SLA/ Asser monteur ontwierp een nieuwe kermisattractie Woningproblemen en huishuur Bijzonder middenstandscrediet Deviezen voor reizen naar West-Duitsland Wordt dienstplicht in de V.S. verlengd? Noordhollanders in de Shell-Jubileumrit De Kalversiraai in feesitooi Dieven lokien de kassier weg SPEC VRIJDAG 9 JUNI 1950 f Zelf achter de stuurknuppel De Asser monteur Huibert Slok, die in 1983 een steilwand bouwde en in 1938 op een oude Puch, die ieder ander naar de sloper gebracht zou hebben, een tweede pr\js in de T.T. won, heeft thans een kermisattractie gebouwd, welke de sensatie van de komende lunaparken belooft te worden. Op een grasveldje in de Drentse hoofdstad heeft Slok zjjn vliegtuigmolen gede monstreerd. Twaalf ranke, eendekkertjes brachten het publiek, dat zich door middel van een heuse stuurknuppel de eerste vliegerervaringen kan eigen Diaken, in verrukking. Na enige rondjes gedraaid te hebben, kunnen de „pi loten" hun vliegtuigjes optrekken, lat en dalen en desgewenst laten landen. Vliegtuigmolen zal auto scooter naar de kroon steken Ongetwijfeld moet het voor al die debuterende luchtvaartenthousiasten een groots moment geweest zijn, maar zeker niet zo groot als voor die een voudige monteur Huiberl Slok. Maanden achtereen, de gehele lange winter door, van de vroege morgen tot de late avond, heeft hg zitten prut sen, het ene experiment na het an dere ondernemend, om het zover te krijgen als hij het nu heeft, n.l. een vliegtuigmolen, die de mensen in staat stelt zelf te vliegen. Deze Asser kermisexploitant was niet de enige, die zich hierover het hoofd zat te breken; vóór hem onder namen reeds veel grote mannen uit het vak als een Hommerson of een De Weerd pogingen in deze richting, maar zij faalden. Slok liet zich door hun mis lukkingen niet afschrikken. Eerst bouwde hij een hydraulische Vliegtuigmolen zonder meer, waarbij de toestelletjes vanuit één centraal punt gelijk omhoog en ook weer naar beneden gebracht werden. Dat was op zichzelf een heel aardige attractie en op menige kermis werd flink suc ces geboekt. Maar het was toch niet wat de Asser monteur eigenlijk zochf; hij wilde meer, hij wilde zijn publiek zelfbediening geven, wat, zoals uit 't voorbeeld van de autoscooters zo dui delijk blijkt, het publiek eerst recht ,pakt". Aan de hand van een zeifvervaar- dlgd miniatuur-modelletje begon Slok het vorig jaar October met de daad werkelijke uitvoering van zijn plannen. Links en rechts werden de benodigde materialen, apparaten en toestellen be steld, terwijl, voor zover mogeljjk, de oude molen voor de nieuwe werd aan gewend. Geheel Nederland sjouwde hjj af, om een geschikte tandradpomp, waarop ten slotte de gehele „vliege rij" berust, te bemachtigen, tot hjj ten slotte ln een klein achteraf-winkeltje ln Utrecht het gewenste vond. Koortsachtig werd er geploeterd om tegen het nieuwe kermisseizoen gereed te komen en hoewel dit niet helemaal gelukte, is het dan nu toch zover, dat het zaakje draait en nog deze week krygt de Wildervankse kermis de pri meur van dit nieuwe amusement. Perfecte landingen en glij vluchten. Een amusement, dat er in zal gaan als koek, daarvan zijn wij we hebben De Nederlandsche Bank N.v. kantoor deviezenvergunningen heeft aan de de- viezenbanken een algemene vergun ning verleend tot het verkopen van reisdeviezen aan ingezetenen en tijde lijk hier te lande verblijvende, in Indonesië woonachtige niet-ingezetenen, die zich voor niet-zakelijke doeleinden tijdelijk naar West-Duitsland begeven. Deze vergunning strekt uitsluitend tot het verkopen van reisdeviezen luidende in Duitse