Stad en Omgeving Waar de keuringsdienst ons voor bewaarde WAT DE THEATERS BRENGEN Ons eten en drinken wordt nauwkeurig onderzocht De keuringsdienst gaf verslag van zijn bevindingen AGENDA DE ALKMAARSE WASSERI) Twee-jarig jongentje viel in teil met kokend water Nieuws uit De Langedijk BRANDSTOFFEN De Rijp Zuid-Scharwoude Notaris Smit vertrokken Heer-Hugowaard Een woning voor het schoolhoofd Noord-Scharwoude Langendijk HEILOO Hogere eis in Heilooër woningvordering I ZATERDAG 8 JULI 1950 Er zal in het verleden in ons gewest heel wat gegeten en gedronken zijn, wat de toets der eritiek niet doorstaan kon. Er zullen heel wat mensen ziek zijn geworden zonder dat zij wisten waaraan dat te wüten was. En er zullen ook vele bakkertjes zijn geweest die het met het gewicht van het brood niet zo nauw namen, banketbakkers die wel eens iets anders in de taartjes stopten dan er in behoorde en ijscomannetjes die de kinderen lekkers in de handen stopten, dat in vunzige vertrekjes op de meest onhygiënische wijze was vervaardigd. Dat alles behoort gelukkig tot het verleden, want onze keuringsdienst is buiten gewoon actief, trekt er elke dag weer op uit, dringt door tot in stallen en tot allerlei vertrekjes waar ons voedsel bereid wordt en neemt de weegschaal mee om te controleren dat niemand zich door een tekort aan gewicht op kosten van zijn afnemers zal verrijken. Het verslag van de Keuringsdienst voor Waren over het dienstjaar 1949 geeft weer tal van interessante mededelingen. Het keuringsgebied Alkmaar omvat 87 gemeenten, welke per 31 December 1948 438516 inwoners telden. De ar beid, verbonden aan de uitvoering van het Heffingsbesluit vergt zeer veel tijd, vooral nu het bedrijfsleven na de oorlogsjaren sterk opleeft en naast de vestiging van vele nieuwe bedrijven veel mutaties plaats vinden. Een aanzienlijk bedrag werd uitge geven voor het onderhoud van het ge bouw en het laboratorium, wat nodig werd na een gebruik van 25 jaar. De huurovereenkomst met de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland te Alkmaar, welke dienst in het gebouw zijn laboratori um onderbracht, werd op verzoek van de huurder per 1 Februari ontbonden. Aan het secretariaat van de Noordhol landse Consumptiemelkvereniging te Alkmaar werd een gedeelte van het gebouw verhuurd. Zeer vele monsters onderzocht In 1949 werden 14731 monsters in het laboratorium onderzocht tegen over 14944 in 1948. Het aantal afge keurde monsters bedroeg 2034 (1948 1951). Het aantal afgekeurde partijen was minder dan in het vorige jaar (1057 tegen 1596). De hier. vermelde 1057 afgekeurde partijen hadden be trekking op 23788 kg, 46771 flessen, 742 potten, 69717 pakken en 3700 stuks waren. Bij vonnis werden 23 proces sen-verbaal afgedaan tot een totaal bedrag van f 627.50, terwijl het aan tal schikkingen 146 bedroeg met een totaal bedrag aan transactieboete van f 3794.50. Het laagste vonnis was f 7,50, het hoogste f 60; de laagste schikking f 3 en de hoogste f 250. Er was een bijzonder nuttige samenwerking met de Noordhollandse Consumptiemelk vereniging te Alkmaar. De onderzoekingen Van de diverse onderzoekingen ver melden wij het volgende: Aanmerkin gen op beschuit behoefden niet ge maakt te worden. Wel werden 201 waarschuwingen gegeven voor kleine re tekorten aan droogstofgehalte bij het broodonderzoek. In totaal werden 40125 broden gewogen en 2718 in het laboratorium onderzocht. De schaar ste aan cacaoboter heeft velen er toe gebracht de samenstelling van choco lade en couverture te wijzigen. Deze