Gaat het Concertgebouworkest volgend jaar naar Amerika? w Bestuur verdedigt zich voor mislukte tournee 1200 woningen voor Hoogovenpersoneel Kardinaal behoefde niet lang op zijn hoed ie wachten Glimlachje Kent u die man? Wat 'n boefl Nieuwe postzegels Kerken in oorlogstijd Het Radioprogramma Onze Damrubriek m HUWELIJK Onze Bridgerubriek DINSDAG 6 JUNI 1080 (Van onze speciale verslaggever) ^iT CONCERTGEBOUW en zijn wereldbefaaind orkest, waarop niet alleen onze hoofdstad, doch gans ons land trots mag zijn, hebben de laatste weken ,.n scherpe oritiek bloot gestaan, welke zich zowel hier als in Amerika voor namelijk richtte tegen de gestes van de Raad van Bestuur inzake de voorgeno men tournee van het orkest naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika en Canada. Ook ons blad heeft van de hand van onze New-Yorkse correspondent een niet malse beschouwing opgenomen over het onhandig optreden zowel van het Conoertgebouw als van de Holland Fair-organisatie in Amerika, waardoor Nederlands naam geschaad werd. Gedachtig aan de oude Romeinse rechtsregel, volgens welke het billijk en rechtvaardig is ook de andere partij te horen, alvorens een definitief oordeel te vellen, hebben wij ons tot de Raad van Bestuur onzer nationale muziektempel aan de Van Baerlestraat in Amsterdam gewend, om aan zijn standpunt en verdediging tegen de aanvallen gericht, alle recht te doen wedervaren. Men bedenke bovendien, dat ons Concertgebouworkest wel reiservaring in Europa (Engeland, Frankrijk, Scandinavië, enz.) heeft, maar nog niet in Amerika, waar de enorme af standen, welke per autobus afgelegd hadden moeten worden, bijzondere eisen stellen ook aan het physiek der musici. Het volgend jaar? De regering als zodanig heeft uiter aard grote belangstelling voor de tour nee gehad, maar geen enkele bemoei enis. Ook zij betreurt stellig de gang van zaken. De Raad van Beheer heeft nu voorgesteld de tournee het volgend jaar te doen doorgaan en hoopt, dat daarover overeenstemming zal kunnen worden verkregen. Ten slotte wenst men nog op twee punten de aandacht te vestigen. Ten eerste, dat de Raad van Bestuur vol komen eenstemmig geweest is bij zijn besluiten. En ten tweede, dat de sug gestie, alsof de schaduw van dr. Wil lem Mengelberg op de achtergrond dezer hoogst betreurenswaardige gang van zaken zou schuilen, op z'n zachtst gezegd raadselachtig genoemd moet worden, omdat er met Mengelberg generlei contacten meer bestaan en hij dus geen enkele rol erin gespeeld heeft! Ziedaar een objectieve weergave van het standpunt, dat het Concertgebouw - bestuur volgens eigen verklaringen in deze penibele aangelegenheid heeft in genomen. Geen geldelijk gewin, maar hoge artistieke prestaties MET grote teleurstelling, zo werd ons verklaard, heeft men van de ver schillende publicaties kennis genomen. Aanvankelijk is er, dank zij het ini tiatief van het Concertbureau J. Beek te Den Haag, wiens vertegenwoordig ster tijdens een bezoek aan New York in December 1949 op, naar gebleken is, onbaatzuchtige wijze de mogelijk heden van een concertreis van net Concertgebouworkest door de Verenig de Staten van Amerika en Canada heeft willen onderzoeken, contact ge weest tussen de National Concerts and Artists Corporation (N. C. A. O.) en het bestuur van het Concertgebouw, waarbij in grote trekken overeen stemming werd bereikt voor het ma ken van genoemde tournee. Bij de nadere uitwerking hiervan, die noodzakelijk