LAATSTE NIEUWS POORTER, MIERT 6-8 De Militaire Willems-Orde werd 135 jaar geleden gesticht WILTON en HOLTAP KARPETTEN Nieuws uit De Langedijk Langendijk Predikbeurten Broek op Langedijk Noord-Scharwoude Oudorp Koedijk De harde waarheid over Indonesië Een Ridder M WO:—een moedige kerel Wat komt er van terecht Eerste Hollandse Nieuwe in het land Wij zijn goedkoper! ƒ,37.50 14.50 2.25 - f 18.50 9.50 12.— HET LAMPENHUIS VRIJDAG 2 JUNI I960 Weekoverzicht i«ngedijker veiling In de week van 24 tot 31 Mei was er op de veiling te Broek op Langen- dijk een langzaam toenemende aanvoer van nieuwe aardappelen merkbaar, waarbij de prijs een scherpe daling te Zien gaf. Kon op 25 Mei nog 58 tot 63 cent per kg. worden genoteerd, Dinsdag na Pinksteren zakte de prijs. Ten slot te kwam de daling op 26 cent tot stil stand. De kleine aardappelen daalden door tot 20 cent. Er was een aanvoer van 20.000 kg. afkomstig van 40 tuin ders. Dat deze prijzen veel te laag zijn om de tuinder e,en lonende teelt te geven is begrijpelijk, waar de kg.-opbrengst nog zeer laag is. Woensdag kon de prijs zich iet» verbeteren en konden de gro ten zich herstellen tot max. 36 cent met 32 als laagste notering, terwijl de klei ne van 26 tot 33 cent van de hand gin gen. Voor export naar Duitsland zijn de vooruitzichten vrij somber, waarop de ongunstige stand van de Nederlands- Duitse betalingsbalans wel van grote Invloed zal zijn. Het is te hopen, dat de Nederlandse regering spoedig de mid delen zal weten te vinden om de in voer van Duitse goederen te bevorde ren, daar het er anders voor de export van onze tuinbouwproducten slecht uitziet. Voor export over zee kwamen al van verscheidene kanten van de handel verzoeken binnen om de export- maat in te stellen. Dit stuit echter nog wel op bezwaren omdat het gewas nog onvoldoende volgroeid is. Ook meent men, dat de rijpheid van de aardappe len nog niet zodanig is om de reis over zee te doorstaan. De oude producten verdwenen van de markt. Op 25 Mei werd de laatste prei aangevoerd, die nog 33 cent per kg. kon maken. De kwaliteit was echter ternauwernood voldoende te maken voor export. De rabarberhandel was slapper dan de vorige week. De prijs bewoog zich tus sen de f 4.10 en f 7.10 per 100 kg. On der invloed dezer lagere prijzen nam de aanvoer af. PROEFBEDRIJF GEE STMERAMB ACHT De heer A. B. J. Prakken, lid van Ge deputeerde Staten, heeft zich ten Ge meentehuize te Noordscharwoude belast met de installatie van het Stichtingsbe stuur van het proefbedrijf Geestmeram- bacht. Dit bestuur is als volgt samengesteld: Joh. Dekker, Waarland, voorzitter; W. Kaan, Noordscharwoude, secretaris; P. Volkers, Oudkarspel; Jac. Blokdijk, Tuit- jenhorn; Jac. de Groot, Warmenhuizen; P. v. d. Molen, Broek op Langendijk; K. de Geus. Groenveld, St. Maarten; K. v. Nienes, Noordscharwoude en Mulder te Koedijk. Ir. Cornelissen heeft zitting als toegevoegd landbouwingenieur en burge meester Schelhaas van Langedijk als ad viserend lid. VOOR ZONDAG 4 JUNI ALKMAAR, Grote Kerk, 10 uur ds. Den Oudsten; 5 uur ds Wesseldijk; 7 uur Jeugddienst; Woensdagavond half 8 oecu menische avondwijding. Kapelkerk, 10 uur ds Dikboom. Rem. Geref. Gem., half 11 ds Van Soeren van Hoorn, m. m. van kerkkoor. Luth. kerk, Oudegracht, av. half 7 ds De Haan. Doopsgezinde kerk, geen dienst. Gereformeerde kerk, 10 uur ds Von Meyenfeldt (openbare be lijdenis en voorbereiding H. Avondmaal); 5 uur ds Tiemens, veldprediker te Haar lem. Baptisten gem. (in N. Doelen), 10 uur, evangelist Hofhuis; 8 uur jongelie- densamenkomst in de Wilhelminaschool; Ma. 8 uur jeugdbijbelklas in de Wilhelmi naschool. Oud Kath. kerk, geen dienst Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, 