DRINK UW OUDE WAAG 'sZOMERS GEKOELD! r HEERLIJK KOEL ZON ZOMERPAKJE! Stad en Omgeving AGENDA Met de sterken voor de zwakken Uit huis gezette bewoner drong door raam weer naar binnen Aan handen en voeten naar buiten gedragen Het programma voor de volgende dagen Paviljoens op tentoon stelling naderen hun voltooiing Zorg voor geestelijk onvolwaardiger! Geen klassescholen Vervolg Stadsnieuws De kaasmarkt Predikbeurten VRIJDAG 9 JUNI 1950 Nachtelijk tumult op N/c. Beeiskade Woensdagavond heert net perceel Nicolaas Beetskade no. 2 nieuwe bewoners gekregen, maar vóór dat het zo ver was is er in deze rustige buitenwijk liet nodige rumoer geweest omdat de aanvankelüke bewoner niet van plan was aan het bevel tot ontruiming van het huis gevolg te geven. Er rinkelde zelfs glas in het holst van de nacht en de politie moest om half twee ter assistentie worden geroepen. Eerst toen daalde de rust weer over de Nicolaas Beetskade. Anderhalf jaar lang heeft de heer v. d. O. met het Bureau voor Huis vesting overhoop gelegen. Hij bewoon de alleen met zijn echtgenote het per ceel Nicolaas Beetskade no. 2, dat door de Huisvesting geschikt werd geacht om voor inwoners in aanmerking te komen, hetgeen uiteraard niet de wens van de heer v. d. O. was. Begrijpelijk overigens, maar toen de inwoning on danks zijn protesten toch doorging nam hij zijn toevlucht tot een koude oorlog, die hij zo intensief wist te voe ren, dat de inwoners ten einde raad zijn woning verlieten. Doch hiermede was de zaak allerminst afgedaan. „Wil V. d. O. geen inwoners", zo heeft men blijkbaar op de Oudesgracht gerede neerd, „dan zullen we hem een klei nere woning toewijzen, die voor twee personen voldoende is. Het perceel op de Nicolaas Beetskade komt dan vrij voor een groter gezin". Echter, in de houding die de betrok kene tegenover deze officiële instantie had aangenomen het weigeren aan een uitnodiging om voor de Woning commissie te verschijnen en het onge opend terugzenden van aangetekende brieven bleef hij hardnekkig vol harden. Een hem op het Nassauplein aangeboden woning wilde hij niet ac cepteren, evenmin een huis in de Da- thenisstraat. En toen was de maat voL Het bevel werd uitgevaardigd, dat v. d. O. zijn woning diende te ontruimen en toen hij daaraan geen gevolg gaf, werd hem te verstaan gegeven, dat de verhuizing door de gemeente zou ge schieden. De verhuizers kwamen Van d. O. haastte zich daarop naar Den Haag om enige familieleden tc recruteren, die hem bij de verdediging van zijn huis en haard zouden kunnen bijstaan, maar intussen waren de amb tenaren van het Bureau voor Huisves ting en een erkende verhuisonderne- ming onder de veilige hoede van de politie al op de Nicolaas Beetskade verschenen. Een timmerman van de gemeente tikte met enige vakkundige klappen de pennen uit de achterdeur en daar na was de weg voor de verhuizers vrij. Het dient gezegd, dat het transport van de meubelen met veel omzichtig heid geschiedde. De politie hield een oogje in het zeil en begeleidde de ver. huiswagen naar de Dathenisstraat waar de meubelen binnen werden ge bracht. In de kleinere ruimte (het huis heeft daar één woonkamer en een kleine slaapkamer) kon al het meubi lair, afkomstig uit het belangrijk gro tere perceel aan de Nicolaas Beets kade niet geplaatst worden, maar wel zetten de verhuizers een bed in el kaar, zodat de bewoner als hij 's avonds thuis kwam het moede hoofd kon neerleggen. Nachtelijk tumult Daar is echter niet veel van geko men. Toen hij Woensdagavond met zijn familie naar zijn vroegere woning trok, bemerkte hij, dat de gemeente hem al vóór was geweest. Hij ontstak daarover zo in woede, dat hij met een ferme klap een ruit vernielde en net huis binnendrong, waar de nieuwe be woners, de familie S., die met drie kinderen vijf jaar lang bij iemand hadden ingewoond, doodsangsten uit stonden. Op het bevel van de vroegere bewoner pakten zij hun biezen, maar zij begaven zich terstond naar de po litie, die direct ter assistentie uittrok. In de achterkamer achter de gebroken