Soldaten van andere binnenkort naar Korea V.N.-leden Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prins Karei in de politieke branding ize Bridgerubriek DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerikanen wijken naar Koem terug Militaire toestand is zeer bedenkelijk Wordt Nationale Garde onder de wapenen geroepen? Weldra 100.000 G.l.'s meer Kwestie-Korea in de Eerste Kamer Koffie op bon 465 Zuid west-Afrika blijft mandaatgebied Plaatsvervangers van Atlantisch Pact 25 Juli bijeen Gekrakeel over een adres van hulde Moet Walter Baels nu opnieuw terechtstaan? Geen geheime stemming over Koning Leopold Vervoerssfaking in Londen is geëindigd Hagenaar wurgde zijn vrouw en verborg het lijk onder de vloer Recherche bracht licht in duistere zaak Een MTS-cursus voor de gedemobiliseerden GRATIE VERLEEND Weer pseudo-vogelpest te Oostzaan HEX DIRECT MET DE AAS wanneer een spel eenmaal is, kan men altijd gemakke- an waardoor het contract ge- on worden, hetzij door geluk, >or foutief tegenspel. Er zijn Igers die aan het zogenaamde ten" een grondige hekel heb- ir beslist niet voor te vinden gespeeld spel nog eens na te anneer een en ander niet in 1 ontaardt ben ik er beslist ier van. Men leert nu een i gemaakte fouten. Vandaar ik deze zo graag signaleer. overigens, dat niemand mij llijk op de vingers kan tik- nneer hij (zij) het niet met is: misschien ben ik er daar- zo'n gloeiend voorstander van op bepaalde bied- en speel- el van vandaag? Ditmaal eens ifje", waarbij ik alleen eerst verdeling geef. U mag zo- likelijk uw eindbod bepa- rna zeg ik er het mijne wel Sch. H. 8 Ha. A, 9, 6, 4 Ru. H, V, 9, 8, 4 KI. A, 9 N 1, 4 Sch. 9, 6, 5, 3 8,7,5 W O Ha. 6, 5 Ru. B, 10, 3 Z KI. V, B, 10,7, 6,5 Sch. A, V, B, 2 Ha. H, V, 3, 2 N. is gever, Ru. 2 niemand KI. H, 8, 4, 3 kwetsbaar, eerst even het biedverloop raktijk laten volgen? Hier is O: pas; Z: 2 S.A. W: pas. O. pas; Z: 4 Ha; W: dubbel. O. pas; Z: 5 Sch; W: pas. O: pas; Z: 6 S.A. W: dubbel, lad: ik geloof wel te mogen iat NZ het eindbod logisch ipgebouwd. Dat N. met 4 KI. :n met 4 S.A. de heren vroeg, ia de 2 S.A. van Z. alles- llijken. En dat Z. (met Ru. 2 6 Ru. met 6 S.A. overnam, Het dubbelen van W. op trick is te wijten aan een ts gerechtvaardigd optimis- ok O. voor een slag zal zor- de speelwijze: W. opende de :t Ha. B, zodat Z. met Ha. i slag kwam. Daar O. geen nde, wist Z. dat Ha. 10 bij i hij kon dus zijn slagen gaan Ha., 4 Sch., twee KI. De Ru. us de ontbrekende twee sla geren. Daar W. doubleerde hem dus Ru. Aas zitten, lecht een keer Ru. kon voor- ioet hij dus één down gaan wanneer W. de Aas vast- besloot nueerst Ru. ta i ik kan voor zijn redenering peelt W. meteen de Aas, dan 'ntract gemaakt. Valt de aas maakt Z. in ieder geval elf ovendien aldus dacht Z. middellijk spelen van Ru. W. ;eval aannemen, dat ik maar in die kleur bezit. ze speculatie lukte. W. nam tu. Aas, waarna Z. gewon- had. Zó maakte deze Z. (la in gedubbeld 6 S.A.-contract, j zeker één down had moe- jke tegenspoed bij de operatie. '.eft vredespogingen niet op •etaris-generaal is niet van vredespogingen, zoals neer zijn 20-jarenprogram "voor iren van de vrede door de te geven", aldus zei een Ier van het secretariaat van igenover de pers. deel, na het herstel van de iorea door de V. N., zal de e V. N. als wereldorganisa- srzoening en bemiddeling ijn dan ooit tevoren". rstralische Raad van Vak- n heeft het bestuur van de ing van zeelieden veroor- ns haar „besmetverklaring" n, die oorlogsmateriaal naar 'oeren. rste vergadering van de bestuurscommissie van de van het Noordatlantische i op 18 Juli te Londen wer- :rste twintig Volkswagens ew York aangekomen. Men rlang duizend per maand te ;tten. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Axht-rd-m 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTE® Woensdag 12 Juli 1950 147e Jaargang No. 161 ALKMAAfiSCBI COURAN TARIEVEN: Advertenties; 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meet 5 ct. Uitslui tend coDtant. Abonnementen t 1-50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten Binnenkort zullen legerafdelingen van andere leden der Verenigde Naties zich bij de Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen voegen, die thans het hoofd bieden aan de communistische invasie in Zuidkorea, zo heeft Senator Tydings verklaard, de voorzitter van de Senaatscommissie voor de gewapende macht. Verschillende leden van de VN hebben reeds eenheden aangeboden en deze zijn aanvaard. Senator Tydings legde deze verklaringen af, nadat generaal Omar Bradley in de commissie had uiteengezet, hoe bedenkelijk de situatie op Korea voor de Amerikaanse troepen is. Hij verklaarde, dat de verdedigers zich voor een uiterst zware taak geplaatst zagen en dat er nog heel wat zou moeten gebeuren, alvorens men de situatie zou beheersen. Tydings deelde nog mede, dat de toe stand zeer ernstig is en dat het on juist zou zijn, dit voor het Ameri kaanse volk te verbloemen. Hij wee3 nog op twee punten, die van beteke nis waren: 1. Amerikaanse troepen zullen niet onmiddellijk in grote aantallen in Korea worden samengetrokken voor een grootscheepse tegenaanval. Zulks is trouwens niet mogelijk. 2. Militaire en andere autori teiten houden zorgvuldig nog vier of vijf „gevoelige plekken" in het oog, waar het tot uitbarstingen zou kun nen komen. Een andere Senator die verzocht, zijn naam niet te noemen, verklaarde, dat naar zijn mening slechts kleine of symbolische troepeneenheden van andere landen als landstrijdkrachten zouden worden gebruikt. Enkele Zuid- Amerikaanse landen hadden naar hij mededeelde kleine detachementen sol daten aangeboden, dooh de zwaarste last zou op de schouders der Ver enigde Staten blijven rusten. Naar de Koem Intussen pogen de Amerikaanse troepen Zuid-Korea het front te stabiliseren. Zjj hebben zich gisteren op tevoren gereedgemaakte stellingen ten Noorden van de Koem teruggetrok ken. De Koem is de laatste grote hin dernis voor Taedjon en stroomt op 15 km. ten Noorden van de stad. De Zuidkoreanen zyn voorts door gedrongen tot Tsjonoei, 40 km ten Noorden van Taedjon. Een andere vijandelijke opmars werd op 13 km ten Noordwesten van Tsjotsjiwon door de Amerikanen tot staan gebracht. Een grote moeilijkheid is, dat de Amerikanen Noord- en Zuidkoreanen moeilijk uit elkaar kunnen houden. Bovendien zijn de Noordelijken mees ters in de infiltratietechniek. Zij dringen als boeren verkleed in Zui delijk gebied door, hun wapenen in karren onder de lading verborgen of onder hun kleren verstopt. Op het ogenblik zouden de Noor delijken tachtig tanks in de strijd hebben geworpen. Hierbij zijn vol gens geruchten zeer zware exem plaren, tot ongeveer zestig ton. Be Amerikanen gebruiken middelzware pantserwagens van 46 ton. De Rus sische hebben jovendien brede rups banden, waardoor zij niet in de mod der wegzakken; hun bewapening is superieur. Ook is het Russische anti- tankgesehut buitengewoon krachtig. VS vrezen verzwakking van hun verdediging Te Washington is men van oordeel, dat spoedig overgegaan zal worden tot oproeping van de Amerikaanse territoriale troepen, de National Guards. Men koestert namelijk de vrees, dat Amerika in gevaar zou raken door het zenden van troepen overzee en het verminderen Van het „thuisgarnizoen". Er is vooral behoefte aan geschoold technisch personeel, dat op korte ter mijn in <ie strijd kan trekken. Om deze strijdkrachten onder de wapens te krijgen zou mer. de nationale garde en reservisten moeten oproepen. EENSGEZINDHEID OVER AMERIKAANSE STEUN De commissie voor Buitenlandse 4a ken van het Amerikaanse Huis /ar Afgevaardigden heeft eenparig het wetsontwerp goedgekeurd betreffende het geven van militaire steun aan net buitenland ten bedrage van 1 222.500 000 dollar en betreffende het toekennen van fondsen aan Zuid-Korea De commissie