Vier zetels overwicht voor CVP Kort Bestek nonstratie sugden boek Minder controle chemische- en Nederlandse soldaten in Duitsland op de Duitse radio-industrie Rühl en Viebahn voor Bijzondere Raad van Cassatie Vliegtuig met 65 passagiers daalt in volle zee Hoe West-Europa wordt bewapend Duinkerken rdacht t wordt getoond leuwe Dinsdag 6 Juni 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 130 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Na gewijzigde telling Koningskwestie nu beter oplosbaar? Uiteenlopend pers commentaar Zij oefenen met nieuw Amerikaans materieel Weerbericht Zomer in heel Europa >r. Van Royen naar Washington Engel se versie van het an Schuman? Truman tekent wet op hulp aan Buitenland Beiden ontkenden schuldig ie zijn Vindingrijke deviezen- smokkelaar gevat Soldaten op weg naar huis tden Engelse, Frame l-strijders hebben Zon- :en de tiende verjaar- bij Duinkerken her- ;er, de marine en d» 'de drie landen ware» d in een grote parad# van Duinkerken. Tien de haven riepen her in de dagen toen Duin van staal en vuur was. weergalmde de lucht taire marsen en popu- een door het gemeen- •boden banket werden aan de voet van het op het strand werd op- enking aan de slag. opsomming. Welnu: de 5 van 15 Juni tot 15 oonstellingsterrein van vierkante meter open en men verwacht *lt de Rotterdamse sluwa- 3 en cargadoors, dj metaalnijverheid en de ie industrie en een ip- in de Haven" van d» istrie. is het deel van de ten- dergebratht, dat in d# uitkomt. Een miniatuur ïoogte van 8 m. is aan- inzending van het red- als pièce de milieu een 'boot met bijbehorende iheen zeetonnen, drijven- ndere hulpmiddelen van jn gegroepeerd. Een z.g. waarmee zal worden hoe schipbreukelingen gered, completeert deze stand. vertegenwoordigd door uikbootmodellen, een pe tank van plexiglas, hun kunsten (o.a. het mdcr-water-lassen) zul- ok nog de stands van de de kunstnijverheid, ter inde van de route, aan grote stukken, welke in kunnen worden tentoon- laats zullen vinden: de 'n schip, een laadkraan, )r het publiek toeganke- van een schip met radar gatiemiddelen, een lange hroefas met schroef, een an een schip, een reus- en ten slotte kleinere i de machinekamer. Er is ;n groot aantal nevenat- d. e, door Sigfrid Undset, ve J. M. Meulenhoff, terdam. c van de Noorse schrijf- n compositie zwakker is stin Lavransdochter, in vijfde druk beleefde, dat Sigfrid Undset tot dse lezers iets te zeggen ikters die zij tekent zijn l, de beschrijving die zij Noorse land getuigt van or de sombere grootsheid lorteland. De problemen, ;elt, houden de lezer be- rvoelt men ze misschien iroeft de waarachtigheid ijfster. Een aanbeveling niet nodig. Mevr. Base- gaf een vlotte vertaling. •d van de schepping Gods, r. John de Vries. Uitgave: per, Franeker. Vries is hoogleraar in Grand Rapids en dus een 2gd geleerde om over eken te schrijven. En Dn t dit gedaan op zulk een wijze, dat dit boek door iie nadenkt, gelezen kan behoeft niet academisch :ijn om het te verstaan, ir in de beste zin des is verbazingwekkend wat 3 in deze 186 bladzijden dacht van zijn lezers echts wordt de natuurwe- e methode op haar juiste it, maar het handelt over der mensheid, de ouder- offelijke wereld, over fos- eenten, de sterrenwereld, i moleculen, atomen, pro- nen, neutronen, over de het water en het grootste ens om ten slotte te be- ree hoofdstukken over het van Einstein en het lich- n Farady. Veldkamp: De boer uit Uitgever: T. Wever te eer. >1 van dit boek te oorde menen met een roman te en. Toch is het geen ro- n verklaring van de Pr?" hter een zo voortreffelijk rklaring, dat ze boeit al* de aandacht van het be id gespannen houdt. Door ■e vertolking spreekt di cn beluisteren wij er t over ons persoonlijk le" iet culturele leven va BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achtend .m 20. Tc' 2274 Directie: J BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHICOURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f I.elk woord meer '5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Nadat reeds gisteren een officieuse uitslag van de Belgische verkiezingen was bekend gemaakt, heeft men daarin weer wijzigingen aangebracht. Gebleken is namelijk, dat bij de telling in de provincie Henegouwen fouten zijn gemaakt, waardoor de totaalcijfers een wijziging ondergingen. De aanvankelijk bekend gemaakte uitslag, dat de CVP een meerderheid zou hebben van twee, later van cén zetel, diende dan ook te worden herroepen. Volgens van officiële zijde be kend gemaakte mededelingen is thans de samenstelling van de Kamer van Af gevaardigden als volgt: Socialisten 77 (winst 11), CVP 108 (winst 3), liberalen 20 (verlies 9) en communisten 7 (verlies 5). Voor de Senaat zijn rechtstreeks ge kozen socialisten 37 (winst 4) CVP 54 (ongewijzigd), liberalen 12 (verlies 2) en communisten 3 .verlies 2). Het feit dat de CVP de absolute meerderheid in de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft verworven (108 zetels tegenover 104 zetels van liberalen, socialisten en communisten tezamen), is niet als een verrassing gekomen. In anti-Leopoldistische kringen meent men, dat het erg onverstandig zou zijn, wanneer alleen de CVP de terugkeer van de koning zou steunen. Naar ver luidt zouden sommige leidende CVP- ers niets liever willen, dan samen met de liberalen en de socialisten een op lossing zoeken voor de koningskwes tie. Alleen in het alleruiterste geval zou een homogeen-katholieke regering mogen worden gevormd. De koning zou er volgens deze kringen net zo over denken. Perscommentaren Uiteraard hebben alle Belgische kran ten commentaar op de uitslag geleverd La Libre Belgique (kath.) is van ooi- deel, dat zich voor de CVP een grote toekomst opent, die tal van verant woordelijkheden inhoudt. Zij moet de grondwettelijke toestand herstellen door de koning snel op c}e troon te Alvorens de definitieve samenstelling van het Belgische parlement, bekend kan worden gemaakt, zal men moeten afwachten, in welke verhouding de pro vinciale senatoren deel zullen uitmaken van de Senaat, die in totaal uit 175 le den bestaait, waarvan thans 106 zijn ge kozen. Naaist deze leden zullen nog de 46 provinciale en de 23 gecoöpteerde se natoren in de Senaat zitting hebben. Bij het kiezen van deze provinciale en ge coöpteerde senatoren zijn allerlei kar tels en combinaties mogelijk en van linkse zijde zal al het mogelijke gedaan worden om de absolute meerderheid der CVP die in de vorige Senaat negen zetels bedroeg, zo gering mogelijk te houden. Naar politieke waarnemers menen zal de CVP meerderheid in de Senaat in ieder geval twee zetels blij ven. De vraag, die men,zich thans in po litieke kringen te Brussel stelt, is, of het resultaat der verkiezingen de mo gelijkheid zal schepen, de konings kwestie gemakkelijker op te lossen. Minister De Vleeschauwer heeft ver klaard dat het land thans door een enkele partij kan worden geregeerd. Dat wordt aldus uitgelegd, dat de CVP voornemeras is, een homogeen-katho lieke regering te vormen. Zij zou njet de meerderheid, diezij thans in Ka mer en Senaat bezit de wet op het re gentschap afschaffen en de koning naar Belgie doen terugkeren. Het is in de gegeven omstandigheden begrijpelijk, dat Koning Leopold met de uitslag ven de verkieaingen zeer is ingenomen. brengen en orde scheppen in de over heidsdiensten en de schatkist. Ook de Vlaamse CVP-bladen zijn zeer voldaan. De Standaard stelt vol trots vast, dat de partij de meerderheid in het gehele land nadert. Het Handelsblad meeat, dat de vooruitgang van de CVP en de soe partij het politieke bestel eenvou diger heeft gemaakt. Voor Vooruit be tekent de verkiezingsuitslag een re vanche van de volksraadpleging. 