was, om tot een defi nitieve overeenstemming te komen van de vastgelegde beginselen, bleek, dat de verschillen tussen de partijen te groot waren om werkelijk tot een de finitieve overeenkomst te geraken. Het Concertgebouw was zelfs bereid bij die uitwerking verplichtingen op zich te nemen, die strikt genomen voor een dergelijke tournee te zwaar zouden Zijn geweest, maar desniettegenstaan de konden partijen het niet eens wor den. De moeilijkheden, die de over eenstemming in de weg stonden, be troffen o.a. het reisschema, de garan tiesom en de verzorging der orkest leden. Mede op aandrang van ver schillende zijden heeft, toen de onder handelingen op 8 Maart 1950 waren vastgelopen, de Raad van Bestuur van het Concertgebouw één zijner leden afgevaardigd naar New York, om alsnog te trachten de onderhandelingen zo mogelijk weer op gang te brengen, daar het gevoelen hier bestond, dat de voorgenomen tournee als culturele missie voor de goodwill van Neder land in de Verenigde Staten en Cana da bijzonder belangrijk geacht moest worden. Alleen artistieke prestaties. DAT een concertreis van een Euro pees orkest van enige vermaardheid door de Verenigde Staten en Canada zeer hoge eisen van artistiek en orga nisatorisch beleid stelt, is na de deels droeve ervaringen, die men in de Verenigde Staten sinds de oorlog op dit gebied heeft gehad, stellig ook voor de N. C. A. C. geen geheim meer. De Raad van Bestuur is dan ook uiter mate teleurgesteld, dat de onderhan delingen, die tot tweemaal toe door het Concertgebouw werden hervat en die uitsluitend ten doel hadden een succesvolle tournee te bevorderen, thans zo abrupt door N. C. A. O. zijn afgebroken. Financiële baten voor het Concert gebouw, aldus onze zegsman, werden niet verwacht. Men was al blij ge weest, wanneer een deel der geweldi ge kosten verbonden aan een reis van 102 orkestleden met hun instrumenten gedekt ware geworden. Uitsluitend om artistieke prestaties van hoog gehalte was het te doen en de bevordering van onze goodwill in Amerika gedu rende en door de ruim 20 concerten, welke in die weken tijds gegeven zou den worden. Te gouwen in Velsen en Beverwijk De belangrijke uitbreiding van het Hoogovenbedrijf te Velsen zal een aanzienlijke vermeerdering van het aantal werknemers tot gevolg hebben, hetgeen voor de werkgelegenheid niet anders dan vreugdevol is. Elke me daille heeft echter twee kanten. In dit geval nijpt ten zeerste de kwestie van huisvesting der werknemers. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de wetsontwerpen inzake financiële deelneming van de Staat in de N.V. Breedband, heeft minister prof. dr. J. R. M. v. d. Brink de toe zegging gedaan, dat in verband met de huisvesting van het nieuwe personeel, aan de gemeente Velsen een extra bouwvolume van 1200 woningen zal worden toegekend. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat inderdaad aan deze gemeente in de loop van dit jaar reeds een uitbreiding van het bouwvolume is toegestaan. Bovendien zijn aan de gemeente Be verwijk tot nu toe in totaal 150 wonin gen toegewezen, welke volgens een vereenvoudigd type gebouwd zullen worden en waar/oor in stede van de gemeente Beverwijk, de Hoogovens een bijdrage in de bouwkosten zullen verstrekken. Theoretisch en practisch bestaat nog de mogelijkheid van meer toewijzin gen aan de gemeente Velsen geduren- le 1050, doch ingewijde kringen ne men aan, dat pas in 1951 de rest van het bouwprogramma van de 