NILFISK Fa. Gebr. Kaal 't Sierhuis prima Rundvlees BERNARD KOOMEN Egmond aan Zee verwacht de badgasten Vóór half Juni geen vroege aardappelen Elf steden in West-Duitsland ruimen 50 millioen M3 puin op stofzuiger Ook dit jaar weer vele attracties Vervolg Stadsnieuws Huizen onder de hamer Marktberichten HEILOO Avondvierdaagse ook voor rijwielen met hulpmotor Samenvoeging van Zaangemeenten INGEZONDEN STUKKEN Geen Waterleiding naar de Baakmeerdijk? mooie collectie PORCELEINEN Thee-, Ontbijt- en Tafelserviezen Engelse Kop en Schotels Per halve kilo; VETTE LAPPEN1.— DÜÜRR. LAPPEN1.05 MAUERE LAPPEN 1.1 RIBLAPPEN1.20 ROSBIEF 1.35 BIEFSTUK1.50 HAAS1.50 OEHAKT1.10 POULET 1.10 DAGBLAD- Zeebad Egmond" exploiteert deel van het strand Het badseizoen staat weer voor de deur en reeds zijn hier en daar badgasten die profiteren van het vóór-seizoen, al lokt de winterse temperatuur nog niet bepaald uit tot een duik in het zilte nat. Het seizoen, dat vroeger eigenlijk slechts van half Juli tot half Augustus duurde, duurt tegenwoordig bijna van half Mei tot half October, mede dank zij de propaganda voor vacantie-spreiding. Natuur lijk heeft Egmond aan Zee, evenals andere jaren, de nodige voorbereidingen ge troffen voor een geslaagd seizoen en men is er nog druk mee bezig. De strandexploitatie der gemeente zelf is al van Hemelvaartsdag af in be drijf. Ook het Zuiderbad is gereed. De Maatschappij Noordzeebad Egmond, die het Noorderstrand exploiteert, is vrijwel klaar om de gasten te ontvan gen. Het middelste strand zal dit sei- soen voor het eerst geëxploiteerd wor den door de nieuwe Maatschappij Zee bad Egmond. Deze komt met gloed nieuw materiaal aan het strand. De badgelegenheid, die reeds klaar is, maakt met haar wisselcabines in rood en wit een fleurige indruk. De gemeente zelf blijft niet achter. Ten Zuiden van de strandafgang aan de Werf is een groot parkeerterrein aangelegd. Nog is men druk bezig de zeeduinen te egaliseren, zodat men overal een prachtig uitzicht krijgt op strand en zee. Het wandelpad aan de zeezijde van de Boulevard is aan de Zuidkant verder doorgetrokken en wordt twee meter verbreed. Over een lengte van bijna km kan men zo doende ongestoord langs de zeekant wandelen en genieten van het fraaie panorama. Verder heeft de gemeente reeds in de afgelopen winter de plantsoenen en de bebossing duchtig onder handen laten nemen, zodat alles er fleurig en goed verzorgd uitziet. De Wilhelmina- straat is van een geheel nieuw weg dek voorzien en tal van kleinere ver beteringen zijn aangebracht. Met de riolering is weliswaar een begin ge maakt, maar deze zal pas het volgend seizoen geheel in gebruik genomen kunnen worden. De Voorstraat kreeg een prachtige nieuwe verlichting. Capaciteit uitgebreid De capaciteit van de badplaats is sinds het vorige seizoen belangrijk uit gebreid. Er verrezen 46 nieuwe wonin gen, zeven winkels, twee café's en één garage annex fietsenstalling. Er zijn voor hotelbouw wel di verse plannen ontworpen, maar nog steeds blijkt het economisch onmoge lijk tot hotelbouw te komen. Omdat Egmond juist op dit punt een belang rijk verlies heeft geleden in de oor log, toen vrijwel alle grote hotels wer den gesloopt, is het wel jammer, dat men in deze steeds voelbare leemte nog niet heeft kunnen voorzien. Ook de pensiongelegenheid is, ondanks uit breiding van bestaande pensions en in richting van nieuwe, tijdens deze win ter, nog bij verre na niet voldoende om aan alle aanvragen tegemoet te kunnen komen. Het oude Pompplein is nu aan de Noordkant geheel herbouwd. Aan de