1 Le Peuple, het socialistische orgaan constateert een waarlijk indrukwek kende vooruitgang van de socialisti sche partij in Wallonië en Brussel. De liberalen betalen het gelag van de verkiezingen. De kiezers aanvaarden nu eenmaal geen dubbelzinnige posi ties: de liberale leiders zijn al te te gemoetkomend jegens het beginsel van de volksraadpleging geweest. De com munisten zijn teruggebracht tot een machteloos groepje in dienst van het buitenland. Én wat de soc. partij be treft: de CVP mag geenszins verwach ten, haar op sleeptouw te kunnen ne men. De „Dernière Heure" schrijft: „Het blijkt dus, dat de koningskwestie in Vlaanderen en in Wallonië op verschil lende wijze invloed heeft doen gelden, dit overeenkomstig de uitslagen van de volksraadpleging. De oppositie tussen deze streken in verband met de ko ningskwestie begint voor de eenheid van het land een gevaarlijke wending te nemen. Te djen opzichte mag wor den gezegd, dat de dag van 4 Juni, uit nationaal oogpunt beschouwd, onrust barend is. Slechts in enkele gevallen nog productie-verbod De geallieerde hoge commissie heeft bekend gemaakt, dat West-Duitsland in het vervolg apparaten en stoffen voor scheikundige en electrotechnische doel einden zal mogen vervaardigen, welke tot dusverre stonden onder geallieerde controle. Deze blijft voor slechts enkele scheikundige voortbrengselen, alsmede voor de vervaardiging van bepaalde on- talers zijn veertien dagen eerder-voor- uitgezonden. Zij hadden tot taak, de ie gebruiken stencils uit het Engels in het Nederlands te vertalen en de trainings platen van Nederlandse tekst te voor zien. Dezelfde gedragslijn zal voor de overige cursussen worden gevolgd. Mannheim, Grafenwohl en Eschwege zijn de voornaamste plaatsen, waar liet onderwijs gegeven zal worden. De cur sussen zullen van twee tot negen weken duren en hebben dus ten doel, de deel nemers een speciale training te geven op de nieuwe wapens, zodat het in structief personeel er volkomen mee vertrouwd raakt en zij straks, als de najaarsploeg onder de wapenen komt, vruchtdragend onderwijs kunnen geven Bij de besprekingen op het Ameri kaanse hoofdkwartier in Heidelberg is duidelijk gebleken, dat de wijze, waar op Nederland deze herscholing aanpakt, de instemming van de Amerikaanse leger-autoriteiten heeft. Alle tot nu toe, hetzij naar de Ver. Staten, hetzij naar Duitsland, uitgezonden cursisten hebben zeer goede resultaten bereikt bij de aan het eind van de cursussen gehou den tests of examens. Dat dit de Ameri kaanse gastheren niet is ontgaan, spreekt vanzelf. De Nederlandse cur sisten hebben zich een voortreffelijke reputatie verworven. (Van onze militaire medewerker) T'-n einde de militairen van die lan den die dezer dagen Amerikaans oor log!,-materiaal hebben ontvangen, ver trouwd te doen geraken met het ge bruik van dit materiaal, worden op het ogenblik in de Amerikaanse zone van Duitsland trainingscursussen gehouden. In totaal zullen 1600 militairen, officie ren on onder-officieren, afkomstig uit Belgje, Denemarken, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Noorwegen, deur cursussen volgen. Van deze 1600 «urausplaafeen zijn-er 505 aan Neder land toegewezen, maar omdat enkele militairen meer dan één cursus gaan volgen, zullen in totaal 442 Nederlandse officieren en onder-officieren, afkom stig van alle wapens en dienstvakken, naar de Amerikaanse zone worden ge zonden. Wij kunnen ons indenken, dat de eer ste reactie van vele lezers zal zijn: „Dat zal ons dan wel weer een flinke duit kosten" Stel u gerust, bezorgde belas tingbetaler, dat valt erg mee. Want be houdens het transport naar en van Duitsland wordt alles door de Ver. Sta ten betaald: voeding, huisvesting, zelfs de buitenlandse toelage van de cursis ten Gedurende de cursus genieten de bunenlandse militairen bovendien de zelfde verzorging als hun Amerikaanse collega's Overigens, ook al zouden wij zelf alles moeten