producten moeten samengesteld zijn uit cacaomassa of cacaopoeder met suiker, waar cacaoboter aan toege voegd mag zijn. In plaats van cacao boter werden andere vetten gebruikt. Het uiterlijk en de smaak veranderen dan slechts weinig De naam Dleef echter gehandhaafd, wat bedrog is, omdat er slechts sprake is van imi tatie-chocolade en imitatie-couverture. Dit verschijnsel werd vooral gecon stateerd bij de verkoop van los boter hamstrooisel. Er zal in het vervolg krachtig tegen opgetreden worden. IJs liet te wensen over Nog steeds blijken de ijsbereiders niet voldoende zorg aan de bereiding van dit product te schenken. Telkens moet het personeel van de keurings dienst wijzen op het betrachten van de uiterste hygiëne. Vaak werd de fout geconstateerd, dat men de ge kookte mix te langzaam liet afkoelen, zodat vooral bij warm weer het aan tal bacteriën ontstellend kon toene men. De dienst was speciaal op Zon en feestdagen actief met de controle over dit product. Er werd dan ge bruik gemaakt van een rijdend labo ratorium. Eieren Een regelmatig toezicht op het ge bruik van eendeneieren voor het be reiden van eetwaren wees uit, dat men zich over het algemeen stipt aan de beperkende bepalingen houdt. Suikerwerken en koek Met het botersnoepgoed was het slecht gesteld. Soms bevatte dit slechts enkele procenten vet, of vreemd vet of ook wel het onverteerbare vaseline. Geregeld werden de banketvullingen gecontroleerd om te voorkomen, dat ondeugdelijk bewerkt bonenmeel ver giftigingen zou veroorzaken. Sucade- koek bleek geen sucade te bevatten, honingkoek geen of te weinig honing, gemberkoek geen gember en bij ge stampte muisjes zat zand. Een grote partij cake moest wegens schimmel vorming worden afgekeurd. Peulvruchten Bij de peulvruchten werden veel partijen aangetroffen, die te veel zieke en aangevreten exemplaren hadden. Jams en limonade De opschriften, de inhoudsaandui- dingen of de inhoud van jams en li monades waren in 92 gevallen niet in orde. Talrijke waarschuwingen wer den gegeven. Een broomhoudend con serveermiddel, dat niet toegestaan was, werd ijverig gepropageerd op grond van zijn werkzaamheid en njn „onvindbaarheid" door de Keurings dienst. De onvindbaarheid was echter maar betrekkelijk. Verder werden evenals andere jaren weer gistende puddingsausen, muffe appelmoes, be schimmelde jam en kunstmatig ge kleurde tomatensap en sinaasappel sap, waaraan water toe gevoegd was, gevonden. Kaas in orde De kaassamenstelling werd steeds in orde bevonden. Streng werd de hand gehouden aan het voorschrift, dat de kazen op de juiste wijze voorzien moeten zijn van stempels, die het vet gehalte aangeven. Meel, melk en melkproducten Mijt en wormspinsel werden nogal vaak bij meelsoorten aangetroffen. Bij de bereiding van paneermeel ge bruikt men nog te veel ondeugdelijke grondstoffen, als oud schimmelig brood. Het aantal bedrijven van melkver- kopers, die aan de thans geldende eisen voldoen, nam aanzienlijk toe. In 1949 werden 7183 melkmonsters onderzocht. Van de monsters, geno men bij de melkverkopers werden er 232 afgekeurd. Van de melk aan de fabrieken, geleverd door de veehou ders, werden 1090 monsters genomen, waarvan er 146 afgekeurd werden. Een strafvervolging werd ingesteld tegen veehouders, die ook melk van uierzieke koeien samen met de goede melk naar de fabriek brachten. De lege flessen, die het publiek weer inlevert, waren in zeer vervuil de toestand. De reinigingsmachines kunnen deze niet zonder veel moeite schoon krijgen. De karnemelk voldeed