Paarden paradeerden voor de jury Wil SM ANN ZERGIETERIJ Premiekeuring op hei Sportpark leed onder hei prachtige weer Belangstelling voor de paardenfokkerij lenomen afg< door Ir W. van Oyen Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Koedijk West-Graftdljk Heer-Hugowaard Langendi'jk Bergens schilders exposeren Het 1000-jarig bestaan der Abdij van Egmond Egmond a.d. Hoef aan Zee Egmond Oude Niedorp De heer Kalb benoemd tot Burgemeester Noord-Scharwoude VAN MARSDIEP TOT IJ DINSDAG IS JUNI 1950 ss onder water, Kik- oot - Davis apparaten, De jonge Michiel aan ova Zembla, Robinson Viking en Zeekastelen, „Oudt-Rotterdam", Carnaval op Cuba. estijn. Tot 1 Juli: v van 1900 tot nü. ENTREE: 1.50 tot 0.60. graslin- een laken in een kwal., per 95 een morgen O» ken TOILET eparfum., p. A 99 een morgen"* SES, ge- ïgevoerd, m. enblad, A 49 en elastiek okecht, op- mtr. stukje, a 35 re n E STUKKEN ïZEEP, f| 89 gen lOKDEN, als ractie, alleen I 45 stuks voor I SCHOTELS, crème, alleen A 65 i stuks voor** 134. Telefoon 4672 - 4845. kwerk - Gelegeerd gietijzer. SLECHTS 4 DAGEN! De afdeling Noord-Holland der Vereniging tot bevordering van de landbouwtuigpaard- fokkerij in Nederland organiseerde dezer dagen op het Sportpark te Alkmaar de jaarlijkse pre- miekeuring. De weersomstandigheden waren teer gunstig, waardoor vele boeren te druk met hooien waren om van hun belangstelling blijk te geven. Enkele paarden ontbraken op het appèl. Er is een kern goede tot beste paarden ge toond. Zeer zeker is er in de kwaliteit van de paardenstapel in deze omgeving vooruitgang to bespeuren. Ernstige paardenfokkers kunnen dergelijke hoogtijdagen in de fokkerij niet mis- ien. Zij dienen zich regelmatig over de stand der fokkerij te oriënteren en de fokresultaten der gëbruikshengsten na te gaan, om de keus te bepalen door welke hengst zij htm merries het beste kunnen laten dekken. Als er niet onbelangrijke directe financiële voordelen aan de paardenfokkerij vastzitten, dan laat de belangstelling voor deze fokkerij niets te wensen over. De belangstelling voor de paardenfokkerij is echter sterk afgenomen. Men kan dit jammer vinden, doch een boerderij moet in de eerste plaats als een economisch bedrijf bekeken worden en de belangstelling gaat, geleid door het economisch motief, «erste instantie uit naar datgene, wat meeste kans geeft op financieel voordeel. de illlllllllllllllll! IIIHM Pllll Zolang wij niet in de gelegenheid zijn regel matig vrij belangrijke aantallen paarden te exporteren, zal in normale tijdsomstandigheden de paardenfokkerij geen grote vlucht nemen, daar we dan spoedig met een overschot aan paarden, niet voor slachtdoeleinden bestemd, «itten. Ons land mag zich gelukkig prijzen, dat we ondanks conjunctuur-schommelingen en tegenslagen een groep echte paardenfokkers bezitten, die et tegen dele een levenswerk van maken. Deze mannen van de daad houden niet alleen het ras in stand, maar zij gaan con stant met de verbetering daarvan door. Van hun fokmateriaal profiteert de gemeenschap. In volgorde van de gekeurde rubrieken geef ik hieronder een algemene indruk met de uit slag der keuringen. Hengstveulens. 12 aangiften, waarvan een paar niet waren opgekomen. Ik vind het nau welijks verantwoord, zulke jong'e dieren aan de hand van een momentopname naar kwali teit te rangschikken. Het is een wissel op de toekomst, waarvan we niet weten of zij wel gehonoreerd zal worden. Het was een groep aardige veulens, zonder uitblinkèrs. Achtereenvolgens werden premie- vaardig bevonden een jonge Marnix (m. Hine) van A. Kuiper te Heerhugowaard, goed soort met een aanmerking op het voorbeen. Drie veulens van K. v. Wittenstein, resp. van G. Franzen te Bergen, Jb. de Goede te Purmer en H. Mulder te Groet. Een-jarige hengsten. 