betalen, dan nog zou het een eis van efficiency zijn, dat onze militaire Instructeurs zich zo intensief mouelijk op de hoogte gingen stellen van werking en constructie van de ons ui; Amerika gezonden moderne wap.ens De:- te meer dient daarom deze royale Amerikaanse geste op prijs te worden gesteld De eerste groep uit Nederland, be staande uit een aantal artilleristen, is begin Met reeds vertrokken Twee ver Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Over het algemeen vrij zonnig weer met morgenmiddag een klein. kans op onweer. Zwakke *tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Woensdag: Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 1.22, onder 1214 IL. K.) derdelen van apparaten voor het af schieten van raketten, bestaan. Zo mogen voortaan springstoffen voor normaal industrieel gebruik worden vervaardigd, alsmede munitie ten be hoeve van de binnenlandse veiligheid of voor sportgebruik. Ook de in- en uit voer hiervan is vrij. Wijzigingen in de fabrieken, die deze goederen vervaar digen, moeten echter nog steeds de goedkeuring van de geallieerde militai re veiligheidsraad hebben. Ook is de vervaardiging van radio zenders, van toestellen voor radio-na- vigatie en van instrumenten voor onder zoekingen onder water vrij. Slechts moet een zo nauwkeurig mogelijke be schrijving worden gedeponeerd bij de geallieerde controlecommissie. Voor de vervaardiging van radio-navigatie- en radarapparaten, die voor schepen zijn bestemd, is ethter een geallieerde ver gunning vereist. Niet alleen in ons land is het warm. ook de ons omringende volkeren heb ben reeds zomerse en zelfs tropisdhe temperaturen geregistreerd. In Lon den brachten dit weekend verscheide ne mensen de nacht door op een bank in één der parken, omdat zij het in huis niet konden uithouden. Het kwik steeg er Maandag tot 27.8 gr. C. In Ab beville (N.Fr.) werd 32 gr. C. gemeten in Parijs 30 graden. Aan de Riviera was het koeler, daar kwam het kwik niet hoger dan 25 graden. In West- Duitsland is 33 graden C. geregistreerd. In Zwitserland was de gemiddelde temperatuur 26 graden; Moskou was het koelst van al met 23 graden C. De heer Lamping H.C. in Djakarta Dezer dagen zal waarschijnlijk de be noeming van dr. H. J. van Royen, .thans ambassadeur in Canada, tot ambassa deur in Washington afkomen. Voorts wordt als opvolger van dr. H. M. Hirschfeld als hoge commissaris van Nederland in Indonesië genoemd de heer A. Th. Lamping, thans buiten gewoon gevolmachtigd ambassadeur in India. Besprekingen hierover schijnen nog gaande te zijn. De heer Lamping komt binnenkort naar Nederland voor mondeling contact met de Nederlandse regering. P' Engeland werkt aan de voorbereiding van een versie van het plan-Schuman, die voor Engeland aanvaardbaar zou zijn en het deelnemen van dit land mogelijk zou maken, zo is te Londen verklaard. Men overlegt thans over de wijze, waar&p Engeland van de gang van zaken bij de conferentie over het plan-Schuman op de hoogte kan wor den gehouden. Truman heeft gisteren het wetsont werp ondertekend, krachtens hetwelk een bedrag van 3.121.450.000 dollar wordt uitgetrokken voor de financie ring van vijf verschillende hulppro gramma's. Hierin zit een bedrag van 2.850.000.000 dollar voor het derde jaar van de Marshall-hulp. 25 millioen dol lar is uitgetrokken voor de eerste kos ten van de uitvoering van punt vier van Trumans program, de hulpverle ning aan technisch onontwikkelde ge bieden. Dan is 194 millioen dollar bestemd voor hulp aan Zuid-Oost- Azie, 27.35^.000 dollar voor hulp aan de Arabisché' vluchtelingen en 15 millioen voor het kinderhulpfonds van de Ver enigde Naties. De Japanse regering overweegt de communistische partij buiten de wet te stellen. Slachtoffers van hét water In het water aan de Veenendaalkade in Den Haag is een zeventienjarige jongen verdronken, die met enkele vrienden was gaan