SPITSKOOL Prins Bernhard, voorlichter no. 1 Souvenirs van edele vorm Gouda strijdt tegen de kitsch Ook in houten huizen is het goed wonen Hij wen si hartelijke relaties met de pers Openhartig en ad rem Amerika werkt aan geleide projectielen Kunstmatige inseminatie breidt zich uit Nog geen socialisme in Rood-China Een jaar voorlichting hout over Deltalianen lezen meest vertaalde boeken WOENSDAG 14 JUNI 1950 (Van onze speciale verslaggever). SATERDAG hebben de Nederlandse journalistiek en de stad Den Haag eeri primeur gehad, die niet van betekenis ontbloot is. Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard heelt een groot gezelschap deskundigen op het gebied van de voorlichting bezocht en als gast in hun midden vertoefd. Het was in, de paar uren, die de Prins voor dit bezoek had uitgetrokken, practisch niet' mogeljjk, dat iedereen van het gezelschap, 350 journalisten, met hem in ge sprek kon komen, maar de bedoeling was ook ongetwijfeld, dat iedereen, die' hem iets te vragen of te zeggen had, dat doen kon, zonder daarvoor de offi ciële spitsroeden te moeten doorlopen, die tot dusver de barrière vormden, voor een bezoek aan de leden van de Koninklijke Familie. Toch is dit bezoek van de Prins voor ons niet zo'n sensatie als het wel lijkt voor degenen, die minder goed de relaties van de Prins met de Neder landse pers kennen. Het is ons n.l. meermalen gebleken, dat Zijne Kon. Hoogheid een dïep besef heeft van de waarde der publiciteit en met name van de dagbladpers en dat hij niets lie ver zou zien, dan dat het gehele ap paraat van voorlichting, zowel in woord als in beeld, ingeschakeld zou worden voor het werk, dat hij sinds enkele maanden met zoveel toewijding en talent als goodwill-ambassadeur voor ons land verricht. Sinds zijn reis naar Midden-, Zuid- en Noord-Ameri- ka zijn de bedoelingen van de Prins in dit opzicht steeds duidelijker gaan worden. Wij herinneren ons nog heel goed, hoe wij de eerste dagen, die wij aan boord van de „Karei Doorman" doorbrachten, niet zonder enige schroom bij mr. Thomassen, zijn se cretaris, om een onderhoud vroegen met Prins Bernhard. Nog geen halve dag later werd ons dag en uur reeds opgegeven en op dat tijdstip stond 't gezelschap vertegenwoordigers van de Nederlandse pers met inbegrip van de cameraman, een tekenaar en een officier van de Marinevoorlichtings dienst, zeven man sterk in de hut van Z.K.H. Op hetzelfde moment wisten wij, dat dit geen persconferen tie zou worden in de gebruikelijke zin van het woord, maar een hartelijk con tact tussen vrienden, die zich volko men openstellen voor elkaar. De Prins informeerde naar ons wel en wee op de zwaar schommelende Doorman en wij kregen van hem allerlei „back ground",- waarover wij niet zouden schrijven,- maar dat ons als materiaal om de feiten te begrijpen werd mede gedeeld. Hij was ook kennelijk geïn teresseerd in de wijze waarop de drie journalisten de bladen onderling ver deeld hadden. Wij vertelden hem, dat er in deze verdeling waardevolle door- braakpolitiek verscholen was, omdat alle geestelijke en politieke richtingen samengegroepeerd waren; de Prins had voor dit alles belangstelling. Nog dezelfde dag gingen er van de aan wezige journalisten telegrammen naar Nederland, waarin nieuws stond over de reis, dat nog nooit gepubliceerd was, met aardige bijzonderheden over het contact tussen de „Doorman" en Soestdijk, over de wijze waarop de Prins zijn tijd aan boord benutte door met een linguaphone de