Plan voor betalings-unie is gereed Hirosjima als laboratorium Kort Bestek Weer drie arrestaties in zaak der valse bankbiljetten Europese socialisten verdeeld inzake plan-Schuman Benelux rondvlucht is zeer goed geslaagd aho nneren Maandag 19 Juni 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang N°. 141 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook Belgie zal ihans deelnemen Reeds 1 Juli in werking? Derde pont bij Hembrug vaart langer Socialisten openen het offensief tegen Leopold Roger Peyre in Paraquay Douane-ambtenaar in uniform knoeide mee! Monument voorv. Eeden te Bussum Moedig voorbeeld van Europees initiatief" Geen eenstemmigheid over gezagsorgaan Schuman's plan betreft alleen productie Uitstel eerste oefening voor studenten Vliegrampen bij Bahrein 67 doden, 19 vermisten VOGELER BINNENKORT OP VRIJE VOETEN? Arabisch Palestina onder „Jordaans beheer" A van 1 Juli a.s. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE \chterdj.m 20, Tel. 2274 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn de ministers van zeven landen der OEES, die een ontwerp voor een Europese betalingsunie moesten opstellen, het eens geworden over de voornaamste punten. Er is een oplossing gevonden voor de vraagstukken, die een scheiding te weeg dreigden te brengen tussen Belgie en de andere landen. Op 6 Juli zal nu de Raad van Ministers bijeen komen, om een beslissing te nemen over het opgestelde ontwerp. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn, de Unie, met terugwerkende kracht, op 1 Juli van kracht te doen worden. Bovendien wordt aangenomen, dat door dit resultaat de onderhandelingen voor een economische Unie tussen Nederland, Belgie en Luxemburg spoedig tot een goed einde kunnen worden gebracht. put. Voorts zijn de grote lijnen vast gelegd voor de organisatie, die de be talingsunie zal leiden. Marjolin, de secretaris-generaal van de OEES, heeft echter geweigerd, bij zonderheden over de bereikte accoor- den bekend te maken. Het betreft hier nog slechts voorstellen, zei hij, die in de Raad van Ministers moeten wor den besproken. Zaterdagmorgen om elf uur begon nen de zeven ministers, die deel uit maken van de uitvoerende commissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, aan oe- sprekingen, die zouden voortduren tot des nachts één uur. Mede door het optreden van de Nederlandse delegate kon een accoord worden bereikt, dat Belgie het toetreden tot de ontwomen unie gemakkelijker maakte. Men is het nu eens geworden over de grootte der credieten, die aan elk lid van de unie zullen worden toegestaan, alsme de over het percentage daarvan, lat uiteindelijk in goud zal moeten wor den voldaan. Dit was het grootste struikelblok; Engeland wilde bv. van geen betalingen in goud weten. Voorts is de duur van de unie bepaald, het probleem van de delging der schul den, die op het moment, waarop de unie begint, zullen bestaan, is opge lost, en tenslotte weet men nu lok. wat er moet gebeuren, wanneer een lid van de unie zijn quota heeft uitga- De derde pont bij de Hembrug zal voortaan langer blijven varen. Thans vaart er een pont dag en nacht. De tweede pont vaart van 's morgens 6.30 uur tot 9.00 uur 's avonds. De derde pont zal nu met ingang van vandaag van 's morgens 7.30 uur tot 's avonds 10 uur en op Dinsdag tot Zaterdag van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur varen. De Algemene Raad der Belgische Socialistische Partij heeft een door Spaak ingediende resolutie aangeno men, waarin alle Belgische socialisten worden opgewekt „meedogenloos en onweerstaanbaar tegenstand te bie den aan de terugkeer van Koning Leopold op de troon". „Wij beschou wen Leopold III niet langer als ko ning der Belgen", zo wordt verder gezegd, „doch als de leider van een politieke meerderheid, die dient te verdwijnen, zodra deze meerderheid ophoudt te bestaan" Elke samenwer king met de koning wordt van de hand gewezen. Alle maatregelen zul len worden genomen voor het ontke tenen van een actie, die de koning tot afstand zal dwingen. Roger Peyre, de ontbrekende getui ge in de Franse „zaak der generaals", die onlangs van Rio de Janeiro naar Bolivia is gevlucht, is volgens het Franse persbureau AFP op 5 Juni te