bRIJS TOUR DE FRANCE 19 5D 1 UNST Morgen klinkt in Parijs het startschot Zn. ssen t NEET Pleven als premier aanvaa rd t/ ek gaan we EAU DP DIT BLAD i Vijfduizend kilomeier rond Frankrijk Nu Fausto Coppi onibreekf zijn er verschillende favorieten T- 22£JAPP£N^812WtOMETER TOUR DE FRANCE- EERSTE ETAPPE. i ®.-~-,/f A Italiaanse suprematie door nieuwe bepalingen gebroken Het Radioprogramma Koningin en Prins zetten glorierijke tocht door Gelderland voort f'Vh.r Ja In steden en dorpen stonden duizenden langs de weg Bartali bidt voor zege in Tour de France Alleen de communisten stemden tegen Prijsstijging in de V.S. HET CHINESE BEELDJE KERKELIJK NIEUWS 'V WOENSDAG 12 JULI 1950 -24 uur. ENTREE* 1.50 tot 0.80 PS AHOY'. GROOT SUCCES I do haven (duur 5 kwartier) 87, Telefoon 51468 «ZE CONFECTIE vanaf ƒ48.75 vanaf ƒ80.— vanaf 45— vanaf 54. vanaf ƒ77.50 RAAT 13 16 t/m. 19/7. 17 t/m, 19/7. 17 t/m. 10/7. p 18 en 20/7, g op 18/7. !0 Juli, >ndag 16/7. laronderaemers. elefoon 4009. Telefoon 4839. 3 -r+r'.r PEN VAN DE BELANGRIJKSTE wielersportevenementen, zo niet de be- langrjjkste, de Tour de France, zal morgen een aanvang nemen. Van 13 Juli tot 7 Augustus zal een leder, die ook maar enige belangstelling voor de wielersport heeft, de verrichtingen van Europa's meest bekende coureurs volgen. Vrtfwel alle landen hebben met hun sterkste renners ingeschreven... uitgezonderd Nederland. Verscheidene van onze wielercracks voelen niets voor de Tour. Z(j zien er, zoals dat In de volksmond heet, „geen brood In". Dat Is jammer. De Ronde van Frankrijk ls toch voor de wegrenners een krachtmeting zonder weerga, vooral nu Jacques Goddet enkele ingrijpende veranderingen ln het reglement heeft aangebracht, waardoor de individuele prestaties beter tot hun recht zullen komen. De foto beneden toont V de Ne derlandse deelnemers, aan de jaar lijkse monster-wielerrit van Parijs naar Parijs, als inzet in 'n kaart, die de route aangeeft, welke de Tour- de-France-karavaan zal volgen. 13 JULI 19501 l V. PCLT-PA^ 50303^ 4 MEUSE s MEURTHË KT MOSELLE 6 MOSELLE O CONTROLE PLAATSEN [MET LEDE OGEN hebben de Franse organisatoren enkele jaren achter elkaar moeten ervaren dat de Italianen ln feite heer en meester in hun ronde waren. Zonder zich uitermate in te spannen hebben Bartali en Coppi, resp. in 1948 en 1949 hun wil aan al die an dere deelnemers waten op te leggen. Dat was mogelijk dank zij het ver doorgevoerde knechtschap dat Alfredo Binda de Italiaanse ploegen had weten bij te brengen en dank zij de zware bergetappen waarin de Italiaanse kam pioenen zich ware grootmeesters toon den. Zij konden zich permitteren om, vóór dat de bergen in zicht kwamen, in het algemeen klassement een half uur en meer op de koplopers achter te blijven. Coppi had in 1949, voor dat de Pyreneeën moesten beginnen, een ach terstand van maar liefst veertig minu ten. Hij had zijn tijd slechts afgewacht en dat kon Coppi zich, soepele klim mer als hij is, best veroorloven. Nieuwe bepalingen f)e nieuwe bepalingen van Goddet maken het onmogelijk dat in deze Tour de France, welke voor de 37e maal wordt georganiseerd, grootmees ters met capaciteiten als Coppi niet meer mogen afwachten en het zwoe gen en ploeteren aan hun knechten kunnen overlaten. In de eerste plaats zijn de bergetappen aanmerkelijk min der zwaar gemaakt. De klimmers on der de deelnemers