2 stuks. Aan de jónge Burchtheer (m. Bryolita) van C. Blankendaal te Bergen werd een 3de premie toegekend. Een hengst met goede allures, niet te correct in voorbeen en croupe. Merrieveulens. 13 stuks. Een goede groep veulens met een uitgesproken kopnummer van goede verhoudingen en goede bewegingen. Een eerste premie werd toegekend aan Othella (v. K.v.W.) van Jb. de Goede, Pur mer, Otella (v. Jothan) van C. G. Schoo, Vel sen, Obera (v. Marnix) van A. Pijper, Hens- bioek. Premiewaardig werden bevonden de veulens Van G. Duyvis, Wijde Wormer; Gebr. Tijssen, Oterleek; N. J. Blauw, Heerhugowaard; Jb. Helder, Egmond aan den Hoef; Jb. Kramer, Koedijk; G. M. Tromp, Beemster; resp. van de vaders K. van Wittenstein, Burchtheer, Rad boud, Burchtheer, K. v. Wittenstein en Burclit- heer. 4- t.m. 7-jarige merries met veulen, Geld. type. 13 stuks. Groep met veel verscheiden heid in type en een best paard van Gelderse smaak aan de kop. Een eerste premie werd toegekend aan Isolde j (v. Burchtheer) van C. G. Schoo te Velsen. Een tweede premie kregen Helberta (v. Ot. I V- W.) van G. Duyvis te Wijde Wormer en Hilgonda (v. Ugoldman) van G. Franzen te Bergen. Een derde premie verwierven Ibera (v. Ledazoon) van M. Kaptein, Egmond aan den Hoef; Hazierma, (v. Donau) van H. Mul der te Groet en Krinia (v. Dambo) van P. Groot te Enge Wormer. De merrie van H. Mulder had ik hoger geplaatst, hoewel zij, wat haar type betreft, niet in overeenstemming met de Gelderse smaak is. Het fundament van de paardenfokerij ligt m. i. voor het belangrijkste deel bij de ge bruikswaarde als landbouwpaard en in dat op zicht prefereerde ik deze merrie. In de overeenkomstige rubriek van het Gro ningse type was slechts één merrie aangege ven, n.l. Gozelien (v. Serfon) van N. J. Blauw te Heerhugowaard. Dit is een best goedsoortig paard, met nog iets weinig soepele bewegingen. Zij kreeg een eerste premie. 4- t.m. 7~jarige stermerries met veulen, Geld. type. Twee beste merries. Keli- neke (v. Caesar) van G. Franzen te Ber gen kreeg door haar hardheid en sierlij ke lijnen een le premie met reisgeld voor het kroonpraedicaat te Hoofddorp. Kitty (v. Burchtheer) van Jb. de Goede, Pur mer, verwierf een 2e premie. Zij is wat meer gezonken, doch heeft niet zulke strakke lijnen en wat weinig schoft. Van het Gron. type waren eveneens twee stermerries aanwezig. Jobine (v. Michiel) van A. Pijper, Hensbroek, kreeg een 2e premie en Ideleene (v. Rulinus) van P. Zwakman te Bergen een 3e premie. De eerste is een mooi type met een paar kleine bemerkingen, de tweede komt in type te kort, met slijtage aan het achter been. 4- t.m. 7"jarige kroonmerries v. h. Gron. type. Hine (v. Michiel) van A. Kuiper te Heerhugowaard, een 2e premie als sier" lijke zeer typische merrie met soepele be wegingen. De beste gave merrie Heclaria (v. Reinsohn) van Gebr. Tijssen te Oter leek, werd ter opluistering voorgebracht. l'jarige merries. 18 stuks, een beste rubriek van goede uniformiteit. Van het Gron. type kregen vier een le premie, n.l. Matinka (v. Marnix) van C. Kuiper te Heerhugowaard, een uitgesproken bes te jaarling; Narlea (v. Hendo) van Gebr. Tenzen, Nieuw Vennep; Naginda (v. Mar nix) van C. Kuiper, Heerhugowaard; Nu- bina (v. Marnix) van A. Pijper te Hens broek. Drie een 3e premie, t.w. Nublina (v. Herman) van Gebr. Tenzen, Nieuw Ven nep; Nicolina (v. Honorius) van P. Koo- men te Berkhout en Nomora (v. Marnix) van W. Baltus te Alkmaar. Van het Geld. type werden twee le premies toegekend, n.l. aan Nulda (v. Marnix) van wed. G. Schermerhorn, Stompetoren best paard en Notinka (v. Burchtheer) van R. Duyn, Bakkum, correct, hard, doch wat eenvoudig van type. Een 3e premie werd toegekend aan Nan- da (v. Amburg) van J. Pauw, Beemster. 