ruit vonden zij v. d. O., die pertin nt weigerde de woning te verlaten. „U draagt me maar, lopen doe ik beslist niet", riep hij de dienaren van de wet toe. Deze grepen de man bij hoofd en voeten beet en tilden hem naar buiten. Dat was om half twee 's nachts. V. d. O. werd ter kalmering naar het bu reau gebracht, waar de politie hem rustig de situatie heeft uitgelegd. Ter zake huisvredebreuk en vernieling zal waarschijnlijk procesverbaal worden opgemaakt. Bedrijfsvoetbalcompetitie Het wedstrijdprogramma van 12 Juni t/m 23 Juni 1950 voor de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal Verenigingen luidt als volgt: Afdeling A: Maandag 12 Juni Telefonia Hooge Huys, Sportpark D, 6.30 uur en Alkm. Courant—Slagers, Sportpark D, 7.45 uur; Dinsdag 13 Juni Povay I Postiljon, Kolp. Boys 7.15 uur; Woens dag 14 Juni LichtbedrijvenChevrolet Boys, Randers, 6.45 uur; Donderdag 15 Juni Ringers I—Reiniging, Randers, 8 u. Afdeling B: Dinsdag 13 Juni APSV IIConijn, Alkmaar, 7 uur; Woensdag 14 Juni KromVIVO-Boys, Randers, 8 uur; Donderdag 15 Juni BBC I Perzifo, Randers, 6.45 uur; Vrijdag 16 Juni StoelNagengast, Randers, 6.45 uur. Afdeling C: Maandag 12 Juni BBC II Centra, Alkmaar, 7 uur; Maandag 12 Juni Black-BoysRingers II, Kolping Boys, 7.15 uur; Maandag 12 Juni Ford boysNotenkrakers, Randers, 6.45 uur en RhodesiaLastinaboys, Randers, 8 uur; Vrijdag 16 Juni POAPovay II, Randers, 8 uur. Afdeling A: Maandag 19 Juni Rin gers ITelefonia, Alkmaar, 7 uur en LichtbedrijvenSlagers, Kolping Boys, 7.30 uur; Woensdag 21 Juni Povay I SOVA, Randers, 6.45 uur en Alkm. Courant—Postiljon, Randers, 8 uur; Vrijdag 23 Juni Chevroletboys—Reini ging, Randers 6.45 uur. Afdeling B: Maandag 19 Juni Krom Conijn. Randers, 6.45 uur en Melkboe renVIVO-Roys, Randers, 8 uur; Dins dag 20 Juni BBC IStoel, Alkmaar, 7 uur en APSV IIPerzifo, Kolp. Boys, 7.15 uur. Afdeling C: Donderdag 22 Juni BBC H—Notenkrakers, Randers, 6.45 uur en P.O.A.Centra, Randers, 8 uur; Vrijdag 23 Juni Black BoysPovay II, Randers, 8 uur. Bijeenkomsten Interkerkelijke tent Van Vrijdag 9 tot en met Woensdag 15 Juni zullen er in de nieuwe grote interkerkelijke tent op het Canada plein, belangrijke bijeenkomsten wor den gehouden. In korte toespraken zal het onderwerp „God zoekt u" behan deld worden. Sprekers van verschillen de kerken zullen het woord voeren, n.l. ds. Henstra, Chr. Geref. predikant, ds. Baas, Geref predikant; de Hervormde predikanten ds. Grolle, ds. Wesseldijk, ds. v. Wijngaarden, ds. Norel; de evan gelisten Hofhuis, v. Oostveen, v. d. Brink, de Bruin, Dikkes en Dammuller. Door drie verschillende zangkoren wordt gezongen. Er zal ook nog duo en solozang zijn. De opwekkingsbij eenkomsten beginnen om 8 uur. Kwart voor acht is er zangdienst. Eindexamen R.K Lyceum Voor het eindexamen Gymnasium van het R.K. Lyceum alhier slaagden de volgende candidaten: Van Groep I (afd. A): Anton Blokker te Warmenhuizen, Lies Leyen te r ngen, Jos Schouten (meisje), Hoorn en Ben Geels, Arthur Muris en Jan Wagenaar, Alkmaar. 1 candidaat werd afgewezen. Groep II, afd. B: geslaagd Hermann Aulbers te Heiloo en To Groot te Ber gen. Met 2 candidaten wordt het examen voortgezet, 2 candidaten werden afge wezen. Groep III, afd. B: geslaagd Gerard Küppers en Jan Maissen te Alkmaar Met 2 candidaten wordt het examen voortgezet, 1 candidaat werd afgewezen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Het uur der vergelding (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Daar was eens 'n meisje loos (tot 14 j.o.g.); Cinema Americain, 8 u Het dubbele gelaat (18 jaar); A.B.T. 8 uur: Hoe lozen we die SA-man? (Elke leeftijd). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Daar was eens 'n meis loos (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Het uur der vergelding (18 jaar); Cinema Ame ricain, 7 en 9.30 uur: Het dubbele ge laat (18 jaar); A.B.T.: 8 uur: Hoe lozen we die SA-man? (Alle leeftijden). Aan de Bergerweg maakt de opbouw van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" grote vorderingen. De paviljoens A, B, C, D, E en F zijn bijna g'ereed en kunnen omstreeks half Juni ter beschikking worden gesteld van de standhouders, die dan reeds kunnen begin nen met het opbouwen van de stands. De paviljoens hebben inmiddels de volgende namen gekregen: „West-Friesland", „De Zaan streek", Midden-Noordholland'", Midden-Kenne- merland", „Noordhollandse Badplaatsen" en Den Helder". Het hoofd-paviljoen, zoals de grote hangar tent van 2000 m2 genoemd zal worden, kan pas omstreeks 10 Juli ter beschikking van de standhouders worden gesteld. Er wordt nog' moeite gedaan deze expositie-ruimte vroeger opgebouwd te krijgen. De opbouw van de stands enz. moet gereed zijn op Woensdag 19 Juli om 18 uur. De aan leg van de electrische installatie is opgedragen aan het Electro-technisch Ingenieursbureau Jac. van der Veen te Den Haag. Het aanleggen van de z.g. binnenleiding in de stands staat ter vrije keuze van de standhouders. De tentoonstelling is thans reeds telefonisch aangesloten onder no. 3312. Gedurende de tentoonstelling zal ieder paviljoen van een tele fonische aansluiting worden voorzien. Tevens zal een geluids-installatie worden aangebracht, teneinde berichten te kunnen omroepen en stemmige muziek ten gehore te brengen. De algemene propaganda voor de tentoon stelling in het binnen- en buitenland zal dezer dagen een aanvang nemen. Rijkspolitie speelde voetbal Het elftal van het district Alkmaar der Rijkspolitie speelde Donderdag middag een wedstrijd tegen Zaandam en won met 31. Of de politie al dan niet zal promoveren zal in een beslis singswedstrijd worden uitgemaakt. Winnaar in Sportweek De Woensdagavond in het kader van de Leeuwarder Sportweek gehouden wielerwedstrijden voor amateurs over 80 km waaraan door 47 renners werd deelgenomen is in de tijd van 1 uur 48 minuten en 22 seconden gewonnen door de Alkmaarder L. de Booy. Het Volksdansfeest op 10 Juni Het feest zal Zaterdagavond om half acht beginnen en duren tot half tien. De wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, zal het feest openen. De di recteur van de Rijks HBS heeft gele genheid gegeven tot hst opbergen van jassen in de gang van het gebouw. De gemeente maakt een afzetting waarbin nen de jongens en meisjes kunnen dan sen. In een korte pauze zullen enkele Morrisdansen en een zwaarddans wor den gedemonstreerd waarna met alle deelnemers enkele liedjes zullen wor den gezongen. Het belooft een aardig kijkspel te worden hoewel zelf mee doen prettiger is. Deelnemerskaartjes zijn tót voor het feest nog te koop voor 25 cent bij J Warmer, Ritsevoort 3 en ook op het terrein tot kort voor het begin. Aanrijding Gistermiddag om ongeveer 4 uur werd de politie gemeld, dat er op de Nieuwe Schermerweg een ernstig on geval had plaatsgevonden. Onmiddel lijk werd de Gemeentelijke Genees kundige dienst gewaarschuwd. Het bleek, dat een jongen van 10 jaar geen voorrang had verleend aan een auto die van de Nieuwe Schermerweg de Kanaaldijk opreed. Hierdoor werd hij tegen de grond geworpen. Hij liep slechts schaafwonden op en kon lopend zijn weg naar huis vervolgen. Enige tijd later meldde de vader van de jongen echter, dat deze een bult op zijn hoofd had en over pijn in zijn hoofd klaagde. Daar het ongeval in de gemeente Oudorp plaats vond, is het onderzoek aan de politie aldaar overgelaten. Burgerlijke Stand d. van G. R. Geboren: Yvonne Y., Steensma en W. A. Blom. Ondertrouwd: Jean B. Pourquié en Elisabeth C. Gaarthuis. Gerrit A. Overeem en Marijtje Bakker. Pieter Broekhuizen en Johanna van der Schoot. Gerrit Verweel en Neeltje Blokdijk. Mijnardus A. van der Lem en Elisabeth Bosma. Gerhard W. J.Meijer en Angenieta C. Hartong van Ark. Johannes E. Verbogt en Maria F. Deurloo. Overleden: Antje Ringers, 80 jaar, wed. van W. LeeuwriJc. Concert in het ziekenhuis Woensdagavond heeft de Operette vereniging op drie plaatsen een con cert in het Centraal Ziekenhuis gege ven. Het is te begrijpen, dat het op treden van deze zo graag beluisterde vereniging zowel 'door het bestuur als