Spaanse taal te bestuderen enz. Diplomaat in vrees en leven. QAARNA hebben wij op reis geregeld van die belangstelling van de Prins het ene bewijs na het andere gekregen. Hij was voor ons geen on genaakbaar diplomaat, maar veeleer een vriend, die steeds bereid was ons te woord te staan, en ons vaak facili teiten bezorgde, die ons werk zeer vergemakkelijkt hebben. Hij ant woordde op iedere vraag, die hem ge steld werd en altijd zo, dat de vraag steller er iets aan had. Wij herinneren ons nog levendig het interview, dat hij gaf aan de buitenlandse pers in Rio de Janeiro, waar zoveel belangstelling voor bestond, dat de zaal, die zo groot was als een kleine bioscoopzaal in ons land, geheel gevuld was met journa listen. Achterin vonden wij de heer Van Tets, gezant in Praag, die in het gevolg van de Prins meereisde en die nogal eens bedenkelijk keek wanneer hij Z.K.H. weer zo frank en vrij hoor de spreken over allerlei onderwerpen, die door beroepsdiplomaten gewoon lijk op een goudschaaltje gewogen worden. Het gezicht van de heer van Tets stond die morgen weer niet zo heel gerust. Er werd over Indonesië ge sproken en over allerlei subtiele kwes ties daar die nog hangende waren. Maar de volgende dag lieten wij H.Ms. gezant in Praag een krantenknipsel zien van een van de bekendste jour nalisten in Rio. Het was een fijne schets, hoe vluchtig uiteraard ook, van de charmante persoonlijkheid van Prins Bernhard en zijn ongedwongen houding tegenover de pers. De heer van Tets was na lezing volmaakt te vreden en zijn gezicht was geheel op geklaard. Zoete wraak In zijn omgang met de pers kan de Prins ook zeer ad rem zijn. Hij vericlt alles, maar niet alles is voor pub''ca- tie bestemd. Het is dezelfde manier die de Amerikaanse autorit-iten vca': te baat nemen, om te voorkomen, dat er in de pers verkeerd begrip ontstaat omtrent de plannen der regering. De Amerikanen hebben deze openhartig heid altijd van nature gehad. Hetzelf de inzicht vindt men bij Prins Bern hard. Maar wee degene die het vak misbruikt en zijn bedoelingen in eeri kwaad daglicht stelt. Daar kan een Londens journalist van meepraten, die destijds bij het auto- PRINS BERNHARD pers-minded ongeluk dat de Prins in 1938 gehad heeft, in zijn blad schreef, dat hij on verantwoordelijk reed. De Prms heeft dit zeer hoog opgevat. Het artikel was niet ondertekend, maar hij stuurde zijn particuliere detective naar Londen om te gaan uitzoeken wie hem dat ge leverd had. De heer Sezink, die deze taak prompt volbracht, kwam met naam, adres en foto op Soestdijk terug en deze verdwenen in het zakboekje van de Prins. Jaren later ontmoette' hij de schrijver op een bijeenkomst iri Londen. Het was midden in oorlogs tijd en terwijl men nog stond te pra ten werd er luchtalarm gegeven. Lon den ging een van zijn beruchte „Blitz" aanvallen doorleven. De Prins wendde zich tot de journalist, die hij goed m de gaten had gehouden en bood hem aan in zijn wagen mee te rijden, waar op de nietsvermoedende persman in ging. Het gevolg was. dat de Prins ge durende de gehele Blitz. tot op het moment waarop het signaal „alles vei lig" werd gegeven, met hem bleef rondrijden in een onverstoorbaar kalm tempo. De man wou er uit, maar de Prins zei steeds: „blijft u maar rustig zitten. U zit hier heel veiligWij rijden heel kalm. U kunt immers niet tegen hard rijdenToen het lucht alarm voorb'ij was, heeft de prins zich bekend gemaakt en de journalist ge vraagd, of hij nog dacht dat hij ge