Stad en Omgeving Met de Natuur Historische Vereniging naar 't Zwanenwater AGENDA Heiloo's Middenstand houdt een feestelijk appèl Schaakkampioenschap Alkmaar en omstreken EINDELIJK WARM WEER! SCHEEPMAKER De boottocht der invaliden Oudorp Egmond aan Zee Graft Bergen Akersloot Nieuwe Nied< DINSDAG 6 JUNI 1950 Een interessante excursie Zondag stond op het programma een excursie naar het Zwanenwater. Be gunstigd door warm zonnig zomerweer was de samenkotnst bepaald te Stol- pervlotbrug, waar de deelnemers per flets, auto of bus om half tien 's och tends aanwezig waren om de stap op te nemen naar Callantsoog. Onderweg aan de slootkant zat een heel nest jonge Bergeendjes, dat door de moeder al heel spoedig dieper het land in werd gelokt. Laten we hopen dat deze prach tig getekende zwemvogeltjes niet het slachtoffer worden van waterrat of Zil vermeeuw, twee, niet te onderschatten Vijanden. Menig orchideetje,' Orchis ju- nialis stond te midden van diverse grassoorten, grote ratelaar (Rhinanthus major) en weidekoekoeksbloem. Bij de woning van de jachtopziener, de heer J. v. Honschoten, werd halt gehouden. Van hieruit zou de eigenlijke excursie een aanvang nemen, o.l.v. de heer v. H. Eerst ging het langs een met grof grint bedekt pad wat in de warmte ta melijk vermoeiend was. Gelukkig bood het landschap ruimschoots afleiding door het drassige karakter', waar men niet door kan lopen zonder natte voe ten te krijgen. Hier vertoont zich nog het duinlandschap, zoals het overal aan de westkust van Nederland is geweest, drassige duinpannen met daarbij pas sende flora en fauna en duinmeertjes. In deze moerasjes stond het vol met prachtige gele lissen (Iris Pseudacorus) terwijl ook de moeraswederik (Lysi- machia thyrsiflora) aanwezig was, doch de lis domineerde in deze omgeving. NU werd het grintpad verlaten en voerde een pad ons naar een hoger ge legen plateau vanwaar een aardig over zicht zich openbaarde over het eigen lijke doel van de tocht: het Zwanenwa ter, het nog enige overgebleven natuur lijke duinmeer in Noord-Holland. Toch moesten we nog iets verder doorlopen om de Lepelaars te zien. Helaas moch ten we er.niet al te dicht bij, de kolo nie toch is door roof lelijk gedund. Doch al waren we dichterbij gekomen, de vogels waren al vliegvlug, dus zou den al vróegtijdig op de vleugels gaan. Zo nu en dan vloog een koppel in V- formatie over in de richting van de Wadden. Hier wordt n.l. het voedsel, bestaande uit kleine visjes en garnalen, gevonden. Als men bedenkt dat het een afstand van ongeveer dertig kilo meter is van Zwanenwater tót de Wad- dan kan men nagaan hoeveel kilo meters er gevlogen moet worden als de altijd hongerige jongen gevoederd moeten worden. De Lepelaar dankt zijn naam aan de lepelvormige verbre ding van de snavel, is een prachtige witte vogel met mooie kuif. Na enige tijd de vogels in hun doen en laten bewonderd te hebben, waarbij een prima-kijker goede diensten be wees, werd de terugtocht weer aan vaard. Er werd nog even stil gehouden bij het nest van een Zilvermeeuw, een nest dat niet veel meer is dan een in het zand gedraaid kuiltje met de don ker gespikkelde eieren er in. Verhit, maar voldaan, werd de eigen lijke excursie ten huize van de jacht opziener ontbonden en ging ieder zijns weegs. Een deel der dertig deelnemers toog naar het strand te Callantsoog om verfrissing te zoeken in zee, een ander deel wachtte op de bus, terwijl een derde groep over Petten langs de Hondsbossezeewering en Camperduin naar huis fietste. Ook nu weer kon de afdeling Alk maar van de Natuur-Historische Ver eniging terugzien op een geer geslaagde excursie en was het aantal deelnemers groter dan wanneer dicht bij huis wordt gewandeld, terwijl enige intro- ducé's zich spontaan opgaven als lid. De