Mr. Oud heeft geen vertrouwen in regering Krachtige strijd tegen T.B.C. Verkiezingen in heel Duitsland Zaterdag 27 Mei 1950 147e Jaargang No. 123 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mof/e van afkeuring werd verworpen Kabinet bereid gevolgen te aanvaarden Westerling wordt uitgewezen Zal crematie worden toegestaan Clementis in ongenade Vbs ontnam Evers de leiderstrui mmtmrnm Rode agitatie rondom Watenstedt-Salzgitter Duikbootaanvallen hadden succes Engeland uitgenodigd tot onderhandelen „Heden goedkoop rundvlees" Lie optimistisch Berlijn verwacht een rustig weekend BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE \chterd m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJ1.SMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEÏN VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAABSCHIGOUBAN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Indonesie-debai m Tweede Kamer ontketent verzet De heer Oud (VVD) heeft gisteren m de loop van het debat over de gang van zaken in Indonesië in de Tweede Kamer voor een verrassing gezorgd, door een motie van afkeuring in te dienen. Minister van Maarseveen deelde o.m. in zijn antwoordrede mede, dat de regering zich zou beperken tot een optreden, gericht op een zo goed mogelijke verwezenlijking van het zelfbe schikkingsrecht binnen het kader van een Indonesische eenheidsstaat. Hiervan uitgaande heeft de heer Oud een motie opgesteld, waarin werd uitgesproken, dat de regering dan hl gebreke zou blijven artikel 2 van de wet op de soe vereiniteitsoverdracht op de juiste wijze uit te voeren, over welk feit de Kamer „haar ernstige teleurstelling" uitsprak. De minister heeft ontkend, d"t de regering was tekortgeschoten en stelde bij aanneming het aftreden van het kabinet in het uitzicht. achtte het de vriendelijkste methode, om de teleurstelling der Kamer over 't regeringsbeleid tot uitdrukking te brengen. De vergadering werd hierna ge schorst tot 8.15 uur. De heer Til an us (CB) bleek al evenmin enthousiast over de motie. Wel woog het zelfbeschikkingsrecht hem zwaar, maar hij voelde er niets voor, een kabinetscrisis te forceren. Hij prefereerde de suggestie van de heer Romme. De heer W e 11 e r (KNP) had voor het regeringsbeleid geen goed woord over. De heer Oud zei in de verdediging van zijn motie, dat hij eerder dank baarheid dan critiek had verwacht. Hoe men de motie ook verandert, het blijft zo, dat de minister het vertrouwen wordt ontzegd. Als de regering haar beleid hierdoor aangetast acht, heeft de Kamer ermee rekening te houden. Voor een dreigement met een kabinetscrisis meende spr. niet uit de weg te kunnen gaan daar wat in December is aan vaard naar zijn mening het uiterste was. Aan een motie-Romme hechtte hij niet de minste waarde. De heer De Groot (CPN) diende een motie in, waarin het beleid van de regering in strijd werd geacht met het volksbelang en hierover afkeuring werd uitgesproken. Daarop volgde de reeds aangekondgde motie van de heer Romme. Tevoren had de heer Van Maarse veen uiteengezet dat er ten aanzien van de ontwikkeling in Indonesië niets te voorspellen valt. Hij weigerde in te gaan op een bespreking van de interne verhoudingen in de RIS en meende, dat men oog moet hebben voor de moei lijkheden, waarmee de Uniepartner heeft te worstelen. Spreker herhaalde, dat Nieuw-Guinea onder Nederlands gezag moet blijven en gaf voorts te kennen, dat de Nederlandse regering teleurgesteld is ten aanzien van het geen met de federale structuur van In donesië is gebeurd. De deelstaat Pa- sundan was echter niet te redden, om dat moest worden aangenomen, dat deze niet vreemd was aan de actie- Westerling. Nederland heeft al het mogelijke gedaan om de strijd te voor komen, die heeft geleid tot opheffing van de deelstaat Oost-Indonesie. Nadat de staatssecretarissen Blom. Moorman en Fockema Andreae ver schillende detailkwesties hadden be handeld, brak het dramatische moment aan, waarop de heer Oud zijn reeds ge noemde motie indiende. Hij betoogde dat voor hem het kardinale punt is het zelfbeschikkingsrecht. Wat zich op dit stuk heeft afgespeeld is in strijd met de voorlopige constitutie en die zaak gaat ook