Dielissen wegkampioen van Nederland Sport in 't kort Op het Zandvoort-circuit Negen van 172 amateurs beëindigden wedstrijd Geen streekgenoten op de ereplaatsen Woedende Carrara greep zijn karabijn Grote pnjs voor Jan van Parijs Derksen Spanje, Brazilië, Zweden en Uruguay in de finale te Rio de Janeiro Engeland verloor ten tweeden male Bob Mathias verbeterde wereldrecord 10-kamp En masse over 't Kanaal Whitworth en Bell zwaar gewond bij races in België Budge Pafiy was Van Swol ie vlug af Wimbledon-tournooi in de eind-fase Schulte won in Antwerpen Verre worp van Ostermeyer Faugio snelste snelheidsduivel De Voetbaluitslagen Tinus Metzelaar heer en meester in Sintelbaanraces te Alkmaar Technisch meesterschap van jeugdige Limmenaar HUWELIJK Het Radioprogramma MAANDAG 3 JULI 1950 (Van onze speciale verslaggever) WIELERKENNERS waren het er vrij- wel allen over eens dat Dekkers, die met Woutje Verhoeven en Wim Dielissen er reeds vóór de helft van de wedstrijd tussen uit trok, de beste kans had op de titel van amateur-wegkam- ploen van Nederland. De Eindhovenaar reed immers in een prachtige stijl en jaar hij de beste sprinter werd geacht jon de zege hem iet ontgaan! Toen rorgde Wim Dielissen uit Beek en Donk, de man die vorige week ook de Ronde van Limburg won, voor de grote verrassing door Dekkers in de eind sprint met een volle lengte te kloppen. Verhoeven, die totaal geen sprint heeft, zocht z'n heil in een lange pace, die hij reeds in de Tarzan-bocht inzette, doch zowel Dekkers als Dielissen vlo gen over hem heen, waarbij, zoals hier boven vermeld, Dielissen Dekkers op zijn beurt weer te vlug af was. Het zware parcours op het Zandvoort- circuit heeft anders wel z'n tol geëist. Vooral de stukken met de wind tegen bezorgden de renners vele moeilijk heden, die ten slotte velen te machtig bleken. Niet minder dan 172 renners vertrok ken voor hun 40 ronden van 4200 me ter. Reeds direct werd er flink aange trokken, waarna zich na tien ronden «en kopgroep vormde, met o.a. de Alk maarder Jan Hennink, de Krorame- nieër Ed Koeman, Dielissen, Petri, Dekkers en Voorting. Daarachter kwam een groepje met Nolten, Roks, Verhoe ven en Pafort, waarna op een minuut de grote groep volgde. Hierin zaten de Beverwijker Tonny Hofland en de Zaankanters Piet Duijf en Dick Hooy- schuur. Andere stree -genoten hadden inmiddels de strijd reeds gestaakt. In de 18e ronde kwamen de eerste en tweede groep bijeen, doch meteen gingen Dielissen, Dekkers en Verhoe ven door, hetgeen later beslissend bleek. Steeds groter werd de voor sprong, hoewel Roks, Adri Voorting, Petr* en Cor Witteveen nog wel pro beerden iets van de achterstand af te knabbelen. Piet Duijf en Hooyschuur verdwenen evenals Koeman en vele anderen van het toneel en als kijkspel bleef er voor de vele toeschouwers niet veel meer over. Achterblijvers, die op een ronde kwa men werden uit de strijd genomen. Toen de bekende koppelrenners Car rara en Goussot Zaterdagmiddag in kun auto op weg waren naar Dax, waar ze s avonds een Americaine moesten rijden, kregen ze op een ge geven moment een vrachtauto voor zich waarvan de bestuurder weigerde zich te laten inhalen. Ten einde raad en bovendien razend van woede, greep Carrara een 6 mm karabijn die in de auto lag en schoot op de banden van de vrachtwagen. Ditmaal stopte de chauffeur prompt en een verwoed vuistgevecht