Elk kind op de juiste school en elke man op de juiste plaats AGENDA Drie „gokkers" stonden terecht Beide doelverdedigers eenmaal gepasseerd Levensvreugde verhoogt de arbeidsprestatie Een psychologisch onder zoek geeft de beste resultaten Ernstig motorongeluk te Heerhugowaard Met een „Coventry Eagle" tegen een NACO-bus Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Te fors spel ontsierde de wedstrijd Er is een tjjd geweest, dat de zoon als 't ware automatisch in het beroep van zfjn vader terecht kwam. Of hij het daarmee eens was en of hy er ook de nodige geschiktheid voor bezat, daarnaar werd in de regel niet ge vraagd. Het resultaat was, dat, zoals men dat wel eens kernachtig heeft uitgedrukt, ronde jongens in vierkante gaten terecht kwamen, tot schade van het bedrjjf, maar nog meer tot schade van de betrokkene zelf, omdat hjj geen lust In zyn werk had en zijn leven daardoor een grote marteling is ge worden. Arbeidsvreugde verhoogt de arbeidsprestatie, een zegen voor werk nemer en werkgever en daarom is het zo goed, alvorens een richting te kie zen, te laten onderzoeken of de candidaat daarin werkelijk zjjn levenstaak zal kunnen vinden. bonden, doctorandus in de psycholo gie die Vrijdag van 2 tot 3 uur aan het bureau van de Stichting, Kenne- merstraatweg 103 te Alkmaar, te spreken zal zijn. Alkmaar heeft wat dit betreft de primeur, maar het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd hetzelfde onderzoek ook in de bureaux te Hoorn en Den Helder te doen plaats vinden. Het psychologisch onderzoek, ook wel genoemd het psychotechnisch on derzoek hoewel men het zwaarte punt daarbij geenszins op het woord technisch behoeft te leggen is geen uitvinding van de laatste tijd. Het be staat al vele jaren, maar het is merk waardig, dat het geleidelijk in de waardering gegroeid is, zó zelfs, dat vele grotere instellingen en bedrijven geen candidaten meer plaatsen zon der ze eerst psychotechnisch onder zocht te hebben. Soms valt dit onderzoek in het na deel van de candidaat uit, wat geens zins zeggen wil, dat hij maatschappe lijk minderwaardig zou zijn, maar wel, dat hij juist voor dit vak of dit beroep minder geschikt moet worden geacht, en waarschijnlijk veel beter op zijn plaats zou zijn in een andere werk kring. Wanneer vele ouders hun kinderen te juister tijd psychologisch hadden laten testen zou er voor millioenen meer aan productieve arbeid zijn ge wonnen en zou tallozen veel verdriet bespaard zijn gebleven. Het begint al op de scholen. Het hoofd der school beoordeelt thans of een kind het gewone lager enderwijs zal kunnen volgen ofwel een" school voor buitengewoon onderwijs moet bezoeken. Natuurlijk zijn er ge- vallen waarin zijn beslissing voor ieder duidelijk is, maar er zijn ook grensgevallen, waarbij men er ver standig aan zou doen de medicus of de psycholoog niet helemaal uit te schakelen. Dan zjjn er de zogenaamde moeilijke kinderen, abnormale gevallen, die in de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid moeten worden bekeken, maar eigenlijk niet huis horen bij de afdeling voor school- en beroepskeuze, welke zich voornamelijk op de normale jeugd ijjcht. Na de lagere school ko men in' de regel de grote moeilijk heden. Het kind gaat naar de middel bare school, maar hoort er eigenlijk niet thuis. Het kan niet mee, öf door gebrek aan intelligentie, óf door het zich niet kunnen aanpassen aan een geheel andere omgeving. Betrekkelijk klein is het percentage van de leer lingen, die zo'n school tot het einde doorlopen en nog veel kleiner wordt het op de universiteiten, waar het aan tal „afgevallenen" ontstellend groot is. Wanneer men bedenkt hoevele millioenen door de staat aan het on derwijs ten koste gelegd worden, kan men zich wel voorstellen, welk een zegen allereerst voor de betrokke ne zelf het zou geweest zijn als een tevoren ingesteld onderzoek had uit gemaakt, dat hij een geheel andere school of een geheel