Wij Nederlands programma millioenen! een kwestie van spraken mei Faas Wilkes Ontginningsproject aan de Eemsmond Hij is in „Inter" op zijn plaats Televisie verovert de wereld (5) per De „kijker" zal dertig gulden jaar moeien opbrengen Een blik in een verre toekomst? Duitsland wil ons terzijde streven Tienjarenplan voor 300.000.000 Mark Vervolg Stadsnieuws HEILOO Egmond aan Zee Heer-Hugowaard Derde Gouden-Kruisronde Genova 1894 en Stade Red Star deden een bod M. J Adriani Engels Bergen Drie jubilarissen op één dag Schoorl Burgerlijke Stand Beemster VRIJDAG 2 JUNI 1950 (Van onze speciale verslaggever) UOE BETREKKELIJK korte tijd is het geleden, dat de radio in ons leven haar intrede deed? Wij leven mede door de verbijsterende vindingen der techniek in onze eeuw zo snel, dat wij ternauwernood tüd tot bezinning krijgen. De kinderen van vandaag weten al niet beter, dan dat de nieuwsberichten op die en die golflengte door Hilversum I of II worden uitgezonden. Zij ver tellen u soms frappante technische bijzonderheden, waarvan wij in onze jeugd zelfs niet droomden. Niet konden dromen, omdat deze wonderen der techniek nog niet bestonden, laat staan gemeengoed geworden waren. De kinderen van morgen zulieh minachtend op ons, ouderen, neerzien, wan neer zij op het scherm van hun televisietoestel de sportgebeurtenissen mee beleven, zonder koud en nat te worden op het sportveld. Zij zullen kleuren televisie even gewoon vinden als thans de technicolor in onze bioscopen. Zij zullen maar laten wij niet profeteren en maar kalm de toekomst afwachten. Hoever staan wij nu in ons land met die televisie? In haar rapport aan de minister van Verkeer en Waterstaat, in April van het vorige jaar als technisch advies uit gebracht, heeft de door de regering onder presidium van prof. dr. ir. W. Th. Bahler ingestelde Televisiecommis sie als haar oordeel uitgesproken, dat een mogelijke toepassing van de tele visie in Nederland gebonden is aan het bezit van tenminste zes zendkanalen, waarvan de draaggolffrequenties zover mogelijk uit elkaar moeten liggen. Indien de regering aanleiding zou kunnen vinden de invoering van expe rimentele televisie hier te lande in na dere overweging te nemen, dan zou deze, naar het oordeel der commissie, gebaseerd dienen te zijn op 625 beeld lijnen met de uitdrukkelijke bepaling, dat deze standaard tot 1960 zal gelden, teneinde zowel voor de industrie als voor toestelbezitters de vereiste stabili teit te verkrijgen. Wat kost het ons? Wat, zo zal menigeen zich afvra gen, zou invoering van de televisie in ons land de belastingbetalers gezamen lijk en ieder televisietoestelbezitter af zonderlijk kosten? Wij zijn in staat gesteld onze lezers uit een financieel rapport door de Te levisiecommissie in Augustus j.l. aan de ministers mr. Spitzen en prof. Rut ten uitgebracht, het antwoord te geven, dat stellig niet ieders tevredenheid zal hebben. De Televisiecommissie dan stelt voor op, dat een definitieve televisiedienst in ons land voorshands wellicht slechts een ver toekomstbeeld zal blijven. Immers, een definitieve televisie- dienst op bescheiden schaal, n.l. IS pro gramma- en 6 testuren per week, zal een investering van 3.250.000 vra gen, terwijl de exploitatiekosten op f 2.750.000 per jaar geschat worden Hierbij werd uitgegaan van een basis plan, uitgewerkt door onze industrie aan de hand .van de ervaringen der experimentele televisie en met ge bruikmaking van cijfers uit Amerika en Engeland. Het kan iets goedkoper. Wanneer men met vele ingewijden aanneemt, dat het publiek, wanneer de televisie omstreeks 