1200 extra woningen gerealiseerd zal kunnen worden. MARKTBERICHTEN PER RADIO Met ingang van 1 Juli zal de Stich ting voor de Landbouw een dagelijks agrarisch nieuwsbulletin over beide zenders Hilversum uitzenden. Dit bul letin zal voornamelijk markt- en beurs berichten bevatten. De uitzendingen 'worden gehouden van twintig minuten vóór zeven tot kwart voor zeven des morgens. Dat niet alleen boekenwurmen, maar ook reizigers vergeetachtig zijn, is een algemeen bekend feit. Luchtreizigers vormen hierop helaas geen uitzonde ring. Of dit nu komt, doordat zij zich doorgaans in de wolken bevinden, is moeilijk uit te maken. Vast staat ech ter, dat de afdeling Gevonden Voorwer pen van de K.L.M. op Schiphol een waar museum is van de meest uiteenlo pende, wonderlijke en exotische voor werpen. Elke dag wordt dit museum met nieuwe collecties van in vliegtui gen achtergelaten voorwerpen uitge breid, waarvan zo goed en zo kwaad als dat gaat, de eigenaar wordt opge spoord. Wat er zoal, behalve de voorwerpen welke men gewoonlijk pleegt te verlie zen, zoals boeken, handschoenen, hoe den, enz. bij deze interessante afdeling van de K.L.M. binnenkomt, leert het volgende lijstje van één dag. Uit het Oké, je krijgt het geld, zodra de bank dicht is. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.20 Sportpraatje. 6.30 De zielkunde van man en vrouw. 7.15 Actu aliteiten. 7.25 Dit is leven. 7.40 Introductie. 7.45 Zeg eerlijk je mening. 8.12 'Musica Sacra. 9.3£ Suite. 9.55 Kampvuren langs de Evenaar. 10.10 Bach-cyclus. 10.40 Bewaar het u toe vertrouwde pand. 11.15 Strijkkwintet. 11.45 The Glasgow Orpheus choir. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Muzikale gebeurtenissen. 7.20 Gram.muziek. 7.30 Achter het voetlicht. 7.45 Bourvü. 7.55 Paris vous parle. 8.15 Opera- concert. 9.00 „Zondag". 9.20 Uit het rijk der melodie. 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Kamerkoor en Omroep-Kamerorkest. 10.45 Boksen. 11.15 Das Musikalische Opfer. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Muziek i bij het werk. 9.00 Ochtendbezoek. 9.35 Sym- Ïhonisch morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 1.00 Trio. 11.15 Het verlaten huis. 12.00 Koninklijke Militaire-kapel. 12.00 NCRV Man nenkoor. 1.15 Metropole-orkest. 1.45 Yvonne Loriod. 2.00 Bondsdag. 3.00 Middagconcert. 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.00 Busch Strijkorkest. 5.30 Piano-duo. 5.45 Regerings- i uitzending. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Ouverture. 6.45 CMB-kwartier. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Ouver ture. 7.40 „Vandaag". 8.05 Radio Philharmo- i nisch-Orkest. 9.20 Onderwijs-moeilijkheden. 9.40 Zigeunerkwintet. 10.00 Cyclus: Nederlandse Kamermuziek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Weens Radio-Orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Beethoven. lOOOKinderen en mensen. 10.05 Morgenwij. oüig. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 Accordeola. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Thore Ehrlings en zijn orkest. 1.15 Omroep orkest. 1.50 Felix Mendelssohn. 2.00 Gespro ken portret. 2.15 Omroep-Kamerorkest. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Willem Roda. 3.50 Speel jij ait ook? 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Re genboog. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 Fromenade-orkest. 6.20 Piano-soli. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Wordt er in Nederland intellect vermorst? 7.15 Charles Trenet zingt. 7.27 Toe spraak. 8.15 Opera in drie bedrijven van Mo zart 9.40 „Het aquarium", hoorspel. 10.30 Meester-trio. 11.15 De Ramblers. 11.40 Orgel spel. Waarden en kleuren: 2 4-2 CENT BRONS 5+3 CENT ROODBRUIN 6+4 CENT GROEN lOf 5 CENT PURPER 20+5 CENT BLAUW Beeldrecht hoek 21,25 X 20,5 mm Zegelgrootte 25.25 X 3l,Sm.n\ K.mUnSln0 12,S'; 12„fljjjjH Geldig vliegtuig van New York kwam een schildpad, die met twee Volendammer poppen eenzaam in de kajuit was ach tergelaten. Het toestel uit Zuid-Ame- rika bracht een enorme Mexicaanse hoed mee en een partijtje cocosnoten en in de DC-6 uit Johannesburg trof men een hele kist sinaasappelen aan. Het toestel uit Kopenhagen leverde een kunstgebit op, terwijl dat uit Curasao een muziekstandaard meevoerde en uit Rome kwam zelfs een kardinaalshoed mee. De meest kostbare vondst deed men in het vliegtuig uit Djakarta, n.l. een gouden vulpen, en... ook een niet met name te noemen voorwerp, dat o.m. kleine kinderen plegen te gebruiken. De kardinaal behoefde niet lang op zijn hoed te wachten, maar de meeste andere voorwerpen zijn doorgaans moei lijker thuis te brengen. Voorzover dit niet te veel moeilijkheden oplevert de K.L.M. beschikt n.l. niet over een dierenasyl kan de eigenaar één jaar lang aanspraak maken op zijn be zit. Irian tegen inmenging van de R.I.S. De Irianse eenheidsbeweging te Biak, welke een onderafdeling is van de Irianse politieke vertegenwoordiging te Hollandia, waarvan de heer Johan Ariks voorzitter is, zond een aantal resoluties naar de zich thans op Biak bevindende Nieuw-Guinea-Commissie, waarin door de vertegenwoordigers van het Irianse volk ten sterkste geprotes teerd wordt tegen elke Inmenging van de RIS in aangelegenheden welke land en volk van Nieuw Guinea betref fen. WERKLOOSHEID IN AMERIKA AFGENOMEN Het Bureau voor de Statistiek heeft bekend gemaakt, dat in Mei het aantal werklozen in de Ver. Staten, door toe nemende werkgelegenheid op boerde rijen en in fabrieken, verminderde tot 3.016.001, hst laagste cijfer sedert April 1949. Het aantal personen, dat werk had, steeg in Mei tot 59.731.000, het grootste aantal sedert Augustus 1949. KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen naar Dinteloord ds J. Spelt, wonende te Amersfoort. Be dankt voor Beverwijk, 3e predikantspl., W. A. B. Hagen te Kerkdriel. Beroep baarstelling: ds J. Eygendaal, In disch predikant met verlof, stelt zich be roepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Zijn adres is: Lekstraat 90b te Schiedam. Gereformeerde Kerken. Beroepen- te Winsum (Fr.) M. D. Geleijse, candidaat te Doetinchem; te Woubrugge H. C. Endedijk, candidaat te Amstelveen; te Wilnis P. Riemersma te Vijfhuizen. Bedankt voor Blija A. Quak te Urjpn. De kerkeraad van Ou- dega (W.) heeft aangenomen tot lerend ouderling de heer L. E. Smilde te Half weg. Chr. Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Middelburg L. S. den Boer te 's Gravenhage-West. Dr. A. TROUWt Zaterdag j.l. is in het Diaconessenhuis Bronovo te *s Gravenhage op zijn 59ste verjaardag overleden dr. A. Trouw, voor ganger van de afdeling 's Gravenhage— Scheveningen van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden. Dr. Trouw diende de Ned. Herv. Gemeente van Heenvliet en was daarna voorganger van de afdeling Haarlem van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Sedert 1933 was dr Trouw