Een lastige verkeers-puzzle AGENDA Koffer Schrijfmachines Stad en Omgeving Onze gemeenten in 1960 en 1970 Hemelvuur teisterde onze streek NASSAU 6ARA6E Zal Au Verwachtingen van Prov. Planologische Dienst Alkmaar kwam er goed af Landelijke Ruitersport Bergense en Heilooër brandweer kweten zich goed van zeer moeilijke taak Rieten dak werd de ondergang van villa Voorzichtigheid aanbevolen LAATSTE NIEUWS Omgekeerd Nieuwe a DINSDAG 4 JULI 1950 Bevolkingsprognose Wy vervolgen onze publicatie uit 't rapport van de Provinciale Planologi sche Dienst omtrent de in I960 en 1970 te verwachten inwonertallen in de verschillende gemeenten van ons gewest. Ditmaal vragen wij de aan dacht voor de prognose betreffende Oudorp, Oterleek, De Rijp, Deemster, Schermerhorn, Warmenhuizen en Nieuwe Niedorp. OUDORP. Terwijl in het eigenlijke Oudorp de bevolking gedurende de afgelopen de- cennie slechts weinig in aantal ver meerderde, ontstond tegen de grens van Alkmaar een woonwijk, meest voor arbeiders en kleine middenstanders. Gezien de nabijheid van het noordelijk industrieterrein van Alkmaar, is er reden de uitbreiding van de zogenaam de parasitaire bebouwing voort te zetten, terwijl het eigenlijke Oudorp slechts weinig zal groeien. Terwijl in de jaren 19311940 de bevolking van het betrokken deel der gemeente ook toenam door de bouw van midden standswoningen langs de Friese straatweg, zullen deze in de toe komst in de gemeente Alkmaar kun nen verrazen. De commissie ver wacht voorlopig een geringe aanwas van het inwonertal. De toeneming zal na 1960 mèt de industrialisatie groter worden. Zij kan in de jaren 1941 1960 op pl.m. 800 en in 19411970 op pl.m. 1500 personen worden gesteld. Noch voor het deel der gemeente ge legen ten Noorden van de Hoornse Vaart, noch voor het in de Schermer gelegen gebied verwacht de commis sie ook maar enige vooruitgang. Alzo verwacht zij, dat Oudorp in 1960 2754 inwoners zal tellen en in 1970 3454. OTERLEEK. Het in West-Friesland gelegen deel van deze gemeente is zuiver agra risch van karakter en heeft een na genoeg gelijk blijvend inwonertal. Na 1940 trad „zelfs geen toeneming daar van op. De commissie neemt daarom de vermeerdering van de bevolking in de jaren 19411960 op nihil en in 19411970 op 25 te mogen stellen. Het inwonertal van het in West- Friesland gelegen deel van Oterleek wordt dus als volgt geraamd: 1960: 305, 1970: 330. De toeneming van de bevolking in het tot Oterleek beho rende deel van de Schermer houdt verband met de ontwikkeling van het poldercentrum Stompetoren met zui velfabriek. Deze ontwikkeling zal, naar zich laat aanzien, in bescheiden mate worden voortgezet. Te rekenen valt op een aanwas van het inwoner tal in de jaren 19411960 met pl.m. 50 en in 19411970 met pl.m. 75 per sonen. De bevolking van het in de Schermer gelegen deel van Oterleek zal volgens raming in 1960 571 bedra gen en in 1970 596. DE RIJP. De Rijp is het centrum van de Ei landspolder. Hier kan, als de ruilver kaveling zal zijn uitgevoerd, vanwege de verhoging van het welvaartspeil in de polder een beperkte verruiming van de verzorgende functie worden ver wacht. De commissie neemt aan, dat deze zich vóór 1960 zal voordoen en stelt de toeneming van de bevolking in de jaren 19411960 op pl.m. 100, in 19411970 op pl.m. 150 personen. Het inwonertal wordt dan in 1960: 1475 en in 1970 1525. DEEMSTER. De toeneming van de bevolking in deze gemeente is, daar de werkgele genheid in de agrarische bedrijven weinig kan worden uitgebreid, vrij wel geheel afhankelijk van de tot stand gekomen en eventueel voort te zetten vergroting van de woonbuurt nabij Purmerend. De goede grondge- steldheid doet hier een vermeerdering van het aantal woningen verwachten. De commissie houdt op grond daar van een toeneming van de bevolking in de jaren 19411960 