LAATSTE NIEUWS Leeftijd van invloed op de eigenschappen Plannen voor een coöperatieve zuurkoolfabriek Uitbarsting van de Mauna-Loa Hoe komt aan de benodigde fondsen Nieuwe Niedorp Warmenhui'zen Obdam Heer-Hugowaard Hensbroek Schermerhorn Scheepvaartberichten Reeds twee doden Kent gij uw eigen karakter? (slot) Over karakterkunde en levenskunst De levenslijn Marktberichten Zuurkool wordt langer dan een halve «euw machinaal bereid. Vóór men over mechanische krachtbronnen beschikte werd de kool met de hand geschaafd. Nu geschiedt alles machinaal, behalve het schoonmaken van de kolen. De bakermat van de zuurkoolfabricage is de koolstreek aan de Langedijk en om geving. Hier wordt verreweg het groot ste deel van de Nederlandse zuurkool gemaakt in een vijftal fabrieken, die in particuliere handen zijn. De fabrikanten kochten de kool, die lij verwerkten, meer en meer op de veilingen, waarbij zij elkaar scherp be concurreerden. Dit had tot gevolg dat steeds de hoogst mogelijke prijs werd betaald aan de tuinders, die de kool op de veiling aanboden. Voor de tuinders was er dan ook geen directe noodzaak zich met de zuurkoolfabricage in te la ten. Tijdens de tweede wereldoorlog werd door de zuurkoolfabrikanten een bond opgericht. Eén inkoper Door het kleine aantal fabrikanten kon deze bond een grote eendracht to nen. Een van de gevolgen hiervan was, dat voortaan niet meer alle fabrikanten naar de veiling gingen om kool te ko pen. Zij zonden één inkoper, die alle kool inkocht, welke over de fabrieken werd verdeeld. De concurrentie bij de inkoop, die voor de tuinder zulke gun stige gevolgen had, verdween hiermee. Wanneer er eens geen vraag was voor export van verse kool kon de inkoper de witte kool net zo hoog of laag „af drukken" als hij maar wilde. Welis waar werd de prijs, waarvoor de kool sou worden gekocht, tevoren vastge steld in overleg tussen de provinciale veilingorganisatie en een vertegen woordiger van de fabrikanten, maar toch voelden de tuinders deze concen tratie als een gevaar. Dit was aanlei ding tot hier en daar opduikende plan nen om zelf coöperatief zuurkool te gaan maken. Vooral in de eerste na oorlogse jaren is hierover gesproken. De eerste coöperatieve fabriek Te Avenhorn werd in 1947 de eerste zuurkoolfabbriek op coöperatieve basis gesticht, die in 1948 met haar werk be gon. De tuinders te Avenhorn, die steeds belangrijk minder voor hun kool kregen dan hun collega's aan de Lan- gendijk, door de veel hogere vracht kosten,' wilden déze toestand uit de wereld hebben. De capaciteit van deze fabriek is niet groot (ongeveer 3000 vaten per jaar) echter voldoende voor de plaatselijke teelt. Aan de Langedijk is het bij plannen- maken gebleven, daar de hoge stich- tingskosten de mensen er voor terug doen schrikken om een fabriek van flinke omvang te bouwen en te ex ploiteren. Plannen voor een vereniging De laatste tijd werden echter uit tuinbouwverenigingen, aangesloten bij de veiling te Noordscharwoude, op nieuw geluiden gehoord over coöpera tieve zuurkoolfabricage. Men zou een vereniging willen stichten waarvan alle niet bij een bepaalde confessionele landbouworganisatie aangesloten tuin ders lid kunnen worden. Reeds toonde men belangstelling voor industrieterrein van de gemeente