de patiënten op grote prijs werd ge steld. Wij zagen kans beslag te leggen op een kleine, uitgelezen collectie beige en grijze KAMGABEN ZOMERCOSTUUM8, die wij tegen matige prijzen kunnen aanbieden. Ook in ZOMERPANTALONS hebben wij ruime keus. I riKMcmaDn HOORN, Nieuwsteeg 22 sW +W ALKMAAR, Laat 125. Bouwvakarbeiders tegen ambtenaren Elftallen samengesteld uit 2e en 3e klassers Meer dan eens is het de laatste jaren gebeurd, dat men, door middel van voetbalwedstrijden, getracht heeft gel den te verzamelen voor de bestrijding van tuberculose. Ook Zaterdagavond zal weer een voetbalwedstrijd plaats vinden waarvan de bate afgedragen zal worden aan de Alkmaarse vereniging ter bestrijding van tuberculose. Twee- en-twintig gezonde jonge mensen zullen om zeven uur op het hoofdterrein van het Gemeentelijk Sportpark in een spor tieve kamp gelden bijeen zamelen on der het motto: „Met de sterken voor de zwakken". Dit alleen zal voor velen reeds voldoende aanleiding zijn naar het Sportpark te gaan en enkele dub beltjes of kwartjes te offeren. De organisatoren van deze wedstrijd hebben echter begrepen dat het niet voldoende is als enkele tientallen be zoekers een kijkje komen nemen. Daarom is het van hen zo goed gezien twee elftallen samen te stellen, waar van men mag aannemen, dat zij el kaar goede strijd zullen leveren en bovendien tot behoorlijk voetballen in staat zijn. Onzes inziens is men daar uitstekend in geslaagd. Zaterdagavond om zeven uur betreden elf ambtenaren en elf bouwvakarbeiders het veld en wij zijn er van overtuigd, dat deze teams het zich tot een eer zullen rekenen de overwinning uit het vuur te slepen. Aan spanning zal het dus niet ontbreken en toen wij de opstellingen van de elftal len zagen kwamen wij tot de conclu- sie dat menige K.N.V.B.-club op der- de. ral"?"s-h0° gelijke elftallen jaloers zou kunnen Utrecht gehouden examen ter verkrijging van zijn, het Groot-diploma Autobestuurder, uitgaande van de „Centrale Commissie voor de uitreiking van het diploma voor Autobestuurder, namen veertien personen deel. Hiervan slaagden o.a. de beer E. Vol werk, alhier. Op papier ziet het elftal van de amb tenaren er het sterkste uit. In het doel staat Henk Kramer, een doelman, die voor de voorhoede van bouwvakarbei- ders een vervelend struikelblok zal zjja, Kees Metselaar en Ab Krul zijn twe» I backs die hun sporen in het eerst* elftal van de Boys wel hebben ver- diend, hoewel Kees de laatste maanden hoegenaamd niet heeft gespeeld. D« middenlinie zou zonder meer in een „volwassen" tweede klasser geplaatst kunnen worden. Piet Wassink, Lo d« Ley en Frans van Meenen zijn in ieder geval voor geen kleintje ver vaard. Ook de voorhoede wordt door j zeer behoorlijke spelers gevormd. Het zijn Hillenius van WFC, Piet Blok, Piet Eversteijn, Haanraedts (HSV) en Piet de Buijzer. De voormalige doelman van Alc- maria I zal het heiligdom van de bouwvakarbeiders verdedigen. Het is wel zeker dat Joop Dukers iets minder I is dan zijn overbuurman doch daar staat tegenover dat zijn beide backs over meer routine beschikken dan de assis tenten van Kramer. Frans Badenhuizen staat namelijk links- en Geri Metse laar rechtsback. Barbuio, rechtshalf, Van Randers, Bob Admiraal en S. In- dri vormen een middenlinie, die moeite zal hebben met de voorwaartsen van de ambtenaren. Daar staat tegenover dat de aanvalslinie van de bouwvak arbeiders eveneens in staat moet wor den geacht de defensie van de ambte naren op de proef te stellen. Behoudens Piet Indri zijn het allen eerste elftal spelers van Alcmaria en de Boys. Van links naar rechts staan namelijk op gesteld: Ab Knip, Toon Indri, Theo van der Lek, Jan Indri en Piet Indri. Uit bovenstaande blijkt dus wel dui delijk dat de wedstrijd tussen de bouw vakarbeiders en de ambtenaren alles zins de moeite waard zal zijn. Voor ds voetballiefhebbers zal het prettig zijn te weten dat zij, door een gang naar het sportpark te maken, niet alleen zichzelf een aangenamen avond bezor gen maar bovendien een steentje bijdra gen om