Zuidzijde is men. nog druk aan het bouwen, maar reeds begint dit plein iets van zijn oude, intieme sfeer te herkrijgen. Attracties WV en gemeentebestuur zullen dit jaar hun beste beentje voorzetten om de gasten de nodige afwisseling te be zorgen. Behalve' strandfeesten en di verse kleine attracties, zal de gasten een groots vuurwerk worden aangebo den. Men heeft daartoe, met toestem ming van de minister van Justitie, een grotere loterij op touw gezet, om dit seizoen de vorige, die reeds vermaard zijn, n-og verre te overtreffeij. Voorts zullen op Zondag 26 Juli motorraces door de duinen gehouden worden, ter wijl het Boulevard-criterium voor wiel renners, dat verleden jaar een groot succes werd, ook dit jaar weer op het programma staat. Sportliefhebbers zul len op het sportpark kunnen genieten van grote athletiek-demonstraties, ter wijl daar voorts voetbalwedstrijden worden gehouden om de zilveren Van Speyktoren, tussen EDO, KFC, Storm vogels en waarschijnlijk 't Gooi. Lief hebbers van paardensport zullen kun nen genieten van de rijkunst der Ko zakken. Van half Juli tot half Augus tus zal er voorts weder een Lunapark zijn, hoewel men dit, met het oog op de rust van de badplaats, beperkter heeft gehouden dan vorige jaren. Jammer is het, dat de nieuwe dienst regeling van de Naco op 15 Mei j.l. een grote 'verslechtering van de ver hingen bracht. Voor hen, die over een eigen wagen beschikken is dit natuur lijk geen bezwaar, maar voor hen, die niet zo gelukkig zijn, wel degelijk. De verwachtingen De verwachtingen voor het komende seizoen zijn niet zo hoog gespannen als de laatste jaren het geval was. De spreekwoordelijke geldschaarste zal na tuurlijk op de vacantie-gangers een ge duchte invloed uitoefenen. Met ge meubileerd verhuren is dit reeds te merken. Voor Juli en Augustus zal wel niets onverhuurd blijven, maar voor Juni is tot nu toe heel wat minder verhuurd dan verleden jaar. Notaris mr. Joh. C. C. Zijnen heeft gister- niiddag in café „Central" een aantal huizen in veiling gebracht. Op deze percelen werd als volgt geboden: een werkplaats met twee bo venwoningen en erf aan de Stuartstraat 65, 65a, 67 en 67a, groot 3.24 are f 19.500,-; huis en erf aan de Oudegracht 143, groot 80 c.a. f 2040,—; huis en erf aan de Wognum- schebuurt 8, groot 1.43 are f 1040,—; huis en erf aan de Kinheimstraat 5, groot 1.05 are f 2100,—; huis en erf aan de Stationsstraat 57, groot 67 c.a. f 2020,—; huis en erf aan de Nieuwpoortslaan 125, groot 1.13 are f 1020,—; huis en erf aan de Runstraat 3, groot 44 c.a. f 600,—; huis en erf aan de Runstraat 4, groot 45 c.a. f 600,—; huis en erf aan de Ooster- weg 8 te Bergen, groot 3.26 are f 860,—; huis en erf aan de Oosterweg 10 te Bergen, groot 3.45 are f 1040,—; huis en erf aan de Oosterweg 12 te Bergen, groot 3.01 are 1130,—; huis en erf aan de Oosterweg 14 te Bergen, groot 2.98 are f 1160,— huis, erf en schuur aan de Kooimeerlaan 16 te Heiloo, groot 2.63 are f 2400,—; huis en erf aan de Kerkeladn 22 te Heiloo, groot 2.82 are f 2010,—; huis, tuin \en schuren aan de Rijks straatweg 197 te Heiloo, groot 4 are f 7000,—. Op Woensdag 31 Mei, n.m. 3 uur, zullen genoemde huizen in café „Central" bij afslag worden verkocht. Gisteravond om zeven uur werden in café „Central" ten overstaan van Mr. C. j. de Lange een aantal huizen bij afslag verkocht. Het huis en erf aan de Druivenlaan 3, groot 97 ca. bracht 1225.