zwemmen, hoewel hij deze kunst niet machtig was. Een twintigjarige wasserijknecht te Rotterdam, die wel kon zwemmen, is bij het zwemmen in de Schie verdron ken. Vermoedelijk heeft hij een hart verlamming gehad. INDONESIË NOG GEEN LID DER V.N. Indonesië zal met het aanvragen van het lidmaatschap der Verenigde Naties wachten, totdat de internationale sfeer is opgeklaard. Het wil een onafhanke lijke politiek voeren èn wenst niet be trokken /te worden in een eventueel conflict tussen de grote mogendheden, zo is in Djakarta medegedeeld. Rühl en Viebahn, die tijdens de ue- zetting als Kriminalsekretar bij de Sicherheitspolizei in Amsterdam zijn geweest en wegens oorlogsmisdrijven zijn veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf, zijn van deze sententie van het Amsterdamse Bijz. Hof in cassatie gekomen. De zaak diende de zer dagen voor de Bijzondere Raad van Cassatie v De verdediger van Rühl, mr. Broer tjes, ging in zijn pleidooi in op de ge dachte van het „bevel is bevel", zoals deze in Nederlandse militaire kringen leeft. Hij deelde mede, in 1947 op een reijnie van marine-officieren en on derofficieren een enquête hebben ge houden. 48 Pet. van de aanwezigen deelde toen mede, dat zij in oorlogs tijd een bevel, om iemand neer te schieten, zouden opvolgen. Een kok van de „Grote Beer", J. F. van H., is 26 Mei gearresteerd wegens het smokkelen van deviezen. De 21- jarige uit Zeist afkomstige kok beschikt over een zeker zakeninstinct, blijkens de vrij ingewikkelde procedure die nij volgde om zich te verrijken. Te Am sterdam kocht hij ongeveer 400 Ameri kaanse dollars voor zes jNederlandse guldens per stuk. Deze vierhonderd dollars smokkelde Van H te Priok langs de douane. Op Pasar Baru wis selde hij de vierhonderd dollars in oe- gen zilvergeld. Een dollar bracht 9 gulden (in zilver) op. zodat hij op ze ker ogenblik ongeveer 3.6000 gulden aan zilvergeld in bezit moet hebben gehad. De kok vertrok inmiddels op een kustreis naar Surabaja en deponeerde zijn tas ergens te Djakarta De politie kwam hier achter en nam de tas met inhoud in beslag. Er bleek 36 kilogram zilvergeld in te zitten met een officiële waarde van 3.451 gulden. Na terug komst uit Surabaja wilde Van H. zijn tas terughalen doch de politie stelde hem in arrest wegens deviezensmokkel Lord Woolton voorspelt nieuwe verkiezingen Lord Woolton, voorzitter van de Britse Conservatieve Partij, voorspelde Maan dag in een rede te Washington, dat er „binnen enkele maanden" nieuwe ver kiezingen in Engeland zouden worden gehouden. Hij zeide te verwachten, dat de Labour-regering binnen „redelijke tijd" een verkiezing zou uitschrijven met het oog op de moeilijkheden, die voortvloeiden uit haar huidige geringe meerderheid in het parlement. Sindsdien werd niets meer vernomen De kustwacht van New York meldt, dat een vliegtuig met 65 passagiers vermoedelijk in zee is gedaald, ter hoogte van de kust van Florida. Het toestel heeft geseind, dat een motor buiten werking was en dat het op het punt was in zee te dalen. Daarna is niets meer vernomen. Het vliegtuig, een C-46, gaf als laat ste positie op 385 km ten Noordoosten van Nassau (de hoofdstad van de Ba- hama-eilanden) Het was op weg van J^aat ons vandaag beginnen, vrienden, met de kwestie, waar alles om draait. Niet de Belgische verkiezingen, niet ie nieuwe haring, zelfs niet het atoombommetje. We hebben het over de warmte. Dacht u. dat het hier warm was? Qch, kom, in Engeland, daar is het warm. Zondagnacht al slie pen honderden Londenaars op de ban ken en in het gras van de parken. Op de stranden zag het midden in de nacht wit van de mensen, die daar lagen te slapen. 