stand in de bedrijfs- competitie Na vijf weken bedrijfsvoetbal is de De Avondvierdaagse Evenals iedere «ndere sport kent ook de wandelsport zijn hoogtepun ten. De Internationale Vierdaagse af standmarsen te Nijmegen, welke dit jaar van 25 tot 28 Juni worden gehou den, vprmen één van deze evenementen en langzamerhand is ook daartoe de Avondvierdaagse gaan behoren. Op 14, 15, 16 en 17 Juni zullen in tal van plaatsen de wandelaars starten. In betrekkelijk kleine tochten, drie van 15 en één van 20 km., zullen velen een behoorlijke dosis gezondheid op doen. Men trekt vier dagen achter el kaar naar buiten, de frisse lucht in en maakt weer kennis met al het mooie dat de natuur ons in deze tijd van het jaar biedt. Zij, die aan de Avondvierdaagse wil len deelnemen, kunnen zich hiervoor bij de onderstaande adressen opgeven. L. Koolwijk, Jan Eversestraat 12; Th. Grooff, Eikelenbergstraat 54 A. „De dood van een handels reiziger" Zoals men weet was de opvoering van het Amerikaanse stuk „De dood van een handelsreiziger van Miller een der evenementen van het toneelseizoen. In ons land zijn er zelfs twee gezel schappen geweest, die het bijna tegelij kertijd op 't repertoire hebben geno men en het succes was overal buiten gewoon. De sterkste krachten waren in de rolbezetting opgenomen. De di rectie van het Gulden Vlies wilde de toneelliefhebbers uit Alkmaar en om geving dit stuk niet onthouden en had reeds enige weken geleden een tweetal opvoeringen van dit stuk vastgelegd. De toneelinrichting eist echter zoveel, dat reeds een dag van te voren aan de toneelbouw moet worden begonnen. Dergelijke bijzondere opvoeringen zijn alleen mogelijk als de liefhebbers hun volle belangstelling tonen. Wij twijfe len dan ook niet of zii zullen dit doen en Magda Janssens, John Gobau, Ko van Dijjc en vele andere prominente krachten gaarne in Miller's stuk zien. Het worden morgen en Donderdag toneelavonden, die als een verfrissend bad zullen zijn in warme dagen. De slachtveemarkt van Maandag De aanvoer was als volgt: 53 koeien van f 500,— tot i 1100,— per stuk en 2,80 tot f 3,— per kg; 113 nuchtere kalveren van f 30,— tot f 65,- per stuk; 300 varkens van f 1,40 tot f 1,54 per kg. Het aantal aangevoerde varkens was niet onbevredigend. Ofschoon de handel kalm was, zijn alle dieren toch betrekkelijk vlot verhan deld tegen vrijwel gelijke prijzen als verleden week, n.l. vleesvarkens /an f 1,52 tot f 1,54; lichte varkens van f 1,48 tot f 1,52 en zeugen van f 1,40 tot f 1,46 per kg. De handel in het maar geringe aantal koeien was stug, vooral bij de aanvang der markt. Het is hier alle weken het steeds weer her halende beeld dat men terugschrikt voor de hoge vraagprijzen. Terwijl men er van over tuigd is, dat men toch die prijzen zal moeten betalen, blijft men afwachten. Later in de morgen ontwikkelt de handel zich dan enigs zins, komt echter maar weinig hog'er dan stug, met kg-prijzen die varieren van f 2,80 tot f 3,—. Houdt men rekening met de omstandigheid, dat de tijd van de nuchtere-kalveren zo goed als verstreken is, dan viel de aanvoer vandaag niet tegen. De hoge prijzen waren échter oor- zaak dat de handel maar matig was. stand in de drie afdelingen als volgt: AFDELING A. SOVA 3 2 1 0 7—2 Lichtbedrjjven 3 2 1 0 4—2 5 Hooge Huys 3 1 2 0 7—3 4 Chevroletboys 3 1 2 0 6—3 4 Telefonia 3 1 1 1 5—5 3 Ringers 1 3 1 1 1 2—3 3 Povay 3 0 2 1 2—3 2 Reiniging 2 0 1 1 2—3 1 Postiljon 2 0 1 1 2—5 1 Slagers 2 0 1 1 2—5 1 Alkm. Courant 3 0 1 2 3—8 1 AFDELING B. APSV 2 3 2 1 0 5—2 5 Stoel 3 2 1 0 4—2 5 BBC 1 3 2 0 1 14—7 4 Conijn 3 1 2 0 7—6 4 Hulskampboys. 