PERSOONSDOSSIER 846 Nationale Reclasseringsdag ^J^on inkliiki iOnintetyne leiancjóte fling JUNI 1950 Zaterdag 17 Juni 1950 de HOOFDROL speelt een Leidse deken UITGAVE VAN HET NATIONAAL BUREAU VOOR RECLASSERING NASSAUPLEIN 28 - 'S GRAVENHAGE - POSTREKENING Nr 160150 TEN NAME VAN NATIONALE RECLASSERINGSDAG TE 'S GRAVENHAGE Dat kan alléén bij de gezinsorganisatie met eigen fabrieken en winkels: de... Niet om het gewin maar voor het gezin RECLASSERINGS p EN volk verwacht van zijn vorst nu eenmaal belangstelling op elk gebied: economisch, technisch, wetenschappelijk, sociaal enz. Iedereen is er echter tevens van overtuigd, dat één persoon, al is hij nog zo'n groot genie, onmogelijk deskundig kan zijn op al deze terreinen. Des te verheugender is het te weten, dat Koningin Juliana, die buiten haar zware taak van Vorstin ook nog een voorbeeldige moeder van een gezin is, die nog vrij jong in jaren en zeker in regeringsjaren is en bovendien door haar aantrekkelijke een voud alle gedachten aan onbereikbare genialiteit verre houdt dat juist deze jonge Vorstin niet alleen belangstelling toont voor reclassering, maar herhaaldelijk blijk geeft van grote deskun digheid op dit gebied. Zij is volkomen op de hoogte van de moderne opvattingen op strafrechtelijk terrein, op dat van het gevangeniswezen en de reclassering. Zij juicht de reorganisatie-plannen van harte toe. Meer echter dan dit alles treft iedereen, die het geluk heeft in nauwe aanraking te komen met de Koningin, de warme, men selijke belangstelling die de Vorstin toont voor de persoon van de gevangene. Tijdens het bezoek van de Koningin aan een reclasseringsinrichting1) trof het de aanwezigen, dat vele langge straften haar met name bekend waren! Met onverholen belangstelling luisterde zij naar een uiteenzetting over dit subtiele werk onder vrouwen en meisjes en zij drong erop aan toch vooral de nazorg goed aan te pakken, daar de zwakken steeds steun nodig hebben van hun sterkere medemensen. In het dankwoord, dat deze inrichting enkele dagen later mocht ontvangen, staat letterlijk: „De Koningin was diep onder de indruk van hetgeen u haar hebt verteld van het bijzonder subtiele en moeilijke werk in de gevangenissen, waarbij het u gegeven is ais „instru ment" te mogen dienen in Gods hand om deze ongelukkige mensen te hel pen hun plaats wederom in de ge meenschap te kunnen innemen." Toen de Koningin sprak over de levenslang gestraften in Leeuwarden, klonk er grote sympathie in haar zachte stem: „Met belangstelling lees ik het orgaan, dat de gevangenen te Leeuwarden zelf verzorgen. Ik ont vang ook brieven van deze mensen, die ik alle lees. Er gaat iets om in de harten van deze mensen...!" Meer dan woorden spraken haar blik en de warme klank in haar stem. Op dat moment zagen we niet zozeer de Vorstin, maar meer nog de Vrouw en Moeder, die medelijden had met de zwaksten van haar onderdanen. De liefde van een moeder gaat immers bij voorkeur uit naar haar zwakste kin deren, naar de kinderen, die leed heb ben, zij het dan ook door eigen schuld in veel gevallen. Een „moeder" is nooit "hard, want zij begrijpt. „Tout sa- voir, c'est tout pardonner." (Alles be grijpen is ales vergeven.) Laat ons op de Nationale Reclasse- ringsdag tonen, dat we onze Vorstin waardig zijn! i) Dit bezoek bracht de Koningin onlangs aan de R.K. verplegingsinrich- ting „Maria Regina" te Stevensbeek iN.B.). Dergelijke inrichtingen, beheerd door reclasseringsinstellingen van ver schillende gezindten, zijn er meer in ons land. Erin opgenomen kunnen worden voorwaardelijk veroordeelden, voorwaar