42 graden is de gewoonste zaak van de wereld. Een choco'adefabriek in Birmingham moest het werk staken omdat het lekkere spul niet wilde stol len. een trein van Newcastle naar York liep uit de '-ails, omdat die waren uit gezet. Tien passagiers werden gewond. O Voor de kust van Devonshire ver scheen gistermiddag in het warme wa ter. een schooi haaien, zodat de baders door de politie moesten worden ge waarschuwd. Zie .u, dat is pas warm. Daar had zelfs de goede Hilde- brand nog geen weet van, toen hij ver telde. hoe warm het was en hoe ver! Jn de Rotterdamse Waalhaven verdwe nen twee zusjes bij het zwemmen in de diepte. De marconist Van Laar, die maar één been heeft, dook de kinde ren na en bracht hen behouden op het IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIItllllllllllMIIIIMIIIIIIillllllHIIIIUIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIHIHHIII droge. Redder noch drenkelingetjes hebben nadelige gevolgen van het avontuur ondervonden. Van een fiets die in de Franselaan te Rotterdam stond, is een tas gestolen, inhoudende- examenwerk van de HBS De eigenaar van de tas was een leraar. Maar wie nu eigenlijk de gedupeerde is, staat niet vast, de leraar, de examinandus of mis- Lied ohne Worte. schien.de dief? In Bolsward zal in Juli een feestweek worden gehou den. Deze „heamielwike" heeft een culturele en folkloristische inslag. O Uit dezelfde plaats komt het verhaal van het schaap, dat op de markt van haar lammeren gescheiden werd en 's nachts uit de weide brak, om naar het marktplein terug te wandelen Het ar me dier bracht zelfs een bezoek aan het café, .vaar de koop gesloten werd. Thans loopt het weer rustig in de wei, maar zonder kroost en zonder troost. JTen meneer in Doetinchem colporteer de voor het damesweekblad Libelle en voor het gemak incasseerde hij bij zijn klanten drie maanden abonne mentsgeld vooruit. Het geld "erdween en het blad verscheen.niet De man zélf ook niet meer De hengelaar Coenen in Blerick heeft een baars van zes pond en twee ons op het droge ge haald. Het dier, dat 53 cm Jang was. zal worden opgezet Voor sterkere ver halen houd ik mij gaarne aanbevolen. Een vrachtauto met zeventig volle melkbussen kwam onder Barneveld in botsing met een andere auto. Barne velds straten werden wit Van twee duizend liter melk Zonde! Het koste k vocht had niet eens tijd om /.uur worden, met die warmte. San Juan (Porto Rico) naar Wilming ton (Zuid-Carolina)Vóór het uitzen den van de laatste boodschap had het toestel nog getracht naar Nassau terug te keren. De kustwacht heeft onmid dellijk vliegtuigen uitgezonden om naar de C-46 te zoeken. Cheshire, 3 Juni van Port Said, naar Rotterdam. Cuauza, pass. 3 Juni Ouessant naar Amsterdam. Waterman, passeerde 4 Juni Bona, naar Rotterdam. Dorsetshire, 1 Juni te Colombo met burgers (naar Amsterdam). General J. H. McRae was op 4 Juni 420 mijl ten Zuiden van Ceylon (naar Rotterdam) Amarapoora bevond zich op 3 Juni met burgers in de Golf van Aden (naar Amsterdam) Hellenic Prince op 4 Juni in de Golf van Aden (naar Amsterdam) Grote Beer, op 4 Juni 500 mijl ten Z.O. van Guardafui. Waterman (naar Rotterdam) voer op 5 Juni dwars van Algiers. Televisie beter dan atoom bom De Amerikaanse senator Karl Munc't (Republikein) heeft in de Senaat ver klaard, dat de Verenigde Staten tele visienetten m een aantal lander, moeten bouwen om de Russische propaganda te bestrijden Dit zou, wat de bescher ming van de vrede aangaat, meer nut hebben, dan de atoombom in oorlogs tijd. Naar zijn schatting kan een tele visienet in landen als rurkije. Indo nesie of Japan voor 4600.000 dolla: worden aangelegd Dit is ongeveer rit prijs van een transatlantische bommen werper Voor 300.000 dollar per jaai kon zo'n net in bedrijf worden gehou den. Mr. Broertjes leidde hier uit af, dat Rühl inderdaad niet heeft geweten, dat hij niet aan Silbertanne-acties had mo gen deelnemen. Rühl zelf vertelde, dat hij op 9 April 1944 in Velsen op de heer J. P, Juc- kers had geschoten om( hem te redden. Hij ontkende, zich aan mishandelingen te hebben schuldig gemaakt en be weerde pas na