Onze gasvoc Stad en Omgeving Circus Strassburger komt Maandag AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Wat onze voorouders schreven: HARMONIE THEATER: CINEMA AMERICAIN: VICTORIA THEATER: „Mighty Joe Young" BRANDSTOFFEN R.K A.F.C. kan morgen derde klasser worden De Rijp Voorgesteld wo kop van Noord Zij omvat voorlopig Alkm. Den «Helder, en de Lange ZATERDAG 17 JUNI 1850 Een stijlvolle circusvoorstelling Maandagmorgen vroeg reeds komt werpen, waaronder te Brussel van Ko- de extra-trein van Circus Strassburger aan en dadelijk wordt dan met de *pbouw van het circus begonnen. Zon dagavond zal nog in Den Helder ge speeld worden. Daarvóór bezocht het circus Leiden, waar het was ingeschakeld in de Lustrumfeesten. Nog nooit zal er in een circustent in Europa een publiek geweest zijn van een dergelijk hoog geestelijk niveau en nog nooit zullen zoveel hoogwaardigheidsbekleders te gelijk in een tentcircus geweest zijn. Beide besloten avonden, waarvan vooral de circusvoorstelling een groot succes ningin Elisabeth, Oud-Minister Spaak; in Amsterdam Burgemeester d'Ailly en in Oostenrijk Minister Shinwell en vele hoge geallieerde militairen. Hij had de burgemeesters van Utrecht, Leiden, Til burg, Maastricht, Breda als „patiënten" en hij behandelde vele leden van de zangvereniging „De Staar" te Maas tricht, die als dank een lied voor hem zongen in het Gemeentehuis. Te Am sterdam evenals elders deed hij het ge hele politiecorps versteld staan van zijn kunnen en op het Boekenbal te Am sterdam in de Stadsschouwburg be roofde hij vele bekende letterkundigen. Bij de marine heeft hij geëxperimen teerd, nadat men als mening geuit had, dat alles op bedrog berustte, waarvoor een der officieren later zijn excuses maakte. Er zijn mensen uit Groningen naar Carré gekomen, die van hem gehoord hadden en die een wedden schap onderling hadden gemaakt, dat zij geen slachtoffer zouden worden. En toch werd hen alles ontrold, waarna zij zo sportief waren Borra hun compli ment te maken. Er waren er, die alles reeds vooruit wisten en die toch als „patiënt" vielen. Deze duivelskunstenaar komt nu voor de eerste maal naar Alkmaar en zal daar zonder twijfel succes oogsten. De naam Strassburger waarborgt kwaliteit. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Dok ter Elisabeth (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De machtige Joe Young (18 jaar); Cinema Amerlcain, 7 en 9.30 uur: Stalen haaien (18 jaar). Bioscopen als Zaterdag. Aanvang der voorstellingen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Circus Strasburger (Canaplein) Bioscopen als Zaterdag. Regina Strassburger met haar lievelingspaard was, hadden vooral ook door de gala- kledij der aan.vezigen, een bijzonder feestelijk aanzien, wat zonder twijfel de sfeer van de stijlvolle circusvoor stelling nog verhoogd heeft. Maar ook de burgerij heeft de overige vier dagen zeer genoten. Geen dag spelen gaat ver loren, wat gezien de hoge dagkosten, ook niet mogelijk zou zijn. Als de stal len opgebouwd zijn, komen weer de stoeten prachtige paarden, uniek ver bonden aan het circus Strassburger. Se dert lange jaren zijn er weer ijsberen in het programma te zien, gepresen teerd door een Nederlandse temmer uit de school van Klant's dierenpark uit Valkenburg (L.) Men ziet Mexicaanse stieren, zebra's, guanaco's en niet te vergeten alleraardigste babv-olifanten. In de uitgebreide menagerie vinden we nog bruine beren, dromedarissen, apen en heel lieve beertjes en poney- paardjes. In dit programma zijn ook weer een troep Abessijnse pyramide- bouwers en -springers te zien. Voorts Regina, Karei en Elly Strassburger in hun nieuwste creatie's. Nog nooit ge zien Franse clowns, een fameus jong leur, luchtnummers, kunstwielrijders en twee aantrekkelijke Nederlandse num mers, die veel succes hebben. En dan als bijzondere attractie Borra, de eer lijke zakkenroller, de man, die alles van U wegneemt, zonder dat U er iets van merkt, maar dat moet U zelf aan de lijve ondervinden. Borra rolde reeds van zeer hoge personages allerlei voor- Zondagsdienst voor huisartsen Zondag zullen de huisartsen dr. Kort hals, Emmastraat 36 (telef. 