4 uur openluchtsamenkomst in de Hout bij de Begraafplaats; Di. half 8 bijbelkring Kr. van Eltenweg 23; Do. geen samenkomst; Vanaf Vrijdag tot en met Donderdag 15 Juni tentcampagne Canadaplein verschillende sprekers. Leger des Heils (William Booth), Limmerhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 7 uur openluchtprediking Stenenbrug; 8 uur openbare samenkomst; alle diensten o.l.v. maj. en mevr. Salomon; Do. 8 uur bij zondere dienst. Kruisleger, Hekelstraat 9, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur en Wo. 8 uur openbare samenkomst o.l.v. serg. maj De Haas. Ned. Leger des Heils, Slik- steeg, 10 uur heiligingsdienst; half 8 open bare samenkomst o.l.v. mej. Van Rijn. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom) half 11 Zondagsschool; 5 uur godsdienst bijeenkomst. AKERSLOOT, 10 uur ds Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds Pot van Haarlem. Geref. Kerk, 10 en 5 uur ds Dijkstra van Zuidlaren. BROEK OP LANGENDIJK, Gereform. Kerk, 10 en 5 uur ds Donner. Doopsg. Kerk, 10 uur ds v. d. Sluis van Alkmaar. DIRKSHORN, 10 uur ds Post. EGMOND AAN ZEE, 10 uur ds Roobol Gereform. Kerk, 10 uur ds Tiemens, veldprediker te Haarlem (voorbereiding H. Avondmaal); half 6 ds Von Meijenfeldt EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds Plug. GROET, 10 uur, ds Postma. GROOT-SCHERMER, av. 8 uur de heer Albertz. HETLOO, 10.15 uur de heer G. C. Dun van Alkmaar. Gereform. Kerk (in ev. geb. Kerklaan), half 9 ds Tiemens, veld prediker te Haarlem (voorber H. Avond maal); 4 uur ds Von Meyenfeldt. HEERHUGOWAARD, 10 uur ds Wil- tink. Geform. kerk. half 10 en half 3. cand. Van Vliet van Baarn. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN. 10 uur ds Teriet. NOORD-SCHARWOUDE, Gereformeerde Kerk. 10 en 4 uur ds Rutgers van Anna Paulowna. OBDAM, 9 uur ds Meyboom. OUDORP, 10 uur, ds Wesseldijk van Alkmaar. SOHERMERHORN, 10 uur ds Van Dijk (H Avondmaal). Gereform. Kerk, 10 uur en half drie, cand. Endedijk van Am stelveen. SINT PANCPAS. Gereform. Kerk. half 11 en 7 uur. ds Hoekstra van Den Haag. STOM^ETOREN, Evangelisatie, 10 uur de heer Elzinga van Amsterdam. TJRSEM. elf uur ds Meyboom. WARMENHUIZEN, av. 7 uur, ds Pos' ZUID-SCHERMER. 10 uur ds Keja. Een Christelijke Huishoud school Er is een bestuur gevormd voor e.en te Broek op Langendijk op te richten Christelijke Huis houdschool. Het is als volgt samengesteld: J. Huiberts te Heerhugowaard, voorzitter, secre taris de heer C. de Groot te Broek op Lan gendijk. In het uitbreidingsplan alhier hoopt men begin September de school te kunnen openen. Lezing cyclus Culturele vorming Op Donderdag 8 Juni a.s. hoopt Frans 't Hoen zijn serie lezingen over Culturele Vorming af te sluiten. De laatste was ge wijd aan volkslied en volksdans. Hierbij heeft hij er op gewezen, dat de z.g. Hol landse volksdansen veelal niet oorspron kelijk zijn en niet kunnen worden verge leken met de oude Engelse Volksdansen, die niet slechts cultuurgoed van Enge land, doch van geheel West-Europa zijn. De laatste avond zal worden gevuld met declamatie van de heer 't Hoen. Behouden teruggekeerd Weer zijn twee militairen uit onze gemeente behouden teruggekeerd. De vorige week was het B. van Etten, wo nende bij de spoorweghalte, en Woens dagavond om 18.30 uur arriveerde op Schiphol de Vaandrag J. Plomp, Bur gemeester G. Bosstraat 38, die per vliegtuig de reis uit Indonesië ge maakt had. Hij was na het vertrek van zijn onderdeel voor dienstaange legenheden achtergebleven. Volgens gewoonte werden de mannen door familie en bevolking hartelijk ont vangen en zorgde het fanfarecorps voor een muzikale hulde, vergezeld van een hartelijke