2~jarige merries. Een tiental. Meta (v. Burchtheer) van M. Kaptein, Egm. a. d. Hoef, kreeg als goedsoortig paard een 2e premie Gron. type. De rubriek Geld. type was van gewo ne kwaliteit. Aan Miranda (v. Felix) van J. Helder, Egmondermeer en Morina (v. Hertog v. Gelre) van C. Kout te Heer hugowaard werd een 2e premie toege kend. Het eerstgenoemde paard is het meest correct, no. twee is in voorkomen meer verschijning, doch heeft een matig solide achterbeen. Een 3e premie werd toegekend aan Mery (v. Baronet) van J. Pauw te Beems ter. Maronetta (v. Baronet) van Jb. Bie- rens, W.-Graftdijk, Mennie (v. Amburg) van A. Bommer, Egmond Binnen, Motinka (v. Burchtheer) van Jb. Welboren Jz., Castricum. 3-jarige merries. 21 stuks. Gronings type van matige kwaliteit. Een tweede premie aan Lamana (v. Burchtheer) van P. Bouwens te Beets, wat eenvoudig in de achterhand. Een derde premie kreg'en Leonora (v. Overste) van A. R. Rutte te Santpoort en Lassonna (v. Felix) van C. Roele te Purmer, niet te typisch doch wel het meest correct gebouwde paard. Gelders type. Gemiddeld van zodanige beste kwaliteit, dat het moeilijk was het koppaard aan te wijzen. Vier eerste premies, resp. aan Lona (v. Anton) van C. A. Rotteveel te Oter leek, een beste edele vos, nog iets groot, met wat platte hoeven. Lumanda II (v. Fantast) van J. Bierens, West-Graftdijk, een zeer ty pische iets lange merrie, Lortuna (v. Felix) van C. Blankendaal, Bergen en Lupona (v. Hertog v. Gelre) van Jac. Helder, Egmonder meer. Een tweede premie aan Lionora (v. Burchtheer) van W. Baltus te Alkmaar. Een derde premie aan Lora (v. Gustaaf) van C. Roele te Purmer. Van de hengst K. van Wittè^istein zijn nog maar veulens aanwezig, waarop we geen voor spellingen durven wagen. Van de hengst Marnix waren er veulens en jaarlingen. Voor zover we op jaarlingen, wat de fokprestaties betreft, durven afgaan, lijkt de nafok goed. Hij geeft in zijn nakomelin gen een goed soort gebruikspaard, dat daar naast sierlijk is in hoofd, hals en een goede schoft heeft. Wellicht dat men graag wat meer verheven gang zag. Voor een landbouw paard zijn deze verheven gangen niet gewenst. Men laat zich hierbij wellicht enigszins leiden door de vraag naar rijpaarden. Het fundament van de paardenfokkerij is de bruikbaarheid op het landbouwbedrijf. Promotiewedstrijd Onder grote belangstelling had Zondagavond deze voetbalwedstrijd plaats. Na vier minuten spelen, werkte door een misverstand een Schoorlse speler de bal in eigen doel, zodat Koedijk spoedig de leiding nam met 1—0. Het was een steeds gelijk opgaand spel, waarin maar weinig mooie spelmomenten voorkwamen, Van heide zijden kregen wij de indruk dat de ze nuwen de spelers parten speelden. De rust ging in met 1—0. Daarna kwam Schoorl wat meer in con ditie en werd het herhaaldelijk gevaarlijk voor het K.-doel, doch de keeper wist het schoon te houden en nu kwam ook Koedijk wat meer los en wist de linkervleugel zijn weg naar het doel te bereiken. De linksbuiten plaatste het leer in de touwen, 2—0. Toen kregen we' toch wel aardige spelmomenten. Een mooie aonval van Schoorl met een keihard schot hracht de stand op 2—1, Een penalty voor het Schoorlse doel, door Jaap goed genomen, werd door de Schoorlse doelman prima weg geslagen. Het was wel een sportieve, maar geen mooie wedstrijd. De scheidsrechter leidde de wedstrijd zeer correct. Het einde was een K.