Zeven-en-dertig vermisten bij vliegramp in Perzische Golf Kort Bestek VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Hoffman gispt de Labourpartij Vrijdag 16 Juni 1950 147e Jaargang No. 139 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN n san mwe N er op Nederlands schip redde twee inzittenden Van knaltouwtjes en hun gevolgen KORDAAT OPTREDEN VAN WEGENWACHT Buitenlandse reacties op plan-Stikker Geallieerde luchtmacht komt boven Nederland oefenen Medeplichtige van Gold gearresteerd De frai de bij de vlees keuringsdienst Hulp voor onontwikkelde gebieden besproken OPSTAND IN PERU BLOEDIG ONDERDRUKT Koningin opende „Rotterdam Ahoy" Ui GEMEENTESECRETARIS WERD GEARRESTEERD De geldzuivering wordt afgesloten ONS FEUILLETON BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p mm Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f I.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten Lyelne dragée» vliegt het vet ker van zijn, dat Lycine niet stoelgang (zoals bijna aHe smiddelen wél doen), rt, alsof U niets ingenomen erkt toeh stilletjes verder. Ie spiegel zullen het U tonen, i handig verpakt, stuk voor zegeld plastic film. wh velüga vermeseHngsprepamt apothekers en drogisten. Zoals wij reeds gisteren meldden is opnieuw een Skymaster van de „Air France", onderweg van Indo china naar Frankrijk, nabij Bahrein in de Perzische Golf neergestort. Het toestel had 43 passagiers en acht le den van de bemanning aan boord. Tot dusverre zijn 14 personen gered, van wie twee werden opgepikt door het Nederlandse motorschip „Talisse" dat zich in de buurt bevond. Het toe stel stortte neer op vrijwel dezelfde plaats en ook op bijna dezelfde tijd als de Skymaster, die Dinsdag is ver ongelukt. Ook de omstandigheden, waaronder het ongeval plaats had, zijn vrijwel gelijk. Onder de passa giers van het toestel, dat thans veron gelukte, bevonden zich twaalf kinde ren en twee zuigelingen. Volgens Air France heeft de Franse commissie van onderzoek besloten, dat in het vervolg geen landingen en starten bij nacht van het vliegveld op Bahrein meer zullen zijn toege staan. De directeur van de luchtvaart maatschappij deelde mede, dat zich onder de passagiers „belangrijke poli tieke personen" bevonden. Op een persconferentie heeft de directeur ge wezen op de punten van overeenstem ming bij beide ongelukken. Er kon naar zijn mening geen sprake zijn van een mechanisch defect of een fout Op 18 Juni van het vorig jaar vloog op het station Amersfoort een postzak, die werd overgeladen van de trein uit Amsterdam in die naar Groningen, met een knal uit elkaar. Er ontstond een brandje dat echter spoedig kon wor den geblust. Bij onderzoek bleek, dat een handelsagent uit Amsterdam de schuldige was. Hij had een driedui zend knaltouwtjes, die als kermisver maak moesten dienen, onvoldoende verpakt per post naar een afnemer in Groningen willen zenden, hoewel voor eau dergelijke lading een vergunning van de PTT nodig is. Hij stond desweg# voor de recht bank te Amsterdam terecht. Hier werd f 200 boete of 20 dagen hechtenis te gen hem geëist, alsmede een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar. De straf inte resseerde hem blijkbaar niet in het minst. De handelsagent kwam tenmin ste in zijn laatste woord voor de dag met de nieuwste vondst: een autotje, dat uit elkaar vloog, als het tegen een muur reed. Aangezien de president net even te voren was onthaald op en ontploffing van een knaltouwtje, was hij naar het autotje helemaal niet nieuwsgierig meer van de bemanning. Het vliegtuig, dat gisteren uit Parijs te Saigon is aan gekomen, heeft van Bahrein verkeer de inlichtingen ontvangen over de windsnelheid. In luchtvaartkringen te Saigon oppert men thans de veron derstelling, dat men zich vergist kan hebben, wat de hoogte betreft, indien de controletoren van Bahrein nagela ten heeft de veranderde luchtdruk te melden. Sabotage? Volgens AFP heeft een functionaris van „Air France" verklaard, dat sabo tage niet uitgesloten wordt geacht. De ANWB-wegenwacht Van de