marken voor reizen naar West-Duitsland, aanvangende in 1950. Op grond van deze vergunning mag ten behoeve van dezelfde persoon ten hoogste woiden verstrekt de tegen waarde van f 300 indien die persoon op 1 Januari 1950 veertien jaar of ouder was en van f 150 indien die persoon op 1 Januari 1950 jonger dan veertien jaar was, mits daarmede het voor de desbe treffende persoon geldende jaarmaxi mum van f 400, respectievelijk f 200 niet wordt overschreden. Voorts dient, indien de desbetreffende reiziger in 1950 reeds een bedrag aan Duitse mar ken heeft opgenomen de tegenwaarde daarvan in mindering te komen van het ingevolge de onderhavige vergunning ten hoogste te verstrekken bedrag. Per dag mag per persoon ten hoogste worden beschikt over de tegenwaarde van f 50 resp. f 25. Op grond van deze vergunning mogen geen reisdeviezen worden verstrekt aan personen, die ge bruikmaken van een collectieve pas. Aflossing van de troepen op Nieuw-Guinea Naar wij vernemen, wordt op het ogenblik bij de Koninklijke Land macht nagegaan, welke militairen be reid zijn gedurende één jaar naar Nieuw Guinea te gaan. Door deze en- {J.iête wil men tijdig een contingent troepen vormen, dat over enige maanden het nu v Nieuw Guinea verblijvende deel der KL. kan gaan aflossen. Deze troepen komen namelijk ln aanmerking voor repatriëring. Doodstraf geëist tegen SS-er Voor de bijzondere strafkamer van de arrondiasements-rechtbank in As sen is bij verstek de doodstraf geëist tegen de 28-jarige D. Hoogendam uit Vlaardingen. H. zou in de laatste jaren der bezetting als officier aan het hoofd van een groep SS-ers hebben gestaan, die Hoogeveen en omgeving terrori seerde. zelf even mogen proefdraaien -ten- volle overtuigd. Wonderlijk zowel als aangenaam is het gevoel, dat men krijgt, indien men, na in enkele rondjes op gang te zijn gekomen, maar aan de stuurknuppel behoeft te trekken, om de lucht in te suizen. En niet zo'n klein eindje ook. Daartussen door kan men dan naar believen indrukwekkende glijvluchten of landingen, die doen denken aan een vallende baksteen, ondernemen en het gevolg van dit alles is, dat het daar in de molen een voortdurend gaan en komen van vliegtuigen is, wat vooral bij avond, dank zij een feeërieke ver lichting, een pracht effect sorteert. Wy zagen Zaterdagavond mensen, die als ervaren piloten reeds een perfecte landing uitvoerden, anderen daaren tegen, beginnelingen kennelijk, kwa men met heftige schokken en bon kende beneden. Kortom, men gevoelt zich na enige tochten reeds een vol maakt vliegenier, die zelfs voor nachtvluchten niet uit de weg behoeft te gaan. „Heel eenvoudig". Als men de machinerie bekijkt, dan duizelt het de leek. Maar Slok zegt: „Och, 't is eigenlijk heel eenvoudig. Door de stuurknuppel naar achteren te halen, trekt de „vliegenier" het kraantje van een oliepers open, welke eigenlijk het beste te vergeleken is met een fietspomp. In die pomp gaat dan een zuiger naar beneden, waaraan aan het boveneind een kabel bevestigd is. Deze kabel trekt dan het vliegtuig omhoog. Het toestel kan bemand wor den tot een totaal gewicht van 3 3% ton. Soldaten op weg naar huis GENERAL A. W. GREELY, 8 Sept. in Suez-kanaal. GOYA passeerde 7 Sept. Eng- gano-eilanden. GROOTE BEER passeerde 7 Sept. Perim HiELLINIC PRIMA, 8 Sept. te Suez. 200 gram 40 ets. De commissie voor de gewapende diensten van de Amerikaanse Senaat heeft voorgesteld de wet op de dienst plicht in vredestijd met drie jaar te verlengen. Hierdoor zou president Tru man de bevoegdheid behouden om zo nodig jongelieden in de leeftijd van 18 tot 25 jaar op te roepen. Vijftienduizend passagiers uit Indonesië in aantocht In een periode van ruim vijf weken, n.l. van 9 Juni tot 16 Juli zullen aan de kade van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd bijna 15.000 passagiers uit Indone sië aankomen. Bij hen zijn ongeveer 6.000 burgers, voor een groot deel K.N.I.L.