volgde. Beide partijen bereikten daarna Dax waar de bestuurder van de vrachtauto regelrecht naar de commissaris van politie liep en een aanklacht indiende. De commissaris bleek sportief genoeg om de beide renners op vrije voeten te laten tot na afloop van de wedstrijd. Maar toen werden ze naar het politie bureau gebracht om er de nacht door te brengen. Hierbij bevonden zich de Beverwijker Tonny Hofland en de Alkmaarder Jan Hennink. Drie ronden vóór het einde waren er nog maar tien renners in de strijd, n.l. de kopgroep Dekkers, Dielissen en Ver hoeven; daarachter het groepje Roks, Witteveen, Petri en Voorting; op ruim vier minuten ,Tarzan" van Breenen met Piet van Roon'en ten slotte in z'n eentje de dappere Julius Maenen, die met Pinkster het Nieuwelingentour- nooi in de Wormer won en daarna tot de amateurklasse overging. Ook hij werd ingelopen en moest aan de kant. Het verloop van de eindsprint schet sten we U reeds. De uitslag werd: 1 en kampioen van Nederland Wim Dielissen, Beek en Donk, tijd over de 168 km 4 uur, 29 mi nuten en 47 sec.; 2 H. Dekkers, Eind hoven; 3 W. Verhoeven, Overschie; 4 Adri Voorting, Haarlem, 4 u. 31.30; 5 M. Roks, Sprundel; 6 F. Petri, Amster- dam; 7 C. Witteveen, Amsterdam; 8 Piet van Roon, Haarlem; 4 uur 36.15; 9, H. van Breenen, Amsterdam. Hilversummer Van Dijk won Nieuwelingenwedstrijd Toen drie ronden vóór het einde van de ruim 40 km lange nieuwelingen wedstrijd zes renners wegsprongen en een voorsprong namen van enkele tien tallen meters, scheen dit de beslissen de fase in te luiden in de tot op dat mo ment vrij vlakke strijd. Bij dat groepje bevonden zich Klaas Kwantes uit Wor mer en Jan Bruggenkamp uit IJmui- dën. In de laatste ronde lag de groep echter weer bijeen en in de sprint werd de Hilversummer Jan van Dijk win naar in de tijd van 1 uur 2 min. 21 sec. De verdere uitslag was: 2 P. Zwier, Eindhoven, 3 D. de Groot, A'dam; 4 J. Rietman, A'dam; 5 C. Bakker, Halfweg; 6 J. Zieleman, A'dam; 7 J. Vlamings, Steenbergen; 8 H. Beerens, A'dam; 9 J. Bruggenkamp, IJmuiden; 10 P. Ver sluis, Waddinxveen. De grootste en de beste! De finalisten voor het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal zijn be kend. Engeland is er niet bij! De „hogeschool van het Europese voetbal" leed' haar tweede achtereenvolgende nederlaag. Na het smadelijke resultaat tegen de Ver. Staten moest de match tegen Spanje gewonnen worden. De rust kwam met 00 en in de tweede helft scoorde Spanje het enige en winnende doelpunt. Spanje klasseerde zich hierdoor voor de eindstrijd. Uruguay verpletterde Boli via met 80, Brazilië klopte Zuid-Slavie en Italië won met 20 van Paraquay. waardoor Zweden zich in de eindstrijd geplaatst zag. Van minder belang waren de 32-zege van Chili op de Ver. Staten en de 21-overwinning van Zwitser land op Mexico. De Grote Prijs van Parijs is door de Nederlandse sprinter Jan Derksen ge wonnen met. op de tweede plaats Arie van Vliet en op de derde plaats de Fransman Verdeun. De wereldkampioen Reg Harris werd in de halve finale door de Franse ama teur Verdeun geklopt. Terwijl Derksen en Harris elkander angstvallig in het oog hielden, demarreerde Verdeun op 200 m en liep zover uit, dat hij niet meer door de Brit ingehaald kon wor den. In de herkansingsrit verraste Derk sen zijn tegenstanders. Hij nam drie lengten voorsprong op Plattner en