MSTE heroverd? Belgische Congo - land van belofte RSDIEP TOT IJ ersloot "nerhorn 'EN STUKKEN Nieuws uit Noord-Scharwoude De Langedijk St. Pancras Oudkarspel Raad Koedijk kwam bijeen Limmen Heer-Hugowaard Oudorp Zee Egmond aan Bergen Hensbroek Camperduin Een Koningsdroom werd werkelijkheid Ontwikkeling kwam slechts moeilijk op gang West-Graftdijk Ds Laysen 25 jaar predikanf1 Het nieuwe boek Glimlachje DINSDAG 27 JUNI 1950 gecorrigeerd) it in Tokio bericht werd Noordkoreaansa pant, ïl waren binnengerukt. :n, dat Zuidkoroaanse sen tegenaanval hadden ïvallers zouden zün te- op 16 km van de stads- steeds terugwijken. Da at bedreigde gebied be- 'ens deze berichten nog morgen hebben twee 1 Mustangs drie Noord- gtuigen van Russisch iten. alijft overigens voiko- ïoordkoreaanse troepen aan. bij Kimpo, het soel. e van de burgemeester heeft een tentoonstel de vissen geopend tea b.c.-bestrijding (duurt In de Marinestad zal ot aantal Marine-offie- seëdigd. im 9 uur werd te Be- s eerste maal een spe- iouden in verband met aardbeien naar Duits- ediet van f 5 milljoen iten voor de plaatsing turbine in de PEN- en-Noord. In het Isen is ingebroken; de inwel slechts f 11. :r persoon zal voortaan i indien de GGD te hulp verleent bij on- eling opkomende ztek- i openbare weg. e Wieringerwerf liet i enveloppe met f 5600 i achteloos op een en. Gelukkig was. de ik man tof bestrijding de t.b.c. .afdeling te Akersloot s., gelegenheid krijgen )r te lichten op het errein van de tuber- door middel van de i van de N.C.V. t beeld wordt aange- vijze de gehele bevol- trken aan de voorko- jding van de tubercu- zichzelf als voor an- awagen zal het Kerk- t tot standplaats krij- Sratis van 9.30 af tot NOEMING )ANKT. 'te te Schaarsbergcn, onderwijzeres en be- ir. school alhier, lie lanvankelijk aannam, te alsnog voor de be- 'oordelijkheid van edactie) 'andstoffen is van Uw blad ge- de secretaris van de offen van antwoord :eft dus toe dat de ii en Juni de voor- :n. Maar waarom vóór het einde van d gemaakt, dat niet s geleverd.zou wor- tijd de zomerprijzen cn de aanvoer over- te bewijs, dat lie in deze slechte tijd 'n. De handelaren d dan ook over hun erdelen, maar niet ;r het eerste bij ra- veelheid moeten jf- er niets. Hoe zal het iënten van die han- zijn er ook) die die maanden ont- n zeker lelijk de 'schil tussen voor- jzen sjechts f 0.35 s mij bekend, maar itellingen. toch wel 'at ik denk van uw rokertjes voor één dat dit niets, maar s met het geval ijven gaat uitstaan iet een weg te wij- il in prijs uit te ir, leveren in de de tijd en prijs. 1 de tegenwoordige nsen maar deze van gelegd is bekend tok, want wanneer •ees ik dat de prfj- hoger zouden zijn. ixe edacteur dankend e. Dgachtend, C. v. S, Minimumprijzen voor pootaardappelen Er is nu reeds vraag naar goedge keurde pootaardappelen en daarom hebben de N.-Hollandse veilingen, in afwachting van een officiële regeling, voorlopig minimum verkoopprijzen vastgesteld. Deze zijn voor eerstelingen voor de a-kwaliteit gesteld op f 15 en f 18.50 respectievelijk voor de maten 3550 millimeter en 28—35 millimeter. Voor de a, b-kwaliteit zijn ze bepaald op f 14 en f 17.50. FAILLISSEMENT GEëINDIGD Geëindigd is het faillissement van J. Posthumus, handelaar in landbouw gereedschappen en rijwielen, Spoor straat 31. De enige uitdelingslijst is verbindend geworden. De Raad van de gemeente Koedijk was gisteravond bijeen om een korte agenda af te werken. Onder meer werd besloten, een overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Nederland se Gemeenten inzake een crediet in rekening courant voor de gewone uit gaven van f 15.000 en een bedrag van f 100.000 op te nemen voor de bouw van een openbare lagere school en een verzorgingshuis voor ouden van dagen. Voorts werd besloten een gratifica tie van twee procent van het jaar salaris tot een maximum van f 50 aan het gemeentepersoneel te verstrekken. Ook zal een voorschot op het