Lan gedijk, terwijl een commissie van voor bereiding al tamelijk ver gevorderd schijnt met plannen maken. Het bijeen brengen van de benodigde fondsen '.al misschien op moeilijkheden stuiten, daar bij de in aanmerking komende tuinders over het algemeen weinig geld zit. Te Avenhorn heeft het centraal bureau Rotterdam de nieuwe coöpera tie krachtige steun verleend, zich zelfs garant verklaard voor eventuele ex ploitatietekorten in de eerste jaren. De vraag is of dit ook voor de aan de Coöp. Malerij aan brandgevaar ontsnapt De Coöp. Malerij ontving Vrijdag in de loop van de dag een vijftien ton grote partij gedroogd lucernemeel. 's Avonds informeerde de drogerij te Spaarndam telefonisch of de partij niet te sterk rook. Door een machine defect waren er n.l. in de drogerij vonken in het meel gekomen. Daar iet meel in papieren zakken 'was opge slagen, was dus brandgevaar aanwezig Bij een nog laat in de avond in te malerij ingesteld onderzoek bleek, dat inderdaad verschillende balen reeds aan het smeulen waren geraakt. In overleg met de drogerij werd de par tij nog dezelfde nacht naar Spaarn dam teruggebracht. De betoon Ie waakzaamheid heeft gelukkig veel ons heil kunnen voorkomen. kopje onder. Toen de bijna vierjarige Wiebe Tentsen een dagje bij zijn grootouders vertoefde, was hij op zekerogenblik spoorloos verdwenen. Enige tijd later. Vond zijn grootvader hem aan de slootkant. Het kind was kopje ondei Seweest en daarna zelf weer op de Walkant geklauterd. paard met maaimachine te water. Boor schichtigheid van het paard geraakte tijdens het maaien van de Pasberm langs 't kanaal 'n maaima- onme met 't paard te water. De voer an. de heer C. S kon er bijtijds f- springen. Met vereende krachten werden Dvtde ..drenkelingen" weer op het.dro- gebracht. Langedijk te bouwen fabriek zou gebeu ren. De voorzitter van de provinciale veilingorganisatie van Noord-Holland, de heer P. Nijssen, heeft zich in een artikel in een vakblad tegen de stich ting van een coöperatieve zuurkoolfa briek uitgesproken. Hij vreest n.l., dat wanneer de tuinders zuurkool zullen gaan maken, de zuurkoolfabrikant bij het bedrijfschap zullen komen cfm teeltvergunning voor kóól om zich te verzekeren van grondstof voor hun fa brieken. Ook thans teelt een fabrikant al belangrijke hoeveelheden kool zelf, op oude vergunningen. Uitstapje Ouden van Dagen Begunstigd door mooi zomerweer hebben de ouden van dagen uit Zuid- Scharwoude en Broek op Langendijk gisteren hun jaarlijks uitstapje gemaakt. 's Morgens om 8 uur verzamelden de 230 deelnemers zich op de startplaats te Zuid-Scharwoude. Vandaar vertrok ken 4 bussen en 22 luxe wagens langs de nieuwe weg in de richting van Schoorl. Via Bergen en 't Woud werd gereden naar Velserbeek, waar koffie werd gedronken. De volgende aanleg plaats was Het Kopje te Bloemendaal waar men zich uitstekend wist te ver maken. Over Vogelenzang en Heem stede werd koers gezet naar Schiphol. In Amsterdam werd koffie gedronken bij Heek Op het Rembrandtsplein, waarna men weer huiswaarts toog. Om 9 uur reed de lange rij auto's het dorp weer in. Alle deelnemers waren zeer voldaan over het welslagen van de tocht. Eerste wedstrijd van „Vislust" Begunstigd door warm zomerweer heeft de Hengelaarvereniging „Vis lust" de eerste wedstrijd in dit nieuwe seizoen gehouden en wel in de ring vaart van de polder „Koetenburg". Door de 22 deelnemende leden wer den 181 baarzen gevangen, zomede 48 witvissen. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. P. Heer, grootste baars, 24 cm, 2. Alb. Dekker, 17 stuks 3. C. de Boer, 16 stuks, 4. P. Pastoor 14 stuks, 5. C. den Das, 12 stuks, 6. B MiddelStïrg, 12 stuks, 7. Jac. Speets 12 stuks (na loting), 8. D. Medema. 10 stuks. De volgende wedstrijd is op Zondag 2 Juli. Kuikens van kippen in een kraaiennest Een kraaiennest oefent op de man nelijke jeugd steeds een grote aantrex- kiingskracht uit. Toen de heer H. Vos, alhier, vernam, dat weer eens eieren uit een nest waren gehaald, nam hij het besluit twee kip-eieren, die veilig heidshalve een imitatie-uiterlijk van kraai-eieren kregen, in het lege nest te plaatsen. De heer Vos en moeder kraai hadden succes, want deze dagen zagen twee kuikens hoog in de boomkruin het levenslicht. Nu-ach4te de heer Vos de tijd gekomen om de jonggeborenen uit hun hoge en voor hun hachelijke positie, naar lager en veiliger regionen te brengen. Met opfokvoeder wordt ge tracht de kuikens groot te brengen, wat, indien de voortekenen niet be driegen, wel zal gelukken. postduif gevonden Op het land van de heer J. Spaan der, alhier, is een dode postduif gevon den, gemerkt Holland '47, no. 625205. „De Goede Verwachting" op reis De Coöp. Malerij- en 1 Aankoopvereniging „De Goede Verwachting" had voor haar leden een excursie naar Rotterdam georganiseerd. Met een drietal touringcars vertrokken de deel nemers om 7 uur uit Alkmaar. In de restauratie van het Centraal Bureau te Rotterdam werd bij aankomst eerst de inwen dige mens verstekt Van de zijde van dit bu reau werd de leden een welkomstwoord toe geroepen en door de heren Spaan erf' Bier steker, resp. voorzitter en directeur van „De- Goede Verwachting" werd hier gewezen op liet coöperatie-wezen, waarbij door een samen bundeling van krachten een grote macht be reikt wordt. Vervolgens werden de toonzalen met landbouwwerktuigen en de grote fabrieks complexen bezichtigd. Hier viel veel te leren en te bewoödereü. Vervolgens was de Maas tunnel aan de beurt en' werd een rondvaart door de havens gemaakt. Ook op de terugreis werd' verschillende malen gestopt en zo werd het nuttige aan het aangename verbonden. Een dankwoord verdiend de heer Biersteker, die de organisatie "van deze dag zo goed had verzorgd. Ongetwijfeld is het doel van deze dag, n.l. de leden een beter inzicht te verschaffen in de macht van de coöperatie ten volle bereikt. WOONHUISBOUW GEGUND Het bouwen van een woonhuis voor de heer W Appelman aan Het Kruis te Heerhugowaard, is gegund aan de heren C. Beers en J. Doode- man, aannemers te Heerhugowaard. tante pos maakte een omweggetje De heer J. de Jong, alhier, ontving :inde vorige wee.i een kaartje, gestem peld te Gorredijk op 20 Dec. .'49. Dit kaartje had uit Friesland, maar even tjes een omweggetjt gemaakt ovei Melbourne, waar het gestempeld was op 10 Febr. '50. Hoe dit kon geschie den, is vooralsnog een raadsel, daar het adres zeer correct was aangegeven Een met vlaggen versierde auto vervoerde de oranje vaatjes Hol landse nieuwe naar paleis Soest- dijk, waar ze aan