met pl.m. 700 en in 19411970 met pl.m. 1000 per sonen voor waarschijnlijk. Het inwo nertal van Beemster zou dan worden: 1960 6150 en 1970 6450. SCHERMERHORN. Schermerhorn vormt een gemeente met het gelijknamige arbeidersdorp in de Eilandpolder en een deel van de Schermeer, waar grote veehouders- en landbouwersbedrijven gevestigd zijn. Het dorp Schermerhorn vormt een secundair centrum van beperkte betekenis in de Eilandspolder en zal misschien na een vóór 1980 mogelijke uitvoering van de ruilverkaveling iets meer inwoners krijgen, n.l. in de ja ren 1941—1960 pl.m.,25, in 1941—1970 pl.m. 50 personen meer. In het tot de gemeente behorende deel van de Schermeer is geen toeneming van de bevolking te verwachten. Het inwo nertal van Schermerhorn wordt dus als volgt geraamd: 31 Dec. 1960: 1192, 31 Dec. 1970: 1217. W ARMENHUIZEN De gemeente Warmenhuizen telde op 31 Dec. 1899: 1500 ingezetenen, 20 jaren later: 2064 en 30 jaren nadien 2279 ingezetenen. Op 31 Dec. 1940 be droeg het inwonertal 2330, op 31 Mei 1947: 2539, en op 1 Jan. 1949: 2606 De uitvoering van de uitbreidings plannen zal, omdat het verwachte stichten van vele nieuwe tuindersbe- drijven voor de daarvoor reeds opge lelde boeren- en tuinderszoons veel ka pitasl vergt, in verband met de on zekere omstandigheden, naar de me ning der provinciale planologische commissie niet snel kunnen gaan. De na 1940 tijdelijk opgestuwde arbeids- overschotten zullen daarom geleide lijk gedeeltelijk afvloeien, terwijl de toeneming der bevolking in trage ma te voortgang zal vinden. Een toename van 325 ingezetenen over de periode 19401960 acht deze commissie noch tans waarschijnlijk, en over de periode tot 1970 kan in totaal wel op een toe name van 400 personen worden gere kend. Per saldo wordt het totaal aan tal ingezetenen van Warmenhuizen dus 2655 per 31 Dec. 1960, en 2730 per 31 Dec. 1970. NIEUWE NIEDORP. Nieuwe Niedorp vertoont slechts 'n zeer geringe bevolkingstoename. In 1900 telde het dorp 1556 ingezetenen, 20 jaren later: 1717 en 10 jaren na dien, op 31 Dec. 1930, was de bevol king zelfs afgenomen, n.l. tot 1711. Op 31 Dec. 1940 kon een toename tot 1784 worden genoteerd. Bijzondere omstandigheden (opname van èva- cué's) brachten het bevolkingscijfers tijdelijk op 2038 per 31 Mei 1947, maar thans loopt de bevolking reeds weer terug, n.l. 1994 per 1 Jan. 1949, zulks door de weder afvloeing van évacué's, De uitbreiding van de middelen van bestaan in deze gemeente gedurende de laatste decennia had overwegend plaats door de vestiging van meer tuinbouwbedrijven, in het bijzonder in de, op de grens met de gemeente Oude Niedorp gelegen, buurtschap 't Veld. Ook droeg de keuze van dit dorp als woonplaats voor gepensionneerden en rentenierende boeren bij tot vergro ting van het inwonertal. De na 1940 hier gehuisveste évacué's zijn weer goeddeels afgevoerd, en ook de op gestuwde arbeidsoverschotten zullen weer vertrek veroorzaken. Een ver dere agrarische ontwikkeling van deze gemeente acht de commissie ech ter zeer wel mogeiyk, vandaar, dat zij een bescheiden toename der bevol king, n.l. met 100 in de periode van 1940 tot 1960 en met 150 in de periode 19401970, meent aan te mogen ne men. De totale cyfers worden daar door per 31 Dec. 1960: 1884 en per 31 Dec. 1970 in totaal 1934. Hoewel het noodweer van gisteravond vele ongelukken in de omgeving ver oorzaakte, is er in Alkmaar geen noe menswaardige schade aangericht. In de Hout moesten enkele bomen het ont gelden en ook de vlaggestok van de Kapelkerk werd door 'het hemelvuur geraakt. In de kerk werd geen schade aangericht, doch van het wegdek van de Laat werd één vierkante meter ver- gruizeld. In de Emmastraat raakten de riool- putten verstopt, waardoor het water zó hoog steeg dat een personenauto bleef steken. De inzittenden konden de