3193) en dr. Poortvliet, Egmonderstraat 16 (telef. 4282) beschikbaar zijn. Zondagsdienst voor apotheken Zondag 18 Juni zal de apotheek van de heer B. H. Schouten, Emmastraat 47, voor het publiek geopend zijn. ,Tn deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. Woonruimte betrokken zonder vergunning De woningnood heeft vele problemen en om hierin een uitweg te vinden of althans enige orde te scheppen is er éen Bureau .voor Huisvesting in het leven geroepen en zijn er verordenen de bepalingen tot stand gebracht. Eén daarvan is, dat men zonder vergunning van B. en W. geen woon ruimte mag betrekken. De 28-jarige Alkmaarder J. G. V. had zich hier niet aan gestoord en zo kwam het, dat hij gisteren voor het Alkmaarse Kanton gerecht ter verantwoording werd ge roepen. Dikke dossiers, meegebracht door de verdediger en de wnd. chef van het Bureau voor Huisvesting getuigden, dat er het een en ander aan deze zaak, die zich afspeelde in het perceel Dr. Schaepmanplein 12, was voorafgegaan. Het huis werd aanvankelijk bewoond door een zekere mevrouw Van A., die de benedenverdieping verhuurde jan de familie L. Deze toestand bleef be stendigd toen verdachte V. de plaats innam van mevrouw Van A., dienaar Bergen vertrok. Dat gebeurde vlak na de bevrijding in 1945. Een jaar later vertrokken de benedenbewoners, die werden opgevolgd door d.e familie Van M., en toen deze op haar beurt in Ja nuari 1950 verhuisde vond V. de tijd gekomen ook de benedenverdieping van het huis in gebruik te nemen. Hij meende hiertoe als hoofdbewoner van het perceel gerechtigd te zijn. Inmiddels had het Huisvestingsbu reau de benedenverdieping toegewe zen aan een kinderloos echtpaar, dat op de Turfmarkt nr. 1 ruimte maakte voor een gezin van zeven personen. Toen echter bleek, dat V. nu ''et gehele huis bewoonde werd hem door B. en W. last gegeven het beneden ge deelte te ontruimen. Hieraan gaf hij geen gehoor. V. wiens meubelen intussen door werklieden van de gemeente naar de bovenverdieping zijn gebracht om plaats te maken voor de nieuwe be woners van de gelijkvloerse kamers hoorden gisteren een boete van vijftien gulden tegen zich eisen. Na het pleidooi van mr. Sluis, lie betoogde, dat zijn cliënt de hoofdbe woner was van het pand, hetgeen vol gens de ambtenaar O. M. niets aan de overtreding afdeed, veroordeelde .e kantonrechter verdachte tot f 7.50 of drie dagen. Zorg over afvloeiing van kaasmakerijpersoneel In Noord-Holland neemt het aantal klachten, dat men hoort over het af vloeien van kaasmakerijpersoneel naar het Oosten van het land hand over hand toe. De fabriek te Lutjewinkel verloor in korte tijd niet minder dan 4 kaasmakers met het gevolg, dat de dagelijkse kaasproductie met 3 bakken moest wor den ingekrompen. In de plaats daarvan werd de melk verpoederd. Van ver schillende andere fabrieken komen soortgelijke berichten. Dit alles zou niet erg zijn, wanneer voldoende nieuw personeel kon wor den aangetrokken. Niettegenstaande oproepingen in verschillende bladen, blijkt echter weinig belangstelling te bestaan om een betrekking in de kaas makerij aan te nemen. Blijkbaar wordt de beloning te ge ring geacht en wordt de voorkeur ge geven aan andere werkzaamheden. Het euvel is toegenomen sedert de kerncommissie de lonen voor geheel Nederland heeft gelijk gesteld. Vroeger waren de lonen in Noord-Holland ho ger dan in het Oosten en toen had men van deze afvloeiing veel minder last. Er worden geregeld cursussen ge houden "voor kaasmakers. Hoewel het natuurlijk een algemeen belang is, dat onze gemeenschap de beschikking heeft over goed onderlegd en geschoold personeel, wordt het deelnemen aan zulke cursusen op het ogenblik door de Noordhollandse fabrieken niet :n de hand gewerkt. Men voelt er weinig voor de mensen te laten opleiden met 0 e vrij grote zekerheid ze dan straks te zullen zien vertrekken. Wellicht dat dit een der verklaringen is voor