vaarlijk en onverantwoordelijk auto reed? Vermoedelijk is deze manier van met de pers om te gaan wel de meest wijze die een diplomaat kan aannemen Amerikaanse geleerden werken zon der ophouden aan de ontwikkeling van een geleid projectiel, dat een atoom bom in zich bergt, zo verklaarde dr. Kobert F. Rhinchart, secretaris van de Amerikaanse Raad voor onderzoek en Ontwikkeling. Per jaar worden onge veer vijfhonderd millioen dollar be steed aan onderzoekingen, die ten doel hebben, de best mogelijke wapenen te ontwerpen. Dr. Rhinehart heeft verder medege deeld, dat de nieuwe geleide projec tielen veel beter kunnen worden be stuurd dan de V-l en de V-2 van de tweede wereldoorlog. Het ontwerp van een door atoomkracht voortgedreven duikboot zal nog wel enige jaren op zich laten wachten, hoewel er hard aan wordt gewerkt. De onderzoekingen op het terrein van de verdediging tegen een bacteriënoorlog hebben in verge lijking tot wat andere landen te dezen aanzien presteren een redelijk tempo. Er zijn nieuwe zenuwgassen gevon den, maar men moet aannemen, dat Amerika niet het enige land is, dat deze bezit. De negentien-jarige Tineke Wiestra uit Purmerend, leerlinge van de Kunst nijverheidsschool te Amsterdam, heeft van de directeur van het Zuiderzee museum, dat 1 Juli a.s. zal openen, opdracht gekregen een maquette te ver vaardigen van Marken. Langzaam verdwijnt het oude eiland Marken; de paalwoningen met de regenbak onder het huis moeten plaats maken voor meer moderne bouw. En als Marken in de toekomst met het vasteland tvordt verbonden, zullen er ongetwijfeld vele ingrijpende veranderingen plaats vinden. Dank zij mejuffrouw Tineke Wierstra zullen de mensen dan toch in het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen een indruk van Marken kunnen krijgen, zoals het was. Tineke Wierstra bij haar volkomen natuurgetrouw nagebootste huisjes en bruggen. Hoewel Nederland veel later is be gonnen met de kunstmatige insemina tie van het rundvee dan tal van andere landen, begint deze werkwijze hier thans snel grote vormen aan te nemen. Hoe snel de kunstmatige bevruchting toe neemt, blijkt duidelijk uit het verslag van de Bond van Coöp. Verenigingen voor K.I. in Noord-Holland. Terwijl de Gezondheidsdienst voor het Vee onlangs in zijn jaarverslag nog melding maakte van 9 verenigingen, blijkt dit aantal thans reeds weer te.zijn gestegen tot 13. In veel sneller tempo neemt echter het aantal veehouders leden toe. Was dit in 1948 nog slechts 831, georganiseerd in 9 verenigingen, in 1949 waren het er reeds 2165, verdeeld over de vermelde 13 verenigingen. Deze laatste bevonden zich in Alk maar, Ouderkerk a. d. Amstel, Assum- Met recht een groente die anders dan anders is Want spitskool is een verrassend pittige koolsoort, niet duur en buitengewoon rijk aan beschermende stoffen en voe dingswaarde. Van restjes spitskool, aardappelpuree en desgewenst wat vlcesrestjes is een kostelijk oven-schoteltje te bereiden. Of neem er voor de variatie eens een kaassausje bij. Gewoonweg een Zondanmaal (Van onze speciale verslaggever) De stroom van Amerikaanse toeristen naar Europa is reeds rijkelijk beginnen te vloeien en volgens de Marshallhulp-deskundigen zullen dit jaar meer reizigers de grote hariiigvijver overvliegen ën oversteken per schip dan ooit te voren. Ook ons land vermacht een record aantal Amerikanen en alle instanties, die het' vreemdelingenverkeer bevorderen en daarmede tevens de inkomsten van ons land uit deze wel