Concepcion, de hoofdstad van Para guay, aangekomen. Hij was in gezel schap van zijn vrouw en zijn twee kinderen. Duitsers mogen zonder vergunning reizen Met ingang van 1 Juli 1950 kunnen de Duitsers zonder geallieerde ver gunning een reis buitenlands gaan maken. Slechts een tijdelijk reisdocu ment is vereist, dat in plaats van een paspoort door het geallieerde permit- bureau wordt verstrekt, alsmede visa voor het binnenkomen in andere lan den. Niet-Duitsers, die Duitsland wil len bezoeken, moeten een geallieerde permit hebben. Weer hebben de Nederlandse en de Belgische politie in nauwe samenwer king drie verdachten in de berucate affaire der valse bankbiljetten van honderd gulden kunnen ontmaskeren. De mannen hadden op het eind van de vorige maand gepoogd, een aantal biljetten uit te geven en maakten daartoe een reis door Belgisch en Ne derlands Limburg. Hun pogingen wer den met wisselend succes bekroond, maar leidde er toe, dat de Nederland se politie werd gewaarschuwd. Een koffiebrander uit Brussel (Trembleur) en een douanebeamote uit Hombourg gingen samen op 28 Mei op stap met een aantal vaj.se bankjes van honderd gulden in nnn zak, die hun waren verschaft door een inwoner van Gemmenich. Ze de den verschillende café's aan, waar ze trachtten, de biljetten te spuien. En bij een dezer gelegenheden liepen zij tegen een postkantoorhouder op, die de aan geboden biljetten zonder meer als vals Ontploffing in ijzergieterij In de ijzergieterij De Globe te Tege- len heeft zich Zaterdagmiddag om streeks kwart vóór drie een ontplof fing voorgedaan, die grote schade heeft aangericht. Er waren slechts enkele licht gewonden. Een nieuwe gasoven, die drie we ken geleden in gebruik genomen was, explodeerde met een enorme knal, vermoedelijk doordat een gasleiding verstopt was. Het deksel van de oven werd dooi het dak geslagen, dat op hetzelfde moment grotendeels werd vernield Alle ruiten sprongen uit de sponnin gen en de muren van drie vleugels van het gebouw werden zwaar be schadigd. Van de arbeiders, die cp dat moment nog aan het werk waren liepen slechts enkelen kwetsuren op signaleerde. Nummer en beschrijving van de auto werden opgenomen, zodat de mannen haastig moesten maken, dat ze over de grens kwamen. De po litie te Vaals waarschuwde het parket te Luik en dat slaagde er met de voor handen gegevens in, de auto en zijn eigenaar op te sporen. Na verhoor en confrontatie zakte de koffiebrander door de mand. Daarop konden ook de anderen worden aangehouden. De douanebeambte bleek zijn reizen de heren hadden hun duister streven al eerder in toepassing gebracht in uniform te hebben gemaakt. De heren zullen in Belgie terecht staan. De herkomst van de valse bil jetten is nog onbekend. In Bussum is nabij de weg die naar Walden voert, een monument onthuld voor de schrijver Frederik van Eeden, die op 16 Juni 1932 is overleden Het stelt de Kleine Johannes voor, de hoofdfiguur uit zijn bekendste boek. Op zijn schouder zit het roodborstje Robinetta en in zijn hand heeft hij de sleutel, die Wistik hem heeft gege ven. Het monument is ontworpen door de beeldhouwster Margot Engel- chor-Heldering. De onthulling werd verricht door een kleindochter van de schrijver. Zeshonderd ton per dag Drukke aardappel campagne in De Streek Aan de veiling BovenkarspelGroo tebroek worden thans dagelijks meer dan 600.000 kg. nieuwe aardappelen aangevoerd. Dit betekent, dat 1500 van de 1700 aangesloten tuinders da gelijks 400 kg. rooien. Daardoor komt 50 ha. land vrij. Daarop worden 800.000 bloemkoolplanten gepoot, het geen aan 300 mannen een dagtaak geeft. De aardappelaanvoer wordt met 1200 vrachtauto's over Nederland ver spreid. 