-gezinnen. Van de zijde der automobilisten in ons gewest bestaat grote belangstel ling voor de 24-uurs rit welke Shell Nederland N.V. 23 en 24 Juni organi seert. In Alkmaar starten: H. Peereboom, Nieuwe Niedorp (Ford); P. S. Verver, Heiloo (Skoda)J. de Bakker, Alk maar (Austin)G. S. Blokker, Heiloo (Minor); C. de Boer, Nieuwe Niedorp (Kaiser), Doornbos, Slootdorp (Aus tin); P. Gootjes, Winkel (Volkswa gen) S. de Jong, Alkmaar (Hillman) J. v. Manen, Heiloo (Chevrolet)S. J. Schagen, Alkmaar (Buick)D. Smit, Bergen aan Zee (Minor); J. Smit Jr., Bergen (Chevrolet) en M. H. F de Wild, Alkmaar (Volkswagen). Vanuit Goes starten: F. G. Schmidt, Alkmaar (Ford); J. Kokkes, Alkmaar (Austin)C. de Jager, Heiloo (Pon- tiac); C. Haeck, Heiloo (Lancia). Verschillende deelnemers uit de Zaan hebben Amsterdam tot startplaats gekozen. Het zijn: J. Schoone, Krom menie (Hansa)G. Twema Bakker, Zaandam; D. Zwart, W'merveer (Che vrolet) en Hageman, Zaandam (Volks wagen). Ook de Alkmaarder A. Kleen start met zijn Skoda in de hoofdstad evenals P. Smit, Bergen, met Ford. A. de Boer, Alkmaar (Chevrolet) heeft de voorkeur aan Den Haag ge geven en J. J. H. Schmidt, Bergen (Lancia) vertrekt vanuit Rotterdam. Echtscheidingsverzoek van Eden voorlopig toegewezen Anthony Eden, plaatsvervangend lei der der oppositie in het Engelse Lager_ huis, heeft zijn eis tot scheiding van zijn echtgenote wegens „kwaadwil lige verlating" toegewezen gekregen onder toevoeging van de bepaling „nisix", hetgeen betekent, dat het be sluit binnen zekere tijd bindend wordt, tenzij er zich vóór die tijd een reden voordoet, waarom dit niet moet ge beuren. tifnÉÉ lÊ De dag, waarop de feestelijkheden ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat als winkelstraat beginnen, nadert met rasse schreden. Er komt steeds meer tekening in „Damstad" op het Damterrein en de Kal verstraat zelf staat al gedeeltelijk in het teken van het kalf. Aan weers kanten van de grote poorten kijken kalfskoppen melancholiek op de winke lende mensenmenigte neer. De tableaux op de poorten verhalen de geschiede nis van de handel in kalveren en als kroon draagt de poort ook de afbeel ding van een kalf. Een kijkje van de Kalverstraat uit naar Damstad" op de Dam, Woensdag stapte een meneer het kantoor van een brandstoffenhande- laar in Den Haag binnen. Hij wilde graag een biljet van honderd gulden gewisseld hebben. Dat kan gebeuren, zei de kassier van het kantoor. Hij maakte de honderd gulden „klein" waarop de meneer vertrok. Vijf minu ten later kwam een buurman de kas sier waarschuwen, dat hij bij hem thuis een klant aan de lijn had, die een bestelling wilde doen. De klant be weerde, dat de telefoon van het kan toor defect was. De kissier liet daarop het kantoor alleen en ging met de buurman mee om een bestelling op te nemen. Toen hij in zijn kantoor was teruggekeerd, bemerkte hij, dat de geldlade geforceerd was. Het kasgeld, ongeveer f 650, was vêrdwenen. De kassier had niet veey tijd nodig om in te zien, dat de meneer van het hon derd gulden bankbiljet zijn slag ge slagen had in de tijd, dat zijn com pagnon hem aan 's buurmans telefoon met een z.g. bestelling aan de praat had gehouden. Deze bestelling werd opgegeven uit een telefooncel, die recht tegenover het kantoor staat. Belasting-consulent