wel aan de gestelde voorwaarden, maar de tijd tussen het karnen en het consumeren is veelal nog te lang, waardoor de lekkere smaak verloren gaat. Dit geldt ook voor de melkyoghurt. Ver schillende melkfabrieken vernieuw den hun apparatuur voor de bereiding van gepasteuriseerde melk. Geduren de de zomer kwamen klachten binnen zowel van het publiek als van de ban ketbakkers, dat de slagroom zich niet goed liet kloppen. Een afdoende op lossing werd nog niet gevonden. Allerlei. Specerijen waren zo nu en dan be schimmeld en werden dan door ver nietiging aan de consumptie onttrok ken. Bij het onderzoeken van een monster boter werden glasscherven aangetroffen. De leidingen en de bak ken van een grote melkfabriek bleken ze ook te bevatten. Ze zijn natuurlijk verwijderd. Pakjes vanillesuiker had den te weinig inhoud of waren onjuist aangeduid. Minerale oliën werden niet meer gebruikt voor het bakken van vis, toen weer genoeg spijsoliën ver krijgbaar waren. Het fileren van vis mag niet meer in huisindustrie gebeu ren evenmin als het bossen van sprot. Er waren aan 't einde van het verslag jaar 139 vergunningen uitgereikt voor het pellen van garnalen. De worst kwaliteit nam sterk toe na het afschaf fen van de distributie van vlees. Som mige monsters leverworst bevatten een kunstmatige kleurstof. Van de watermonsters werd meer dan de helft afgekeurd wegens het be vatten van te veel bacteriën of een te hoog zoutgehalte. In 1949 werden 426 kippen, 31 eenden en 2 konijnen afge keurd en vernietigd. Waspoeders, zeep poeder, zelfwerkende wasmiddelen e.d waren nogal eens onjuist aange duid. Zeeppoeder had een te laag ge wicht. Bleekwater had bovendien een te laag gehalte aan actief chloor. Am monia was te slap. Op verzoek van de rijkspolitie te Heiloo onderzocht men drank, op ver zoek van de rijkspolitie te Heerhugo- waard advocaat, in Schagen likeur en drank, in Enkhuizen likeur en te Nib- bixwoud jenever Voor enige ziekenhuizen werd het brood gekeurd. De hulp van de Keuringsdienst werd herhaaldelijk ingeroepen voor het ver strekken van z.g. zuiverheidscertifi caten over artikelen bestemd voor de export. Op verzoek van een psycho- nathen-inrichting werd het water van het zwembad gecontroleerd. Uit het bovenstaande moge duidelijk geworden zijn. hoe steeds de Keurings dienst van Waren bezig was de bevol king tegen ondeugdelijk voedsel te be schermejn. De dienst zag er tevens op toe. dat wat het étiket aangeeft ook werkelijk de inhoud is. MULO-examens Voor het MULO-diploma A slaagden gisteren de volgende candidaten: W. J. Kaayk en P. Schot uit Krommenie; mei. G. Hos, mej. A. Kluft en P. Pruim uit Assendelft; mej. T. Schipper, Zaandam; mej. M. E. Visser en mej. J. van Nek. Wormerveer; M. van Zaanen, Wormer en W. Kranendonk, Wormer; J. Harlaar en B. Gorter, Enkhuizen; W. Kraan en J. B Bais, Den Helder; H. C. Bootsman, An- dijk; J. O. Beutema. Middenmeer en mej. J. F. Molenaar, Alkmaar. Voor het diploma B slaagden: A. Prins Krommenie; L. B. Bethlem en A. Con stant uit Wormerveer; C. Louw, Hoog woud; G. Kol, Enkhuizen: mej. A F Dijk stra en E. S. Freerkstra. Hoorn; J. Dijk stra, Andijk en P. Dekker, Wieringerweri Afgewezen werden twee candidaten. (Ontleend aan onze Advertentie-rublick) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Kin deken van de straat (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De secretaresse van meneer (alle leeft.); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Northwest Stampede (14 jaar). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Kinderen van de straat (alle). Victoria Theater, 8 uur: De secretaresse van meneer (alle). Cinema Americain, 8 uur: Northwest Stampede (14 jaar.) ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 9 Juni zal de apotheek van de heer Hartong van Ark, Langestraat 1, voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Zondag 9 Juni zijn beschikbaar de 'huisartsen dr. Kolk, Geestersingel 36 'telefoon 2017) en dr. Westerkamp, Emmastraat 93 (telefoon 4357). unf-ZACHT WASWATS WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat Stichting vakopleiding bouwbedrijf De vakopleiding voor het bouwbedrijf te Den Haag plaatst leerlingen na het ver laten der ambachtsschool in diverse be drijven om er bekwame vaklieden van te maken. Elk jaar moet de leerling ten be wijze van zijn aanleg en vorderingen een proefwerkstuk maken en na het beëindi gen van de opleiding vindt een examen plaats dat afgenomen wordt door een commissie welke grotendeels afkomstig is uit het bedrijfsleven. Gister is dit examen in de ambachts school te Zaandam afgenomen. Uit Alkmaar en omgeving zijn daarvoor de volgende candidaten geslaagd: Afdeling timmeren: J. Mak, I. Kunst en J. Venneker te Alkmaar, J. de Vries te Castricum, J. Langendijk te Schermer- horn, H. van Esseveld te Koedijk, H. Kos- sen te Schoorl, J. Stadegaard te Bergen. Afdeling metselen: A. Swinkels en A. Bakkum te Heer-Hugowaard, J. Schotman te Schermerhorn en P. Pronk te Limmen. De prijs van deze afdeling viel ten deel aan A. Bakkum te Heer-Hugowaard. Militairen komen thuis Aan boord van het troepentrans portschip „General C. H. Mur", ver moedelijke aankomst 14 Juli te Rot terdam, bevinden zich o.a.: J. E. de Graaf, Laat 187, Alkmaar; D. de Ja ger, Rijksstraatweg 159, Heiloo; E. Kuitwaard, Bovenweg 265, St. Pan- cras; J. Stroomer, Nassauplein 14, Alkmaar; A. C. Mol, Doorntjes 31, Bergen; R. Gul, Wilhelminastraat 62, Egmond aan Zee; R.*Held, KVT Veer- straat 72. Alkmaar; P. Groot en P. A. M. Groot-Quandt, Middenweg 578, Heerhugowaard-Noord. DE BEWAKING VAN DE TENTOON STELLING „VAN WADDEN TOT HET IJ" Abusievelijk vermeldden wij gisteren, dat de bewaking van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" onder lei ding van de heer Volbeda geschiedde. Het commando van de bewakingsdienst berust bij de heer B. C. v. d. Brink, hoofdcontroleur. Aan brandwonden overleden Een dezer dagen is de familie H. uit de Polderstraat door een tragisch on geval getroffen. Terwijl er in de keu ken gewassen werd, is het tweejarig zoontje achterover in een teil met ko kend water gevallen. Overdekt met brandwonden werd hij naar het St. Elisabeth ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondin gen is overleden. Dit zjj een waar schuwing om bij het wassen kleine kinderen op een afstand te houden, daar ongelukken als deze meermalen voorkomen. Optimisme op de kaasmarkt Het pessimisme, dat dit voorjaar de kaas handel kenmerkte, heeft plaats gemaakt voor een nauwelijks meer te temperen optimisme. Alles werkt mee om daartoe te komen. De vraag uit Duitsland zowel als uit Belgie, blijft zeer goed. De handel op Engeland, die, zo als men weet, enkele dag'en geleden is be gonnen, valt mee en ook de consumptie in het eigen land laat niet te wensen over. Onder deze omstandigheden zijn er velen, die tot de conclusie komen, dat ze te weinig hebben opgezet en die zich nu beginnen te dokken. Het resultaat was, dat de.markt te Alkmaar opliep met niet minder dan 15 cent per k.g. Friesland, zowel als