te Gravenhage werkzaam. Kort voor zijn zilveren jubileum promoveerde dr. Trouw tot doctor in de theologie op een disser tatie, getiteld „Het catastrophale". Dr. Trouw was met name bekend door zijn meditaties, die hij de laatste jaren 's mor gens regelmatig voor de VPRO heeft ge houden. Deze toespraken zagen het licht onder de titel „Tien voor acht". Tal van geschriften heeft dr Trouw het licht doen zien. Zijn stoffelijk overschot zal Woens dagmiddag om twee uur op Westerveld worden gecremeerd. PROF. J. W. GEELS t In de ouderdom van 70 jaar is prof. J. W. Geels, rustend hoogleraar aan de The ologische school der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn overleden. Prof. Geels was achtereenvolgens predikant te 's Graven deel, Haarlem, Apeldoorn en Hilversum In 1932 trad hij op als hoogleraar te Apel doorn. Prof. Geels heeft aan de vertaling van het Oude Testament door het Neder lands Bijbelgenootschap een werkzaam aandeel gehad. Hij was lid van het Cen traal Comité der Anti-Revolutionnaire Partij. De regering erkende zijn verdiens4 ten door de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De schadeloosstelling van leden der Tweede Kamer De commissie van rapporteurs,, die verslag heeft moeten uitbrengen van de behandeling in de afdelingen van een wetsontwerp tot nadere regeling van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer, heeft aan de regering verzocht, mede te delen of de commis sie voor de grond wetsherziening, die zich o.m. met artikel 92 zal bezighou den, zich zal moeten beraden over de vraag, of dit artikel niet nadrukkelijk moest bepalen, dat de leden der Tweede Kamer ontvangen: a) een vergoeding wegens derving van inkomsten; b) een vergoeding van reis- en verblijfskosten; c) een vergoeding voor andere onkos ten. Een lid heeft zelfs medegedeeld tegen het wetsontwerp te zullen stemmen, In dien een dergelijke wijziging niet ,n overweging wordt genomen. De ministers van binnenlandse zaken en van financiën (a.i.) hebben hierop geantwoord, dat inderdaad aan de com missie zal worden gevraagd, of het niet wenselijk is, voorzieningen als bo ven bedoeld in de Grondwet op te ne men. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de vorming van een gemeenschappelijke commissie uit het comité en de consultatieve vergade ring, onder voorzitterschap van Paul Henri Spaak. WIE ZOU DaT nu van hem hebben gedacht? Hij was altijd zo correct, ging gezellig met vrouw en kinderen om, was goed en zorgzaam voor zijn gezin, zorgde altijd, dat hetgeen nodig was voor het dagelijkse levensonder houd er was, kortom hij was een pracht kerel. en nu?... De schurk! Ja, daar komt het; de critiek van de mensen. Zonder dat men weet, wat er precies is gebeurd, zonder dat men alle omstandigheden, welke tot zijn fout, tot zijn misdaad hebben geleid, kent, wordt hij vertrapt, wordt hij uit gestoten uit de maatschappij en als hij straks vrij komt, wordt hij met de vinger nagewezen en krijgt hij geen voet meer aan de grond. Nu ja, zegt men dan, dat is zijn eigen schuld. Dan had hij maar zus of dan had hij maar zo... Wat zoudt hebben gedaan, in dien u in dié omstandigheden was ge komen? Het gaat er hier niet om alle fouten goed te praten, alle misdaad met de mantel der liefde te bedekken en te zeggen: goed dat is voorbij, daar praten we niet meer over en kom nu maar hier, dan zullen we je weer eens netjes op het paard zetten. Wat die dief, die brandstichter, die