salaris voor de aankoop van winterbrand- stoffen worden verleend. Op verzoek van H. Stoffers zullen de kosten van het vervoer van zijn kind naar een school in Alkmaar worden vergoed. Gunstig werd voorts beschikt op een verzoek van A. Lug- tigheid om volledige vergoeding van de kosten van het vervoer van zijn kind naar de school te Krabbendam. De heer LammerSschaag lichtte het verzoek toe en toonde aan, dat het Inkomen van adressant zeer laag was. Verder passeerden een onteigenings- besluit en een begrotingswijziging de hamer. Besloten werd tot verbouwing van de dokterswoning, aanleg van een gasleiding, Inrichting van een badkamer en herstel van wacht- en spreekamer. Bij de rondvraag bracht de heer Lammertschaag 3e legeskosten voor nieuwbouw in bespreking in verband met de herbouw van twee boerderijen, die in de oorlog door brandbommen zijn verwoest. De eigenaren hiervan zijn door de oorlog zo gedupeerd, dat de hoge legeskosten in dit verband niet gerechtvaardigd zijn. De voorzitter antwoordde, dat de kosten in de verordening zijn vastge legd. Deze zal eerst moeten worden gewijzigd, wil er van verlaging sprake zijn. EJit zijn de eerste en ook de laat ste oorlogsslachtoffers. De Raad was het met de heer Lam mertschaag eens, dat de gedupeerden zwaar genoeg zijn getroffen. De voorzitter zei toen dat zal wor den nagegaan, wat eraan kan worden gedaan. In de volgende vergadering zal men er op terugkomen. De heer S. Visser besprak de hoge tarieven van de autobussen. Een re tour KoedijkAlkmaar kost zestig cent. Hierdoor zal het personenver voer sterk verminderen. Daardoor zou de bus wel eens kunnen verdwijnen. Spreker verzocht de burgemeester, zich eens met de NACO in verbinding te stellen. Een verhoging van de ta rieven met 100 pet. leek hem wat al te drastisch. volkingsprognose In het rapport omtrent de in 1960 en 1970 te verwachten inwonertallen dar gemeenten, zegt de Provinciale Plano logische Dienst, dat wegens het voor eerst niet doorgaan van de plannen tot ontsluiting van en betere peilbeheer, sing in de Castricummer- en Groot- limmerpolders, in Limmen geen verrui ming van de middelen bestaan te ver wachten is. De arbeids-overschotten zullen waarschijnlijk dan ook afvloeien, misschien zelfs meer dan dat; de in dustrialisatie van Alkmaar, de uitbrei ding van de industrie te Velsen-Bever wijk en in het noordelijk deel van de Zaanstreek bieden daar mogelijkheden toe. De Commissie verwacht per saldo dan ook geen groteret oeneming van het inwonertal dan met plm. 200 per sonen in de jaren 19411960 en met plm. 300 in 1941—1970. De bevolking van Limmen wordt dus als volgt ge raamd: 31 December 1960: 2701 en 31 December 1970: 2801. Oud-Gemeentesecretaris overleden Gistermiddag is op 46-jarige leeftijd in het ziekenhuis te Helmond overle den de heer G. J. M. van den Wilden* berg, burgemeester van Bakel, die vóór zijn burgemeesterschap se-retaris der gemeente Heerhugowaard is geweest, RECTIFICATIE In ons dezer dagen geplaatst bericht vermeldden wij dat het z.g. „Hasse laarshuis" voorheen werd bewoond door de heer Broersen. Dit is echter niet juist. Het pand werd bewoond dooi de heer A. Groot, alhier. Twee kleine aanrijdingen Zaterdag j.l. had alhier een aanrij ding plaats die gelukkig goed afliep. Nabij de heer C. Kooij stond een vrachtauto geparkeerd. Uit de tegen overgestelde richting kwam een luxe auto met aanhangwagen van de heer Ten P. uit Alkmaar aangereden. Een wielrijder V kwam uit dezelfde rich ting en juist toen hij de vrachtauto wilde passeren, wilde ook de luxe auto dit doen, met het gevolg dat V. in de knel kwam te zitten en de bestuurder van de auto de macht over het stuur verloor. Slechts materiële schade valt te vermelden. Zaterdagavond j.l. kwam op de Bo- venweg een hele file wielrijders aan gereden in de richting Langedijk, allen bezoekers van de voetbalmatch Vrone LSVV. Een jonge knaap wilde deze file passeren. Daarbij