wa gen niet verlaten alvorens zij zich vau hun kousen en schoenen hadden ont daan. Later op de avond kwam een zuigwagen van de Gemeente-Reiniging te hulp. Er werd een grote hoeveelheid water weggezogen en de verstopte put ten werden doorgeblazen. Vier woningen aan de Ramen bleken niet tegen de overvloedige regen be stand te zijn. Het water drong zelfs door tot in de huiskamer; de bewoners hadden geen pannetjes genoeg om alle stralen op te vangen. De Nutsspaarbank In de loop der maand Juni werd op de spaarbankboekjes ingel. f324.442,60 (v.j. f 297.987,80) en terugbetaald f 392.696,92 (v.j. f 299.222,19) alzo min der ingelegd dan terugbetaald f 68.254,32 (v.j. f 1.234,39). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870,05, bedr. thans f 11.623.451,88 (v.j. f 11.172.500,28). Het aantal in de loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 121 (v.j. 143). Ingetrokken werden 121 boekjes (v.j. 125). Het aantal in om loop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774, bedraagt thans 27.377 (v.j. 27.007). Van dit aantal behoren 17.408 (v.j. 17.431) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6572 (v.j. 6403) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3397 (v.j. 3173) aan schoolspaarders. Onder de in Juni nieuw uitgegeven boekjes zijn begre pen 19 (v.j. 13) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de spaar bank een eerste inleg van f 1). In Juni bedroeg het aantal posten van inleg 3892 (v.j. 3794) dat van te rugbetaling 2279 (v.j. 1893) tezamen 6171 (v.j. 5687). De lediging in de loop der maand Juni van 527 (v.j. 554) spaarbusjes leverde een bedrag van f 7.414,65 (v.j. f 8.261,42) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 5200, bedraagt thans 5523 (v.j. 4883). de hulpverlening bij de spoorbrug Wij maakten gister melding van het noodlottig verdrinken van de 16-jarige J. Nijman, die Zondagavond bij het kanovaren in het Noordhollands Ka naal te water raakte. Wij hebben daar bij medegedeeld, dat de 31-jarige Hen drik v.d. Heuvel zich onmiddellijk te water begaf Naar men ons mededeelt geschiedde dat eveneens door de jeug dige Frans de Ruiter en Jan Eekhout, die zich vanaf de Noorderkade te wa ter hebben begeven. Het is zeer te be treuren, dat de drenkeling desondanks niet gered is kunnen worden. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Bioscopen, alle theaters gesloten. WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bastogne, geprolongeerd (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Menselijk wrakhout (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De dame in Hermelijn (14 jaar). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Everest 300.— Wij zullen U deze prachtmachine gaarne demonstreren. Langestraat 28 Alkmaar. De laatste tijd kon men in verschil lende dagbladen uitslagen lezen van „Streekwedstrijden" der landelijke rui tersport. Dit is het begin der oefening voor de Nederlandse kampioen schappen. De Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigin- gen over het gehele land (behalve Bra bant en Limburg) telt ruim 5000 leden, die onderverdeeld zijn in Provinciale Bonden. Deze bonden zijn nu weer on derverdeeld in Streekverbanden, die elk van vijf tot negen verenigingen tel len. Nu is het zo geregeld, dat de beste verenigingen in iedere streek tegen el kaar uitkomen in wedstrijden om het Provinciaal kampioenschap (voor Nrd.