delijk in vrijheid gestelden en andere reclassenten, die niet of niet meer in de gevangenis thuis horen, doch voor wie ook het leven in de vrije maatschappij (nog) niet geschikt is. F") IKWIJLS hoort men nog de vraag: wat is eigenlijk reclassering? Mag ik eens proberen het u duide lijk te maken aan de hand van de inhoud van een persoonsdossier, zoals er duizenden staan in de archiefkas ten van onze reclasseringsinstellin gen? Willekeurig heb ik een dossier ge pakt. Zelf ben ik benieuwd naar het geval. Aha, het is Jansen! Natuurlijk is het Jansen, want u begrijpt wel, dat ik hier geen werkelijke namen noem Jansen is al een oude klant van de reclassering, hoewel hij nog geen der tig jaar is. Reeds c.ls kind van een jaar of tien kwam hij voor het eerst met de Justitie in aanraking. Het milieu, waarin hij opgroeide, was bijzonder ongunstig. Zijn vader was drankzuch tig en oneerlijk, maar wist steeds nog net de politie uit handen te blijven zijn broers en zusters aardden naar zijn vade. en hijzelf werd op zijn vijf tiende jaar reeds ter beschikking van de regering gesteld wegens oplichting, tweemaal gepleegd. Tot zijn 21ste jaar werd hij verpleegd in een opvoedings gesticht - .1 daarna in de maatschap pij terug te keren. Jansen had in de inrichting een vak geleerd en hij kwam gemakkelijk aan de slag. Maar noch bij zijn eerste baas, noch bij de vele volgende hield Jansen het lang uit. Hii woonde een tijdje in het ouderlijk huis, kreeg ken nis aan een meisje en trouwde met grote pra.cht en praal. Het geld hier voor verschafte hij zich door winkel diefstallen en als er direct geen ont dekking volgt, vervalt hij tot brutalere misdrijven. Maar de kruik gaat ook hier te water tot zij breekt De Officier van Justitie vindt het een moeilijk geval. Wat hij van deze jonge man weet, is maar weinig, te weinig in ieder geval om er een oor deel op te baseren. Hij moet eerst meer van deze verdachte weten en daarom vraagt hij een reclasserings instelling over Jansen een voorlich tingsrapport uit te brengen. Nu gaat er een ambtenaar of een vrijwillige werker van de reclasse- ringsinstelling op uit om alles om trent Jansen aan de weet te komen. Eerst bezoekt hij diens ouders, broers en zusters. Dat is tijdrovend, maar hij moet het wel doen om zich een oor deel te kunnen vormen over het mi lieu, waarin Jansen is opgevoed. Hij gaat praten met het hoofd van de school, welke Jansen heeft bezocht, en vervolgens steekt hij zijn licht op bij de directeur van de inrichting, waar Jansen tot zijn 21ste jaar is ver pleegd. Ook zoekt hij contact met de werkgevers, voor wie Jansen heeft gewerkt. Het eventuele oordeel van predikant of kapelaan kan verder van de grootste betekenis zijn. Niet een maal, maar meermalen bezoekt de rapporteur Jansen zelf om door persoonlijk contact inzicht in diens karakter en motieven te krijgen. Dan, op een goede dag, verzamelt de rap porteur al zijn aantekeningen en schrijft het voorlichtingsrapport. Zo'n voorlichtingsrapport is een ge degen stuk werk. Dat moet het ook wel zijn, want het is het kompas, waarop de Officier van Justitie en straks ook de Rechter moet varen bij de beoor deling van de persoon van Jansen. Zij moeten weten wat voor vlees zij in de kuip hebben, met name of Jansen een te reclassereh persoon is of niet. In het eerste geval moet hij een kans hebben zijn leven te beteren zonder in de gevangenis te hebben gezeten. Ik blader in het lijvige voorlich tingsrapport en zie, dat de rapporteur inderdaad heeft geadviseerd Jansen een kans te geven door voor hem een voorwaardelijke straf te