Sport in 't kort v*n - De D.D.D. Kamer praatte over anderhalf milliard Het Radioprogramma WEK DE GAL IN UW LEVER OP Hoge prijzen voorvroege aardappelen Scheepvaartberichten WOENSDAG 14 JUNI 1950 De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behan deling van de Wet Financiering wederopbouw publiekrechtelijke lichamen. De in deze wet ontworpen voorzieningen geven alle publiekrechtelijke licha men en dergelijke aanspraak op een Rijksbijdrage ten bedrage van de ver vangingswaarde der voor de uitoefening van hun taak verwoeste of bescha digde eigendommen, onder aftrek van de waarde der door vervanging ont stane verbetering. Voor schade aan eigendommen, welke niet noodzakelijk zijn voor de openbare taak der betrokken lichamen, zal in het algemeen geen bij drage worden verstrekt. heer Gerbrandy (AR) nog eens aange drongen op indiening van een afzon derlijke regeling van de materie, die in artikel 18 van het ontwerp werd be handeld. Het ging hier om een wijzi ging van de Wet Materiële Oorlogs schade. De heer Hoogcarspel (CPN) vond, dat art. 18 in deze wet niet thuis hoorde. Het bleek een vraagstuk van efficiency te zijn. Minister Lieftinck weigerde dan ook in te gaan op de wensen van deze beide sprekers. De minister heeft overigens ver schillende amendementen overgeno men, zo een van de heer Beernink (CH) waarin woningbouwverenigingen, bad- en zweminrichtingen e.d., die goederen in eigendom hebben, gesticht met door de overheid gegarandeerde leningen, worden gelijkgesteld met pu bliekrechtelijke lichamen, en twee van de heer Ten Hagen (Arb.) Het eerste schept de mogelijkheid van beroep bij een beslissing, of een betrokken or gaan al dan niet publiekrechtelijk is, het tweede bepaalt, dat voor een be slissing, afwijkende van het advies van de Raad van State de medewerking van meer ministers wordt vereist. Vanmiddag wordt het debat voort gezet. Wederopbouw publiek rechtelijke lichamen Naar globale berekening zou de fHksvergoeding een bedrag vórderen van f 1-672 millioen, n.1. f 1.155 milli oen voor wederopbouwplannen ge meenten, f 477 millioen voor herstel van werkelijke oorlogsschade aan eigendommen van gemeenten, provin ciën en waterschappen e.d. en 40 millioen voor landbouwherstel. De heer Ten Hage (Arb.) maakte een vergelijking met de wet materiële oorlogsschade en vroeg voldoende waarborgen tot objectieve beoorde ling van klachten. Tegen enkele on derdelen had spreker bezwaren hoe wel hij zeide, zich met de grondge dachte wel te kunnen verenigen.r De wet hoort echter met enkele bepalin gen te worden aangevuld. De heer Biewenga (AR) zeide de nieuwe wet een verbetering te achten, de heer De Haas (KVP) was van me ning, dat het ontwerp een te gecen traliseerd karakter heeft. Spreker vroeg o.m. om de kosten van herstel aan kerken, die door defensie niet worden vergoed, voor rekening van het Rijk te nemen. De heer Van der Feltz (CH) was van mening, evenals vorige spreker, dat het ontwerp een verbetering betekent en drong aan op «en spoedige afwerking. De heer Ritmeester (VVD) merkte op dat de gemeenten 90 pet. van het geraamde bedrag zullen ontvangen. Het is duidelijk, dat de Staat de zeg gingsmacht aan zich houdt, maar spre ker betwijfelde, of het goed was, de wederpartij uit te sluiten. De heer Eeernink (CH) ging accoord met de grondgedachte van het ontwerp, de heer Gerbrandy (AR) had liever eerst de Raad van State willen horen. De heer