eens onzichtbare import geheten bron vergroten willen, zijn erop bedacht en hebben hun plannen gereed om de bezoekers op waardige wijze te ontvangen. Dit is evenwel niet voldoende. Ook de souvenirs, die zij en niet alleen de Amerikanen, maar ook andere toeristen uit landen met keiharde of zachte valuta van hun reis meebrengen, moeten een voortdurende aangename herinnering aan hun bezoek aan ons land achterlaten, doch ook anderen aansporen hun goede voorbeeld te volgen. Maar dan moeten die souvenirs ook wat hun aesthetische uitvoering betreft attractief en waardevol zijn en geen kitsch, zoals helaas veelal het geval is. De strijd tegen die kitsch en voor kende expositie, welke de vreemde edele vormen van toeristische souve- ling laat zien, wat er in en om Gouda nirs aan te bicden, ziedaar het doei, gemaakt wordt. dat de Stichting „De Edele Vorm" zich Amerikaanse toeristen wordt dit ver- gesteld heeft. Een aantal industriëlen, teld en voorgehouden, dat zij hier een dat zelf niet direct met de productie voudige of fraaier uitgevoerde pijpen dier souvenirs te maken heeft, stak daartoe tezamen met de bekende schil der Chr. de Moor de hoofden bijeen, zocht contact met collega's, wier pro ducten wel tot die categorie behoren en als resultaat van dit onder leiding van een van Neerlands bekende ci neasten, de heer Otto van Nijenhoff (herinnert U zich nog zijn fraaie be drijfsfilms en documentaires als Rem brandt?) uit Den Haag, is thans de eerste expositie geopend in de middel eeuwse kelder van het fraaie, thans zich in restauratie bevindende Raad huis te Gouda. Het is thans nog een kunstnijver- heidshow, maar zal spoedig uitgebreid worden met grappige souvenirs en al lerlei voor toeristen attractieve artike len, waarnaar hij nog jaren in zijn woonplaats met genoegen zal kijken. Iedere Amerikaanse toerist besteed de tot dusver in onsjland gemiddeld een bedrag van 7 dollar aan het kopen van meestal smakeloze en ondoel matige souvenirs. Maar in België en Frankrijk gaf hij voor dit doel be dragen van doorsnee 60 en 100 dol lar uit! Onder leiding van een Amsterdamse werkstudente, die in de Belgische Con go het levenslicht aanschouwde en verschillende talen machtig is. mej. F. M. Bolderdijk, hebben wij een be zoek gebracht aan deze belangwek kopende de plicht hebben deze be houden naar hun woonstee over te brengen. Een attractie, welke inslaat! Behalve Goudse pijpen en Goudse kaas, welke laatstp ieder mag proe ven, is een nis gevuld met prachtig Meeuws tin, dat al sinds 1775 hier ver vaardigd wordt. Een zilveren oud-Hollands binnen huisje met volledig meubilair, lamp en spinnewiel, geheel met de hand vervaardigd, mag een typisch export product .genoemd worden, dat menige buitenlandse familie kan doen terug hunkeren naar „good old Holland", evenals een prachtige zilveren molen 380 gram zwaar aan het specifieke Ne derlandse landschap doet herinneren. Goudse kaarsen en klompen, antiek- moderne houten meubelen uit Wad- dinxveen en fraai kloskant en frivoli- té-handwerk door de Vereniging „Ar beid Adelt" geëxposeerd, vragen de be wonderende belangstelling. Gouda neemt de leiding in de strijd tegen de kitsch-souvenirs en vele an dere steden mogen eveneens spoedig in het edele streven van de Stichting „De Edele Vorm" betrokken worden. Tot zegen van het toerisme in Ne derland. burg, Dirkshorn, Wieringermeer, Oost huizen, Slóten-Haarlem, St. Maartens brug, Sijbekarspel, Texel, Waterland, Wieringerwaard en 't Zand. Bedroeg