kwam hem een luxe wagen tegemoet, bestuurd door de heer J. S. uit Langedijk. De jongen reed tegen de autk op. Kleine verwon dingen kreeg hij slechts, maar van zijn fiets was niet veel meer over. Kranslegging bij het monument Zondagmorgen had wederom de jaar lijkse kranslegging plaats bij het mo nument bij de spoorwegovergang door de jongens van het tehuis „St. Louis" uit Amsterdam. Broeder Gomarus hield ;een korte, doch indrukwekkende speeph. Hierna sprak ook de heer N. van Baar, voorzitter van Kolping Boys Na deze plechtigheid werd het sport veld van Kolping Boys bezocht, waar wedstrijden werden gespeeld om een wisselbeker, waarvan er een door St. Louis werd gewonnen en een door Kol ping Boys. OUDEN VAN DAGEN OP STAP 7 Ja, onze oudjes willen wel op stap, maar of ze dit jaar kunnen gaan is nog een vraag. In een circulaire, die dezer dagen huis aan huis is verspreid, wordt op de jongeren een beroep gedaan de commissie te steunen in haar plan, de ouden van dagen een plezierige dag te bezorgen. Burgerlijke Stand Geboren: Barend, zoon van Barend Albert Koeleman en Trijntje Harse voort, Jacobus Albertus, zoon van Johannes Jacobus Wit en Maria Geer- truida Berger. Gerardus Maria, zoon van Cornells Hoogeboom en Cornelia Christina de Waard, Ondertrouwd: Cornelis Gerardus Slijderink te Alkmaar en Cornelia Elisabeth Blokdijk. Ingekomen: Teunis Zanen, zonder beroep, van Zandvoort naar Heeren- weg 6b; Willem den Das Bakker, van Hensbroek naar Heerenweg A. i Afra Brigita Oudhuis, dienstbode van Obdam naar Heerenweg A 14. Vertrokken: Catharina Maria de Wit naar Bergen Loudelsweg 20; Carel Fre derik Muller naar Oosthuizen Dorp 151; Margaretha C. Berkhout naar Schermerhorn B. 15. BOUW OPGEDRAGEN. Voor rekening van een ingezetene uit Alkmaar is aan de aannemer B. P. van Kooten alhier opgedragen het bouwen van een landhuisje aan de Westerweg in de gemeente Heiloo. „Kolping Boys" handhaver) zich in kwart-finale In de j.l. Zondag te Berkhout ge speelde kwartfinale voor het Gouden Kruis heeft Kolping Boys getoond ter dege opgewassen te zijn tegen het spel van de tweede klasse Noord-Holland. Reeds direct na het beginsignaal van scheidsrechter Mollevanger gin gen de Oudorpers tot de aanval over, doch Berkhout liet zich niet overrom pelen en met lange passes zette zij haar voorhoede aan het werk. Na tien minuten spelen wist de uitstekend spelende K.B.-voorhoede een doelpunt te forceren. Berkhout gooide nu al haar krachten in de strijd, maar de K.B.-achterhoede hield stand. Het klasseverschil tussen deze twee strij dende teams was niet meer te bemer ken, want het enthousiasme van Kol ping Boys zegevierde. Steeds weer werd het Berkhoutdoel belaagd, maar keeper Vorst stond zijn mannetje. Na de rust begón Berkhout uit een ander vaatje te tappen, om toch maar minstens een gelijk spel uit het vuur te slepen. Hierdoor steeg de spanning en het was voor het publiek een aan trekkelijke wedstrijd. Tot 10 minuten vóór het einde wist Kolping Boys haar voorsprong te handhaven, toen 'n noodlottig misverstand in de achter hoede ontstond, dat Berkhout afstraf te. Geen twee minuten later wist Berk hout nogmaals te profiteren van een verwarring in de K.B.-achterhoede en 'n goed verzorgd schot bracht haar de leiding. Practisch was het voor K.B. verloren spel, maar de moedige mid- voor van Oudorp zette door en vlak voor het einde wist hij nogmaals de B-keeper te passeren. Bij deze 22 gelijke stand floot de matig fluitende scheidsrechter het einde. Vermoedelijk zal de wedstrijd a.s. Woensdag wor den overgespeeld. igmondia—Badgasten Dezelfde Egmondia-combinatie, die onlangs een badgasten-elftal met 62 versloeg, stond Zaterdagavond, ten aanschouwen van 'n talrijk publiek, ln het veld tegen een sterkere combina tie van de badgasten. Het werd nu een spannende wed strijd, die ten slotte door de gasten met 43 werd gewonnen. De gasten namen aanvankelijk de leiding, Eg- mondia maakte