bracht insgelijks een gunstig advies uit over de oprichting van een Stille-Oceaanpact in de zin van het Noordatlantische pact, zon der evenwel aanbevelingen te doen. iwjet-autoriteiten controle- Zaterdag weer dc postwa- Berlijn en West-Duits- Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Vanavond en vannachi droog weer. Morgen overdag hal tot zwaar bewolkt met latei plaatselijk enige regen. Meest ma tige wind tussen West en Zuu Geen verandering in temperatuur Donderdag: Zon op 4.35, onder 20.57 Maan op 2.03, onder 20.31. Een luchtfoto van de spoorbruggen te Pyongyang aan de Westkust van Noord-Korea op het moment, dat zij getroffen worden door projec tielen uit raket- en duikbommen werpers van de vliegdekschepen der gecombineerde Brits-Ameri kaanse vloot. (ANP-TELEFOTO) Een soldaat van het Amerikaanse leger neemt een ogenblik rust tij dens de gevechten op Zuid-Korea Zijn automatisch wapen en mu nitie liggen naast hem. Rondom hem Zuidkoreaanse burgers. De spanning en vermoeienis staat dui delijk op het gezicht van de vrouw te lezen. (ANP-TELEFOTO) Te Washington verwacht men, dat de gezamenlijke sterkte der Ameri kaanse strijdkrachten met honderd duizend man zal worden opgevoerd, als een eerste stap om een beslissende overwinning in Korea mogelijk te -na ken. De huidige sterkte bedraagt 1.370.000 man. De kosten van deze uit breiding bedragen in eerste instantie 350 millioen dollar. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter mededeling gedaan van het uitkomen van de regeringsver klaring inzake Korea. De heer Van Heuven Goedhart (Arb.) deelde mede dat hij in overleg met andere fracties de indiening van een motie naar aanleiding van deze verklaring overwoog. In verband hiermee ls deze kwestie tot de volgende verga dering aangehouden. Kelly sprak met Cromyko De Britse ambassadeur in Moskou, Sir David Kelly, had gisteren op zijn verzoek een onderhoud met de voornaamste Russische plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken, Gromyko. De beide heren heb ben in een gesprek van een kwartier de toestand in Korea besproken. Ook is het lot van de Britse gezant in Zuid-Korea, Vivian Holt, en van de R.K. bisschop van Seoel, die na de komst van de Noordelijke troepen in de Koreaanse hoofdstad zijn ge bleven, ter sprake gebracht. Gro myko antwoordde dat hjj niets van hen had gehoord. Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 465 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 14 Juli 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 29 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal op. 24 Augustus 1950 plaats hebben. Beslissing van Internationale Hof van Justitie Het internationale hof van justitie in Den Haag heeft uitspraak gedaan in een kwestie, waarover nogal wat te doen is geweest, n.l. de status van Zuid West-Afrika, een gebied dat officieel onder mandaat van de Unie van Zuid- Afrika is gesteld, maar waarvan de Unie eigenlijk wel de vijfde provincie zou willen maken. Het Hof heeft uit gemaakt, dat de Unie wel niet verplicht is, het betrokken gebied te beschou wen als een, dat door de Beheersraad der' V.N. aan haar zorgen is toever trouwd, maar dat zij toch ook niet het recht heeft, het als een eigen provin cie te beschouwen en té behandelen. Wijziging in het mandaat kan slechts worden gebracht met toestemming van de V.N. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de eerste bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de mogendheden, die aangesloten zijn bij het Atlantische Verdrag, op 25 Juli te Londen gehouden zal worden. De voorzitter van de eerste bijeen komst van het permanente uitvoeren de comité zal de Amerikaanse plaats vervanger, Charles Spofford, Zijn, die, naar men verwacht, tot voornaamste coördinator van de defensie en de economische politiek van de twaalf landen van het Atlantisch Pact zal worden gekozen. Ook in de tweede verenigde zitting van de Belgische Kamer en Senaat ter opheffing van de wet op het regentschap is men nauwelijks aan het eigenlijk» punt van de agenda toegekomen. De socialistische obstructie had wederom succes, zodat men na uitvoerige debatten slechts tot het besluit kwam om geen geheime stemming te houden. De socialistische senator Roxlin had een dergelijke stem ming voorgesteld, omdat hij van mening was, dat verscheidene C.V.P.