— op. Twee huizen aan de Burgem. Paling straat 13 en 15 respectievelijk 1.17 a en 1.18 a. groot werden gezamenlijk verkocht voor 10.365.Het huis en erf aan de Rijksstraatweg 175 te Heiloo, groot 3.90 a. werd verkocht voor 7010.Het huis en erf aan de St. Anthoniusstraat 2 en aan de Zocher- straat 35. alsmede het huis en erf aan de Achterwezel 2 en aan de Run straat 5 bleven onverkocht. ALKMAAR, 24 Mei. Raapstelen 2—3,50 (bos); prei 8—14; spinazie 8—23; postelein 5—16; rabarber 7—19; andijvie 13—23; sla 2-3.50 (p. st.); bloemkool: IA 45-53, I 32—44 en II 22—30 (p. st.); worteltjes 25—43 (bs); uien 1.50—4 (bos); aardbeien 23—46 per doos; radijs 3—6,50 (bos); selderie 6,50—12.50 (bos); peterselie 3—6.50 (bos); asperges: dik wit 80—91 (bos) en blauw 41—56 (bos); aardappelen: nieuwe 66—76 en drielingen 50. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 25 Mei: 7500 kg rabarber 5,90-7.10, 4500 kg prei: I 33 en afw. 6—13; 2500 kg aard appelen 58—63 en kleine 40—47. BLOKKER, 24 Mei 1950. Vroege aardappelen 4364; Spinazie 1920; Prei 2628; Rabarber 1016; Bindsla 16—24; Bloemkool 23—50; Sla 1.60—2.80; Goudreinetten 65; Jonathan 63108; Brederode 2728; Klumphe 3537; Keuleman 2032: Winter jan 2528. HEM, 24 Mei 1950. Bloemkool 18—54; Sla 23.40; Rabarber 1315; Bospeen 2733; Sjalotten 33; Aardbeien 130230; Spinazie 1827. De Avondvierdaagse welke de laat ste week van Juli wordt gehouden, belooft een groot succes te worden. Ook voor de bezitters van rijwielen met hulpmotoren wordt inschrijving opengesteld. De start voor deze deelnemers zal echter later plaats vinden, zodat de rijwielen en de rijwielen met hulpmo toren ongeveer gelijktijdig aan de fi nish zullen verschijnen. Door de overheid is aan het comité Avondvierdaagse vergunning verleend om de paden, welke anders voor rij wielen èn rijwielen met hulpmotoren verboden zijn, voor die dagen vrij te geven (uitsluitend voor deelnemers aan de Avondvierdaagse). Verder is toegezegd, dat alle paden en wegen waar nodig hersteld of ver beterd zullen worden. Het inschrijfgeld bedraagt inclusief wimpel, route-programmaboekje en de kosten van vergunning voor toegang op de wegen van het Staatsboschbe- heer voor rijwielen en rijwielen met hulpmotoren f 1.50 en na 15 Juli f 2. Inschrijvingen kunnen gesc1 ieden bij het secretariaat Van Doornstraat 13 onder gelijktijdige overmaking van het inschrijfgeld op girorekening no. 77355 t.n.v. P. Avis, Heiloo. Het comité staat er borg voor dat men wederom vier prachtige tochten maakt, die ieder lang in het geheugen zullen blijven. Door de controlepostr-i onderweg krijgen deze tochten ook nog een sportief karakter. bonte avond voor de leden van de gemidza. Pjior de Gemidza (gezamenlijke miadenstandszaken) wordt op 5 Juni °n'eavondtrein georganiseerd °f' het contact tussen de stevlgen 8rS en *^em'^za *e ver* Aan deze Bonteavondtrein wordt door een cabaret- en mod 'y ®?zeIscllaP- Voorts zullen enige voo-d ^i1 Worden gedaan, welke böi 9 .mic^enstanders van zeer veel belang zijn. 55 JAAR GETROUWD. „•PL, dun' zal het 55 jaar geleden «o^d echtpaar W. C Vink, WO- lüv t afn de Kerkelaan, in het huwe- trad' De heer Vink is ruim 40iaar werkzaam geweest bij de Ned. Spoor- egen en nam indertijd actief dee] an et werk van de moderne arbei dersbeweging. Beide echtelieden ge meten nog een goede gezondheid. Zij Zijn resp. 80 en 77 jaar. Wij wensen hen nog vele jaren. Bestuursvergadering van „De Noordermarktbond Gisteren vergaderde het bestuur van de vereniging „De Noordermarktbond" onder leiding van de heer P. Duyves. Hierbij deelde hjj mede, dat de omzet tot 20 Mei ƒ7.314.277bedroeg te gen ƒ5.531.436.in het vorig jaar. Er resten nog wat prei en rabarber en voorts sporadisch