3 1 1 1 9—5 3 Krom 3 1 1 1 2—2 3 Nagengast 3 0 2 1 5—7 2 VIVO-boys 3 0 2 1 8—12 2 Melkboeren 3 0 1 2 4—9 1 Perzifo 3 0 1 2 6—12 1 AFDELING C. Black Boys 3 3 0 0 6—1 6 Rhodesia 4 3 0 1 10—4 6 BBC 2 2 1 I 0 3—1 3 Centra 2 1 0 1 4—1 2 Notenkrakers 2 1 0 1 54 2 Ringers 2 2 0 2 0 2—2 2 Fordboys 3 1 0 2 5—7 2 POA 2 0 1 1 2—5 1 Lastinaboys 2 0 0 2 3—7 0 Povay 2 2 0 0 2 1—9 0 (Ontleend aan onze VJvertentie-rubriek) DINSDAG Bioscopen gesloten. WOENSDAG Harmonie Theater: 8 uur: De Gravin van Monte-Christo <t. 14 jo.g.); Victoria Theater 8 uur: Gebrandmerkt (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mr. Belve dère loopt college (tot 14 j. o.g.); Alk- maars Bioscooptheater: 8 uur: Een kus van Venus (alle leeft.)., (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Gulden Vlies, 8 uur: Comedia: De dood van de handelsreiziger. Gisteravond zijn in Het Wapen van Heemskerk onder grote belangstelling de wedstrijden om bovengenoemde kampioenschappen begonnen met on geveer 50 deelnemers. Er wordt ge speeld in Hoofdklasse, Eerste- en Tweede klasse. In de hoofdklasse gaat het om een zilveren wisselbeker met een herinne ringsmedaille die in definitief bezit van de winnaar komt. In de eerste- en tweede klasse is geen wisselprijs, maar een medaille voor de winnaar. De uitslagen van gisteren waren: 'Hoofdklasse: W. KwakJ. Veis 10, A. W. BeemsterboerC. Wouter- sen afgebr., 'P. SeewaldA. Holtus 1—0. P. Deugd—D. Appel Sr. 1—0, tr G. F. Cool—H. J. Dagelet afgebr., P VreekenN. Termaat y„ Eerste klasse: C. MeyersG. v. Brenk 10, W. PietersenA. H. Be nard afgebr.,' G. S. Groenewoud—A Wijman 1—0, F. Hol—P. J. Groenen- berg 01, P. v. d. StruysJ. v. Loo 10. J. Schuurman—J. Ploeger 0—1, J P BastiaanseF. v. Vliet 10. Tweede klasse: mej. C. Bou- man—P. Obdam 0—1, C. v. Oorschot— T. Koelmeij 0—1, mevr. Dagelet—J. Wijman 1—0, P. Dekker—M. Wolters 0—1. H. Koorn overleden Op 73-jarige leeftijd is hier ter stede onverwacht overleden de heer H, Kcorn, een bekend Alkmaarder, die als timmerman, metselaar en aannemer in en om Alkmaar een bekend vakman is geweest. De heer Koorn interesseerde zich voornamelijk voor de oude Alk- maarse vereniging de Burger IJsclub, waarvan hij enige jaren voorzitter was. In het begin van de oorlogsjaren heeft hij als zodanig het jubileumsfeest van deze vereniging geleid. De teraardebestelling zal Donderdag middag plaats vinden op de Algemene Begraafplaats. Om twee uur is het ver trek vanaf het sterfhuis in de Veer- straat. IN BESTUUR BENOEMD Kapelaan B. Taets te Alkmaar is be noemd in het hoofdbestuur van de vereniging van vrienden van het Zui derzeemuseum, dat in het z^g. „Pe perhuis" in Enkhuizen is gev^tigd. Voor verfrissende dranken hebben wij: COCA COLA BIER LIMONADE GAZEUSE (Sinas, Cassis, Frambosen etc.) PRIMA LIMONADE in alle smaken, vanaf 0.90 p. fl. TEL. 3330 SPOORSTRAAT 62. Tevens Uw adres voor tJERSE PINDA'S. Een nuttige 'en aangename avond De feestelijk versierde zaal van de Rustende Jager bevatte gisteravond een uitgelezen gezelschap middenstan ders uit ons dorp. De bedoeling van deze gezamenlijke middenstands- feestavond was om het contact tussen de leden en de beide middenstandsver enigingen te verstevigen, waardoor be reikt zou kunnen worden, dat een hechte samenwerking vruchten zou afwerpen, die zowel in het belang van de middenstand zouden zijn als van de klant. Tóen de voorzitter vin de Gez. Middenstandszaken, de heer Jac. v. d. Kommer Jr., deze feestavond opende, was de Rustende Jager bijna geheel gevuld. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot het erelid van de middenstand, de heer Jaap Kroon. Hierna kreeg de heer A. Greeuw als voorzitter van het adviesbureau, het woord en - in een glashelder betoog brak hij een lans voor de z.g. paper clips-actie, die ter plaatse onder de middenstanders gevoerd wordt. Van hoe groot belang het was deze actie op de juiste wijze voort te zetten, toonde spr. nog eens duidelijk aan in cijfers, die boekdelen spraken. Vanaf de oprichting tot aan de oorlog kwam bijna ƒ10.000 aan kwade posten bin nen. Ook na de oorlog is dit advies bureau wederom «in werking getreden om het geld, dat moeilijk binnen kwam, te innen. Dit bedrag beloopt weer enige duizenden gtfldens. Dat door medewerking aan dit adviesbu reau de middenstandszaken financieel gezond blijven, is te begrijpen, omdat daarmee tevens bereikt wordt, dat, wanneer een pofklant bij één der leve ranciers in de schuld zit, een andere leverancier niet het volgende slacht offer kan worden. Na deze uiteenzetting,' kwam de heer Herm. Groot nog even aan het woord. Hij sprak over het onderwerp „De taak van de middenstander". Spr. belichtte de samenwerking onder de middenstanders. Men moest in het oog houden, dat de service zo be hoort te zijn, dat de klanten respect voor de middenstanders hebben. Ab surd vond spr. het, zoals de laatste jaren de vacantie voor melkboeren en bakkers is geregeld, waardoor bewo ners van diverse vera/Jelegen punten op de hoeken van de straat hun arti kelen moesten komen afhalen. Het feestelijk gedeelte. Ten slotte ging men over tot het feestelijke gedeelte van de avond. Een bonte avond-trein-cabaret, onder lei ding van Jean Robert heeft de aan wezigen prettig bezig gehouden. Wi) hebben buitengewoon genoten van de heldere stem van mevr. TriestBoots die enige prachtige aria's ten beste gaf. De sketches en aardige liedjes, waaraan, medewerkten Jean Robert, Arie Borst, Cees Borst, Annie Mors, Wim Bruin en Cees Stet waren vaak zo, dat de aanwezigen zaten te schud den van het lachen, alhoewel zo nu en dan ook een ernstige voordracht de volle aandacht had. Jan Pronk, als imitator, liet eveneens van zijn kunst genieten, zodat, toen het bal onder leiding van Jac. Smit en Gert van Twuijver een aanvang nam, de heer Herm. Groot de dank namens alle middenstanders kon overbrengen aan het gezelschap Robert voor de genot volle avond. De bloemen aan mevr- TriestBoots en mej. Annie Mors waren een uiting van waardering, die op hoge prijs werd gesteld. De boottocht, die het Rode Kruis de volgende week Woensdag met de Alk- maarse invaliden zal houden, belooft een groot succes te worden. Het vorig jaar waren er 75 a 80 deelnemers, doch deze keer hebben zich reeds 135 pa tiënten voor deelname opgegeven. De organisatoren staan door deze grote belangstelling voor een zware taak. Het transport namelijk van de patiënten van hun woning naar de kade en des avonds na een prachtige dag weer in omgekeerde richting stelt het Rode Kruis voor schier onoplos bare problemen. Gelukkig wordt reeds medewerking ondervonden van parti»- culiere auto-bezitters, die hun wagen op de 14e Juni tweemaal een uur ter beschikking willen stellen. Indien iedere eigenaar van een personenauto doordrongen zou zijn van het goede werk, dat hij hier kan verrichten zou er geen vervoerprobleem meer be staan. Maar ook thans wordt goede voortgang gemaakt. De Alkmaarse in validen staat een mooie dag te wach ten! Uitspraken Arrondissements- Rechtbank De Arrondissements Rechtbank te Alkmaar heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van E. B. te Heer- hugowaard, beschuldigd aan poging tot diefstal. Verdachte werd veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf -met af trek van voorarrest. Deze straf wordt verminderd met drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eis was 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. J. M. D. uit 't Zand werd wegeiis diefstal van een rijwiel veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar. Alkmaarse Wandelsport vereniging „De Jeep" Zondag heeft de Jeugdgroep van „De Jeep" een mooi resultaat weten te be halen. Bij de 3 serietochten van elk 8 km was er niet één uitvaller. Als