zullen dus minder gelegenheid hebben hun eventuele ach terstand weg te werken en bovendien is de tijdsvergoeding voor het winnen van een bergetappe aanzienlijk minder dan andere jaren. De ploegen van twaalf man zijn vervolgens beperkt tot tien renners zodat de kopmannen min der knechten tot hun beschikking heb ben. Belangrijker is echter dat de tijd- contröle scherper is gesteld. De Itali aanse en ook de andere figuranten in deze monsterrit kunnen dus niet meer volstaan met zich enkele uren in te spannen en tegen het einde van een etappe practisch niet meer aan de strijd deel te nemen. Bovendien zal de gele trui dit jaar een waardevol bezit wor den. Iedere dag dat een renner de lei derstrui over de schouders mag trek ken, zal hem dit duizend gulden op- VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Dingen van de dag. 6.30 Woestijn-reis door Centraal Afrika. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Een groet aan de werkers in de Marshall-landen. 7.30 Voor de jeugd. 7.55 Weekkroniek. 8.05 Op de rvle*' Kwartet Jan Corduwener. 8.30 ir^Ze ^tad", hoorspel. 10.00 Omroep-orkest. Ti ob ^ssen mens en nevelvlek. 11'. 15 Sport. iuTT Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten jm 8 en 11 uur. - 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 SwJde „NCRV-leeslamp. 7.30 André Kos- als 8-05 Disco-actu- K an Ant,, a Philhannonisch-orkest. pifilu getaliede vensters. 9.00 Radio I^amomsch-orkest. 10.00 Omroep-Theater- H l fantasia". 10.45 Avondover- denkrng. 11.15 Avondconcert. 11.40 Piano- VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m N£ u u, om 7, 8, 1, 6, 8 en Hu" flïs t 9-0Ö concert. 9.35 „Lrooncrew". m 00 Mnrtrpn wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen lö 50 KIph" M. luister". 11.00 He, Omroepofet. li?15 „Uit het rijk van zand en zaagsel" 19 flft Gram.muziek. 12.38 Dick Willebrandts 1 15 John Renova and his music. 1.45 11 I geloven of niet". 1.50 Opera-concert 2 <5> Paul Kurpershoek. 3.00 „Klimop". 4 00 nón derdagmiddag-melange. 4.45 Gram.muziek 5.00 „Zomertelegrammen". 5.50 Regeringsuit- zending. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 7.00 „In vacantie-stem- ming". 7.35 Gram.muziek 8.15 Concertgebouw orkest, 9.05 „Vacantie". 9.30 Vervolg orkest 10.15 Piano-muziek van Chopin. 10.30 „Vlie gende Hollanders". 10.45 Fritz Kreisler-kwar- tier. 11.15 „Rendez-vous in Scheveningen". HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pink de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 Muziek houdt fit. .10.00 „Le chausseur maudit" 10.15 Morgendienst. 10.45 Zang met orce'begelei- ding. 11.00 De Zonnebloem. 11 45 Piano muziek. 12.03 Om-en-om-programma. 1.20 zangrecital. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 Tus sen de bedrijven door. 3.30 Trio Knibbeler. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal-ensemble. 5.00 Het Radio Jeugdjournaal. 5.30 Sonates. 6.00 Leg'er des Heilskwartier. 6.15 Christelijke Vak beweging. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Weense sopraan. 7.40 „Vandaag"" 8.05 Franco thuis. 8-4o Streekrecepten. 9.45 Metropole-orkest. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Berlijns Phil- harmonisch Orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Concert voor cello en orkest. brengen en het winnen van een etappe wordt van f 300 tot f 500 verhoogd. Meer strijd en spanning Het ls wel duidelijk dat al deze bepa lingen hun stempel zullen drukken op deze grote strijd, die ongetwijfeld fel ler en spannender zal worden. Het kan welhaast niet anders of vanaf de eer ste dag zullen de cracks in deze strijd betrokken worden. Het is daarom Mj benadering niet te zeggen welke ren ner op 7 Augustus als winnaar het Pare de Prince zal binnenrijden. Na tuurlijk zijn er enkele coureurs aan te wijzen die sterk favoriet zijn en daar bij denken wii< in de -erste plaats, nu Coppi de TourXlechts als toeschouwer zal kunnen volgen, aan Bartali. Deze Italiaanse crack zal echter terdege re kening moeten houden met de concur rentie van renners als Robic, Lauredi, Bobet, Goldschmidt, Magni, Ockers, Kubler, Apo Lazarides en mogelijk zelfs met Van Ende. Met belangstelling zien wij de pres taties van het kleine groepje dappere Nederlanders tegemoet. Of De Ruijter, De Hoog, Janssen, Wagtmans, Vos en Voorting een rol van betekenis kunnen vervullen, lijkt ons twijfelachtig. Wij zouden reeds tevreden zijn als enkele Ook de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Gelderland heeft zich gekenmerkt door grote hartelijkheid. Steden en dorpen liepen uit om de Koningin en de Prins toe te juichen, tot in het kleinste gehucht waren de vlaggen uitge stoken en versieringen aangebracht en ailerwege heerste er een weldadig enthousiasme, welke bewees hoezeer Gelderland het hoge bezoek op prijs stelde, jongetjes van de kleuterschool boden H.M. een bloemenmand aan met de woorden „Alstublieft Majesteit", ter wijl de meisjes van de Huishoudschool, gewapend met pannen, lepels en dek sels, een geïmproviseerde hulde brach ten. Met een bezoek aan Deil, Enspijk en Beesd werd de glorierijke tocht door Gelderland besloten. van hen de Tour tot een goed einde brachten en wij kunnen slechts wensen dat wij een enkele maal van een Ne derlandse etappe-overwinning kunnen gewagen. De tweede dag begon met een bezoek aan het „fruitcentrum Eist", waarna het Koninklijk Paar over de Waalbrug Nijmegen binnenreed. Hier herinnerde burgemeester Hustinx er aan, hoe reeds in de 18e eeuw de telgen van het Oranjehuis in moeilijke dagen hun toe vlucht zochten op het Valkhof. Toen toonde Nijmegen reeds haar trouw aan Oranje, een trouw, die thans door de tienduizenden langs de wegen werd be vestigd. Na een tocht door 't land van Maas en Waal, waar de vernielde toren van Sint Maartenskerk nog herinnerde aan bange dagen van weleer kreeg de Tielse bevolking gelegenheid Koningin en Prins te bejubelen. Bij de jam- fabriek van de Mij. De Betuwe bood Flipje, het fruitbaasje van Tiel, een bloemenhulde aan, waarna het gezel schap de jamfabriek bezichtigde. Voor de prinsesjes kreeg de Koningin een zevental prachtige poppen van Flipje en zijn kornuiten mee. In het dorp Kerk Avezaath, waar Koningin Juliana in haar studietijd dikwijls verbleef, dreigde het weer de feestelijkheden te verstoren. Gelukkig werd het tegen drie uur droog, zodat de vorstelijke gasten met belangstel ling het Gemeentespel konden volgen. Ook het oude stadje Buren, dat zulke eeuwenoude relaties heeft met het Huis van Oranje, bereidde de Konink lijke familie een enthousiaste ontvangst. Was de lucht tijdens het bezoek aan Buren nog betrokken, in Geldermalsen scheen de zon. Twee meisjes en drie Gino Bartali, de leicier