het verschijnsel, dat ook in het jongste verleden de deelname aan deze cursus sen niet zo groot was als werd gewenst. Natuurlijk doet een euvel als dit zich vooral voor in een tijd, waarin de kaasbereiding betrekkelijk voordelig is. Bestrijding van de werkloos heid Enkele dagen geleden werd opge richt de Nederlandse Vereniging tot daadwerkelijke bestrijding der werk loosheid. Deze vereniging stelt zich tot taak de werkloosheid met alle wettige middelen te bestrijden. De vererfïging heeft daartoe nodig de steun van alle Nederlandse werkers, ongeacht van welke richting zij zijn. Want zij heb ben allen hetzelfde belang en moeten in de strijd tegen het steeds dreigen der wordende werkloosheidsspook schouder aan schouder staan. Voor een zeer klein bedrag kunnen zij lid wor den van de Nederlandse vereniging tot daadwerkelijke bestrijding der werk loosheid en zo daadwerkelijk meehel pen. Doch ook zal een beroep gedaan worden op alle werkgevers in Neder land, dat ook zij hun onmisbare steun niet zullen onthouden en zo zal de vereniging gaan werken in overleg met het gehele Nederlandse volk voor een zaak, die dit gehele volk aangaat. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het Alkmaarse contactadres: Dathenus- straat 1, Alkmaar. In de Alkmaarsche Courant van 17 Junij 1850 vinden wij de vol gende mededeling: Men verneemt, dat de algemeen met roem. bekende Mechanicus de heer B. Bosco, op verzoek van ingezetenen dezer stad, het voor nemen heeft, tegen het einde dezer maand, in de zaal Harmonica al hier, drie voorstellingen te ge ven. Zijne Egyptische tooverkunst en handbehendigheden, uitmuntende boven die, welke tot heden van andere Kunstenaars, de bewonde ring hebben opgewekt, doen de komst van denzelven heer Bosco met belangstelling wachten. Eene inteekeningslijst zal bij het algemeen worden aangeboden ten doel hebbende om de onvermijde lijke uitgaven aan zijne te geven voorstellingen verbonden, te waar borgen. Men mag met regt eene ruime deelneming verwachten, te meer omdat de prijs van entreé zonder intekening, gelijk als eiders, ook alhier verhoogd wordt. De standen in de BedrijfscompeHtie Na zeven weken is de stand in de Uitspraken Gerechtshof Amsterdam Het gerechtshof te Amsterdam heeft P. L. alhier, wegens mishandeling ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk. Hij zal onder toezicht wor den gesteld. Het vonnis, dat de Alkmaarse recht bank wees in de zaak tegen G. van der P. te Bergen, die wegens diefstal tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is bevestigd. Export van boter naar Engeland Zoals we hadden verwacht was de kaasmarkt gister iets lager dan de vo rige week. De markt was stug en de prijzen liepen van f 1.78 tot f 1.80. Op gemerkt zij hierbij echter, dat de kwa liteit vaak te wensen overliet. Het was grotendeels kaas, die in de warmte is gemaakt en dit bracht nog al enkele gebreken met zich mee. Friesland blijft aanzienlijk lager no teren. De prijs voor Edammers loopt daar ongeveer van f 1.73f 1.75. Groter nog is het verschil bij de vol vette Goudse. Terwijl Gouda voor eerste kwaliteit f 1.93f 2.03 noteerde en voor extra zware tot f 2.22 werd ge maakt, blijft de prijs in Friesland on geveer f 1.82, wat slechts enkele cen ten boven de inleveringsprijs is. Wat het buitenland betreft, zijn zo wel Belgie als Duitsland flauw, ter wijl Engeland nog niets betrekt. Getaxeerd wordt, dat de hoeveelhe den, die zich op het ogenblik in Ne derland bevinden, ongeveer 3.000.000 kg groter zijn dan verleden jaar om dezelfde tijd. Op het ogenblik wordt weer boter naar Engeland verscheept. De prijzen zijn, gelijk bij export naar Engeland meestal het geval is, geheim. drie afdelingen van de Alkmaarse Be- drijfsvoetbalverenigingen als volgt: Afdeling A: Chevroletboys 5 3 2 0 12—4 8 Ringers 1 5 3 1 1 7—3 7 Hooge Huys 5 1 4 0 8-4 6 SOVA 3 2 1 0 7—2 5 Povay 5 1 3 1 6—4 5 Lichtbedrijven 5 2 1 2 5—8 5 Telefonia 4 1 2 1 5—5 4 Alkm. Courant 5 1 1 3 6—13 3 Reiniging 4 0 2 2 3—6 2 Slagers 4 0 2 2 4—8 2 Postiljon 3 0 1 