be loning van deze mooie prestatie ont vingen alle deelnemers een diploma. Moge dit een aansporing betekenen voor al diegenen die interesse hebben voor deze mooie wandelsport. De jeugdgroep traint elke Zondag om 9 uur, vanaf het Waagplein en staat onder deskundige leiding. Mitsjoerin De vereniging NederlandUSSR or ganiseerde Maandagavond in 't Wapen van' Heemskerk een filmavond welke tot doel had het werk van Mitsjoerin te belichten. De avond werd geopend met een inleiding waarnaar de slecht gevul de zaal slechts met een half oor luister de. Men had kennelijk meer belangstel ling voor de diverse films die vele fraaie opnamen lieten zien. Burgerlijke Stand Geboren: Anna, d. van P. Peters en M. E. Smit. Jhhannes, z. van J. Perre en W. L. Arijjansen. Petrus J„ z. van J. Min en A. Revers. Getrouwd: Adrianus Spaans en Jacoba G. de Jager. Overleden: Trijntje Visser, wed. van P. Dekker, 75 jaar. MOTORRIJWIEL GESTOLEN Zaterdagavond is van het Verdron- kenoord een daar geparkeerd staand motorrijwiel gestolen. Aan het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen over 5 rijwielen, te weten drie heren-, een dames- en een jongensrijwiel. Een bijenzwerm, die zich ditmaal in de v.d. Kaaystraat nestelde is door een deskundige verwijderd. UIT HET ZAKENLEVEN Het handelsregister vermeldt de vol gende nieuwe inschrijving: C. V. F. E. Nijman en Co., Alkmaar, Scharloo 28. Schilders- en behangers- bedrijf. Beherend vennoot: F. E. Nij man. Twee vennoten bij wijze van geld schieting, Nationale Nederlandse. Land van inwoning: Ned. Ingebrachte gel den f 1000. Een vijftigjarig jubileum Zondag werd het 50-jarig lidmaatschap en 33-jarig directeurschap van het zang koor te Oudorp, van de heer H. van Won deren feestelijk herdacht. Om 10 uur werd de plecht^/a Hoogmis tot zijn intentie op gedragen. Het zangkoor stond bij deze ge legenheid onder leiding van de heer Al uit Alkmaar. Onmiddellijk hierna had in het Verenigingsgebouw de huldiging plaats. De Z.E.W. heer pastoon zeide dat 't hem een groot genoegen was als pas toor der Parochie, als voorz. van 't kerk bestuur en 't zangkoor, deze jubilaris, die 50 jaren lid van het zangkoor te Oudorp is geweest, te mogen huldigen. De jubila ris heeft begrepen, wat de ware taak van de koorzanger is en 50 jaar lang heeft hij dat gedaan op de meest verdienstelijke wijze. De dankbaarheid bleef niet beperkt tot de parochie Oudorp. Op een daartoe gedaan verzoek met warme aanbeveling van de Bisschop, heeft de H. Vader de jubilaris willen belonen met het gouden erekruis „Pro Eclesia et Pontifice". Tij dens het zingen van Laudate Dominum werd het gouden erekruis door Pastoor Polder op de borst van de jubilaris ge speld en hem de Pauselijke bul overhan digd. De jubilaris, zichtbaar verrast, sprak zijn dank uit voor de hoge onderschei ding. Bij de hierna gehouden receptie werd hij door een zeer groot aantal per sonen geluk gewenst. Des avonds verenig de de jubilaris zich met familie, genodig den en buren in het verenigingsgebouw, waar door hem een feestavond werd ge geven Het fanfarecorps „Wilhelmina' bracht' de jubilaris een muzikale hulde, welke blijkbaar door hem op hoge prijs werd gesteld. Pm, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 88. En hoe is het nu met Pim, Pam en Pom? Ja, de burgemeester kan hen niet bereiken, noch de bewaker of de veldwachter! De drie broertjes zitten midden in de rijstebrijberg en het enige wat er voor hen opzit is...eten!!! Wetsnavel is hen achterna gevlogen maar kan ook niets beginnen en maakt zich wel een beetje ongerust. „Pim, Pam en Pom, waar zijn jullie toch? Kom naar buiten, ik zie niemand meer. De bewaker en de veldwachter zijn verdwenen". Maar hij .krijgt geen antwoord. De hondjes hebben dt monden vol! Jatoch is