- Holland is dit op 24 Juli te Midden- Beemster), zodat ten slotte de winnaars van de Provinciale kampioenschappen weer teg enelkaar uitkomen en strijden om het kampioenschap van Nederland. Uiteraard komen dan de beste uit el ke provincie in het strijdperk, welke bestaat uit dressuurproeven, individueel, achttallen en een springconcours. Des middags wordt ook een Concours Hip- pique gehouden. Het spreekt vanzelf dat dit voor de landelijke ruitersport een zeer belangrijke gebeurtenis is. Hoelel deze meestal in het centrum van het land morden georganiseerd, wor den dit jaar de Nederlandse kampioen schappen in de Wieringermeer gehou den op 8 Sept., zulks in verband met het 20-jarig bestaan van de Wieringer meer. Liefhebbers van de ruitersport in Nrd-' Holland krijgen wel een mooie gelegen heid om dit gebeuren bij te wonen, daar zeker pl.m. 125 paarden aan deze wed strijd zullen deelnemen. Oud-Alkmaarder aanbevolen als lid van de Hoge Raad De lijsten van aanbeveling door de Hoge Raad der Nederlanden aan de Tweede Kamer voor het vervullen van de twee vacatures van raadsheer, resp. ontstaan door de uitbreiding van het college met een lid en door de benoe ming van de raadsheer mr. L. A. Nijpels tot vice-president zijn thans gepubli ceerd. Voor de 2e vacature is als no. 1 aan bevolen, mr. H. Th. A. van der Loos, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Mr. Van der Loos is een oud-stadge noot. Hij werd op 28 Februari 1929 als advocaat beëdigd en was destijds als advocaat en procureur werkzaam op het kantoor van mr. A. J. M. Leesberg. Tevens was hij secretaris van de Raad van Beroep voor de Directe Belas tingen. Op 24 Februari 1939 werd hij bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot rechter in de Arrondissementsrechtbank te Alk maar, waar hij op 9 Februari 1939 ge ïnstalleerd werd. Mr. Van der Loos is na zijn ambts periode in Alkmaar rechter geweest in de Arrondisementsrechtbank te Am sterdam en is thans raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Burgerlijke Stand Geboren: Peter C., z. van J. Noord west en D. W. Takken. Wilhelmus J. en Johanna C. G., z. en d. van J. C. Boots en M. M. Tamis. Martinus H., z. van M. Pool en D. Steur. Antonie, z. van W. Roos en A. C. Cornelisse. Gerarda, d. van J. C. van der Linden en J Penning. Afra A. M., d. van P. Kok en H. M. Sander. Trijntje, d. van A. Schoonhoven en L. van Dijk. Pie- ter H., z. van M. de Rover en T. Dek ker. Overleden: Frederik W. Boulo- nois, 84 jaar, weduwnaar van M. Pe- traeus. Hendrika M. Bels, 81 jaar, wed. van J. R. Meijer. Johanna B. Groothuis, 68 jaar, geh. met A. Bergs- ma. Johanna Dekker, 65 jaar, wed. van H. Cornelissen. Cornelia C. Ob- dam, 89 jaar, wed. van W. P. Roos. Jan Nijman, 16 jaar. beroepen De predikant der Baptisten-Ge meente te Alkmaar en Den Helder, ds. F. G. J. Hofhuis, is beroepen te Drachten en te Zandbuiten (Fr.). leert op prettige wijze autorijden indien U zich opgeeft voor de lessen van de Nassau-Rijschool! Les- wagens met dubbele be diening. Gediplomeerde in structeurs. Vlugge en gron dige opleiding voor het rij-examen. Meldt U nog heden telefonisch Tel. 3545 Nassauplein 1 Alkmaar I ■I'll Alkmaarse schaakkampioen schappen Eij VVV in het „Wapen van Heemskerk" werden gisteravond, ondanks het zware weer, met aandacht de wedstrijden om de Alkmaarse schaakkampioenschappen voortgezet. Diverse partijen moesten wor den uitgesteld of afgebroken. De uitslagen waren: Hoofdklasse: C. WoutersenE. G. Kayzer */2; A. Vis—W. Kwak 0—1; Ir. G. F. CoolA. Holtes YiV2; J. KorsmanC. Meyer Sr. 0—1. Ie klasse: F. van Vliet—J. Schuurman afgebr.; M. PloegerP. v. d. Struys af- gebr.; J. de WolfS. de Boer afgebr.; J. de RuiterW. Pieterse 01; A. Benard F. Bosch 01; P. GroenenbergGroe ne woud V2y%. 