dronkaard, die op lichter enz deed, was verkeerd, was radicaal fout Op die .misdaad moet straf worden gesteld. Dat eist het reoht, Daarom werd de misdadiger dan ook voor zijn rechter geleid en hoorde hij zijn vonnis uitspreken: 10 jaren, 5 jaren, 1 jaar, 6 maanden gevangenisstraf; vaak ook een voorwaardelijke veroordeling van x maanden met x jaren proeftijd. Wat zoudt u ervan denken, indien die man straks uit de gevangenis komt of zijn proeftijd (bij voorwaardelijke veroordeling) achter de rug heeft en hij verbitterd is tegen zichzelf en tegen de maatschappij? Is dat in het belang van onze samenleving, is dat in het belang van hemzelf, van zijn vrouw, van zijn kinderen? Natuurlijk niet, zult u zeggen. Maar wat dóén we er dan aan? Wat móéten we er aan doen? Kijk, die straftijd, die proeftijd moet worden benut om die mensen, die In nood verkeren, te helpen er bovenop te komen, te helpen weer een andere man, een andere vrouw te worden. Daar heeft die man, daar heeft die vrouw wat aan, daar hebben wij als mensen Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. "Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. PROBLEEM 88 (OPLOSSING) Zwart 14 schijven op: 11, 12, 18, 14, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 26, 29. 40. Wit 13 schijven op: 28, 31, 32, 35, 37, 39, 41, 42, 43, 44, 49, 50. Oplossing: 1. 31—27! (Zwart gedwon gen tot 22 x 31, omdat op 22 x 33 van wit volgt 27 x 20 (slaat 5 sch.)2. 2822 (17x28); 3. 42—38 (31x38); 4. 50—45 (28x37); 5.39x28 (23x32); 6.45x23 19x28), 7. 35—30 (25x34); 8. 43—39 (34x43); 9. 49x20 (15x24); 10. 41 x 23! En nu nog even het volgende standje: Zwart 4 schijven op: 8, 16, 30, 34 en dam op 12. Wit 7 schijven op: 17, 22, 27, 28, 39,43 48. Zwart heeft als laatste zet 112 ge speeld, wat hem als volgt doet verlie zen: (1—12); 1. 27—21 (16x18); 2. 28— 22 (12x49); 3. 22 x 2 (34 x 43); 2x35 en wint. Ter oplossing voor ditmaal: PROBLEEM 89 VAN N.N. TE A'DAM ii lij SSL Jr"™ W, MM., Zwart 9 schijven op: 8, 9, 10, 13, 18, 22, 23, 28 en 29. Wit 9 schijven op: 27, 30, 32, 37, 38, 39, 41, 43, 45. Wit speelt en wint. (Laatste zet van zwart 17—22). DOOR MARY BURCHELL (79) Vroeg in de avoiid bereikten ze Londen. Ze reden naar het „Gloria ho tel" dat prachtige paleis dat zichzelf eer, hotel noemde en waarvan gezegd wordt, dat men er iedereen kan tegen komen, van een operettester tot een aartsbisschop, Teresa had in haar leven zoiets nog nooit gezien en was ademloos van verrukking en verbazing over de rij ke eenvoud van de kamers die El liott gehuurd had. „Bevalt het je?" Hij stond geamu seerd naar haar te kijken, terwijl ze van de ene kamer naar de andere ging en alles bezichtigde. „Elliott, het lijkt op een luxe-flat! Twee slaapkamers, een zitkamer en een badkamerhet is te veel om waar te zijn. Ilc heb altijd gedacht dat in een hotel logeren betekende, een hotel-slaapkamer en dagrmee uit." „Ik was er niet zeker van, of je een hotel-slaapkamer met me zou wil len delen," zei hij koel. Toen onderbrak ze plotseling haar inspectietocht en kwam op hem toe. „Wat had je dan gedacht, dat ik zou wensen." vroeg ze zacht. Hi) nam haar gezicht tussen zijn handen en zag op haar neer. „Eerlijk gezegd... wist ik dat niet. „Maar het moest zijn wat ik wens te?" „Welhij glimlachte en streek zacht met zijn vingers langs haar wangen, als bekoorde hem de aanra king van haar gladde huid, „het was jouw huwelijksreis." „De jouwe toch ook." „Inderdaad. Maar