het Alkmaarse T.B.C. bestrij- dingscomité in de gelegenheid te stellen haar moeizame en veeleisende taak voort te zetten. Is het nog nodig sportief Alkmaar op te wekken Zaterdagavond een b«- zoek te brengen aan het Sportpark? Laten we allemaal een beetje helpen „Nazorg" kan de weefgetouwen niet betalen Er zijn wel eens ouders, die over moeilijke kinderen klagen, maar 7,ij staan nog in een zeer bevoorrechte positie tegenover die vaders en moeders, die het ongeluk hebben, dat hun kinderen geestelijk onvolwaardig zijn. De struggle for live moet in deze overvolle maatschappij met haar ellendige tijdperken van werkloosheid worden uitgevochten met alle middelen waar over lichaam en geest kunnen beschikken en men kan zich gemakkelijk voorstellen wat daarbij het lot der geestelijk onvolwaardigen zou zijn als er niet sociaal voelende mensen waren, die zich hun belangen hadden aange trokken en alles in het werk stellen om ook deze misdeelden een plaatsje te bezorgen waarin zü in elk geval de voldoening hebben, dat zjj niet van anderer medelijden afhankelijk zijn, maar dat zij voor een deel in eigen onderhoud voorzien kunnen. Men vindt geestelijk minderwaardige kinderen in alle standen der samen leving en het is goed, dat er bijzondere scholen zjjn, die op het onderwijs van deze onvolwaardigen zijn ingesteld, omdat deze in hun later leven anders volkomen op de liefdadigheid zouden zjjn aangewezen- gericht, die ten doel heeft deze onvol waardigen na hun schooljaren niet uit het oog te verliezen en ze, zo moge lijk, aan voor hen passende arbeid te helpen. De vereniging met een lange naam, kortweg „Nazorg" genoemd, is in 1931 met 6 jongens een werkinrich ting begonnen, die van de gemeente een subsidie van ƒ1850.— heeft ge kregen. In verloop van tijd is het aan tal arbeidskrachten van 6 tot 15 uit gegroeid en daar er geen leeftijds grens bestaat waarop deze jongens de inrichting moeten verlaten is het be grijpelijk, dat ze in de toekomst ge leidelijk aan werkkrachten en bete kenis zal winnen. De inkomsten moeten verkregen worden door verkoop van de gefabri ceerde artikelen en men werkt hier zo economisch, dat er van de subsidie wel eens wat overblijft dat dan als 't ware stilzwijgend voor het aanschaf fen van de benodigde gereedschappen mag worden besteed. Het materiaal moet in elk geval uit eigen arbeid worden verkregen. 0 De verhouding tussen jongens en meisjes op de scholen voor B.L.O. is een merkwaardige bijzonderheid ongeveer twee tot één, maar ook voor de meisjes moet op den duur worden gezorgd en in de verleden week ge houden raadszitting "is ƒ2500.— sub sidie verleend voor een zogenaamde weefkamer, een arbeidsinrichting waarin de meisjes zich een sober be staan kunnen verzekeren door werk zaamheden, welke meer op het gebied van door vrouwen verrichte arbeid zijn gelegen. De uit deze subsidie verkre gen gelden zullen hoofdzakelijk nodig zijn voor het aanstellen van een vrou welijke leider, die vanzelfsprekend Natuurlijk kunnen er op dit gebied geen klassescholen worden opgericht. De scholen voor buitengewoon lager onderwijs zullen alle geestelijk min derwaardigen uit stad en omgeving moeten bevatten en het is begrijpelijk, dat vele beter gesitueerde ouders er wel eens tegen op zien hun kinderen daarvoor af te staan. Wanneer zij even doordenken zal het hun duide lijk moeten worden, dat het nu een maal niet anders kan, dat deze kin deren die gewone lagere scholen niet kunnen volgen niet geheel zon der onderricht kunnen blijven. Op onderwijzers en onderwijzeressen, die daarvoor een speciale opleiding heb ben ontvangen, rust de moeilijke taak to make the best of it, om de kinde ren zoveel kennis en werkelijkheids zin bij te brengen, dat zij ook als hun ouders er niet meer zullen zijn tenminste niet geheel hulpeloos in 't maatschappelijke leven zullen staan. Men laat ze niet in de steek. Wat moet er met deze kinderen ge beuren wanneer ze de school hebben verlaten Men zou ze in een inrichting kun nen opnemen, maar niet alleen is dit een zeer