Zuid-Holland, waren e,ven vlug en het ziet er naar- uit, dat de stijging zich nog wel even zal voortzetten. Mutaties Rijkspolitie Per 10 Juli worden de Wachtmeesters der Rijkspolitie D. Kers en C. Hei kamp van de Groep en Post Heiloo respectievelijk gedetacheerd bij de Groep en Post Schoorl en de Groep Wognum, post Berkhout, terwijl op de zelfde datum de Wachtmeester C. H. K. Woltjer ontheven wordt van zijn deta chering te Berkhout en terugkeert naar Heiloo. GESLAAGD De heer H. M. van Regteren Altena alhier slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen geschiedenis. Voor het ingenieurs-examen voor electrotechnisch ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool de heer N. J. Blokker te Alkmaar. Voor het ingenieursexamen der afde ling Electrotechniek slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft onze stadgenoot de heer N. J. Blokker. Nagekomen predikbeurten OUDE NIEDORP: Herv. Kerk, 9 uur ds Appel. NJEUWE NIEDORP: Herv. Kerk, 19,30 uur, ds Appel. Doopsgez. Gem., 10 uur, da KraftRothfuss. NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELEFOON 4141 - 4142 Feest in de parocjue Zondag zal de Weleerw. Heer A. Bij - voet uit Groot-Schermer de H.Priester- wijding ontvangen en op Zondag 16 Juli zal hij in zijn eigen parochiekerk zijn- eerste Plechtige H.Mis opdragen. Deze plechtigheid zal met bijzondere luister worden gevierd, want sinds mensenheugenis heeft de Rijper paro chie zulk een feest niet meegemaakt. De jong-gewijde priester zal om streeks half zeven bij de Sapmeer plechtig worden ingehaald. Na een feestelijke tocht door Graft en De Rijp, zal hij in de parochiekerk ontvangen worden. Na een welkomstwoord door de pastoor zal er een plechtig lof gece lebreerd worden. Het hoogtepunt van het feest is de plechtige H.Mis op Zon dag. Zoals notaris Smit was zo is hij ver trokken: met stille trom. Wie hem kende, kende hem van zijn kantoor, want daarbuiten zag men hem maar weinig. Hij was niet iemand die zich op de voorgrond drong in het plaatse lijk leven. Veeleer hield hij zich er met opzet afzijdig van. Niettemin be hoorde hij in het dorp tot wat men noemt de notabelen en daarom is het ook stellig op zijn plaats bij het ver trek van deze notaris met enige woor den van hem te gewagen. Notaris H. W. Smit werd 14 October 1883 te Beverwijk geboren. Hij be zocht het Gymnasium te Haarlem en studeerde aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam o.a. wis- en natuurkunde en letteren. Negen en veertig jaar oud kwam hij in Mei 1933 als notaris aan de Langedijk. Grote dingen zijn hier niet omgegaan, zo zei de notaris. Het meeste was klein goed. Nimmer heb ik getracht mij ten koste van anderen te verrijken. Ik keek m'n mensen aan en heb me er altijd voor gewacht de minder bedeelden het vel over de oren te halen. Koopman heb ik mij nimmer gevoeld, maar veel meer vatte ik mijn beroep op als te zijn van een ambtelijk karakter. Liefhebberijen op verenigingsleven en in de sportwereld had ik niet. Ik voelde er ook niet voor om door mid del van de kegel of het schaakstuk mij vrienden te verwerven. Wanneer de mensen naar mij toekwamen stel de ik dat uiteraard op prijs. Deden ze dat niet dan achtte ik dat hun goed recht. Veel goede woorden had de heer Smit voor zijn voorganger notaris Kroon. Thans zal hij tijdelijk worden opgevolgd door de heer Postma, cand. notaris te Dordrecht. De definitieve benoeming kan eerst over enige maan den worden tegemoet gezien. Dezer dagen heeft notaris Smit zich te Schoorl gevestigd, waar