-overwinning met 2—1. De laatste militairen terug Vrijdag is met de „Waterman" onze P'-aatsgenoot P. J. Schouten behouden en in goede gezondheid in zijn ouder lijke woning, na een afwezigheid van bijna 21jaar teruggekeerd. Het is wat Koedijk Kanaaldijk betreft de laatste jongen welke nog afwezig was. Van vele huizen wapperde dan ook de driekleur als bewijs van welkomst groet. Een erepoort versierde de ouderlijke woning en in de kamer ston- n Ve'e bloemen. Vader Schouten zei: "Nou je mag nu veertien dagen je ge mak houden om at bij te komen van de reis en wat familiebezoek af te leg gen en dan.aan de arbeid. De hooi- ijd staat voor de deur en er is werk in overvloed.". Pim, Pam en Pom hebben elk een ther- geen koorts. Verslager, kijken de drie mometer gekregen van de zuster om te broertjes elkaar aan Ze hebben helemaal zien of zij soms koorts hebben. „Kijk, als geen koorts en straks stuurt de zuster hen we koorts hebben, dan zijn we erg ziek. misschien naar huis. „Wacht, ik weet En als we erg ziek zijn, dan sturen ze wat", roept Pim eensklaps. Laten we on- ons niet weg", zegt Pim nadenkend. „Ik ze thermometer tegen de warmwaterzak zal eens even kijkenEn Pim pakt houden, die aan onze voeten ligt. Dan de thermometer uit zijn mond. „Nee.... stijgt de temperatuur en denkt de zuster ik heb helemaal geen koorts, de thermo- dat we koorts hebben enhoeven we meter staat op 37", roept hij teleurgesteld, niet uit het ziekenhuis." Enhij pro- „Jullie?" Nee, Pom en Pam hebben ook beert het meteen! Vislust opende het seizoen Zondagmorgen 11 Juni om half zes trokken de leden van de Graftdijker visclub „Vislust" er op uit voor de eerste wedstrijd in dit seizoen. Men ging ditmaal niet ver van huis, want achter West aan de overkant van het Noordhollands Kanaal gingen de hen gels in het water. Er werd over het algemeen goed gevangen, al liet de bovenmaatse baars lang op zich wach ten. Toen men zich na vijf halve uren naar het café van de heer J. Schoon begaf waren er in totaal acht boven maatse baarsen gevangen en honderd ondermaatse, terwijl er twintig stuks van andere soorten boven water waren gehaald. Na de puntenteling was de uitslag als volgt: 1. J. Kos 57 p., hengels; 2. J. v. Marle 46 p., kop en schotels; 3. P. Sterk 45 p., laarzen; 4. C. Heinis 41 p., borden; 5. H. Wit 40 p., bewaaremmer; 6. P. Spaan 36 p., lepeltjes; 7. v. Dok 31 p., weegschaal; 8. B. Velthuis 31 p., room- stel. De heer van Dok kreeg nog een troostprijs voor het laatste visje en de heer K. Tenty voor de grootste baars. De bovenmaatse baars ging ter versteviging van de kas vijfmaal in andere handen over en belandde ten slotte bij de heer P. Spaan. Naar het VARA-familiefeest De afdelingen Oost- en West-Graf tdijk, Graft en Groot-Schermer van de VARA hebben Zondag gezamenlijk een bezoek gebracht aan het VARA-familiefeest in Hilversum. De tocht begon met pech Kort na Graf tdijk kwam er al een kink in de kabel. Men was genoodzaakt de bus door een vrachtauto naar Purmerend te laten slepen. Daar werd alles grondig nagezien en zo kon men om half elf vertrekken. Nog juist voor het begin van het hoofd programma bereikte men het sportpark in Hilversum. Van het programma, dat daar is gegeven, werd zeer genoten Om tien uur 's avonds waren de Graftdij kers weer thuis. NOORDERMARKTBOND, 13 Juni. 14-000 kg. vroege aardappelen 23.80- 27.50, drielingen 17—23.50, kleine 13.60 —18.50. WCW speelde uitstekende partij tegen Hugo-Boys (6-3) Onder de zeer goede leiding van scheidsrechter Lutjeharms is Zondag avond de wedstrijd WGW—Hugo-Boys ge speeld. Reeds dadelijk bleek, dat beide partijen van plan waren hard voor de overwinning te strijden. Nog geen twee minuten was er gespeeld, toen de rech'ts- buien van H.B. een goede voorzet plaat ste, welke door de midvoor in een doel punt werd omgezet. Daarna verplaatste zich>*het spel naar de H.B.