2 3—9 1 Afdeling B: Stoel 5 3 2 0 9—4 8 Conijn 4 2 2 0 8—6 6 BBC 1 5 3 0 2 17—9 6 APSV 2 4 2 1 1 5—3 5 VIVO-boys 4 1 2 1 14—13 4 Nagengast 5 1 2 2 7—11 4 Hulskampboys 3 1 1 1 9—5 3 Krom 4 1 1 2 3—8 3 Melkboeren 4 0 2 2 6—11 2 Perzifo 4 0 1 3 6—14 1 Afdeling C: Black-boys 5 5 0 0 11—1 10 Rhodesia 6 5 0 1 15—6 10 Centra 4 3 0 1 10—2 6 Notenkrakers 4 3 0 1 10—7 6 Fordboys 5 2 0 3 11—12 4 POA 4 1 1 2 7—7 3 BBC 2 4 1 1 2 5—8 3 Ringers 2 4 0 2 2 4—8 2 Lastinaboys 4 0 0 4 4—12 0 Povay 2 4 0 0 4 1—15 0 GESLAAGD De heer J. Boxmeer uit Schagen, werkzaam ter secretarie te Alkmaar, slaagde in Den Haag voor het examen ter verkrijging van de akte gemeente administratie DIERENBESCHERMING Zwervend is aangetroffen in de om geving van de muziektuin een donker- blauw-zwarte hond (reu, pl.m. vijf maanden oud); een zwarte hond in de omgeving van het Bergerhof (teef, laag op de poten). Komen aanvliegen een tortelduif. Ter beschikking zijn enige jonge honden, pl.m. negen maanden oud, middelmatig groot. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat de Inspecteur geen dieren kan aan nemen, uitgezonderd aangereden hon den of katten. Het publiek wordt ver zocht zijn volle medewerking te ver lenen anders zal dit belangrijke werk, dat veei tijd kost, moeten worden ge staakt. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Binnen een week twee gezinnen op straat gezet Het is nog slechts enkele dagen ge leden, dat wij het bericht brachten van, de gerechtelijke ontruiming van een woning aan het Jaagpad. Gistermorgen gebeurde hetzelfde in de Rembrandt- straat, waar het op no. 32 inwonende gezin De G. op last van de kantonrech ter uit huis werd gezet. De hoofdbewoner had indertijd vrij willig inwoning verleend aan de fa milie De G., maar zoals dikwijls voor komt ontstonden er door deze samen woning onderlinge moeilijkheden tus sen de beide families. Wij zullen in het midden laten wie de oorzaak van de kibbelarijen was, doch zij leidden er uiteindelijk toe, dat De G. de echtgeno te van de hoofdbewoner een draai om de oren gaf. En dit deed bij P. de maat overlopen. Hij spoedde zich naar de kantonrechter met de eis, dat het ge zin De G. zijn woning zou verlaten. Deze willigde de eis, gelet op het in cident, in en veroordeelde De G. tot het ontruimen van het door hem' be woonde gedeelte binnen de tijd van acht dagen. Aangezien de betrokkene hieraan door gebrek aan een andere woongelegenheid niet tijdig kon vol doen, is het meubilair gisteren door de deurwaarder en zijn helpers verwij derd. Bij informatie op het Bureau voor Huisvesting werd ons medege deeld, dat zij, die door eigen schuld zich blootstellen aan verlies van woon ruimte, uiteraard niet met voorrang op andere woningzoekenden kunnen wor den geholpen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek NIEUWE AANWINSTEN, LIJST 73 Kunst: Algemeen 700 S44 5 De Schoonheid van ons land', deel 5. Houten beelden. 1949. Geïll. 709 T28 4 Van Thienen; Algemene kunstge schiedenis; deel 4. 1949. Geïll. Bouwkunst. Tekenen 720 L46 Leurs; Geschiedenis der bouw kunst in Vlaanderen. 1946. Geïll. 740 R39 Retera Wz.; Architectonisch perspec tief, constructie en opwerking. 1946, geïll. 740 S67 Slijper. Figuurtekenen. 1949, ge ïll. Schilderkunst 750 A42.5 Arondéus; Matthijs Maris; 2e dr. 1945, geïll. 750 B73 Boon. Het zelf portret in de Nederlandse en Vlaamse schilderkunst. 1947. Geïll. 750 C34 De Co. De boer in de kunst van de 9e tot de 19e eeuw. 1946. Geïll.750 F 49 Fumet. Braque. 1946. Geïll. 750 G94v De Gruy- ter. Het vrouwsportret in de Nederlandse en Vlaamse schilderkunst. 1947. Geïll. 750 K59v Knoef. Van romantiek tot rea lisme. 1947. Geïll. 750 L25 Lassaigne. Pi casso. 1949. Geïll. 750 M27. Marlier. He dendaagse Vlaamse schilderkunst. 1946. Geïll. 750 V56.1J C. J. Veth. Croin 1947. Geïll. 751 B45 Van den Berg. Over ma teriaal voor tempera- en olieverfschilde ren. 1949. Geïll. 