-afgevaar- digden in hun hart tegen de Koning zijn. Zijn voorstel werd evenwel met 203 (CVP) tegen 176 (socialisten, liberalen en communisten) stemmen verworpen. De leden der CVP bleven onbewegelijk zitten. De opmerking van Spaak dat de betekenis van zijn woorden blijkbaar niet tot de rechtse banken was doorge drongen, werd opnieuw door de linker zijde op langdurige ovaties onthaald. Beide huidetelegrammen werden ter beoordeling aan een bijzondere com missie gegeven. Ten slotte werd de procedure over de werkwijze van de Verenigde Kamer en Senaat goedge keurd. Hedenmiddag zullen de debat ten worden voortgezet. Walter Baels, de broeder van de Prinses de Rethy, die dezer dagen bij het betreden van Belgisch grondgebied wegens desertie is gevangen genomen, is van Brussel overgebracht naar Gent, waar hij ter beschikking van de mili taire rechterlijke autoriteiten is ge steld. Hij beweert dat hij nooit in ken nis is gesteld van het vonnis van de krijgsraad in 1946, waarbij hij tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld. In derdaad is het vonnis nooit in het Bel gische staatsblad gepubliceerd, zodat het geen rechtsgeldigheid heeft. Dien tengevolge zou Baels opnieuw voor de krijgsraad moeten verschijnen. Tot betogingen kwam het, toen het adres van hulde aan de Prins-Regent ter sprake kwam. De heer De Schrij ver merkte op, dat het de bedoeling is hulde te brengen aan het werk van Prins Karei als regent en dat het er niet om gaat zijn houding in de oorlog te beoordelen. Eerste minister Du- vieusart gaf een uiteenzetting van de ontwikkeling der gebeurtenissen sedert de instelling van het regentschap en zeide, dat het land de Prins-Regent zeer erkentelijk is. De regering zal een adres van hulde aan Prins Karei ter goedkeuring indienen, alsmede een voorstel ter kwijting van de schuld, die het land aan hem heeft. De rechtse banken begroetten de rede van de pre mier met applaus, waarop de linker zijde met gejoel antwoordde. De heer Spaak las vervolgens de tekst van zijn adres van hulde voor, waarin de Prins dank gebracht werd voor het feit, dat hij zelfs niet in de donkerste uren aan het lot van het va derland gewanhoopt heeft, voor de trouw aan de geallieerden en de hulp aan het verzet. Aan het einde van deze verklaring verhieven de vertegenwoordigers der linkse partijen zich van hun zetels en juichten de verklaring lange tijd toe. De niet-officiële staking van 5.500 ar beiders in de voedsel- en vervoers- branche te Londen is ten einde. Op een massavergadering var chauffeurs en arbeiders van de "vleesmarkt is gisteren met bijna algemene stemmen besloten gehoor te geven aan het verzoek van de leiders en onverwijld het werk 1 hervatten. De Haagse recherche heeft na enkele dagen van vruchteloos zoeken ophel dering gebracht in een duistere zaak, waarmede zij zich sedert Zaterdag nacht heeft moeten bezig houden. Za terdagavond omstreeks elf uur deed een militair aangifte, dat zich onder het viaduct aan de Viaductweg te 's-Gravenhage een onbeheerd damesrij wiel bevond. Onder het frame lagen een damestasje, een gebreid vest, een blouse en een rok. Aan de hand van girostrookjes constateerde men, dat de kledingstukken moesten hebben toebe hoord aan de 25-jarige Elisabeth Bree- yilissingen maakt 'n goede kans de meest feestelijke stad van feestend Ne derland te worden. Na hetgeen wij en kele dagen geleden konden melden komt nu de mare tot ons, dat aldaar een kinderstad zal worden „gehouden". Het miniatuurstadje