nog wat spinazie. Tengevolge van de slechte weersom standigheden zal 't nieuwe seizoen niet vóór half Juni inzetten, zodat vóór die tijd geen aanvoer van vroege aard appelen is te verwachten. De voorzitter deelde mede, dat de omzet over Maart 662.107.41 en over April j.l. 428.190.70 bedroeg en wees op het verheugende feit, dat de hef fingen op de uitvoer naar Duitsland binnenkort weer zullen worden opge heven. Met betrekking tot het be sproeien van aardappelen werd aan geraden waar mogelijk tot sproeien aan te sporen en dit zoveel mogelijk te bevorderen. Besloten werd om de 10% pensioenverhoging" niet toe te passen op het pensioen van de laatst afgetre den voorzitter, daar bij de vaststelling van diens pensioen al rekening is ge houden met de verhoogde levensstand aard. T.a.v. de toeslag op de poters is door de BEA niet medegedeeld hoe hoog deze voor de verschillende soor ten zal zijn. Hij zal echter binnen 14 dagen worden bekend gemaakt waarna binnen drie weken uitbetaling zal plaats hebben. Hiervoor zal een ac- coordverklaring moeten worden gete kend, welke bij de veiling dient te worden ingeleverd. De heer Kos voeg de hier nog aan toe, dat geen uitke ring naar schaal zal plaats hebben, maar voor ieder ras en iedere klas een vast bedrag zal worden uitge keerd. De voorzitter deelde mede, dat het percentage van de bijdrage aan het afzetfonds is verlaagd van 1 tot 0.7% Per 1 April is het veilingpercentage met 14% verlaagd en van 2% op 2114 pet. gebracht. Besloten werd om toch het oude percentage van 2%% te handhaven. Dit is beter dan dat na derhand verhoging zou moeten plaats hebben. Besloten werd om een financiële bijdrage te verlenen aan de onlangs in het leven geroepen z.g. stipcom- missie, welke zich ten doel stelt na te gaan, welke maatregelen kunnen wor den genomen tegen het kwaad van de stip. Voorzitter van deze commissie is de heer A. P. de Boer te Groote broek, terwijl voorts prof. dr. Tung te Wageningen zjjn- krachten aan deze zaak wijdt. De voorzitter deelde mede met <S> gemeente-architect gesproken te heb ben over de schoeiïng, welke voor 't terrein van de Noordermarktbond zal worden aangebracht. De schoeiïng zal een lengte hebben van 285 M. De voor lopige berekening was, dat de kosten ƒ230.per M. zullen bedragen. Een nadere berekening is in uitzicht ge steld. Op voorstel van ltet dagelijks be stuur werd besloten in de veiling en overkapping een geluidsinstallatie aan te brengen. Door de kooplieden is hier al meermalen op aangedrongen. De demonstratie is uitnemend geslaagd. De kosten zullen 1620.bedragen. Ten slotte werd nog besloten tot 't aanbrengen van een brandvrije kluis voor de betaalmeester. Bij de rondvraag werd gevraagd een onderzoek in te stellen naar de duurte van het papier voor de witlof- kisten. In Alkmaar en ook bij de LGC zou dit goedkoper zijn. Na rijpe over weging werd besloten om de cessie, welke door de tuinders kan worden gesteld op maximaal 10% mogelijk te laten tot maximaal 20%, indien de verkoopvereniging een daartoe strek kend verzoek bij het veilingbestuur in dient. Besloten werd nog tot 8 Juii een proef te nemen met de beschikbaar stelling van kisten voor de aanvoer van poters. Naar in de Zaanstreek verluidt, zou het rapport omtrent de gemeentelijke indeling van Noord-Holland, waarbij het aantal gemeenten wordt terugge bracht van 121 tot 58, de volgende sug gesties bevatten voor samenvoeging van de gemeenten in die streek: De gemeente Westzaan komt groten deels bij Assendelft. Grotendeels, om dat, wanneer de inlichtingen juist