er een te- ken van leven! Eensklaps wordt er een pootje zichtbaar tussen de rijst. Gelukkig, het is Pim, Pam en Pom gelukt om zich een weg raiar buiten te eten! Uitvoering Zang en Vriend schap Zaterdagavond gaf Zang en Vriend schap in samenwerking met IJmuidens Accordeonvereniging een avond vol af wisseling in de zaal van de Vergulde Valk. In zijn openingswoord dankte de heer de Graaff de heer Wijker, direc teur van de IJmuidense Accordeon vereniging, die weer spontaan haar médewerking verleende. Het eerste nummer was het bekende koraal van Joh. Seb. Bach: „O Hoofd vol bloed en Vonden". Hierna werden gezongen: Wiegelied van Mozart en Wiegelied van Schubert!' Deze liederen oogstten veel sucées. Hierna was het de beurt voor de accordeonvereniging. Haar eerste op treden bestond uit het spelen van een feestmars, een wals en een militaire mars. Na het applaus, dat de dames en heren mochten incasseren, was het weer de beurt van Egmonds Zang en Vriendschap. Deze vervolgde met een viertal liederen, resp. „Op 't water", „Zoute Vrede", „Lieflijke Eendracht" en „Kerkklok" van Am.' Zwiers. Deze werden op eminente wijze gezongen en oogstten een welverdiend applaus. Vervolgens werd de aandacht ge vraagd voor een kwartet uit de zang vereniging, n.l. „De Troubadours", die met hun instrumenten enkele liedjes speelden, waarbij werd gezongen. Hoe wel het geluid wat zacht was, was het optreden een groot succes. Het was een experiment, dat zeker geslaagd mag heten. Na de pauze viel het op, dat de num mers van de zangvereniging met gro tere zekerheid werden gezongen. Tijdens het optreden van een duo uit de IJm. accordeonvereniging konden de aanwezigen zich laten horen. De ge hele zaal zong uit volle borst mede. Hierna volgde het orkest met de ac- cordeonnistenmars. De solist. Jan van Houwelingen, gar een Indische mars ten beste. Deze jongste medewerker kreeg een harte lijk applaus voor zijn prestaties. De Marva's, hoewel incompleet, ver zorgden het volgende deel van dit mu zikale programma. Zij speelden een potpourri van zeer bekende liedjes. Jopie de Graaf was de volgende soliste. Haar snelle bewegingen dwong ieders bewondering af. Na het optreden van het Duo Wij ker. met de Koekoekwals in draai orgel-imitatie, gaf het gehele orkest nog enkele nummers. De heer de Graaf dankte de heer de Waal als directeur van de Zang vereniging en de heer Wijker als die van de Accordeonvereniging. Na afloop volgde een gezellig bal. Kampioenschap van CSV Zondagavond hield de Graftdijker voetbalvereniging G.S.V. in de zaal van de heer J. Schoon te Oost-Graftdijk de kampioensfuif van het tweede elftal en de adspiranten. Het feest werd bijgewoond door bur gemeester Dalenberg en zijn echtge note, hetgeen de voorzitter, de heer de Koekkoek zeer op prijs stelde Hij wenste beide aanvoerders van harte ge luk met het beharen van het afd. kam pioensschap en bood de aanvoerder van het tweede elftal, de heer Schippers, een nieuw scorebord aan. Mej. D. Broekhuis overhandigde na mens de G. S.' V. handbalclub aan beide aanvoerders de kampioensvlag. Hierna sprak de burgemeester in een korte toespraak tot de overwinnaars zijn welgemeende gelukwensen uit. Na deze officiële inleiding kwamen de „artisten" van de avond op de planken. Het gevarieerde programma werd ge heel door eigen leden uitgevoerd en had over het algemeen wel succes. Natuurlijk had er tot versterking van de kas een verloting plaats en zorgde Dick Los en zijn mannen voor de bal- muziek, die de aanwezigen tot na mid dernacht bijeen hield. VAN MASRDIEP TOT IJ f- Te Zijdewind is het tweejarig zoon tje van de familie v. d. Knoon te water geraakt en verdronken. Berst de vol gende morgen werd het lijkje gevon den. Binnenkort zal het Zeehelden monument te Den Helder weer