de oorlog te hebben gehoord van mishandelingen in de Euterpestraat, het hoofdkwartier van de SD in Amsterdam. Viebahn had nooit aan „verseharfte Vernehmungen" deelgenomen. Wel had hij een enkele maal een arrestant ge- sUgen, als hij „zenuwachtig!" was. „Jullie Duitsers stonden altijd klaar met je handen en een grote mond"!, zei de procureur-fiscaal. „U wilt me toch niet wijsmaken, dat U vroeger uw arrestanten met hetzelfde bedeesde stemmetje, dat u thans hier ontwik kelt, hebt aangesproken?" „O, neen", zei Viebahn. De raads man van deze Duitser, mr. Besier, betoogde dat V. enkele malen had ge poogd ontheven te worden van zijn aandeel in de Silbertanne-acties. Hij zou geen initiatief ten kwade hebben ontwikkeld, wel ten goede. Maandag a.s. zal de procureur-fiscaal conclusie nemen. Minister Johnson zet strategische plannen uiteen Wanneer de Amerikaanse plannen volledig worden uitgevoerd, zullen d# niet-communistische landen een bewa- pening krijgen, die hün in staat zal stel len. aanvankelijk het hoofd te bieden aan een Russische aanval. Johnson, de Amerikaanse minister van defensie, heeft in de Senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en de strijd krachten uiteengezet, dat de V. S. in West-Europa de vorming van een be trekkelijk kleine landmacht voorstaan, die met de modernste wapenen zal zijn uitgerust. Zij zal de steun krijgen van een tac tische luchtmacht. De strategische luchtmacht van de V.S. zou klaar staan, om onmiddellijk hulp te bieden. Op de ze wijze zou men een eerste aanval van de Russen het hoofd kunnen bieden. Aldus zou de tijd worden gewonnen, die nodig is, om de nieuwe wapens, die de Amerikaanse lange-afstandsbommen- werpers kunnen gebruiken, volkomen tot hun recht te doen komen. Johnson zei, dat geen poging zal wor den gedaan, om tegenover elke Russi sche divisie een andere te stellen. Hij drong er voorts bij de commissies op aan, een amendement goed té keuren, krachtens hetwelk de Amerikaanse re gering wapenen aan bevriende landen zou mogen verkopen. Deze zouden niet aan andere landen worden doorver kocht. Indien er moeilijkheden zouden komen, zou een opperbevelhebber voor de strijdkrachten van de Atlantische landen word i benoemd; de tijd hier voor was naar Johnsons mening nog niet aangebroken. BRITS SCHIP BESCHOTEN Het Britse vrachtschip Tsjeoeng Hing is de haven van Hongkong bin nengelopen, nadat het Maandag even buiten de Chinese territoriale wateren door een oorlogsschip van de nationa listen was beschoten en ernstig bescha digd. Aan boord bevonden zich acht dode Chinese passagiers. Acht andere Chinese passagiers en twee Chinese le den van de anning waren gewond. Na tien minuten hadden de ationai's- ten de beschieting gestaakt, toer zij blijkbaap uit draadloze berichten ver nomen hadden, dat het Britse fregat „Whitesand Bay" te hulp kwam. Sabotage op Brits vliegdek- schip Enkele dagen geleden is een vlieg tuig, dat wilde landen op het Britse vliegdekschip „Illustrious" veronge lukt Men acht het niet uitgesloten, dat het ongeluk aan sabotage te wijten is en er is een onderzoek ingesteld. De antecedenten van de gehele be manning van het vliegdekschip zijn onderzocht en dat 160 man - voorna melijk machinekamer en stokerperso- neei zijn ondervraagd Twee maan den geleden werden aan boord van het schip twee magnesiumfakkels gevon den, die bij een stoomketel waren ver borgen. Haring voor de Koningin De haring, die gistermorgen door de VI 61. schipper J Rog, van de rederij C van Toor werd aangevoerd is door de opperrijkskeurmeester geschikt be vonden om te worden aangeboden aan H.M de koningin In een met vlaggen versierde auto en verpakt in oranje vaatjes werd het zeebanket s middags □aar paleis Soestdijk gebracht De VI. 61 verdiende verleder jaar de bedrijfs- wimpel voor de best verzorgde haring.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1