-helft; de en thousiast spelende Hugomannen bleken niet opgewassen tegen de technisch be tere WGW-ers. Tot drie maal toe kreeg keeper Pancras het nakijken. Met 3—1 kwam de rust. Na de thee moest WGW zich enige tijd in de verdediging terugtrekken, doordat de Hugo-Boys alles op alles zetten, om een nederlaag te ontgaan. Doordat twee maal de bal tegen de lat werd geschoten gingen even zovele kansen verloren. Kee per Bouwman had de handen vol, maar kweet zich uitstekend van zijn taak. Na een kwartier werd het doorzetten van H.B. met een doelpunt beloond (3—2). De vreugde was echter van korte duur; twee minuten later was de stand 4—2. Ramler kreeg kort daarop voor de derde maal een kans, die hij uitstekend benutte (5—2) De Hugo-Boys lieten echter de moed niet zakken. Zij blevey doorvechten en zowaar slaagden zij er in, hun derde doelpunt te scoren. Twaalf minuten voor het einde maakte Van Wees het zesde doelpunt voor WGW en met de stand 63 kwam het" einde. Woensdag uitvaart vlieger Van Kleef In verband met het vinden van het stoffelijk overschot van de vlieger-offi cier Jac. van Kleef, omgekomen bij het ongeluk met de twee Fireflies op 1 Juni voor Scheveningen, heeft het opdragen van de aangekondigde Re quiem-mis hedenmorgen niet plapts ge had. De plechtige uitvaart is thans vast gesteld op Woensdagmorgen half tien in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te Noordscharwoude. Kamstra en Clara Colnot bij K.C.B. De Bergense schilders hebben thans weer in het openbaar bezit genomen van de diverse tentoonstellingszalen. Bij M. Hopman is een collectie schil derijen uit eigen bezit te zien, bij P. Hopman exposeert Karei Colnot zijn met verve gedane realistische land schappen, en bij het Huis met de Pila ren heeft Jac. Koeman onderdak ge vonden, waar hij dan schilderijen, aqua rellen en etsen laat zien, getuigend van zijn prachtig vakmanschap. Het Kunste naarscentrum heeft inmiddels de tach tig-jarige Foeke Kamstra en de jonge tekenaresse Clara Colnot in de kunst zaal aan de Karei de Grotelaan geno digd. Van Kamstra hangen er vele doeken uit alle perioden van zijn schildersloop baan, stillevens, bloemstukken, por tretten en kerkinterieurs, ook een enkel landschap. Het is een overzichtsten toonstelling. Het best is Kamstra onge twijfeld in zijn kerkinterieurs. De go tiek schijnt voor hem in haar spitsbo gen aantrekkelijk te zijn, door de strak ke constructie als vanzelf het composi torisch evenwicht te geven, terwijl de toon van licht en schaduw (zo kenmer kend voor het licht door glas-in-lood- ramen) hem inspireerde tot zijn gevoe lige schildering. Van zijn portretten is zeker Kniertje het sterkst. De bloem stukken laten zien hoe met liefde ge werkt is. En zo is het eigenlijk met Kamstra: hij werkt met liefde. Clara Colnot laat al dan niet gewas sen tekeningen zien, meest van paar den of koeien met wat bomen. Wat haar aan technische vaardigheid ontbreekt wordt vergoed door een oprechte naïe- veteit, waardoor uit haar werk iets spreekt van een kinderlijke wereld, van een groot-ogige wereld zou ik willen zeggen, blank van onschuld. v. d. W. Rijkssubsidieregeling voor Volkshogeschoolwerk in voorbereiding Gedeputeerde Staten van Zuid-Hólland hebben indertijd toegezegd om, naar aan leiding van een subsidie-aanvraag van de stichting eerste volkshogeschool in Zuid- Holland „Olaertsduyn" te Rockanje, een algemene subsidieregeling te overwegen en een onderzoek in deze materie in te stellen. Zij delen thans mede, dat zij ten aanzien van het financieren van het volkshogeschoolwerk in overleg zijn ge treden met het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, waar een al gemene rijkssubsidieregeling in voorbe reiding bleek te zijn. Het ligt in de be doeling deze regeling met ingang van 1950 toe te passen. Ged. Staten vestigen er in dit verband de aandacht op, dat in de rijksbegroting voor het lopende jaar niet meer gesproken wordt van subsi diëring van volkshogescholen, doch van centra voor volksontwikkeling in inter- naatsverband. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Albert, zv J. P. Beentjes en E. P. Ruyter, Loudelsweg 59; Anna Maria, dv W. Roobeek en P. J. Hendrix, Stroomerlaan 12s; Johannes Hendrik, zv J. H. Licht en A. Everaard, Karei de Grootelaan 28. Ondertrouwd: P. Fr. Krijgsman oud 23 jaar te Alkmaar en E. M. See- wald, oud 21 jaar, te Bergen N.H.; J. F. Jostmeijer oud 35 jaar, en C. M. Witte oud 25 jaar. Gehuwd: A. G. Boots en J. G. Houtenbos. GOEDE POLDERWEGEN VAN ALGEMEEN BELANG! Het is ongetwijfeld een loffelijk stre ven van het bestuur van „De Vereni ging van Polders en Oningepolderde Landen onder Bergen" om de polder wegen in góede staat te brengen. Hiermee wordt het algemeen belang ten zeerste gediend. De gemeente raad van Bergen zag dit ook in en verleende in zijn vergadering van 6 dezer een bijdrage van f 3000 in de herstelkosten van het weggedeelte Voert vanaf de Voerterdam tot aan de Herenweg. De burgemeester sprak er bij die gelegenheid zijn waadering over uit dat, het bestuur van ditwaterschap, waarbij het onderhoud berust van de polderwegen, die het eigendom van de gemeente zijn, onder voorzitter schap van de heer J. A. Ranzijn, alles in het werk stelt om de wegen van een behoorlijk wegdek te voorzien. Dit is reeds het geval met de Oudburger- weg, een gedeelte van de Oosterdijk, de Schapenlaan en de Verlengde Scha penlaan, de Klaassen- en Evendijk en het eerste gedeelte van de Voert tot aan de Voerterdam. Meerdere wegen staan nog op het programma om te worden hersteld en geteerd, o.a. de Kerkedijk Baakmeerdijk vanaf de Oudburgerweg tot aan de bocht bij de vuilnisbelt, de Natteweg vanaf de Weg naar Zanegeest tot aan de Ker kedijk en de Westerweg. Vooral de laatste weg verkeert wel in slechte staat. Dat de herstelkosten en het onder houd een groot bedrag vragen, moge wel hieruit blijken, dat daarvoor in 1948 werd uitgegeven f 33881,92, in het volgende jaar f 5061,23, terwijl de kosten voor dit jaar zijn begroot op f lfiOOO. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST De heer P. J. Passenier, sedert 1 Mei 1947 directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, gaat 1 Juli a.s. Bergen verlaten wegens benoe ming tot directeur van het PT.T.- kantoor te Doorn, WARMENHUIZEN: 13 Juni: 3000 kg. aardapp.: gewone 23.60—26.40. grove 23.90, drielingen 20—22,20; kriel 15.60— 17.10. Op 25 Juni wordt alhier het 1000- jarig bestaan gevierd van de Regale Abdij van Egmond, een feit op zich zelf reeds voldoende om het luister rijk te'vieren. De grote historische be langrijkheid hiervan inziende heeft Rome de in 1935 gebouwde Priory thans reeds tot Abdij willen verheffen. Onlangs is Dom Paulus Andriessen tot 38e Abt van Egmond gekozen. Zijn wijding en inhuldiging vallen nu sa men met de jubileumviering. Zaterdagmorgen, 24 Juni a.s., zal de nieuw-gekozene door mgr. Huijbers in de kathedrale kerk van Haarlem tot Abt worden gewijd, in tegenwoor digheid van vele hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, waaronder, naar verwachting, een vertegenwoor diger van H.M. de Koningin, de Com missaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland of diens vertegenwoor diger. Voorts zijne Eminentie Kardi naal de Jong, tien Benedictijner abten uit Engeland, Frankrijk, Spanje en Lu xemburg, enige abten der Norbertij nen en Trappisten, vele provinciale oversten van nagenoeg alle bekende orden, de R.K. Ministers, vele leden der KVP van de Eerste en Tweede Kamer, de burgemeester van Haar lem enz. 's Middags zal Dom Andriessen zijn eerste pontificale vespers doen. De andere morgen te kwart over tien zal de nieuwe abt in tegenwoordighei 1 van bovengenoemde autoriteiten, w.o. alle abten in vol ornaat, zijn eerste pontificale H. Mis opdragen op de Adelbertusakker, ten Westen van het dorpje gelegen. De predikatie zal wor den gehouden door mgr. Van de Burg, deken van Amsterdam. 