de Nederlandse regering aan In dezen gaat het dezelfde kant op als in het verleden, toen de regering ook steeds verder ging dan aanvankelijk de bedoeling was. Minister Van Maarseveen gaf ten antwoord, dat men de regering niet kan verwijten onvoldoende acht op de federale structuur te hebben geslagen. P" ^gering heeft haar misnoegen over de gang van zaken niet onder stoelen of banken gestoken. Men kan echter een staat niet dwingen, een bepaalde st^i-nfuur te volgen. De regering zal krachtig blijven aandringen op hand having van het zelfbeschikkingsrecot. Na een half uur van beraad werd 't debat over de motie-Oud geopend De heer Romme (KVP) vond de motie evenmin als het door de heer Oud ge citeerde art. 2 dat van deze afkom stig is— erg gelukkig Hii gaf dan ook 'n wijziging van de motie in overweging waarbij de Kamer zou uitspreken dat zij van oordeel is, dat het bepaalde In artikel 2 voortgang behoort te vinden en de regering met alle geëigende mid delen dit zal bevorderen. De heer Burger (Arb.) had eveneens grote bezwaren tegen de motie-Oud. De heer Schouten (AR) daarentegen was het er volkomen mee eens Hii Nadat de mnister-president dr Drees en minister van Maarseveen de spre kers hadden beantwoord, werd tot stemming overgegaan. De motie-De Groot werd verworpen met 7-8 tegen 5 stemmen, die der CPN. De heren Weiter en Gerbrandy waren niet in de zaal. De motie-Oud werd ver worpen met 57 tegen 26 stemmen (KVP, Arb., CPN, jkvr. Wttewaall van Stoet wegen en de heer Tilanus, beiden CH). De heren Kikkert, Van de Wetering en Ruiter (CH) waren niet in de zaal. De motie-Romme is ten slotte aange nomen met 52 tegen 31 stemmen. Voor KVP, Arb., jkvr. Wttewaall van Stoet wegen en de heer Tilanus, beiden CH). Ook bij deze stemming waren de heren Kikkert, Van de Wetering en Ruiter niet aanwezig. De vergadering is hierna gesloten. Men weet nog niet waarheen Westerling zal binnenkort uit Singa pore worden uitgewezen. De straf van veertig dagen wegens mishandeling van een celgenoot is uitgezeten en sindsdien is hij krachtens de defen sieregulaties vastgehouden als een ge vaarlijk persoon. Volgens sommige be richten zal hij naar Nederland worden gezonden, waar hij onmiddellijk na aankomst wordt gearresteerd, volgens andere zou het gerechtshof te Singa pore beslissen, of hij aan Nederland dan wel aan Indonesië zal worden uit gezonden De verhoren zullen waar schijnlijk volgende week beginnen. Aangenomen wordt, dat de Neder landse regering reeds enige tijd de ju ridische kant bestudeert. Voorstel tot herziening van de Begrafeniswet De commissie van advies inzake herziening van de Begrafeniswet heeft in een rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken voorgesteld, cre matie toe te laten, indien de overle dene de wens daartoe uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven, hetzij bij schrif telijke wilsbeschikking, hetzij, in be paalde gevallen, bij mondelinge ver klaring ten overstaan van twee vol wassen getuigen. De oprichting van crematoria dient naar het oordeel van de commissie te worden gebonden aan de goedkeuring van de Kroon. Zij moet worden overgelaten aan vereni gingen en 'et door de overheid ter hand worden genomen. Dr. Clementis is na zijn terugkeer uit Lake Success niet uit eigen bewe ging heengegaan als minister van Bui tenlandse Zaken van Tsjerhoslowa- kije. Hij is, blijkens mededelingen van zijn opvolger dr. Siroky, afgezet we gens het bevorderen van Slowaaks se paratisme en het saboteren van beslis singen, die ten behoeve van het ge hele land door Praag waren genomen. Clementis' zelfcritiek bevatte vele fou ten en is niet aanvaard, aldus de Times in een bericht uit Wenen. Ronde wan Nederland De derde etappe van de Ronde van Nederland, het 288 kilometer lange tra ject van Apeldoorn naar Geleen, is door de Nederlander Vos, in de tijd van 7 uur 48 min. en 15 sec. gewon nen. Vos, die deel uitmaakt van de Nederlandse B-ploeg, is door deze etappe-overwinning in het bezit van de Oranje-trui gekomen. Met twee se conden achterstand op de winnaar kwam de Belg Accou binnen, die op zijn beurt met drie seconden voor sprong op zijn landgenoot Callens door de finish kwam. Lambrichs, van de Brabants-Limburgse ploeg, en Re- née Jansens, van de Belgische B-ploeg, werden in dezelfde tijd op de vierde en vijfde plaats geklasseerd. 