Senfftleben, die Harris hadden ingeslo ten. Geen van drieën slaagden zij er in Derksen nog te benaderen, zodat de finale moest worden uitgevochten tus sen Derksen, Verdeun en Arie v. Vliet, die de tweede halve finale voor zijn rekening had genomen. Na lang gebalanceer „sur place" nam Van Vliet de kop. Op de 200 meter lijn waagde Verdeun een poging welke geen succes had, maar bij het ingaan van de laatste bocht, kwam Derksen buitenom naast Van Vliet en op het rechte eind kwam hij voor. Van Vliet poogde nog gelijk te komen, maar Derksen sloeg de laatste aanval af en won daarmede de Grote Prijs van Pa- rij». Binnen zes weken zal Donald Campbell, zoon van de beroemde Sir Malcolm Campbel met de „Blue Bird II" een aanval doen op het wereldsnel heidsrecord voor motorboten. Niet minder dan 200.000 toeschouwers een wereldrecord woonden de ontmoeting tussen Brazilië en Zuidsla- vie, welke de beslissing moest brengen in groep A, bij. indien men bedenkt, dat het stadion „maar" 150.000 toeschou wers kan bevatten, is het duidelijk, dat de tribunes overbelast waren en dat de voetballiefhebbers als haringen in een ton waren samengeperst. Zuidslavie, die de toss had gewon nen, begon met tien man. Rechtsbin nen Mititch kwam pas na tien minu ten het veld op en in zijn afwezigheid had Brazilië de leiding genomen. Toen Mititch met zijn landgenoten door de tunnel naar het veld wilde gaan, stoot te hij het hoofd tegen een laag afdak. Hij kreeg een stevige hoofdwond, wel ke eerst verbonden moest worden. Na een half uur spelen kreeg midvoor To- machevitch een prachtige kans de ge lijkmaker te scoren. Hij loste een for midabel hard schot, dat doel zou heb- De Californiër Bob Mathias, die in 1948 Olympisch kampioen werd, heeft bjj de wedstrijden om de Amerikaanse titel het wcreldreoord tienkamp ver beterd. Dit record stond sedert 1936 op naam van de Amerikaan Glenn Mor ris met 7900 punten. Bob sprong, liep en wierp Zaterdag 8042 punten bijeen. Hier volgen zijn prestaties in de ver schillende onderdelen: 100 meter 10.9 sec., 872 pt.; verspringen 7.095 meter, 828 pt.; kogelstoten 14.485 meter, 866 pt.; hoogspringen 2.025 meter, 846 pt.; 400 meter 51 sec., 818 pt.; 110 meter horden 14.7 sec., 982 pt.; discuswerpen 46.025 meter, 854 pt.; polsstokhoogspringen 3 981 meter, 898 pt.; speerwerpen 55.572 meter, 693 pt.; 1500 meter 5 min. 5.1 s., 385 pt. ben getroffen, indien keeper Barbosa niet als een tijger naar de bal was ge sprongen en op phenomenale wijze het leder uit zijn doel had gewerkt. Ook een tweede schot stopte Barbosa voor treffelijk. Na de rust werd een buiten- speldoelpunt van Brazilië geannuleerd. Twintig minuten voor het einde werd de strijd beslist, toen Zizinho in een soloren de gehele Zuidslavische ver dediging passeerde en ook keeper Ma- kouchitch gen kans gaf. Het publiek was in zijn geestdrift volkomen van de kook, toen het eindsignaal werd gebla zen en Brazilië zich geklasseerd had voor de eindronde. De eindstanden in de verschillende groepen zijn: Ponle A: Brazilië 3 2 1 0 5 8— 2 Zuid-Slavie 3 2 0 1 4 7— 3 Zwitserland 3 1 1 1 3 4— 6 Mexico 3 0 0 3 0 2—10 Poule B Spanje 3 3 0 0 6 6— 1 Engeland 3 1 0 2 2 2— 2 Ver. Staten 3 1 0 2 2 4— 6 Chili 3 1 0 2 2 3— 6 Poule C: Zweden 2 1 1 0 3 5— 4 Italië 2 1 0 1 2 4— 3 Paraguay 2 0 1 1 1 2— 4 Uit dertien verschillende landen zullen 29 zwemmers en zwem sters