Hoogcarspel (CPN) achtte de aangebrachte wijzigingen geen verbeteringen. De minister aan het woord. De minister van Financiën, de heer Lieftinck was het daarmee niet eens. Er zijn wel degelijk verbeteringen Spreker wilde aandacht besteden aan het financiële aspect der voorgestelde regelingen, waar immers anderhalf milliard mee gemoeid is. Volgens de minister is de mogelijkheid van be roep op voldoende wijze geregeld. Be roep moet mogelijk zijn. als het recht geschaad wordt, niet echter als er be leidsvragen aan de orde zijn. Een der moeilijkste onderwerpen lijkt de mi nister de gelijkstelling van publiek rechtelijke lichamen met andere li chamen en de voorgestelde oplossing lijkt hem het beste. Nadat de heer Hoogcarspel bij de replieken had aan gedrongen op nader overleg, werd de vergadering geschorst. In de avondvergadering heeft de Max Reimanri dertig dagen geschorst Max Reimann, de Westduitse com munistische leider, is na een rumoe rige zitting van de Bondsdag voor der tig dagen geschorst, daar hij geen ge volg gaf aan een order van de voor zitter, Erich Kohier, om het spreekge stoelte te verlaten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten aai 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Concertino. 6.40 Blok- fluitmuziek. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Bach-programma. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Omroeporkest. 9.25 Vluchtelingen in Londen. 9.45 Omroep-Kamer- koor. 10.00 't Kerkvenster. 10.10 Ensemble Selecta. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avond concert. 11.40 Fluitconcert. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Dingen van de dag. 6 30 Strijdkrachten. 7.00 Parlementair-overzicht 7.15 Mandoline-klenken. 7.30 Voor de jeugd. 8.15 Ballroom Ensemble. 8.50 Een avond vol vergissingen. 10.10 Opera in drie bedrijven. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Orgel spel. 11.40 Orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Twee aquarelles. 9.40 Schoolradio. 10.00 Sonate. 10.15 Morgendienst. .10.45 Christelijk Ge- rrengd Koor. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Om-en-om-programma. 1.20 Omroeporkest. 2.00 Promenade-concert. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Bach. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. 5.00 Het Ra dio-jeugdjournaal. 5.30 Zigeunerkwintet. 5.50 Regeringsuitzending. 6.00 Recital. 6.25 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.40 Leger des Heilskwartier. 7.15 Vrij en Blij. 7.40 „Van daag". 8.05 La douce France. 8.45 Z.-Afrika. 9.00 Gram.muziek. 9.15 Wegverkeer. 1015 De vaart der volken. 10.35 Gram.platen. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Serenade in Bes. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 9.45 en 11 uur. 8.15 Och tendconcert. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Ochtendconcert. 9.30 „Croon-crew" 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Kerk- en torenklanken. 11.45 Raadselen rond de koekoek. 12.00 Gram. muziek. 12.38 Piano-duo. 1.15 Dolf van der Linden. 1.45 Gram.muziek. 1.50 Strijkkwartet. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Gabriel Fauré- programma. 3.00 Klimop. 4.00 Een bordurende koning. 4.15 Melodieën. 5.00 De Posthoorn. 6.15 Sportpraatje.' 6.30 Strijdkrachten. 7.00 De radio Volksmuziekschool. 7.30 Gala-concert, Holland festival. 9.50 Fritz Kreisler. 