1952 een feit zou worden, allerminst tevreden zou wezen met een dienst van 18 uur en deze ge leidelijk zou moeten uitgroeien tot 30 uur, dan zouden de exploitatiekosten tot f 5.000.000 't jaars stijgen. Aangezien de opbouw en voorberei ding van een definitieve volledige dienst een drietal jaren zal vergen, zal in die jaren met een aanzienlijk min der bedrag dan f 2.750.000 per jaar vol staan kunnen' worden, zodat de hier uit voortvloeiende voordelige verschil len ten gunste komen van de exploi tatie in de 3 k 4 jaar, wanneer de dienst volledig zijn beslag zal hebben gekregen. De commissie wil daarom een garan tiefonds vormen voor 6 jaar van f 16.500.000, vermeerderd met de in vestering van f 3.250.000. In Hilversum zou dan van een der bestaande studio's voor de televisie-uit zendingen gebruik gemaakt moeten worden, alsmede van een reportage staf en een dienst tot het verrichten van eigen filmopnamen. En deze stu dio zou door straalzenders verbonden moeten worden met de zes zenders. welke ons land nodig heeft, om het programma te distribueren in de be langrijkste bevolkingscentra. Dertig gulden per jaar. De bezitters van een televisietoestel die zich een uitgave van ongeveer t 600 voor een eenvoudig apparaat getroost hebben, zuilen een kijkersbij- drage van f 30 per jaar moeten op brengen. Geschat wordt, dat zich tenslotte ruim 200.000 Nederlanders als kopers van televisie-apparaten zullen aanmel den, waarmede de markt dan wel ver zadigd zal wezen. Wanneer deze voorspelling of wil men: speculatie opgaat, dan zou in 6 jaar tijd deze nieuwe belasting in to taal f 23.550.000 opbrengen en dus een definitieve televisiedienst zichzelf kun nen bedruipen, terwijl het garantiebe drag op de duur zal kunnen worden afgelost! De Televisiecommissie ziet zelf wel in, dat men op globale ramingen, die op even zovele pijnlijke vergissingen in de practijk zouden kunnen uitlopen, met mag afgaan in deze zorgelijke tij den, reden waarom zij er de voorkeur aan geeft, vooraf gedurende twee jaar een vastomlijnd experiment te houden. Het algemeen belang eist, dat 'n bloei ende televisieindustrie, welke zowel voor export als voor 'n te scheppen bin nenlandse markt werkt, zich niet dringt in de plaats van de gewone radio. Want dan zou onze radio-industrie het kind van de rekening worden. En dan is nog niet te overzien, wel ke uitwerking televisie op de waar lijk niet al te best florerende bioscoop- en filmwereld en op de andere amuse mentsinrichtingen zahebben. Inmiddels vlot het internationale overleg over de televisie nog allerminst. De meeste landen houden met het onze vast aan een rooster van 625 lijnen, maar Frankrijk wil 819 beeldlijnen en Belgie. onze Beneluxpartner, aarzelt nog. Zolang er geen normalisatie bereikt wordt, zal televisie voorlopig een natio nale aangelegenheid blijven, omdat de uitwisseling van internationale pro gramma's onmogelijk is. En hoezeer ook technisch de televisie wellicht nog in haar kinderschoenen staat, is korte lings wel gebleken, toen door een of ander geheimzinnige, althans nog on bekende samenloop van omstandighe den, Londense televisie-toestellen-bezit ters op hun schermpjeeen Lenin- gradse uitzending te aanschouwen kre gen. Gewilde of toevallige televisie- propaganda van achter het IJzeren Gor dijn. AUSTRALISCHE AMBASü VDEUR KEERT NIET NAAR MOSKOU TERUG De ambassadeur van Australië te Moskou, Att, die thans te Canberra vertoeft, za' niet naar de Sowjet hoofdstad terugkeren. De uitgaven voor deze ambassade zijn zeer groot en de kosten zijn nog verhoogd door de her- Waardering van de roebel. 