van de Ita liaanse A-ploeg in de Ronde van Frankrijk, begaf zich ha zijn aankomst te Parijs onmiddellijk naar de kerk van Notre Dame des Victoires, teneinde voor een Italiaanse zege te bidden. De Franse .Nationale Vergadering heeft gisteren het door René Pleven uiteengezette regeringsprogram met 373 tegen 185 (communistische) stem men goedgekeurd. Hij is daarmee aan vaard als minister-president. Zijn pro gram was gebaseerd op de bespre kingen, die Guy Mollet in de afgelo pen week met verschillende partijlei ders heeft gevoerd. Toen Pleven «ijn rede hield, hadden de socialisten nog niet uitgemaakt, of ze hem zouden steunen. In afwachting daarvan hield hij alvast zijn uiteenzetting. In verband met Korea bepleitte Ple ven eenheid en discipline in het be lang van het vaderland. Hij drong voorts aan op een herstel van de Der de Macht, die in de afgelopen jaren zo veel had bijgedragen tot hetherstel van Frankrijk. Ook in het jaar, dat nog overblijft voor de nieuwe algemene verkiezingen, moet deze groepering aan de macht blijven. Voor landsverdediging achtte hij tachtig milliard francs méér nodig. O.m. gaf hij te verstaan, dat de sou- vereiniteit van de Indochinese staten het bezit van een strijdmacht noodza kelijk maakte. Samen met de VS zou Frankrijk met de bewapening hiervan voortgaan. Het buitenlands beleid zou Uit alle delen van de Verenigde Sta ten komen berichten over prijsverho ging voor gebruiksgoederen als vlees, brood, suiker, koffie, eieren, peper, cacao, werkkleding, lakens, benzine en stookolie. Verwacht wordt, dat ook de prijzen van schoenen en kleding zul len stijgen. Bepaalde essentiële en luxe artikelen als automobielen en banden worden gehamsterd. Ook in Belgie is men aan het ham steren geslagen. De Belgische regering heeft een waarschuwing gericht tot speculanten, die van de hamsterwoede trachten te profiteren. geen verandering ondergaan. Ten aan zien van het plan-Schuman zei Pleven, dat hij met al zijn krachten zou stre ven naar de vorming van een Euro pese gemeenschap. De nieuwe premier zei voorts êen (spoedige verbetering van de salarissen der ambtenaren en van de uitkeringen aan de oudstrijders toe. De reeds vast gestelde maxima der uitgaven zullen echter niet mogen worden overschre den. Daarom zullen alle amendemen ten, die betrekking hebben op verho ging van bepaalde begrotingsposten, moeten worden ingetrokken of verwor pen. Ook beloofde Pleven maatrege len, opdat zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk tegen 1 September, opnieuw een wettelijk minimumloon door de arbeiders zou worden vastgesteld. Echter achtte hij ook stabiel» prij zen onmisbaar. BESTE LIEN, Ik heb zomaar tijd over om je een brief te schrijven. Weet je hoe dat komt? Vroeger had ik héél wat werk om m'n vatenboel aan kant te krijgen, maar tegenwoordig ben ik in een wip klaar! En dat vindt mijn man óók gezellig. Ik heb namelijk die nieuwe vloei bare zeep gekocht. Snel staat er op het flesje en die naam zegt alles! Ik stond er zelf van te kijken hoe geweldig dat sop schuimt. Alle vette borden (en zelfs een paar waar zure haring op gelegen had) waren in een ommezien schoon. Je droogt uit gewoonte af, maar je kunt het net zo goed laten. Vooral zilver en glaswerk glanzen prach tig met Snel! En 't water en de vaatdoek blijven véél schoner. Het is enorm zuinig en zó sterk, dat