10.10 Nederlands belang bij Duitslands herstel. 10.30 Leg Gars de Paris. 11.15 Sportactualiteiten 11.30 Varia. U zult vs morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- 1^.^? *e re&elen. Een plantaardig zacht tuiddel, onovertroffen om de gal te doeD •tromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Dit is de stad Washington, gezien door het nieuwe „oog" van de Amerikaanse luchtmachteen camera, die op een hoogte van 3000 meter een oppervlakte kan fotograferen met een lengte van 40 km. De camera is gemonteerd in een B-17 bommenwerperen wordt speciaal gebruikt bij ver kenningsvluchten om uitgestrekte gebieden te fotograferen. Soldaten op weg naar huis General A. W. Greely: was Maan dag bij Algiers, (naar Rotterdam). Fairsea: was Maandag 170 m. Z.O. Minicoy (naar Rotterdam) General Harry Taylor: was Maan dag 360 mijl O.Z.O. 1% Graads kanaal (naar Amsterdam); Grote Beer: passeerde Maandag Kreta (naar Amsterdam); Gorja: was Maandag 150 m. Z.O. Minicoy (naar Amsterdam); Hellenic Prince: passeerde Maan dag Kreta naar Amsterdam); Sibajak en Kota Inten: waren Maandag 480 m. Z.O. Ceylon (naar Rotterdam). HBS-er sloeg Delfts student oog uit De 20-jarige' HBS-er J. R. R. uit Heemstede, die 2 y2 jaar geleden op een feestje van de Roei- en Zeilvereni ging „Het Spaarne" slaags raakte met de Delftse student P. E. O. F. Loeb van Zuilenburg en deze daarbij het rechteroog stuk sloeg, zodat het later operatief moest worden verwijderd, is veroordeeld door het Amsterdams Ge rechtshof. Hem was twee jaar gelede' door de Haarlemse rechtbank een maand gevangenisstraf opgelegd. Het hof bevestigde dit vonnis, maar legde de straf voorwaardelijk op met een proeftijd van 2 jaar. KERKELIJK NIEUWS Ned. herv. kerken: Beroepen te Welsrljp (toezegging): S. Kooistra te St. Annaparochie. Aan genomen naar Oude Mirdum, P. Kam- stra, Ind. pred. wonende aldaar. Be dankt voor Breda, E. Luijendijk te Neerbosch. Voor Hoogeveen: C. T. T. Postma te Den Bommel. Voor St. Jo- hannesga: J. P. Kramer te Akker- en Murmerwoude. Bedankt voor Vriezen- veen P. Holst te Woerden. Gereformeerde kerken: Beroepen te Augustinusga-Surhuizum: E. Barends te Marum. Beroepen te Grijpskerk: A. C. Mooy te Warns. Be dankt voor Wildervank: M. C. J. Boschga te Winschoten. Bedankt voor Zuidhorn: E. J. Duursema te Wester- emden. Gereformeerde kerken onderhouden de art. 31 K.O.: Beroepen te Maassluis: H. v. d. Veen te Duurswoude. Beroepen te Vlaardin- gen: D. Nieuwenhuis te Zaandam. Be dankt voor Loppersum-Westeremden: H. v. d. Veen te Duurswoude. Chr. Gereformeerde kerk: Bedankt voor Werkendam: E. Du Marehie van Voorthuizen. POST VOOR TROEPENSCHEPEN Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen Castel Bianco, Gen. Taylor, Goya, Fairsea en Empire Brent moet uiterlijk op 15 Juni in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient 't adres de naam te bevatten van het troepen schip, onder toevoeging: „Op thuisreis naar'Nederland". De naam van de tus senhaven mag niet worden vermeld. STICHTING „RIJKSBEHOUD" OPGERICHT Op Donderdag 8 Juni is de acte ge passeerd, waarbij de Stichting „Rijks- behoud" is opgericht. Deze stichting is in het leven geroepen na het besluit tot opheffing van het nationale comi té handhaving rijkseenheid. Zij staat onder leiding van een dagelijks be stuur, waarvan o.m. deel uitmaken de heren prof. mr. P. S. GerBrandy en Ch. J. I. M. Weiter. Kobler, winnaar van de Ronde 1VVour Wagtmans De Zwitser Hugo Koblet heeft een uitstekende prestatie verricht door de Ronde van Italië te winnen met maar, liefst 5 minuten voorsprong op zijn grote rivaal Bartali. Koblet is de eerste buitenlander die een Ronde van Italië op zijn naam bracht. De uitslag van de 18e etappe was: 1 Conté (It.) 7.08.35; 2 Casola (It), 3 Bra- zola (It.), 4 Zanazzi (It.), 5 Corrieri (It), 6 Bevilacqua (It.) en 7 Bubler (Zwits.) allen zelfde tijd. Het (ofiicieuse) eindklassement luidt: 1 Koblet (Zwits.) 