Er is amateurisme en „amateurisme" ©KI Wat doet de Internationale Arbeidsorganisatie DUYVIS' SLAOLIE AANMELDING PERSONEEL Nieuw-Gu KENAD Zware aardse! op O.-Java Conferentie is gistei Velerlei opvattingen in de Europese voetbalwereld M. J. Adriani-Engels min Het nieuwe boek Onze Schaakrubriek Jan de Vries ll.v. OCHQUÉ 6 belangrijke letters UITNODIGING H. ECKMANN 2e BEDIENDE VERENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Indonesië onm Antwoord aan P Nehru en Sukari DINSDAG 30 JUNI 1950 JN BIJNA IEDER LAND van Europa wordt gevoetbald, hetzü zuiver amateuris tisch hetzü met een soort premiestelsel hetzij in openlijk professionalisme. Zo langzamerhand worden de landen, waar officieel uitsluitend een 100 procent zuiver amateurisme bestaat, steeds zeldzamer; feitelijk zijn het alleen nog maar Denemarken en Nederland, wat niet wegneemt dat diverse uitblinkers van dit Deense en Nederlandse voetbal zich verre buiten hun landsgrenzen verbonden hebben als beroepsvoetballers. De KNVB-leiding houdt het er op, dat in Neder land geen enkele voetballer ook maar iets aan zijn sport verdient en we zijn te beleefd om dat tegen te spreken. lüke W'üze veranderde Vypest in een politievoetbalclub, gedoopt Dozsa, he lemaal geen voetballer, doch een held uit de Hongaarse revolutie anno 1514. Op de Balkan heeft men in Joegosla vië ook een ietwat zonderling amateu risme met spelers in staatsbetrekkin gen. Dat was geen bezwaar voor de Joegoslaven om aan het Olympisch amateurstournooi te Londen deel te nemen en er de finale te bereiken. Tussen deze verschillende variaties van amateurisme en het officiële be roepsvoetbal, zoals men dat vindt in Groot Brittannie, Italië, Spanje en Frankrijk gelijk we onlangs uiteenzet ten, heeft men als tussenvorm het pre miestelsel, dat in Belgie en Zwitser land bestaat. De spelers heten daar semiprofs, dus zeer beslist geen ama teurs meer. Er wordt wel eens gepleit om zo'n premiestelsel ook in Neder land in te voeren, maar de ondervin dingen welke de Belgen ermee opge daan hebben, stemmen niet tot geest drift. Natuurlijk is het voor de spelers heel aardig om een tientje of vijfentwintig gulden per wedstrijd te krijgen of een paar rijksdaalders voor het bezoeken Nederland en Denemarken blijven principieel Ook in Denemarken is het geven van vergoeding aan voetballers een over reding der amateurbepalingen, die prompt met uitsluiting uit competitie verband gestraft wordt. Dat is nu juist het verschil tussen Denemarken en het nabije Zweden, waar de eerste klasse spelers per week zo'n gulden of twintig mogen accepteren aan trainingsgelden, onkostenvergoeding of hoe men het ook wenst uit te drukken. Uit de gretigheid waarmee zowel de Denen als de Zwe den een profaanbieding uit Italië accep teren, als die hen bereikt, blijkt ech ter dat ook twintig gulden bijverdien ste per week, geen garantie geven, dat de speler zulke verleidelijke aanbiedin gen afslaat. Bedenkelijk. JyjAAR NEDERLANDSE opvattingen zit er aan het Zweedse amateurisme met zijn twintig gulden een bedenke lijk luchtje, dat evenwel de Zweden niet belette om twee jaar geleden de Olympiale amateurseed af te leggen, die wel eens de massaalste meineed ter wereld genoemd wordt en Olympisch amateurs kampioen te worden. En dat nadat bij de vorige Olympische Spelen Berlijn 1936, het uitermate correcte Nederland