leefde van belastinggeld Dezer dagen werd in Rotterdam een zekere S. veroordeeld. Dit bericht bracht een schipper uit Krimpen aan de IJsel aan het schrikken. Deze had n.l. relaties met een belastingconsu lent in Rotterdam, die eveneens S. heet en die al zijn belastingzaken voor hem afdeed. De schipper belde dus de belastingdienst op en kreeg daar tot zijn verbazing te horen, dat er al sinds 1946 geen betaling meer voor hem ge daan was, hoewel hij nog kort te vo ren f 10.000 bij de consulent had gede poneerd, waarvoor deze zijn belasting schulden zou voldoen. Toen werd de politie erbij gehaald. Deze diepte al vrjj spoedig de consulent in een hotel op, waar hij zijn intrek had genomen, om rustiger te kunnen werken. Het geld was weg. De politie vermoedt, dat er nog meer slachtoffers zijn, zodat het onderzoek nog voortduurt. De consu_ lent is naar een minder gerieflijk hotel overgebracht. Politieke klacht tegen Amerikaans ambtenaar Een federale grote jury heeft Don derdag een zekere William W. Reming- ton, een 32-jarige econoom in dienst van de Amerikaanse regering, in staat van beschuldiging gesteld wegens meineed. Remington verklaarde tegen over de pers onschuldig en nimmer communist geweest te zijn. WASHINGTON WIJST RUSSISCH PROTEST VAN DE HAND De V.S. hebben de Sowjetunie Don derdag in een nota medegedeeld, dat generaal MacArthur, de geallieerde op perbevelhebber in Japan, volledige be voegdheid heeft om Japanners, dia we gens oorlogsmisdaden door Amerikaan se militaire of internationale tribuna len zijn veroordeeld, voorwaardelijk vrij te laten. De nota verwerpt 't Rus sische protest van de vorige maand, waarin gezegd werd dat Mac Arthur zijn bevoegdheid overschreden had. -Wat het Nederlandse volk zegt over. Kwart van de huurders betaalt alle reparaties aan woning zelf VOOR DE VIJFDE MAAL sinds de bevrijding vroeg het Nederlands I,. stituut voer de Publieke Opinie aan mannen en vrouwen uit alle deltg van het land: Ondervindt U persooniyk moeiiykheden door het gebrek aan woningen? De antwoorden zgn: In Augustus 1946: 33% met woningmoeilijkheden April 1947: 36% met woningmoeilijkheden Augustus 1948: 31% met woningmoeilijkheden Januari 1950: 26% met woningmoeilijkheden Nu 25% met woningmoeiiykheden Van elke vier personen, die U ontmoet, kunt U er derhalve één vsr- wachten, die met woningmoeilijkheden te kampen heeft. Maar het zyn er minder dan in vorige jaren. In 1946 tot en met 1948 vond het NIPO één op de drie mensen met woningmoeilijkheden. Ditmaal heeft het NIPO ook gevraagd: „Wat vindt U: ls de woningnood toegenomen of niet?" De resultaten wijzen in dezelfde richting: Woningnood: neemt af stijgt nog steeds 19% blijft onveranderd 46% Geen oordeel 6% IN IEDER HUIS EEN APARTE KEUKEN? „Gebruik van keuken" wordt als één der grootste bezwaren tegen inwo ning gevoeld. Iedereen, die wel eens om zich heen gekeken heeft, wwt echter, dat ook vóór de oorlog, mèt een woningoverschot, niet iedereen een eigen keuken had. Interessant zijn in dit verband de ervaringen, dis de enquêteurs en enquêtrices van het NIPO opdeden. Zjj tekenden in elk huis waar zij kwamen op, of er in het woonvertrek van de ondervraagde gekookt werd of niet. Dit zijn de resultaten: In 17% van de bezochte gezinnen werd in het woonvertrek gekookt In 83% van de bezochte gezinnen werd in het woonvertrek niet gekookt. Bijna in één van de 5 gezinnen wordt dus in het woonvertrek gekookt. Maar gesplitst naar beroep kwamen nog geheel andere cijfers aan het licht. By boeren en landarbeiders: 42% kookt in woonvertrek By arbeiders 23% kookt in woonvertrek By