De Koningin bezocht Zuid-Utrecht Amerika moet blijven helpen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN in in China? De slag bij Arnhem is niet door verraad van King Kong mislukt Valse radio berichten brachten Panama in rep en roer Belg lichtte ex-militairen op Zaterdag 10 Juni 1950 147e Jaargang No. 134 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 1E Luchtlanding was voor Duitsers een verrassing Hartelijke ontvangst allerwege Ontroerend moment in Benschop van Missouri Amerika erkent Oder- Neisse-grens niet Prins Charles zag zijn eerste parade GoednieuwsuitEngeland bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterd-m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. krak Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50- per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. 1 itant Tnep Sowjetrussische minister-presi dent Joseph Stalin bevindt zich op het ogenblik in China voor overleg met autoriteiten van het communistische China, aldus meldt kolonel Roland W. Estey, administrateur van het te Salem (Massachusetts) verschijnende blad „Evening News". Volgens kolonel Estey verliet Stalin 1 Juni Moskou, waar hij 10 Juni zal terugkeren. Aan het volk was meege deeld, dat hij van het Kremlin afwezig is voor „een welverdiende rust". Ver schillende hooggeplaatste Sowjetrussi sche functionarissen zouden met hem meegereisd zijn. Volgens kolonel Estey, die zijn zegsman niet noemt, kan men Uit de verkregen inlichtingen opmaken, dat als doel van deze reis beschouwd kan worden het geven van orders aan de communistische leiders van China en het vaststellen van een nieuwe reeks politieke maatregelen voor het door de communisten veroverde gebied van het Verre Oosten. MOSKOU ROEPT LIE a MEMORANDUM OM Radio-Moskou heeft tot in bijzonderhe den melding gemaakt van het vredes- memorandum en de begeleidende brief die eerder in de week door Trygve Lie bekend zijn gemaakt. De radio onthield zich van commentaar. Generaal Van Hilten weerlegt Britse fantasie UET HOOFD van de sectie Krijgsgeschiedenis van de Nederlandse Generale Staf, de generaal-majoor D. A. van Hilten, die van de slag bij Arnhem een grondige studie heeft gemaakt en ook de kwestie van mogelijk verraad heeft onderzocht, is tot de conclusie gekomen, dat verraad van een Nederlandse spion niet tot het mislukken van de operaties bij Arnhem heeft geleid. Het is volgens hem een legende, welke reeds lang een verdiende dood stierf in Nederland, doch nu plotseling weer opgedoken is in de Engelse pers door de nieuwe artikelen, volgens welke de spion Lindemans, bijgenaamd „King Kong" Arnhem zou heb ben verraden. verwachtte in September 1944 geen grote luchtoperaties. De Duitse veld maarschalk Model was van mening, dat de geallieerden er te zuinig op zouden zijn om de kostbare Airborne-troepen op het, in zijn ogen, secundaire front in Holland in te zetten. Hij verwachtte, dat, ze bestemd zouden worden voor het forceren van een rechtstreekse P In- overgang. Deze mening verkondigde Model o,a. in een gesprek met Rauter. Zou Rauter .iets van het verr.aad van Lindemans geweten hebben, dan zou hij zeker triomfantelijk gezegd hebben: „Unsere Abwehr wusste schon alles". TN EEN GESPREK met Giskes, hoofd van de Duitse contra spionnage in Nederland, verzekerde deze de gene raal, dat King Kong nimmer Arnhem met name heeft genoemd, waarschijn lijk niet omdat hij het gebied van de luchtaanval niet kende en het dus niet verraden Kon. Dat het II SS Pantzer- korps ten N.O. van Arnhem lag, vond zijn oorzaak in het feit, dat deze een heid in Frankrijk ernstige verliezen had geleden en reeds vóór 15 September 1944 was teruggenomen voor rust en reorganisatie. De Duitse legerleiding Truman pleit voor verhoging van import uit Europa Rede voor Universiteit Voor de bewoners van het zuidelijke deel van de provincie Utrecht is de dag van gisteren er een geweest, die zij niet licht zullen vergeten. Zjj hebben nl. de vreugde gesmaakt van een offlciëel bezoek van koningin Juliana aan hun woonplaatsen. Wat meer zegt: zjj hebben kunnen ervaren, met hoeveel op rechte belangstelling de koningin zich op de hoogte heeft trachten te stellen van hetgeen er in deze streken leeft. Dat was al dadelijk duidelijk in Ben schop, in de streek tussen IJsselstein en Schoonhoven, waar een bezoek werd gebracht aan twee