6. Leenen (België B); 7. Mertens (idem); 8, Schotte (Belgie A); 9. Middelkamp (Nat. ploeg); 10. Van Est (Nederland B); 11. Van Gelderen (Nederland A) 12. Savelberg (Ned. Nat.); 13. Lakeman (Ned. Nat.); 14. Cor Bakker (Ned. B); 15. Voorting (Ned. A); 16. Harm Smit (Ned. B); 17 tot en met 36 ex aequo: Van der Zande (Ned. A); Verpoorten (Belgie B); De Poorter (Belgie B); Loes '(Ned. B); Koot (Ned. Nat.); Ro giers (Belgie A); Rondele (Belgie B>; Blankenauw (Zwits.-Ned. ploeg); Van Beek (Ned. A); Maelbrankcke (Belgie A); Faanhof (Ned. B); Vanderveken (Belgie A); Bednar (gem, Ned.- pi.); De Cock (Belgie B); De Korver (Ned. A), Sc'nellingerhoudt (Ned. Nat). Schoemakers (Brab.-Limb.)Meermans (Belgie A); Evers (Ned. A); Jef Jans- sen (Ned. Nat.). Zie voor het verslag elders in dit nummer. 4, émmI 'ï0^3ÊÈÊ[ÏÏ Langs een ere-haag van de Franse marine begaf het Koninklijk paar zich, in gezelschap van president Auriol, minister Raymond Laurent, e.a. bij de Pont d'Iena naar de motorsloepen, die hen langs de Seine naar het ,fiotel de Ville" voerden. Voor het verslag zie pag. 5 Naar verluidt, bereidt de Oost duit sa regering een volksstemming over de aansluiting van Watenstedt-Salzgitter bij Oost-Duitsland voor. Er zijn thans in dit tot West-Duitsland behorende gebied nog al wat werklozen, tendele als gevolg van de ontmanteling van de Hermann-Goeringwerke. Oost-Duits- la'-d zou de propaganda in dit gebied witllen baseren op de belofte van werk voor de werklozen. Duizenden kinde ren in dit gebied zouden voorts wor den uitgenodigd, om hun vacantie in de Oostelijke zone door te grengen. Dr. Fricke, de minister van econo mische zaken in Neder-Saksen, heeft een beroep op de Amerikanen gedaan om de ontmanteling van de Renn-fa- brieken in Watenstedt-Salzgitter tegen te gaan. Daardoor zou de communisti sche agitatie in dit gebied kunnen worden verlamd. Operatie-Activity Spannende momenten om twee vliegtuigen De Westelijke vloot heeft van Don derdagmiddag vier uur tot Vrijdag middag één uur door allergevaarlijkst gebied gevaren. Er zijn herhaaldelijk duikbootaanvallen ondernomen. Daar bij schijnen de O 27 en de Aurochs succes te hebben gehad. Zij zouden er niet alleen in zijn geslaagd, binnen de beschermende ring van kleine vaar tuigen te komen en de grote schepen te bereiken, maar zelfs bebben zij de gehele vloot verkend en berichten naar het centrale commando kunnen seinen. Thans veel meer zieken dan in 1939 Weerbericht Verwachting, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Matige tot krachtige, in de kust gebieden later tijdelijk wellicb: harde wind, aanvankelijk tusser Zuidwest en West, later tussei West en Noordwest. In de avonu en nacht zwaar bewolkt met op dt meeste p'aatsen enige regen, mor gen wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien Vrij koud weer. Zondag: >,on op 4.30. onder 20.4. 'laan op 16.57 ondei 2.41 Maan lag: Zon op 429. onder 20.4t Maan op 3 32 onder 2 55 Dins dag: Zon op 4 28, onder 20 47 Maan op 20.10 onder 3.14. in (Van onze Haagse redacteur) De tuberculose blijft in Nederland een ernstig vraagstuk vormen. Hoewel het aantal sterfgevallen ten gevolge van tuberculose sinds 1945 wonderlijk snel terugliep, zelfs tot beneden het peil van 1939, blijven de ziektectjfers hoog. Jaarlijks werden voor de oorlog 8500 a 9000 nieuwe lijders bekend. Thans is dat aantal nog 17 a 18 duizend. Deze schrikbarende getallen zullen echter eveneens moeten ialen i)c mogelijkheid daartoe is groot, want de bestrijding van de gevreesde ziekte wordt met kracht ter hand genomen. Het is even we) nodig, dat het gehele medische ap paraat, dat zich op dit terrein beweegt, zo snel mogelijk op een goed peil wordt gebracht. Controle van vele groepen van personen die met de jeugd in aan raking komen, dient consequent te worden uitgevoerd. Op grote schaal is men momenteel bezig met de vaccinatie met B C G- inentingstof van bepaalde groepen der bevolking. Verpleegsters en studenten hebben deze Inenting, die vijf a zes jaar van