andere levens richting had moeten kiezen. In de bedrjjven. Ook bedrijfsonderzoek is een eis van deze tijd geworden, niet alleen als men sollicitanten aanneemt, maar tevens om na te gaan of iedere man op d; juiste plaats staat. Dit onderzoek be hoeft allerminst tot ontslagen te lei den, maar kan wel verschuivingen ver oorzaken, waardoor men de taken an ders verdeelt, de voldoening in 't werk groter maakt en de arbeidsprestatie bevordert. Er zijn op dit gebied aller lei proeven genomen waarbij men te vens heeft nagegaan onder welke om standigheden welke belichting, mu ziek onder het werk enz. de beste prestaties geleverd worden. Men bedenke daarbij evenwel, dat het allereerst om de mens en niet om het bedrjjf moet gaan. Het doel van 'n dergelijk onderzoek moet niet 't be antwoorden van de' vraag zijn hoe de bedrijfswinsten vergroot kunnen wor den, maar wel onder welke omstan digheden het beste en het prettigste kan worden gewerkt. Het opmerke lijke daarbij is, dat een verbetering van de arbeidstoestanden als 't ware van zelf tot een verhoogde arbeidspresta tie leidt, zodat beide partijen er mee gebaat zijn. Een nieuwe psychologische afdeling. De Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid het Medisch Opvoed kundig bureau dat in dit gewest geheel Noord-Holland boven het IJ en het Gooi omvat met uitzonde ring van Amsterdam en tijdelijk nog van Haarlem hield zich tot dusver hoofdzakelijk bezig met de voor- en nazorg van geesteszieken en de ad viezen voor moeilijke kinderen. Thans zjjn er sinds 1 Juni twee belang rijke afdelingen bijgekomen, namelijk het psychologisch onderzoek voor school- en beroepskeuze en de be drijfspsychologie. Voor een kind, dat hier getest wordt heeft men een ge hele dag nodig en men schrikke daar bij niet voor de financiële consequen ties terug, omdat bij ieder onderzoek rekening met het inkomen wordt ge houden. Vanaf genoemde datum is aan dit bureau de heer P. E. Boeke ver- Zols men weet is de Stichting waai-van in dit gewest de heer G. H. Hoytink directeur is een semi- officieel lichaam, dat gevormd is in samenwerking van de Provincie, de Ned. Vereniging van gemeenten, de Kruisverenigingen en enkele andere instellingen. Zij geniet subsidie van de Provincie en van alle gemeenten in dit gewest, behalve van Graft, dat in dezen wel een geheel uitzonderlijke plaats heeft ingenomen. Wat de'scholen betreft ligt het in de bedoeling zoveel mogelijk met de schoolartsen samen te werken, om dat deze de kinderen kennen en men daardoor een misschien kostbaar me disch onderzoek kan besparen. In di verse scholen geschiedt het onderzoek reeds klassegewijs, omdat men daar door een groep kinderen bijeen heeft van dezelfde leeftijd en dezelfde ont wikkeling, wat natuurlijk het onder zoek kan vereenvoudigen. Daarbij wordt evenwel ernstig rekening met de individuele karakters gehouden. Het moet niet bij één onderzoek blijven. Honderd procent zekerheid kan een onderzoek natuurlijk niet geven, vooral niet in de puberteitsjaren als kinderen aan zo vele indrukken on derhevig en van zo vele factoren af hankelijk zjjn, maar de grote toe- komstlijnen kunnen met vrfj grote zekerheid worden aangegeven. Zo kan men het schoolkind testen, het psy chologisch onderzoek inschakelen bij de toelatingsexamens, de levensrich ting na de lagere schooljaren aan geven en wanneer dit alles in goede banen is geleid de beroepskeuze in schakelen of met vrjj grote zeker heid voorspellen of de candidaat al dan niet met succes een academische opleiding zal kunnen volgen. Ouders en onderwijzers kunnen de kinderen langer kennen, de psycholoog ziet die per en houdt rekening met factoren waarvan anderen het bestaan vaak niet beseffen. Psychologen geven al leen advies. Niemand behoeft dit ad vies te volgen, maar de practijk zal leren, dat een goede prognose het verlies van vele verloren jaren zal kunnen voorkomen. Zo zal, naar men hoopt en verwacht, de