families, die al hun zonen verloren in de strijd tegen de bezetters. Kaas voor de Koningin Tijdens Haar bezoek aan verschei dene gemeenten in de prooincie Utrecht, Vrijdagmiddag, kreeg H.M. Koningin Juliana in Ben schop, waar zij een krans legde bij hot verzetsmonument, van een deputatie vrouwen van de R.K. boerinnevereniging een kaas aan geboden. Tevens kreeg koningin Juliana een poef met het gemeente wapen (op de achtergrond)vóór de prinsessen. Vier zonen verloren vader Klever en moeder van Ieperen samen. H.M. ging dan ook het eerst naar de wonin gen van deze beide mensen, waar zij werd begroet met een eerbiedige stil te. Zij onderhield er zich enige tijd in een ernstig gesprek met de nabestaan den. Een treffend moment was het. toen H.M. haar bezoek besloot, met een krans te leggen aan de voet van het eenvoudige monument op het erf van de familie Klever, dat de herinne ring levendig houdt aan de dood van de jongemensen. Op weg naar het gemeentehuis van Benschop passeerde H. M. onder het gejuich der bevolking een fraaie ere bcog. Er werden bloemen en geschen ken aangeboden, de dorpsfanfare speel de en kort buiten de plaats stonden de schoolkinderen met vlaggetjes te zwaaien en te jubelen. In Vreeswijk stond de schooljeugd van alle gezindten opgesteld voor de christelijke school aan de Wilhelmina- laan. Alle kinderen waren in oranje gestoken. Nadat de koningin het hoofd van de christelijke school de hand had gedrukt, volgde 'n bezoek van ander half uur aan Wijk bij Duurstede. De gehele bevolking van het stadje was uitgelopen. Daverende toejuichingen werden vermengd met het gebeier dei klokken. Onder meer- bezocht de ko ningin hier een zestal gezinnen. Op 't stadhuis heeft Zij zich voorts enige tijd met burgemeester Kentie en enke le sociale werkers over problemen van deze streek onderhouden. Voorts werden nog Amerongen. Rhenen en Veenendaal bezocht, waar na de stoet via de Klomp naar Soest- dijk terugkeerde. LEIDS UNrVERSITEITSFONDS KREEG GESCHENK VAN EEN TON Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van het Leids Universiteits fonds werd hedenochtend in het groot auditorium van de Leidse Academie een plechtige bijeenkomst gehouden, tijdens welke dit fonds als jubileum geschenk een bedrag van 100.000 werd aangeboden, bijeengebracht door vrienden van de academie. Russische aanval was pure fantasie De bevolking van Panama is dezer dagen hevig geschrokken toen de plaatselijke radio haar gewone pro gramma onderbrak en het bericht uit zond, dat de Russen de demarcatielijn waren overschreden en met 100.000 man, gesteund door pantserwagens en vliegtuigen West-Duitsland hadden overweldigd. In werkelijkheid be rustte het bericht op een misplaatste grap van enige onbekenden, die zich toegang hadden verschaft tot de telex machine van de „International Air lines Company" op de vlieghaven Tocumen. De indringers vermeldden in nun eerste telexbericht, dat van 'n Ameri kaans nieuwsbureau uit Miami de boodschap was ontvangen, waarin me degedeeld werd, dat de Russen met een overmacht aan manschappen en materiaal een offensief tegen het Wes ten waren begonnen. Even later brach ten de onverlaten een tweede bericht als zou President Truman krachtdadige tegenstand hebben bevolen. Naar verluidt bereikten de valse, alarmerende berichten ook president Arnulfo, die op dat ogenblik in zijn zomerverblijf te Boquete met vacantie was. Hij zou zich reeds gereed hebben gemaakt om met een speciaal vlieg tuig terstond naar de hoofdstad terug te keren, toen een tegenspraak van het nieuwsbureau uit New York werd om geroepen. Het bureau was door zijn correspondent te Panama telegrafisch ingelicht en wist dadelijk de bevol king tot rust te brengen. De Verenigde Staten zullen alle maatregelen, die er toe kunnen bijdra gen, dat na 1952 het dollartekort van de Europese landen daalt, grondig moe ten bestuderen, heeft Truman gezegd in een rede, die hij voor de universi teit van Missouri heeft gehouden. Bo venal met de Europese export naar de Verenigde Staten worden bevorderd, o.m. door verlaging van de douaneta rieven. Voorwaarde hiervoor is, dat an dere landen zulks ook doen. Truman betoogde, dat het belang van Amerika bij een gezonde internationale economische toestand niet ophoudt met het einde van de Marshallhulp. Wan naar deze hulp ophoudt en er geen an dere