gelukwens namens het corps door zijn voorzitter, de heer Nuijens. Scholenbouw gegund Naar wij vernemen is de bouw van een 4- klassige school voor gewoon lager onderwijs, welke Zaterdag werd aanbesteed, gegund aan de firma Klaver en Molenaar te Koedijk voor f 43.500,—. Dat is op één na de laagste in- schrijfster. Laagste was de heer J. Zoon te Alkmaar met f 42.570,—. Alkmaar voor f 42.570,—. Warmenhuizen wenst aan sluiting bij Keuringsdienst voor Vee en Vlees Naar ons eerst thans werd medegedeeld heeft op 23 Mei een vergadering plaats gehad van de Commissie van Uitvoe ring van de Keuringsdienst van Vee en Vlees in de Kring Barsingerhorn.. Het concept gemeenschappelijke rege ling werd overeenkomstig de in de ge combineerde vergadering van de col leges van burgemeesters en wethouders der elf aangesloten gemeenten naar vo ren gebrachte wensen, gewijzigd. Bin nenkort zal deze regeling nu aan de diverse gemeentebesturen ter behande ling worden toegezonden. Voorts kwam een schrijven van de gemeente Warmenhuizen aan de orde, waarin werd verzocht bekend te wor den gemaakt met de voorwaarden, ver bonden aan een eventuele aansluiting van de gemeente bij de Keuringsdienst. Tegen toetreding van de gemeente War menhuizen tot de dienst bestond geen enkel bezwaar. Het entreegeld werd be paald op f 2500, terwijl tevens de voor waarde werd gesteld, dat de te War menhuizen gevestigde noodslachtplaats moest worden opgeheven. Tegen het daarvan gebruik maken als verkooplo kaliteit van vgt. gestempeld vlees be stond geen bezwaar. VAN MARSDIEP TOT IJ Een droevig ongeluk is te St. Maar tensbrug gebeurd, waar een elf-jarig jongetje van een tractor viel en over reden werd door de aanhangwagen. Het kind was vrijwel direct dood. De afdeling „Zeevang" van het Ne derlandse Rode Kruis, omvattende de dorpen Kwadijk, Middelie en Warder, ontving van het hoofdbestuur een her inneringsbord ten geschenke, omdat in die dorpen in 1949 het meest voor het Rode Kruis is geofferd In aan sluiting hierop een mooi bericht over Het Witte Kruis: in Wijdenes en Oos- terleek zijn op acht na alle gezinnen lid der plaatselijke afdeling. In Heemskerk is de zeven-jarige Corrie Denneman tegen een passeren de vrachtauto opgelopen. Het meisje is de volgende dag in het ziekenhuis te Beverwijk aan de gevolgen over leden. Vierhonderd personen hebben ge durende de Pinksteren gebruik ge maakt van de gelegenheid tot bezich tiging van het historische raadhuis van Jisp. Besommingen l|muiden De besommingen van Donderdag zijn: trawlers: IJm 34 f '9500. Loggers: G.G. 670 f 4260; IJm. 213 f 350. Prijzen per kilo: heilbot 1.361.34; gr. tong 2.10—1.95; gr. mid. tong 2— 1.80; kl mid. tong 21.85; tong I 1.10 0.98; tong II 0.96—0.88; tarbot I 1.12 —0.92. Prijzen per vijftig kilo: tong schar 37; gr schol 3936; gr. mid, schol 3534; kl. mid. schol 3230; schol I 34—26; schol II 28—12; schar 158; verse haring 2322; makreel 15 —8; gr. schelvis 29; gr. mid. schelvis 33 32; kl. mid. schelvis 3635; schelvis I 3432; scheiv:s II 2422; wijting 2010, kl. mid. rode poon 16; zwarte poon 8.40 —8. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 162—112. De aanvoer bedroeg 1590 kisten, waar onder 10 kisten haring. In ver band met de verkiezingen maakte de Koreaanse president, vergezeld door zijn vrouw, een propagandatocht. Op deze foto ziet U president Syngman Rhee in gesprek met enige inwoners van Samnangtsjin, die de typische zwarte hoed dragen, welke er op duidt, dat zij „familiehoofd" zijn. Een orde die de dapperheid eert (Van onze militaire medewerker) VELE NEDERLANDERS dragen met trots een decoratie. Of het nu de „Leeuw" is, of de bronzen ere-medaille der Oranje-Nassau