niet aan het voetbaltour- nooi had willen deelnemen, omdat wij diverse spelers, die getrouwd waren, hun salaris gedurende de weken, waar" in ze op voetbaltoer waren, niet wilden laten missen. Nog veel zonderlinger is naar onze smaak het amateurisme in Portugal. Daar kent men geen profs en ook geen door spelers met wedstrijdpremies zoals in Belgie, men kent er slechts amateurs, doch die ontvangen salaris plus pre mies. Beslag op recette JN de vooroorlogse jaren had men een officieel, doch zeer slecht betaald professionalisme in Oostenrijk, Tjecho- slowakije en Hongarije. De spelers van het wereldberoemde Weense Wunder- team waren profs, mhar ontvingen niet meer dan honderd gulden per maand van hun clubs, die dan nog de grootste moeite hadden om die bedragen bijeen te krijgen. In de Weense competitie, waarin voetbalgenieën als wijlen Sin- delar uitkwamen, was het doodgewoon als een deurwaarder namens de een of andere schuldeiser beslag kwam leg gen op de recette, zodra de scheids rechter het aanvangsignaal tot de wed strijd had gegeven. Duitsland heeft nimmer officieel be roepsvoetbal gekend, ofschoon ieder wist, dat Szepan en de andere spelers van de Westduitse kampioensclub Schalke uitsluitend leefden van de voetballerij, en daarom werd, toen Oostenrijk en Tsjeehoslowakije bezet werden, het beroepsvoetbal daar ver boden. Na de oorlog is de toestand ten aan zien van het officieel erkende profes sionalisme er ietwat onduidelijk ge worden, omdat b.v. in Hongarije de sterkste clubs „genationaliseerd" wer den gelijk een fabriek. Dat lot trof o.a. de befaamde clubs Kispest en Vypest; zodra ze een staatsbedrijf werden, kwam niemand meer iets te weten over salarissen en financieële resul taten. Kispest werd herdoopt in Horved en veranderd in een legcrvoetbalclub, doordat alle eerste elftalspelers bij het leger werden ingelijfd als recruut. Zij werden in militaire uniformen gesto ken, in de kazerne ondergebracht met reveille om zes uur en taptoe om tien uur, waarbij ze als troost te horen kre gen, dat ze, door heel goed te voetbal len, nog sergeant of zelfs luitenant zouden kunnen worden. Op soortge- Besommingen IJmuiden De visserijbesommingen van IJmui den voor Maandag zijn: trawlers Urn. 71 f 13.700, IJm. 57 f 18.000; loggers: Held. 125 f 1810, IJm. 53 f 1160. Kw, 107 1330, Kw. 48 f 2090, Kw. 65 1740, Kw. 147 f 1840, Kw. 9 f 1720, Kw. 104 f 5390, Kw. 37 f 2700, Kw. 129 f 3680, Kw. 110 f 1860, Kw. 168 f 2190, Kw. 89 f 3685, Kw. 155 f 2110, Kw. 21 f 400. Kw. 27 f 1410, Kw. 210 f 1410, Kw. 53 f 1330, Kw. 64 f 1195. IJm. 52 f 1260, IJm. 228 f 1810. IJm. 229 f 2090. IJm 313 f 1600, IJm. 277 f 1300. Bunsch. 33 f 1850. Prijzen per kg.: heilbot 2.25- 2.10. gr. tong 1.97—1.65, gr. mid. tong 1.84—1.64, kl. mid. tong 1.46—1.33. tong I 91—81, tong II 75—67, tarbot I 1.62—1.08. Prijzen per 50 kg.: tarbot II 63—57, gr. schol 57—47, gr. mid schol 53—43, kl. mid schol 50—45 schol I 35—19, schar 16—9, verse ha ring 36—19, makreel 33—20, gr. schel vis 51—30. m. schelvis 45—31, kl. schelvis 40—33. vijting 22—15, gr. gul 30—23, kl. wolf 36, zw. poon 9—8. Prijzen per 125 kg.: gr. kabeljauw 124 65, gr. wolf 8581. De aanvoer bedroeg 4110 kisten, waaronder 230 kisten verse haring. van de trainingsavond; men is daarbij gebonden aan een bepaald maximum om te voorkomen dat het echt beroeps voetbal wordt. De