's Middags 3 uur vindt te Egmond aan den Hoef de officiële ontvangst door de plaatselijke wereldlijke auto riteiten plaats. Op een ere-tribune voor het gemeentehuis gezeten, zal de 38e abt door de burgemeester, namens alle ingezetenen van Egmond-Binnen wor den toegesproken. Aan de ontvangst verlenen voorts Lamoraal van Egmond en de schoolkinderen hun medewer king, waarvan laatsgenoemden het ..Wilt heden nu treden" zullen zingen. Na rondrit door den Hoef volgen ont vangst en rondrit door Egmond-Bin nen, waar in de te formeren stoet o.m, mede zullen optrekken drie herauten, die om beurten luide voorlezing zullen doen van twee oorkonden en een breve. De regeling en uitvoering van deze feestelijkheden vragen veel geld en voorbereiding. Daartoe zijn vele comité's in het le ven geroepen, waaronder een ere- comité, tevens comité van ontvangst. Voorts een feestcommité, dat weer is onderverdeeld in een uitvoerend co mité, een sub-commissie voor de in zameling van gelden, welke inmiddels heeft plaats gehad en ruim f 1000. heeft opgebracht. Vervolgens nog een sub-commissie voor de ruiterij, en een voor de versieringen van straten en pleinen en ten slotte nog een rege lingscommissie. Hoewel velen uit den lande deze feestelijkheden zullen bij wonen kan men op de Adelbertusakker toch zoveel plaats reserveren, dat na genoeg alle ingezetenen deze plech tigheid zullen kunnen bijwonen. Afloop aanbesteding Vrijdagmorgen is te Egmond-Binnen openbaar aanbesteed de uitbreiding met 2 lokalen van de R.K. school voor L.O. te Egmond-Binnen. De inschrij ving luidt als volgt: Th. Vertelman te Wervershoof 32240.W. A. Vertelman te Zwaagdijk ƒ32200.—; G Kuijpers te De Weere 32100.—; Fa. De Haan Reek te Heiloo ƒ31950.—; Gebr. Kui per te Heiloo ƒ30950.N. Borst te Spierdijk ƒ30810.—; N. V. Kuin te Opmeer ƒ29166.—; Gebr. Schuit te Egmond aan den Hoef ƒ28050.L. Schuit te Egmond aan den Hoef 27200—; Th. Veul te 't Zand 27000.—; A. Breed te Hoogwoud 27000.D. J. Duin te Bergen 26880.D. Boekei te Schagen 26840.Fa. IJ, Kops te Heiloo 26800.W. Kemper Zn. te War- menhuizen ƒ26740.L. Pekelharing te Alkmaar 26500.Gebr. Tuijn te 't Zand 26500.Fa. S. Seegers Zn. te St. Pancras ƒ26395.—; Fa. Dekker te Warmenhuizen ƒ26180. P. Blankendaal te Alkmaar 26175. D. Langedijk te Heiloo ƒ25600.P. Buis te Oudorp N.-H. ƒ25300.M. Hes te St. Pancras ƒ25200.Gebr. Apeldoorn te Egm.-Binnen ƒ24400. G. Tervoort Zn. te Egmond-Binnen ƒ24144"Gebr. Kaandorp te Heiloo 23750.—. Laagste inschrijver was Gebr. Kaandorp van Heiloo voor de som van 23750.—. Viswedstrijd in de Slotgracht Onder leiding van de heer G. Visser, van Amsterdam hield de Egmondse heil- gelclub Zondag van 48 uur des mor gens haar eerste viswedstrijd in de slotgracht. Er werd op paling gevist, terwij1 het daarbij om het grootste aantal ging Winnaars werden de heren Beers en v. d. Berg, beiden met 3 palingen. On der deze en andere winnaars werden 8 hengelstokken naar keuze uitge deeld. Niet-winnaars ontvingen één doosje sigaretten als troostprijs. Tijdens de wedstrijd werd door de heer G. Visser op sigaren getrakteerd. Het was een in alle opzichten geslaagde wedstrijd. Het grote vuurwerk op 12 'Augustus Het bestuur van de VW bericht ons, dat de datum van het grote vuurwerk dit jaar is vastgesteld op 12 Aug. Vóór het vuurwerk zullen evenals verleden jaar wederom wielerwedstrij den voor amateurs worden gehouden. Tussen de nummers van het vuur werk zal in hel verlichte cijfers het nummer en serie-letter van het lot, waarop de hoofdprijs (gratis vacantie ter waarde van f 150 in hotel, pension of gemeubileerd) is gevallen tegen ae donkere hemel worden bekend ge maakt. De gelukkige bezitter van het lot kan een half uur na het vuurwerk zijn waardebon ad. f 150 in ontvangst nemen bij de penningmeester van de WV, die om die tijd te vinden is bij de standplaats van de autobussen. Deze waardebon is inwisselbaar in alle hotels, pensions en bij kamerver huurders, die lid zijn van de WV te Egmond aan Zee. Daar het seizoen op 12 Augustus gro tendeels voorbij is, krijgen gasten, die