Vlek- kert heeft dezer dagen onder Milligen aan de Rijksweg ApeldoornAmers foort het begin van een bosbrand ont dekt. Deze ontstond door zelfontbran ding van een fosforgranaat uit de be zettingstijd. Hij trachtte onmiddellijk de brand te blussen. Nadat de nodige assitentie was komen' opdagen, heeft hij zich per motor naar de politie te Milligen begeven, waardoor tijdig de brandweer te Apeldoorn kon worden gealarmeerd. De brand is met vereende krachten geblust. Een gedachte is op mars Het plan-Stikker is een welkome bijdrage om Europa in staat te stellen, zich zelf te bedruipen. Het is ook en dit vooral, een nieuw bewijs, dat de gedachte van de Europese eenwording op mars is, en dat degenen, die het in de weg zou den willen staan, de reactionnairen van onze tijd zijn, zo schrijft de New-York Times over het Nederlandse plan. De heer Clarence Hunter, hoofd der ECA-misie in Nederland noemde het plan een flinke stap in de goede rich ting. Het prachtige doel van een enkele Europese markt kan alleen worden be reikt, als alle handelsbarrières worden neergehaald. Het plan getuigt van een vooruitziende blik. Ik ben trots op dit staaltje van Nederlands beleid, aldus mr. Hunter. Clarence Hunier is trofs op dit beleid De Londense Times uit zich eveneens zeer waarderend over het plan en noemt het een „constructieve poging tot het ontwerpen van een practische procedure". Toch ziet het blad ook moeilijkheden, waarvan die van nieuwe mogelijke economische ontwrichting de voornaamste js. De Times voorspelt, dat slechts enkele regeringen voldoen de vertrouwen in het plan zullen heb ben zonder nadere bestudering. In Parijs begroet men het plan met instemming. Het stemt overeen met wat de Franse delegatie bij de OEES steeds heeft voorgesteld. Maar., aldus Franse kringen, het dient wel zeer nauwkeu rig te worden onderzocht. Millioenen voor H-bom Bij het Congres van de VS zal een voorstel worden ingediend, om een „multi-millioenenfonds" in te stellen, dat verdere proeven voor de vervaar diging van een waterstofbom mogelijk moet maken. De atoomcommissie van de VS heeft zulk een voorstel thans in voorbereiding. Hoewel te dien aanzien de strengste geheimhouding wordt be tracht, neemt men aan, dat het bedrag tweehonderd millioen dollar zal belo pen. Verwacht wordt, dat het voorstel nog vóór het eind van deze maand bij het Congres kan zijn. De president heeft in Januari bevel gegeven deze bom te maken. Gezegd wordt dat de uitwerking honderd maal zo erg is als die van een gewone atoombom. Wegens isolationisme t.o.v. plan-Schuman Paul Hoffman, de Amerikaanse ad ministrateur voor de Marshallhulp, heeft in een gezamenlijke zitting van de senaatscommissies voor buitenland se betrekkingen en gewapende dien sten verkïaara, dat de houding der Britse Labourpartij een „betreurens waardig voorbeeld van isolationisme" betekent. Hij achtte deze houding niet te verdedigen, doch legde er de na druk op, dat zij niet door Attlee en andere verantwoordelijke regerings personen wordt gesteund. Het manifest vertegenwoordigt vol gens Hoffman slechts de mening van isolationisten in de partij en is uitge geven zonder voorkennis van Attlee t Bevin. In werkelijkheid doet Engeland ernstige pogingen, om de Europese eenwording te bevorderen. Hoffman noemde het besluit, - deel te nemen aan de Europese betalingsunie een voorbeeld hiervan. Hoffman legde deze verklaring af, nadat republikeinse senatoren een aan val op 'het manifest halden gedaan. Op andere opmerkingen antwoordde hij nog, dat de ECA onveranderlijk te- Weerbericht Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond. Wisselende be wolking met enkele verspreid optredende buien en voorname lijk in de nacht en ochtend op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid West. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG: Zon op 4.19, onder 21.02; Maan op 5.10, onder 23.13. genstander bleef van het gebruik van tegenwaarde-fondsen voor militaire doeleinden. Bleken enkele senatoren van mening, dat deze fondsen uitste kend voor dit doel zouden kunnen worden gebruikt én dat op die wijze de Amerikaanse verplichtingen inzake de levering van wapenen zouden kun nen worden verlicht, Hoffman stelde hier tegenover, dat zulks niet ten goe de zou komen aan de militaire en de economische kracht van de deelnemen de landen. Ook zou het voedsel geven aan de Russische propaganda, volgens welke de ECA een Europese oorlog voorbereidt. Operation Cupola" De grote internationale luchtma- noeuvres, de oefening Cupola, zullen dit jaar in Nederland worden gehou den. Ze zullen onder leiding staan van Air Chief Marshall Sir James M. Robb K.C.B., K.B.E., D.S.O., D.F.C., A.F.C., commandant van de Westeuropese luchtstrijdkrachten, die zijn hoofdkwar tier zal vestigen in het Grand Hotel te Scheveningen. Vorig jaar werden deze oefeningen onder de naam „Ope ration Bulldog" in Engeland gehou den in de maand September en men mag verwachten, dat omstreeks dat zelfde tijdstip dit jaar de oefeningen zullen plaats hebben. Oude Nagant bereikte de hoofdstad Gistermorgen te ruim kwart over elf reed de 41-jaar oude luxe auto Na gant uit Maastricht de binnenplaats op van het Amsterdamse stadhuis. De eigenaar, H. E. Dotremont, en de jour nalist Stef Kleyn, kwamen de burge meester van Amsterdam een brief overhandigen met de hartelijke groe ten en beste wensen van het Maas trichtse stadsbestuur. Als de heren hedenavond in Zuid-Limburg terug zijn zij moeten dan ook de terugweg, 220 km lang, de Nagant rijdt 30 km per uur, even gelukkig volbrengen als de heenreis heeft de heer Dotre mont zijn weddenschap met enkele za kenvrienden gewonnen. Gedurende April wordt de direc te schade als gevolg van brand ge raamd op f 3.180.895 (vorige maand f 3.667.970, April 1949 f 3.826.130). Het Amerikaanse federale bureau voor onderzoek heeft de 44-jarige che micus Alfred Dean Slack uit Syracuse (New York) gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd, medeplichtig te zijn geweest aan de atoomspionnage, waar-' voor dr. Klaus Fuchs thans een gevan genisstraf van veertien jaar uitzit. Slack wordt n.l. beschouwd als mede plichtige van Harry Gold, die een maand geleden is gearresteerd en die ervan wordt verdacht, de atoomgehei men te hebben doorgegeven, die hjj van Fuchs ontving. Slack is in 1943 en 1944 werkzaam geweest aan een artilleriefabriek te Kingsport (Tennessee). Hij zou hier Gold inlichtingen hebben verstrekt en een monster van een krachtige explo sieve stof hebben overhandigd. Gold zou al deze dingen ter hand hebben ge steld aan Richard Doe alias de Russi sche ambtenaar Semen Semenof, die deel uitmaakte van de staf van de Rus sische handelsonderneming Amtorg. Nadat Semenof naar Rusland was ver trokken, zou Gold contact hebben ge had met John Doe, oftewel de Russi sche vice-consul A. A. Jakofjef, Slack ontkende bij zijn arrestatie, iets van Harry Gold af te weten of deze te kennen. Exadministraleur gearresteerd De gewezen administrateur van de Vleeskeuringsdienst kring Barsingcr- horn, G. T., is gisternacht door de Rijks politie gearresteerd. De van fraude ver dachte administrateur keerde per taxi van vacantie naar huis terug, waar de politie hem opwachtte; Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Na een conferentie van drie dagen zijn vijftig landen het eens geworden over een uitgebreid plan, om in het kader van de VN technische hulp te verlenen aan onontwikkelde gebiedeu Zij beloofden hiertoe ruim twintig mil lioen dollar bij te dragen. De VS levert hiervan ruim twaalf millioen. De communistische opstandelingen, die de tweede stad van Peru, Arequi- pa, hebben overmeesterd, zijn blijkens een regeringscommunique van Donder dag, verslagen. Het aantal slachtoffers van de opstand is nog niet officieel bekend, onbevestigde berichten spreken van meer dan 50 doden en 200 gewon den. Jan van Galens scheepsbel luidde Stad aan de Maas toont haar herstel Gisterochtend is de grote haven tentoonstelling in plan-Dijkzicht te Rotterdam, die onder de naam „Rot- terdam-Ahoy" een beeld geeft van het herstel van