spelers zijn er ech ter met handen en voeten door gebon den aan hun club. Een speler als de Belg Mermans, die vermoedelijk de beste midvoor van het Europese vaste land is, krijgt geen schijn van kans om beroepsvoetballer in Frankrijk te worden, want de club, die hem „bezit", wil hem alleen overdoen tegen min stens 50.000 gulden schadevergoeding, waarvan Mermans zelf nog geen cent ■ontvangt. Met nog eens 50.000 gulden handgeld voor de betrokken speler zou deze midvoor veel te duur komen, van daar dat de Franse clubs zich beper ken tot mindere midvoors zoals Appel voor wie ze geen cent hoeven te beta len aan de Nederlandse clubs. Gevaren JJET GEVAARLIJKE bij dit premie stelsel is, dat de spelers, speciaal de uitblinkers, steeds meer willen ver dienen en dan in botsing komen met 't vastgestelde maximum. Dat leidde vo rig jaar in Belgie tot een eigenaardig conflict met een bekende club, die aan vijf eerste elftalspelers grote sommen geleend had om hen in staat te stellen een zaak te openen. De lening was in optima forma opgemaakt met een no tarieel contract, waarbij rente en af lossing precies vermeld stond, doch de Kon. Belgische Voetbalbond had reden om aan te nemen, dat er van terugbe taling nooit iets zou komen en dat het allemaal camouflage was voor een som die per persoon meer dan duizend gul den boven het toegestane maximum zou uitkomen. Vandaar dat de club ge straft en de spelers geschorst werden wegens overtreding der premiebeta lingen! Nederland heeft een voortreffelijke naam in Genève (Van onze Haagse redacteur). "POEN ONLANGS de Directeur-Generaal van het Internationaal Arbeids bureau te Genève, David A. Morse, ons voor een zeer aangenaam onder houd ontving, liet hij zich, naar hijzelf verklaarde, niet uit pure hoffelijkheid, ■naar oprecht en uit de grond van zijn hart, in zeer vleiende bewoordingen uit over de rol, die Nederland in de Internationale Arbeidsorganisatie, de I.A.O., vervult en over het feit, dat ons land, dank z.y de Stichting van de Arbeid een fraai staal geeft van arbeidsvrede temidden van een wereld, waarin stakingen met alle gevolgen van dien aan de orde van de dag zijn. Arbeidsvrede door bevordering van sociale rechtvaardigheid Het zal weinig jongeren bekend zijn, dat de oprichting van de Inter nationale Arbeidsorganisatie nog een der helaas weinige successen van nu wijlen de Volkenbond ge weest is en wel in 1919, dus na de eerste wereldoorlog, toen de Franse minister Albert Thomas tot eerste di recteur benoemd werd. Wat be oogt deze 30 jaar bestaande Interna tionale Organisatie, die niet alleen twee na-oorlogse perioden, maar ook de tweede wereldoorlog en een we reldcrisis overleefd heeft? Zij wil door het bevorderen van so ciale rechtvaardigheid, de algemene duurzame vrede bewerkstelligen en vandaar dat zij langs de vaak moei zame weg van internationale samen werking wil komen tot verbetering van sociale toestanden, tot verhoging van het levenspeil en tot sociaal- en economisch evenwichtige verhoudin gen. Zij is het enige lichaam, waarin naast de regeringen zowel werkge vers als werknemers zitting hebben en wel in deze verhouding: telkens twee regeringsvertegenwoordigers, één werk gevers- en één werknemers-afgevaar digde. Het ledental bedraagt 60, waartoe van de landen achter het IJzeren Gordijn merkwaardig genoeg wel Al banië, Bulgarije, *Polen