kracht blijft, ondergaan. Daarna volgen de kinderen en militairen, in het bijzonder de jeugdige dienstplich tigen. Deze mededelingen deed de ge neeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. C. Banning, tij dens een persconferentie in de ver gaderzaal van het ministerie van So ciale Zaken. Hij legde de nadruk op de nood zakelijke uitbreiding van het aantal bedden in de Sanatoria. Tussen de ja ren 1950 en 1954 stelt men zich voor het aantal bedden met 2000 uit te brei den Bovendien zal op 2 Juni in Delft een grote uitbreiding plaats vinden door de opening van het Groene Kruis Sanatorium, waarna over enkele we ken de ingebruikneming van een sana torium te Zandvoort tegemoet kan worden gezien. Dit sanatorium, „De Clarastichting" genaamd, is onderge bracht in het voormalig Joods kinder sanatorium. Er zijn nog meer plan nen voor de bouw van nieuwe sana toria. waaruit wel blijkt, dat het vraagstuk der T.B.C -bestrijding met ernst wordt aangepakt Merkwaardig is dat het grootste aantal tuberculose lijders zowel bij mannen als vrouwen voorkomt, in de leeftijdsgroepen tus sen de 20 en 29 jaar. Een Lancaster en' een Firefly hebben de samenwerkende strijdkrachten en kele spannende momenten bezorgd. Op zeker moment viel hun radiozen der uit als gevolg van een storing. Enige uren hoorde men niets van hen, zodat reeds een ongeluk werd ge vreesd en de nodige maatregelen voor het reddingwerk werden genomen. Gelukkig werden de storingen opge heven en bleken de verloren gewaan de schapen veilig in de lucht te zijn. Waren de vliegtuigen reeds actief bij de bescherming van de vloot te gen duikbootaanvallen, in de loop van de middag hebben zij een oefe ning gehad in het bestrijden van een vlooteenheid. Alle beschikbare afweer kwam in werking. Van de Karei Doorman startten de vliegtuigen met katapulten en raketten. Dat het lan den op een vliegdekschip een gevaar lijke zaak is, bleek tot twee maal toe op de Implacable, waar telkens een toestel in het vangnet terecht kwam Beide malen bleef de vlieger onge deerd. Admiraal Willinge is tot dusverre zeer tevreden over het verloop. De verbindingen blijken uitstekend te kloppen. Hoewel de voertaal En gels moeilijkheden zou kunnen op leveren, is toch het nationaliteitsver schil geen handicap voor een goede samenwerking. Het plan-Schumann Frankrijk heeft Engeland uitgenodigd deel te nemen aan de onderhandelin gen over een Westeuropese staal- en steenkolenpool. Deze uitnodiging heeft het Britse aanbod, om waarnemers naar de onderhandelingen te zenden, gekruist. De invitatie was eerder aan Italië, Belgie. Nederland en Luxem burg gezonden Men hoopt dat de Britse regering na de bestudering van de Franse uitnodiging nog een stap verder zal gaan. In dat geval zouden de on derhandelingen half Juni kunnen be ginnen. Westelijke Drie stellen voor: Sowjetunie uitgenodigd voor besprekingen De Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen voor West-Duits land hebben aan generaal Tsjoeikof, de Russische bevelhebber in Oost- Duitsland drie afzonderli'ke, gelijklui dende nota's doen toekomen, waarin de Westerse Grote Drie de Sowjetunie uit nodigen, deel te nemen aan besprekin gen, welke ten doel hebben, in geheel Duitsland vrije verkiezingen uit te schrijven als eerste stap op weg naar een eenheidsstaat. Koelhuisvlees vliegt de winkels uit Wie in de afgelopen dagen heeft ge let op de vleeswinkels, zal het zijn op gevallen, dat plotseling een ware ma nie schijnt te zijn ontstaan om de ko pers te voorzien van het goedkope koelhuisvlees. Aanplakbiljetten met het opschrift „Heden goedkoop rund vlees" zijn schering en inslag en met grote letters wordt daarbij vermeld: Koelhuisvlees! Degenen, die er van hebben gekocht, zullen erkennen, dat het vlees uitstekend is en achteraf moet men wel tot de conclusie komen, dat de aanvankelijk slechte gang van zaken voornamelijk het gevolg was van onwetendheid van het publiek. Het wist niet, dat er gelegenheid be stond ander goed vlees dan het verse te betrekken. Toen hier en daar naar koelhuis vlees werd gevraagd, ontstond van zelfsprekend belangstelling bij de sla gers en het resultaat mag bijna ver bluffend worden