80-JARIGE NAAR AMERIKA. De 80-jarige W. van der Woude te Ha- imhuizen (Fr.) vertrekt, ondanks zijn hoge leeftijd, dezer dagen oer boot van Rotterdam naar de Verenig de Staten om daar zijn zoon. die er al veertig jaar woont, een bezoek van vier maanden te brengen. Op uitnodiging van hel gemeente bestuur van Helsinki zal de burge meester van Amsterdam, mr. Arn. J d'Ailly, van 913 Juni een deel van de feestelijkheden ter gelegenheid vart bet 400-jarig bestaan van de Finse hoofdstad bijwonen. Marktberichten LANC.FNDVF," GROENTENCEN trAT E i Juni 9000 kg rabarber 4.40—6 70, 44 000 kg aardappelen grote 3643, kleine 3139, 13 kg tomaten f 100. (Van onze correspondent te Hamburg) De burgemeester van Osnabrück heeft aan alle daarvoor in aanmerking komende instellingen van de Bondsrepubliek en aan Neder-Saksen het „tienjaren plan voor de ontginning en bewoonbaarmaking van het land van de Eems" overhandigd. Het plan, dat uit zeven delen bestaat, n.l. ontsluiting voor het ver keer, landbouwkundige cultivering en bewoonbaarmaking, het regelen van de vloed en de indijkingen, opbouw van de economie, bevordering van de cultuur en noodzakelijke maatregelen tot bevordering van de gezondheid, heeft 274.267.430 D-marken van staatswege nodig en aan credieten 33.460.000 D-marken. Over de cultivering van het Eemsland heeft ook de Bondsdag gedebatteerd. van het land. Zij zullen in zeven kam pen worden ondergebracht. De uitvoe ring van de waterbouwkundige maat regelen wordt in handen van een on dernemer gelegd, terwijl de cultivering van de veengronden in eigen hand wordt gehouden. Het programma voor culturele in stellingen. -js zè'er uitgebreid. Er zuilen 54 lagere scholen, 27 landbouwscholen en acht ambachtsscholen nieuw wor den opgericht of uitgebreid worden. „De ontginning van het Eemsland is niet alleen een economische en binnen lands politieke, doch ook een buiten lands politieke noodzakelijkheid". Als motivering Wijst de burgemeester van Osnabrück erop, dat Nederland in een memorandum een gedeelte van het Eemsland voor zich opeist, aangezien de Duitsers blijkbaar niet in staat zijn hét land te ontginnen. Nederland had dezelfde veengebieden en woeste gron den aan de grens. Nu zijn daar bloeien de dorpen, brede landwegen en mo derne spoorwegen. De burgemeester vreesde, dat Ne derland bij de komende vredesonder handeling opnieuw met het verzoek voor de dag zal komen. Hij meent ech ter, dat dit oer-Duitse gebied niet ver loren mag gaan en dat het door zijn olievoorraden en met het oog op de mo gelijkheid om daar duizenden vluch telingen werk te geven, een voor Duits land bijzonder waardevol gebied is. In het tienjarenplan wordt erop ge wezen, dat 25.000 ha land het eigen dom van de slaat zijn Daarvan zijn een kleine 9000 ha inmiddels ontgon nen of men is er nog mee bezig, terwijl tegen de 6.000 ha in handen zijn van de turfindustrie. Van de overblijvende 11 000 ha zullen in de jaren 1950 tot 1959 10.019 ha ontgonnen en geculti veerd worden. Voor particulier bezit zijn 84.000 ha veen en woeste gronden aanwezig Hiervan zullen in het kader van het tienjarenplan 50.000 ha ontgon nen worden. Dat zou betekenen, dat tot 1959 onge veer 2000 nieuwe grote boerderijen, 1000 kleine boerderijen en '0.000 bijbeho rende bedrijven met een jaarlijkse op brengst van 35 miliioen D-mark kunnen worden opgericht. Bovendien zullen 20.000 ha opnieuw bebost worden. V erkeerswegen Voorwaarde voor de bewoonbaarma king is de aanleg van verkeerswegen in het Eemsland. Er zijn op het ogen blik hele landstreken, waar nooit een tram, trein