en Tsjeehoslo wakije, doch niet Sowjet-Rusland be horen. Drie organen De I.A.O. bestaat uit drie organen: de Internationale Arbeidsconferentie, die het hoogste gezag bekleedt en welke eens per jaar juist in deze weken bijeenkomt. De Nederlandse getrouwe krantenlezer kan tegen die tijd uit zijn dagblad vernemen, hoe de Nederlandse delegatie is samen gesteld en hoe dezer dagen minister mr. A. M. Joekes namens ons land als voorzitter der delegatie optredend een belangwekkende rede gehouden heeft over het emigratie- en bevolkings probleem. Dan is er de Raad van Beheer, die viermaal 's jaars bijeenkomt en als het bestuursorgaan aangemerkt kan worden. Deze telt 32 leden en is sa mengesteld uit 16 regeringsvertegen woordigers, 8 arbeiders en 8 werkge vers. Zij worden voor de tijd van 3 jaar door de conferentie aangewezen. Van de 16 regeringszetels worden er 8 bezet door vertegenwoordigers van die landen, die het best geïndustriali seerd zijn, n.l. Brazilië, Canada, China, Frankrijk. India, Italië, Engeland en Amerika. Door verkiezing kregen Ar gentinië, Australië, Belgie, Cuba, De nemarken. Peru. Polen en Turkije hun zetel. De Raad van Beheer stelt de agenda voor de conferentie vast en houdt toezicht op het werk van het derde en laatste orgaan: het Interna tionale Arbeidsbureau, dat men het secretariaat van de I.A.O. zou kunnen noemen. Het stelt rapporten samen en levert het apparaat, dat behulpzaam is bij het verzekeren van een daad werkelijke toepassing der verdragen. Het statuut legt de regeringen, die lid zijn van de I.A.O. de verplichting op, om verdragen, die door de confe. rentie zijn aangenomen, voor te leg gen aan de wetgevende vergadering in hun land, opdat toestemming tot bekrachtiging van het verdrag worde verkregen. Een aparte commissie is in het leven geroepen, om na te gaan, of de bekrachtige verdragen ook inder daad behoorlijk worden nageleefd. Officiële aanbevelingen daarentegen hebben geen bekrachtiging nodig, doch de regeringen hebben de plicht na te gaan, of er gevolg aan gegeven kan worden hetzij door invoering of ver andering van wetgeving hetzij op an dere manier. Wat wordt er gedaan? Met welke soort problemen nu hou den het Internationaal Arbeidsbureau en de vele commissies ad hoe zich be zig? Hier zijn er enige: vakopleiding, arbeidsvoorwaarden, arbeid van vrou wen en kinderen, toestanden in de landbouw, de coöperatieve onderne mingen, veiligheid in de fabrieken en bedrijven, arbeid van zeevarenden, economische vraagstukken en statis tiek en belangrijk in verband met punt 4 van het Truman-programma speciale problemen in de onontwik kelde gebieden in de wereld. De aangenomen verdragen eisen on der meer: de acht-urendag en een 48- urige werkweek; vacantie met be houd van loon; verbetering der ar beidstoestanden aan boord van sche pen; ziekte- en ouderdomsverzeke- ring voor het huishoudelijk personeel en werknemers in handel, industrie en landbouw. Zij verbieden b.v. gedwongen ar beid; nachtarbeid van vrouwen; on dergrondse arbeid van vrouwen in de mijnen; arbeid van kinderen beneden de vijftien jaar en het verbruik van loodwit in verfstoffen. Sinds 1945 zijn er 8 industrteële commissies ingesteld die medewerken aan de oplossing van sociale en eco nomische problemen, die kenmerkend zijn voor bepaalde industrieën, n.l. voor steenkool, textiel, bouwvakken, ijzer, en