Orde: het tocht niet meer In hur knoopsgat, er prijkt een lintje in. Niet alle lintjes zijn even be langrijk. De ene onderscheiding ver werft men gemakkelijker dan de andere Maar bovenaan de lijst staat onbetwist de Militaire Willems-Orde, welke slechts kan worden verkregen door het bedrijven van daden van moed, beleid en trouw. Er gaat iets fascinerends uit van deze hoogste der dapperheids-onder scheidingen. Ons volk, nuchter van aard, geneigd de spot te drijven met de door vele, zeer achtenswaardige, lie den bedreven jacht naar een lintje, neemt de hoed af voor een Ridder M.W.O. Want men weet: dat is een ke rel van stavast, die in doodsgevaar van aanpakken wist. Het is nu 135 jaar geleden, dat Ko ning Willem I bepaalde: ,Er wordt ingesteld eene orde, strekkende tot belooning van uitste kende daden van moed, beleid en trouwe, bedreven door diegenen welke, zoo ter zee als te lande, in welke betrekking ooken zonder on derscheid van stand of rang, Ons en het vaderland dienen. De Orde zal de naam dragen van de Militaire Willemsorde. Wij verklaren Ons te zijn Groot meester dezer Orde". Ingesteld werden vier klassen: Grootkruis of Ridder le klasse, Kom- mandeur of Ridder 2e klasse, voorts Ridders 3e en 4e klasse. De regerend vorst of vorstin is steeds grootmeeste res van de Orde geweest. Quatre Brag en Waterloo Reeds aanstonds na de instelling van de Orde moest het jonge Nederlandse leger de wapenen opnemen in de strijd tegen Napoleon, die van Elba was te ruggekeerd. In de slagen bij Quatre Bras en Waterloo onderscheidden zich vele militairen door daden van dap perheid en de eerste, die in de regis ters van de Orde kon worden inge schreven, was de jeugdige Prins van Oranje, de latere Koning Willem II, die door zijn vader werd benoemd tot Grootkruis M.W.O. In totaal verkregen meer dan dui zend militairen, op grond van hun krijgsverrichtingen in 1815, het Ridder kruis. Thans, na 135 jaar, staan ruim zes duizend Ridders in de registers inge schreven. Zij verwierven hun onder scheidingen tijdens de opstand van de Zuidelijke Nederlanden in 1830, tijdens de Tiendaagse Veldtocht in 1831, bij het beleg van de Citadel van Antwer pen (1832), in Nederlands-Indie gedu rende de jaren 1816 tot 1927, in de Mei dagen van 1940, voor hun optreden tij dens de bezettingsjaren, of in Indonesië in de jaren na 1945. De Bey bestraft MAAR WIE terugblikt in de geschie denis der Orde stuit ook op minder bekende wapenfeiten, zoals de Brits- Nederlandse expeditie naar Algiers, in 1816, ter bestraffing van de Bey, die door zeeroverij de scheepvaart in de Middellandse Zee grote schade berok kende. De stad werd gebombarderd, de vloot van dé Bey verbrand, vele chris ten-slaven bevrijd. Vice-admiraal Jhr. van Capellen zag zich benoemd tot Grootkruis, vele anderen, zee-officie ren, onder-officieren en minderen, ont vingen het Ridderkruis 3e of 4e klasse. In 1863 ontstonden moeilijkheden in Japan. Onze „Medusa" werd bij net passeren van de Straat van Simonoseki van de Japanse forten uit beschoten. Het volgend jaar nam een gecombi neerd Frans, Engels, Amerikaans en Nederlands eskader deze forten zo danig onder vuur, dat hun voor de eerstvolgende jaren de lust tot vuren op passerende schepen verging. Ook voor deze actie kregen marine-mannen de M.W.O. Enkele jaren later, n.l. In 1869, bleek het nodig een expeditie te zenden naar de Goudkust, waar opvarenden van Nederlandse oorlogsschepen door in boorlingen waren aangevallen. Voor het deelnemen aan deze expeditie wer den verscheiden decoraties uitgereikt. Een moedige tolk Toen in 1900 tijdens de opstand der Boxers in China ook de gezantenwijk te Peking werd aangevallen, onder