of bus komt. Vooral ont breekt het aan een verbinding van Oost' naar West, die het Eemsland tot een brug met het naburige Nederland zou maken. Voor het spoorwegnet in het Eems land zal in het kader van het tienjaren plan 4 tot 5 miliioen D-mark nodig zijn. Aan wegen moet 332 kilometer met een totale kosten van 14.3 miliioen worden aangelegd en 264 kilometer voor 6.7 miliioen verbeterd worden Daarbij moeten 85 bruggen worden aangelegd, waarvan de kosten geschat worden op 4,3 miliioen D-marken. Het net van waterwegen moet eveneens worden verbeterd, om een goede ver binding met Nederland te krijgen. Steunpunteu Voor de cultivering van de lande rijen, behorende tot de staat, zijn er 15 z.g. steunpunten Deze steunpunten zijn boerenhofsteden, waarvan de vaste ge bouwen na beëindiging van de cultive ring in de handen van de bewoners zullen overgaan. Zij worden ingericot met de modernste apparaten, meststof fen en andere machines. Voor de cul tivering van de oppervlakten van de staal zijn 3000 arbeidskrachten nodig Door het arbeidsbureau kunnen 780 werklozen geleverd worden, 2.530 werk lozen moeten komen uit andere delen Verkoping bij afslag In Café Central is gister door nota ris mr. Zijnen de verkoping bij afslag gehouden van diverse huizen en erven. De uitslag was als volgt: Werkplaats met 2 bovenwoningen en erf, Stuartstraat 65, 65A, 67 en 67A bod f 19.500.niet gemijnd, opge houden. Huis en erf, Oudegracht 143, bod f 2040.gemijnd op f 960. opge houden. Huis en erf, Wognumse buurt 8, bod f 1040.gemijnd op f 1460.opge houden. Huis en erf. Kinheimstraat 5, bod f 2100.gemijnd op f 900.opge houden. Huis en erf, Stationsstraat 57, bod f 2020.gemijnd op f 1050.Ge gund. Huis en erf, Nieuwpoortslaan 125, bod f 1020.—, gemijnd op f 1980. opgehouden. Huis en erf, Runstraat 4 en huis en erf, Runstraat 3, gecombineerd, bod f 1205.gemijnd op f 50.— gegund. Vier huizen en erven te Bergen, aan de Oosterweg 8, 10, 12 en 14, in combinatie, bod f 6010.gemijnd op f 300.gegund. Huis, erf en schuur, Kooimeerlaan 16. Heiloo, bod f 2400.niet gemijnd, opgehouden. Huis en erf, Kerkelaan 22, Heiloo bod f 2010.gemijnd op f 2490.op gehouden. Huis, tuin en schuren, Rijksstraat weg 197, Heiloo, bod f 7000.niet ge mijnd, opgehouden. Twee huizen en erf te Limmen, Disseldorper weg 46 en 48, zijn niet ten verkoop aangeboden. Het perceel Luttik Oudorp 47, in bod gebracht op f 1600.werd ge mijnd op f 1.en opgehouden. Koopf oranjepakjes OZO-sigaretten De Stichting 1940—1945 wijst er op, dat de sigaretten-actie niet zo bijster goed gaat. Zij heeft twee mollioen pakjes Bevrijdings-sigaret- ten laten maken in de hoop, dat dit voor de Stichting f 500.000,— zou opbrengen, maar wanneer de verkoop daarvan niet vlugger gaat, dreigt deze onderneming een zeer minimaal saldo op te leveren. Wij sporen daarom alle sigarettenrokers gaarne aans eens kennis te maken met de Oranje O.Z.O.-pakjes. De kennismaking zal zeker mee vallen. Jeugddienst Hervormde Jeugdraad De Hervormde Jeugdraad te Alkmaar belegt Zondag om 7 uur in de Grote Kerk een jeugd dienst. Voorganger is ds. F. H. G. T. Tan gelder van Lochem. Het onderwerp van de prediking is: „Wat is fatsoenlijk?" Zij, die verleden jaar de jeugddienst met ds. Tangelder bezocht hebben, zullen zeker weer komen en vele anderen met hen. STAATSEXAMEN H.B.S. De heer J. L. Kuppers alhier is be noemd in de commissie, aan welke in 1950 wordt opgedragen het afnemen van Daarbij" komen nog löTongênstëhurzen I be* exa™e"> bedoeld in art; 55 der M}d' Q„ k :r j delbaar-Onderwyswet en het examen, be- en 5 jeugdherbergen. Verder