De Noordelijken rukken steeds verder op Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGELADEN Tumult in het Belgisch Parlement De Europese Betalingsunie vrijwel geheel gereed Vrijdag 7 Juli 1930 147e Jaargang No, 137 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tweede zware aanval op Amerikanen Toestand is niet ernstig, oordeelt MacArthur China beschuldigt President Truman beraadslaagt Britse ambassadeur te Moskou bij Gromyko De luchtactie Elfhonderd vluchten MILITAIRE CONFERENTIE TE PEKING Heitakoe werd bezet Verenigde Staten Engeland blijft afzijdig van Plan-Schuman Kamerlid Schouten Acetyleen-cylinder veroorzaakt paniek EEN VACCIN TEGEN KINDERVERLAMMING? journalisten in Saigon wor den met de dood bedreigd MOLLET GEEN PREMIER Sukarno naar Makassar BUREAU ADMINISTRATIE oordam 9, Tel, 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.chterd-<.m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen t 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. pe Noordkoreaanse tankeenheden mneo de Amerikanen geen moment fust. Zij ondernamen gisteren hun tweede zware aanval op de linies van kun tegenstanders en slaagden er in, ongeveer vijf en twintig kilometer naar het zuiden op te rukken. Zij hebben niet alleen Pjongtaek, doch ook Tsjonan bezet en staan nu vijf en viiftig kilometer ten noorden van Taedjong, de tijdelijke hoofdstad van Zuid-Korea. De Amerikanen moesten ju allerijl versterkingen naar de meest bedreigde punten zenden en konden slechts door verwoede achter hoedegevechten te leveren voorko men, dat zij werden ingesloten. Naar verluidt stellen de Noordelijken thans bun eenheden opnieuw op voor de derde zware aanval. De communistische opmars langs de Knie Soewon-Singal-Koëmyangdjang duurt voort. De Noordkoreanen ruk ken in zuidelijke richting op. Aan de Oostkust bevinden zich reeds bij Po- hang, dertig km ten Zuiden van Samtsok. Er zijn aanwijzingen, dat hier een nieuwe omsingelingsbewe ging wordt voorbereid. Hoewel de Amerikanen in de laat ste dagen zware verbezen hebben ge leden, beschouwt het hoofdkwartier van generaal MacArthur de toestand op geen enkele wijze als ernstig. De toestand was eerst onoverzichtelijk, doch later ontvangen berichten had den verhelderend gewerkt. De plaatsen Koemgamjon, Tsjetsjon, Hadongkjon, Pdengmijon en de ha venstad Toktsjonni bevinden zich nog in Amerikaanse handen. Langs deze frontlinie is de situatie nu stationnair, aldus het Amerikaanse hoofdkwartier. Radio Moskou haalde gisteren een Koordkoreaans communiqué aan, vol gens hetwelk de Noordelijken thans op alle fronten oprukken. Een hoge Amerikaanse off icier heeft verklaard" dat van de Amerikanen, die Woensdag hebben deelgenomen aan de strijd nabij Osan, dertig tot vijf en dertig procent gesneuveld, ge wond of gevangen genomen is. Hij zei, dat de Noordkoreanen meer be kwaamheid in de strijd toonden, dan men had verwacht. Tijdens het duel tussen de aanstormende tanks en het Amerikaanse veldgeschut sprongen vele Noordkoreanen met brandende kleren uit hun getroffen pantserwa gens, doch zij weigerden zich over te geven. Door het slechte weer heeft de Ame rikaanse luchtmacht weinig kunnen uitrichten. Versterkingen zijn onder weg. Dinsdag vertrok het vliegdek- schip Sicily met een lading jachtvlieg tuigen aan boord naar Korea, Woens dagavond gevolgd door het vliegdek- schip Philippine Sea en twee torpedo- bootjagers. Interventie in Korea Tsjou En Lai, de minister van Bui tenlandse Zaken van communistisch China, heeft in een telegram aan Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., de V.S. beschuldigd van het be drijven van „een daad van openlijke aggressie" door „het binnenvallen van de Chinese territoriale wateren om Taiwan (Formosa)". In het telegram wordt Formosa „een onscheidbaar deel van het gebied Tot dusver half bataljon Amerikanen in de strijd JN KOREA is nog geen grote Ame rikaanse eenheid in het gebied ten zuiden van Soewon ingezet, aldus een woordvoerder van het hoofdkwartier van MacArthur. De Zuid-Koreanen trachten de Noordkoreaanse strijdkrachten zo noordelijk mogelijk tegen te hou den totdat Amerikaanse verster kingen zijn aangekomen. De groot ste Amerikaanse eenheid, die tot nog toe