deelnemen aan de massale zwemwedstrijd over het Kanaal, welke door de Daily Mail in Augustus wordt georganiseerd. Onder de deelnemers bevinden zich o.a. Elna Andersen (Dene marken), Jenny Kammersgaard (Denemarken)Edmund Olsen (Denemarken), mevr. Croesvan Rijsel (Nederland), Lars-Bertil Warle (Zweden) en Geiger (Duitsland). De Franse matroos Roger Robi- neau, die slechts een been heeft, verklaarde te trachten in Augus tus het Kanaal over te zwemmen. Hij traint dagelijks in de Marne bij Parijs en heeft reeds tijdens zijn training bij Marseille een af stand van 8 km afgelegd. Een aantal ernstige ongelukken heeft het aspect van de motorwedstrijden om de Grote Prijs van Belgie op het circuit van Francorchamps in grote mate bedorven. Korte tijd nadat de Engelsman Hall in de race van de 350 cc-klasse na een valpartij met een zware hersensschud- ding werd opgenomen, kwam, op de helling van Bournonville, de Engels man Whitworth in aanraking met dé Belg Rassfeld. Beide reners moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Withworth bleek een schedelbreuk te hebben opgelopen. De geneesheren be oordeelden zijn toestand als hopeloos. Tijdens de races voor de 500 cc-klasse kwamen de Engelse rijders Graham en Bell met elkaar in botsing. Graham kon aan de Rode Kruis-post worden verbonden, maar Artie Bell moest naar het ziekenhuis van Malmedy worden vervoerd. Ook bij hem werd een sche- delbrueuk geconstateerd. Bovendien heeft Bell een been gebroken. Zijn toe stand was zorgwekkend. Concurrentie voor Fanny Tijdens athletiekwedstrijden te Bris tol heeft June Fould, een 16-jarig scho liertje, de 100 yards afgelegd in 10.9 sec., waarmede zij slechts 0.1 sec. bo ven het wereldrecord van Fanny Blan- kers-Koen bleef. In de achtste finale van de tennis kampioenschappen te Wimbledon is de snelheid van de, in Europa wonende Amerikaan Budge Patty te groot ge bleken voor dr. Hans van Swol. Onze landgenoot is zeker niet zonder ver woede tegenstand ondergegaan en ook de score (8-6, 6-4, 8-6) wijst er op, dat er hard gevochten is. Patty wist er tij dens het l'/i uur durende duel op kri tieke momenten altijd nog een extra schepje bovenop te doen en dat gaf tenslotte de doorslag. Van de acht ge plaatste spelers in het herenenkelspel hebben zeven de kwart finale» bereikt. Promotie Derde Klasse: HRCRapidi- tas 23 (onder protest van HRC); QSCZaandijk 60. Promotie Vierde Klasse: SDZRip- perda 31; PatriaSEC 21; Donar VVY 1—0; De Meer—Uithoorn 2—2; BeverwijkRKAFC 41 (rust 21). Prom. Afd. Noord-Holland: Schoor! —Koedijk 2—2 (Rust 2—1). Na een fantastische race heeft _de Argentijn Fangio met Alfa Romeo de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen. Zijn gemiddelde snelheid was 168,722 km per uur. De Italiaan Fagioli even eens met Alfa Romeo werd tweede. Op drie ronden kwam de eerste Ferrari, biestuurd door de Engelsman White- haed. Het Criterium van Antwerpen, een wielerwedstrijd over 125 km werd door Schulte gewonnen. Op een lengte achterstand kwam Middelkamp door de finish, op zijn beurt gevolgd door de Belgen De Rycke en Stan Ockers. De amateurs Dekkers (Eindhoven), Willekes (Amsterdam) en Le Grouw (Amsterdam) zullen deelnemen aan de Ronde van Denemarken, welke Vrijdag begint. De te Kruiningen gehouden weg wedstrijd voor profs en onafhankelij- ken is gewonnen door Van der Zande met op een wiellengte