worden doeId in artikel 3 van het KM_ van 27 er 13 nieuwe ziekenhuizen gebouwd. December 1934 (staatsblad 678). OVER VLAGGETJES. Mejuffrouw Ronny Polk schrijft ons, dat in opdracht van de politie de vredesvlaggetjes werden verwijderd waarmede de kinderdemonstratie van de Ned. Vrouwenbeweging was op geluisterd. Van de zijde der politie deelt men ons mede dat het meevoe ren der vlaggetjes een afwijking bete kende van de afspraak op grondwaar van de vergunning voor de kinder wandeling werd verleend. BIJZONDERE DIENST LEGER DES HEILS Zondag zullen twee diensten worden geleid door majoor en mevrouw Salomon. De heer S. is hoofdredacteur voor het blad in Neder land. Hij is een zeer begaafd spreker en kan belangwekkende mededelingen doen over de geestelijke ontwikkeling van bet Leger in alle landen ter wereld. Onwelkom bezoek Op de tweede Pinksterdag heeft iemand die niet geïnviteerd en even min welkom was uit de wo ning van de heer C. Woud te Krom menie een bedrag van f 70, een foto toestel en een gouden ketting gesto len. De dader bleek een ingezetene van Heiloo te zijn, die gearresteerd is. Het fototoestel en 'n deel van het geld konden in beslag genomen worden. Kinderen spelen voor de Kleuterschool Onder leiding van mej. Jansen zullen enige uitvoeringen gegeven worden van het lcinder- toneelstuk in drie bedrijven: „Gretha, de gan- zenhoudster". De baten zijn bestemd voor de kleuter school te Egmond aan Zee. De eerste uitvoe ring zal plaats hebben op Woensdagavond a.s te 8 uur in de zaal van het O.K. Verenigings gebouw. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rudolf, z. van A. Bronkhorst en G. Ruiter. Helena B. A., d. van J. Th. Muileboom en M. A. C. Schaap. Ondertrouwd: G. P. van Berkum (te Oudorp) en N. Stam. J. Groot (te Egmond- Binnen) en G. Lampe. G. Wijker en N. Buis. Getrouwd: J. Schong en C. W. Tep- penkamp (won. te A'dam). E. Dekker en C. Schol. J. Groot en G. Lampe. EEN GOED BEGIN De eerste dag van het visseizoen zette voor de heer G. Visser, directeur der rubberrollen- fabriek te Amsterdam, goed in. Hij haalde uit de slotgracht te Egmond aan den Hoef een karper van 25 pond. In de derde ronde voor het Gouden Kruis zullen onze Oranjehemden uitko men tegen CSV 2 uit Castricum, de ploeg die onze reserves uit deze ronde heeft ge zet. We geloven wel, gezien de resultaten van Hugo-Boys en CSV, dat het een span nende match zal worden. De aanvang ia gesteld op half drie op het Hugo-Boys- terrein. Derde Pinksterdag speelden de Hugo- Boys-veteranen een partij tegen de VZV- vetèranen, ter gelegenheid van de Pink sterwedstrijden aldaar. De onzen wónnen deze match met 62, hetgeen genoegzaam de sterkte van onze oudjes bewijst. Het derde elftal speelt Zondag een wed strijd tegen Con Zelo 3 eji zal trachten deze geduchte tegenstander onder de knie te houden. |N het laatste dozijn jaren heeft het Nederlandse voetbal twee spelers van bij zondere capaciteiten opgeleverd, zogenaamde „geboren voetballers", die waar dig insluiten in de reeks van vooroorlogse namen zoals Göbel, De Korver, De Natris, Bakhuys, Smit e.a. Het is maar een korte reeks, want zelfs een spcier als Anderiessen met zijn zes en veertig officiële interlandwedstrijden zouden we, bij alle eerbied voor zijn capaciteiten, niet bij de geboren voetballers willen rekenen, omdat hij naar onze smaak eerder een door ijverige training „gemaakte voetballer" was. Die twee individuele uitblinkers uit het laatste dozijn jaren zijn natuurlijk Abe Lenstra en Faas Wilkes, al begint Piet Kraak in zijn vorm van 1950 hen te naderen. Abe Lenstra