zjjn. het gedeelte Westzanerdijk en Over toom bij Zaandam gevoegd zal wor den. Verder zal Assendelft een gedeel te van het Noordelijk deel dezer ge meente moeten missen en moeten af staan aan de gemeente Krommenie WormerveerZaandijk. Koog aan de Zaan zou bij Zaan dam en Zaandijk en Krommenie nij Wormerveer gevoegd worden. De gemeente Oostzaan blijft Oost- zaan, maar zou enkele gedeelten van Waterlandse dorpen, waaronder Pur- merland toegevoegd krijgen, De Westduitse kanselier, dr. Ade nauer, heeft verklaard, iat de Franse economische deskundige Jean Monnet vandaag en morgen met de ministers van buitenlandse zaken van Nederland Belgie en Luxemburg een onderhoud zal hebben over het plan-Schuman. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Wanneer men voorheen in de een of andere provincie een waterleiding bedrijf wenste op te richten, werd de betrokken instanties steevast als meest doorslaand argument voorgehouden, dat een dergelijke onderneming speciaal op de weg der provincie lag, omdat slechts een provinciaal waterleidingbedrijf in staat was ook drinkwater te leveren in niet rendabele gebieden. Immers, de kosten werden dan door de massa, hier de gehele provincie, gedragen. Uit een oogpunt van volksgezondheid van het allergrootste belang. En inderdaad, wie der ouderen herinnert zich niet het schrikwekkend aantal typhusgevallen b.v. als gevolg van het omspoelen van melkbussen in sterk verontreinigd slootwater, enz. De provinciale bedrijven zijn er. Maar er zijn ook altijd nog niet-ren- dabele gebieden, die ondanks alles toch niet geholpen worden, tenzij op spe ciale voorwaarden. D.w.z. dat van de betrokkenen bij aansluiting op het net een extra jaarlijkse bijdrage wordt verlangd. Op verzoek van een aantal bewoners heeft de gemeente Bergen N.H. ruim een jaar geleden zich met de provincie verstaan om de percelen aan de Baak meerdijk van water te voorzien. Om de kosten voor de betrokkenen zo laag mogelijk te stellen en mede om zelf in geval van brand van water verzekerd te zijn, besloot het gemeentebestuur tegelijkertijd een aantal brandkranen te laten aanbrengen. In zijn vergadering van 15 Maart 1949 gaf de gemeenteraad er zijn sanctie aan. Natuurlijk vorderden de voorbespre kingen tijd. Daar kwam bij, dat toen alles in kannen en kruiken was, het wachten weer was op de aanvoer van waterleidingbuizen, die ondertussen weer in prijs waren gestegen, wat de kosten voor de betrokkenen natuurlijk verhoogde. Dit begon sommige bewo ners van de Baakmeerdijk te verdrie ten. Een enkele schafte zich daarom een nieuwe nortonpomp aan. Een an der, koppig geworden, beweerde dat hij ook zonder waterleiding zijn eindje wel zou halen, een bewering, die van zelfsprekend moeilijk te weerleggen is. Een derde vond het achteraf toch te idioot, dat hij, wonende in de buurt ran een pompstation, méér moest betalen dan iemand die daar een zestig kilo meter vandaan woonde. Waar ook weer weinig tegen in te brengen is. Kortom, terwijl van de veertien belanghebben den er oorspronkelijk elf de bijdrage hadden toegezegd, trokken, toen hun handtekening werd verlangd, zich er vier terug, zodat cr van de veertien bewoners de helft overbleef, die dan op dit moment nog van goede wille zijn. Het spreekt, zij kunnen hun water leiding krijgen, doch dan is de jaarlijk se bijdrage van elk hunner precies het dubbele van hetgeen werd vereist, wanneer alle veertien medededen. En dit is zelfs van een goedwillend mens teveel gevraagd. We hebben hier weer een echt voor beeld van Holland op zijn smalst. Af gezien van de