117.28.06; 2 Bartali (It.) op 5 min. 12; 3 Martini (It) op 8 min. 41; 4 Kubler (Zwits.) op. 8 min. 45; 5 Maggini (It.) op 10 min. 49; 6 Magni (It) op 12 min. 14. Blijkens het jongste mededelingen blad van de NWU is Wout Wagtmans met ingang van 9 Juni voorlopig voor drie weken geschorst wegens het niet nakomen van gemaakte afspraken. Aan gezien hij het vorig jaar voor eenzelf de feit reeds 1 maand geschorst was en hem toen tevens een voorwaardelijke schorsing van 2 maanden opgelegd was met een nog niet verstreken proef tijd van een jaar, zouden de zaken er voor Wagtmans donker uitzien indien de NWU de voorwaardelijke schorsing thans volledig van kracht deed wor den. Hij zou dan niet deel kunnen ne men aan de Tour de France, waarvoor hij naar men weet als lid van de Ne derlandse ploeg is aangewezen. Mede in verband met het feit dat Wagtmans inmiddels een proflicensie heeft aangevraagd wordt er naar een modus gezocht om zijn deelneming aan de Tour mogelijk te maken. Dit zou bijv. kunnen gebeuren door een deel van de schorsing te vervangen door een boete. Een beslissing hierover zal binnenkort vallen. Ongeveer een half millioen per sonen woonden gisteren de openings races te Ascot bij. „Honorable II", toebehorend aan Hoe snel gaat een strafschop Een Franse journalist heeft be rekend, dat de snelheid, waarmee in een voetbalwedstrijd een straf schop wordt ingeschoten, onge veer 60 k.m. per uur bedraagt. Blagrave en gereden door de Australi sche jockey Rae Johnstone, won uit een veld van 25 deelnemers de Ascot Stakes over een afstand van plm. 4 km, begiftigd met een prijs van 3000 pond sterling. „Honorable II" stond 100/7 genoteerd. De race om „The Gold Vase", over een afstand van pl.m. 3200 meter werd gewonnen door „Fastlad", eigenaar Baron de Waldner, die hiermede 2000 pond sterling won. Het paard, dat gere den werd door Palmer, stond 100/6 ge noteerd. Koninklijk Paar op de Olympische Dag Naar wij vernemen zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard 18 Juni de Olympische Dag te Amster dam bijwonen. Prins Bernhard zal niet aan het concours hippique deelnemen. Het officiële aanvangsuur van de Olympische Dag, is op precies half twee bepaald. In verband met de op mars der gymnasten is het echter nood zakelijk, dat het publiek een kwartier tevoren de tourniquets passeert. Om kwart over een worden de hekken ge sloten. Het publiek kan eerst weer worden toegelaten na beëindiging van het nummer gymnastiek. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Wat de Oranje-ploeg er zelf van zegt „De pers is meer down dan de spe lers", was het antwoord van aanvoer der Stoffelen op de vraag hoe de stemming van het Nederlands elftal was na de nederlaag in Helsinki. Maar in tegenstelling tot deze woorden lie pen de spelers in een verre van óp- getogen bui stilletjes een voor een over het platvorm naar de douane loods van Schiphol. In de douaneloods zei aanvoerder Stoffelen: „Dat alles tegenliep". Hij achtte de toegewezen penalty een on evenredige zware straf voor het du wen van Terlouw en trachtte gedeel telijk de nederlaag te verklaren door dat geen der linies een goede vorm wist te bereiken. Michels had versteld gestaan over de wijze, waarop de Finnen „als koek door onze verdediging sneden". Hij wilde de schuld overigens niet op onze defensie schuiven maar zei, dat ook de voorhoede niets gelukte. Het laatste was ten dele te wijten aan de hardnekkige dekking van de Finse backs. Terlbuw geloofde niet, dat het slechte spel van de Nederlandse ploeg te wijten was aan de veelbesproken voetbalmoeheid van sommige spelers. Michels daarentegen was van mening, dat hetzelfde elftal na enkele maan den rust in de zomer veel beter spel zou vertonen in September. Het mesje dat altijd 't werk goed doet, is Met 't geeft een gladde snoet. Aardbeien minder gunstig DE „CHESHIRE" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN Gistermorgen om 8 uur begon aan de Lloydkade te Rotterdam de ontscheping van de ongeveer 655 opvarenden, die met de „Cheshire" uit Indonesië in Ne derland zijn aangekomen. Er bevonden zich 270 kinderen aan boord. De perspectieven voor de vroege aardappelen zijn gunstig voor de-tuin ders, hetgeen betekent, dat de consu ment voorlopig vermoedelijk een be trekkelijk hoge prijs zal moeten beta len. Het gewas is laat en de aanvoeren blijven op achter bij die van verleden jaar. Hier volgen enkele cijfers: 10 Juni '49 10 Juni '50 Grootebroek 450.000 kg 330.000 kg Br. op Langedijk 150.000 kg 61.000 kg In 1949 was er verder een vrij groot overschot aan oude aardappelen van de oogst 1948, de aardappelen van de oogst 1949 zijn thans practisch geruimd, zodat ook deze remmende factor voor de prijs is weggevallen. Er wordt daarnaast reeds vraag voor export gemeld. De zendingen, die ver leden jaar naar West-Indie zijn gegaan en die daar ten zeerste schijnen te zijn gewaardeerd, hebben er blijkbaar toe gevoerd, dat er uit dit gebied reeds nieuwe vraag begint te komen. Het resultaat van dit alles is, dat de prijzen hoog zijn. Een vergelijking met 1949 stelt dit duidelijk in het licht. Terwijl op 10 Juni 1949 op de verschil lende veilingen voor de grotere soor ten een prijs werd gemaakt van onge veer 15 cent per kg, werd dit jaar op dezelfde dag gemiddeld ongeveer 36 cent genoteerd. Voor aardbeien schijnen de perspec tieven minder gunstig. De aanvoer te Beverwijk bedroeg op 9 Juni ongeveer 20.000 kg. De beste soorten brachten per slof ad 2,5 kg ongeveer 4.op, terwijl de tendens zakkende was. Zure soorten lagen aanmerkelijk lager, ze brachten 1.603.per slof op. Wanneer we bedenken, dat de ophoud- prijs 1.125 per slof van 2,5 kg be draagt, dan mogen deze prijzen daar ten dele nog vrij ver boven liggen, enkele beginnen het minimum toch al te naderen. Waar we nog pas in het allereerste begin van het seizoen zijn, dunkt ons de daling te snel te gaan. Minimump~:jzen voor onze groenten in Duitsland De gemengde Duits-Nederlandse com missie heeft, naar het Hdbl. verneemt, te Bonn vergaderd en minimumprijzen in DM vastgesteld voor de invoer van ■Nederlandse groenten en fruit in West- Duitsland in de maanden Juli en Au gustus, o.a. voor kropsla (100 stuks) 2.20, rabarber 4.40 per 100 kg, asperges 44, spinazie 6.60, peulen 13.20, andijvie 4.40, bloemkool 8.80 (per 100 stuks), komkommers 7.70 per 100 stuks of per 100 kg (kromme); snijbonen 13.20 (per 100 kg), pronkbonen 11, tuinbonen 5.50, slabonen 13.20, kroten 4.40, rode kool 5.50, savoye kool 5.50, groene kool 5.50, witte kool 4.40, spitskool 4.40, peen 8.80, augurkjes 5.50, erwten 6.60, tomaten 22, knolselderij 4.40 (per 100 stuks); veldsla 11.