1.200.000 mensen zullen uit de dagaanvoer een halve kg. aardappelen kunnen kopen. De aardappelen zijn dit jaar van uitstekende kwaliteit, maar duur, als gevolg van de droogte. Aldus vertelde de heer A. de Boer, voorzitter van de veiling, die uiteen zette dat Bovenkarspel de grootste sardappelveiling van ons land is Elke dag tussen half een en half vijf wor den thans 250 a 300 schuiten met aardappelen onder de klok doorgeva ren en verkocht, ofwel 150.000 kg per uur. Hij onderstreepte de noodzaak van uitbreiding der laadterreinen voor vrachtauto's. Met het oog op de uit breidingsplannen is een terrein aan gekocht voor 180.000 gulden. De werk zaamheden zijn reeds begonnen. Nederlands staal naar Amerika Amerikaanse metaalfabrikanten heb ben de eerste grote orders voor Ne derlands staal geplaatst. Binnenkort zullen de eerste hoeveelheden van meer dan duizend ton staalplaten naar de Verenigde Staten worden ver scheept. Deze zendingen moeten die nen, om de tekorten op te vangen, die thans daar te lande voorkomen.. Socialistische leiders uit tien Westeuropese landen hebben Zaterdagavond te Londen een voorlopige verklaring uitgegeven, waarin zij het plan-Schuman tot samensmelting van de Europese zware industrie verwelkomen als een moedig voorbeeld van Europees initiatief. Men is het echter niet eens gewor den over het machtige supra-nationale orgaan, dat de samengesmolten bedrijven zou moeten beheren. In dit opzicht bleken er ter conferentie twee stromingen te bestaan: de ene, waaronder ook de Nederlandse delegatie viel, was voorstan der van zulk een orgaan, dat een deel van de souvereiniteit der aangesloten landen zou moeten overnemen, de andere, onder leiding der Engelsen, was hiertegen. De conferentie is een dag eerder uit eengegaan, dan aanvankelijk was ver wacht. In een verklaring van elf pun ten wordt gezegd, dat het voorstel van Schuman moet worden toegejuicht. Een vorm van internationale organi satie der basis-industrieën zou een be langrijke stap op weg naar Europese eenheid en het verzekeren van econo mische stabiliteit en volledige werk gelegenheid zijn. De landen, die er san deelnemen, dienen de verantwoorde lijkheid te aanvaarden voor de uitvoe ring van alle besluiten die op grond van de internationale regeling worden genomen. Hoewel van een bespreking in details van de organisatie van net beheersapparaat is afgezien, heeft men als voornaamste voorwaarden voor de fusie der zware industrieën genoemd: volledige deelneming der vakbewe ging, zowel op nationaal als op inter nationaal niveau; een program van productievergroting en volledige werk gelegenheid en verbetering van de ar beidsvoorwaarden; nieuwe investe- Volwassenen en kinderen onderzocht op gevolgen van atoombomexplosie Hirosjima is thans een uitgebreid laboratorium voor de bestudering van de gevolgen op lange termijn van de atoomuitstralingen op de slachtoffers en hun nakomelingen tot in het twee de geslacht. De geleerden controleren daarbij meer dan 150.000 personen in de zone, waar de bom, die gedurende de zomer van 1945 op de stad werd geworpen, de grootste uitwerking heeft gehad. Sedert 1947 zijn 35.000 kinderen on derzocht, doch men meent, dat dit aantal onvoldoende is. Men zal 200.000 Twee deelnemers maakten noodlanding De Beneluxrondvlucht, uitgeschre ven door de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart is ten einde. Zondag middag omstreeks zes uur zijn de Ne derlandse deelnemers weer op het Hilversumse vliegveld neergestreken, vanwaar zij Vrijdagmorgen in alle vroegte waren vertrokken. Zjj waren enthousiast over hun bevindingen en achtten de tocht uitstekend geslaagd Het weer was Vrijdagmiddag met fraai. Op het parcours tussen Beek (Limburg) en Tandweiler (Luxem burg) was het zelfs zo slecht, dat meer dan één deelnemer het raadzaam actu te, n„ar Beek terug te keren en le spror.g nog maar een uur of wat uit te stellen. De ontvangst in Luxemburg was overigens zeer hartelijk De tocht fan Luxemburg naar Brussel was zeei "looi. In Brussel tenslotte is Zondag middag na de lunch aan alle deeln" Wers een herinneringspenning uitge reikt. Helemaal zonder strubbelingen is 1e tocht overigens niet verlopen. Een Ne derlandse Tiger Moth, bestuurd door Weerbericht Verwachting geldig tot Dinsdag avond. Af en toe overdrijvende be wolking met later in de Zuidelijke helft van het land kans op enkele verspreide onweersbuien Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Warmer. DINSDAG: Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 9.02, onder 0.00. de heer Th. Groen, uit Rotterdam en met de heer G. Cremers als passagie.