scheidde zich door zijn moedig gedrag de tolk van het Nederlandse Gezant schap, de heer W. J. van Duysberg. Bij- de gevechten rond het Amerikaanse Gezantschap was hij het, die dank zij zijn kennis van de Chinese taal, onder het vuur van de vijand, de koelies lei ding kon geven bij het herstellen en versterken der verdedigingswerken. De heer Van Duysberg is een der weinige burgers aan wie de M.W.O. werd uitgereikt. Eenzelfde eer viel te beurt aan een vijftigtal bestuursambte naren in het voormalige Nederlands- Indie en aan enkele Nederlandse bur gers voor hun dapper optreden tijdens de bezetttingsjaren 19401945. Een enkele maal is het in de eerste helft van de vorige eeuw voorgeko men, dat de Orde werd uitgereikt in volle vredestijd. Dit geschiedde bijv. in 1823, toen Koning Willem I na een inspectie langs de verdedigingswerken aan de grens van Frankrijk en van de Zuidelijke Nederlanden, de Generaal Baron Krayenhoff benoemde tot Groot- kruis en een aantal ingenieurs en ge nie-officieren tot Ridder 3e of 4e klas se. Het schijnt, dat de toekenning van deze onderscheidingen niet algemeen gewaardeerd is, hoewel de meeste dei betrokken officieren reeds dapperheids onderscheidingen droegen. Dat men de Ridderbenoeming wei gerde te aanvaarden, is geschied tij dens de tiendaagse veldtocht, toen en kele leden van het Vrijwilligers Corps der Leidse studenten zich zagen voor gedragen. Namens alle studenten werd verzocht deze benoeming niet te doen doorgaan, omdat alle vrijwilligers als één geheel hadden gevochten en men geen uitzonderingen wenste te maken voor wie dan ook. Reclameren. HET OMGEKEERDE, n.l. dat iemand meende, wèl voor de MWO in aanmer king te komen, terwijl hij daartoe niet was voorgedragen, is méér voorgeko men. Men noemt dit „reclameren" pn het recht tot reclameren is uitdrukke lijk vastgelegd in het reglement van administratie en discipline. Bij geen enkele andere ridderorde bestaat de mogelijkheid zelf een aanvrage in te dienen. De MWO is voorts de enige orde waaraan een soldij is verbonden n wel voor militairen beneden de rang van officier. Een soldaat of matroos ontvangt f 120 's jaars, een korporaal f 140, een sergeant f 200, een sergeant- majoor f 270 en een adjudant-onderof ficier f 325. Voorts bestaat de mogelijkheid van royement als Ridder MWO. Helaas is het in de geschiedenis der Orde enkele malen voorgekomen, dat een Ridder wegens het plegen van een misdrijf, uit de Orde moest worden ontslagen. Een uitzondering gelukkig En daartegenover staan de duizenden, (Bijzondere correspondentie) Cr is maar weinig tijd nodig geweest om van Djakarta een stad te ma ken, waar de Nederlanders, die „als gasten in Indonesië ontvangen zouden worden", zich overdag niet meer veilig op straat kunnen vertonen. Voor hen, die niet over een auto beschikken, is de bedjah het aangewezen vervoermid del: een driewielige fiets met een bakje, waarin twee personen plaats kunnen nemen. Vroeger reed men voor een gulden van het ene einde der stad naar het andere, een rit van drie kwartier. Thans kost een ritje van 5 h tien minu ten 1.50 a 2.De laatste tien da gen is het vervoer per bedjah een ris kante onderneming geworden. De bed- jah-rijder behoort nu niet bepaald tot een edel soort mensen en het gevaar, dat hij van de opgegeven route afwijkt om u met behulp van zijn collega's op 'n eenzame plek te beroven van uw hand tas, horloge, vulpen en andere kost baarheden, is iang niet denkbeeldig. Het eerste wat ge zoudt doen als u in Holland zoiets overkwam, is de politie waarschuwen. Maar in het Dja karta van tegenwoordig kunt ge dat gerust nalaten. Recht is er ver te zoe ken. Heeft uw fietstocht een gunstiger ver loop