in de strijd is geworpen, is iets kleiner dan een half bataljon. De Amerikaanse verliezen worden geschat op 10 De Noordkore anen beschikken over 15 divisies van elk 5000 a 6000 man, die de beschikking hebben over 150 tanks, verspreid over het gehele front. Over toestand in Korea? President Truman en zijn voor naamste adviseurs inzake diplomatie, verdediging en nationale veiligheid hebben gisteren andermaal een uiter mate geheime conferentie gehouden, die drie kwartier duurde. Men gelooft, dat het de bedoeling was, de ontwik kelingen in de Koreaanse oorlog te bespreken. Het betrof hier een ver gadering van de Nationale Veilig heidsraad het voornaamste orgaan voor de verdediging in de V.S. Er is niets over de besprekingen gepubliceerd, maar gissingen kon men gisteravond in Washington te meer vernemen. Zo verwachtte men een nieuwe stap ter versterking van de zwaar belaagde troepen van Mac Arthur. Hoewel Truman heeft ver klaard, dat hij geen reservisten zal oproepen, zou MacArthur aandrin gen op meer versterkingen. Dit zou besproken kunnen zijn. Ook zou men kunnen hebben gesproken over de coördinatie van de strijdkrachten der Verenigde Naties. Ten slotte zou men ook hebben kunnen nagaan, wat er moet gebeuren, wanneer Rusland of China zouden proberen, de Noord koreaanse legers te versterken. Sir David Kelly tie Engelse ambas sadeur te Moskou. die verleden week uiting gal aan de m Engeland levende hoop, dat de Sowjetunie haar invloed zal aanwenden ter beëindiging van de oorlog in Korea, beeft Donderdag een onderhoud gehad met Gromyko, plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sowjetunie. Volgens het Sowjetrussische pers bureau Tass heeft Kelly geen voorstel len aan de Sowiet-regering gedaan voor de vreedzame regeling der Koreaanse kwestie en vereist Kelly's verklaring geen antwoord van de zijde der Sowjet regering. Generaal Stratemeyer, bevelhebber van de gecombineerde Amerikaanse en Australische luchtmacht in Korea, heeft officieel meegedeeld, dat Amerikaanse en Australische vliegtuigen in de eer ste tien dagen van de operaties in Ko rea 1100 vluchten hebben uitgevoerd. De eerste taak was geweest het Ame rikaanse personeel op de weg van de optrekkende Noord-Koreanen in veilig heid te brengen. Meer dan 850 burgers, meest vrouwen en kinderen, waren in veiligheid gebracht. Honderd zesenvijftig vrachtauto's en elf locomotieven wer den vernietigd. Acht tanks werden door raketten der jagers buiten werking ge steld. De Noordkoreaanse vliegvelden Kimpo en Kompo waren door bombar dementen van vliegende forten on klaar gemaakt. De beweging der noor delijken naar 't zuiden werd vertraagd of tot stilstand gebracht door voortdu rende luchtaanvallen op knooppunten, aldus Stratemeyer. Zowel de Noord- Koreanen als de luchtmacht van het Verre Oosten verloren in deze periode 22 vliegtuigen. Generaal Tsjoe Teh, opperbevelheb ber der Chinese communistische strijdkrachten, heeft de generaals van de opperleiding naar Peking ontbo den voor besprekingen in verband met de strijd in Korea, aldus meldt een Chinees bericht uit Formosa, dat zich op de. geheime dienst der natio nalisten beroept. De opperbevelhebber van het „Ko reaanse Volksleger" heeft een commu niqué uitgegeven, waarin gemeld wordt, dat de plaats Phenthen (Heitakoe) ..volledig bevrijd" werd. Weerheric hi vVeersverwachting tot Zaterdag- ivond: Aanvankelijk overwegent iroog weer met tijdelijk enkel ipklaringen, maar later in he vesten van het land weer plaatse ijk enige regen. Zwakke tot ma iige wind uit Westelijke richtinger en weinig verandering in tempe fatuur. faterdag: Zon op 4.29, onder 21.0' vlaan op 0.08, onder 14.49 van China" genoemd. „Ondanks mili taire stappen der Amerikaanse rege ring ter obstructie is de Chinese be volking vastbesloten Formosa zonder falen te bevrijden", aldus het telegram. Diplomaten te Lake Success zijn van mening, dat met deze verklaring de tweede ronde van de strijd in Korea is geopend. De meesten geloven, dat de verklaring van Tsjou En Lai een open lijke interventiedreiging in Korea vormt en dat de kloof tussen Oosten en West in de V.N. hiermee verwijd is. Indien de Chinese communisten openlijk de zijde van Noord-Korea kie zen, zal