toeslag van 25 pCt. op hun rente of uitkering ontvangen. De voorzitter deelde mee, dat de Eerste Kamer vermoedelijk op 31 Mei weer in openbare vergadering bijeen zal komen. Tast de natuurlijke kleur van ilw kunstgebit niet aan! PRODENTA AMERSFOORT M P 395 Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen jyjET EEN VARIATIE op het gezegde: „Oost is Oost en West is West" zou men ook kunnen neerschrijven en met evenveel reden: „Het platteland is het platteland en de stad de stad". Dit omdat zij hoe dikwijls rrftn ook tracht beide met elkaar te vergelijken, eigenlijk niet vergeüjkbaar zijn. Bei den hebben hun eigen door de eeuwen heen gegroeide „natuur", waarbij he* helaas zover kwam, dat de stad „neerkeek" op het platteland en dat platte land door dat grootse en onbekende van de stad, dat schijnbaar meer „ge makkelijke en vlotte weten te leven" zichzelf een soort minderwaardigheids complex heeft aangekweekt, waaraan het zich slechts langzaam, maar ge lukkig in de laatste jaren met groeiend succes weet te ontworstelen. ren: Je kunt er „beter" trouwen Inderdaad is de arbeids-gebondenheid op het platteland veel geringer gewor den. Op welke boerderij maakt men zelf nog kaas en boter, bakt men zelf het brood? Zelfs „de was" gaat meer en meer de deur uit. Een vrouw is eer- Trek naar de stad noodzakelijk r\IT GAAT GE als stedeling besef fen, wanneer ge u eens nader orienteert op het werk, dat door de plattelandsorganisaties wordt verricht. Dat ontdekten wij opnieuw toen wij gisteren te Utrecht de algemene ver gadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen meemaakten. Hoewel uit verenigingsoogpunt de huishoudelijke vergadering wellicht het belangrijkste was, willen wij in de eerste plaats aandacht wijden aan het boeiende referaat, dat ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, voorzitter van de Zeeuwse Maatschappij voor Landbouw 's middags hield over het onderwerp: „Jeugd en Platteland en de taak der ouderen". Alvorens op de in de kringen van het platteland dikwijls gestelde vraag: Hoe houden wij onze meisjes uit de stad? in te gaan, gaf ir. Geuze 'n kort overzicht van de geweldige groei van de steden en de verplaatsing van gro te bevolkingsaantallen van het platte land naar de steden. Omstreeks het midden van de vorige eeuw ontstohd die trek naar de stad door de grote vooruitgang, die men aantrof op het gebied van handel, industrie en van de economische sfeer in het algemeen. Dit had tot gevolg, dat in 1940 meer dan de helft van de Nederlandse be volking woonde in steden boven de 20.000 inwoners, terwijl dat in 1830 nog niet een vijfde deel was. De grootste bevqlkingstoename werd natuurlijk in de Westelijke provincies geconstateerd, met als gevolg dat de z.g. randstad Holland (Noord- en Zuid- Holland en Utrecht) in de jaren 1931- 1940 een vestigingsoverschot vertoonde en de rest van het land een tekort. Deze trek van het platteland naar de steden zal blijven bestaan, omdat het platteland in de toekomst steeds met een relatief bevolkingsoverschot te kampen zaj hebben. Bij degenen, die zich naar cfb stad begeven om het plat teland voor goed de rug toe te keren, zullen natuurlijk ook onze meisjes blij ven behoren. Wat trekt onze meisjes naar de stad? In de eerste plaats ruimere werkgele genheid en dus meer mogelijkheden om vooruit te komc-n. Hogere lonen. Het aantrekkelijke van meer luxe en comfort en.... zoals sommigen be we- Dat is pas een tractatie roor de PinksterdagenAsperges maken Uw maaltijd extra feestelijk én nu zijn ze het lekkerst! Gooi nooit het aspergewater