gelijk, maar kort vóór de rust namen de gasten opnieuw de leiding. De rust kwam met 21, De opbrengst was ditmaal bestemd voor versterking van de kas van V.V.V., waaraan de gasten dus op deze wijze hun steentje bijdroegen. De Boulevard gereed De verbetering van de Boulevard is nu geheel gereed gekomen. De duin- reep is afgegraven tot het niveau van de bestrating, zodat men langs de ge hele Boulevard een prachtig ruim uit zicht heeft op zee en strand. Aan de zeezijde ligt nu een 7 M. breed wan delpad, waarlangs een keurig hek van betonpalen geplaats is. Op het punt, waar de Boulevard begint af te lopen naar het Westeinde, is een rotonde ge maakt, van waar af men een schitte rend uitzicht heeft tot de pieren van IJmuiden toe. Bovendien zijn daar en ook op verschillende punten van de Boulevard mooie banken geplaatst, waarop men van zijn wandeling kan uitrusten en van het uitzicht genieten. Ook de strandafgangen zijn ver beterd, zodat men geen last meer heeft van de vroegere prikkeldraad-afzet ting. Openluchtspel „Welk paard wint de race?" Het was een alleraardigst gezicht toen Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur de twaalf jockey's, met grote rug- en borst- nuramers, gezeten op keurige stokpaarden, achter elkaar het stadhuis verlieten. Na een ommegang door het dorp arriveerde de stoet om vier uur op het Sportpark, waar op de sintelbaan alles in orde was gemaakt voor het spel. De baan was in 48 vakken verdeeff, deels met rode, deels met zwarte nummers. De heer Van dei Steen dankte alle medewerkers, die het mogelijk hadden gemaakt dit spel uit te voeren. In de eerste plaats directeur en leraren van de Ambachtsschool te Alk maar, die voor de paarden hadden ge zorgd. Vervolgens werd na een korte uiteenzetting begonnen met het spel. Er werd gegooid met twee dobbelstenen welk paard het eerst aa:i de beurt was. „Blauwtje" was de gelukkige. Hierna werd met één dobbelsteen gegooid, hoe veel elk paard vooruit mocht. Wat een verrassingen kwamen af en toe naar vo ren. De talrijke aanwezigen leefden ge heel met 't spel mee, wat wel bleek, wanneer één van de achterste paarden plotseling het voorste paard met een vak mocht pas seren, of, als het voorste paard, dat reeds op 45 stond (drie vakken van het eind) een been breekt en uitvalt. Aardig was ook de aanwezigheid van een ambulance, die de houten paarden, die uitvielen, naar stal bracht. Toen de stand van het spel zó was, dat één van de paarden met één worp kon winnen, werd het spel even gestaakt, om ieder nog in de gelegenheid te stellen zijn kaartjes in te leveren. Na de hefvatting van het spel mochten geen kaartje meer worden ingeleverd en kwam de grootste spanning er in. Wie zo a het winnen? Na enige worpen bleek toen, dat Spittum het eerste de finish passeer de. Dit paard werd bereden door de klei ne Spit, die een krans om kr^ en een ere-rondje maakte. Alle medespelers, die op „Spittum" gezet hadden, lootten mee om de prijzen, wie op de andere gezet hadden, hadden een ongeldig lot. Door de heer Kockx waren nog niet-waardebonnen van 1 als premie beschikbaar gesteld. De hoofdprijs werd gewonnen door de heer H. Voortman. De waardebon van 10 door de heer Th. de Jong. Speciaal voor de kinderen, die met andere kaartjes meespeelden waren er 10 mooie voetbal len als prijs. Tentoonstelling Suriname en de Antillen In de Volkshogeschool bet „Oude Hof" organiseerde het Indische Insti tuut een tentoonstelling over Suriname en de Antillen, speciaal voor het on derwijs. Onderwijzers met hun leerlin gen zullen daar na overleg met het bestuur van de Volkshogeschool ken nis kunnen maken met het verre West- Indie, Behoorlijk voorbereid, waarbij de op het „Oude Hof" verkrijgbare gids West-Indie goede diensten kan be wijzen, zal een bezoek aan de tentoon stelling bijzonder vruchtdragend kun nen zijn voor het onderwijs. De heer Mulder van het Indisch In stituut te Amsterdam hield bij de ope