maatregelen worden getroffen, zullen de Europese landen komen te staan voor een plotselinge daling van hun levensstandaard. Hun verdediging tegen het communisme zou worden ver zwakt en de communisten zouden de macht in handen kunnen nemen. Natuurlijk willen wij onze financiële hulp aan het buitenland niet langer voortzetten dan nodig is, zo verklaarde Truman nog, en daarom moeten wij op Misselijk misbruik van vertrouwen Verschillende dagbladen stellen ge repatrieerde militairen in de gelegen heid een gratis advertentie te plaatsen om zodoende een betrekking te krij gen. Ook een Rotterdammer, de 25- jarige J. T. maakte hiervan gebruik en weldra kreeg hij bezoek van een man, die vertelde hoofdvertegenwoordiger van een Belgische textielfirma te zijn. Hij had vertegenwoordigers nodig, die op hun beurt weer met agenten moes ten werken. Borgstelling was vereist J. T. stortte 300 en begon te werken waarbij hij f 100 kosten maakte. De ex-militair twijfelde echter aan 's mans eerlijkheid en ging naar de politie, die de hoofdvertegenwoordiger in Breda arresteerde. Het was de 67- jarige huisbewaarder A. W. B. L. uit Mortsel (Belgie). Van het geld bleek niets over te zijn. Het is de politie be kend, dat ook een ex-militair in Nu- mansdorp „zaken" met de man heeft gedaan. Deze had hem 1300.zijn spaargeld, ter hand gesteld. Het ver moeden bestaat, dat nog meer mensen het slachtoffêr van deze man zijn ge worden. DINSDAG AANVANG AARDBEIEN- CAMPAGNE TE BEVERWIJK De eerste speciale veilingen van aardbeien zullen Dinsdag te Beverwijk worden gehouden. Gisteren was de aanvoer van aardbeien op de groente veilingen reeds buitengewoon groot Er kwamen ruim 12.000 sloffen „onder de klok", ongeacht de duizenden doos jes met vruchten. De prijs liep terug van f 3— tot f 2.— per slof. Weerbericht Verwachting, geledeig tot Zondag avond: Nu en dan overedrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen, plaatselijk iets hogere middagtemperaturen. ZONDAG: Zon op 4.20, onder 20.59 Maan op 2.02, onder 17.02. MAAN DAG: Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 2.14, onder 18.15. yfolgende week Zondewordt op de Kwakkenberg bij Nijmegen een zeepkistenrace gehouden, de zoveelste in ons land. De race-rage is uit Ame rika naar ons land overgewaaid en waarachtig, er zit wat in. Zoveel zelfs, dat de Nijmeegse politie als organisa trice van deze Zondagse rit gaat op treden En daarbij heeft ze een drie ledig doel: bevordering van de sporti viteit, aanmoediging van de huisvlijt en verbeter .ng van de verhouding tus sen de politie en de rijpere jeugd Ik llllllllllllllillllillllllll!lllllll!lll!!lllliniillli!lllllllilllillHI|lli:ill!lll|fll!!ll'!l'li,,!|l!l!li|||fllllllllllll door de diertjes naar binnen waren gekropen. De bedstee moet worden ge sloopt. De Gereformeerde kerk te Vlissingen is luchtdicht afgesloten. Bij Tn Kamperveen verliet een bijenkonin- herstel van de oorlogsschade aan 1 gin de korf om te gaan zwermen. In deze kerk is oud hout gebruikt, waar de woning van de wegwerker Van der de houtworm blijkt te zitten. Nu Woude vond zij een gat in de muur, worden de wurmen op leven en dood kroop er door, en - als er één bij door bestreden met blauwzuur (tachtig bus- het gat is, volgt de rest vanzelf - sen vol en tien dagen lang). Dat is vol- daar kwam de bijenzwerm terecht on- doende om 1.700.000 mensen te vergas- der de bedstee van de bewoner. En nu sen- ziet de wegwerker toch geen kans, om vind dat een aardige gedachte van die de bijen weg te werken. Zelfs een im- QP naar het Verre Oosten! Een de toekomst bedacht zijn en de wijzi gingen voorzien, die een hoog handels- peil kunnen waarborgen en de kapitaals beleggingen in alle landen gemakke lijker maken, terwijl onze programma's voor economische hulp beperkt worden De president legde andermaal de nadruk op het nut van de hulp aan economisch achterlijke gebieden; daar door, zo betoogde hij, zullen nieuwe afzetgebieden worden geschapen. De Verenigde Staten hebben formeel meegedeeld dat zij de overeenkomst tussen Oost-Duitsland en Polen, waar door de bestaande Duitse Oostgrens als permanent aanvaard wordt, niet erkennen. Mc Dermott, de woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, verklaarde, dat het communistische bestuur van Oost- Duitsland „geen werkelijk democrati sche grondslag heeft en geenszins