je het met druppels moet ge bruiken. Probeer Snel ook eens. Vooral jij, met je grote huishouden, zult er veel gemak van hebben. Je bent vast en zeker eVen enthousiast als ik! Dag hoor! (adv.) EMMIE Dot» - «TRA GAY AXXX (2 Julie's hart klopte sneller. Ze dacht: Ik kan toch niet op Steve verliefd worden! Hij is helemaal het type niet waarvan ,ik altijd heb gedroomd. Hij is zo kei-hard. Natuurlijk ben ik wel erg op hem gesteld. Maar Liefde? Dat is heel wat anders. Hardop sprak ze aarzelend: „Ik geloof niet dat ik eigenlijk wel weet wat lief de is, Steve. O, ik heb dikwijls genoeg gedacht dat ik verliefd was. Maar ik was er altijd gauw weer overheen en Steve bromde: „Als je daar zo gauw overheen was, was je ook niet echt ver liefd, engeltje. Maar laten we op een ander onderwerp overgaan. Je vroeg me waarom ik zo brommerig was en dat heb ik je nu verteld. Laten we nu eens praten over de manier waarop we je voor die show van Marvin Kirk kunnen voorbereiden. Dat is de volgen de stap voor je carrière". Echt vrouwelijk wilde Julie het on derwerp „liefde" voortzetten. Terwijl ze hem een verleidelijke blik van onder haar lange wimpers toewierp, zei ze. „Waarom geef je de moed zo gauw op Steve? Waarom zou je ook niet met me trouwen als ik wel slaag?" Ze lachte om hem te tonen dat ze het niet meen de. Diep in haar hart was ze er echter niet zo zeker van dat het geen ernst was. Tot haar verbazing antwoordde hij: „Neen, dank je wel. Ik zou nooit een meisje willen trouwen dat werkelijk het acteren in het bloed zat, al zou ik ook wanhopig veel van haar houden. Denk er maar niet meer over, Julie". Gegriefd sprak Julie: „Nou, dat is het raarste aanzoek dat ooit een meisje heeft gehad." „Het is geen aanzoek", zei Steve. „Ik trouw niet met je en daarmee uit. Laten we nu eens over iets anders praten." Julie hield vol. „Wat heb je tegen actrices, Steve?" Ze schaamde zich diep toen ze merkte dat haar stem niet heel vast klonk. Waarom zou ze zich iets aantrekken van Steve's denkbeelden omtrent liefde en huwelijk? Hij was nu gedurende zes maanden haar impres- sario geweest. Hij had iedere stap die ze op haar doel richtte, geleid. Tot op dit ogenblik had ze hem uitstluitend als een vriend beschouwd en er hele maal niet aart gedacht dat hij misschien meer voor haar zou gevoelen. Toen Steve niet dadelijk antwoord de, herhaalde ze haar vraag: „Wat heb je tegen actrices, Fteve?" „Een heleboel," snauwde hij. „Ben vrouw, die het toneel kiest ais haar beroep, is altijd aan het acteren, zo wel er op als er buiten. Daar kan ze niets aan doen. Ze is on-echt, na maak. Éen „Zo is het genoeg!" onderbrak Julie. Ze was zo woedend, dat ze bijna te gen Steve zei, dat ze de relatie maar moesten verbreken. Wat gelijk zou hebben gestaan met artistieke zelf moord. Want niemand anders zou zich om haar radioloopbaan bekommeren als ze haar contract met Steve ver brak. Er kwam iets tussen beiden, dat haar redding bracht. Ver voor hen uit was eindelijk het verkeerskluwen opgelost. De auto's zetten zich langzaam in beweging Reeds was de beroemde Baai-brug niet meer in staat het verkeer te ver werken, dat dag en nacht over haar heen stroomde, Plotseling weerklonk er een vreemd, dof geluid, gevolgd door heerrinkelend glas en de schilie kreet van een vrouw. „Wel verdraaid," bromde Steve. „Dat waren schoten." Julie hijgde. „Die