niet ingeloste belofte, de opzet bij de oprichting van het bedrijf om ook de niet rendabele gebieden van water te Voorzien, wat zijn dat toch voor manieren om steeds een kleine minderheid te laten opdraaien voor kosten, die door het geheel behoorden te worden gedragen? Steeds is het streven van de overheid om althans een deel dier kosten te brengen ten las- Grote handicap voor de wederopbouw (Van onze correspondent te Bonn) In de Duitse Bondsrepubliek behoren de gesprekken over de woningbouw tot de orde van de dag. Geweldige ge tallen over het programma van de wo ningbouw gingen wekenlang van mond tot mond. Het leek er veel op, of een belangrijke voorwaarde voor de woningbouw vergeten, of althans op de achtergrond geschoven werd, n.I. het opruimen van het puin. In vele geval len is alleen daar, waar nog slechts een gedeelte van het puin werd opgeruimd, plaats voor nieuwbouw. Het is onmo gelijk het puin in de binnenstad nog maar rustig te laten liggen en voorlo pig alleen aan de rand van de stad te gaan bouwen. Nog vers ligt het beeld in het ge heugen van door bommen vernielde woonwijken. Straten en verkeerswegen waren verwoest, met puin bedekt en volkomen van de aardbodem verdwe nen. De mensen, die daar binnen af zienbare tijd weer willen leven, wensen niet te wonen in ruïnes, doch in lichte en gezonde nieuwe woningen. Zij vin den het vanzelfsprekend, dat zij kun nen beschikken over stromend water liefst nog warm en koud dat zij een gasnaard kunnen laten plaatsen en dat met een diaai aan de knop het electrisch licht aangaat. Maar weini gen denken er aan, dat de gemeente architecten zich het hoofd breken, hoe zij *in zo kort mogelijke tijd uit dit puinweer een stad kunnen laten ver rijzen met behoorlijke woningen. Zij te van hen, die zij in haar grijpvingers meent te hebben. We zien dat bij na tuurrampen als b.v. indertijd bij de overstroming van het land van Maas en Waal. We zien dat in geval van oor logsschade. We zien dat in gevallen als het onderhavige. Goed bezien zijn het staaltjes van wanbeheer. Immers, wat maakt het nu voor de overheidsfinanciën voor ver schil, of de kosten door de enkeling, dan wel door de gemeenschap worden gedragen? Maar dit dient men niet uit het oog te verliezen, wanneer men de enkeling laat bloeden, vragen de voor besprekingen en het maken van minu- tieuse berekeningen van ieders aandeel van de betreffende ambtenaren een zee van tijd. Er wordt geconfereerd en gedelibereerd, waarbij dan ten over vloede nog komt, dat notariële acten moeten worden opgemaakt, die anders rustig achterwege kunnen blijven. Niet zelden overschrijdt het bedrag van deze bijkomende kosten het bedrag, dat door de enkeling te rippen, voor de gemeen schap wordt bespaard. Niet tevergeefs zegt het spreekwoord: „Tussen zuinig en royaal is slechts een verschil van een rijksdaalder in het jaar". Het is de gierige, vaak chicaneuse natuur der overheid, die haar hier parten speelt. Zoals ten deze staat men de volks gezondheid in de weg, men verergert het brandgevaar en bereikt ten slotte nog niets anders, dan dat er een nieu we onbillijkheid in het leven is ge roepen. Enfin, daar aan de Baakmeerdijk moeten ze dan, als ze dorst hebben, maar een glas spuitwater drinken, mij nentwege op de gezondheid van St. Bureaucratius. Niettemin, het is voor de belangheb benden te hopen, dat eindelijk het ge zond verstand zijn rechten eens doet gelden. Bergen N.H. 20 Mei 1950. J. BROERSMA denken er niet aan, dat een goed func- tionnerende riolering, de aanleg van eiectriteits- en telefoonleidingen, de