het toelaten van communistisch China in de V.N. nagenoeg onmogelijk zijn en de Sowjetunie dientengevolge onherroepelijk uit de V.N. blijven, zo meent men. Engeland zal, zo is officieel medege deeld, niet aan de besprekingen over het plan-Schuman te Parijs deelnemen, noch op de vorderingen ervan commen taar leveren of voorstellen doen. Men ziet hierin aanwijzingen, dat de Britse werkcommissie, die de volledige tekrt der Franse voorstellen heeft bestudeerd, daarin niets heeft gevonden, dat de Britse twijfel inzake het supra-natio- nale gezagsorgaan heeft kunnen doen verminderen. Nieuw onderzoek in het proces-Pétain De procureur-generaal van de Franse Hoge Raad heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen ex-maarschalk Philippe Pétain. De thans 94 jaar oude ex-leider van de regering te Vichy is indertijd wegens collaboratie tot le venslange eenzame opsluiting veroor deeld en verblijft thans op een klein eiland voor de Westkust van Frankrijk. Als voornaamste getuige zal worden gehoord René Fonck, de geheime agent van Pétain. Deze beweert, dat een on derhoud. dat de ex-maarschalk tijdens de bezetting met Hitier heeft gehad, een list van Pétain is geweest om de Duitse strategie te belemmeren. Hij heeft Hitier er n.l. van weten te weer houden, een overeenkomst met Franco aan te gaan, die de Duitsers de kans zou geven, zich in het bezit te stellen van Gibraltar en Noord-Afrika, aldus Fonck. De Russische bezettingstroepen in Oost-Duitsland houden op het ogen blik uitgebreide zomermanoeuvres. Eredoctor der V.U. De Academische Senaat van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft be sloten, het eredoctoraat in de juridische faculteit toe te kennen aan de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer voor de Anti-revolutionnaire Partij, en aan de professoren Bogatec, uit Wenen, en Max Huber, ut Zurich (Zw.) Donderdagmorgen om half twaalf raakte in een werkplaats aan de Haar lemmerweg te Amsterdam een acety- leen-cylinder in brand. Het vuurtje werd door de brandweer snel geblust, maar door de hitte-ontwikkeling bleef het gevaar groot, dat de cylinder zou exploderen. Een waterstraal werd erop gericht gehouden om de cylinder af te koelen, terwijl de meest nabijzijnde huizen ontruimd werden, omdat een ex plosie hevig zou kunnen zijn. Ten slot te hebben enkele brandweermannen onder groot persoonlijk risico een lus om de cylinder gelegd en deze na enige strubbelingen naar de Haarlemmer trekvaart gesleept en daarin laten zak ken om te kalmeren. Het instituut Pasteur te Casablanca heeft Donderdag medegedeeld, dat be vredigende resultaten zijn verkregen bij experimenten met een vaccin tegen kinderverlamming. Het vaccin is echter niet voor gebruik gereed. De experi menten worden voortgezet. Agenten van de Vietminh hebben dreigbrieven gezonden aan de voor naamste, te Saigon werkende Vietna mese journalisten. Zij worden met de „doodstraf" bedreigd, tenzij zij hun journalistieke werk staken. In de laat ste paar maanden is reeds een drie tal journalisten door de Vietminh ver moord. De politie heeft de journalis ten in Saigon bescherming aangeboden, doch deze is van de hand gewezen. De dreigbrieven werden verzonden, nadat de Vietnamese censuur had besloten, alle propaganda voor de Vietminh uit de kranten te weren. AGENT OM HET LEVEN GEKOMEN Donderdagmiddag is op de Bredase weg bij Tilburg de 29-jarige Amster damse agent van politie M. D. G. Stof- meel met zijn motorfiets tegen een auto gebotst en gedood. Zijn vader, die achterop zat, is zwaargewond naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Zeshonderd ouden van dagen uit Wassenaardie in 127 auto's een tocht hadden gemaakt naar de Soester duinen, reden Woensdag langs paleis Soestdijk waar Koningin Juliana en Prinses Margriet hen buiten begroet ten. Om zich tegen de stromende regen te beschutten had de vorstin zich in een plastic regenjas met plastic capuchon gestoken. Op de voorgrond Prinses Margriet. Naast H.M. leden van het Comité „Ouden van Dagen" te Wassenaar. Beslissende verenigde vergadering begonnen Terwijl de socialistische vakbewe ging- gisteren in verschillende bedrijfs takken stakingen van een uur had uitgeroepen om te protesteren