gepensionneerden 16% kookt in woonvertrek By de overige beroepen zoals kantoorpersoneel, ambtenaren, de zelfstan digen, de leidende functies e.d. komt het koken in het woonvertrek daar entegen slechts sporadisch voor. Hoe komt dit? Dat is „zo hun gewoonte" hoort men wel zeggen. Dat het echter ook wel wat met de „inkomsten" te maken heeft leert het volgend overzicht: By de laagste inkomens kookt 34% ln het woonvertrek By de lage inkomens kookt 11% in het woonvertrek By de middenklasse kookt 5% in het woonvertrek En by de welgestelden kookt minder dan 1% in het woonvertrek Het koken in het woonvertrek neemt sterk toe naarmate de inkomsten lager zyn. VELE HUURDERS BETALEN ZELF DE REPARATIES AAN HUN WONING. JN HET NAJAAR VAN 1949 stelde het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie een vraag over de op handen zynde huurverhoging: „Vindt U het blliyk of niet biliyk, dat de huren verhoogd worden?" 47% vond de huurverhoging blliyk; 39% onbiliyk 14% had geen antwoord. „De kosten en lasten van de huiseigenaar zy'n ook hoger. Zonder huur verhoging kan er niets aan de huizen gedaan worden. Acaoord, mits beter onderhoud." Dit waren o.a. de motieven, waarom men huurverhoging biliyk oordeelde. Daarnaast werden door tegenstanders antwoorden ge geven als: „Wy moeten zelf de onderhoudskosten betalen, huisbazen doen niets aan de woning enz." Om hierover iets meer te weten te komen, vroeg het NIPO de vorige maand: „Heeft U sinds de bevrydlng reparaties moeten laten ver richten aan uw woning of niet?" en „Heeft U dat zelf moeten betalen, of heeft Uw huiseigenaar deze reparaties bekostigd?" De antwoorden luiden als volgt: 50% der huurders verrichtte geen reparaties; 48% deed dat wel; 2% had geen antwoord. Van de 48%, die reparaties lieten verrichten deed dit: 25% voor eigen kosten; 13% voor rekening van de huiseigenaar; 9% voor gemeenschappelijke rekening van huurder en verhuurder; 1% geen antwoord. VIER HONDERD GULDEN REPARATIEKOSTEN SINDS DE BEVRIJDING. 4 AN DE KWART van het publiek, dat de reparaties aan de woning zelf betaald heeft is ook gevraagd: „Indien U het zelf betaalde, hoeveel kosten hebt U toen moeten maken?" 9% besteedde een bedrag tot ƒ100.aan reparaties van him huurwoning; 8% ƒ100.— tot ƒ800.—; 4% een bedgag van meer dan ƒ300.(of wel een bedrag variërend tussen ƒ300.en ƒ2000. 4% geeft op deze vraag geen antwoord; 25% heeft reparaties aan huurwoning zelf betaald. De ant woorden van hen, die een eigen huis bezitten zyn bulten beschouwing gelaten. Het biykt, dat het gemiddelde bedrag door deze mensen aan reparaties aan hun woning sinds de bevryding uitgegeven ruim ƒ400.bedraagt (Van onze economische medewerker). De kogel is eindelgk door de kerk. Enkele maanden geleden schreven wyi by de bespreking van het jaarverslag van de Nederlandse Mlddenstandsbank al, dat er voor de middenstand een ruimere credietverlening in het vet zat. Toen konden wy nog geen details geven, doch thans is zulks wel mogelyk. Volwaardige middenstandsbedryven, die door de huidige omstandigheden in liquidatiemoeilijkheden zyn geraakt of zullen geraken en waarin het de ondernemer niet mogeiyk ls te voorzien door het opnemen van normaal bankcrediet, zuilen bij de Nederlandse Mlddenstandsbank of haar corres pondenten om een bpzonder crediet van meer dan ƒ2000.kunnen aan- kloppen. (Kleinere bedragen vrage men aan by het Middenstandsborgstel- Iingsfonds). om een crediet te krijgen, dat onder normale omstandigheden nimmer gegeven zou worden, omdat de mees te middenstandsbedryven niet zó sterk staan, dat ze een blanco crediet krijgen. Aangezien