Wout Wagtmans. Derde werd Gerrlt Voorting uit Haar lem. De Zaandammer Blauw werd tiende. De derde Ronde van Bussum ein digde in een zege voor Koch uit Utrecht. De Alkmaarder Hennink werd tweede, zijn stadgenoot Ottenbros vijf de en Stoomer uit Wijk aan Zee acht ste, allen in de zelfde tijd als de win naar. De Luxemburgse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is als volgt sa mengesteld: Goldschmidt, Kirchen, Kemp, Diederieh, Ernzer en Keilen. De eindstand van'het kampioenschap K.N.K.B. luidt: Westerkwartier PSV Rigtersbleek Het Zuiden WWMD 3 0 5 72—17 45—32 27—36 31—42 19—67 (Van onze speciale verslaggever) Tweemaal heeft gistermiddag op de Alkmaarse sintelbaan een renner een aan val gedaan op de suprematie van de Nederlandse speedway-kampioen Tinus Metzelaar en tot tweemaal toe konden de stoutmoedigen slechts een mondvol' stof happen, dat van onder het achterwiel van de pijlsnelle Jap de rennersbent in zwarte wolken tegemoet woei. Zowel Cootje Boef als Jan Bosman bogen het hoofd voor het technisch meesterschap van de jeugdige Limmenaar, die zich een groot kampioen toonde. Metzelaar miste weliswaar de concurrentie van de oude houwdegen Piet van Aartsen en de sympathieke Arend Hartman, doch wij menen, dat zelfs deze cracks het tegen de speedway-kampioen in de vorm van gisteren niet tot een zege gebracht zouden hebben. toen hij bij het uitgaan van de bocht plotseling de jeugdige Wognummer binnendoor zag schieten en in een stof wolk zag verdwijnen. De tweede seria kenmerkte zich door een komisch in cident. Joop Nolten, de winnaar, wist niet van ophouden en bleef full speed rijden toen hij zijn zége reeds lang in de zak had. Eerst na twee loze ronden bemerkte hij, dat hij als een eenzame over de baan ging. Henk Verhoef liet in de derde serie geen twijfel bestaan over zijn plannen. Van de start af schoot hij naar voren om als onbe dreigde hoofdman de eindstreep ts haleh. Dit was hem blijkbaar zo goed bevallen, dat hij in de finale voor een reprise zorgde. Er was ruim vijf se conden verschil tussen Verhoef en de tweede aankomende Roestenburg uit Eindhoven. De derde plaats was voor Hachman en de vierde voor Bobby Kroon. Hulst en Bijman speelden geen rol van betekenis. In de langebaanwedstrijden zorgden zjj echter voor een keurige rehabilita tie. Zij brachten wat leven in de een tonige race, waarin Nolten op top snelheid zijn rondjes draaide en met gemak het veld meters achter zich liet. Hulst lag lange tijd in een zeer goede positie om zich van de tweede plaats meester te maken, maar moest zijn meerdere in Roestenburg erken nen en kreeg tot overmaat van ramp een Bijman naast zich, die als een arend op zijn tegenstanders neer streek. Hulst werd gepasseerd en ook Roestenburg hoorde spoedig het mo- torgeraas van Bijmans Jap in zijn on middellijke nabijheid. De enkele tien tallen meters, welke de man uit de Lichtstad nog van de finish scheidden, konden hem niet meer redden. Bijman suisde voorbij en werd met een tiende seconde verschil tweede. De zijspan-races waren ook nu de attractie voor de 6000 toeschouwers, die het Alkmaarse Sportpark bevolk ten. Van strijd was echter nauwelijks sprake. Driemaal won Boef zoals hij wilde winnen, driemaal werd Zuur tweede en driemaal werd Hommel op zijn oude maar onverwoestbare Har- ley Davidson derde. De uitslagen waren: Junioren 350 cc: 