tegen de terugkeer van Koning Leopold III naar Belgie, kwamen gisteren de Ka mer van Afgevaardgiden cn de Senaat in verenigde vergadering bijeen, om een begin te maken met de debatten over de afschaffing van de wet op het regentschap. Het is een zeer tumnltu- Britse deelneming is een zeer belangrijke bijdrage De Raad van de Organisatie voor Economische Europese Samenwerking, die gisteren bijeen is gekomen voor een bespreking van het plan voor een Euro pese betalingsunie, is het na enig op onthoud voor een nadere bestudering van enige details, vrijwel eens geworden. Er zijn thans geen belangrijke moeilijk heden of reserves meer. JJet is een lange naam: „Statistiek van het gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs 19391948", maar er staan schokkende feiten in vermeld. De legende van de mannelijke superioriteit heeft weer een geluchte knauw gekregen want het percentage zittenblijvers is van de jongens 12.7%, terwijl van de meisjes slechts 10% dit schandelijk lot moet dragen Voor het uitgebreid lager onderwijs zijn deze percentages zelfs 21,5 en 16,2. Verder hebben we nog onthouden dat er in 309 gemeenten in 1948 geen openbare school en in 126 idems geen bijzondere school gevestigd is, daar moet de jeugd dus leren wat de pot schaft, hetgeen niet wegneemt, dat over het gehele land genomen slechts 41% (d.i. minder dan de helft) van de leerlingen op een ULO-school uiteindelijk het diploma haalt. Q Tot herstel van de mannelijke waardigheid geven we snel het oordeel van een Amerikaanse professor dooi over de beroemde vrouwelijke intuïtie Deze hooggeleerde heer beweert dat dii sprookje ontstaan is omdat vrouwer zich beter uit benauwde situaties wetei te redden en omdat ze vaker op hur gevoel afgaan daar zij ervan terug schrikken een probleem logisch aan te pakken. Waarmede we de stand dar nu op 11 gebracht hebben. blijven nog even in Amerika: In New York is een spoorwegclub die eens per week samenkomt om treintje iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllliiii te spelen. De heren hebben de beschik king over 85 speelgoed-l-ocomotieven, 670 goederen- en passagierswagens en een goede 1500 meter rails. Kinderen worden slechts toegelaten als ze de leeftijd van 21 jaar bereikt hebben. Dat we er in Nederland ook mee te recht kunnen blijkt uit een mare uit Leeuwarden. Daar zijn n.l. plannen ge brouwen om op 15 of 16 Juli op het Pikmeer een waterconcert te geven. Een Fries orkest en het Grouwster ge mengd koor zullen op een schip mid den in het meer o.a. de Watermuziek Nog een schandaal en ik ben wereldberoemd. van Handel uitvoeren. De grote prijs voor vindingrijkheid gaat vandaag naar de Oostduitse volkspolitie vooi haar methode om handtekeningen voor de oproep van het Kremlin inzake het onwettig verklaren van de atoombom te verzamelen. Wie Berlijn binnen wil rijden kan aan de controle zijn handte kening onder de oproep plaatsen. Zo niet dan krijgt de bestuurder geen toe stemming om Berlijn binnen te rijden. Y'ier en veertig arbeiders bij de Hero- conservenfabriek hebben wegens een loonconflict het werk plotselng neer gelegd en werden ontslagen. Na bemid deling van de R.K. Tabaksbewerkers- bond zijn 25 arbeiders weer in dienst genomen. En wij ons maar afvragen wat die tabak met die conserven te maker heeft. De enige mogelijkheid ligt o.i. in B.Z.K. op sap. In Israel is het trou wens ernstiger gesteld Daar hebben tweeduizend verpleegsters een waar schuwingsstaking van 24 uur gehouden Indien de eisen (meer verdienen, kor ter werken) niet worden ingewilligd bestaat een grote kans dat alle ver rieegsters in het land in staking zullen »aan. Nee geef ons dan generaal ïruls maar. Die heeft op een fancy fair ten bate van de gedemobiliseerde ;oldaten dank zij een Amerikaanse ver- coping f 31,75 voor een melkkoker bij elkaar gekregen Als dat zo doorgaat betaalt Defensie zichzelf binnenkort geheel Met welk prettig vooruitzicht we vandaag afscheid van u nemen. De Britse deelneming aan het plan wordt in Parijs een belangrijke bijdrage tot de Europese economische eenheid genoemd. De sterlingzone, de franc zone en het vasteland van Europa zul len voortaan een aaneengesloten beta- lingsgebied vormen, zo verklaarde