weg. Maak er de volgende dag met de harde aspergedelen een smakelijke soep van. Dan profiteert U dubbel van dit heerlijke product. HUWELIJK DOOR MARY BURCHELL (69) „Daar zou iets op te vinden zijn", zei Elliott met de nonchalante zeker heid van iemand, die nooit een voor nemen uit gebrek aan geldmiddelen had behoeven op te geven. „Ik zou er graag wat meer over willen horen. Als er vandaag geen tijd voor is, vinden we wel een gelegenheid, wanneer Te resa en ik getrouwd zijn". Hij zei „wanneer Teresa en ik ge trouwd zijn" op volkomen zakelijke toon en Teresa merkte uit de enigs zins verraste wijze waarop de hele familie haar instinctief aanzag, dat Jit waarschijnlijk de eerste maai was dat het feit van haar huwelijk tot hen was doorgedrongen. Er ontstond een korte opval'ende stilte. Toen zéi haar moeder: „De koffie is klaar. Waar is Teddy?" „Hij legt Elliott's auto uit aan een paar jongens uit de buurt", zei Belin da argeloos. En uit het raam ziende, bespeurden ze Teddy, gewichtig orerend, en tege lijkertijd een troep jongetjes van alle mogelijke afmetingen op eerbiedige afstand van de auto houdend. „Diana, roep hem eens naar bin nen", zei mevrouw Forrester levendig. „Je vindt het toch niet erg, Elliott?" „Waarom zou ik het erg vinden?" zei Elliott met een glimlach, maar hij hield zijn ogen gericht op het kleine meisje, dat hem met zo ongekunstelde vertrouwelijkheid bij zijn voornaam had genoemd „Hoe heet het meisje ook weer, dat zo op jouw lijkt?" vroeg hij zachtjes aan Teresa. „Belinda. Lijkt ze zo op mij?" „Ze heeft jouw blauwe ogen en je ernstige glimlach", antwoordde hij en hij reikte het kleine meisje uitnodi gend zijn hand op een wijze die aan toonde dat hij niet aan kinderen ge wend was. Belinda kwam dadelijk naast hem, nam zijn hand en vroeg vriendelijk: „Vind je het prettig als ik aan de kof fie naast je zit?" „Erg prettig", zei Elliott plechtig. En overtuigd dat ze de gast wat op zijn gemak stelde, bracht Belinda hem naar de plaats naast de hare en fluis terde: „Ik zal wel voor je zorgen". Het werd een gezellige, ongedwon gen maaltijd, in niets gelijkend op de maaltijden die in Jessica Burdern's huis opgediend werden, maar Elliott scheen zich zonder moeite aan te passen aan de nieuwe omgeving zo wel nu als gedurende de rest van het bezoek. De heer Forrester, een lange, gebo gen, verstrooid uitziende man voeg de zich later bij zijn familie en toon de zich van zijn beminnelijke kant. zowel tegenover zijn stiefdochter als tegenover haar verlofde. Zijn speciale trots bleek echter te zijn, dat hij zich nooit in andermans zaken mengde en hoewel deze politiek theoretisch ver dedigd kan worden, strekte hij haar uit tot een volslagen gemis aan in teresse in de zaken van anderen. Hierdoor ontliep hij alle zorgen en tevens alle verantwoordelijkheid. Terwijl zijn vrouw voor alles en iedereen in de bres sprong, kostte het de grootste moeite hem er aan te her inneren dat zijn familie niet aan een ander toebehoorde. Daardoor zou het ook wel komen* dat hij zich tegen over het engagement van zijn stief dochter welwillend onverschillig toon de en hij haar aanstaande man meer als een welkome bezoeker dan als een toekomstig lid van de familie be schouwde. De anderen echter, merkte Teresa, hadden Elliott al geheel ingelijfd. En ofschoon het reeds donker was, toen ze de terugtocht gingen aanvaarden, begeleidde de hele familie hen naar de auto. De kleine meisjes wensten zowei door Elliott als door Teresa gekust te worden en nadat Belinda dit duide lijk te verstaan had gegeven, onder wierp hij er zich