hij een huisje heeft laten bouwen. Van harte hopen wij dat hij nog lange tijd van zijn rust zal mogen genieten. De Raad van Heerhuogowaard, die gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester B. J. F. Sutman Meyer in openbare vergadering bijeen kwam, werd voor de eerste maal met gebed geopend. De heer J. van Westrienen te Alk maar had in verband met zijn ver trek uit de gemeente een bezwaar schrift ingediend tegen de hem opge legde aanslag in de rech'ten van de vuilnisophaaldienst over 1950. De ver ordening bepaalt echter, dat degenen die op 1 Januari van dit jaar bewoner van een gebouwd perceel is waar van gemeentewege vuilnis wordt opge haald, voor het gehele jaar belasting plichtig is. De aanslag werd derhalve terecht opgelegd. De belegging van gemeentegelden is tweemaal aan B. en W. gedelegeerd. Het eerste raadsbe sluit van 22 Mei 1939 werd thans over bodig geacht, waarom besloten werd tot intrekking hiervan over te gaan. De gemeenteraad nam voorts het besluit over te gaan tot het doen bou wen van een woning voor het Hoofd van de school, waarbij de financjë- rmgsregeling woningbouw 1948 van toepassing werd verklaard. In ver band met de bouw van de centrale ol.-school met woning voor het Hoofd, werd de Begroting voor 1950 te derden male gewijzigd. De heer C. Bijvoet, Rustenburger- weg 63, kreeg een voorschot van f 3000.— ingevolge de aankoop van een perceel aldaar. De kosten bedra gen f 3500. De school een dagje uit Gisteren hebben de kinderen van de o.l. school te Noordscharwoude een geslaagde tocht door de provincie ge maakt. De eerste pleisterplaats was Schiphol, dat in de eerste plaats wel voor de jongens een grote aantrek kingskracht heeft. Verder ging het over- Groenendaal, Heemstede naar het Bloemendaalse strand waar een wandeling werd gemaakt., Over IJmui- den ging het weer op huis aan, waar de jongelui in prima stemming arri veerden. DOKTERSDIENST Gedurende dit weekend zal de óok- tersdienst worden waargenomen door dr. A. V. H. Destree te St. Pancras, tel. K 2267-482. VOETBALNIEUWS Zaterdag 8 Juli, Sint Pancras 7 uur, DTS IVrone I. Voor wedstrijd 5.45 uur, Vrone adsp.DTS adsp. Zuur koolbekerwedstrijd. HARMONIE THEATER: Kinderen van de straat Er is overal in den lande en ook in de Alkmaarse Raad wel eens ge sproken over de noodzakelijkheid kinderen speelplaatsen te geven waar zij zich kunnen uitleven. In de gro tere steden zijn het de kinderen uit de sloppen en stegen die behoefte hebben aan goede leiding en aan een terrein of een afgeschoten ruimte waar ze kunnen doen wat ze willen zonder daarbij door volwassenen naar huis te worden gejaagd. De prachtige Deense film „Kinde ren van de straat" brengt in het Theater Harmonie in beeld hoezeer men zelfs de meest onwillige kinde ren door geduld en liefde voor zich kan winnen. Zelden zal er een verza meling grotere en kleinere boefjes op het projetiedoek bijeen gebracht zijn als in deze prachtig geregisseer de film het geval is. De geschiedenis overigens uit een in het Neder lands vertaald boek in brede kring bekend is zeer eenvoudig. Een concierge worrit in een armoedige buurt door de kinderen geplaagd om dat hij hen voortdurend afsnauwt. De kinderen zien in hem hun natuur lijke vijand en als de man verdwijnt en door een ander wordt vervangen maakt de jeugd zich gereed ook deze het leven zo zuur mogelijk te maken. Maar de nieuwe concierge is een kin dervriend en wint spelenderwijs de harten van alle kleinen. Als een gangsterbende in zijn kamer haar gestolen buit verbergt