ning een interessante causerie voor land en volk van die verre gewesten. Verschillende cultures passeerden de revue. Spreker wees o.m. op de lijdens geschiedenis van de suikercultures, de eens zo bloeiende koffiecultuur, de door concurrentie verdwenen katoenteelt, de na de Panama-ziekte uitgestorven bacovencultuur. Van de rijst is de ex port groeiende en van sinaasappels e-j grape-fruit zou, meende spreker, iets te verwachten zijn door meer propa ganda. Vervolgens kwamen de bos bouw en mijnbouw aan de orde en werd gewezen op de rijkdom van Su riname aan bauxiet. De aanwezigen kregen ten slotte ge legenheid het tentoongestelde te be zichtigen. R.K. Kweekschool Aan de R. K. Kweekschool te Ber gen zijn geslaagd de dames C. M. Neij- zen te Monnikendam, G, J. Nienhuis te Haaksbergen, A. C. J. Prangers te Hoogmade, M. C. Schilder te Egmond Binnen en A. M. Schrama te Voor schoten. Burgerlijke Stand Geboren: Elizabeth Bregitta, dochter van L. G. Roosloot en B, Poland. Getrouwd: J. F. Jostmeijer en C. M. Witte. J. L. Louwe en W. Hoog- vorst. Bij het strandbedrijf is het veilig baden De heer Groothoff, die een kwart eeuw geleden in Camperduin als eerste pachter zijn strandbedrijf opbouwde verzocht ons te melden, dat de heer G. Egges uit Winschoten, die zoals bekend in Camperduin is verdronken niet op het gewone strand maar op het zoge naamde vrije strand te ver in zee is ge gaan. Bij en om het cafébedrijf is, naar hij ons verzoekt te melden, nog nooit iemand die zich te water begaf veron gelukt. £JE BOUWER, of: de Miskende zo noemt men thans Koning Leopold II. Toen hU in 1909 stierf, hebben slechts weinige Belgen hun koning betreurd. Tot op zün sterfbed hadden hem smaad en haat achtervolgd. In zijn laatste dagen zei Leopold II eens tegen minister Schollaert: „Eén ding heb ik nooit gezocht: populariteit. Want die is gelijk de golven der zee. Ze komen opzetten, maar nemen weer af. Populariteit is minder waard dan hun schuim!" Populair is Koning Leopold li tijdens zün leven inderdaad nooit geweest. Integendeel. Volk en volksvertegenwoordigers hebben hem altijd gecritiseerd en afgebroken, hem aangevallen, dikwqls op de grofste manier, zowel om zijn openbare handelingen als om zün particuliere leven. zondere Commissie voqr Katanga, de C.S.K., zoals ze in de wandeling heet. Dat is een merkwaardig stukje kolo niale geschiedenis op zichzelf. Paul Ie Marinel was in 1890 langs de Kasai gi trokken en had de hoogvlakten bereik' die nu naar het stamhoofd Katanga heten. Dat viel juist in de tijd dat Cecil Hhodes, de „Napoleon van de Kaap", die gebieden wilde opeisen tot verwezenlijking van zijn droom: een Engels Afrika van Kairo tot aan de Kaap. Om de Engelsen voor te zijn, werd een jaar later de Compagnie du Katanga opgericht, die daar in het Zuid-Oosten, midden in Afrika, in een gebied dat zestien maal zo groot is als Belgie, een ontzaglijke taak kreeg toegewezen: exploratie, exploitatie, be zetting. In die „staat" in de Congostaat ontbraken de verbindingswegen, lag men maanden en maanden reizen van de kust af. Nu wordt de hoogvlakte met zijn gunstige klimaat, met zijn mooie hoofdstad Elisabethstad, met welker bouw in 1911 werd begonnen en die een der mooiste steden van Afri ka is, van de kust in enkele uren per vliegtuig bereikt, want de afstand is hemelsbreed een duizend mijl. Maar als men daar vijftig jaar geleden een dok ter nodig had, moest die veertig dagen ver van de oevers van het Tanganyika- meer worden gehaald! De Compagnie du Katanga kon het niet aan. Gebrek aan middelen. Daarom hebben in 1900 de Compagie en de Con gostaat samen een lichaam gevormd, het nu dus vijftig jaar oude Comité Spécial dat drager werd van I i over- Leopold II is zijn weg gegaan met een souvereine minachting voor de pu blieke opinie. De constitiutie beperkte zijn koninklijke bevoegdheden en liet zijn ontembare energie geen speelruim te. Maar hij vond een uitweg: Belgie's economische expansie. Aan zijn door zettingsvermogen dankt het land zijn overzees rijk en was het bij 's konings dood plotseling vierde koloniale mo gendheid. Het heeft echter tot 1908 moeten du ren, tot het jaar vóór Leopolds dood, eer Belgie de Congo uit 's Konings handen aanvaardde. Maar zelfs toen stonden er in de Kamer tegenover 83 voorstanders nog 54 tegenstanders! Op dat moment woonden er nog geen 3000 blanken in de Congo. y^AN deze betrekkelijk recente geschie denis wordt geregeld herinnerd. Kort zichtigheid toen, wordt nu erkend. Dankbaarheid jegens Leopold II, je gens dappere ontdekkingsreizigers en soldaten, zendelingen en bestuursamb tenaren, allen pioniers, wordt uitge sproken, zodra en tak van werkzaam heid in de Congo aan 'n jubileum toe is Twee jaar geleden is met grote feeste lijkheid de bouw van de 400 km. lan ge spoorweg van Matadi naar Leopold- stad herdacht, waaraan tot 1898 acht jaar onder de allermoeilijkste omstan digheöen was gewerkt. Nu herdenkt men het vijftigjarig bestaan van de Bij- heidsgezag en exploitatie moest stimu leren. Er bevonden zich toen tien Bel gen! Thans heeft Elisabethstad, de hoofdplaats, een bevolking van 50.000 zielen en woont een talrijke Europese bevolking er in moderne villawijken. De C.S.K. exploiteerde niet zelf. Zij zette de motor op gang en meteen op volle kracht; zij lokte particulier ini tiatief aan, gaf grond uit voor exploi tatie aan de oppervlakte en in de bodem. Zij bevorderde kolonisatie en voerde een bevolkingspolitiek dpor het land gezond te maken. Katanga is nu een van de rijkste gebieden van Belgie's overzees bezit. Vele takken van land bouw worden er beoefend door blan ken en zwarten, er is een zeer om vangrijke veeteelt. De ontdekkingsrei zigers en de eerste geologen onder hen noemden Katanga een „geologisch schandaal", want het land is fantastisch rijk aan delfstoffen. Vooral aan koper, eenkool en zilver. Maar op het lijstje somen verder voor: goud, cassiteriet, tantalocolumbiet, tin, cobalt, zink cad mium, lood, mangaan. Voor de beurs man is Katanga de „Union Minière du Haut Katanga". Voor vele Belgen, in dividueel, is het een land, waar ver wanten heentrekken in steeds toene mend getal, technici en landbouwers, ambtenaren en doktoren en hoevele on- baatzuchtigen heeft Vlaanderen er al niet zien heengaan in dienst van de missie! Vliegtuigbom opgehaald bij Velser spoorbrug Tijdens baggerwerkzaamheden, die voor de verbreding van het Noordzee kanaal worden uitgevoerd ter hoogte van de Velser spoorbrug, werd gisteren een vliegtuigbom opgehaald, die voor het rooster in de stortgoot van de bag germolen bleef liggen. Waarschijnlijk is deze bom van En gelse afkomst, in de bezettingstijd zijn op die hoogte enige soortgelijke bom men in het kanaal terecht gekomen. Het baggerwerk werd onmiddellijk ge staakt en de mijnenopruimingsdienst werd gewaarschuwd. Nadatde bom was gedemonteerd, konden de werk zaamheden, na ongeveer twee uur on derbreking worden voortgezet. Schoolfeest met correspondentievrienden De leerlingen van de hogere klassen an de o.l. scholen te Wapenveld (Geld.) en Hensbroek-Obdam staan sedert enkele jaren via de hoofden dezer scholen in correspondentie met elkyir. Vanzelfspre kend is het bovenal prettig als de cor respondentie-vrienden en -vriendinnetjes het per brief gelegde contact bezegeld zien met persoonlijke kennismaking. En zo waren dan de Wapenvelders gast te Hensbroek, waar sfeer en omgeving zo veel anders zijn dan in hun eigen plaats en daarom te meer interessant en van belang voor het aanpassingsvermogen. Per trein arriveerde het gezelschap aan het station te Obdam, opgewacht en har telijk begroet door de Hensbroekers en Obdammèrs. De beidje volgende dagen werden gezamenlijk trips per Naco-feus gemaakt. Allereerst had *n bezoek plaats aan de Coöp. Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer, om vervolgens via Wieringer- meer en Afsluitdijk, Den Helder naar Huisduinen te reizen. De volgende dag ging het naar de kaasmarkt en Sint Lau- renskerk te Alkmaar, sluizen te IJmui den en Bloemendaai. *s Avonds werd in café Kossen een afscheidsavond gegeven, waarop beide scholen met zang, voor dracht en toneel hun beste beentje voor zetten. HET NUT DER BOERENLEENBANKEN In de afgelopen week kwamen de Plattelandsvrouwen bijeen op haar maan delijkse bijeenkomst, welke stond onder leiding van mevr. van der Molen—Kuiper. Ne de behandeling van de gewone hiiis: houdelijke zaken brachten de dames me vrouw DekkerRiphagen en mevrouw Meiboom—Aalders een verslag uit van de te Utrecht gehouden vergadering. Hierna verkreeg de heer Vroom, propagandist van de Coöp. Raiffeisen Bank te Utrecht het woord. Spreker gaf op duidelijke wijze een uiteenzetting van het qntstaan, doel en werkwijze der Coop. Boerenleen banken, waarvan er 731 zijn aangesloten bij de Centrale Bank te Utrecht. De BLB zijn op zeer bescheiden voet begonnen met het innemen van de spaargelden en deze werden dan weer gebruikt om die bedrijven, die behoefte aan contanten hadden, aan de benodigde gelden te hel pen, een en ander natuurlijk met inacht neming van de nodige zekerheidstelling. Thans zijn bij de meeste plaatselijke banken de vwerkzaamheden zeer uitge breid, zo is het momenteel o.a. mogelijk dat naast de gewone bankzaken ook het bankgiroverkeer door de plaatselijke BLB wordt verzorgd, wat voor die leden, die daar gebruik van maken, een voordeel betekent, daar men dan veel minder geld in huis behoeft te hebben en er practisch geen renteverlies is. Hierna ging spreker over tot het ver tonen van de film „Het geld van de boer", welke film het grote nut van de Coöp. Boerenleenbank weergaf. Omdat ds. A. Loysen, thans predi kant te Angeren, vijf en twintig jaar ge leden in West-Graftdijk was bevestigd in het wondere ambt, organiseerde het kerkbestuur van Oost- en West-Graft- dijk, Driehuizen en Zuid-Schermer een kleine verrassing voor de predikant, die twee en twintig jaar lief en leed met ons dorp had gedeeld. Zondagmor gen in alle vroegte is een dertigtal ge meenteleden met een bus naar Angeren gereisd, waarzij in de noodkerk onder het gehoor van de jubilerende herder en leraar waren. Ds. Loysen hield een gedachtenisrede naar aanleiding van Ps. 32 1 en 2. Na de dienst was er een koffietafel, waaraan ook het kerkbestuur van An geren mee aanzat. Ds. Boekee uit Graft- dijk hield een toespraak en overhan digde ds. Loysen namens de gemeente van Oost- en West-Graftdijk een enve loppe met inhoud. Voorts bood hij een album met een schets van het interieur van de kerk aan, vervaardigd door de heer C. A. Guypers, in West-Graftdijk. Ook werd een bloemstuk uit naam van De Jonge Kerk geoffreerd. De heer Rijnburg voerde het woord voor de gemeenten van Driehuizen en Zuid-Schermer. 's Middags om vier uur aanvaardde het gezelschap de terugreis. Om half negen kwam het weer in Graftdijk aan. Vermelding verdient nog, dat op 21 Juni, de eigenlijke herdenkingsdag, het Fanfarekorps in Angeren de jubileren de predikant een serenade bracht, het geen bewijst, hoezeer ds. Loysen ook daarginds aller achting heeft weten te verwerven. De „Bosbes" op reis Zondagmorgen 25 Juni om even over zes vertrok de taisclub „De Besbes" voor een dagreis met als hoofddoel Ommen. Via Amsterdam ging het op Amersfoort aan. Daarna reed men over Deventer naar Hengelo, waar men om 1 uur aan kwam en in hotel-restaurant „De Waarbeek" de lunch gebruikte. Daar na ging men de prachtige speeltuin in niet zijn strandbad en zijn vele andere vermakelijkheden. Daarna werd de tocht voortgezét naar Ommen, waar men een flinke wande ling maakte door de bossen en waar men na afloop hiervan de broodmaal tijd gebruikte. Op de terugweg stak men nog eenmaal op in Hoevelaken en na Amersfoort en Amsterdam, (waai de verlichting nog werd bekeken) kwam men tegen 1 uur weer thuis. Allen