H.M. Koningin Julianawerden aangeboden. De delegatie Vlaardingers, v.l.n.r. H. van Toor, reder van de firma C. van Toor, G. vd. Schee en schipper J. Rog van de VI.61, tij dens de voorstelling aan H.M. de Koningin. een bofje voor de AAL Ving men enige tijd geleden alhier een snoek van 42 pond, Zondagmorgen had de visser, de heer f. Offringa, een goudaal in zijn fuik. De directeur van Artis te Amsterdam vertelde dat dit een zeer grote bijzonderheid is. Het is een goudaal van ongeveer een half pond. Een prachtig dier. Morgen gaat deze aal op reis naar zijn definitief ver blijf: het aquarium te Amsterdam. geslaagd Evenals het vorig jaar slaagden ook nu weer alle deelnemers aan het ver- keersexamen te Alkmaar. Het waren 6 leerlingen der openbare lagere school, n.l. Ali Imming, Frida Roselaar, Gillis Missu, Klaas Krul, Piet Kossen en Henk Ruigh, Aalsum, R'dam—Calcutta, 4-6 van Suez naar Aden Alchiba, R'dam—Porto Alegre, 4-6 te Bahia Alcyone, 5-6 van Buenos Aires te R'dam Almdijk, Galveston—Londen, pass. 3-6 Key West Almkerk, Brisbane—R'dam 5-6 te Aden Alnati, R'dam—Buenos Aires, pass. 4-6 Ouessant Alphacca, 3-6 van New York naar Trinidad Alpherat, 3-5 van R'dam naar New York Alwaki, New York—Buenos Aires, 4-6 van Nicochea Amstelkerk, 3-6 van Lo- bito naar Amboin Atlas, A'dam—Tel Aviv, 3-6 van R'dam naar Haifa Bali, 4-6 van Galveston te Port Athur Borneo, Djakarta— A'dam, pass. 3-6 Dondra Head naar Aden Boschfontein, A'dam— O.-Afrika, 4-6 van Port Sudan Breda, 3-6 van Manta naar Balboa Caltex Leiden (t), R'dam—Ras Tanura, pass. 4-6 Ouessant Caltex The Hague (t), R'dam— - Ras Tanura, pass. 3-6 Malta Duivendijk, R'dam—San Francisco, 4-6 v.m. te Cristobal Eemland, Rosario—A'dam, pass. 4-6 Fernando Noronha Esso Den Haag (t), R'dam—Aruba, l-ass. 4-6 Sombrero Ganymedes, 4-6 van Cuba te R'dam Hecuba, A'dam—Maracaibo, 4-6 van Barbados naar Trinidad Hersilia, 3-6 van Curasao te Trinidad Jaarstroom, A'dam W.-Afrika, pass. 3-6 Lissabon naar Dakar Java, Surabaja—A'dam, 3-6 van Belawan naar Port Said Kedoe, 3-6 van Djakarta naar Makassar Kota Baroe, 5-6 van Melbourne te Sydney Laertes, A'dam—Djakarta, 4-6 van Singapore Larenberg, R'dam—Savona, pass. 4-6 Noord van Minorca Laurenskerk, Chit- tagong—R'dam, 4-6 van Boulogne, 5-6 te1 Ant werpen verw. Leerdam, R'dam—New York, 3-6 van Antwerpen Lemsterkerk, Khorramshar— R'dam, 4-6 van Muscat naar Aden Leuve- kerk, R'dam—Basrah, 4-6 te Koweit Lieve- vrouwekerk, 4-6 van Ras Tanurnate Ras el Mishaab Lindekerk, A'dam—Perzische Golf, 5-6 te Port Said Loppersum, R'dam—Bag- noli, pass. 3-6 ^Ouessant Maasland, Buenos Aires—A'dam, pass. 4-6 Casquets naar Antwer pen Mentor, A'daig—Alexandrie, -3-6 van R' dam naar Lissabon Oranje, 3-6 van Dja karta naar Singapore Parkhaven, R'dam— Buenos Aires, pass. 4-6 St. Vincent Prins Willem van Oranje, 3-6 van Montreal te R' dam Radja, Portland—Durban, pass. 4-6 Kaap San Rogue Riouw, A'dam—Indonesie, 4-6 te Port Said Ruys, Rio de Janeiro- Japan, 4-6 van Mombassa naar Mauritius Schiedijk, 3-6 van Djakarta te New York Smgkep, Tacoma—Calcutta, 3-6 van Penang naar Surabaja Sloterdijk, Djakarta—New York, 4-6 te Penang Stad Arnhem, 4-6 van Vlaarding'en te Oran Stad Haarlem, 3-6 van Narvik naar Emden Stentor, 3-6 van Lipari naar Messina