kostbare geschiedenis men komt per opname tegenwoordig al spoedig voor een bedrag van 1100 a 1200 per jaar te staan maar bovendien wil men de kinderen het geluk gunnen zoveel mogelijk in eigen omgeving te blijven. Om dat te bereiken werd in 1936, onder leiding van wijlen de heer Koh- nert, die zoveel voor het misdeelde kind heeft gedaan, een vereniging cp- iemand moet zijn, die volkomen met maatschappelijk werk en in het bij zonder met deze arbeid vertrouwd is. De werkplaats voor de jongens. De werkplaats voor de jongens is gevestigd in een grote barak op het Doelenveld, welke door het gemeente bestuur mitsgaders vuur en licht gratis in gebruik is gegeven. Dank zij de grote medewerking van de Ambachtsschool wijlen de heer Kohnert zal hiervoor wel zijn onmis bare medewerking hebben verleend heeft men op die school tegen kost prijs van het materiaal alle machi nerieën vervaardigd, welke hier voor het eenvoudige handwerk nodig zijn gebleken. Hier werken van 's morgens half negen tot twaalf en 's middags van half twee tot vijf een vijftiental jon gens uit zeer verschillende milieux eu van verschillende godsdienst en hun bezigheid is het vlechten van matten en het maken van borstel- en bezem- werk. Natuurlijk is dat routinewerk, maar de heer H. J. Vis, die hier al vanaf 1931 als werkmeester optreedt en nog nooit een dag verzuimd heeft weet precies hoe hij zijn dis cipelen moet indelen om tot de beste resultaten te komen. Er zijn ook on der deze onvolwaardigen grote ver schillen van intelligentie, er zijn jon gens, die het nooit verder brengen dan het allereenvoudigste matvlecht- werk en er zijn er, die zich als het ware gespecialiseerd hebben op het maken van allerlei borstelwerk, vanaf pannenschuiertjes, schoenborstels en bezems tot vegers van het fijnste paardenhaar. Men moet deze knapen bezig zien om te beseffen, welk een prachtig so ciaal werk hier verricht wordt. De kin deren worden van de straat gehou den, zy voelen zich nuttige leden der maatschappy, zy verdienen een zak centje van 1.50 tot 15per week waarin ook hun pver en ar beidsprestatie gecalculeerd worden en zg maken voor de huisvrouwen mar fi riaal van prima kwaliteit, dat door een venter wiens bord de herkomst zijner waren vermeldt aan de hul zen verkocht wordt. De prijs daarvan wordt niet onder de winkelprijs gesteld, omdat het na tuurlijk niét de bedoeling is met de middenstand te concurreren. Ver schillende overheidsinstellingen als Openbare Werken, Slachthuis, Licht bedrijven, het Ziekenhuis en ook fa brieken als die van de heer Ringers, kopen hun benodigdheden bjj voorkeur van deze jongens en steunen daar mede een maatschappelijk werk, dat van zeer grote betekenis kan genoemd worden. Was deze inrichting er niet dan zouden van de vijftien daar werk zame jongens zeker een negental in een inrichting moeten worden opgeno men, wat de gemeente op zeer hoge kosten zou komen, zodat een over heidssubsidie in alle opzichten ver antwoord is te achten. De grondstoffen worden door deze werkinrichtingen in ons land gezamen lijk betrokken van de grote vereni ging A.V.O. (Arbeid Voor Onvolwaar digen), die ze in het buitenland aan koopt. De jeugdige werkkrachten krijgen 14 dagen zomervacantie en een week verlof met Kerstmis en met Pasen. Er zal nu ook voor de meisjes gezorgd worden. Zoals gezegd heeft de Raad 2500 subsidie gegeven om de inrichting uit te breiden met een zogenaamde weef kamer voor de meisjes. Dat is een prachtig besluit, maar het kan eerst tot uitvoering komen als men over de allernoodzakelijkste machines kan beschikken, welke voor dit werk nodig blijken. De vereniging kan daarin njet voorzien en men heeft daarom noodgedwongen besloten een beroep op de burgerij te doen om dit mooie sociale werk te steunen. Morgen Zaterdag 10 Juni zai er een huis-aan-huis collecte worden gehouden en het bestuur hoopt van ganser harte, dat de inwoners van onze goede veste daaraan in'zo ruim mogeiyke male willen bijdragen. Wie ziet hoe mannen als de heer De Winter het hoofd der