kan 'spreken uit naam van het Duitse volk". De Westduitse regering zal de Oder- Neissegrens, waarover dezer dagen een overeenkomst tussen Polen en Oost- Duitsland is gesloten, niet erkennen Zij ontzegt de Oostduitse regering het recht, om uit naam van heel het Duit se volk te spreken en is van oordeel, dat deze kwestie in het vredesverdrag voor geheel Duitsland moet worden geregeld. Volkomen verrast. QENERAAL Van Hilten noemt verder nog drie redenen, waarom de Duitsers door de luchtlanding bij Arnhem vol komen verrast werden. Indien de aan val bekend zou zijn geweest, zou Model nooit op 15 September 1944 zijn hoofd kwartier in Oosterbeek hebben opgesla gen, waardoor hij twee dagen later midden tussen de gelande parachutisten kwam te zitten en overijld naar Ter- borg moest vluchten. Christiansen zat op 17 September in Crailo te dineren, toen de Engelse luchtvloot overvloog en moest zich naar zijn commandopost in de grote bunker te Hilversum spoe den om alarm te maken. Generaal Reinhard, commandam van het Duitse 88ste legercorps keerde op 17 Septem ber tegen de middag terug van een be zoek aan zijn troepen in het gebied ReuselEersel. Op de weg van Win- telre naar Oirschot moest hij dekking zoeken voor de vliegtuigen. Hij verliet zijn auto en nam op de duozitting van de hem vergezellende motorrijder plaats en reed vervolgens met grote snelheid naar zijn commandopost te Moergestel om aldaar de eerste maat regelen te treffen. Uit de conclusies van Generaal Van Hiltgn gebaseerd op authentieke gege vens blijkt, dat de zware verliezen der Engelse en Poolse Airborne-troepen in de Slag bq Arnhem niet kunnen en mogen worden toegeschreven aan ver raad van Nederlandse zijde. Bao Dai neemt maatregelen voor orde en veiligheid Bao Dai, het staatshoofd van Viet nam, heeft gedurende zes maanden machtiging verkregen, om alle maat regelen te treffen, die noodzakelijk zijn voor de verzekering van orde en veiligheid. Er zijn speciale wetten af gekondigd, krachtens welke bijzondere rechtbanken zijn ingesteld en de dood straf wordt gesteld op aanslagen tegen personen en bezittingen. Nijmeegse politiemannen. Er is een nieuw woord ontstaan: bromfiets. Een bromfiets is een rijwiel met een hulp motor. Een makkelijke naam, vrienden, omdat je nu geen merk behoeft te noe men en dus geen ruzie kunt krijgen met een fabrikant, wiens merk toeval lig niet in de krant staat Want zulke dingen gebeuren, heus! Maar goed. bromfietsen dus. En nu zullen uit tien Nederlandse ste Jen duizend bromfiet sen een rallyt naar Schiphol houden. Ze maken met z'n duizenden een >*ondri' over het platform - de winnaars mo gen de luch' in Maar n t za. nog moe ten blijken, of de duizend maal half pk van de bromfietsen het kunnen win nen van de 10.000 pk van een Constel lation. ker zag geen gat, behalve dat waar- Dc wil óók een zeepkist! Chinees, die in een winkel ergens op Malakka een handgranaat wierp, is daarbij zelf om het leven gekomen. Vijf en twintig burgers werden gewond. In de gevangenis van Patiala (Pend- sjaab) is een opstand uitgebroken, toen de inspecteur-generaal de gebouwen bezocht. Het Britse eskader in het Verre Oosten zal tezamen met de vloot van India en de R.A.F bij Malakka vlootoefeningen houden. En tot slot rog even terug naar het goede oude werelddeel: De 13-jarige Belg Pascal ickx, dat u eenvoudiger X kunt schrijven I want dat klinkt tóch precies eender, die X dus. heeft zijn vliegbrevet ge haald. Maar hij moet nog vijf jaar wachten, vóór hij zijn eerste solovlucht kan maken. Van een muur van Clarence House af, bewonderde prins Charles de schitterende kleurrijke parade Trouping the Colour", die ter ge legenheid van zijn grootvaders verjaardag in Londen werd ge houden. Vijftienhonderd man van de Ichotse Garde, de Goldstream, de grenadiers, de Garde van Wales en de Ierse Garde trokken op de muziek van hun verenigde band in ceremonieel tenue met de warme berenmutsen op, voorbij de Koning. Hei plan Schuman De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Vrijdag avond op een persconferentie verteld, dat hij tot zijn genoegen kon meedelen Donderdag goed nieuws van Engelse zijde te hebben ontvangen wat het plan tot samensmelting van de Euro pese kolen- en staalindustrie aangaat, aldus bericht het Franse persbureau AFP.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1