2e klasse: B. Nijmanmej. C. Bouman afgebr.; J. BoekeiMevr. Dagelet 10. De schoolzwemwedstrijden In afwijking van eerder genoemde data zullen de jaarlijkse schoolzwem wedstrijden gehouden worden in hel Zomerbad aan de Sportparklaan op de volgende data: Maandagmorgen 10 Juli 8.3012.00 uur. Bijzondere scholen L.O. en M.O.; Woensdag 12 Juli 9.0012.30 uur: O.L. scholen en 1.304.00 uur M.O. en M.U.LO. Nieuwe corsettenfabriek De gebouwen van H. Eckmann's Cor- setfabriek (Mac-Lyn Formcraft N.V.) in de Tesselschadestraat 1 te Alkmaar zijn thans gereed gekomen. In verband daarmede wordt morgen van 15 tot 16.30 uur een receptie gehou den, waarbij tevens gelegenheid wordt geboden het bedrijf in werking te be zichtigen. geslaagd Mej. M. H. Schenkeveld alhier is aan de Vrije Universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandse letteren. Mejuffrouw J. W. G. Lovink slaagde te Utrecht voor het aldaar gehouden examen lerares „Bewegingsleer Cesar". Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte van het candidaats-examen medicijnen de heren P. W. Mars en J Mobron, beiden alhier. Er wordt door bus-passagiers in onze gemeente herhaaldelijk geklaagd over de onveiligheid bij het instappen en uitstappen omdat dit op het rijwielpad moet geschieden en het rijwielverkeer inmiddels doorgaat. In Amsterdam mag men een stoppen de tram niet voorbij fietsen, maar over het algemeen is de toestand hier waar geen vluchtheuvels zijn daar mee niet te vergelijken. De bussen stoppen b.v. op de straat weg in de regel op de parkeerstro- ken. De passagiers komen van het trot toir en als er veel zijn versperren zij het rijwielpad voornamelijk voor de stadsdienst omdat deze geen conduc trice heeft en de chauffeur elke passa gier aan een kaartje moet helpen, geld moet wisselen enz., zodat men slechts langzaam één voor één naar binnen kan. Het rijwielverkeer gaat intussen door en dat maakt het instappen, zowel voor de buspassagiers als voor de wiel rijders zeer gevaarlijk, zodat botsingen herhaaldelijk voorkomen. Het moeilijke daarbij is, dat beide groepen verwach ten, dat zij voorrang hebben. Wij hebben hierover een onderhoud gehad met de inspecteur van de ver keerspolitie, die dit een lastige puzzle noemde, omdat men de wielrijders tij dens het stoppen van de bussen niet kan verplichten daarom heen te rijden en zich dus op de vaak drukke en ge vaarlijke straatweg te begeven. Daar tegenover staat, dat uitstappende passa giers die het rijwielverkeer niet over zien kunnen gevaar lopen onmiddel lijk door passerende wielrijders te wor den aangereden. Wanneer een bus een conductrice heeft kan deze eerst uitstappen en het gevaar verkennen, maar de stadsbus sen b.v. hebben geen conductrice. Men zou de bussen naast de parkeerstroolc op de rijweg kunnen laten stoppen, zo dat de passagiers op de parkeerstrook kunnen wachten en het rijwielpad vrij blijft, maar dit levert weer gevaar voor deze passagiers van voorbij snellende auto's op. Eigenlijk zou men overal vluchtheuveltjes moeten maken wat ook zijn bezwaren heeft omdat deze 's avonds met verkeerszuilen verlicht moeten worden en het Rijk daarvoor op de Rijksweg zeker niet zal willen overgaan. Zo blijft niets anders over dan voor zichtigheid aan te raden. De wielrijders moeten rekening houden met de stop pende bussen en de -'achtende passa giers. Rijden zij onbesuisd verder en ontstaan er ongelukken dan zal daar elk verkeersongeluk bij berechting af zonderlijk bekeken en beoordeeld wordt zeer zeker de schuld aan wielrijders worden gegeven ook al zijn zij dan vol gens voorschrift op het rijwielpad ge bleven. „Ik had m(jn jas aan en mijn helm lag klaar", vertelde ons gisteravond de commandant van de Vrywillige Ber gense Brandweer, de heer J. P. Blauw, terwijl zijn laarzen sopten in de door het bluswater drassig geworden grond aan de Eeuwigelaan, waar de splinter nieuwe villa van de heer P. Krom in lichterlaaie stond. „Het onweer was zo hevig, dat ik ieder ogenblik een brand verwachtte en de brandweerlieden wa ren 'dezelfde mening toegedaan, want vijf minuten na het alarm was het corps hier reeds aanwezig. De activiteit van de kranige Bergen se brandweer heeft jammer genoeg slechts ten dele mogen baten. Het rie ten dak dat de fraaie