zal een gemeentehuis, zakenhuis, winkels en een postkantoor misschien zelfs een eigen krant rijk zijn. Gemeentebestuur, verkeersagen ten en gemeentereiniging alles wordt door de jeugd zelf gevormd. Bovendien zal een groepje "kinderen elke dag een toneelvoorstelling of een poppenkast- vertoning verzorgen. Wat ons vooral sympathiek aandoet is het ontbreken van een gemeente-ontvanger en aan verwante artikelen. Nog is Vlissingens programma niet afgewerkt. Op 15 en 16 September zal de Nederlandse maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde er haar vijf- envijfstigste jaarvergadering houden Aan de vergadering is een oriëntermgs rit en 'n tennis-tournooi verbonden. Wij willen een ieder derhalve dringend aanraden op bovengenoemde data geer kiespijn te krijgen. £)e gemeenteraad van Como is thans ook door de vreemdelingenverkeer- virus aangetast en heeft teneinde niet hopeloos achter te blijven een inter nationale prijsvraag uitgeschreven voor een dansliedje dat de „romantische sl'eei en de onovertrefbare schoon heid" van het Comomeer prijst De gemeenteraad is op dit lumineuze idee gekomen, omdat duizenden toeristen naar het concurrerende Capri trekken ten gevolge van de vele romantische iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii liederen over het eiland. Binnenkort zien wij nu een opera over Broek en Waterland en een symphonisch gedicht op de Mookerhei tegemoet. O Omdat Como zo'n moeilijk rijmwoord is zullen wij ons (voorlopig) niet aan deze prijsvraag wagen, doch hebben ai onze hoop gevestigd op de slagzin die wij zo vrij waren te zenden aan het in ternationale zuiveleongres. dat van 10— 22 Juli in Londen bijeenkomt. „Bik meer boter". Kort en krachtig en wij Kom je mee naar Como, Daar leeft de romantiek, De dag verglijdt in dromen Bij guitaar-muziek. (SAMBA) garanderen dat het er in gaat als koek (met boter dan). Qok in Londen is trouwens het con- gresseren niet van de lucht. Op het ogenblik zijn daar geieerdeD uit alle delen van de wereld bijeen om nieuwe wegen te bespreken voor het opwekken van electriciteit. Behalve in het. nut tig gebruiken van stoom uit vulkanen zoals dat in Italië reeds geschied, hopen de heren geleerden ook de verschillen de temperaturen aan de oppervlakte en op de bodem van de zee, de wind, de getijden en de zonnewarmte in nuttige energie om te zetten Hoewel wij als Hollanders dat van die wind knap ach terlijk vinden daar wij daarmee al enige eeuwen geleden begonnen zijn, willen we toch nog een goede tip geven: Zet de politieke spanningen en de wrijving tussen de verschillende mensengroepen die deze oude en ijverige aarde bevol ken nu ook eens in electriciteit om. Dan behoort de oorlog voorgoed tot het ver leden. Hetgeen ons meteen bij het laatste nieuwtje voor vandaag brengt, dat uit Washington, waar oom Truman woont, komt Daar sprong gisteren in de publieke tribune een vrouw van middelbare leeftijd met een lange grijze sluier op en riep: ,Ik ben het fantoom van het verleden!" De dame werd weg geleid en is ter observatie in een zie kenhuis opgenomen. Waarmede wij niets slechts van deze dame willen zeg gen, want vrienden, zou, wie zich eens voor ogen stelde, wat de mensheid er ondanks de overvloedige rijkdom van moeder aarde van gemaakt heeft zich- zelve niet tot gek wordens toe durven te schamen? voort, moeder van twee jeugdige kin deren en huisvrouw van de 26-jarige tuinderskneeht J. Brinks. Aanvanke lijk werd aan zelfmoord gedacht. Zon dagmorgen meldde zich Brinks, die een omstandig verhaal vertelde, dat even eens in de richting van zelfmoord wees. Brinks leefde reeds twee jaar geschei den van zijn vrouw en woonde sinds dien met een 24-jarige juffrouw. Zijn echtgenote zou hem om een onderhoud hebben gevraagd, waarna men zich verzoend had. B. zou haar voorgesteld hebben weer samen te gaan wonen in een huisje aan het Westeinde. Toen de beweringen van B. bij het