een ambtenaar van de OEES. Hij voegde daaraan toe, dat een groot deel van de handelstransacties bevrijd zal worden van de beperkingen, die tot dusverre bestonden. Vandaag begint de Raad met een al gemene bespreking over de eenmaking van de Europese industrie en land bouw, die gebaseerd zullen zijn op de plannen van de voorzitter van de raad, minister Stikker. De Italiaanse dele gatie zal een tegenvoorstel indienen, waarvan de OEES gisteravond de bij zonderheden nog niet had ontvangen. De Franse minister Petsche zou voorts aandringen op de oprichting van een Europese investeringsbank, die de eer ste moeilijkheden, voortvloeiende uit de vrijmaking van het handelsverkeer zou moeten opvangen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de V.S. nieuwe en nauwere betrek kingen met de OEES zullen aanknopen. Deze organisatie zal het brandpunt worden van de bestudering der econo mische vraagstukken, die zich na af loop van de Marshall-hulp in 1952 zul len voordoen. Nog meer protesten tegen Vader en zoon'' De vereniging „Nederlandse Kunst kring" heeft een protest aan de Haagse gemeenteraad gezonden tegen de be slissing van de jury voor de Jacob Maris-prijs, waarin onder meer gezegd wordt, dat het wonderlijk naief is, te menen met onzin, als die, welke ge sproken werd door de directrice van het Gemeentemuseum bij het uitrei ken van de prijs, het publiek zand in de ogen te kunnen strooien. „In de bekroning van dit werk kunnen wij niets anders zien dan een daad van ontkenning der beeldende kunst, welke slechts de chaos bevordert", wordt er aan toegevoegd. euze eerste zitting geworden, die de sterke indruk gaf, dat er obstructie werd gepleegd door de socialisten. Reeds dadelijk ontstond er onenig heid over de vraag, wie deze zitting moest presideren. De socialistische af gevaardigde Van Remoortel wilde, dat overeenkomstig de traditie de deken van Kamer en Senaat in de voorzit terszetel zou plaatsnemen. De voorzit ter, Frans van Cauwelaert, kreeg niet de gelegenheid, zijn zienswijze uiteen te zetten. Socialisten, liberalen en communisten maakten een onbeschrij felijk lawaai. Bovendien werden er allerlei opmerkingen gemaakt aan het adres van de katholieke Senatoren Leemans en Delwaide, die tijdens de bezetting hoge bestuursfuncties heb ben bekleed. De zitting moest enige tijd worden geschorst. Na de hervatting nam het oudste lid in jaren, de katholiek Cy- riel van Overbergh, in de voorzitters zetel plaats. Toen hij voorstelde, over te gaan tot verkiezing van een bureau voor de gezamenlijke Kamers, eiste Van Remoortel, dat er een reglement van orde voor deze verenigde verga dering zou worden opgesteld. Andere socialisten verlangden een betere in richting van de zaal. Er werden voorts allerlei oude krantenartikelen voor gelezen, die een wat zonderling licht wierpen op de gedragingen van ze kere katholieke parlementsleden tij dens de bezetting, die uiteraard weer de nodige bestrijding van de zijde der betrokkenen uitlokten. Toen men tot de verkiezing van een voorzitter wilde komen, kwamen de socialisten opnieuw met voor de heer Leemans zeer compromitterende foto's voor de dag, hetgeen tot nieuw tu mult leidde. De heer Van Overbergh wist hieraan met veel moeite een eind te maken. Ten slotte werd Van Cau welaert tot voorzitter gekozen, de ka tholieke oud-minister Paul Struye tot plaatsvervangend voorzitter. Nadien is er nog een commissie aangewezen, die een reglement van orde moet opstellen. Dat moet voor Dinsdag gereed zijn. Dan komen Ka mer en Senaat opnieuw bijeen, om dat een aanvang te maken met de eigen lijke debatten. Guy Mollet. de algemene secretaris van de Franse socialistische partij, heeft bekend gemaakt, dat hij „80 procent overeenstemming" heeft gevonden bij de politieke partijen in zijn pogingen tot het vormen van een regering. Hij geloofde, dat het thans niet meer zo moeilijk zou zijn, een minister-presi- te vinden, doch hij voegde er aan toe, dat hij dit niet zelf zou zijn. President Sukarno wordt op 23 JuH ir Makassar verwacht Hij zal een be zoek van drie dagen aan deze stad brengen en het .voord voeren op mas sademonstraties en politieke bijeen komsten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1