751 G75 Grégoire. Grondslag voor het schilderen met olie verf. 1948. Geïll.751 A26 Alizarine. Aquarelleren; 5e dr. 1947. Geïll. WANDELSPORTVERENIGING DE JEEP. Zowel de ouderen als de jeugd lo pen vandaag het laatste parcours in de Avondvierdaagse. Alle deelnemers ko men ongeveer om half zeven op hot Waagplein aan. Na afloop zullen aan de jongeren in lunchroom Koopman in de Langestraat de herinneringen worden uitgereikt. Dokter Elisabeth Naar het toneelstuk „Vagabunden" van Juliane Kay is onder bovenstaande titel een film gemaakt, die een sterke speelfilm is geworden. De in ons land zeer bekende actrice Paula Wessely, die in Wenen op het toneel zulke grote successen behaalde, toont zich in de titelrol van deze film op haar best. Zij speelt de belangrijke rol van dr. Elisa beth Kamma uitstekend: gevoelig en beheerst. Attila Hörbiger staat haar in de moeilijke rol van de echtgenoot dr. Peter Kamma zeer goed ter zijde. Na tuurlijk ontbreekt de z.g. fatale vrouw, die het tienjarig huwelijk doet ontspo ren, ook nu niet en wel in de persoon van de jonge toneelspeelster Gaby Elder, op zeer geraffineerde en bereke nende wijze vertolkt wordt door de jonge actrice Elfe Gerhart. Met Eric Frey als de trouwe vriend van Elisa beth en de bekende Siegfried Breuer als de filmmagnaat Andy Karr wordt mede gesteund door scherp gety peerde bijrollen, een boeiend geheel verkregen, waarvan het gegeven niet geheel nieuw is, maar op uitstekende wijze is bewerkt. De oorspronkelijke titel „Vagabunden" duidt op de vreem de wegen, die gevoelens soms kunnen gaan (net als vagebonden). Met grote aandacht is het hoofdnummer gister avond gevolgd. Maar ook de twee inderdaad prach tige journaals, die, met een muzikale film het hoofdnummer inleiden, verdie nen de volle belangstelling. De opna men zijn boeiend en actueel en dragen tot het succes van het programma bij. Stalen Haaien is een rolprent, die oV< Stalen Haaien eigenlijk niet uitsteekt bo^en het ge middelde. Ze is met het nodige vak manschap in elkaar gezet en stellig niet zonder spanning. Het eigenlijke ge geven is overigens allerminst belang rijk. Een marine-öfficier is verloofd met een onderwijzeresje; een tweede slaagt er in, haar hart te veroveren en zijn medeminnaar uit te schakelen. De spanning ontleent deze film niet aan dit gegeven. Ze zou zelfs de moeite van het noemen niet waard zijn, wan neer ze niets anders bood dan dit. De achtergrond echter, waartegen dit ver haaltje zich afspeelt, wordt gevormd door de jongste oorlog. Motortorpedo boten razen over de zee, redden dren kelingen en vernietigen vijandelijke duikboten. Een Amerikaanse onder zeeër stroopt de wateren af, valt een geheime vijandelijke basis binnen en zet er een patrouille af, die grondig opruiming houdt onder de installaties van de tegenstander. Dat alles is uiteraard niet zonder spanning, te meer, omd&t er de* nodige staaltjes van individuele onverschrok kenheid worden gepresteerd. Ietwat ge romantiseerd komt ons overigens dit beeld van het Amerikaanse marineleven wel voor. Het is zelfs gekleurd: in tech nicolor, hetgeen vaak een fraai effect geeft. Een nieuwe versie op de King Kong films, die indertijd een sensatie bete kenden en sindsdien de liefhebbers van een trucfilm menig prettig uurtje heb ben bezorgd. „Mighty Joe Young" ver toont een treffende gelijkenis met de oude gorilla King Kong, de reusachtige aap wiens tomeloze kracht slechts door één meisje beteugeld kon worden. Joe wordt naar Hollywood gebracht om met zijn jeugdige verzorgster als kas stuk van een nachtclub te dienen. Het optreden wordt een ongekend succes maar „la belle et la béte" voelen zich ongelukkig in het mondaine nacht leven. Als enige bezoekers Joe dronken voeren, breekt dabei, in casu de mens aap los. De gorilla lucht zijn woede over de gedwongen gevangenschap en slaat de gehele club kort en klein. Hoe hij ten slotte aan de kogels van de politie ontsnapt, enkele kleuters uit een brandend kindertehuis redt en weer ge lukkig in Afrika belandt, moet u zelf zien. Een uitgebreid voorprogramma gaat aan deze film vooraf, wèarin men ongemerkt in de ban komt van de ge raffineerde trucs, welke