Straat Malakka, Kobe—Rio de Janeiro, 3-6 van Dar es Salaam naar Lorenzo Marquez Tabinta, A'dam—Indonesie, pass. 4-6 Ouessant Talisse, New York—Calcutta, 4-6 van Koweit naar Abadan Tarakan, A' dam—Balik Papan, 4-6 van Djakarta naar Plad- ju .Tosari, 3-6 van R'dam naar Djakarta Veendam, R'dam—New York, pass. 4-6 Start Point Willemstad, Barbados- A'darm 3-6 van Madeira naar Plymouth Zuiderkruis, R' dam—Djakarta, 3-6 te Port Said. Alcinous, 3-6 van A'dam naar Indonesie Bb'tar, 3-6, 12.15 uur, van Djakarta te R'dam Bonaire, 4-6 van A'dam naar Demerara Boskoop, 4-6 van A'dam naar Puerto Limon Drente, San Francisco—Basrah, 4-6 van Ma nilla Empire Brent, 4-6 te Djakarta Groote- kerk, 3-6 van A'dam naar Z.-Afrika Japara, Djakarta—R'dam, 3-6 van Aden Kota Agoeng, 2-6 van Surabaja te Rangoon Sarangan, Djakarta—New York, 3-6, 3.30 uur, \>an Port Said Surriento, Djakarta—Port Said, 4-6, 250 mijl n.n.w. Perim Waterland, A'dam -Buenos Aires, 4-6 te Recife Willem Ruys, 3-6 van R'dam te Djakarta Zeeland, R' dam—Djakarta, 3-6, 7 uur* van Aden Zui derkruis, R'dam—Djakarta; 4-6 van Port Said. Aagtekerk, R'dam—Brisbane, pass. 4-6 Perim Alcor, R'dam—Porto Alegre, pass, 4-6 Vi- toria Amstelpark, R'dam—Calcutta, 4-6 van Port Said Bonaire, A'dam—Demerara, 5-6 (Ongecorrigeerd) De Mauna-Loa (4168 meter) op efii der Hawaii-eilanden, de grootste vul kaan ter wereld, is na 18 maanden voor het eerst weer in werking gekomen. In de nacht van 1 op 2 Juni begon de kra ter vuur te spuwen. De vlammen konden op een afstand van meer dan 300 kilometer waarge nomen worden. De uitbarsting hc-cft. reeds twee slachtoffers gevergd, te vra ten Abraham Lincoln, naar verluidt een directe afstammeling van de grote Lincoln, en zijn echtgenote. De lava heeft vijf boerderijen, een katholieke kerk, een kerkhof en een postkantoor vernield. Een gehucht van 7 huisjes, waarvan de bewoners niet op tijd hebben kunnen vluchten is om ringd door de lavastromen. Belgische regering biedt heden haar ontslag aan Na afloop van de hedenmorgen ge houden kabinetsraad heeft de Belgische minister van verkeer, Seger», verklaard dat premier Eyskens zich hedenmiddag om 15 uur naar de prins regent zal be geven om deze het ontslag van zijn regering aan te bieden. Alle voetbalwedstrijden in de avonduren Het bestuur van de KNVB heeft besloten, dat alle, voor Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni vastgestelde kam- pioens-, promotie-, competitie- en bekerwedstrijden in verband met de weersgesteldheid 's avonds om 7 uur zullen moeten beginnen. van Dover naar Madeire Congostroam, 5-6 van Freetown te Le Havre Cuanza, Surabaja —A'dam, 5-6 te IJmuiden Delfshaven, 4-6 van Montevideo naar St. Vincent Hestia, 4-6 van Maracaibo naar Barranquilla Lieve- vrouwekerk, 5-6 te Kuweit Loosdrecht, Bas rah—R'dam, 5-6 te Tanger Lutterkerk, R'dam —Calcutta, 5-6 te Genua Meerkerk, Japan— R'dam, 3-6 van Colombo Mentor, A'dam— Alexandrie, pass. 5-6 Ouessant naar Lissabon Ardea, 4-6 van Ciudad Trujillo naar Ant werpen Bengkab's, A'dam—Djakarta, 4-6 te Port Said Gordias, 4-6 van Oran te Cartha- gena Grootekerk, A'dam—Z.