nieuwe afdeling van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid ve ler levensvreugde kunnen verhogen, de arbeidsprestatie vergroten en een ze gen voor dit gewest blijken. Eindexamens Rijkskweek school Bij de eind-examens voor de Rijkskweekschool (tweede groep) slaagden de dames M. A. Pol- Collectrices en collectanten gevraagd De Reclassering verzoekt ons er de aan- nacht op te willen vestigen, dat er voor de man en M. Steeman en de heer C. Berk- j Reclasseringscollecte op Zaterdag nog te wei hout, allen te Alkmaar; mej. J. Verstraete te Medemblik en mej. J. E. Zielman te Ooster- Blokker. Eén candidate werd afgewezen. Actie tegen de atoombom Het Alkmaarse vredescomité zendt ons een oproep, waaraan wjj het vol gende ontlenen: In de gehele wereld is een actie gaande om handtekeningen te ver zamelen ter ondersteuning van de op roep tot een onvoorwaardelijk verbod van het atoomwapen en het beschou wen als oorlogsmisdadiger van die regering, die als eerste het atoom wapen gebruikt, tegen welk land dan ook. Millioenen mensen hebben reeds door middel van hun handtekening deze oproep ondersteund. Ook in Alk maar is het Vredescomité begonnen handtekeningen te verzamelen. Het Alkmaarse Vredescomité doet een be roep op allen, die afkerig zijn van een vernietiging der mensheid door de atoombom, zich beschikbaar te stel len om deel te nemen aan de hand tekeningenactie. Allen, die hun mede werking hieraan willen verlenen kun nen hedenavond half acht bij mevr. Wolf, 3e Oosterstraat 3 (zijstraat van de Uitenbosstraat) bij elKander ko men. Men kan tevens een bewijs van adhaesie sturen aan het secretariaat mevr. Hoogland, Paternosterstraat 4. Aardbeiencampagne te Beverwijk begonnen Gisteren zijn te Beverwijk de eerste speciale veilingen van aardbeien ge houden. De aanvoer op de eerste dag bestond uit 10.000 sloffen, wat een aan merkelijk verschil maakt met de eer ste veiling van het vorig jaar, toen slechts 4600 manden werden inge bracht, Overigens laat de oogst zich niet al te best aanzien, indien de droogte nog langer aanhoudt. Gisteren werden vele partijen „slap" aangevoerd, wat vooral het geval was met de vruchten van de lichtere gronden De prijzen lagen tussen 1.30 en 2.80 per slof. Het overgrote gedeelte bestemd voor de binnenlandse markt. Er werd 6000 kg gekocht voor export naar Duitsland en enkele klei ne partijen voor diepvries. Door de fa brieken werden kleine kwanta aard- nig collectanten en collectrices zijn. Wie van u wil een paar uur opofferen om zich in te zetten voor een medemens, die in moeilijkheden verkoert? Dames en heren, meisjes en jongens kunnen zich opgeven bij de heer Koelman, Mient no. 24 of de heer Ypma, Langestraat 69, tel. 2626. Dit kan ook geschieden Vrijdagavond in het gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat. Om 7 uur vanmorgen is op het kruispunt VeenwegMiddenweg ter hoogte van de r.k. kerk te Heer-Hugo- waard een ernstig motor-ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de aannemer A. J. de Koning uit Wog De Koning naderde vanmorgen met twee van zijn arbeiders Rohlhof en Rinkel, op een motor met zijspan de bewuste hoek en heeft, naar althans wordt aangenomen, door de grote snelheid w-armee hij reed de motor niet in de bocht kunnen hotiden. Het drietal vloog in volle vaart tegen een vrachtwagen van de Polder Heer-Hu- gowaard, bestuurd door de heer J. Koene. De motorrijder De Koning was op slag dood, de twee arbeiders wer den min of meer zwaar gewond. Zij zijn naar bet Centraal Ziekenhuis te Alk maar overgebracht. (Ontleend aan onze Auvertentie-rubriek) WOENSDAG Victoria Theater, 8 uur: Het uur der vergelding (18 jaar)Harmonie Theater, 8 uur: Daar was eens 'n meisje loos (tot 14 j.o.g.); Cinema Americain, 8 u.: Het dubbele gelaat (18 jaar). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Gulden Vlies, 2 en 4 uu{.' Het tover- cabaret van Kabouter Floep. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag; geen ma- tiSee. „Van de Wadden tot het IJ De tentoonstellingscommissie, heeft op veelvuldig verzoek, besloten ruimte beschikbaar te stellen voor kunstschil- dèrs. Als hoofdvoorwaarde wordt ech ter gesteld, dat bij voorkeur stukken ontleend aan Noord-Hollandse onder werpen, worden geëxposeerd, uit welker aard en strekking de culturele rijkdom melen van onze provincie blijkt. Verdere bijzonderheden verstrekt het tentoonstellingsbureau, Waaggebouw, Alkmaar, uitsluitend op schriftelijke aanvrage. Hengelsportnieuws De Hengelsportvereniging „Luctor et Emergo" secretaris de heer S. Geerts- ma, Tienenwal 5, houdt Zondag haar 2e nationaal concours aan de Westdijk. Er wordt deelgenomen door 19 korpsen, zodat het aan spanning niet zal ontbre ken. De prijzen welke bestaan uit bekers en lauwertakken voor de clubwedstrij den en huishoudelijke prijzen voor de personele wedstrijd, zijn vanaf mor gen te bezichtigen in het sigarenmaga zijn Meelis KI. Nieuwland 16. De prijsuitreiking vindt plaats direct na de wedstrijd in het clubhuis Koe- lemij in de Pieterstraat. Zaterdag 24 Juni des middags om 3 uur wordt de 9e wedstrijd voor de Alk maarse jeugd gehouden in de Oude gracht. Verzamelen 2 uur op het Waagplein. Een groot aantal kinderen heeft zich reeds opgegeven. Met de prijzen is het evenals vorig jaar, weer prima in or de. Men is in het bezit van een groot aantal hengels. Het blijkt dat het een goed idee is geweest om dergelijke wedstrijden te organiseren. Er wordt op deze manier liefde gekweekt voor de hengelsport. De prijzen voor deze wedstrijden zijn na 19 Juni in het magazijn Meelis te bezichtigen. Op 25 Juni gaat de grote club een wedstrijd houden te Zijpersluis. Door het steeds stijgende ledental is men in staat een flink bedrag uit te trekken voor prijzen. De sporthengelaar gaat Inzien dat, wil men iets tot stand bren gen. men zich moet organiseren in een sterke hengelaarsbond. De Algemene Hengelaarsbond telt thans 60.000 leden en voert op de juiste wijze strijd voor de rechten van hengelaars. i De vereniging-zal op 9 Juli deelne men aan het Nationaal concours te Akersloot. Laat men er om denken vooral geen riet of grasgewas te ver- Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus P. H.,z. van F. C. de Bruijckere en C. H. Tjeertes. Tiny, d. van W. IJssels en H. Pruimboom. Nicolaas L., z. van J. Mosch en S. Kleverlaan. Nico laas E., z. van N. Oud en J. Zaal. Maartfe J., d. van C. Kuiper en A. Bakekr. Getrouwd: Roelof W. Lamberts en. Neeltje Abercrombie. Johannes N. Tromp en Maria E. Pekelharing. Johannes de Vries en Jacoba W. Arissen. Overleden: Klaas Opperdoes, 78 jaar, weduwnaar van N. Slooves. l.v.A.O. hield slecht bezoch te jaarvergadering Welgeteld dertien personen woonden gisteravond de jaarlijkse ledenvergade ring van de afd. Alkmaar van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling in het ABB-gebouw aap de Koningsweg bij. De voorzitter, de heer E. M. J. Schin kel, sprak in zijn openingswoord zijn teleurstelling hierover uit. Spr. gaf voorts een overzicht van hetgeen in het afgelopen jaar was gedaan. Medegedeeld werd, dat het plan, om drie toneelavonden te geven, kan wor den uitgevoerd. Bij het hiervoor opge zette spaarsysteem hebben zich reeds tweehonderd leden aangesloten. Tot afgevaardigden naar het lande lijke congres, dat op 24 en 25 Juni in Amsterdam wordt gehouden, werden de heren Schinkel en Buwalda be noemd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Koster, maakte melding van een stijging in het ledental van 215 tot 221. De jaarrekening van de penning meester, de heer S. Ph. Buwalda, ver meldde aan inkomsten een bedrag van f 1047,75 en een overschot van f 95,74 (vorig jaar f 207,98). De kascommissie deelde bij monde van de heer Pelgrim mede, dat alles in orde was bevonden. De aftredende leden van de commissie, de heren Eriks en Pelgrim, Werden herbenoemd. In plaats van de heer Blauw werd be noemd de heer J. Madderom. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden van h.et dagelijks be stuur, d« heren Schinkel en Buwalda, herkozen, evenals de andere bestuurs leden, de heren G. W. de Jong, H. Koot, J. Frieling. De heer D. P. van Wigcheren werd gekozen tot secretaris, terwijl als nieuwe bestuursleden wer den aangewezen de heren H. G. Heinen en A. Hilgeman. De heer C. Koster, die als secretaris aftrad, blijft voorlopig lid van het bestuur. Bij de rondvraag kwamen nog enkele interne zaken aan de orde. Met de oudjes van 't Hof van Sonoy op reis Begunstigd door het mooiste weer, dat men voor een tocht voor ouden van dagen kan wensen, zijn gisteren eer. tachtigtal verpleegden uit 't Hof van Sonoy met autobussen en enkele door particulieren belangeloos ter beschik, king gestelde auto's op reis geweest. De stemming was al direct bij de ai. rit opperbest. Met glundere gezichten namen de oudjes afscheid vap Alk- maar om na een interessante tocht via Beverwijk in Bloemendaal het eerst) onthaal te' genieten. Vervolgens ging het door de prachtige omgeving vaj Haarlem over Kraantje Lek en Voge. lenzang naar Noordwijk aan Zee, waar het vrolijke gezelschap zich de brood jes en de koffie best liet smaken. Daarna ging men naar de prachtig ge. legen uitspanning Groenendaal onder Haarlem. Na het gebruik van een kopje thee met bijbehoren ging het via Haarlem naar Johannes-Hof aan de Zeeweg in Bakkum, waar voor de laatste maal halt werd gehouden. De stemming bleel opperbest en vrolijk zingend trok hei gezelschap langs de duinstreek over 't Woud via Bergen naar Alkmaar. Thuis gekomen wachtte een heerlijke warme maaltijd en volop ratelden di gesprekken over en weer. Een dag voor de bewoners van 't Hol van Sonoy om niet te vergeten. Dat di reis zulk een prachtig verloop had, was zeker niet in het minst te danken aas de uitstekende gids, die onvermoeid vlot de bewoners langs de mooisti plekjes voerde. Purmerender markt PURMEREND, 13 Juni. Aanga, voerd 427 runderen waaronder 97 vet te koeien van 2.20—2.95 per kg, han del iets vlugger; 96 melk- en kali- koeien 650—1025, stil; 216 geldekoeien 525—725, stugger; 8 pinken 220-325, stil; 424 nuchtere kalveren (fokkers) 4090, stug, voor de slacht 35—95, vlug; 20 stieren 5251600, stug; 211 schapen 65105, kalm prijshoudend; 684 lammeren 3058, kalm; 29 bokkea en geiten 1050, vlug; 200 vette var kens 1.501.56 per kg, vlug; schrammen en biggen, resp. 4065 2540, stug; 12 fokzeugen 250—300, kalm; 35 paarden 525725, stug. Totaal 2964. Pluimvee. 35Ó konijnen van 0.605; 5000 kip- eieren 1112 per 100 stuks, 4000 eend- eieren 7.25 per 100 stuks. Heintje Davids in 't Gulden Vlies Ook gedurende het zomerseizoen zal het Gulden Vlies zorg dragen voor enkele lichte en amusante voorstellingen. Zondagavond wordt begonnen met een grote show-avond waarin „Heintje Davids" een schat van nieuwe liedjes zal brengen. Bovendien treedt zij op als „Ha waiïan-danserestot uitbundige vreugde van de bezoekers. Verder verlenen medewer king aan dit programma de Annebelle's en Co., revue van muziek, zang en dans, Johnny Meyer, accordeon-virtuoos, Co v. d. Heyde Wyma, muzikaal fenomeen en Coos Speenhoff de be kende humorist en conférencier. Deze cabaret-revue is getiteld: ,,'t Is niet gewoon meer" en dat zegt genoeg. Gistermorgen speelde het laatste be drijf van een spelletje „banken" in de grote zaal van Vrouwe Justitia aan de Geestersingel te Alkmaar. Enige maan den geleden stonden enige heren te recht die, tijdens kortebaandraverijen te Middenmeer, gelegenheid tot hazard spel hadden gegeven. Dat waren de bandhouders. Gisteren moest een drietal voor de groene tafel verschijnen, dat met wat rijksdaalders en briefjes van tien zijn geluk bij het banken had willen be proeven. De heren zullen flink wat verdiend moeten hebben om een batig saldo van dat gokje te kunnen boeken, want tegen ieder eiste de officier een