1. H. Sleutel, Am sterdam op Jap 4 pt.; 2. H. Thuys, Laren op Rudge 11 pt.; 3. W. van Rossum 13 pt. Junioren 500 cc: 1. H. Verhoef] Amsterdam op Jap 1 m. 52 sec.; 2. J. P. Roestenburg (11), Eindhoven op Jap 1 m. 57.2 sec.; 3. Th. Hachman, Noordwijkerhout, op Jap 1 m. 59 sec. Junioren 500 cc. langebaan: 1. J. Nolten, Den Haag op Velocette, 2 m. 49 sec.; 2. C. Bijman, Wognum op Jap 2 min. 52.1 sec.; 3. J. P. Roestenburg (2), Eindhoven op Jap 2 m. 52.2 sec.; 4. K. Hulst, Oostzaan op Jap 2 m. 67 sec. Senioren 500 cc: 1. M. Metzelaar, Limmen op Jap 1 m. 48 sec.; 2. J. W. Boef, Voorburg, op Jap 1 min. 48.6 sec.; 3. J. Iesberts, Hilversum op Jap 1 m. 49 sec. Senioren 500 cc. langebaan: 1. M. Metzelaar, Limmen 2 m. 43 sec.; 2. J. Bosman, Amsterdam, 2 m. 43.6 sec.; 3. G. Jonker 2 min. 48 sec. De strijd tussen de senioren, welke in twee series, een herkansing en een finale werd beslist, bood vele aan trekkelijke aspecten. In de eerste se rie plaatsten Kops, Nico van Gorcum en de Laat zich vlot voor de finale, in de tweede serie gevolgd door Metze laar, Jaap Iesberts en Co Boef. Ies berts reed daarbij een voortreffelijke race, vloog uit vijfde positie naar de tweede plaats, waar hij Boef ontmoet te, die de laatste ronde op een lege achterband reed en zich toch nog als derde klasseerde. Jonker en Willard gebruikten de herkansing om zich bij het elite-gezelschap te voegen, dat zich aan het slot van deze geslaagde en zonder ongelukken verlopen motor middag voor het startlint verdrong. Metzelaar hobbelde weg, had bij de eerste bocht reeds de leiding en stond die niet meer af. Boef keek hem in de nek, kwam in de laatste ronde naast de kleine figuur in het bruine leer, maar deze draaide zijn gashandle open en spoot met duidelijk verschil als eerste over de eindstreep. De langebaanwedstrijd was een getrouwe kopy van het voorgaande gevecht. Ditmaal nam Bosman de handschoen op. Ook nu zag het er een onderdeel van een seconde naar uit, dat Metze laar zich zou laten verrassen, maar de lachende Limmenaar beheerst het métier zo goed, dat hij Bosman de il lusie spoedig kon ontnemen. De strijd in de klasse der junioren was mat. Steutel wist in de 350 cc. tot tweemaal toe van kop af te zege vieren en kon in de derde manche de eer rustig aan Meier overlaten. In de 500 cc-klasse kwam het meer dere malen tot een fel duel tussen Cees Bijman uit Wognum en Klaas Hulst uit Oostzaan. Hulst had in de eerste serie de leiding, sloeg verschil lende aanvallen van Bijman af, maar werd in de voorlaatste ronde verrast, De enige uitzondering was Bromwich, die in de als twaalfde geplaatste Ame rikaan Seixas zijn meerdere moest er kennen. In de derde ronde van het gemengd dubbelspel wonnen Wilton en mevr. L. Schmier met 6-3, 6-4 van het Ita liaanse paar CacciaAnnelisa Bossi. Onze landgenoten vormden een hechte combinatie en lieten vaak keurig spel zien. In de achtste finales zullen zij thans het AustralischeEngelse paar Bromwichmevr. Harrison ontmoeten. Het Nederlandse damesdubbel Nel Hermsenmevr. Schmier kwam in de derde ronde tegenover het Engels Amerikaanse paar Joan CurryRita Anderson, een sterke combinatie die in alle onderdelen van het spel domi neerde. Zij lieten zich echter niet ont moedigen en verdedigden zich fana tiek, vooral in de tweede set toen ze zich tot het uiterste inspanden om het getij te doen keren, evenwel