het totaal der in 1948 gein- semineerde dieren nog 12.352, in 1949 was dit reeds opgelopen tot 33.317. Het drachtigheidspercentage bedroeg 89%, wat hoog wordt genoemd. Volgens de deskundigen ligt het zeker boven het percentage, dat wordt bereikt bij na tuurlijke bevruchting. Er is dus een sterk toenemende be langstelling voor deze gloednieuwe vorm van coöperatie, die iedere veehouder in staat stelt gebruik te maken van de'al lerbeste stieren, wat voor zover dit aan de hand van de thans beschikbare resultaten is te beoordelen de kwa liteit en de productiviteit van zijn vee stapel ten goede komt. De grootste der K.I. verenigingen is die te Sijbekarspel. Ze telt thans 762 le den en ten behoeve van de circa 10.000 koeien, welke deze gezamenlijk bezit ten, beschikt de vereniging over 12 van de allerbeste stieren. Wanneer mer. de kalveren in de wei den ziet rondom Sijbekarspel, dan kan men wel zien, dat daar een goede K.I. vereniging werkt, zo verzekerde on langs een insider. Qver deze K.I. vereniging te Sijbe karspel verscheen dezer dagen een ver slag van de hand van de Rijksveeteelt- consulent te Alkmaar. Uitvoerig behan delde hij daarin 't drachtigheidspercen tage dat daarom hoog mocht worden ge noemd voor de K.I. vereniging te Sijbekarspel was het over 1949 88,95% omdat in onderscheiden jaarversla gen van rundveefokverenigingen vaak drachtig,heidspercentages te vinden zijn, die lager liggen dan 80% bij natuurlijke dekking. Overigens wees hij er op, dat vermoe delijk voor de toekomst aan de stieren nieuwe maatstaven zullen worden aan gelegd in verband met hun vruchtbaar heid. Over een 10-tal jaren zullen we ten aanzien van de vererving van de vruchtbaarheidseigenschappen, aldus zijn oordeel, vermoedelijk meer we ten. En deze eigenschappen zijn van het grootste belang voor de waardebepa ling van een K.I.-stier. Zij laten zich leiden door de film (Van onze correspondent te Milaan) JN MILAAN heeft de DOXA een enquête onder het publiek gehou den met de vraag: „Leest U wel eens een hoek?" De BOXA bedient zich van dezelfde methoden als Gallup. Men heeft ge constateerd, dat 38 pet. van de Italia, nen een boek las, van de mannen was dat 34 pet. en van de vrouwen 41 pet. De meeste lezers vond men on der de jeugd tussen 15 en 19 jaar. Dan volgden de werknemers met 54 pet en de gepensioneerden met 43 pet, terwijl de werkgevers en de vrije be roepen het tot 38 pet. en de arbeiders het tot 20 pet. brachten. Wat leest men het meest in Italië? Ongeveer 70 pet. van de lectuur zijn romans en 4 pet. z.g. „prullen". Met 9 pet.'1 volgen de in Italië zo geliefde biographieën, met 6 pet. de wetenschap, techniek en godsdienst en met 3 pet, poëzie en theater. Zeven en dertig pet, van de boeken was van Italiaanse' au teurs, 26 pet. van Noordamerikaanse, 8 pet. van Franse, 8 pet. van Engelse en 5 pet. van Russische auteurs. Bij de enquête kwam duidelijk vast te staan, dat men bij het lézen van een boek geleid werd door de film. Het meest gelezen boek is „Gejaagd door de wind", dan volgen „De Cita del" van Cronin, „De Molen aan di Po" van de Italiaanse schrijver Bac- ehelli, boeken van Hemingway, Hugo, Kravchenko's „Ik verkoos de vrij. heid" en „Het portret van Dorian Gray" van Wilde. Het blijkt dus dat Italianen de voorkeur geven aan buitenlandse au- teurs. Deze enquête bezorgde de Itali aanse uitgevers en boekhandelaren een voortreffelijke marktanalyse. Zij toont n.l. aan, dat 31 pet. van de ge- lezen boeken nieuw