staalproductie, metaalbedrij ven, binnenlands transport, chemi sche industrie en petroleumraffinade- rijen. ïïortom de I.A.O. is op vrijwel alle terreinen werkzaam ten bate van de sociale veiligstelling der deelne mers aan het arbeidsproces, ten bate dus van het welzijn der werknemers en werkgevers tezamen, ten bate dus ook van de arbeidsvrede in de aange sloten landen en in laatste instantie van de wereld. En dat ons land ginds in Genève zulk een voortreffelijke naam heeft is stellig een reden, om trots op te zijn, omdat onze sociale wetgeving er wezen mag. Tevens zal het ons een spoorslag kunnen wezen, te blüven voortwerken in de richting van ar beidsvrede en dus van wereldvrede. PURMEREND, 20 Juni. Aangevoerd wer den pl.ni. 400 stuks runderen. De handel in \ette koeien was traag met hoge prijzen. Ook in geldekoeien gaf het verloop hetzelfde beeld. Op de verse markt was het stil, waaraan de hooibouw niet vreemd is. Van wolvee was een niet te groot aanbod. De gang op dc schapen- markt was kalm. Zeer hoge prijzen werden gemaakt voor export-lammeren. In tegenstel ling met het leven was er voor de slacht bij de nuchtere kalveren een goede vraag met hoge prijzen. Vette varkens vonden een grage inzet voor f 1,58, enkele prijzen lagen nog iets hoger. Ook op de biggenmarkt was de handel v lug. K. ter Laan. Folklore van de Joden Uitgave Engelhard van Embden en Co. Amsterdam De heer Ter Laan houdt van over leveringen. Hij schreef ze destijds over Groningen en daarna over ge heel Nederland. Thans heeft hij geput uit de rijke bron der Joodse sagen en legenden. Het boekje behandelt hoofd zakelijk bekende bijbelse figuren en weet er meer van te vertellen dan men in de bijbel kan vinden. Het Joodse volk heeft nu eenmaal een rijk gevoelsleven en de heer Ter Laan heeft de stof voor zijn verhalen ge vonden bij de beste schrijvers van Joodsen huize nu en in het verleden. Aan dc wijze Salomo, de roemrijke koning is een geheel hoofdstuk ge wijd. Wie zich voor verhalen, sagen en legenden van het oude Joodse volk in teresseert, kan in dit boekje heel wat vinden dat zijn belangstelling zal trekken. Onraad op het Wad, door Harold van Wijk Uitgave Boom en Ruygrok N.V. te Haarlem Vijf Amsterdamse jongens gaan een vacantiezeiltocht maken onder geleide van een hunner leraren. De tocht gaat naar Texel en de Watergeus blijkt een prima zeilboot te zijn. In de Waddenzee beleven de jongens hun grote avontuur want zij komen een smokkelschip op het spoor, beleven enige benauwde ogenblikken als de ruwe smokkelaars hen aan het ver stand brengen, dat zij zich boter met hun eigen zaken kunnen bemoeien, maar triomferen ten slotte als vele autoriteiten zich voor hun ontdekking gaan interesseren en er zelfs een mo torboot en diverse vliegtuigen van de Marine aan te pas moeten komen om de smokkelaars achter slot en grendel te kunnen zetten. Het avontuur is niet nieuw althans niet in de jeugd lectuur maar het komt er bij een jongensboek voornamelijk op aan de juiste toon te treffen. Het wil ons voorkomen, dat de schrijver daarin zo nu en dan wel eens minder geluk kig is geweest. VAN MARSDIEP TOT IJ tf. De Commissaris der Koningin heeft dc nieuwe verkeersweg AndijkGrou- tcbroek officieel in gebruik gesteld. De kosten van deze weg bedragen ruim f 250 per strekkende meter. ff De afdeling Westzaan van Het Witte Kruis