was er eigenlijk vóór de oorlog al bij, want de Fries debuteerde op de Olympische Dag van 1939 met een officieuze wedstrijd tegen Joegoslavië, gevolgd door een officieel debuut in 1940, maar pas na de oorlog werd hij de grote speler die we thans kennen. JTN FAAS WILKES? Die kwam gedu rende de bezetting uit in Xerxes' voorhoede, waarin de oud-internatio naal Lagendaal hem de fijne knepen van het voetbalspel geleerd had en hij maakte zijn debuut in de eerste na oorlogse interlandwedstrijd te Luxem burg (1946) om sindsdien steeds herko zen te worden slechts éénmaal moest hij in verband met een blinde- Door H darm-operatie verstek laten gaan totdat hij in Juli van het vorig jaar door zijn overgang naar het beroeps- voetbal verloren ging voor het Neder landse elftal. In zijn 19 interlandwed strijden in ruim drie jaar tijds had hij 16 doelpunten gemaakt en na zijn ver dwijnen uit de Nederlandse voor hoede brak de periode der nullen aan, die tegen Ëngeland B. eindelijk werd afgesloten. En hoe! Over Wilkes' verblijf in Italië doen de tneest verschillende geruchten de ronde. Volgens de een bevalt dat be roepsvoetbal hem goed, omdat hij ei veel geld verdient en zich na een moeilijke midwinterperiode heeft we ten aan te passen aan de Italiaanse stijl, volgens de ander zou hij niets liever willen dan weggaan uit zijn club Internazionale te Milaan, waar aan hij echter door een tweejarig con tract verbonden is tot Juli van hei volgend jaar, waarvoor hij bij het af- &Tiri-- sluiten van dat oontraet in Juli 1949ien, als man mij beteire oondi*ties"oen- ee» handgeld van vele tienduizenden guldens kreeg. Alle begin moeilijk \X/AT IS ER NU VAN WAAR? Wij hebben er eens rustig met hem over gepraat, toen we hem onlangs bij een wedstrijd van Internazionale troffen en we zijn geneigd te concluderen, dat de waarheid, gelijk zo vaak het geval is, in het midden ligt. Ontegenzeg lijk heeft het elftal van de Milaanse club in het algemeen en Wilkes in het bijzonder een paar zeer slechte weken doorgemaakt in het begin van dit jaar, waarin wedstrijd na wedstrijd verloren werd en de Nederlander, die zich, zo als we konden merken, nog maar zeer gebrekkig in het Italiaans uitdrukt, niet voldoende met zijn medespelers en clubleiders kon verstaan. Maar In ter's zwarte periode is weer voorbij de club speelt weer behoorlijk voetbal en eindigt op de derde plaats van de ranglijst achter de kampioensclub Ju- ventus (Turijn), en achter de plaatse lijke concurrente Milano, waarvoor de Zweden Gren, Nordahl en Liedholm uitkomen. „Binnenkort krijg ik een paar maan den vacantie, die ik in Nederland kan doorbrengen", vertelde Wilkes ons. „Contractueel" ben ik nog een jaar aan Inter verbonden, ik kan dus nooit uit eigen beweging weggaan, maar als er een andere profclub gevonden wordt, die bereid is aan Inter de helft van dat tweejarig contract over te nemen, kan mijn club me altijd over doen. Nooit echter voor langer dan dat ene nog resterende jaar, want daarna her ik vrij man en kan zelf uitmaken of ik een nieuw contract met Inter zal zien te krijgen of ergens anderr in Frankrijk of Italië zal gaan voetbat- biedt, maar dat is allemaal nog zo ver vooruit". Hoog genoteerd. QP DE INVENTARISLIJST van zjjn club staat Wilkes vermeld als de duurste der drie buitenlanders, die erin spelen: 180.000 gulden acht Inter hem waard en dat hele bedrag moet over een jaar zijn afgeschreven! Boven hem staan de vier Italiaanse internationals van zijn club met 'n waarde van 240.000 tot 270.000 gulden per persoon, maar deze spelers hebben veel langere con tracten. In