boete van f 250 subsidiair 50 dagen beien zonder dop gekocht voor 2.10. hechtenis.' Jacob K. te Haarlem en 95. Pim, Pam en Pom hebben alle drie iets heb ik nog nooit meegemaakt Onge- hun thermometer tegen de hete kruik ge- loof lijk! Ik begrijp niet dat iullie nog in legd, zodat het kwik omhooggevlogen is (even zijn. Ik sta voor een raadsel en zai Maarzodra ze de deur hoorden open- dadelijk de dokter roepen. Maar wacht. gaan hebben ze de thermometer weer eerst nog even een ijszak op jullie hoofd gauw in hun mond gestopt. De zuster jes. Misschien dat dat wat helpt! En... weet echter niet. wat zij ziet! „Nee maar binnen de minuut is ze alweer terug dat is verschrikkelijk!" roept ze uit. „Zo- met een ijszak voor de drie broertjes. Franciscus ter H. uit Purmerend ont kenden ten stelligste, dat zij gespeeld hadden, doch de Alkmaarder Cornelis de B vertelde ronduit, dat hij enkele tientjes had gezet in de hoop het twee voudige terug te ontvangen. Verdachte K. zei dat hij enkele malen op verzoek van een ander een bedrag had gezet en dat hij overigens niet begreep dat het banken niet geoorloofd was, daar in Den Haag het spelen op eenroulette was toegestaan. De officier had hier naar geïnformeerd en deelde aan de rechtbank mede dat zulks niet het ge val was. „Dan is u verkeerd ingelicht want als u interesse heeft kunt u vanavond zelf wel spelen", vertelde K. Glim lachend wees de officier dit vriende lijk aanbod af, waarna de president be paalde dat de uitspraak over veertien dagen zou plaats vinden. Bartholemeus versus Nacobus Toen wij gistermorgen het gerechts gebouw zouden binnenstappen kwam daar juist een „stoomfiets" aangesnord die, naar later bleek, aan Bartholemeus D. uit Akersloot toebehoorde. Barthole meus moest ook de hoge blauwe trap op en zette zijn „Coventry Eagle" naast onze Turner neer. De eigenaar van de Eagle had ver geefse pogingen aangewend, om dwars door een NACO-bus, vanaf de Geester singel, ter hoogte van „Tb-uitje'', de Straatweg te bereiken. Het gevolg was dat de Eagle met Bartholemeus omviel en in zijn val een fietsrijdster meenam. „De officier was ervan overtuigd, dat verdachte de schuldige was van deze aanrijding en valpartij en eiste f 25 of 10 dagen. Uitvoerig trachtte verdachte te bewijzen, dat de Naco-chauffeur ver antwoordelijk moest worden gesteld. Of zijn betoog de Edelachtbare heren heeft overtuigd, zal Bartholemêus over veertien dagen weten. „Vriendschappelijke" wedstrijd Alcmaria—Malmö Tegenwoordig wordt vaak beweerd, dat sportlieden de beste ambassa deurs van een volk zyn. Onlangs hoorden wjj het Burgemeester Wy tenia nog zeggen, toen een aantal Zwitserse zwemmers op het stadhuis vveri ontvangen. Het is maar gelukkig, dat de burgemeester gisteravond niet aan- wezig was op het Sportpark, daar h\j anders wel enigszins in deze overtui ging zou zijn geschokt. Het was misschien beter geweest als wjj voor het verslag van de „vriendschappelijke" wedstrjjd Alcmaria VictrixMalmö B.O.I. een andere inleiding hadden gekozen. Rechtsback Helge Hendriksou spil Arne Hedin en rechtshalf Karl Gustav Hasp namen echter, vooral li de tweede helft, een dusdanige onsportieve houding aan, dat deze regels ons toch even van het hart moesten. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat dl leiding van de scheidsrechter niet aldoor foutloos was en dat Theo van d« Lek ook geen brave Hendrik Is. De scheidsrechter was in ieder geval vol- komen onpartijdig en als wij Van der Lek in deze wedstrijd soms wat foil zagen aanvallen, gebeurde dit o.i. toch nimmer onsportief Waarom de Zweden de wedstrijd op een dergelijke manier trachtten te for ceren, is ons niet duidelijk. Technisch en tactisch was Alcmaria beslist de mindere en wij zijn er van overtuigd, dat de Zweden, als zij normaal hun spel waren blijven spelen, een overwinning hadden kunnen bereiken. Nu werden beide doelverdedigers ieder eenmaal gepasseerd en dat ene Zweedse