—r (per 100 kg), prei 8.80, spruitkool 13.20, chichorei 11.schor seneren 15.40. Voor fruit gelden de volgende mini mumprijzen: appels en peren 16.50 per 100 kg, kruisbessen 16.50, rode bessen 16.50, zwarte bessen 16.50, kersen 16.50, aardbeien 16.50, frambozen 16.50. n HUWELIJK DOOR MARY BURCHELL (86) Teresa sloeg haar ogen neer. Lang zaam daalden haar lange wimpers tot ze bijna op haar wangen rustten. „N-niets". „Je bedoelt, dat je al had je zelf de brief niet vernietigd passief het feit hebt aanvaard van de vernieling, en er over gezwegen hebt alsof je het wél zelf had gedaan?" „Dat is zo". Hij verwijderde rustig haar hand van zijn arm, ofschoon haar vingers zich wanhopig vastklemden. „Ik zie niet veel verschil tussen de twee dingen, Teresa". „O. maar daar is verschil", riep .Teresa. „Het resultaat was hetzelfde", zei Marcia. koud en duidelijk. „Je hebt Elliott gekregen onder valse voorwend selen en je hebt hem afgetroggeld van het meisje, dat hij wilde hebben". „Zo is het genoeg. Marcia", zei El liott bars. „Teresa is mijn vrouw en ik verkies niet, dat ze zo wordt toegespro ken". Marcia lachte boos. „Besef je wel, dat a'ls ze niet met je brieven geknoeid had, ik je vrouw zou zijn geweest en je Teresa niet zou heb ben toegestaan zo kleinerend tegen me luidje en in een stoel neerzinkend be dekte ze haar gezicht met haar han- te spreken". Teresa maakte een klein radeloos ge- den. Er was een ogenblik een veelzeggende stilte. Toen hoorden ze voetstap pen naderen en Clara kwam de ka mer binnen. „Je vader en moeder gaan juist weg, Marcia", zei ze, het hele toneel in zich opnemend, maar een karakteristieke kalmte bewarend. „Ze wachten alleen nog maar op jou. Misschien kan jij even afscheid gaan nemen EU, en zeggen dat Teresa zich te ziek voelt om terug te komen. Ik heb al excuses gemaakt voor haar afwezigheid, niemand zal dus ver wonderd zijn." Het pleitte voor Clara's veldheers talent, dat ze allebei haar onmiddellijk gehoorzaamden. Of misschien waren ze beiden blij dat er een einde aan deze ondragelijke scène was gekomen. Elliott aarzelde een ogenblik toen hij langs Teresa's stoel ging. Toen volgde hij Marcia de kamer uit. Toen ze verdwenen waren, liep Clara de kamer door en ging naast haar schoonzuster staan. „Kom, beheers je een beetje, Teresa. „Je moet bij een tegenstandster als Marcia niet willen huilen". „Ik huil niet". Teresa liet haar handen in haar schoot vallen en hief het hoofd op. En Clara zag dat er inderdaad geen tranen waren. Ze was alleen bleek en versla gen. „O...." zei Clara nadenkend, „O, juist. Het is ernstiger dan ik gedacht had. Ik kan nu niet blijven, want ik moet naar de anderen Maar wees niet zo bang. Dat is niet goed bij mannen als Elliott. Dan gaan ze op je trappen en denken dat jij de schuldige bent". En met een vriendelijk klopje op Teresa's schouder, verliet ook zij de kamer. Teresa staarde haar wezenloos na. „Maar ik ben bang", fluisterde ze. „Hoe zou ik niet bang kunnen zijn. Alles wat het meeste voor me betekend heeft is gaan wankelen. En hij vindt me schuldig, precies als Clara zegt. En in zeker opzicht ben ik