de laatste weken hebben Genova 1894 uit Genua en Stade Red Star uit Parjjs geprobeerd om Wiikes over te nemen door een van hun beste spelers, resp. de Italiaanse international Gualazzi en de Franse international Hon aan te bieden met daarnaast nog een flink bedrag in contanten, doch tot dusverre hebben deze onderhandelingen geen succes opgeleverd. Tenzij er dus nieuwe aanbiedingen komen, blijft Wilkes in Milaan, waar hij 500 gulden salaris per maand ver dient plus premies van 100 gulden per overwinning en 50 gulden per gelijk spel. En nu we hem in Internazionale hebben zien spelen, geloven we dat in geen enk 'e andere Italiaanse of Franse profclub de eigen voetbalstijl van Wilkes zo goed tot zijn recht zal ko men als juist in dit elftal, dat het be faamde magische vierkant uit het ,top- perspilsysteem niet beschouwt als het hoogste goed ter aarde, omdat de voorhoede bestaat uit vijf individua listen, die ruimte laten voor de fantasie en schotvaardigheid van een binnen- speler als Wilkes. Nog steeds voetbalt Wilkes „bij vla gen", zoals ons andere voetbaltalent Lenstra dat ook an, hij kan een >aar minuten niets uitvoeren om dan 'in eens een rush van dertig, veertig stap pen te ondernemen met de bal aan zijn voeten. Een vechtersnatuur heeft hij niet, al is hij ook lichamelijk gehard geworden in de profschool. Binr.en- spelers als Wilkes en Lenstra laten zich liever leiden door hun intuïtie dan geleid te worden door voetbal theorieën, al zijn die ook nog zo nut tig voor minder markante persoonlijk heden. Zodra het Nederlands elftal welbewust het stopperspilsysteem ging toepassen, had Wilkes, die in de vier "edstrijden van 1946 acht doelpunten gemaakt had, afgedaan als goalge'tor Voor zijn andere acht doelpunten in 1947, 1948 en 1949 had hij vijftien wed strijden nodigl Zeldzame gebeurtenis voor de N.V. Expl. Maatschappij Bergen aan Zee Het was een zeer bijzondere dag voor de N.V. Bouw-Exploitatie-Maat- schappij „Bergen aan Zee", de dag, waarop vóór 40 jaren de heer D. Haasbroek en vóór 45 jaren de heren C. Schotten en C. Wokke in dienst traden bij de Vennootschap. Deze jubilea werden onder grote oe- langstelling herdacht in „Prins Mau- rits" Er werden woorden van grote waardering gesproken en de jubilaris sen werden verrast met heel wat blij ken van waardering. De 91-jarige oud burgemeester J. van Reenen opende de rij van sprekers. Dankbaar dat 't hem ge geven was deze huldiging bij te kun nen wonen, complimenteerde hij de ju bilerende heren. Schotten en Wok^e de beide pioniers, herinnerde hij aan wat zij gewrocht hadden in de eerste opkomst van Bergen aan Zee en de heer Haasbroek, die als jong boekhou der de administratie van hem had overgenomen dankte hij voor de wij ze waarop hij zijn taak had vervuld. Als herinnering bood hij elk der jubilarissen een fraaie oorkonde aan en ook de echtgenoten bereidde hij een verrassing. Baron Taets van Amerongen huldig de als directeur van de N, V. Bouw- Expl. Mij. de jubilarissen in warme bewoordingen. Hij verzocht de heren als blijvende herinneringen zelf iets te willen kopen, waartoe hij een enveloppe met inhoud aanbood. Verder voerden nog het woord de heren dr. Huygens, burgemeester van Bergen, J. Mosk namens de vereniging Paal 33, Schuddeboom namens de Bergen-aan-Zeeërs, H. Stroomer na mens de sociëteit Bergen aan Zee, J. H. Roggeveen, namens de VW enten slotte kwam het badpersoneel zo van het strand de jubilarissen geluk wen sen en ook hier bleef het niet bij woorden, maar kwamen er ook zicht bare blijken van waardering. De heer Haasbroek dankte ook