vragen. En een psychiatrisch rapport, want de rapporteur vond Jansen toch wel een heel eigenaardig type man. Ook dat rapport ligt in het dossier. En hier is de aantekening, dat Jan sen tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld met een proeftijd van drie jaar, waarbij het toezicht a,an de reclasseringsin- stelling is opgedragen. Nu eens zien, hoe het met Jansen verder is gegaan! Dat blijkt uit de kwartaalrapporten van de toezichthouder. (In sommige plaatsen op een andere datum in Juni) WAAROM Nationale Reclasserings- dag? Deze Dag heeft een tweeledig doel. Het werk van de reclassering geschiedt veelal in stilte. Het is werk, dat geen ruchtbaarheid verdraagt, want het is stille hulp van de ene mens aan zijn minder gelukkige medemens. Maar één dag in het jaar wordt de trom ge roerd, één dag in het jaar wordt dit werk onder de aandacht van het Ne derlandse volk gebracht, wordt ge vraagd om morele en daadwerkelijke steun, zonder welke de reclassering niet kan bestaan. Over de wijze, waar op niet-materiële steun gegeven kan worden, zie men het artikeltje „Prac- tische reclasseringsarbeid door vrijwil ligers" elders in dit blad. Daarnaast betekent Nationale Re- classeringsdag ook: collecte. Een be roep dus om financiële steun voor de gezamenlijke reclasseringsinstellingen van alle gezindten. De reclassering wordt in Nederland verricht door een viertal grote landelijke instellingen van verschillende gezindten en een groter aantal kleinere instellingen, welke laatste óf landelijk óf regionaal óf plaatselijk werken en een bepaalde soort reclasseringsarbeid verrichten. In totaal zijn er ongeveer 30 instel lingen. Zij ontvangen naar verhou ding van de omvang van haar werk zaamheden een aandeel uit de op brengst van de collecte. Deze wordt georganiseerd door het Nationaal Bu reau voor Reclassering, uitgaande van de Vereniging van Reclasseringsinstel lingen, dat daartoe in practisch iedere plaats van Nederland een plaatselijke collecteleiding heeft gevormd. Niet 30 maal per jaar, slechts een maal doet de reclassering, een beroep op u. Moge dit beroep niet vergeefs zijn. Uw hulp stelt de reclassering in staat haar werk te doen. In het belang van de maatschappij. In het belang van het individu. De eerste zijn moedgevend. Jansen werkt regelmatig en verdient behoor lijk. Maar na een half jaar la,at hij zijn handwerk varen en treedt hij als vertegenwoordiger bij een van zijn vroegere vrienden in dienst. Hoe de toezichthouder ook waarschuwt, hij vindt geen gehoor. Jansen weet het beter. Maar tegen de verleiding blijkt hij niet bestand en een paar maanden later pleegt hij een oplichting, waar voor hij wordt opgepakt. De Rechter nndt, dat Jansen nu maar eens voelen moet. Niet alleen wordt de oude straf geëxecuteerd, maar hij krijgt er voor de apHchting nog een jaar bij. Ook in de gevangenis laat de reclassering Jansen eühter niet los. Door een der celbezoekers wordt hij regelmatig opgezocht. Ernstig wordt met hem gesproken en de celbezoeker is dankbaar, dat Jansen zieh goed gedraagt. Als het ogenblik is aange broken, waarop Jansen voor voor waardelijke invrijheidstelling in aan merking kan komen, is het weer de reclassering, die het rapport daartoe opmaakt. Zij zoekt een werkgever, die bereid is het met Jansen te proberen. Natuurlijk zoekt zij werk uit, waarbij Jansen niet speciaal in de verleiding komt, en ook nu weer aanvaardt zij het toezicht. (Vervolg op pagina 3 bovenaan) Wal zeggen bekende Nederlanders over de Reclassering ZIE P/ ZIE PAG. 2 EN S V

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7