-Afrika, 4-6 te Antwerpen Hector, 3-6 van Istanboel naar rair JO HEBBEN WE IN DEZE REEKS ARTIKELEN de mens van allerlei kanten bekeken. We hebben gelet op z'ii lichaamsbouw om daardoor iets van z(jn temperament te doorgronden. We hebben een eenvoudige karak- terindeling opgesteld op grond van de begrippen emotionaliteit, activiteit en secundaire functie. We hebben het spel der driften in een mens nader be keken. En een vorige maal hebben we ons bezig gehouden met de wijze, waarop karaktereigenschappen kunnen ontstaan. Ondanks deze verschil lende gezichtspunten zult u het gevoel hebben, dat de mens zelf naar z'n eigenlijke en ware wezen u steeds ontsnapt. Het is alsof we nergens de hele mens te pakken hebben. In dit laatste artikel willen we, ondanks de ook nu dreigende mislukking, toch trachten een totaalbeeld van de mens te ontwerpen. En wel op deze manier, dat we de ontwikkeling van de mens volgen, zo het mogelijk ware, van de wieg tot het graf. Want u zult toch wel toegeven, dat het levenstijd perk waarin de mens zich bevindt, voor zjijn psychisch wezen van doorslag gevende betekenis is. Wat maakt het niet een verschil, of ge iemand ontmoet op zijn 20ste of op zijn 60ste verjaardag! Misschien daarom dat we de mens nog het best leren begrijpen, wanneer we de verschillende stadia, die ieder mens ln/zjjn leven doorlopen moet, Ieren kennen. psychische levenslijn. Beide lijnen val len niet samen. Integendeel. De psy chische levenslijn rjjst langzamer dan de biologische. Het toppunt wordt la ter bereikt. En zelfs wanneer de bio logische lijn al daalt, kunnen nog gees telijke topprestaties op bepaalde ge bieden worden verwacht. Denkt men zich in de vragen en moeilijkheden, die hier liggen voldoen de •goqd in, dan zal duidelijk worden, dat 't leven van 'n mens niet door éen curve kan worden aangegeven. Er zijn vele levenslijnen. En elk van deze lij nen vertoont ook weer z'n onregel matigheden. Ondanks dat zullen we voor het bespreken van de levenstijd perken aan het beeld van de levenslijn vasthouden, hoe gebrekkig dit beeld ook is. We zullen deze ign, tamelijk willekeurig overigens, verdelen in een aantal stukken. En bij de bespreking van elk stuk van de levenslijn zullen we vragen, hoe de betrokken mens er in die periode van zijn ontwikkeling psychisch uitziet, of althans uit moet zien. We zullen ons bij deze verdere bespreking geheel houden aan de psy chologie van de man. Want van de vrouw hoe kan het anders we ten we psychologisch maar uitermate weinig. \\/IJ WILLEN aannemen, dat het le ven van een mens begint bij zijn geboorte en eindigt bij zijn dood. Te bewijzen overigens is deze vooronder-' stelling niet. Want zelfs biologisch gezien, begint het leven eerder dan de geboorte. En is dood een radicale af sluiting Nu kunnen wij het leven van een mens, zoals dat zich voltrekt tussen geboorte en dood voorstellen door een kromme lijn, door een curve. Deze lijn loopt eerst omhoog. Dit is de periode van ontwikkeling en groei. Dan blijft de levenslijn gedurende enige tijd op dezelfde hoogte. Er is geen verdere ontwikkeling en ook nog geen begin nende afbraak. Ten slotte daalt de lijn weer, om in het punt van de dood te eindigen. Dat is de periode van de neergang. Dat lijkt allemaal nogal eenvoudig. Ieder mens heeft dus een bepaalde le venslijn. Het is mogelijk, dat hjj zich in het stjjgende gedeelte bevindt, in het op dezelfde