heeft een schenking van f 11.000 ontvangen en dit bedrag bestemd voor de inrichting van het aldaar te bouwen tehuis voor Ouden van Dagen De heer F. M. J. Kamphuis, oud-wethou- dei van Zaandam, is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Te Velsen heeft de officiële opening plaats gehad van een nieuw consulta tiebureau voor tbc-bestrijding van het gebouw dat in de oorlog door de Duit sers werd afgebroken. DE ONSTERFELIJKE PARTIJ VAN O'KELLY DE GALWAY TN HET KORT geleden gehouden tournooi te Saarbrücken heeft de Belgische meester O'Kelly de Galway een overtuigende overwinning weten te behalen. Het was zijn eerste optreden in Europa, na zijn tournée door Haiti, waar hij met zijn neus midden in de revolutie viel. Blijkbaar heeft het hem echter geen kwaad gedaan, want zijn partijen uit Saarbrücken tintelen van frisse ideeën. De onderstaande partij is daar 'n over tuigend voorbeeld van. Men kan dit treffen wel het best karakteriseren als O'Kelly's onsterfelijke partij! Wit: Hugot (Frankrijk). Zwart: O' Kelly de Galway. Nimzo-Indisch. 1. d2-d4, Fg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pbl-c3, Lf8-b4; 4. Ddl-c2, c7-c5; 5. d4xc5, Pb8-a6. Een oude speelwijze, die tegenwoor dig weer populair geworden is. De mo derne behandeling schrijft echter 5. 0-0! voor en pas na 6. Pf3 of 6. Lg5 de manoeuvre Pb8-a6-c5. Het waarom blijkt spoedig. 6. a2-a3, Lb4x c3+; 7. Dc2xc3, Pa6xc5; 8. Lcl-g5? Een pretentieloze voortzetting, die waarschijnlijk een remisewending als 8Pce4; 9. Lxf6, Dxf6; 10. Dxf6 beoogt. Juist is echter 8. f3! gevolgd door 9. e4. Dat is de reden waarom men tegenwoordig eerst 50 0 speelt. 8a7-a5!; 9. Dc3-e5? Van kwaad tot erger. Merk op dat het eind spel na 9. Lxf6, Dxf6!; 10. Dxf6, gxf'6, gezien Wit's verzwakte damesvleugel, thans gunstig voor Zwart zou zijn. Niettemin had wit zich in ieder geval op dit eindspel moeten inlaten. 9 d7-d6; 10. Lg5xf6. g7xf6! Zwart stelt zich niet meer tevreden met een goed staand eindspel, omdat de witte dame op dwaalwegen is geraakt. 11. De5-f4, c6-e5!; 12. Df4-h6. Dd8-b6! Een verrassende tegenstoot. Op 13, Dxf6 kan nu volgen: 13Dxb2!- 14. Dxh8+, Ke7; 15. Tdl, Dc3+; 16. Td2, Pe4; 17. Pf3, Pxd2; 18. Pxd2, Del mat! 13. Tal-bl, Lc8-f5!; 14. Dh6xf6, Lf5xbl! Hij neemt een toren om er twee te of feren. 15. Df6xh8+, Ke8-e7; 16. Dh8x a8, Pc5-e4! De pointe van de combina tie: na direct 16Dxb2; 17. f3! zou de koning zich via f2 het vege lijf kun nen redden. 17. e2-e3, Db6xb2. Hoe wel wit een hele toren voor is, is d# partij niet meer te redden. Zijn leger macht is nog niet gemobiliseerd en zijn hoofdmacht de dame staat op de andere zijde van het bord machteloos de slachting gade te slaan. 18. Da8xaS, Of: 18. Pf3, Dxf2+; 19. Kdl, Pc3+ en mat op de volgende zet. 18. Db2x 12+. Wit geeft op, want hij wordt in drie zetten mat gezet: 19. Kdl, Dxfl-j-; 20. Del, Dd3+ enz. VEEMARKT TE ALKMAAR ALKMAAR, 19 Juni. Opgave van liet aan gevoerde vee: 4 stuks paarden van 500-700, 56 vette koeien van 550—1150, 98 nuchtere kalveren van 30—70 en 11 vette schapen van 70—75 per stuk; 168 varkens van 1,58—1,61 Glimlachje Nee, de familie is al naar bed. Ik stoor haar liever niet, ziet U. afdoend middel tegen vlooien fabrlkante Tel. 2875 Alkmaar KOMT U steeds te laat op Uw werk of voor de trein, brengt dan Uw uurwerk bij daar wordt het prima ge maakt. Nieuwesloot 