het ook, ge loof ik." Ze legde haar elleboog op de stoel leuning en ondersteunde met haar hand haar pijnlijk hoofd. Het leek allemaal zo aannemelijk en juist toen ik het vooraf beredeneerde dacht Teresa ellendg. Ik dacht dat het voor zijn bestwil was. Voor zijn best wil, zowel als het mijne. Ik moet trach ten hem dat uit te leggen. Ik was niet in staat iets te zegge.,, toen hij zo koud en boos was en zij erbij stond. Ik kon niets zeggen over dat gesprek in de auto; toen leek hij bang te zijn, dat ze weer poging zou doen hem naar zich toe te trekken. Dan zal ik hem alles proberen uit te leggen. Het was echter niet Elliott, die terug kwam, maar Clara. Bij het geluid van voetstappen keek Teresa snel op. „Ze zijn weg, Teresa". Clara sprak zakelijk. „En ik heb aan moeder gezegd, dat je naar bed bent gegaan. Het is niet nodig, dat zijer van af weet". „Waar is Elliott?" vroeg Teresa, wie het op dit ogenblik niets kan schelen, wat haar schoonmoeder al- of niet wist. Clara aarzelde een seconde. „Ik geloof, dat hij naar zijn kamer ts gegaan". „Naar zijn kamer!" De aanduiding, dat hij de zaak niet verder met haar wenste te behandelen, sloeg Teresa met ontzetting. „Ik moet naar hem toe", riep ze zenuwachtig uit en van haar stoel opstaande, bemerkte ze verbaasd hoe stijf ze was geworden, door het zitten in dezelfde houding. „Uitstekend". Clara beschouwde haar vriendelijk-nieuwsgierig, als om te ontdekken of haar jonge schoonzuster in staat zou blijken de situatie te be heersen, of dat haar hulp geboden zou moeten worden. Ze moest besloten heb ben de zaak maar aan Teresa over te laten, want alles wat ze zei was „Goe den nacht. Wind je niet te veel op". Teresa schudde het hoofd zonder be paalde bedoeling. Hoe kon je je niet opwinden, als de man van wie je hield, kwaad op je was en er zo weinig tegen te doen viel? Ze ging naar boven naar haar eigen kamer en deed niet dadelijk het licht aan Ze stond een ogenblik in de duis ternis, naar de gesloten deur te kijken, die naar Elliott's kamer voerde. Er was een lichtstreep onder te zien, hij was dus nog niet in bed. Teresa knipte haar eigen licht aan. En toen, in panische angst deels en deels uit overleg besloot'ze niet dadelijk naar hem toe te gaaa. Misschien zou hij, als hij haar bezig» hoorde in haar eigen kamer, oij haar komen om met haar te spreken. Dat zou makkelijker zijn, dan als een smekeling naar hem toe te gaan Hij moest wel heel kwaad en van af keer vervuld zijn geweest, dat hij, zon der hun gesprek te hervatten, naar zijn kamer was gegaan. Maar misschien wilde hij zijn ergste woede laten bekoe len. Misschien wilde hij pas later naar haar toegaan, als ze door niemand meer gestoord zouden kunnen worden. Akkhumdijk, R'dam—New York, pass. 12-8 Scilly. Aldebaran, Lulea—Emden, pass. 12-6 Stockholm Algenib, Porto Alegre—R'dam, pass. 12-6 Bonavista (KV) Amstelland, 11-6 van Itajai naar Sao Francisco do Sul Drente, San Fransciso—Basrah, 12-6 van Surabaja naar Djakarta Duivendxecht (t), Buenos Aires— Eng'eland, pass. 12-6 St. Pauls Rocks Ena (t), 13-6 van Cochin te Miri Gaasterkerk, 12-6 van Port Sudan naar Suez Gordias, Lissabon—R'dam, pass. 12-6 Casquets Hector, 12-6 van Megara naar Bona Helena, A'dam— Maracaibo 12-6 van R'dam Indrapoera, 12-6 van Probolinggo te Makassar Ittersum, Gal veston—A'dam, pass. 12-6 Start Point Ja para (L), Djakarta—R'dam, pass. 12-6 Bizerta Johan van Oldenbarneveldt, A'dam—Kaapstad, 