hoogte blijvende stuk, of in het dalende eind. Maar allerlei overwegingen maken dit eenvoudige beeld toch onzeker. Het beeld van de levenslijn veronderstelt een top. Waar iigt deze top? In de jeugd, in de man lijkheid, in de grijsheid? Een ant woord op deze vraag is niet te geven, tenzij u aangeeft voor welk speciale gebied u de top zoekt. Betreft het zuiver vitale prestaties zoals vèrsprin- gen, snel zwemmen of hard lopen op de korte afstand, dan vindt u de top reeds in de jonge jaren. Maar. de bes te prestaties van een coureur liggen al op een veel latere leeftijd. Toppres taties op het gebied van het paarden- draven komen nog wel op het 50ste jaar voor! Daaruit blijkt iets zeer be langrijks! We moeten dus blijkbaar onderscheiden tussen een lichamelijk- biologische levenslijn en een geestelijk- De jongen en de jongeling. De tijd tot en met het 15de levens jaar kunnen wij de tijd van de jeugd noemen. De eerste levensjaren van een mens zijn dermate grondig onder zocht, er valt daarover zoveel te zeg gen, dat we hier beter over zwijgen kunnen. Na de puberteit, tussen de jaren 15 en 25, globaal genomen, ligt het tijd perk van de opgroeiende jongeling De tijd waarop een jongeman komt te staan in wat wij gewend zijn te noe men „het volle leven" hangt af van sociale factoren. Een jongen, die na de lagere school naar de fabriek gaai, komt met de „werkelijkheid" eerder in aanraking dan een student, die na de lagere school eerst nog een middelbare school en een universiteit bezoekt. In beide gevallen echter tekent zich reeds min of meer duidelijk een levenskeuze af. Het beroep dat men toevallig ot intuïtief kiest, de mogelijkheden van de situatie waarin me leeft, dat alles zijn zeer belangrijke factoren. Globaal genomen mag gezegd worden, dat een jonge man van 25 jaar zich een be roep en een vrouw gekozen heeft. Ik behoef u niet te zeggen, hoe ingrij pend de vrouw waarmee men trouwt, en het werk dat men beoefent is voor de gehele geestesgesteldheid. Aan het tijdperk van de eigenlijke manlijkheid, zo tussen' 40 en 55 jaar, gaat nog een tijdperk vooraf, tussen de jaren 25 en 40. Deze jaren, die van de jonge man, kenmerken zich door expansie. Het leven heeft nu z'n vaste vorm gevonden. Een gezin wordt ge bouwd, het werk breidt zich uit, nieu we levensgebieden gaan open. Deze expansie is kenmerkend voor de als geheel nog opgaande levenslijn. Tussen het 40ste en 55ste levensjaar zijn de kwalitatieve prestaties het best. In deze jaren moet de man z'n bestemming gevonden hebben. Hij moet zich bewust zijn waarvoor hij leeft en werkt. Bepaalde beperkingen van zijn eigen situatie moet hij kun nen aanvaarden. 'Allerlei bindingen uit vroegere jaren zullen psychisch moe ten zijn uitgewerkt en overwonnen. De ouderdom. Elk tijdperk van het leven kan pas juist worden beoordeeld, wanneer het is afgesloten. .Daarom is het moeilijk te spreken over de ouderdom. Aan de eigenlijke ouderdom, waarvan we het be'gin rondom het 65ste jaar mogen stellen, gaan een tiental jaren van „voorbereiding" vooraf. De lichame lijke krachten zijn nu zichtbaar afge nomen. Misschien hebben zich ziekten en ongemakken gemeld. Het wordt tijd om allerlei dingen in het leven los te laten. Dat is moeilijk, vooral ten aan zien van