4, Alkmaar. Wegens inwoning over compleet geworden 2 eiken litsjumeaux met springbakken, grote spiegel, spiegelkast en 2 stoelen in prima staat, 250.Brieven ond. no. A 216 bur. van dit blad. Te koop complete RADIO-WERKPLAATS w.o. meetapparaten, radiotoestellen, luidspre kers, lampen, gereed schappen, werkbanken, enz. voor elk aannemelijk bod! Ook genegen te ruilen voor luxe auto. Brieven onder no. A 215 bureau van dit blad. IK ZEG MAAR ZOO 1 GA NAAR J voor PHILIPS RADIO, Ritsevoort 29 - Tel. 4184 Als de keur op het goud, zo kunt U de naam D-U-Y-V-I-S op het eti ket van Uw fles slaolie beschouwen. DUYVIS' slaolie, zuiver van smaak, bakt prachtig goudbruin. Vraag niet zo maar sla olie! Vraag DUYVIS' slaolie: Net als Duyvis' Salata - voortreffelijk'! >!i fles 1.85 - [les 1.05 HUIS TE KOOP GEVRAAGD, Alkmaar of Heiloo. Brieven onder no. A 213 bureau van dit blad. OFFICIëLE PUBLICATIE. Ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rüksdelen. Ministerie van Sociale Zaken. Instelling van een Voorlichtingsorgaan t. b. v. personen, die bestemd of voornemens zijn als parti culier werknemer arbeid te verrichten in Indonesië. De Ministers zonder portefeuille en van Sociale Zaken hebben de Commissie Arbeidsvoorwaarden Werknemers in Indonesië (de C.A.W.I.) belast met de taak aan of ten behoeve van personen, die be stemd of voornemens zijn arbeid te verrichten in Indonesië, desverlangd voorlichting te geven omtrent arbeidsvoorwaarden en de in Indonesië geldende levensomstandighden in het algemeen. Zij, die zich tot het daartoe ingestelde Voorlich tingsorgaan willen wenden, kunnen zulks van 1 Juli a.s. af, zowel in persoon als schriftelijk, kosteloos doen. Het kantoor is gevestigd te 's-Gravenhage, Bin nenhof 7 en zal geopend zijn op werkdagen van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. Het postadres luidt: Het Voorlichtingsorgaan van de C.A.W.I., p/a. Ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, Plein 1, 's-Gravenhage. N.B. Het orgaan is niet bedoeld als kantoor voor arbeidsbemiddeling. JOH. B. GEELS, Oudegracht 231. Telefoon 3528 Alkmaar, Medisch gedipl, Haarkundige van de Stichting Ned. Gen. voor Huid- en Haar- hygiëne, Rayonhonder te Alkmaar nodigt alle belangstellenden uit tot het bijwonen van EEN LEZING met LICHTBEELDEN. Onderwerp: „IS HAARUITVAL EN KAAL HOOFDIGHEID TE GENEZEN?" De bekende onderzoeker en auteur van. tal van medische werken, C. L. ANTH. VAN UDEN, Directeur van bovenstaande Stichting, zal a.s. DONDERDAG 22 JUNI in een der zalen van de Heer A. HARING, Oudegracht 130 te Alkmaar spreken o.a. over: „De werkzaamheid der hormonen, vitaminen, hoogtezon, gelaatsverzorging enz." Maar ook de kwakzalverij op het gebied van haargroeimiddelen zal behandeld worden. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. VRIJ ENTREE AANVANG 8 UUR PRECIES Tesselschadestraat 1 voor onze CONFECTIE - AT E LIE R S dagelijks tussen 9 en 1 2 en tussen 14 en 17 uur bij de portier. ALKMAAK vraagt voor haar BANKETBAKKERIJ Persoonlijke aanbieding iedere werkdag van 912 en 25 uur. Aanmelden bij onze controleur, ingang Vijvertje.