genoemd. Op Vrij dagmorgen was van de bijna 5000 ton, waarover de regering oorspronkelijk de beschikking had, nog slechts 1000 ton over. In de daaraan voorafgaan de dagen werd een grote partij over genomen door de slagersvereniging, wellicht uit vrees, dat anders de gros siers er de hand op zouden leggen. Over het restant van 1.000 ton maakt men zich thans geen zorgen meer, naar alle waarschijnlijkheid zal ook dit in de komende dagen wel worden verkocht. Het resultaat van deze hele gang van zaken is, dat gedurende de maand Juni overal goed en goedkoop vlees za'. kunnen worden gekocht. Als on middellijk gevolg daarvan zullen vele duizenden runderen niet voortijdig worden geslacht, wat de vleesprijs in het najaar ten goede moet komen. We menen hieraan nog een goede raad voor het publiek te mogen ver binden. De kwaliteit van het koel huisvlees is uitstekend, maar het heeft de eigenschap om sneller dan vers vlees vocht te verliezen. Dit vocht bevat de beste bestanddelen van het vlees en men doet er daarom goed aan het zo spoedig mo gelijk te braden. Doet men dit en in deze tijd van het jaar s dit ten slotte ook voor vers vlees de beste wijze van handelen dan zal men dit koelhuisvlees stellig ten zeerste leren waarderen. Gistermorgen is een 54-jarige Rot terdamse havenarbeider aan boord van het S.S. „Axeldijk" in een 12 m diep ruim gevallen. Hij is aan zijn verwon dingen overleden. De ministers van Amerika, Engeland en Frankrijk verklaren in deze nota's dat de vorming van een regering voor geheel Duitsland de weg zou bereiden voor het sluiten van een vredesver drag. Zij willen geen afzonderlijke vrede met West-Duitsland sluiten, om dat dit de aanvaarding van de verde ling van Duitsland zou inhouden. Koude oorlog moet eindigen Trygve Lie heeft gisteren, in de lang ste persconferentie, dieooit in Lake Success is gehouden, gezegd te geloven, dat de Sowjetunie nog vertrouwen heeft in de Verenigde Naties en dat zjj wil, dat deze organisatie naar behoren werkt. Hij zeide gesterkt te zijn in de overtuiging, dat geen enkele regering oorlog wenst. Overigens moet dit jaar een poging worden gedaan om een eind te maken aan de koude oorlog, daar wij ons an ders geplaatst zullen zien voor het grote gevaar dat de wereld de weg op gaat naar de weg die voert naar een derde wereldoorlog. Lie wenste echter niets te vertellen over de besprekingen, die hij met de verschillende regeringsleiders had ge had. Wel vertelde hij, dat hij geen en kele boodschap van Truman aan Stalin of omgekeerd had meegenomen, en dat hij bij de verschillende regeringen een aantal memoranda had achter gelaten, die waarschijnlijk twee tot drie maan den tijd voor overweging zouden eisen. In Oost-Berlijn worden thans de laatste voorbereidselen getroffen voor de grote Pinksterdemonstratie van de Vrije Duitse Jeugd. De dertien grote toegangswegen naar de stad zijn af gesloten, om de auto's door te laten, die de jonge betogers naar de stad brengen. De centrale commissie van de VDJ heeft alle demonstranten aangespoord, de uiterste discipline te bewaren. Hun is verboden, in West- Berlijn te komen. Generaal Bourne, de Britse com mandant in Berlijn verwacht een rus tig weekend. Ongeregeldheden zullen zich niet voordoen. Samenscholingen van Westberlijners langs de grens van de Russische sector zullen worden tegengegaan. Desnoods zal het Britse garnizoen de politie helpen bij het handhaven van de orde. De demon stranten zullen de sectorgrens mogen passeren, mits zij geen propaganda maken. Boek over„vliegende schotels" verboden Het schijnt dat het Amerikaanse ministerie van defensie bezwaren heeft tegen een boek over vliegende scho tels, aldus de Daily Telegraph. Het ministerie zou de uitgever hebben te kennen gegeven, dat het boek gege vens bevat, die voor de defensie van groot belang zijn. De exemplaren, die reeds naar de boekhandel waren ver zonden. moeten naar de uitgever wor den teruggestuurd De Haagse recherche heeft in het vorige etmaal niet minder dan acht in brekers in Den Haag gearresteerd. Door deze aanhouding zullen verschillende inbraken van formaat worden opge lost.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1