12-6 van Las Palmas naar Walvisbaai Ka- merlingh Onnes, 13-6te Djakarta verwacht Kelbergen, Savona—Casablanca, pass. 12-6 Gi braltar. Kota Gede, Lagos—A'dam, pass. 12-6 Kaap Verde Loenerkerk, 12-6 van Cal cutta naar Colombo Lombok, A'dam—Cal cutta, pass. 12-6 Gibraltar naar Port Said Loosdrecht, 13-6 van Basrah te R'dam Lutterkerk, R'dam—Calcutta, 12-6 te Port Said Nederland (t), Ras Tanura—Teneriffe, pass. 12-6 Oran Mitra (t), New Castle NSW naar Pladju, pass. 12-6 Darwin Nestor, Sfax— Grangemouth, pass. 12-6 Ouessant Noordwijk, 12-6 van Sfax naar R'dam Parkhaven, R' dam—Buenos Aires, 12-6 bij Recife Perna (t), Montevideo—Curasao, 12-6 bij Maceio Phron- tis, Balik Papan—A'dam, 13-6 te Beiawan Prins Willem II, New Orleans—Triest, pass. 12-6 Kaap Carbon Roepat, A'dam—Indone sië, pass. 12-6 Burlings Ruys, Rio de Ja neiro—Japan, 12-6 te Mauritius Salatiga, 12-6 te Basrah van Bahrein Salawati, New York—Alexandrie, pass. 12-6 Kaap St. Vincent Samarinda, 13-6 van Calcutta te Colombo Saparoea, A'dam—W.-Afrika, 12-6 te Bor deaux Stad Arnhem, 12-6 van Bona naar Casablanca Stentor, Palermo—R'dam, pass. 12-6 Ouessant Surriento, Napels—Marseille, 12-6 bij Elba Tabinta, A'dam—Indonesië, 11-6 te Ifort Said Titus, 12-6 te Tamaguva (Cyprus) Venus, 12-6 van Galway naar A' dam Waterland, A'dam—Buenos Aires, 12-6 te Santos Zijpenberg, R'dam—Spezzia, pass. 12-6 Kaap St. Vincent. Atlantis (burger), Djakarta—A'dam, pass. 12-6 Enggano eilanden Castel Bianco (burgers), Djakarta—A'dam, 12-6 450 mijl z. van Ceylon Dorsetshire (burgers), Djakarta—A'dam, 13-6 Rode Zee, dwars Port Sudan Joost van den Vondel, pass. 12-6 Utsira naar Narvik Laer tes. 10-6 van Djakarta te Surabaja Mar ken, Colombo—Duinkerken, 13-6, 4 uur, van Port Said Oranje, Djakarta—A'dam, 12-6 1000 fijl o.z.o. van Guardafui Prins Willem HL, 9-6 van Toronto naar Cleveland Prins Willem V, 7-6 te Toronto Sloterdijk, Dja karta—New- York, pass. 12-6 Minicoy Straat Malakka, Kobe—Rio de Janeiro, 10-6 te Dur ban Utrecht, 10-6 van Houston naar Mo bile Willem Ruys, Djakarta—R'dam, 12-6, 16 uur, van Beiawan IJsel, 6-6 van Houston naar Philadelphia Zuiderkruis, R'dam—Dja karta, 12-6 180 mijl z.o. van Minicoy. UNIFICATIE DER SOCIALE VER ZEKERINGEN Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorgani satie der sociale verzekering. HAAGSE NOTARIS TOT DRIE JAAR VEROORDEELD De Haagse notaris A. J. M. K. werd door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest, ter zake van ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van ongeveer 60.000 gul den. Bij zonnebrand, doorzit- ten, schrijnen, smetten Besommingen l|muiden De visserijbesommingen van IJmuI- den voor Dinsdag zijn: Trawlers: Rott. 46 f 9550; Loggers: Sch. 107 f 4350; Tex. 32 f 1460. Prijzen per kg: Heilbot 1.82—1.50; gr. tong 1.781.54; gr. mid. tong 1.701.40; kl. mid. tong 1.301.03; tong I 04—52; tong II 43—31. Prijzen per 50 kg: tarbot II 33; tong schar 4843; gr. schol 6158; gr. mid. schol 6761; kl. mid. schol 6058; schol I 3726; schol II 218; verse haring 3624; makreel 2219; gr. schelvis S3 —32; gr. mid. schelvis 38—32; kl. mid. schelvis 3936; schelvis I 3127; schel vis II 2317; wijting 149; zw. poon 8; kl. wolf 33. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 11465; gr. leng 64; gr. wolf 68. De aanvoer bedroeg 940 kisten, waaron der 20 kisten verse haring. 0

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5