Hollywood aan wendt. VOOR NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELEFOON '*4141 -.4142 De vierde klasser RKAFC treft het buitengewoon dat Schagèn morge# een bezoek aan Alkmaar komt bren gen. Vorige week immers is de degra- datie van Schagen een feit geworden. Wij mogen daafom aannemen dat deze pl-oeg, nu plotseling de spanning van verscheidene weken is weggevallen, met aanmerkelijk minder enthousiasme het veld zal betreden dan bij de aan vang van de promotie-degradatiecom petitie. Daarom verwachten wij dan ook dat RKAEC kans zal zien twee punten in de wacht te slepen en mocht dit inderdaad gelukken dan Is het ze ker niet denkbeeldig dat de Wester- wegbewoners dan tevens derde klasser zijn. Het is immers zó, dat Beverwijk en Grasshoppers, twee clubs die even als RKAFC uit vijf wedstrijden zei punten hebben verzameld, elkaar het vuur na aan de schenen zullen leggen en het zou ons niet verwonderen als daar in Beverwijk de punten gedeeld wer den. In het ongunstigste geval zullen de Alkmaarders, uitgaande van de ver onderstelling dat zij van Schagen win nen, een beslissingswedstrijd moeten spelen tegen Beverwijk of Grasshop. pers.In ieder geval wensen wij onzt stadgenoten veel succes en sterkte in de (voorlopig) laatste promotiewed strijd. Alkmaarse scholieren zingen Maandag a.s. zingen, zoals wij reeds meldden, de schoolkoren van de RHBS en de Rijks Kweekschool in de Grote Kerk. Medewerking wordt verleend door de 14-jarige organiste Marjan Doorn (Berger Meisjesschool) en Toon Doorn, cello (Amsterdams Muziekly- ceum). Het programma bevat een keur van prachtige koorwerken uit de bloei tijd der polyphonie, verder werken van ,o.a. Bach, terwijl de jonge Ned. componisten worden vertegenwoor digd door Hendrik Andriessen. Wij wensen dé scholieren een geheel gevulde kerk. Zij verdienen onze volle belangstelling. De helft van de op brengst van het concert komt ten oa- te van de Alkmaarse lighallen, terwijl de andere helft wordt bestemd voor de muzikale belangen van de leerlingen der middelbare scholen. Gevonden voorwerpen Over het tijdvak van 1 Juni t.m. 15 Juni 1950: Gedeponeerd aan het bureau van politie te Alkmaar en aldaar te bevra gen op Maandag, Woensdag en Vrij dag van 11.30 tot 12.30 uur: zwarte portemonnaie met inhoud, zonnebril, vulpen, portemonnaie met inhoud, damespolshorloge, vulpotlood, pakje, stroomzoeker, vulpotlood, rechter kin derschoentje, regenjas, dameshand schoen, kinderportemonnaie, huissleu tel, kraansleutel, rozenkrans in étui, sleutel, zakmes, ceintuur, pakje su- kretten, bril, portefeuille met inhoud, kindertasje, padvindersriem met sleu tels, bos sleutels. Als gevonden aan het bureau van politie aangegeven, alwaar op boven genoemde tijdstippen het adres van de vinder is te verkrijgen: kinder tasje met inhoud, slipover, portemon naie, pakje inhoud onbekend, shawl, shawl, fietstas, vulpen, mantel, zwar te broodzak, portemonnaie, zonnebril bos sleutels, portemonnaie, zonnebril, actetas, hengelstok, zonnebril, bril, zakje knopen, vulpen, portemonnaie, flesje pillen, vulpen, ketting met dui- venringen, vulpotlood, portefeuille, zwarte portemonnaie, grijze porte monnaie, damesportemonnaie, bos sleutels, 4 bouten, duimstok, horloge, zaag, portemonnaie, kam in etui, zonnebril, babybijtring, kleermakers- schaar, diamanten speld, rozenkrans, wapenschildje, raamhor, handschoen, autoped, grijze sok, zakmes, passer, rozenkrans in etui, vulpen, zwem broekje, muntbiljet, hoeveelheid wol, muntbiljetten, slipover, trouwring, heren handschoenen, halsketting, muntbiljet, vulpen, suède portemonnaie met inhoud. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN ZONDAG 18 JUNI ALKMAAR, Bapt. Gem. (N. Doele), 10 uur, ev. Hofhuis: 8 uur jongeliedensamen- komst Wilh. school; Ma. 8 uur, jeugdbij belklas, idem. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 10 uur, Heiligingsdienst; 8 uur openbare samenkomst; leider majoor Rijn (verbeterde opgaaf). Kruisleger, Hekelstraat, 10 uur, wijdingsdienst; 8 uur openbare samenkomst; Wo. 7 uur open lucht-samenkomst, Platte Stenenbrug; 8 u. openbare samenkomst in de zaal; Do, uur, inzegening korpskadetten o.l.v. staf kapitein Schreuder. BERGEN, Rehoboth, half 11, de heer C, G. Dun van Alkmaar. DRIEHUIZEN, half 8, de heer Alberts, (verbeterde opgaaf). DE RIJP, Herv. Gem., 10 uur ds Kas- tein. EGMOND a.d. HOEF, 9 uur ds Plug. GIROOT-SCHERMER, 10 uur, de heer Albertz (verbeterde opgaaf). GRAFT, Herv. Gem., geen dienst. NIEUWE NIEDORP, Herv. Gem., half 8, ds Appel. Doopsgez. Gem., 10 uur, da Francken Liefrinck, „Verdraagzaamheid" NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Gem„ 10 uur, ds Schmidt. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds Plug' v. Egmond aan de Hc (Verbeterde opgaaf). SINT PANCRAS, Herv. Gem., 9 uur en half 4, ds Fostma. Jiu Jitsu-wedsfrijden Zondag zullen de Alkmaarse sport- leifhebbers kennis kunnen maken met een voor hen onbekende sport. In het Wapen van Heemskerk worden name lijk Jiu-jitsu-wedstrijden georganiseerd welke 's morgens om 10 uur aanvan gen. Tot nu toe hebben wij in Alkmaar slechts kennis kunnen nemen van de monstraties op dit gebied en het is te verwachten dat de belangstelling voor de wedstrijden groot zal zijn. Eindexamens Rijkskweek school Gisteren slaagde de vierde groep candidaten, bestaande, uit de heren H. van Schagen, alhier, en A. van Zoo- nen, uit Oude Niedorp, voor het eind examen van de Rijkskweekschool (on derwijzersexamen). De examens zijn hiermee ten einde. Druk bezochte vergadering van de R.K. Middenstand Woensdagavond vergaderden de leden van de R.K. Middenstandsbond „Dl Hanze" in café Blokdijk. Er waren ve len opgekomen. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter, de heer G. de Jong, een her denkingswoord aan het door een tra gisch ongeval overleden oud-medelid, de heer J. de Lange. Er bestaan weer plannen om gezamenlijk ter bedevaart naar Heiloo te gaan, op Woensdag 21 Juni a.s. Men kan zich hiervoor opge ven bij het bestuur. Door de heer H. Kapteyi werd een keurig en uitgebreid verslag gegeven van de vergadering van de Centrale Raad, te Amsterdam. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer S. de Wit, bleek, dat het aantal leden thans 31 is. De penningmeester, de heer Kaptein, had ondanks veel vergaderen en actiel nog een bedrag van f 126,82 in kas. D» heren Van Straaten en Jongkind had den de boeken van de penningmeester keurig in orde bevonden. Door de voor zitter van SANTOS, de heer Jongkind, werd ook een optimistisch verslag uit gebracht; door hem kon f 62,50 worden afgedragen. De heren G. de Jong en C. Scholten waren aan de beurt voor aftreden, de laatste stelde zich, in verband met te rugtrekking uit zaken, niet meer her kiesbaar. De voorzitter dankte ben: J voor het vele wat hij voor de vereni ging had gedaan. In zijn plaats werd gekozen de heer Jac. Scholten Cz. D' heer de Jong werd als voorzitter her kozen. De voorzitter deelde mede, dat men, alvorens de nieuwe winkelsluitingswet van kracht wordt, een plan moet ont werpen voor De Rijp, dat t.z.t. moet worden ingediend bij de gemeenteraad, zodat hiermede rekening kan worden gehouden en B. en W. gebruik kunnen maken van hun bevoegdheid, uitzon deringen te maken. Bij de rondvraag klaagde de heer E Oudejans er over dat door verschillen de verenigingen steeds maar weer een beroep gedaan wordt op de midden- standers, voor het geven van cadeau* t.b.v. verlotingen. Een en ander word' voor velen bezwaarlijk, daar men moeilijk kan weigeren iets te geven. Dit euvel zal nader worden bezien en besproken met de plaatselijke afdelws van de KNMB, WU leven In een tjjd van blok struggle for live niet meer kan aaneensluiten, maar ook tal va kleine zelfstandigen langzamerha den samengesmolten, die, op een betere resultaten kunnen komen. Reeds vóór de oorlog was er streven merkbaar om de kleinere bineren en Alkmaar heeft daarva fabricage zjjn gasproduct over e< tribueren. I)e regering heeft na de oorlog schonken door de Instelling van c zoeken in hoeverre het gewenst een