zonder succes. Het EngelsAmerikaanse team won met 6-2, 6-3. Koblet won de Ronde van Zwitserland De Zwitser Koblet heeft de Ronde van Zwitserland gewonnen. De achtste en tevens laatste etappe van St. Moritz naar Zurich was voor zijn landgenoot Zbinden. Het eindklassement bracht Koblet op de eerste plaats met 53 uur 28 min. 51 sec. Tweede werd de Lu xemburger Goldschmidt in 53 uur 35 min. en 40 sec. en derde Ronconi (Ita lië) met 53.45.07. De Bergprijs werd gewonnen door de Zwitser Kubler, voor Koblet en Zbinden. COPP1 UIT HET ZIEKENHUIS. Fausto Coppi heeft Zaterdag het zie' kenhuis verlaten waar hij verpleegd werd sinds zijn val in de Ronde van Italië. Hij is per auto naar Ronceqno vertrokken en zal daar blijven tot hij geheel hersteld is. De tweevoudige Franse Olympi sche kampioene Micheline Ostermeyer heeft te Parijs bij het discuswerpen 'n afstand bereikt van 44.40 meter, waar mede zij haar Frans record van 43.88 meter aanzienlijk Verbeterde. DOOR MARY BURCHELL (101) Maar de derde morgen, toen hij van het ontbijt opstond om naar de Gie terij te gaan, zag hij haar met zijn koele, directe blik aan en zei: „Hoe lang ben je van plan, mij op je beslissing te laten wachten, Teresa?" En toen realiseerde ze, hoe weinig twee dagen bedenktijd geholpen had den om de toestand meester te wor den Want ze flapte eruit kortaf door haar angst „Ik heb je ongeveer drie dagen ge leden mijn besluit meegedeeld". „Ik had je toen voorgesteld er nog eens over na te denken", zei hij effen. „Ik heb er over nagedacht". Ze keek neer op het tafellaken en speelde ze nuwachtig met een lepel die naast haar bord lag. Er heerste een ogenblik zwijgen, toen zei hij rustig, „heel goed" en verliet de kamer. Ze hoorde hem naar de hall gaan, wachten om zijn jas en hoed aan te doen, toen sloeg de hall deur dicht en was er het geluid van zijn auto die zich van het huis ver wijderde. Onmiddellijk werd ze door een pa niek gegrepen. Als ze hem op dit ogenblik had kunnen terugroepen, zou ze dat gedaan hebben, ofschoon ze niet wist wat ze hem gezegd zou hebben. Nu wist ze slechts, dat het onher roepelijk besluit dat ze had uitgespro ken, de catastrofe verhaasten zou. Afwezig liep ze de kamer op en neer, trachtend iets te bedenken waar mee ze de gang van zaken zou kun nen tegenhouden. Maar er was niets, niets, niets. Niet in staat thuis te blijven, deed ze haar hoed en mantel aan en, na aan een dienstmeisje gezegd te heb ben, dat ze voor de lunch niet thuis zou zijn, ging ze naar buiten in de heldere, warme Aprilzon. In tegenstelling tot de Burderns vond ze het nog altijd natulijker te lopen dan per auto alles af te doen en zonder te overleggen waarheen ze gaan zou, liep ze snel de oprijlaan af en langs de bekende weg naar de stad. Later toen verschillende mensen haar groetten en opmerkingen maak ten over het mooie weer, wenste ze ongeduldig dat ze de andere kant was uitgegaan. De hoofdstraat van Male- ver was niet bepaald de beste plaats om persoonlijke problemen te over denken. Maar misschien zou de nood zaak er kalm en normaal uit te zien, haar helpen zich kalm en normaal te gaan voelen. Als ze tenminste ooit weer tot zulke gevoelens in staat zou zijn - dacht Teresa verbijsterd. Ze bracht er zich zelfs toe een of twee winkels binnen te gaan en een paar boodschappen te doen, zodat ze al was het maar zichzelf kon