wagen voor ons is bezig achteruit te rijden! Hij botst zo tegen ons op!" Terwijl ze nog sprak kwam de klap. Julie had het gevoel of haar tanden boven in haar hoofd sloegen. Steve vloekte. Julie riep: „Ik kan in dit stadium van mijn loopbaan geen nieuwe auto betalen. Als de „Kleine Engel" ver nield is klaag ik die dure blauwe kar voor schadevergoeding aan." Ze be tastte haar nek enigszins duizelig en vroeg zich af of haar wervelkolom niet was ontzet. Steve rukte het portier open. „Ik zal eens kijken wat er is gebeurd." Julie keek achterom. De „Kleine Engel" was tegen de auto achter haar gebotst. De hele lange rij wa gens, die dicht achter elkaar stonden was op elkaar gebotst. Er heerste gro te wanorde. Er werd hevig getoeterd Mensen schreeuwden. Een politie sirene loeide. Ze richtte haar aandacht weer op Steve. Juist toen Steve de wagen vóór hem had bereikt, glipte een man aan de andere kant voorbij de blauwe auto Steve zag hem niet. Noch iemand anders, voor zover Julie kon zien. Het was een lange knappe man. De zon glansde op zijn hoofd en veran derde de verschoten lokken van zijn lichtbruin haar in goud. Voordat Jure kon denken „Wat een knappe vent' kwam hij dicht op de Kleine Engel toe. Door het geopende raampje keek hij diep in Julie's verschrikte ogen. Terwijl hij een klein pakje in haar hand stopte, fluisterde hij haastig: „lk zit hopeloos in de knoei. Laat nie mand dit zien. En laat niemand mer ken, dat u het heeft. Houdt het slechts verborgen. Mijn leven kan er van afhangen." (Wordt vervolgd). Ned. Herv. Kerk. Beroepen door de Generale Synode als predikant in algemene dienst voor de geestelijke verzorging der Nederlanders ln Frankrijk: C. M. ten Kate, vlootpredikant te Hilversum; te Nieuwe Tonge: C. M. v. Dieren te Ede; te Bussum: C. v. d. Meu- len te Raamsdonk; te Hilversum (vacature J. v. d. Velde), toezegging: J. J. Poot te Barneveld; te Hilversum (vacature J. v. d. Blink)J. J. Poldervaart te NJjverdal; te Beverwijk (toezegging)N. K. v. d. Ak ker te Rhenoy; te Pingjum-Zurich (toe zegging): D. H. van Baaien te Wehe; te Westerhaar (toezegging): J. v. d. Werf. candidaat en hulpprediker te Driebergen; te Ridderkerk: J. J. Poot te Barneveld. Aangenomen naar Leiden, vacature W. H. Kelder: J. Groot te Bergentheim. Bedankt voor Delft, zevende predik kantsplaats: W. Vroegindewey te Huizen (N.H.) Gereformeerde Kerken. Beroepen te HerwijnenJ. Oussoren te Hazerswoude; te Kollum, vacature J. Z. Potjer: W. Wiersma te Oudega (Sm.); te Hornhuizen-Kloosterburen: L. Slofstra, candidaat te Assen. Gereformeerde Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Meppel: R. te Velde te Zalk en Veecate; te Utrecht-Noordwest: H. Bouman te Assen. Christ. Gereformeerde Kerken. Tweetal te De Krim: C. Verhage, candidaat te Middelburg en W. van 't Spijker, candidaat te Zwolle; te Maars- senA. Hilbers te Oud-Beyerland en C. Verhage, candidaat te Middelburg; te Zwolle: J. B. Kampma te Hoogeveen en M. W. Nieuwenhuize te 's Gravenhage-C. Beroepen te Papendrecht: C. Verhage, candidaat te Middelburg. Doopsgezinde Broederschap. Aangenomen naar Holwerd-Biyar A. J. v. d. Linden, proponent te Amster dam. Evangelisch Lutherse Kerk. Bedankt voor Wildervank-Veendam: W. F. Jense, reserve-legerpredikant te Zwolle. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Dordrecht: W. G. La- main te Grand Rapids (USA). Dr. B[. j. Toxopeus overleden. In de ouderdom van 70 jaar is in het Diaconessenhuis te Breda overleden dr. H. J. Toxopeus, emeritus-predikant der Evangelisch Lutherse Kerk. De overledene werd .31 Mei 1880 te Groningen geboren, studeerde aan de R.U. aldaar en aanvaard de in 1905 het predikambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Anna Paulowna. In 1909 ging hy over tot de Evang. Luth. Kerk en diende de gemeenten van Har- lingen, Amersfoort, Zaandam en Breda. De overledene, die zich in het Zuiden op velschillend gebied heeft bewogen, pro- moveerde ln 1906 tot doctor ln de theo logie op een proefschrift, getiteld: „Ka rakter en herkomst van den Jacobus- brief Dr. Toxopeus was Ieraar aan de gymnasia van Breda en Den Bosch en heeft in verschillende tijdschriften gepu bliceerd. Giften en legaten. Voor de bouw van een nieuwe Ned. Herv. Kerk te Haarlem-Noord (Spaarn- dam) werd toezegging ontvangen van een gift van 3000. Voor het studiefonds van de Vrije Evangelische Gemeente werd van de Internationale Bond van Vrije Evangelische Gemeenten uit Zweden een gift ontvangen van 2000, waardoor het tekort is gedekt. Examens. De Classis Almelo heeft préparatoir ge ëxamineerd en beroepbar verklaard de heer G. T. S. Riphagen te Enschede, can didaat aan de Vrije Universiteit. Aan het Evangelisch Luthers Seminarium, verbon den aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, slaagde voor het eerste deel van het candidaatsexamen theologie, me.1. Th. w. Emck en voor het prop. examen theologie slaagden de heren A. Burghoorn te Delft, A. Duivendak te Amsterdam en P. Estie te Bussum (de twee laatsten cum laude). Generale Synode. Te Utrecht vond de slotzitting plaat, van de Generale Synode der Gereformeer de Gemeenten. De Synode besloot aan da kerkeraad van ds. R. Kok te Veenendaal, die naar de schorsingsgronden van ds. Kok vroeg, te antwoorden, dat die hen genoeg zaam bekend mogen worden geacht. De synode besloot deze kerkeraad nogmaals te vermanen in de rechte weg tot het ver band der Gereformeerde gemeenten terug te keren. Gerapporteerd werd, dat ver wacht mag worden, dat het officiële week blad van de gemeenten „De Saambinder" een bate van 8 10.000 per jaar zal afwerpen voor de kas van emeriti enz. Het rapport van het curatorium der theologische school maakt melding van oplossing van gerezen meningsverschil len en overeenstemming in verschillende zaken. Aan het verzoek van de particu liere synode van het Oosten in de vaca ture van wijlen ds G. H. Kersten een nieu we docent te benoemen, besloot de synode niet te voldoen, gezien net geringe aantal studenten en de moeilijkheden, die voor de predikanten aan het docentschap ver bonden zijn. Ingevolge een voorstel van dezelfde par ticuliere synode verleent de synode aan deputaten voor de correspondentie met de hoge overheid volmacht om in urgen te zaken zelfstandig op te treden. De ge meente van Rotterdam-Zuid werd aange wezen als roepende kerk voor de synode 1953, die te Utrecht zal worden gehouden. MAN OVER BOORD Dinsdagmiddag tijdens het plotseling opkomend onweer is de Volendamse visser K. over boord geslagen van de botter, waarmede hij op het IJselmeer viste. K. is verdronken. Soldaten varen thuis Asturias vertrok Maandag van Aden naar Suez, (naar Amsterdam)

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5