sneller tempo tot stand te 1 maar het Is bekend, dat z\j met ning van het Dep. van Economie concentratie der gasvoorzlening. Vele gemeentebesturen vreesde gemeenten vooral toen er geru< Energiebedrijven. Er werd contact ge; Dit leidde in de kop van Noord- land tot een contact zoeken tusse gemeentebesturen van Alkmaar, Helder en de Langedijk (gecombir met Sint Pancras) en er werd, c voorzitterschap van wethouder Leesberg uit Alkmaar naar een n lijkheid van samenwerking gez Men stelde zich in verbinding m< directeur der gasvoorziening van Directoraat-Generaal der Energie' ziening van het Dep. van Econom Zaken en besloot door het Ingenl bureau „Mabeg" te Utrecht een port te laten uitbrengen. Dit verse in April 1949 en werd in Augustus dat jaar gevolgd door een aanvu rapport, waarna het de basis vo van verdere besprekingen. Uit het rapport blijkt, dat de prijs in de fabrieken te Den Held, De Langedijk zodanig is, dat har ving daarvan economisch niet ve woord is. Wel is dat het geval in maar, dat gas voor een zeer gur kostprijs kan leveren, o.a. door he zit van een watergasfabriek zows van een koolgasfabriek, waarbij worden opgemerkt, dat het wat tegenwoordig goedkoper dan het gas kan worden geleverd en dus z mogelijk gefabriceerd moet worde H^t bleek gewenst nog in dit voorzieningen te treffen, maar moest daarbij zeker zijn van een stoorde gasvoorziening met een z reserve voor de spitstijden. Voor dit laatste zijn onderhandel gevoerd met de Hoogovens in V die een hoeveelheid suppletiegas nen leveren. Dit kan momenteel meer dan 20.000 m3 per etmaal b gen waarvan Enkhuizen recht he< de helft. Men hoopt evenwel, dat huizen daarvan afstand zal willen en het bestuur dier gemeente reeds medegedeeld in principe gei te zijn tot de op te richten „pool te treden. De voorwaarden van de Hoog worden thans acceptabel geacht e volledige concept-overeenkomst spoedig verwacht worden waart commissie meent, dat geen contri lange termijn moet worden afge om de handen vrij te hebben als enige jaren het nieuwe kolen: lingsbedrijf, dat waarschijnlijk as Noordzeekanaal zal worden ge gereed zal zijn. Het trai De voorziening in ons land een klein aantal grote productiet ven, zoals door de regering wori oogd, zal geschieden door een strekt hogedruk-buizennet. Bij di voorziening op verre afstand, zo; Hoogovens én de Staatsmijnen di zorgen, zijn de transportleidinge: rendeels in handen van de proc ten. Voor de afnemende germ schuilt hierin het gevaar, dat zij taan wat de prijsregeling bet: bij de in de toekomst te sluiten co ten aan de willekeur der procui worden overgeleverd. Men stre dan ook naar om in de toekomst men tot het vormen van een of dere grote afzonderlijke gastrai maatschappijen, welke de schake men tussen producenten en distr ten. In afwachting van een lam regeling is bet van belang in d van Noord Holland het transport stuk zo op te lossen, dat de lei- in elk geval niet het eigendom zi de Hoogovens en opgenomen k worden in de eventueel te si transportmaatschappijen. Door d dewerking van de directeur de voorziening is een eenvoudige sing gevonden doordat door ei rekening van 't Rijk alle voor de men combinatie nodige transport gen gelegd zullen worden. De betaalt dan daarvoor een ja£ annuïteit. De onderneming Na ernstige overweging is d missie van oordeel, dat het te regionale bedrijf het beste de van een N.V. zal kunnen krijge commissie heeft zich beraden o wijze waarop de te stichten N.i taak als gasproducent kan wordi gelijk gemaakt en concludeerde elke deelnemende gemeente moet zijn haar eigen productie als zij dat bezit aan de N. gewenst in huur af te staan tei het ten nutte van alle deelner doen exploiteren. Het zo gepro de gas, alsmede het gas van de ovens ingekocht, wordt dan do N.V. aan alle deelnemende ger bij afzonderlijke zoveel mogelij forme overeenkomsten geleverd Met het oog op het grote bela dit alles adviseert de commissie trokken gemeenten over te g het stichten van de N.V. „Gas'

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2