villa sierde, werd tevens haar ondergang. Met vier stra len trachtten de brandbestrijders het vuur te smoren, maar hoeveel kubie ke meter water ook op en in het per ceel gespoten werd, telkens schoten de vlammen als priemende naalden uit de rietstengels, die als kleine schoor stenen voor de nodige luchttoevoer zorgden. Met haken werd het riet van het dak getrokken teneinde althans de benedenverdieping te redden. De so lide bouw van de villa maakte dit werk echter zeer moeilijk en knarse tandend moesten de brandweerlieden toezien hoe hun moeizaam werk aan vankelijk zonder resultaat bleef. Het middernachtelijk uur was reeds ver streken alvorens 4e strijd gewonnen was. De bovenverdieping brandde vrij wel geheel uit, doch de benedenverdie ping bleek geen brandschade bekomen te hebben. De waterschade is echter aanzienlijk. Merkwaardigerwijze werd boven een kleerkast aangetroffen, waarvan de in houd, o.a. een aantal japonnen nog ge heel droog en onbeschadigd was. De belangstelling voor de brand was zeer groot. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester van Ber gen, dr. W. Huygens. Zoals wij reeds in het kort op de voorpagina meldden, hebben buren een belangrijk deel van de inboedel in veiligheid kunnen bren gen. In allerijl werden meubels, kleren en andere onderdelen van de inven taris in de tuin geplaatst en met dek zeilen tegen de stromende regen be schermd. De verzekering dekt de schade. Brandje aan Kerkedyk Tegelijkertijd met de brand aan de Eeuwigelaan woedde een brandje aan de Kerkedijk. De jeep van de Bergense brandweer vertrok ogenblikkelijk naar de aangeduide plaats tussen Kerkedijk en Natteweg, waar een hooiopper van de heer A. Kuis door het hemelvuur Zaak in schilderswaren jubileert Vandaag zal het vijftig jaar geleden zijn dat onze plaatsgenoot de heer K. de Heer zijn winkel aan de Boterstraat opende. Na enige jaren in het buiten land vertoefd te hebben, vestigde hij zich in onze stad als huisschilder. Hij opende tevens een winkel in schilders benodigdheden. Zijn grote liefde voor het kunstschilderen deed hem er ten slotte van afzien langer decoratieschil der te blijven. In zijn winkel ging hij nu de fijnere kunstschildersbehoeften van de kleine tubes tot de grote ezels verkopen. Van hier tot de verkoop van huisvlijtartikelen is slechts een kleine stap. En aangezien de heer De Heer bovendien aquarellen maakte, waar hij lijsten omheen moest maken, ging hij ze ook leveren voor de verkoop. Na vijftig jaar arbeid werd de noodzaak gevoeld de zaak te moderniseren. Van daag zult U in de Boterstraat een fris se voorgevel kunnen zien, met een groots opgezette étalage en een keurig en gemoderniseerd interieur. Juffrouw G. Bregman, die lange tijd de heer De Heer trouw en bekwaam terzijde heeft gestaan, sal dan tevens de zaak over nemen. De jubilaris zal zich dan uit sluitend met zijn liefhebberijen kun nen bezighouden. We verwachten, dat het aan vele blijken van belangstelling niet zal ontbreken. Zoals bekend is hij een zeer verdienstelijk aquarelschilder. was getroffen en in brand geraakt. Twee mannen werden achtergelaten om eventuele uitbreiding te voorko men, waarna de jeep de gelederen aan de Eeuwigelaan ging versterken. Door de bliksem werd aan de Voert nog een koe van de heer Jonker doodgeslagen. Vuurzee te Heiloo Behalve de Bergense Brandweer is ook de Vrijwillige Brandweer van Heiloo gisteravond in touw geweest. Dit corps stond voor een nog moeilij ker taak. De boerderij van de heer J. Muis aan de Westerweg is zover in het land gelegen, dat de brandweerlieden 120 meter slang moesten uitleggen al vorens zij water konden betrekkên uit uit sloot. Terwijl bliksemschichten het wolkendek doorkliefden en de ponder- rommelde, deden de vrijwilligers hun moeilijk werk. De boerenhoeve brand de als een toorts. Vlammen