- aan boord, moest bij Lanaken, vlak over de grens nabij Maastricht, een noodlanding maken en werd danig ge havend. Het toestel is naar 't vliegveld Beek overgebracht. De amphibie-mp- chine Niassio van de Italiaanse mar kiezin Carina Negrone, moest in W Duitsland een noodlanding maken, waarbij het een lekke band kreeg. De machine kon later naar Brussel door vliegen. Tijdens de Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden Olympische Dag heeft Foekje Dïllema het op naam van Fanny Blankers Koen staande record 200 Meter hardlopen voor dames 0.1 sec. verbeterd en het gebracht op 24.1 sec. Foukje passeert de eindstreep. Voor het verslag van de Olympische Dag zie men pag. 4 lllllll[ll!llllll!lll!lll!!ll!!llli;illlllllllll!llllllli:ill!lll[!l!lll!lllllll!llllllllll!lll|llllHl|l[i||l|Hlinilllllll (goede) Sowjetgeleerden hebben een methode uitgewerkt om de ontwikke ling van het embryo van zoogdieren te beïnvloeden. U kunt dus in de toe komst een toevloed van mannelijke Russische beren verwachten. 75000 werken van de bibliotheek yiexiau, een zanger uit een nachtclub in Parijs heeft duizend francs boete gekregen, omdat hij geweigerd had zijn kaartje te tonen aan een trein- controleur, die niet de voorgeschreven Toen ging het om hetzelfde witte handschoenen droeg. In het Tram vertaald uidt deze hele geschie denis: Spijkers op laag water zoeken" In Spanje wordt het brood vrijge geven van distributie en tevens wordt de prijs door de regering losgelaten Het brood was in het land van de To- readores en de mantilla's al sinds het :n van dp burgeroorlog op de bor, En dat is hèèl, hèèl lang geleden. In het Centraalstation van Helsinki heeft zich een ontploffing voorgedaan in de loketten-afdeling De schaue be droeg 100.000.000 Finse marken Bij ons gebeuren voor de loketten ook wei eens ontploffingen. Van kwade reizi gers. die te lang moeten wachten. JJit het graf van de Walskoning Ji hann Strauss is aarde naar Hollv wood gezonden als symbool voor d< mi cht der muziek voor de wereldeen heid. U weet toch nog, dat Eduard van Beinum onder de vloer van het Concertgebouw aan het spitten wa» Oaat u óók met gespreide vaamtie? Wilhelmstrasse, vooral juridische, staathuishoudkundige en politiek-we- tenschappelijke boeken worden aan de Westduitse autoriteiten teruggegeven. Om in vrije uren nuttige lessen uit te putten. Een Madrileense krijgsraad heeft de 35-jarige hertogin van Va lencia vrijgesproken van het voeren van geheime propaganda tegen Franco Maar vast staat, dat zij al jarenlang De actie tegen de generalissimo voert. Dus der een zaak met een (parfum?) luchtje? Jn Canada is de maximumstraf voor spionnage verdubbeld, met het oog op het „internationale karakter der communistische spionnage" Bij een ontploffing in een speelgoedfabriek te Gleik bij Steyr in Opper-Oostenriji: zijn zes arbeiders gedood en tien zwaa> gewond Hieruit valt de les te leren 'lat het zelfs niet alleen het grote- 'ensenspeelgoed is. dat zo gevaarlijk In Bengalen en Assam ging een nrdverschuiving gepaard met stormer m typhonen. Ik vrees, vrienden tl weinig opwekkends verteld te hebben Maar misschien zit dat wel in het weer. Want ik zeg maar zo: Het weer was weer slecht! afstammelingen moeten onderzoeken, wil de studie wetenschappelijke waar de hebben. Het eerste verschijnsel, dat onder de gevolgen op lange termijn van de bom is waargenomen, was staar. Het zelfde verschijnsel is bij Amerikaanse atoomarbeiders vastgesteld. Op 1000 personen, die zich binnen een straal van 1000 km. bevonden van de plaats, waar de bom is neergekomen, heeft men 40 zekere gevallen van staar en 40 vermoedelijke gevallen vastgesteld Daartegenover staat, dat de slacht offers van de bom over het algemeen van de onmiddellijke gevolgen zijn genezen, zoals haaruitval, verlies van het voortplantingsvermogen en wijzi- zing in de bloedsamenstelling. Men houdt zich thans bezig met een stelselmatige lijkschouwing van dood geboren kinderen en van kinderen, die kort na de geboorte sterven. Jaar lijks worden te Hirosjima 700 pasge borenen onderzocht. Het onderzoek geschiedt door een afdeling van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft ver klaard, dat de voorgestelde samensmei ting van de Europese steenkool- en staalindustrieën beperkt zou blijven tot de productie. „Alles wat verband houdt met de handel in en het gebruik van