reeds gehuurd hebben, of pension be taald hebben op vertoon van de waardebon en de kwitantie het bedrag gereduceerd. Zij die nog niet hun va cantie in Egmond hebben doorgebracht kunnen het volgend seizoen hier gratis logeren. Inwoners van Egmond aan Zee heb ben uiteraard weinig aan een gratis pension in hun eigen woonplaats. Zij kunnen de waardebon inleveren bij de Egmondse Middenstand, leden van de VW. Gratis kolen voor de a.s. winter b.v. is toch niet te versmaden. Of een fiets, een stofzuiger, enz. De leuze van de VVV is: Ieder jaar een grootser en mooier vuurwerk. Laat men het werk van de VVV steunen en een of meer loten van 15 cent per stuk kopen. TWEEDE PRIJS IN TAFELTENNÏSTOURNOOl Tijdens een gedurende het weekend te Den Burg (Texel) door de VVV georganiseerd na tionaal tafeltennistoumooi behaalde onze plaats genoot, de heer W. Mannes, een tweede prijs. Er waren ruim veertig deelnemers. Gemeente-secretaris van Harenkarspel De heer B. Kalb, gemeente-secretaris van Harenkarspel is met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester van Oude Niedorp. De nieuwe burgemeester is geboren te Hoorn en is thans 32 jaar oud. Na zijn eindexamen aan het R.K. Lyceum te Alkmaar ging hij in de gemeente administratie. In 1940 werd de heer Kalb benoemd tot ambtenaar ter ge meente-secretarie te Warmenhuizen. In 1943 volgde zijn benoeming tot eerste ambtenaar te Mijdrecht, welk ambt hij nog in hetzelfde jaar verwisselde voordat van gemeente-secretaris te Warmenhuizen. Dit is de heer Kalb ge bleven tot Februari 1946, in welke maand hij tot gemeente-secretaris te Harenkarspel werd benoemd. Een interessante schoolreis De ULO-school te Noord-Scharwoude heeft in de afgelopen week een zeer geslaagde boottocht ondernomen. Maandag 5 Juni verzamelden de klas sen 1, 2 en 3 zich bij de Noordschar- wouder sluis, vanwaar zij onder lei ding van het hoofd der school, de heer C. A. A. Dullemond, en de andere leerkrachten, met drie motorboten naar Amsterdam vertrokken. In de hoofdstad hebben de kinderen een be zoek gebracht aan het Indische Mu seum. Vervolgens zette de flottille koers naar Nigtevegt. Dinsdag ging de reis via Utrecht naar het begin van de Hollandse IJsei. In Utrecht beklommen de kinderen de Dom. In Montfoort besteedde de jeugd een uurtje aan een zwerftocht door het stadje. Woensdag ging het gezel schap naar Rotterdam, waar het de Maastunnel bezocht. Nadat de kinde ren 's middags een bezoek hadden ge bracht aan de Avizona en Alphen aan de Rijn, overnachten zij in Leidschen- dam. Via Roelofsarendsveen waar men een kort oponthoud had, doordat een der schepen de schroef verloor voer men over de Schagerplassen naar Schiphol. De Zaterdagmorgen werd be steed aan een bezoek aan onze natio nale luchthaven. Over Amsterdam ging het 's middags weer op huis aan, waar men 's avonds om half zes, bruin gebrand en wel, aankwam. De kinde ren waren vol lof over de tocht en met name over de keuken, waar mej. Guurt Ruiter de scepter had gezwaaid. Aan de woning van het hoofd werd dagelijks een reisbulletin aangeplakt een attentie, die door de ouders zeer werd gewaardeerd. De N.V. Albert Heijn te Zaandam behaalde vorig jaar een winst van f 1.374.736 (v.j. f 1.244.424). Drie le den van de Zaanse Korfbalvereniging „K.Z." ontvingen onderscheidingen ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum. Secretaris G. Bakker ontving de bonds- en ere-speld en mej. Gorter en de heer B. Bos het ere-teken van de N.H.K.B, Te Oudeschild op Texel wordt in de Ned Herv. kerk Donderdag een ten toonstelling geopend met betrekking tot de geschiedenis van de kerk en het dorp. Te Velsen is dr. L. S. Limborgh Meijer geiiuldigd wegens zijn 25-jarig jubileum als directeur van de Gem. Geneeskundige Dienst aldaar.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5