en meent ge bij het afrekenen, dat deze vijf minuten rijden met een gulden goed betaald zijn, verbaast u zich dan niet als de Indonesiër u een klap in het gezicht geeft, zijn collega's te hulp roept en met uw portemonnaie verdwijnt. JTen heer rijdt 's avonds met zijn auto op de Javaweg, niet ver van het vroegere Koningsplein (tegenwoordig heet het iets met Merdeka er in). Wan neer hij bij een kruispunt vaart moet minderen om een andere wagen voor rang te verlenen, springen er plotse ling enige met pistolen gewapende mannen op de treeplank. Zij dwingen de bestuurder te stoppen en laten hem uitstappen. Dan nemen zij zelf in de wagen plaats en verdwijnen. Autoroof in het hartje van de stad. De gedu peerde krijgt van de politie te horen, dat de gewapende kerels door supe rieuren worden gedekt. En de man van het „recht" voegt daar nog aan toe: „Als ik door hogeren zou worden be schermd, deed ik morgen hetzelfde"; die nimmer hebben vergeten de dag, dat zij de Ridderslag ontvingen, en de Riddereed aflegden: „Ik zweer mij als een getrouw en wakker Ridder te zullen gedragen, mijn leven altoos te zullen veil hebben voor Koning en Vaderland, en door al mijn vermogen mij steeds trachten waardig te maken de onderscheiding mij door de Koning toegestaan. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig". Ruim 6000 in 135 jaar. TENSLOTTE nog enige cijfers. Sinds de oprichting van de Orde zijn inge schreven 50 Grootkruisen, 82 Komman- deurs, 389 Ridders 3e klasse en 5525 Ridders 4e klasse. Voor zover bekend, zijn thans 239 Ridders in leven, te we ten 138 officieren, 89 militairen bene den deze rang en 12 burgers. Hierbij zijn niet gerekend 109 Indonesiërs, met wie de laatste jaren het contact helaas verloren is gegaan. Ridders Grootkruis zijn H. K. H Prinses Wilhelmina en Z. M. de Ko ning van Engeland. Kommandeur is Z K. H. de Prins der Nederlanden Wij schreven reeds, dat de eerste, die de Orde verwierf, de Erfprins v Oran je (de latere Koning Willem II) was De laatst ingeschrevene is een eenvou dig dienstplichtig soldaat van de Ge-' nie J. C. A. Clasener uit Den Haag. een Iijnwerker bij een Verbindingsaf deling in de Vesting Holland, later be vorderd tot sergeant. In de Meidagen van 1940 nam hij bij Wateringen in het Westland geheei *1- leen de goed gewapende bemanningen van twee Duitse vliegtuigen, in totaal 15 man, gevangen en later droeg lij op stoutmoedige wijze bij tot het zui veren van door de vijand bezette hui zenblokken. Zijn optreden en zijn onderscheiding zijn typerend voor de Militaire Wil lems-Orde, die werd verleend aan Ministers en handwerklieden, aan ge neraals en soldaten, aan admiraals en matrozen omdat de deugden van moed. beleid en trouw geen verband houden met rang of stand, met opvoeding of ontwikkeling, maar alleen met door zettingsvermogen en durf. Het is bekend, waar de gestolen auto'i heengaan en wie achter deze organi- satie zit, maar men staat er machtelooi tegenover. Tn een hotel wordt geconstateerd, dst er regelmatig wordt gestolen uit da koffers, die door de katjongs van da voorgalerij naar de kamers" worden ge- bracht. Eindelijk, wanneer een gast aangeeft, dat er sigaretten uit zijn reis tas zijn verdwenen, ontdekt de directie welke katjong zich hieraan schuldig heeft gemaakt. Hij wordt ter verant- woording geroepen, maar zegt in het bijzijn van zijn chef, de hoofdmandur de sigaretten van een andere gast te hebben gekregen. Hij noemt de naam van een dame, die ook in het hotel verblijft, doch als zij met de katjong geconfronteerd wordt, ontkent zij de jongen ooit sigaretten te hebben gegeven. Het blijkt zelfs, dat zij nooit rookt. Niettemin houdt de katjong vol Hij