Nederlands grootste ha venstad, door H. M. Koningin Juliana officieel geopend. De Koninklijke stoet, in de voorste auto waarvan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard wa ren gezeten, werd aan de grens der gemeente Rotterdam begroet door bur gemeester mr. P. J. Oud, waarna on der grote belangstelling van het pu bliek naar het tentoonstellingsterrein werd gereden. Vele vlaggen en de drommen mensen langs de weg gaven de stad een feestelijk aanzien. Nadat de Koningin de erewacht van mari niers had geïnspecteerd, die op het voorplein was opgesteld en de groet aan het vaandel had gebracht, werden de hoge gasten naar de kleine tent geleid, waar zij Werden opgewacht, o.m. door de minister-president, dr. W. Drces, tal van ministers, het Rot terdamse college van B. en W. en een groot aantal burgerlijke, kerkelijke en militaire autoriteiten, onder wie de burgemeesters van omliggende ge meenten en het hoofd van de ECA- missie in Nederland, de heer Clarence W. Hunter. De voorzitter van de raad van be heer van Rotterdara-Ahoy, wethouder Van Tilburg, sprak een begroetings rede uit, waarin hij er zijn voldoening over te kennen gaf, dat Koningin Ju liana door deze opening blijk had ge geven van haar belangstelling voor het wel en wee van de Maasstad. Daarna trad Hare Majesteit naar vo ren en luidde de koperen scheepsbel het herstel van een kerk in Mid delharnis Is een oude grafsteen ge vonden met engelenfiguren en een ge beeldhouwde stier op iedere hoek. Na onderzoek is gebleken, dat men te doen had met een steen uit het jaar 1490. Dit bewijst, dat Middelharnis ouder is, dan men dacht. Geleerde koppen pieke ren nu, of er niet een aardig jubileum- pje uit valt te slaan. De toeschou wers op de publieke tribune van de rechtbank te Viterbo in Italië voelden zich wat teleurgesteld, toen 27 bandie ten, medeplichtigen van Giuliano. in Zondagse pakjes en keurig gekamd voor de kadi verschenen. Want ze ble ken heel gewone mannetjes. Eén viel flauw, een ander brak in tranen uit en jammerde over zijn kinderen en een derde las een filmblad. Toch worden ze ervan beschuldigd, elf boeren te hebben gedood, door een machinege weer op een menigte leeg te schieten. De leider van de Belgische commu nisten gaat zijn vacantie „op uitnodi ging van zijn Sowjetrussische kamera den in Rusland doorbrengen". £)e regering van de staat New-York werft twintigduizend vrijwilligers aan, die 616 luchtwaarnemingsposten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiuiiiiiiiii moeten bezetten. De opleiding geschiedt voornamelijk door schriftelijke cursus sen. Een bende valse munters in New York en Chicago geeft vals geld uit ter „waarde" van honderdduizend dollar per maand. De Japanse rege ring heeft een prijsvraag uitgeschreven waarbij men moest raden, hoe lang het zou duren, eer een telegram rond de Is dit de weg naar die Ahoy-dinges wereld zou zijn gegaan. 34 Japanners raadden goed, n.l. 32 minuten en 30 se conden. De prijs van tienduizend yen werd bij loting (waarbij geen jen te pas kwam) toegewezen. Q Met ingang van vandaag zal elke vergadering van het Westduitse parlement voorafgegaan worden door een godsdienstige bijeen komst, waaraan de leden, de boden en de journalisten kunnen deelnemen. Jwee lieden, die stefke alcoholische lucht verspreidden, strandden met hun auto voor de deur van een kapper in Valthermond en verzochten de figa ro, de wagen even te duwen. De man voelde daar weinig voor en besloot ten slotte achter het stuurwiel te gaan zitten en de vrolijke vrienden te laten duwen. Tot zijn schrik sloeg de motor aan. En de haarsnijder, die nog nooit achter een stuur had gezeten, reed pardoes in een korenveld. De beide he ren gingen te voet verder. Tot aan 'n cel in Assen, waarheen zij werden geleid in verband met het feit, dat zij de auto uit een garage in Emmercompascuum hadden gehaald. Uit een andermans garageQ Op 't vliegveld van Con- stantine is een vliegtuig voor toeristen met vier passagiers te pletter gevallen. Vertegenwoordigers uit verschei dene