- VROOM DREESMANN ALKMAAR De afdelingen AlkmaarBergenHeiloo zullen a.s. ZONDAG 25 JUNI een EXCURSIE houden naar het Crematorium Westerveld. Alkmaar V. 12.40 Driehuis A. 13.13 Driehuis V. 15.58 Alkmaar A. 16.31 Alleen reiskosten per trein voor eigen rekening. Zowel leden als niet-leden worden uitgenodigd hieraan deel te nemen. Rondleiding onder deskundige leiding, terwijl tevens een korte inleiding omtrent de crematie-gedachte wordt gehouden. Namens het bestuur: K. ZWIEP, Westerlicht. Voor inlichtingen ook telefonisch 4515. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; A KAPTEIN Mlh (Van onze Over het hoofd van de leden heeft de minister van Uniezakei veen. Dinsdagmiddag in de Ee: de minister-president van India op een persconferentie in Sing inziens onder Indonesisch geza Maarseveen met geen woord vi sün uiteenzetting er op geïnspi standpunt, zo zeide hij, dat Niei lands beheer is namelük in het atlg de daar levende wensen. Voor alles zal de regering ha dacht concentreren op het wek de nu onder moeilijke omsta den levende bevolking. Daarna trachten het land tot ontwikki brengen en het bestuurlijk z mogelijk te organiseren. Er zal tegen overhaasting gewaakt Indonesië is volstrekt niet bi te de taak van Nederland in Guinea over te nemen, zo v bewindsman. Men kampt in In zelf met een nijpend tekort a derwyskrachten. Op medisch e nisch gebied zijn er evenmin v de bevoegde mensen en dit wordt sterker naarmate er me derlanders repatriëren. Voor Guinea heeft Indonesië dus b na geen krachten genoeg. Onder die omstandigheden uiteraard niet in het belan Nieuw-Guinea, dat Nederland handen van zou aftrekken, dracht van de souvereiniteil Nieuw-Guinea aan Indonesië z getwijfeld' een voorlopige stilst de ontwikkeling in dit ov Rijksdeel tengevolge hebben. Indien het nu onder Indoi gezag gesteld zou worden, z; Van Maarseveen bovendien nii van een geheel vrije bepaling Vele doden en gewon De hevigste aardschok in de vijftig jaar heeft Maandagavonc Java geteisterd. De schokken ongeveer een minuut aan en vrij grote verwoestingen aangeri is melding gemaakt van doden wonden Zo vielen er in Surabaj doden en 25 gewonden. Versch huizen en een houtzagerij stort de stroomlevering en de telefc bindingen werden onderbroker Grissee waren veertien doden e gewonden, het nabijgelegen Sida vijftig vernielde en twee honde schadigde woningen. In Pantjenj een missigit vernield, waarbij wonden te betreuren waren. Voorstellen van ve strekking ingedier Gedelegeerden uit Frankrük, Duitsland, Italië, Belgie, NederU Luxemburg zijn Dinsdagmiddag Kiokkezaal van het Franse d< ment van Buitenlandse Zaken i Quay d'Orsay te Parqs bijeenge voor een bespreking over het Schuman inzake het gemeenscl lüke beheer van de zware indus West-Europa. Schuman heeft een openingsrede gehouden, waarin 1 het essentiële van zijn plan noen vervanging van dumping en dit natie door een verlichte same king. Even belangrijk vond hij de vooruitzichten op bevrüding Europese gemeenschap van de 1 oorzaak van onrust, wantrouwt angst. Binnen enkele dagen zal een ontwerp-verdrag, waarin de uitw van de eerste voorstellen van Scl is opgenomen, aan de delegaties den voorgelegd. Het zal de gro voor de besprekingen vormen. Aangenomen wordt, dat de twee of drie dagen gewijd zulle Weerbericht Verwachting, geldig tot Don dagavond: Meest zwaar bew niet af en toe regen, hier en met onweer. Meest matige v hoofdzakelijk tussen Zuid en V Nog iets lagere temperaturen. Donderdag: Zon op 4,20, oi 21,04 uur. - Maan op 13,08. der 0,36 uur (E.K.)

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6