ik denk, dat ik er zeker van wilde zijn, dat jt) er vreug de aan beleefde," zei hij langzaam. „Dat zal ik doen," zei Teresa. „Ik zal het verrukkelijk vinden in deze ongelooflijke kamers. Maai een ge wone hotelkamer had ik ook heerlijk gevondenmet jou." Hij nam haar in zijn armen en kuste haar. „Het was dus waar toen je zei, dat je van me hield?" „Ja, Elliott." „Ik begrijp niet precies waar jk dat aan te danken heb," gaf h\j toe. En niet vaak had Elliott Burdern iets zo bescheidens gezegd. Het werd een betoverende huwe lijksreis. Als Teresa er later op terug zag, verwonderde ze zich over een der gelijke volmaaktheid, tederheid en glans, gebouwd als het was op zo licht tc ondermijnen fundamenten. Er waren ogenblikken waarop ze zichzelf met blij vertrouwen zei, dat Elliott haar begon lief te krijgen haar zelfs al Hef had. En zelfs wanneer ze erke de, dat hij niet meer deed dan van een nood zaak het beste maken, dan was dit beste toch van onschatbare waarde. Ze hadden minder dan een week zul len blijven. Maar ten slotte, met be hulp van vele en dure intercommu nale gesprekken, slaagde Elliott erin een deel van zijn zaken per telefoon af te doen en hun huwelijksreis tot tien dagen te verlengen. Gedurende die tjjd legde ze haar eerste proef af in het zich gedragen als welgestelde vrouw. Elliott's idee van een redelijke toelage voor zijn vrouw, overtrof al Teresa's verwach tingen. En hoewel hij haar verzeker de, dat ze zich alle mogelijke zaken zou moeten aanschaffen, die haar nieu we positie van haar verlangde, ont dekte ze, dat er nog genoeg over bleef om uit te geven aan het soort kleren, dat ze tot dusverre slechts ken de uit advertenties in dure tijdschrit ten. (Wordt varvolgd) in de samenleving wat aan, daar heeft ons vaderland wat aan! Dat nu is o.a. de taak van de reclas sering: de in nood verkerende man, de in nood verkerende vrouw te helpen. Om die hulp mogelijk te maken wordt elk jaar de Nationale Reclasseringsdag georganiseerd, waarvan de materiële resultaten bestemd zijn voor de reclas- seringsarbeid, te verrichten door instel lingen van alle gezindten. Dat wij staande zijn gebleven heb ben wij te danken aan het feit, dat wjj onder zoveel gunstiger omstandig heden hebben geleefd dan zij. Laat ons die dankbaarheid dan ook tonen: niet alleen met het woord be lijden maar ook met de daad bewijzen door de Nationale Reclasseringscollecte (in de meeste gemeenten op of om streeks Zaterdag 17 Juni) eens extra goed te bedenken. Giften kunnen ook worden gestort op postrekening Ï60150 ten name van Na tionale Reclasseringsdag te 's-Graven- haje. OVERSCHAT EN FOUTIEF GESPEELD Reeds eerder greep ik de gelegenheid aan degenen die deze rubriek volgen, te waarschuwen tegen het overschatten van de kracht van hun kaarten. Tel steevast eerst de tricks de azen en de heren! en laat dèt alleen de doorslaggevende fac tor zUn bij het bieden. Wie over 2% trick beschikt (b.v. twee azen plus een heer in een derde kleur) kan daarvan nimmer vier tricks maken. Alleen wan neer U over de V.B. b(j de azen beschikt en b.v. B 10 bij de heer, alsmede over een honneur derde of vierde van de vierde kleur, mag u meer dan gewone kracht aan deze kaart toekennen, omdat het aan tal speelslagen groot is. Bij het heden te bespreken spel vraag ik u wederom eerst het eindbod te bepa len dat volgens u het enige goede is. Daar na zal ik mijn eindbod geven alsmede 't in de practijk bereikte contract (u kunt dan zelf zien dat O. de kracht van zijn kaart ver overschatte). Sch. A, H, 10 Ha. H, 4, 3 Ru. 8, 7, 3 KI. 8, 7, 8, 5 N Sch. B, 9, 8, 5, 2 Sch. V, 4 Ha. A, B WO Ha. 10, 8, 8, S Ru. A. B, 6, 8 Ru. H, V, 10, 9 KI. B, 3 Z KI. A, H, V Sch. 7, 6, 3 Ha. V. 9. 