beminnelijk aan. (Wordt vervolgd) der voor verveling vatbaar dan de man.... Het gaan van het plattelands meisje naar de stad is dus niet altijd een zucht naar „avontuur" of meer wereldervaring, doch omdat het een nuchtere noodzakelijkheid is. Dat men het meisje soms niet met een .geheel rustig gevoel daarheen laat gaan, ligt voor een deel aan de ouderen op het platteland zelf. Wij moeten onze meis jes meer het gevoel van zelfstandigheid bijbrengen, hen meer in de gelegen heid stellen met velerlei problemen in aanraking te komen en zo karakter volle jonge mensen kweken. Het werk van de volkshogescholen mag daarbij met ere genoemd worden. Daarbij doen ook de plattelandsjongerenorganisaties veel om dit doel te bereiken. Waar het hen echter aan levens- en organisato rische ervaring ontbreekt, zullen da organisaties der ouderen moeten steu nen en schragen. Voor verenigingen van oudleerlingen kon spreker in dit opzicht niet zó pleiten. Inderdaad betekent het gaan van jongeren naar de stad een verlies voor het platteland, juist omdat het mensen zijn met initiatief, ondernemingsgeest en personen in de kracht van hun le ven. Het feit doet zich voor, dat vele plattelandsgemeenten een sterke „last" van iet meer in het productieproces opgenomen ouderen te dragen heeft. Toch kan er wel iets gedaan worden om een te groot wegtrekken van onze meisjes naar de stad te voorkomen. In de eerste plaats is er ten plattelande een z.g. mannenoverschot. Er zijn meer mannen dan vrouwen dus. In de twee de plaats zullen er toch ook zijn, die het leven in de ruime, frisse polders meer zullen waarderen dan het wonen ergens twee hoog achter in een smalle straat. In feite blijft het een kiezen. Maar dat kiezen ten gunste van het platteland ligt voor een belangrijk deel in handen van de plattelanders zelf. Het minderwaardigheidsgevoel ten op zichte van de stad moet weggewerkt worden. Men moet zich zelf opheffen, zijn interessen vergroten en dan ligt er voor de dorps- en plattelandsge meenschap een schone toekomst open. Dan zal het niet meer zijn, dat de boe rendochter tegen de boerenzoon zegt: „Jij kunt niet anders praten dan over voerbieten". Dan zal de boerenzoon zijn meisje niet meer verwijten, dat zij alleen maar spreekt over haar naai werk en de inmaak „Goede kleding" Dat de Bond van Plattelandsvrou wen voor de ontwikkeling van 't pla- teland voortdurend actief is, bleek uit de mededelingen, die tijdens de huis houdelijke vergadering, welke onder leiding stond van mevrouw J. Fabel' Delling, werden gedaan over het dit jaar in Kopenhagen te houden congres van de wereldorganisatie van platte landsvrouwen (ACWW), waarop de Nederlandse delegatie o.a. zal voor stellen bij de FAO aan te dringen op een verbod van vernietiging van voed sel waarook ter wereld en een verbod om voedsel op te slaan met specula tieve bedoelingen. Ook het voornemen om volgend jaar in alle provincies ge durende een week een tentoonstelling te houden van stoffen en dameskle ding. welke voor de plattelandsvrouw en plattelandssfeer het meest geëigend zal zijn onder de titel „Goede kleding" wijst daarop. Uit het door de secreta resse mej. J. Brink uitgebrachte jaar verslag over 1949 bleek, dat het aan tal leden weer is gegroeid en nu 32.583 bedraagt. Er kwamen 34 nieuwe afde lingen bij. Het bondssecretariaat werd naar Den Haag verplaatst. Een vorde ring op de voormalige Landstand oracht nog f 1200 op en er werd beslo ten in het vervolg per lid 25 cent par jaar meer te betalen voor het Bonds orgaan.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5