school voor B.L.O. de heer J. Rotgans, voorzitter van „Nazorg" en alle be stuursleden van deze philantropische vereniging gratis hun tijd en moeite aan dit moeilijke, maar prachtige werk geven, zal ongetwijfeld zijn medewerking willen verlenen in de vorm van een kleine bijdrage. Een vereniging als deze staaf voor een zeer moeilijke taak waarbij het geld helaas een grote factor is. Telken- jare worden zes tot tien kinderen enkele weken naar Zonneoord in Ede uitgezonden, dat het koloniehuis der geestelijk onvolwaardigen is. Men heeft de avondverzorging der oud leerlingen ter hand genomen drie avonden per week in het winterhalf jaar waarvoor een subsidie van ten hoogste 1000 wordt ontvangen en men gaat nu zijn aandacht wijden aan de vacantiebesteding van deze mis deelde kinderen. Reeds twee jaar heb ben de hoogste drie afdelingen onder leiding van de leerkrachten een weeK gekampeerd in een D.U.W.-kamp in St. Johannisga btj Heerenveen, waar van deze kinderen opgetogen zyn te ruggekeerd, maar dit jaar zal men noodgedwongen moeten thuisblijven, omdat het geld ervoor niet meer bij elkaar was te krijgen. Jammer, heel jammer, want juist deze uitstapjes zijn van grote paedagogische waarde gebleken. Een beroep op aller medewer king. Er zijn in onze stad vele mensen, die als ze matten of borstelwerk no dig hebben wachten op het ogenblik) dat de wagen van de werkinrichting voorbij komt. De omzet der daardoor verkochte artikelen bedraagt ongeveer 13.000.per jaar, maar daarvan moet dan ook alles betaald worden, alle grondstoffen, alle materialen, het salaris van de werkmeester, de be scheiden arbeidslonen der „fabrikan ten" en de administratie. By de ma chines die straks de meisjes nodig hebben zijn weefgetouwen, welke tegenwoordig 700.per stuk kosten en die niet ontbeerd kunnen worden als men tot enige lonende arbeid wil komen. Men ziet hoe hier een groep so ciaal voelende Alkmaarse burgers zich bereid verklaarden een vereni ging op te richten, hoewel men van te voren wist, dat men telkens weer op de grote moeilijkheid van gebrek aan de nodige gelden zou stuiten- Toch heeft men doorgezet en vele maatschappelijk misdeelden, die an ders als wrakhout op de levenszee zouden dobberen, een werkkring kun nen geven waardoor zij niet alleen buiten de gestichten konden biyven, maar bovendien en dat is het voor naamste het gevoel hebben, dat ztf hun eigen kostje kunnen verdienen «n nuttige leden onzer samenleving zij» geworden. Laat men dit werk voltooien door de vereniging zo krachtig mogeiyk te steunen. Laat het beroep op de burgerij om bij te dragen in de kosten voor de fti- rienting van de weerkamer met tever geefs hebben geklonken. Reeds heb ben zich spontaan veertig mannelijke en vrouwelijke collectanten gemeld. Er wordt voor dit goede doel slechts éénmaal gecollecteerd, maar men re kent er dan ook op, dat alle vrijwil ligers morgen een succesvolle dag zul len hebben. Als alle ouders van geestelijk g*" zonde kinderen uit dankbaarheid voor het hun geschonken geluk .norgen iets in de busjes voor de misdeelden stor ten, zullen zij de voldoening hebben aan een prachtig sociaal werk te heb ben bügedragen. Trots keek vanmorgen het haa van de Waagtoren neer op het be< vige plein daar beneden. Hf) kon trots zijn want zijn nieuw kleed 1 blinkerend af tegen het witte woll dek, waartussen de weinige bezoel van de kaasmarkt zo af en toe vleugje van een blauwe hemel te kregen. Trots was ook dat haantje dat thans de bezoekers niet meer een de vervelende steigers behoef op te kijken, die enkele weken Waagtoren ontsierden. Slechts rond eerste omloop bevindt zich nog houtwerk dat echter binnenkort eens zal verdwijnen. Wat de Waa ren betreft kunnen de vreemdelu komen. En niet alleen wat bet ex eur betreft. Beneden in het Waa, bouw staan de verkoopsters weer reed de Fransen, Belgen en Amer nen, Zweden, Zwitsers en alle Ne landers, die Alkmaar dit seizoen men bezoeken, te voorzien van de ditionele beschuitjes met kaas. kleine Waag is in een kaaswinkel schapen. Ieder