na mens zijn vrouw allen voor hun vrien delijke woorden en verrassingen en memoreerde nog eens de voornaamste feiten uit de laatste 40, 45 jaren. Hij herdacht daarbij in het bijzonder wij len mevr. M. van ReenenVölter en mevr. Baronesse M. E. Taets van Amerongen-Van Reenen, die beide zo veel hadden betekend voor Bergen aan Zee. Geboren: Petronella C., d. van A. P» Mors en M. Roskam. Jannetje, d. van J. P. Jonker ep J. Pool. Petrus, z. van J. van Wonderen en J. C. Nolten. Trijntje A., d. van C. Gutker en T. Meijer. Sjoerd, z. van G. Minkema en C. van Stipriaan. Rita C., d. van K. Krul en C. Biersteker. Adrio S., d. van K.' Hulshoff en H. de Vries. Simon H., z. van W. Snip en G. Smilda. Franciscus M., z. van J. J. Schotvanger en M. A. Hoefeijzers. Jan W., z. van H. J. Meedendorp en M. Beunder. Albert W., z. van E. H. Kleij en Th. E. Collé. Cornelis P., z. van A. Kooijman en C. Sijs. Evodia M., d. van Th. G. Sterk en J. M. C. Rurup. Getrouwd: D. Dapper en J. Meijer. M. P. Ens en C. E. Beets. P. Broersen en C. P. Druijven. J. Stam en M. M. van Overmeeren. Overleden: W. A. Pels, 44 jaar, ge huwd met P. Bontes. F. Mosk, 73 jaar, ge huwd met N. Besse. den Das, 77 jaar, gehuwd met F. Stenneberg. A. Hoogvorst, 71 jaar, weduwnaar van C. de Jong. J. N. Slaats, 83 jaar, gehuwd met E. M. Tim merman. Broeders-verkenners bijeen Op tweede Pinksterdag kwamen de verkenners van dit district bij elkaar op het terrein van de heer Dapper te Aagt dorp, om hun krachten te meten. De wed strijden waren georganiseerd door de dis trictsleiding. Op deze bijeenkomst ont dekten wij troepen uit Warmenhuizen, Langedijk, Oudorp (N.H.), H.H.Waard- Kruis, -Noord en -Zuid. Ongeveer 130 jon gens hebben een dag doorgebracht met knopen, koken, boetseren, spoorzoeken, observeren, behendigheidsspelen, enz. Om ongeveer vier uur 's middags werd de sluiting gehouden, waarbij tevens de win naars van deze dag bekend werden ge maakt. Hoofdingelanden van De Beemster vergaderden Gistermiddag zijn de hoofdingelanden van het waterschap De Beemster in ver gadering bijeen geweest op de secreta rie van het waterschap te Purmerend. Voorzitter was Dijkgraaf J. Stolp. Ged. Staten van Noord-Holland hebben bericht, dat een bijdrage van 8000 zal worden verstrekt voor het onderhoud in 1948 van wegen en bruggen van het waterschap. De Rijksdienst voor het Landbouwhersiel zal voor het droogmalen van de geïnundeer de gebieden een bijdrage gevon van 4059,33. Daar de heemraad S. Schagen aan de beurt van aftreden is, is de na volgende voordracht opgemaakt: 1. S. Schagen; 2. J. van Kempen; 3. L. Kreu- ger. De bezolding van de str«atmakers werd verhoogd van f 45.16 tot 47.04 per week; de jaarwedden van de eerste ma chinisten werd van 2880 op 2988, die van de tweede machinisten van 2640 op 2700 gebracht, één en ander behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Het salaris van de penningmeester van het water schap werd verhoogd tot 2300. Het wa- terschapspersoneel krijgt een uitkering van 5 procent van het loon. De rekening over 1949 vermeldde aan inkomsten 381.187,73, aan uitgaven 342.836.42 Bij de rondvraag vestigde de heer P. Velze- boer de aandacht op de slechte toestand van de Neckerweg tussen Volger- en Zui- derweg; de heer Van Baar deelde mede, dat er op de Volgerweg grote gaten in het wegdek waren. Op een vraag van de heer D. Mus, of de sloot langs de Pur- merenderweg wegens verbreding van de weg zou moeten worden gedempt, isge antwoord, dat deze provinciale weg in derdaad zal worden verbreed

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5