wordt verkocht. Dat betekent voor geheel Italië 15 millioen boeken (zonder de boeken voor de jeugd), die jaarlijks nieuw afgezet kunnen worden met een waar de van 10 milliben dollar. Men heeft ook een enquête gehou den onder leidinggevende figurën. zo als ministers, senatoren, industriëlen, kooplieden enz. Van hen Jas 81 pet. een boek. Hier werd de rij van meest gelezen boeken geopend, met het nieuwe boek over Michelangelo van Papini, daarna „Pclle" van Malaparte, dat tot een schandaal in Napels leid de en Churchill's Tweede Wereld- oorlog. Eigenaardig genoeg lezen de minis ters, senatoren enz. geen enkele cri minele roman of zedengeschiedenis. Mao Tse-toeng, ,de leider van rood China, heeft in zijn eerste rede na de ondertekening van het Russisch-Chinese handelsverdrag in Februari te Moskou, verklaard, dat „de idee van sommige mensen, die denken dat het mogelijk is l\pt kapitalisme thans uit te schakelen en het socialisme in te voeren, verkeerd is en niet in overeenstemming met de toestand van ons land". De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. dr. E. N. van Kleffens, die Amerika na een ambtstijd van drie jaar zal verlaten, heeft een afscheidsbezoek aan presi dent Truman gebracht. Fruuie producten van Nederlandse kunstnijverheid de Slichting ..De Edele Vorm" in de kelder van tentoongesteld door Gouda's Raadhuis. (Van onze Haagse redacteur) Waaraan moeten wij de .voorkeur geven: aan stalen ramen of aan hou ten? Natuurlijk houten, beweert het Houtvoorlichtingsbureau, dat in Am sterdam gevestigd is en dat thans één jaar bestaat. Ieder probeert voor zijn eigen standje j-eclame te maken en ieder zal wel een tikje gelijk hebben; de waarheid ligt waarschijnlijk meestal in het midden. Toch verricht het Houtvoorlichtings bureau zeer nuttig werk. Het heeft zich tot taak gesteld de voordelen aan te tonen, die hout heeft boven de vele nieuwe materialen, vooral in de wo ningbouw, maar ook bij de scheeps- en wagenbouw en op elk ander terrein, waar hout verwerkt kan worden. Het heeft reeds resultaten bereikt, die het vermelden waard zijn. In Zandvoort is door toedoen van het bureau de bouwverordening dusdanig gewijzigd, dat het is toegestaan houten huizen in de gemeente te doen bouwen. Op een advertentie meldden zich reeds veertig reflectanten voor een houten huis in Zandvoort. B. en W. van Almelo heb ben voorgesteld de gemeentelijke bouw verordening zo te wijzigen, dat ook daar houten huizen gebouwd kunnen wor den. Op de tentoonstelling Mijlpaal 1950" in Arnhem staat een stand van het Houtvoorlichtingsbureau met diverse hardhoutsoorten; een twaalftal panelen betreffende de woningbouw zijn geëx poseerd in het Bouwcentrum. „Rotter dam Ahoy" in de Maasstad komt even eens met 'n stand van 't Houtvoorlich tingsbureau, uitbeeldende de „Willem Ruys" en de verschillende houtsoorten, die bij de bouw van dit schip gebruikt zijn. In 1951 geeft het Houtvoorlichtings bureau de eerste Houtkalender uit, waarin verscheidene gegevens over hout te vinden zijn. Het blad „De Houthandel" heeft van tijd tot tijd een extranummer, geheel gewijd aan een bepaalde houtsoort. Verder zullen er in het blad „Cobouw" een tiental ar tikelen over hout verschijnen. Ook wat lezingen en excursies be treft, is het bureau actief. Voorts is een instructieve film in de maak „In uw toekomst zie ik een man met zwart haar, een man met blond haar, een man met een snor en een man

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6