derde verhoor niet klopten met voor gaande verklaringen stelde de politie een onderzoek in in het genoemde per ceel. Aan het einde van de gang stuit te men o-p een vers gezaagd luik in de houten vloer, dat met carbolineum was bestreken. De verf was nog nat. Dit was reden voor de politie de gehele vloer open te breken en na het weg graven van 40 centimeter aarde vond men het ontzielde lichaam van de 25- jarige vrouw, die aan de hals sporen van wurging vertoonde. Het lijk was ten dele ontkleed. Na deze lugubere vondst werd B. ten huize van zijn con cubine gearresteerd. Op 't hoofdbureau van politie legde hij een volledige be kentenis af. Hij had het luik in de vloer van het pas gehuurde huis Zater dag aangebracht met de bedoeling het lijk van zijn vrouw daaronder te ver bergen. Aangenomen wordt dat zich in de gang van het perceel een worsteling heeft afgespeeld. De Vereniging van Middelbare Tech nische Scholen in Nederland heeft voor alle gedemobiliseerde militairén, dus zowel voor hen, die in Indonesië of de West, als voor hen, die uitsluitend in Nederland hebben gediend, de moge lijkheid opengesteld, een speciale MTS- cursus werktuigbouwkunde te volgen. Deze opleiding begint 5 September en zal worden verbonden aan de'MTS 1e Rotterdam. De duur van de opleiding, die als volledige cursus zal worden ge geven, is bepaald op twee jaar, met inbegrip van 6 weken practisch werk in de vacantieperiode tussen de beide cursusjaren. Het tweede jaar kan in de normale klassen van het 4de studie jaar van elke MTS met een afdeling werktuigbouwkunde worden gevolgd. Zij, die slagen voor het eindexamen, krijgen het tijdelijk MTS-diploma. Na een jaar practisch werken volgt auto matisch het normale MTS-diploma. Bij K. B. is gratie verleend aan H. Chr. Saatrübe, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Zeventigduizend krankzin nigen door artsen vermoord Tussen 1939 en 1945 zijn van de 250.000 personen, die in Duitse krank zinnigengestichten werden verpleegd, 70.000 ter dood gebracht. Aldus ver klaarde een lid van Hitiers vroegere kanselarij als getuige in een proces tegen drie Duitse artsen, die werden beschuldigd van het vermoorden van enige honderden krankzinnigen. Sporen van oudste bewoners van Denemarken Een Deense amateur-archeoloog heeft in de buurt van Allborg de r ten ontdekt van een woning, die naar schatting vierduizend jaar geleden is gebouwd Men gelooft, dat deze de oudste in Noord-Europa is. Recente op gravingen in verschillende landen heb ben aangetoond, dat er vierduizend jaa geleden een levendig verkeer was tussen Franse, Deense. Duitse en En gelse jagers en vissers, tot welke stam men ook de bewoners van de thans ge vonden woning hebben behoord. Honden en katten aan de lijn Teneinde paal en perk te stellen aan het grote besmettingsgevaar van de pseudo-vogelpest voor de vele pluim- veebedrijven in Waterland is door .ie burgemeesters van Landsmeer, Oost- zaan en Ilpendam een verbod af gek i digd honden en katten los te laten rondlopen. Overtreding van het ver bod wordt streng gestraft. Dat dit nodig is blijkt uit Oostzaan waar wederom een pluimveebedrijf door deze ziekte getroffen is. Ruim 1200 kippen zuilen moeten worden af gemaakt. Het betreft ditmaal het oe drijf van P. M. aldaar. Tevens is als sterfte-oorzaak onder pluimvee van de bedrijven van G. de B. te Purmereftd, J S. te Oostzaan en P. Kroon te Landsmeer thans definitief pseudo- vo gelpest vastgesteld. Aardbeving in Columbia eist driehonderd doden Meer dan 300 üjken zijn reeds het puin gehaald van de dorpen ir departement Noord Santandei lumbia) waar Zondag een hevig beving woedde. Verder zouden, vernomen wordt, meer dan 1.00' sonen verwondingen opgelopen ben fn Santiago de Chili is Dinsdagmor gen een krachtige aardschok waarge nomen. Er werd geen schade richt. uit liet Co- ird- ïaar ier- 'ieb- aange-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1