lekten langs de deurposten, kozijnen, balken, zoldering en dak en werden steeds op nieuw gevoed door de grote hooiberg, die als een gloeiende bal in het mid den van het brandende perceel lag. Het was duidelijk dat hier geen red ding mogelijk was. De boerderij, was volkomen overgeleverd aan het ver nielende vuur. dat gestaag en niet te stuiten vernielde wat sinds 57 jaar de trots van de polder was geweest. Behalve het verlies van de boerderij is de heer Muis tevens getroffen door het verloren gaan van de gehele hooi oogst. Het vee was tijdens de brand in de wei. De inboedel kon voor zover dit mogelijk was, gered worden, evenals de kapschuur achter de hoeve. De brandweer stelde het zich tot een eer deze schuur te redden. Dat zii hierin slaagde, was een welverdiende belo ning voor haar uitstekend werk. Te Egmonrt Ook Egmond bleef niet gespaard voor het onweer, dat gisteravond onze gehele streek teisterde. In de Egmon- dermeer werden drie verschillende hooimijten getroffen. De brandweer rukte uit, maar kon tegen zoveel vuur niets uitrichten. Een koe van de heer F. v.d. Berg. grazende in de Egmon- dermeer, werd gedood, evenals een paard van de heer P. Koomen in 't Woud. De bliksem sloeg bovendien in het huis van de familie Hilbers aan de Egmonderstraatweg. Er ontstond brand op de zolder, die echter door de brandweer, met behulp van de bewo ners kon worden geblust. In Egmo-id- Binnen "werd een koe gedood van de heer F. Apeldoorn. Chauffeur verleende geen voorrang Gisteravond omstreeks half elf ver zuimde de bestuurder van een vracht auto, die over de Achterweg reed, voorrang te verlenen aan een van het Luttik Oudorp komende motorrijder. Laatstgenoemde werd in de flank aangereden. Het slachtoffer is ter ob servatie opgenomen in het Centraal Ziekenhuis. Er is proces-verbaal op gemaakt. De slachtveemarkf Er was veel vraag naar varkens. In verband daarmede echter een te geringe aanvoer. De handel is dermate vlug geweest, dat alle dieren al vroeg in de morgen verkocht waren. Er waren verhoogde noteringen. Voor de vlees varkens zowel als voor de lichtere dieren werd van f 1,68—f 1,71 per kg besteed. Veel vraag werd geconstateerd met toch een stugge handel, in de vette koeien, tengevolge van de hoge noteringen. Boven de f 2,90 per kg. wilde men echter niet besteden. In tegenstelling met verleden week zijn de nuchtere kalveren bij hoge prijzen vlug ver handeld. GEEN VERGUNNING VOOR GARAGEBEDRIJF Tegen een ingezetene is proces verbaal opgemaakt wegens het vesti gen van een garagebedrijf, zonder dal hiervoor op grond van de Vestigings wet vergunning was verleend. Purmerender markt PURMEREND, 4 Juli. Het aanbod runderen bedroeg hedenmorgen ter markt omstreeks vijfhonderd. De han del in vette koeien opende vlug met hogere prijzen. Ook voor geldekoeien was veel vraag, wat eveneens in de prijs tot uitdrukking kwam. Voor melk koeien bleef de handel kalm, ondanks dat de vraag iets groter was. Voor nuchtere kalveren was de markt vlug gestemd met hogere prijzen; „voor ■het leven" was er echter geen vraag. Op de wolveemarkt was het aanbod klein. Voor varkens was de handel vlug; de markt opende met een prijs van 1.72 per kg. Het aanbod van biggen was zeer ruim. ALKMAAR, 3 Juli. - Snijbonen 90-1,32; sperciebonen 95—1,24; spinazie 15-27; poste lein 7—17; peulen 64—1,00; rabarber 6—11; andijvie 6—16,50; sla 2—5; bloemkool: IA 20—28, I 14—20 en II 8—14; komkommer 8—20; tuinbonen 6—9; rode kool 7,60—8,40; bieten 7—16; worteltjes 8—21; uien 13—21; sjalotten 3,50—9,00; aardappelen: drielingen 6—11; aardbeien 1—2,40; selderie 2—4; peter selie 2—4; tomaten 75—90 en bonken 49— 75; perziken 4—20; pruimen 3—14; dopperf 30—40; nieuwe aardappelen 8—14,50. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 4 Juli. 90.000 kg aardappelen: eerstelingen 14,70—15,40, doré 15,20—16,60, eigenheimers 17,20-17,70, Schotse 14,90-15,60, grove 10,50 —13,90, drielingen 10,30—13,50 en kleine 6— 8.90; 1000 kg tomaten 78-88 en 75-76; 400 stuks bloemkool: IA 27,90—21,70; 33.000 kg rode kool 7,90-9,40; 500 kg gele kool 11,20 —20.15; 300 bossen peen 8-8,20. NOORDERMARKTBOND, 4 Juli. 95000 kg aardappelen: eerstelingen f 14 tot f 18.10; drielingen f 13.10—f 15.20; kleine f 6—f 6.10; grove f 11.40—f 13.20; rode eerstelingen f 14.80f 16.50, blauwe eigenheimers f 22f 22.10; eigenheimers f 20.30; 600 stuks bloemkool f 8f 19. WARMENHUIZEN, 4 Juli. 22.700 kg aardappelen: Schotse muizen f 15.20 f 17.50; grove f 11.50—f 12.60; drielingen f 10.10—f 13.80. DEN BURG, 3 Juli. Aangevoerd 300 lammeren van f 37—f 45; 6 koeien van f 700f 850; 2 paarden van f 600f 700; 30 biggen van f 45—f 60; 7 nuchtere kalveren f 40f 55. Ongecorrigeerd) Eerste treffen tussen Amerikanen en Noord- Koreanen In een communiqué van het hoofu- kwartier van generaal MacArthur, wordt medegedeeld, dat gisteravond laat voor het eerst een treffen tussen Ame rikanen en Noordkoreaanse landstrijd krachten heeft plaats gehad. Donderdag verenigde zitting van Belgisch parlement Paul Struy°, voorzitter van de Belgi sche Senaat, heeft te Luik verklaard, dat de Prins-Regent een besluit heeft getekend tot bijeenroeping van beid# Kamers in gemeenschappelijke verga dering op Donderdag, opdat deze zich uitspreken over de opheffing van het regentschap en de terugkeer van de koning. Bjjna over de gel gaan landsgrenzen beetje uit de tyd. deeld Duitsland, dat beschouwden om I> onpractlsch terzijde Maar terwijl in hangers van de eei wonnen en Europa, I» me" in voor nieuwe staten pederatie ont veel be De huidige 6 sti Wales, Victoria, Queensland, West manie, zijn ruim eei geheel logische en ontstaan. Wanneer e?n nieuw stuk van geroerde brok aard legd, dan riepen zij ging wel eens met paard omdat bijvo kolonisten uit Syd oudste rechten te h ook mensen hond zuidelijker in Melboi geren, maar bloed goten. Die oude statenva stralie van honde dachten er niet aan eens zo iets als een men en zo gebruikt geheel andere spoort leg van hun spoorlijr te buurman iets het Australië van ve de wrange vruchten Naarmate die v< groepen kolonisten en verder openlegdei ven ogenblik op hu: ten, groeide ook de federatie. Niet alle in den beginne v< West-Australie, ge: dere staten door sche Woestijn, vers vrees voor de oud neerd te worden. Een halve eeuw er echter van en n traal terrein de Canberra te stichten federale regering zoi derlinge afgunst en vinisme waren toen een reeds bestaande staten tot federale ken. Ontwikkeling vorming. Een tijdlang was structie best tevrei ling van nieuwe ge zaam en de bevol langzaam toe. De vei van Australie's natu nen en de bevolkingsti del van grootscheepse lopen sinds de oorlc veel sneller tempo Daardoor gaan grote staten als Que Zuid-Wales voelen, niet langer voldoende door de regeringen lijke hoofdsteden en zamerhand belangrijk om een eigen staat tie te vormen. Deze ming van nieue e ste in het noorden van het stuk Nieuw Zi Nieuw-Engeiand r regeringen van de; zich hiertegen na zal er uiteindelijk de wil van de bevolk ken is en een refere vermijden. Deze ontwikkeling de snelle openlegging natuurlijke hulpbronr ten goede komen, accent verlegd wor grote hoofdsteden, maal hoog percenta king herbergen en zwellen op het land ney en Melbourne gen liefst bijna 3 Pim, Pam en goede moed op hun Ditmaal willen ze gers worden. Als ze bij de stofzuigerzaak lijkin het kantoor vriendelijke meneer reautje laat hen niet woord komen. „Fijn zijn. Ik kan nog wel reizigers gebruiken!" maar meneer, we niet zoveel verstand aarzelend. „Geen maar je behoeft ook de stofzuiger te hel gers zijn allemaal

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2