kan zich daar, of hl met een papieren gulden, dan wel francs, dollars of ponden sterling k in het bezit stellen van zo'n echte de Edammer. Weliswaar was de langstelling voor deze verkoop niet termate groot, maar zonder twijfel len de verenigde middenstanders, deze verkoop ook tegen vreemde luta georganiseerd hebben, verze kunnen zijn dat hun „kaaswinkel het hoogseizoen veel aftrek zal vin Heden waren aangevoerd tien stapels briekskaas en zeven stapels bocrenk.as samen zeventien stapels, wegende in 1 30 De prijs was voor de fabriekskaai f en voor de boerenkaas f 91.50. Dinsdag waren op de markt in Bodeg tweehonderd-en-tien partijen aangevoerd^ p,ijzen waren eerste soort f 1,93-f 1,98, tv soort f 1,87—f 1,92, zware soort tot t met een matige handel. Woensdag had de markt m Woerden honderd-drie-en-zestig parijen. De prijzen ,Z eerste soort f 1,93-f 2 -, tweede 187-1.91, zware f2,15. De handel was r In Gouda waren gister aangevoerd t honderd-drie-en-zestig partijen, eerste kw met rijksmerk f 1,92-f 1,98, tweede kw met rijksmerk f 1,85-f 1,92 eztr. zware liteit tot f 2,16. De handel was ook matig. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uu Van Wijk: 5 uur Ten Bruggenkate Rotterdam; Woensdagav. half 8 c menische avondwijding. Kapell 10 uur ds Wesseldijk. Rem. g gem., half elf, ds. Rappold. I kerk (Oudegracht), half 7 ds. Haat Doopgez. Kerk, 10.15 uur, ds. Van Sluis. Geref. kerk, 10 uur prof Polman (H.A.), 5 uur, idem, (H.A dankz.) Baptisten gem. (in Nie Doele), 10 uur evangelist Dammc 8 uur jongelieclensamenkomst ii Wilh. school; Ma. 8 uur jeugdbijbe: in de Wilb.school. Oud-kath. 1 in de Luth. kerk, Oudegracht, 6.30 nm. ds. Haan (extra coll. orgel s gevangenis). Herst. Ap. Gem., 1 saintstraat, half 10 en 4 uur en Wc dagavond 8 uur dienst. Ned. Gem.sehapsb., tot en met Do. 15 tentsamenkomsten Canadaplein, schillende sprekers, aanv. 8 uur, Zoi 4 uur openluchtbijeenkomst in de I Legers des Heils (William Bo Limmerhoek 40, 10 u. Heiligingsdi 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openlr pred., 8 uur openb. samenkomst. I sters kapt. Hassoldt en luit. Har Zaterdag 10 Juni, s' av. 8 uur, op pred. te St. fancras, leidsters kapt. soldt en luit. Hartjes. Ned. Leger Heils, Sliksteeg, 10 uur heiligingsdi. 3 uur Zondagsschool; 8 u. verlossi samenkomst; W.av. 8 uur wijdingsd o.l.v. vaandrig Kuipers. Kerk Jezus Christus van de heiligen laatste dagen (in Valk's lunchro half elf Zondagsschool; 5 u. godsdi. bijeenkomst. AKERSLOOT, av. 7 uur, ds. Be van Bergen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. kius; Rehoboth, half 11 ds. Breme Geref kerk, 10 uur ds Thijs van teren-Gelselaar (voorber. H.A.), 5 ds. Thijs. BR. OP LANGENDIJK, Geref. 10 en 7 uur ds. Donner. Doop kerk geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk av. 7 ds. Post. Ge.ef. kerk, 9.30 en uur ds. Wiersinga van Schagen. EGMOND AAN ZEE, herv. gen- uur, ds Roobol. Geref. kerk, 1( ds. Von Meijenfeldt (H.A.) 4.30 uu Ros van Hoofddorp (dankz. H.A.) EGMOND-BINNEN, 10 uur ds I GROOT-SCHERMER, 10 uur de Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 uui Bloemhoff (H.Doop). Evangel Kerklaan, 10.15 uur de heer De I van Heiloo. Geref. kerk (in ev gebouw aan de Kerklaan) 8.30 uu Ros van Hoofddorp, 4 uur ds. Meyenfeldt (H.A. en dankz.). HEERHUGOWAARD, herv. ger uur ds. Wiltink. Geref. kerk, 9.! 2.30 uur ds. Vruggink. HENSBROEK, 9 uur ds. Meybo( KOEDIJK, 10 uur de heer Slaf LIMMEN, 10 uur ds. Teriet. NOORD-SCHARWOUDE, Geref. 10 en 4 uur ds De Mildt van Haag. OBDAM, 11 uur ds. Meyboom, uur ds- Keja. OUDORP, 10 uur ds. Dikboom Alkmaar (bediening H.Doop). SCHERMERHORN herv. gem. uur ds. Van Dijk. Geref. kerk 2.30 uur ds Wiersinga. SCHOORL, 10 uur ds. Wiltink Heerhugowaard. SINT PANCRAS, Herv. gem., f (H-. Doop) en half 4 ds. Postm Geref. kerk, 10.30 en 7 uur ds. Mi koop. STOMPETOREN, 10 uur ds. Ke; Evangelisatie, 10 uur de heer V van Amsterdam. WARMENHUIZEN, 10 uur ds. WEST-GRAFTDIJK, 10 uur ds. kee.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2