als van ouds beschikken over een carillon. O Tot stationschef te Den Helder is be noemd de heer A. W. Zwier, thans stationschef te NieuwersluisLoenen. Zaanlands Kapel uit Koog aan de Zaan heeft op het muziekconcours te Leut (Belgie) de eerste prijs behaald met lof der jury. De 39-jarige B. Goedhart uit Koog aan de Zaan is op een terrein aan de Maashatven te Rot terdam beknëld geraakt tussen een truck en een aanhangwagen en na korte tijd aan de gevolgen overleden. De Ned. herv. gem. te Beverwijk heeft een stichting in het leven geroe pen om door middel van ciubhuis- en vormingswerk de ongeorganiseerde ar beidersjeugd te bereiken, p Een 13- jarige kraandrijver uit Haarlem, die te Velsen-Noord met zijn motorrijwiel in botsing kwam, is thans aan de gevolgen bezweken. Een te IJmuiden opgela ten kinderballonnetje is te Cordoba in Spanje gedaald. Te Caatricum aan Zee is een tienjarige jongen ternauwer nood aam de 'erdrinkingsdood ontsnapt, Badgasten zagen zijn lichaam in zee drijven. Met behulp van eon zuurstof apparaat konden de levensgeesten weer worden opgewekt. Op 1 Juli zal de officiële opening plaats hebben van het Zuiderzee museum te Enkhuizen. Wie de plechtig heid zal verrichten weet mesi nog niet. De Bloembollenveiling „West-Fries land" boekte vorig jaar een record omzet van f 4.911.680 en besloot dien tengevolge tot restitutie op 'het veiling- geld. Burgerlijke Stand Geboren:, Maarten B., z. van M. B. lanssen en M. Bloetjes. Ondertrouwd: Adriqnus Tesselaar (te .Ikmaar) en leitje Schoorstra. - Johannes L. Louwe en Woltje HoogVorst (te Alkmaar). Getrouwd: Dirk Tieman en Geertruida Seewald (te Rotterdam). Algemene ledenvergadering Volksonderwijs Vrijdagavond werd de Algemene Ledenvergadering voor Volksonderwijs gehouden in de zaal van de heer T. Koomen. f De voorzitter', de heer (i Otte, be treurde de matige opkomst en hoopte, dat de afdeling niet zal insluimeren, nu Akersloot een vernieuwde openbare schooi heeft gekregen met twee modern ingerichte lokalen. Spr. hioopte, dat spoedig ook het tweede lokaal in ge bruik genomen mag worden. Aan het verzoek om speldjes voor het „zilveren dak" van het Bureau van V.O. te Am sterdam te verkopen werd nnat voldaan, daar men vreesde de collectie voor het schoolfeest schade te doen. Besloten werd echter f 20 uit de kas-voor deze actie te geven. De rekening er) verantwoording van de penningmeester gaf een batig saldo van f 156,88. De periodiek aftredende bestuursle den, de hej-en J. Boschman epi J. Meyer werden herkozen. Het hoofd der school gaf hierna een overzicht van de kosten van het Sinterklaasfeest en de feeste lijkheden bij de opening der school. Be sloten werd f 40 uit de kas der afdeling in de kas van het Sinterkflaasfeest te storten. Vervolgens werden de pllannen voor het aanstaande schoolfeest besproken. Getracht zal worden op 29 of 30 Juni per autobus een tocht te maken over Haarlem, Aalsmeer, naar het Muider- slot en Muiderberg of Valkienveen. Op 15 Juni zal de schoolfeestcommissie met de ouders vergaderen pm het reisplan nader vast te stellen. Purmerender markt PURMEREND, 6 Mei 1950. Het aan bod bestond heden uit bijna éOO runde ren. De handel was niet al te best ge stemd. Voor vette koeiem was de vraag stug en dientengevolge waren de prijzen lager. Ook voor geldekoeien was de markt kalm gestemd, hoewel de vraagpr'jzen hoger waren. Ten'opzichte van de verse melkkoeien was de hooi bouw van invloed, dus tos de handel zeer stil. Nuchtere kalveren waren goed gevraagd. De handel in wolvee was kalm/doch er was vraag voor export. Voor vette varkens opende de markt met een inzet van f 1.50 per kg, welke prijs later echter daalde. Het a#nbod biggen was bijzonder groot, doch de handel bleef desondanks, of misschien juist daardoor, zeer