7, 8 Ru. 4, 2 K. 10. 9, 4, 2 N. is gever, beide partijen kwetsbaar. In verband met het feit, dat beide par tijen kwetsbaar zijn, had de bieding naar mijn mening als volgt moeten verlopen: N: pas: O: 1 Ru; Z: pas; W 1 Sch. (of 1 S. A.). Weliswaar beschikt W over meer dan 1 y„ trick (twee tricks) maar toch is de kracht van zijn kaart niet van die aard. dat hij 1 S.A. mag bieden. 1 Sch. was verreweg het beste, doch 1 S.A. is niet fout! N: pas: O: 1 S.A. (na 1 Sch.) of.... 2 S.A. )na I S.A. van W.); Z: pas; W. 2 Sch. (na 1 S.A. van O.) of 3 S.A, na 2 S.A. van O); N: pas; O: 3 S.A. (na 2 Sch. van W waarna in beide gevallen met 3 S.A. als eindbod rondgepast wordt. En in de praktijk? Ziehier de werke lijke bieding: N: pas; O: 1 Ru; Z: pas: W. 2 S.A. (de eerste overschatting); N: pas; O: 4 KI. (azen vragen op deze kaart is veel te optimistisch): Z: pas; W: 4 Sch. (twee azen); N: pas; O: 4 S.A. (heren vragen); Z: pas; W. 5 KI. geen herenl): N: pas; O: 5 S.A.; Z. pas; W: pas; N: dubbel. Juist, N heeft (met 2'/, trick) zijn tijd afgewacht, In eigen hand is hij van mins tens één down practisch zeker. Met 4 Ru.- en 3 KI.-slagen alsmede 1 Ha.-slag, mag O. hoogstens drie down gaan. Bij een gunstige uitkomst (niet in Ha) is 5 S.A. zelfs te maken door het vrijspelen van de Sch. bij W. Welnu: N kwam uit met KI. 5, zodat O. met KI. V aan slag kwam. Het doubleren van N had W de zekerheid moeten geven, dat daar Sch. A en H (en vrij zeker Ha. Heer) moest zit ten. Door met Ru. 9 near zijn hand te spelen en een kleine Sch. voor te spelen (speculerend op een doortrekken van KI.) had W. 5 S.A. kunnen maken. Edoch, W. trok Sch. V Uit de blinde voor en ver loor: 3 Sch-slagen, 1 Kl-slag (vrljge- speeld) alsmede 1 Ha-slag (3 down gedou bleerd). Japanse oorlogsmisdadigers staan terecht Gisteren is een begin gemaakt met de berechting van vijf en negentig Ja panners, die beschuldigd worden van onmenselijke wreedheden jegens Au stralische krijgsgevangenen. Onder de verdachten bevinden zich de luitenant- generaal Fusatoro Teshima, voormalig commandant van het tweede Japanse leger in Borneo, Celebes en Halmahei- ra en de luit-generaal Masataki Yama- ki, v.m. aanvoerder van de strijdkrach ten in Noord-Borneo. Voorts zullen drie admiraals en schouten-bij-nacht van het hoofdkwartier Surabaja terecht staan. Het proces wordt gevoerd te Los Negros op de Admiraliteitseilan- den. DE HEER JOH. DE VEER VOORZITTER BEDRIJFSCHAP VOOR VEE EN VLEES De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Tj. B. E. Kielstra de onder-voorzitter van het bedrijfschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer te Schagen, benoemd tot voorzitter van genoemd bedrijfschap. De heer De Veer zal deze functie vervullen naast zijn werkzaamheden als provinciaal voedselcommissaris voor Noord-Holland. DE TOESTAND VAN SMUTS De gezondheidstoestand van maar schalk Smuts is thans geruststellend. De specialist, die naar Johannesburg was geroepen, is naar Kaapstad terug gekeerd. Generaal MacArthur heeft Maan dag de Japanse regering opgedragen alle leden v n het centrale comité der Japanse communistische partij buiten de wet te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5