doel punt ontstond bovendien nog uit een strafschop. Overigens hadden wij sterk de indruk, dat het doelpunt, dat Theo van der Lek uit een uitstekende aanval van Alcmaria scoorde, niet geheel en al brandschoon was. Vanaf onze plaats kregen wij de indruk, dat Van der Lek de feST met zijn handen speelde, alvo rens hij Gustav Svensson tevergeefs liet duiken. De eerste helft. In de eerste speelhelft kreeg men meer dan eens fraai voetbal te zien. Het short-passing van de Zweden was vaak uitstekend en soms ging de bal over het gehele veld, zonderdat een Alcmaria-been er aan te pas kwam. Voor het doel handhaafden de Zweden dit korte spel, waardoor de Alcmaria- verdediging steeds weer kon ingrijpen. De Alcmaria-aanvallen werden daaren tegen veel ruimer, orthodoxer, opgezet, maar waren daarom niet minder ge vaarlijk. Vooral Piet Eversteijn was in goede conditie. De manier waarop hij telkens weer zijn bewaker Birger An- dersson (hoeveel mensen zullen in Zwe den de naam van Andersson dragen?) omspeelde, was vaak subliem en zijn voorzetten boden meer dan eens be hoorlijke scoringskansen voor het bin- nentrio. Reeds direct na de aanvang kwam een van deze voorzetten scherp voor het doel van Malmö en Svensson had de grootste moeite de bal weg te werken. Na een weifelend begin trok ken hierna ook de Zweden ten aan val. Bijna zou die eerste aanval al suc ces hebben opgeleverd, als Frits Hel derman niet, ten koste van een corner, een fout van Afink had gecorrigeerd. Weinige minuten later berekende Henk Maasen een bal verkeerd, maar geluk kig trapte ook Kjell Andersson (al weer een Andersson), in de lucht. Maar ook de Zweden waren niet feilloos. Bijna had Theo van der Lek een fout van de Zweedse verdediging afgestraft. Een minuut later kopte de aanvalslei der van Alcmaria de bal, uit een goede voorzet van Piet de Buijzer juist over de lat. Een schot van Pluijmers leverdt voor Svensson geen moeilijkheden op en met een verre uittrap werd de e valslinie van Malmö aan het werk gezet. De Alcmaria-verdediging bleel staan daar zij meende dat Bengt Green buitenspel stond en terecht doek de scheidsrechter liet doorspelen. Links buiten Dahlgreen kreeg daardoor een behoorlijke scoringskans, doch onbe heerst schoot hij de bal meters over het doel van Afink. Op de rand van bet strafschopgebied veroorzaakte Klaas Wit een vrije trap welke keihard dooi Asp werd ingeschoten. -Het hoofd van Maasen onderbrak de loop van bet bruine monster, doch weer kreeg Asp de gelegenheid in te schieten. Nu was het Afink die kon ingrijpen. De druk op het Alcmariadoel hield echter aan Weer moest Afink in actie komen, maai de manier waarop hij dit deed, kon de goedkeuring van de scheidsrechter niet wegdragen. En dat was begrijpelijk ook. Afink. die wij nog nimmer W onreglementairs zagen doen, was evel zo'n klein beetje aan het „rugbyen', toen hij op de grond lag en rechtsbinnen Svensson met de bal alleen voor bet doel stond. Afink kon de bal niet meer bemachtigen, maar hij wilde blijkbaar toch met alle geweld iets grijpen et dat was de enkel van Svensson. De scheidsrechter wees naar de be ruchte stip toen de bal in de richting van het Alcmariadoel werd geschoten greep Afink alleen maar lucht. Malm' stond met 10 voor. Alcmaria liet zich door deze achter stand niet ontmoedigen. Verscheiden' aanvallen werden op het Malmö-d'd ondernomen, maar de Zweedse verde'1' ging liet zich voorlopig niet vermui' wen. Wel na de rust toen een combi natie van Pluijmers. Schmidt en Buijzer door, een schot van Van de' Lek werd afgewerkt. Het was het e'r' ste Alcmaria doelpunt en het laatste deze wedstrijd. Dit was het belangrijk' ste wapenfeit van de tweede he® welke door vele onprettige voorva-' len werd ontsierd Wij zullen hiero«r verder zwijgen en besluiten met de 'P' merking. dat "het ons prettig aande'"- dat de withemden zich goede gas®' ren toonden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2