aanleg van de water- en gasleiding evenveel hoofdbrekens en overleg kos ten als de bouw van huizen. Vaak zijn ai deze onderaardse wer ken on^er het puin behouden gebleven of slechts licht beschadigd. Zal men ze weer gebruiken of zal men er niet meer naar .rijken en kanalen dicht gooien en alles nieuw aanleggen? Da vaklieden voor de ondergrondse wer ken moeten precies nagaan, wat lonen der is. Zij kunnen daarbij vaak alleen maar schattingen maken, want er lig gen nog vele geheimen onder het puin verborgen, dingen die men niet heeft kunnen voorzien. Berekeningen en be palingen zijn echter zeer belangrijk, -angezien ook hier evenals overal bij de wederopbouw de kosten een doorslaggevende rol spelen. Graad der verwoestingen T)E NIEUWSTE METHODE om de graad der verwoestingen vast te stellen bestaat daarin, dat men wiskun dig de totale hoeveelheid puin van een stad gelijkmatig over de gehele opper vlakte van de stad verdeelt en de dikt» van de daardoor verkregen puinlaag meet. Op deze manier zou b.v. de stad Mainz, die een totale hoeveelheid puin van 1,8 millioen m3 heeft, onder een laag van 185 cm verdwijnen. Andere steden hebben een nog grotere hoeveel heid puin en wel: Dortmund 10,5 mil lioen m3, Essen 12 millioen, Frankfort 13 millioen, Keulen 30 millioen, Ham burg 43 millioen en Berlijn 75 millioen m3. Wanneer men bedenkt, dat na de capitulatie de noodzakelijkste techni sche middelen vaak zelfs schoppen en pikhouwelen ontbraken en dat er ontelbare andere dingen eerst gedaan n oesten worden, dan kan men in West- Duitsland tevreden zijn nu blijkt, dat de steden tot nu toe 50.190.000 m3, dat is 31% van hun puin hebben opgeruimd. Met veel energie en volharding en dikwijls met zeer primitieve hulpmid delen heeft le bevolking zich aan het werk gezet om het puin op te ruimen. In Kiel is 76»/o, in Hamburg 25%, Han nover 34"/», Dusseldorf 17%, Bremen 30%, Wiesbaden 60'/», Stuttgart 33%, Miinchen '0%, Koblenz 45%, Freiburg 38°/o en Berlijn 30% puin geruimd. Waar eerst nog met schoppen moei zaam steen voor steen werd verwijderd, kwam later een smalspoor, waarover het puin in kipkarren werd wegge voerd. Voor een gedeelte rijden er op de schoongemaakte stukken grond weer trams; men is daar met de funde ring bezig, of er staan inmiddels al de muren voor de nieuwe woningen. WOGNUM, 24 Mei 1950. Vroege aard appelen: midd. 4857, drielingen 6065 en kriel 4154; Rode Eerstelingen 25 44 en Late aardappelen 2.903.60; Sla 2—3.70; Aardbeien I 1.50—2.34 en II 93 —146; Rabarber 11—12; St. Remy SI ST; Bloemkool 1338; Doperwten 44; Peulen 126; Stoofsla 1011; Postelein 7 17; Bospeen 3747; Spinazie 819. ZWAAd, 24 Mei 1950. Vr. Aardappe len 4765; Late aardappelen 5.609.90; Spinazie 819; Postelein 413; Prei 18 25; Sla'ooven 33.30; Tomaten 123 148; Peen (per 100 bos) 2349; Radijs 58; Rabarber 816; Asperge 150; An dijvie 1617; Sla 24; Bloemkool 22 49; Komkommers 2640; Perziken 13— 43; Aardbeien 110250; Goudreinetten 77; Zoete Ermgaard 2239; Jonathan 75—112; Winterjan 34—40; St. Remi 28 —31. GROTE ZUIGKRACHT. GERUISLOOS GEEN ONDERHOUD. VRAAGT DEMONSTRATIE BIJ HOUTTIL 52 ALKMAAR Met 345 stemmen, bij 26 onthou dingen, is dr. Kurt Schumacher tot voorzitter van de Duitse sociaal demo cratische partij herkozen. WEDEROM ONTVANGEN: van Buitenlandse Huizen^ en tevens zeer fflne Pracht décor. LANGESTRAAT 86 ALKMAAR, recht tegenover het Stadhuis. Tel. 4292. Slagerijen ALKMAAR: LAAT 142 - HOUTTIL 58 DEN HELDER: KEIZERSTRAAT 93. RECLAME is de beste reclame

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3