en zijn pet in de beroofde juwelierswinkel heeft neergelegd, wordt de concierge ge arresteerd, maar de kinderen gaan op onderzoek en rusten niet voor zij zijn onschuld hebben bewezen en hij als een lang verloren vriend weer in hun midden kan verschijnen. Het is de grote verdienste van de regisseur, dat hij een prachtig stel jeugdige boefjes zo levendig laat spelen, dat het publiek voortdurend in spanning wordt gehoudep. Hier reageert het kind van de straat op zo spontane wijze, dat ér een boeiende film is ontstaan, die de toeschouwer niet al leen iets te zeggen heeft, maar hem ook een avond van prettige ontspan ning kan bezorgen. VICTORIA THEATER: De secretaresse van meneer De zomer leent zich bij uitstek voor een film waarbij men niets anders heeft te doen dan te kijken en zich te verpozen met een ongecompliceerd ge geven, dat als een verkwikkende douche over de toeschouwer sproeit. Iets dergelijks is „De secretaresse van meneer" met in de hoofdrollen Pau- lette Goddard en Fred MacMurray. Verwacht geen ingewikkelde intriges of dramatische verwikkelingen. Niets van dat al. Dit product van de regis seur Sidney Lanfield is een vlot ver haaltje, dat zich goed laat savoureren en bovenal licht verteerbaar is. Een meisje van de ezel-afdeling in een speelgoedfabriek kruipt op de stoel van de privé-secretaresse en ziet zo kans met de knappe directeur een zakenreis naar Washington te maken. In de stad van het Capitool brengt zij haar directeur in talrijke onverwachte precaire situaties. Er gebeurt ontzet tend veel alvorens de privé-secretares se zich de verloofde van haar baas mag noemen en de directie van de speelgoedfabriek in het bezit komt van een belangrijke rgeringsopdracht. Vóór het zover is, heeft u vele malen geglimlacht om Paulette Goddard en Fred MacMurray en een aantal uitste kend bezette bijrollen. In het voorprogramma zal vooral de belangstelling uitgaan naar de repor tage over de oorlog in Korea. CINEMA AMERICAIN: Northwest Stampede Deze week brengt dit theater een fraai gekleurde film over het moder ne leven op een farm in Amerika, waar een flinke charmante jongedame de meesteres is, maar een onverschrok ken jonge man uit het Noordwesten komt die ook zekere rechten heeft, natuurlijk veel tegentand ondervindt van de jonge vrouw, maar toch na vele interessante en prachtig opgeno men scenes, alles tot een gelukkig einde weet te brengen. Doch niet al leen de natuur en de diverse persona ges vervullen boeiende rollen, ook de fraaie witte hengst en de bijzondere hond Flame spelen in deze film op een wijze, die de mensen hun niet verbeteren kunnen. Zij zijn een bij zondere attractie. De opnamen zijn schitterend en met grote aandacht v/orden verhaal en spel gevolgd. Joan Leslie en James Craig als de hoofd rolvertolkers verdienen een bijzonde- de aantekening. Het voorprogramma is afwisselend. Een goed journaal, een interessante Amerikaanse film over het auto-probleem, mooie beelden over het opleiden en trainen van be roemde dravers en een aardige ge kleurde tekenfilm van Mighty Mouse. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 8 Juli 1850 vinden wij de vol gende mededeling: Op hare reis in Palestina reeft H.K.H. Prinses Marianne der Ne derlanden door haar zelve kun nen oordelen over de waarde die men hechten moet aan de ver halen, waarin de Turken worden voorgesteld als vorderingen ma kende, zelfs in Syrië, in bescha ving en verdraagzaamheid. Hoe ook elders hun gedrag moge we zen, daar is het altoos dat van overwinnaars, verdrukkers en dweepers. Toen de Prinses zich naar de Moskee van Omar had begeven om de hangende steen (Satshara) te zien, is zij op eene brutale wijze teruggewezen en toen zij aanhield zijn de Turksche ambtenaren en agenten toege sneld om haar en haar gevolg weg te jagen. Bij een andere ge legenheid had zij hare belangstel ling te kennen gegeven in het lot van een Christen, die onrecht- vaardiglijk tot zes maanden ge vangenis was veroordeeld. Zij verlangde niets anders dan de herziening van het proces. Het bestuur van Damaskus wilde er zelfs niet van hooren spreken. De Christenen hebben hier geen andere hoop meer dan op de be scherming van Frankrijk waar heen zij onophoudelijk hunne blikken en beden rigten. Voor het Amsterdamse Gerechtshof vroeg de procureur-generaal mr. Zaayer Vrijdag tegen G. W. O. uit Heiloo, die in hoger beroep terecht stond, een strafver- zwaring tot f 100 boete of een maand hechtenis. Verdachte was in Juli van het vorige jaar door de Alkmaarse rechtbank wegens het niet voldoen aan woningvor dering van B. en W. te Heiloo tot 25 boete of tien dagen veroordeeld. Verdachte verweerde zich voor het Hof met te zeggen, dat hij wel aan de vorde ring had willen voldoen, maar dat de betrokkenen de sleutel niet hadden af gehaald. De president mr. Ruys wees er op, dat B. en W. genoodzaakt waren „de sterke arm" met de ontruiming te belasten we gens de onwelwillende houding van ver dachte. De politie had de gevorderde woning aan de Herenweg 212 daarom moe ten openbreken. De opperwachtmeester N. Waterdrinker, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij zich op de bewuste dag van de ontrui ming naar de woning van verdachte had begeven. Deze was echter niet thuis ge weest en diens echtgenote wist niets van de sleutel af. De president concludeerde, dat verdach te zich had willen onttrekken aan het overhandigen van de sleutel, terwijl hij ervoor had moeten zorgen, dat het be trokken gezin de woning kon betreden. De procureur-generaal meende ver dachte aan het verstand te moeten bren gen, dat volharden in zijn verongelijkte houding onjuist is. Hij vroeg mede daar om bovenvermelde zwaardere straf. Uitspraak op 17 Juli. Marktberichten ALKMAAR, 7 Juli. Snijbonen 80— 116; sperciebonen 7390; spinazie 18 29; postelein 826; peulen 4690; ra barber 715 andijvie 514; sla 26; bloemkool I A 25—41; I 15—24; II 8—15; komkommer 817; spitskool 67; rode kool 66.80; groene kool 6; bieten 7 13; worteltjes 813; uien 1231; sja lotten 3.5010; drielingen aardap. 712; aardbeien 1,202,40; tuinbonen 611; selderie 26; peterselie 24; tomaten 78100; nieuwe aardap. 914; bessen 2556; perziken 319.50; pruimen 3 14; doppers 2036. LANGEDIJK&R GROENTENCENTRALE, 8 Juli 1950. 120.000 kg aardappelen; Eerstelingen 9,2012,70; Doré 9,70—10,90; Rode Schotten 12,3014,30; Blauwe Eigen heimers 11,9015,80; Grove 8,6010,80; drielingen 10,1012,40; kleine 5,408,10; 3200 kg gele kool 66,70; 54.000 kg rode kool 6—6,20; 900 kg tomaten 8386; 30 kg slabonen 76—82; 1000 stuks bloemkool I 29,70—32,70; I 18,80—25,40; 105 kg tuinbo nen 0. NOORDER MARKTBOND, 8 Juli 1950. 160.000 kg aardappelen; Eerstelingen 9,60— 12,80; grote 8,7010,30; drielingen 10,30— 11,40; kleine 6—6,90; rode 11.30—12,70; Ei genheimers 19; blauwe Eigenheimers 16,50 —18,20; 100 kg rode kool 6,80. WARMENHUIZEN, 8 Juli. - 56.000 kg Aardappelen: Schotse muizen 10,10—12,60, grove 9,80—10,70 en drielingen 10,30—12,30; 165 stuks bloemkool: I 25—28,10, II 15,10 en III 8.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2