de eigen kinderen. Het defi nitieve moet in dit tijdperk worden aanvaard. Wanneer de eigenlijke ouderdom gekomen is, worden de be perkingen steeds meerdere. Begin in het tijdperk van de man lijkheid, zo kan men vragen, dan al de neergaande levenslijn ook op psy chisch gebied? Is er in de latere tijd perken van het leven geen enkele po sitieve ontwikkeling meer mogelijk Deze vraag moet stellig ontkend Misschien dat u zelf wel oudere men sen kent wier werk geheel is inge schakeld op het geheel van het leven, die niets meer van het jeugdige ego centrische aan zich hebben. En kent gij niet bij sommige ouderen een diepe levenswijsheid, een innerlijke rust, die voor jongeren slechts een ideaal kan zijn? De wetten van het tijdperk. Onwillekeurig hebben we gesproken over de mens, zoals hij wezen, zoals hij zich ontwikkelen moet. Immers, wat houdt de tekening van deze le vensperiode in? Niet anders dan dit, dat ieder mens de verschillende stadia van zijn levensweg verplicht is te doorlopen. Hy moet gehoorzamen aan de wetten van het tijdperk, waarin hij staat. Een jonge man moet streven naar expansie. Een grijsaard moet zich tot het uiterste leren beperken. Wan neer de verhoudingen omgekeerd ko men te liggen, wanneer een jonge man geen werkdrift kent, en een oude man: zijn werk niet uit handen kan geven, dan hebben we met ingrijpende sto ringen te maken. Zo wordt het leven tot een kunst. De kunst om van ieder brokje van het leven datgene te maken, wat er in zit. De kunst en de soepelheid, om zich op strikt eigen wijze te voegen naar de wetten van het levenstijdperk, dat men betreedt. Op dit punt gekomen, eindigt de ka rakterkunde in de ethiek. Reden waarom mijn taak beëindigd is. Drs. W. A. NELL. ALKMAAR, 5 luni. Spinazie 6—23; pos telein 4—14; peulen 82—1,04; rabarber 4—18; andijvie 10—18; sla 2—5.50; bloemkool: IA 18—23, I 12—17 en II 8—12; komkommer 19—46; worteltjes 17—31; uien 2—10.50; aard beien 34—72 (p. doos); radijs 3—11; selderie 3—9; peterselie 3—6; asperges 85—99 en blauw 48—63; aardappelen: nieuwe 31—38 en drie lingen 23—27; sperciebonen 2,25; perziken 3— 20; pruimen 4—22. NOORDER MARKTBOND, 6 Juni. - 300 kg aardappelen: vroege 22,50—24,20 en kleine 17,40-19.40. BROEK OP L'DIJK, 6 Juni. 8500 kg. rabarber 8.6010.40; 80 kg. tomaten 128; 91000 kg. aardappelen 24.4027,10, kleine aardappelen 21.8024.70; 90 st. bloemkool 1820. WOGNUM, 5 Juni. Aardappelen: vroege, middel, 30—39 en drielingen 31—32; sla 2— 3,20; bospeen 17—23; aardbeien: I 2.32—2.50 en II 1—1,68; bloemkool 8-31; postelein 7— 9; bossjalotten 5; spinazie 16. •HEM, 5 Juni. 30.000 kg. vroege aardappelen, middel 2629," kleine 23 27, kriel 1722; bloemkool 832; sla 200380; peulen 140160; andijvie 12— 20; bospeen 1326; slabonen 220—240; aardbeien 100300; rabarber 1117. graanbeurs rotterdam ROTTERDAM, 5 Juni. Binnen landse granen, officieuze notering (per 100 kg franco R'dam): met iets meer attentie: tarwe doorsnee kwaliteit tot 23.90, andere bestemmingen iets daar boven; rogge 24.0024.75; haver 23.00 24.00, zware daarboven; gerst zomer 27.00—28.00; peulvruchten bij ruim aan bod en weinig vraag zeer flauw. Groe ne erwten 30.00—32.50; bruine tot 60.00: schokkers tot 34.00

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3