hun dekking veel al alleen maar bestaat uit inventaris en goederenvoorraad, hetgeen voor een bank een onvoldoende dekking betekent, kregen ze dus uit dien hoof de ook nimmer geldmiddelen te leen. Twaalf millioen voor hulp De overheid is zich er van bewust, dat een groot deel van de midden stand wegens de prijsstijgingen en de Uitstekende kans voor volwaardige bedrijven Er zijn echter enkele beperkingen. In de eerste plaats geldt deze tege moetkomende houding alleen voor de bedrijven, opgericht vóór 1 Januari 1945. Verder moet een middenstands- bedrijf het doet er niet toe of het een detailzaak, ambachtsbedryf of kleine industrie is volwaardig zyn. Nu is dit begrip natuurlijk rekbaar, maar het wil toch wel zoveel zeggen, dat de eigenaar betrouwbaar en vak kundig moet zijn, hij moet zijn zaak behoorlijk beheren en bovendien moet de verwachting bestaan, dat hij (na het crediet) zijn zaak zal kunnen handhaven en hieruit een voldoende rentabiliteit zal halen. De bedoeling van dit alles is duide lijk. Er bestaat nu een mogelijkheid zware belastingen gebrek aan geld middelen heeft. Zij heeft daarom f 12.000.000 uitgetrokken. Blijkt nu in het onverhoopte geval, dat de midden stander het opgenomen crediet niet kan terugbetalen aan de Midden- standsbank of het Fonds, dan kan deze terugvallen op de overheid. Dit risico voor de overheid moet echter zo klein mogelijk zijn, daarom komen alleen volwaardige bedrijven er voor in aanmerking. Deze midden standers krijgen nu een kans crediet op te nemen overigens tegen nor male zakeiyke voorwaarden waar mee zij hun goederenvoorraad kunnen aanvullen en wel op de basis van 1939. Hun vakkundigheid enz. moet hun dan in staat stellen hun bedrijf op rendabele wijze te voeren: een tekort aan geld kan voor deze bedreven dus niet meer een handicap zijn. Wij ho pen, dat velen ervan zullen profi teren. Gisteravond ia een houtvfarenfa- briek in Helmond in korte tijd uit gebrand. Er is voor tienduizenden guldens schade aangericht. De eige naar was niet verzekerd. Met biydschap kennis van de g< onze Zoon en Br PIET han mul: miep mul JAN. Alkmaar, 8 Juni Nieuwesloot 107. Tot onze droefh leed heden na duldig gedrage: gesterkt door nademiddelen Kerk. geheel geven aan God onze lieve vroi der, Behuwd- t moeder, CORNELIA 1 DE GRAAF-K1 op de leeftijd jaren. Alkmaar, 8 Ju: Zijdam 9. Uit aller i H. P. DE G De gezongen vaartdienst z: hebben Maand: 's morgen* 9.01 de parochiekerl H. Laurentius, begrafenis te uur vanuit de het R.K. Ker Barbara te Alk Rozenkrana bid avonds 8 uur t Geen bezi Geen bloe dankbetui Diep getroffe vele blijken v leven na het van onze gel vader, behuwd- vader, de heer J. C. STAA betuigen wy on: dank. In het bij! Dr. Beukenhors Zusters van hei Ziekenhuis die g hebben gespaart ïyden te verzach Verder aan D en mijn jongste de troostvolle wi ons gesproken. Uit all: Wed. G. SI Btompetoren, Ju: Langs deze we mijn harteiyke allen, voor de ov de belangstelling, H. v. Holland bi: men uit Indones met heden ten c Alkmaar, Juni 1 W. DE J. S. Millstraa R.K, jongem. vr. huishoudi leeft. 3032 jaa Brieven onder bur. van dit bis RECLAt Slaapkam< 2-pers. Ie tafel en 2 Slaapkanif 2-pers. led kastje en Slaapkam< 2-pers. nachtkast; stoelen, Ol compleet Eiken Sla: bestaande ledikant, stoffeerde Old Flnisl staande i kast, nacl stoelen Stalen sli pers. ledll stoel Stalen tl pers. lec 2 stoelen Vertel niet alleen Uw vrienden dat (töwt mesjes zo prima zijn. Ook Uw leverancier wil het graag horen! dit is zonder gijn. Old Flnisl aanbieding LAAT. H

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6