de producten zal buiten de be voegdheid van het hoge gezagsorgaan vallen", aldus zei hij. Schuman verklaarde, dat de deelne mende landen de kostprijzen en pro ductiekosten zoveel mogelijk moeten nivelleren om te komen „van concur rentie tot vrije discipline". ringen in Europa en de minder ont wikkelde overzeese gebieden. Een voorstel van de Franse gedele geerde Mollet, om te verklaren, dat de fusie van de Europese zware industrie vooral ten doel heeft, een internatio naal gezagsorgaan te vormen, doch dat voorlopig de uitvoering van het plan- Schuman aan een uit de regering ge vormd orgaan moet worden toevir- trouwd, is afgestuit op het felle ver zet van de Britse delegatie. Zulks on danks het feit, dat een beroep op het internationale gerechtshof werd voor gesteld voor die gevallen, waarin een regering meende, zich niet aan de be slissingen van het gezagsorgaan te kunnen onderwerpen. Aan de conferentie is deelgenomen door Belgen. Denen, Duitsers, Engel sen, Fransen, Italianen, Nederlanders, Noren, Oostenrijkers en Zweden. De ministers van Oorlog en Marine hebben nieuwe regels vastgesteld voor uitstel van eerste oefening ten behoeve van universitaire studie. Zij die een dergelijke studie aanvangen uiterlijk in het jaar waarin zij acht tien jaar oud worden, zullen ongehin derd kunnen afstuderen, mits zij de achtereenvolgende examens binnen de daarvoor gestelde tijd afleggen. Zij, die in het jaar, waarin zij negentien jaar oud worden, eindexamen HBS of Gymnasium doen en een hogere stu die willen beginnen, kunnen op hun verzoek hun militaire verplichtingen vervroegd volbrengen. Verzoeken moeten voor 1 Juli worden ingediend bij het centrale indelingsbureau van het ministerie van Oorlog. Voor hen, die een medische, tandheelkundige of pharmaceutische studie aanvangen, geldt een afzonderlijke regeling. WEER BOTEREXPORT NAAR BELGIE MOGELIjK Naar het Belgische ministerie van landbouw mededeelt, wordt de invoer van Hollandse boter in Belgie opnieuw toegelaten tegen betaling van een spe ciaal recht van 18 fr. per kilogram, te voldoen bij het afleveren der invoer vergunning. Volgens de laatste gegevens kwa men bij de twee vlietuigongevallen van de Air France in de buurt van Bahrein 67 personen om het leven. 19 personen werden gered en 19 worden nog vermist. Verkeersongeval eist twee doden Op het Tvlerplein te Haarlem is Za terdagmiddag omstreeks 6 uur de 62- jarige J. F K. bij het oversteken van de rijweg door een motorrijwiel, be stuurd door de 38-jarige V. J. M. overreden. De oude man was op slag dood De motorrijder, die eveneens ten vai kwam. werd door een vlak achter hem rijdende auto overreden en met zware verwondingen naar een zieken huis overgebracht. Hier ie hij enkele uren later overleden. Te Wenen wordt van gewoonlijk wel ingelichte zijde vernomen dat de Ame rikaanse zakenman Robert Vogelcr, die op 21 Februari door het Volksgerechts hof te Boedapest wegens „spionnage en economische sabotage" tot vijftien jaar dwangarbeid werd veroordeeld, bin nenkort op vrije voeten zal worden ge steld. Amerikaanse autoriteiten onderhan delden reeds gedurende enige tijd met Hongaarse functionarissen over een vrijlating van Vogeler. Het is nog niet bekend of de Brit Edgar Sanders, die in hetzelfde proces en op gelijke gronden tot dertien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, even eens vrij zal komen. Ook de Britse regering poogt haar onderdaan uit zijn gevangenschap te doen ontslaan. Zes leden van de Arabisciie Liga hebben het :evende lid, Jordanië, dat op 24 April het Arabische deel van Palestina inlijfde, medegedeeld, dat Jordanië dit gebied als „beheersge bied" moet beschouwen, totdat Pa lestina,, uiteindelijk bevrijd" is. De Palestijnse Arabieren kunnen zalf worden geraadpleegd over hun toe komst. Dewey zegt de politiek vaarwel De 48-jarige Thomas Dewey, thans gouverneur van New York, heeft medegedeeld, dat hij geen nieuwe can- aidatuur voor deze functie zal aan vaarden In December is zijn ambts periode voorbij Hij zal dan waar schijnlijk zijn particuliere advocaten praktijk weer opnemen. Zij die zich met ingang ontvangen de tot die da tum verschijnende nrs. i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1