landen, waaronder ook Neder land, woonden in Portsmouth een demonstratie bij met een nieuwe motorboot, die door middel van radio wordt bestuurd. De boot, die een snelheid van 19 knopen kan bereiken, zal als schietschijf wor den gebruikt door de Engelse luchtmacht. De maximum afstand waarop men van het schip met de radio-stuurinstallatie de motorboot onder controle kan houden, be draagt 12 km De gemeentesecretaris van Geldrop, de heer A. C. B., die tevens secretaris penningmeester van 't burgerlijk arm- bestuur in deze gemeente is, is gearres teerd op vermoeden van een fraude, welke hij in 1934 heeft gepleegd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd Duvieusart, de eerste minister van Belgie, heeft gistermiddag een onder houd gehad met baron van Harinxma thoe Slooten, de Nederlandse ambassa deur te Brussel. Na de opening maakte Koningin Juliana in gezelschap van wethou der Van Tilburg een rondgang over de expositie van de voormalige torpedobootjqger Jan van Galen, die in de Meidagen van 1940 strijdend voor Rotterdam ten onder ging. Luid galmden de sonore tonen door de ruimte en daarmede was de grootse expositie geopend. Begeleid door een klein gevolg maakten Koningin en Prins vervol gens een rondgang over de tentoon stelling. De sirenes van de schepen in de haven loeiden en vooral bij de grote brug dwars over de Westzeedijk hadden zich vele belangstellenden op. gesteld om hier bij het passeren het Koninklijk Paar te begroeten .Op da Parkkade joelde de bemanning van de gepavoiseerde kanonneerboot H.M. „Flores" en de matroosjes-in-de-dop van het opleidingsschip „Nederlander" klommen juichend in het want. Statig lag de Finse bark „Viking" aan de kade gemeerd. Met de „Regentesseplaat" heeft het gezelschap vervolgens een tocht over dé Maas en door de havens gemaakt, waarna gedebarkeerd werd aan de steiger van de Kon. Roei- en Zeilver eniging „De Maas" in de Veerhaven. Van hier uit keerden Koningin en Prins onder geestdriftig gejuich van het publiek per auto naar Soestdijk terug. Bii het afscheid deelde Konin gin Juliana aan wethouder Van Til burg mede. buitengewoon getroffen te zijn door het grote werk, dat door de Rotterdammers is verricht. Verscheidene houders van geblok keerde tegoeden hebben nog steeds geen gebruik gemaakt van de mogelijk heid, via een optierekening hun bezit voor verschillende doeleinden te beste den. Anderen hebben het wel op een optierekening geplaatst, doch geen ge bruik gemaakt van 'de opties. De gelden van de eerste categorie zullen nu na 21 October 1950 worden overgebracht naar een renteloze reke ning bij het agentschap van het minis terie van Financien te Amsterdam. De gelden op optierekeningen worden na 18 November 1950 overgeboekt naar 's Rijks schatkist ten name van de be zitter. Houders van geblokkeerde tegoeden moeten nu zo spoedig mogelijk omzet ting hiervan in een optierekening aan vragen en een keuze doen uit de opties. Dit laatste geldt ook voor houders van optierekeningen. ESTLANDSE MINISTERS ONTSLAGEN Drie Estlandse ministers zijn ontsla gen wegens „corruptie", zo meldt Radio Tallin. Het zijn de ministers van licht» industrie, van visserij en van bosbouw en papierindustrie. Zij zijn de enige ministers, die aan de eerder in het jaar uitgevoerde kabinetszuivering zijn ontkomen. Door een vertraging in de kopij zending hebben velen gisteren tevergeefs uitgezien naar het ver volg van ons feuilleton „Een ge dwongen huwelijk". Daar op dat ogenblik niet te voorzien was hoelang de vertraging zou duren, meenden wij onze lezers van dienst te zijn door een begin te maken met het nieuwe feuille ton „Het Chinese Beeldje". Ook de overige hoofdstukken van Mary Burchells verhaal zijn ech ter thans in ons bezit gekomen, zodat het grote leger van feuille ton-lezers met ingang van heden weer kan genieten van de laatste episode van „Een gedwongen hu welijk". Na beëindiging van dit feuilleton zullen wij opnieuw be ginnen met „Het Chinese Beeld je". DE REDACTIE.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1