wijsmaken, dat ze niet alleen maar verdwaasd had rondgelopen, zich af vragende wat er nu gedaan zou moe ten worden. Ze dacht er zelfs een ogenblik over naar mevrouw Clark te gaan, maar de herinnering aan de scherpe, slimme manier waarop die oude dame iemand kon aankijken, deed haar haastig van dit plan afstap pen. Als ze eens naar buiten ging en een lange wandeling door de heuvels ging maken En terwijl ze nog besluiteloos op straat stond, hoorde ze de stem van tante Lydia achter zich, die haar met iets minder vaagheid dan gewoonlijk toesprak. „Goede morgen, Teresa. Ik had juist gehoopt jou te zullen ontmoeten". „Goede morgen, tante Lydia" Ze wendde zich naar haar tante met al de voorkomendheid waartoe ze in staat was. „Bedoelt u dat u mij over iets- speciaals wenste te spreken?" (Wordt vervolgd) HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Wimbledon-tennis- kampioenschappen. 6.30 Radiofilmkrant. 7.00 Matrozenkoor. 7.20 Hugo de Groot. 7.45 Regeringsuitzending. 8.05 Frans opera concert. 8.40 De Sabijnse Maagdenroof, hoorspel. 9.40 The Vancouver Boys-Band. 10.10 Het Nationaal Nieuw-Guinea-comité. 10.30 Favorieten-fantasie; 11.15 Zuidfranse plaatsje Menu,... Gr.muz. HILVERSUM II, 298 meter. Nieuws om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Strijdkrachten. 7.15 Opera's; 7.35 Een goed woord voor een goede zaak. 7.40 Vandaag. 8.05 Kerkcon- cert. 9.15 Kerkzegels. 9.35 Symphonie. 10.00 Kruis en battle-dress. 10.15 Piano-recital. 10.15 Avondoverdenking. 11.15 Promenade- concert. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 7, 8. 1, 6. 8 en 11 uur. 8.15 Gram.muz. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Pianowerken. 9.35 Aubade". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Nijverheidskunst. 11.30 De wekker. 12.00 Negrospirituals. 12.20 „Voor ons platteland". 12.30 Réde door H.M. Konin gin Juliana; 1.15 Financieel overzicht. 1.25 Gram.muz, 1.50 Moeders Zesdaagse; 2.00 Voorlopers van Chopin. 2,45 Radio mati nee; 4.30 „Brandaris". 5.30 „The Skymas- ters. 6.15 Wimbledon tenniskampioen schappen. 6.30 Hebben de dieren ver stand? 7.00 Fanfare. 7.25 Paris vous parle. 7.30 Piano. 8.05 Toespraak door H.M. Ko ningin Juliana. 8.25 Wiener Geschichten. 9.10 Les gars de Paris. 9.35 Honderd jaar Provinciale wet. 9.50 Hugo de Groot en zijn AVRO-orkest. 10.15 Buitenlands over zicht. 10.30 Vespers. 11.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 298 meter. Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 „Pluk de dag''. 8.55 Inleiding Hoogmis. 9.00 Hoogmis. 10.15 Het Omroeporkest. 11.00 Onder Ons. 11.30 Prelude en Fuga. 11.35 12.03 Lunchcon cert. 12.30 Toespraak door H.M. Koningin Juliana. 12.40 Gram.muz. 1.20 Orkest zon der naam. 2.00 Ja, zo was 't.... 3.00 Licht Engels middagconcert. 4.00 De Zonne bloem. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Vertelling na schooltijd. 5.15 KRO Amusementsorkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachen. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Dit is leven. 7.40 Pro menade. 7.45 Discussie na afloop. 8.05 Toespraak door H.M. Koningin Juliana. 8.25 Provincieparade. 9.00 Concert 9.25 Kampvuren langs de evenaar. 9.40 Bach- cyclus. 10.10 Amsterdamse Politie Kapel. 10.40 Bewaar het u toevertrouwde pand. 11.15 Symphonisch avondconcert.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5