stug. Op de markt was de plaats die gedu rende vele jaren werd ingenomen door de dezer dagen overleden heer J. de Lange uit de Beemster, met rouwfloers afgezet. Een krans leverde het bewijs van veler Welneming in het heengaan van deze op de markt zo bekende figuur. Hoe komt a Zuurkool wordt langer dar «euw machinaal bereid. Vóói mechanische krachtbronnen werd de kool met de hand Nu geschiedt alles machina het schoonmaken van de bakermat van de zuurkool! de koolstreek aan de Langed geving. Hier wordt verreweg «te deel van de Nederlands gemaakt in een vijftal fabrie particuliere handen zijn. De fabrikanten kochten d zij verwerkten, meer en m veilingen, waarbij zij elkaar concurreerden. Dit had tot steeds de hoogst mogelijke betaald aan de tuinders, die de veiling aanboden. Voor was er dan ook geen direct zich met de zuurkoolfabricaj ten. Tijdens de tweede w werd door de zuurkoolfabri! bond opgericht. E' Door het kleine aantal 1 kon deze bond een grote eei nen. Een van de gevolgen hi dat voortaan niet meer alle i naar de veiling gingen om 1 pen. Zij zonden één inkopc kool inkocht, welke over dt werd verdeeld. De concurre inkoop, die voor de tuinder stige gevolgen had, verdwee Wanneer er eens geen vraai export van verse kool kon de witte kool net zo hoog c drukken" als hij maar wi waar werd de prijs, waarvc zou worden gekocht, tevoi steld in overleg tussen de veilingorganisatie en een woordiger van de fabrikan toch voelden de tuinders di tratie als een gevaar. Dit ding tot hier en daar opduil nen om zelf coöperatief z gaan maken. Vooral in de oorlogse jaren is hierover j De eerste coöperati. Te Avenhorn werd in 194 zuurkoolfabbriek op coöperi gesticht, die in 1948 met has gon. De tuinders te Av« steeds belangrijk minder vot kregen dan hun collega's a: gendijk, door de veel hog< kosten, wilden déze toest wereld hebben. De capaciteit van deze fab groot (ongeveer 3000 vaten echter voldoende voor de teelt. Aan de Langedijk is het t maken gebleven, daar de i tingskosten de mensen er doen schrikkën om een fa flinke omvang te bouwen ploiteren. Plannen voor een De laatste tijd werden tuinbouwverenigingen, aang de veiling te Noordschar nieuw geluiden gehoord ov< tieve zuurkoolfabricage. Me vereniging willen stichter alle niet bij een bepaalde cc landbouworganisatie aanges ders lid kunnen worden. Reeds toonde men belangs! industrieterrein van de geir gedijk, terwijl een commissii bereiding al tamelijk ver schijnt met plannen maken, brengen van de benodigde misschien op moeilijkhed daar bij de in aanmerkini tuinders over het algemeen zit. Te Avenhorn heeft he bureau Rotterdam de nieuw tie krachtige steun verleend garant verklaard voor eve ploitatietekorten in de eerst' vraag is of dit ook voor Coöp. Malerij a brandgevaar onfsi De Coöp. Malerij ontving de loop van de dag een v grote partij gedroogd luceri 's Avonds informeerde d te Spaarndam telefonisch o niet te sterk rook. Door eei defect waren er n.l. in d vonken in het meel gekomei meel in papieren zakken slagen, was dus brandgevaa Bij een nog laat in de avo malerij ingesteld onderzoek inderdaad verschillende b< aan het smeulen waren g overleg met de drogerij we tij nog dezelfde nacht naa dam teruggebracht. De Waakzaamheid heeft gelukk heil kunnen voorkomen. KOPJE ONDEI Toen de bijna vierjari Lentsen een dagje bij zijn vertoefde, was hij op zeke spoorloos verdwenen. Enige vond zijn grootvader hei slootkant. Het kind was k geweest en daarna zelf v Walkant geklauterd. paard met maaimaci water. Boor schichtigheid van gelaakte tijdens het maaiei grasberm langs 't kanaal 'i ctune met 't paard te watei tnan. de heer C. S kon er springen. h»m0t ,vereende krachtei heide drenkelingen" weer g« gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2