beweert, dat de dame liegt, maar de directie acht de diefstal voldoends bewezen en draagt de hoofdmandur op de katjong te ontslaan. Deze geeft ech- ter onomwonden te kennen, dat JiiJ niet twijfelt aan de eerlijkheid van de jongen. Hij wil de katjong geen ont slag geven. De hoofdmandur is ge dwongen dit standpunt in te nemen, want nadat hij in dezelfde week twee andere leden van zijn personeel we gens diefstallen heeft weggezonden, hebben de djongossen hem ervan be schuldigd de blanda's in de kaart te spelen en gedreigd met staking. En wat moet de leiding van dit hotel, be staande uit drie blanken, beginnen als de 125 Indonesische bedienden het werk neerleggen? Ontslaat zij de kat jong tegen het advies van de hoofd- mandur in dan staakt het gehele per soneel. Deze mensen zullen niet na laten de kampongs, waarin zij thuis horen, nog meer op te hitsen tegen de blanken. Wordt de katjong niet ontsla gen, dan is van dit moment af het hek van de dam, en zal stelen sche ring en inslag worden. ^at moet er worden van dit prachtige rijke land? Met sprongen gaat het bergafwaarts. Er heerst een benauwen de spanning, die overal voelbaar is, Met angst in het hart ziet men dit al les rondom zich gebeuren. In September, wanneer alle Neder landse militairen naar Holland zijn vertrokken en vele, vele Nederlanders met weemoed van het land, waaraan zij zoveel energie hebben gegeven, afscheid zullen nemen, zal dan het jonge Indo nesische volk met ontsteltenis de ont reddering van zijn land ontdekken? Zal het ooit in staat zijn het economische en maatschappelijke leven in goede banen te leiden en de verkeerde ele menten te verbannen? Of is de harts tocht voor moorden en plunderen, die in hen is wakker geworden, niet meer te stuiten. (Ongecorrigeerd) Om kwart vóór tien vanmorgen werden de eerste twee kantjes Hol landse nieuwe van de Scheveningse trawllogger Prinses Marijke (Schev, 9) in IJmuiden op een auto geladen. Schipper Willem Rog, die de haring van de 57ste breedtegraad haalde, ar riveerde om 9.42 uur aan wal en heeft daarmede de jaarlijkse haringrace ge wonnen. In Katwijkse visserskringen wordt deze overwinning echter met een scheef oog bekeken want de Prinses Marijke heeft zelf niet gevist. Zij is slechts als jager met de vloot uitge gaan en van het begin af heeft de be doeling voorgezeten, dat een aantal loggers hun vangst met dit snelle schip zouden meegeven. De Karei Doorman die de Prinses Marijke op de hielen zit, heeft daarentegen veertig kantjes eigen vangst aan boord en de Katwijkers achten dit schip dan ooi! de werkelijke winnaar, wanneer het als tweede aankomt. Schipper Rog vertelde, dat de kwaliteit van de ha ring prima is en dat zijn 33 kantjes flinke haringen bevatten. Hij nam de 33 kantjes over van negen schepen, I waaruit blijkt, dat de eerste vangsten van dit jaar wel gering zijn. l'ERKA KAP ZIJDEN ROKKAP Compleet met met glasplaat sierschaal f 15.50 PERKA KAP SLAAPKAMER Compleet met plastic VERLICHTING blender vanaf ZIJDEN KAP ZIJDEN LEESLAMP- Compleet KAPPEN Alle kappen en kronen worden GRATIS geplaatst Ook buiten de stad. tornt U eens kijken! 't Verplicht U tot niets. A. B. MEIMAN - ALKMAAR BOTERSTRAAT 8 TELEFOON 3808 GEDIPL, LICHT TECHNISCH ADVISEUR. I 12-els ƒ138.—. 16-els ƒ175. H.H. HOTEL- EN PENSIONHOUDERS! 1-pers. ENGELS LEDIKANT met gezondheidsmatras 29.59 Idem met voetbord 39,50 2-pers. ENGELS LEDIKANT met gezondheidsmatras 39.50 Idem met voetbord 49.50 1-pers. WOLVLOK BEDSTEL met 1 kussen 34.50 LINOLEUM „KROMMENIE", 2 meter breed 8.90 2 meter breed 9.80 WASECHTE KLEEDJES, 100 X 100 3.25 BIJ DE VV AAGTOREN. ALKMAAR TELEFOON 3452

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6