waren voldaan over deze mooie dag. Men had volop genoten. Purmerender markt Op de. hedenmorgen te Purmerend gehouden markt bestond de aanvoer uit bijna 500 runderen. De handel ln vette koeien was stug, maar deson danks bleven de prijzen hoog. Veel groter was de vraag naai- geldekoeien, die dan ook hoger in prijs waren. Voor verse melkkoeien bestond weinig ani mo. Het aanbod op de wolveemarkt was klein. De handel verliep veel be ter en speciaal voor vette lammeren was de notering zeer hoog. In nuchte re kalveren was een vlugge handel, hoewel er weinig vraag was „voor het leven". Ook voor vette varkens be stond een levendige vraag met oplo pende prijzen van f 1.66 tot f 1.69. Vopr biggen en kalveren was de markt kalm; de prijzen bleven onver anderd. Besommingen IJmuiden Besommingen van Maandag: Trawlers: IJra. 93 22.100; Ro. 15 0000. Loggers: Vlaard. 74 6440; Sch. 160 7480; IJm. 53 1160; Katw. 17 2060; Katw. 64 f 1880; Katw. 28 f 940; Katw. 104 2p50; Katw. 110 2610; Katw. 24 f 830; Katw. 89 2520; Katw. 155 2630; Bunsch. 33 1610; IJm. 52 1130; Katw. 53 1550; Katw. 27 1425. Prijzen per kg: heibot 2—1,70; gr. tong 2,302,10; groot m. tong 21,85; kl. midd. tong 1,90—1,65; tong I 1.40—1,04; II 1,25— 0,80. Prijzen per 50 kg: tongschar 45 37; grote schol 6132; grote midd. schol 39—30; kl. midd. schol 55—30; schol I 41 —26; schar 2313; verse haring 3710; grote schelvis 32—23; schelvis II 20—9; •wijting 1710; zw. poon 8,50—8. prijzen per 125 kg: grote kool vis 5846; grote wolf 81—78; aanvoer 3865 kisten, w.o. 640 kisten haring. Onze voornamen, door J. A. Meyers en J. C. Luitingh. - Uitgave Moussault's Uitgeverij, Amsterdam. Er zjjn in de tijd, dat ieder een naam moest kiezen heel wat grappenmakers geweest, die hun nageslacht met een achternaam opgescheept hebben, waar van deze levenslang verdriet hebben. Denk alleen maar eens aan de meneer, die Naaktgeboren heet en een glimlach ziet verschijnen op de gezichten van allen aan wie hij bij de een of andere gelegenheid wordt voorgesteld. Met de voornamen zijn er gelukkig minder moeilijkheden. Die behoeft men niet aan zijn zoon over te dragen, die ko men er in de regel minder op aan en men is er vaak zo nonchalant mee, dat de ambtenaar van de Burgerlijke Stand bezwaar maakt, omdat de naam niet voldoet aan de algemene regelen welke men daarbij gesteld heeft. De vader kan zich dan nog tot de rechter wenden, maar over het algemeen zal hij zich wel schikken in de beslissing van de ambtenaar ten stadhuize, die precies weet wat men zich al dan niet kan permitteren. De heer Luitingh is chef van de Burgerlijke Stand in Haarlem en kan dus uit ondervinding spreken, de heer Meyers is taalkundig medewerker van de „Groene". Zij hebben in dit handige boekje uiteengezet, dat een jonggeborene niet altijd de naam van vader of grootvader behoeft te dragen, maar dat vele ouders tegenwoordig een voornaam kiezen, die ze mooi vin den of waaraan een bepaalde beteke nis kan worden gegeven. Pe doodge wone Jan heeft in het grijs verleden Jehochanaij geheten en dat is al een bewijs, dat vele voornamen in verloop van tijd verbasterd zijn en dat het vaak moeilijk is dt oorsprong er van te vinden. De Romeinen nummerden nun kinderen, zodat de oudste Primus heette en dat was veel gemakkelijker, maar het heeft het nadeel, dat de wereld weldra vol mensen met dezelf de voornamen zou zijn. Over deze Voornamen is in dit interessante werk je een uitvoerige beschouwing gege ven en wat het voornaamste is er is een zeer lange lijst namen opgeno men waar-van de betekenis verklaard Wordt en waarbij wordt aangegeven hoe ze langzamerhand verbasterd zijn geworden. Dat zeer vele namen van heiligen afkomstig zijn behoeft geen betoog. Ten behoeve van de R.K. ge bruikers zijn bij diverse voornamen die van de betrokken heilige en zijn kalenderdatum opgenomen. Eén fluitjedat is voor jou Tommie.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3