I Noord-Koreanen over de Koem Kort Bestek erfenis van *n dollar ea vandaag VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Zenuw-oorlog tegen Joegoslavië rd in de 17e eeuw iscar Donclerclag 13 JuE 1950 147e Jaargang No. 162 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Meiderug tegen de muur Langdurige campagne tegen Noordelijken verwacht Geen atoombommen in Korea Ook bij felste aanvallen bewaarden C.V.P.-ers het stilzwijgen Koning blijft bij verzoeningspoging Russisch voorstel inzake Korea? Tegenspraak te Washington Doodstraf voor Fischer en Aus der Fiinten De Stephansdom zal herrijzen Onbevestigde geruchten over Bulgaarse troepen-concentraties langs de grens Acheson waarschuwt tegen nieuwe aggressie Twee dagen stilte in de Sowjet-zone Frankrijk heeft zijn dertiende Kabinet sinds de bevrijding René Pleven verzoende de „derde macht" V61© 0U06 Dekenden in iast met de Europese aangelegenheden; het nieuwe team nister van Financiën. Ex-soldaten herinneren Minister aan belofte Willy Lages ter dood veroordeeld Djokja aanvaardt de eenheidsstaat Sukiman, Moh. Natsir en Sjahrir candidaat voor het Premierschap Tenzij Hatta een kabinet vormt vlak achter de kan- igen ontdekt. Deze vondst gehele bedrijf van „De door de verrassende lan- in Vlissingen verhinderd met het verwijderen van Rome). schermen een stryd om een rde 375 milliard lire of 600 van Madagascar was de 0 ponden deponeerde bij de w werd overgebracht naar hield het Italiaanse ministe- naal zonder resultaat e gemeenschappen van erf- resultaten bereiken. Op het ht, want één van de voor- te zjjn om de 600 millioen leponeerd hebben bij de In- npagnie". de erfenis in aanmerking ko - liliewordt sedert die tijd „Da l" genoemd. De naamsveran- 1 „Bonet" in „Bonetti" is in gewoon. Naspeuringen, die de archieven gedaan heeft woonplaats van de vader van g van Madagascar hebben 3, dat de identiteit waar- juist is. aai, dat alle mensen, die me- op de erfenis te hebben, ma- heel Italië in beroering ge it zekere Gaetano Claudio te s 'n afstammeling van do zoon oroedermoordenaar. Uit alle t Italië en blijkbaar ook heeft hij geld aangeboden ge t de sprookjesachtige schat halen, die overigens zo groot laarmede drie jaren lang alle van de staat voor de weder- an Zuid-Italie gedekt zouden orden. Met 375 milliard lire elfs in staat zijn de veelom- taliaanse agrarische hervor- lor 75 procent te financieren. nissie voor Europese tukken is het oneens Engelse leden van het inter commissie voor de bestude- Europese vraagstukken, t.w. sittard, Lord Brabazon of Ta rt Lindsay en Ernest Marples, eze commissie getreden, jan publiceerde verleden week Drt, waarin werd voorgesteld, bom te gebruiken ter beëin- in de strijd in Korea. De be- eden nu hebben in een brief mes verklaard, dat dit rapport mming niet heeft. Zij hebben e weken voor het begin van in Korea, een concept van ge- opmerkingen over de strijd.in e nadien zijn toegevoegd, zijn lun voorkennis opgenomen, i hebben zij bezwaar cn dus j het beter geacht, af te tre- ian tekent wet tot hting van luchtleger at Truman heeft de wet on- 1 betreffende oprichting van tleger bestaande uit 70 ge- epen. doch waarvoor geen zijn vastgesteld. Maar heeft macht op het oog, bestaande gevechts- en reserve-toestel- zal Zuid-Korea niet bijstaan ptische minister van buiten ken, dr Salah el din Bey, klaard, dat Egypte de V.N.- tot hulp aan Zuid-Korea niet :n, omdat het van mening is. N. bij vorige gevallen van niet zo snel heeft gehandeld kwcstie-Korea. STELT ZIJN VERTREK UIT n-naamste Sowjctrussische af- de bij de V.N., Jacob Malik, reis op het Poolse schip ,,Ba- larop hij voor vacantia naar rtunie zou terugkeren, uitge- Noordelijken brengen in de bezette gebieden van Zuin- t belastingstelsel in overeen met dat in Noord-Korea. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie A.chtercLro 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten Zuidelijken moesten bij Tsjongdoe terugwijken Volgens het Amerikaanse hoofdkwartier hebben de Zuidelijke troepen zich tussen Tsjoengdoe en Oemsong als gevolg van de vijandelijke druk moeten terug trekken op nieuwe stellingen langs de rivier de Pogang. De Noordelijken heb ben een aanzienlijke troepenmacht overgebracht naar het Oosten van de Ameri kaanse sector. Zij zijn beneden Tsjoengdoe 24 kilometer opgerukt en slaagden er in, de Koem over te trekken. Zware luchtaanvallen op de Noordelijke ver bindingen hebben overigens het Noordelijke hoofdkwartier geïsoleerd. De weg tussen Seoel en het front is met brandende voertuigen bezaaid. De Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea vechten thans met de rug tegen de muur. Zij strijden man tegen man met de Noordelijken, totdat zij onder de voet worden gelopen. De weg van de vijand wordt gebaand door enorme, dood en verderf spuwende ge vechtswagens. De Amerikanen hebben nog geen middel gevonden om deze aanvallen af te slaan. Hun bazooka's (pantservuisten) hebben op de zestig ton wegende, met zeer lange kanonnen gewapende tanks niet de minste uit werking. Volgens een bericht van het front gijn de Amerikaanse soldaten over deze gang van zaken zeer verbitterd. Een correspondent van Reuter seinde, dat een van de Amerikaanse infante risten, die moest terugtrekken, ver klaarde: „Ik maakte de vorige oorlog mee en wij behoefden nooit met on beschermde flanken te vechten. Het is zinloos. Iedereen weet dat". De Amerikanen hebben zich gisteren op de Zuidelijke oever van de Koem voor Taedjong ingegraven. Zij genoten hierbij de dekking van de Amerikaan se en de Australische luchtstrijdkrach ten, die dank zij goed vliegweer de be wegingen van de vijand konden obser veren. Alles wat van enig belang was •werd onmiddellijk bestookt. Onderwijl stroomden op het vliegveld van Taed jong de versterkingen binnen. Het is de bedoeling, de Koem zo lang mogelijk te houden, teneinde de vijand te dwingen, zijn strijdmacht te verspreiden. Of dat mogelijk zal zijn, is een andere zaak, hoewel de rivier een uitstekende natuurlijke verdedi- gmgsstelling oplevert. DRIE CANADESE TORPEDOBOOT- JAGERS AAN V.N. OVERGEDRAGEN De Canadese premier. Louis St Lau rent, heeft Woensdagavond medege deeld, dat drie Canadese torpedoboot- jagers aan de V.N. worden overgedra gen voor dienst in de Koreaanse wa teren. In Washington is men van oordeel, dat het wel tot de herfst zou kunnen duren, voordat de strijd in Korea ge wonnen is, zelfs indien de Russen en de Chinese communisten niet meedoen. Men zou het n.l. beter achten, de Ko reaanse campagne doelbewust geleide lijk te doen verlopen, dan haar ten kos te van grote verliezen snel ten einde te brengen. Dit laatste zou ongunstige reacties in de VS kunnen veroorzaken. Militairen geven te kennen, dat er waarschijnlijk nog drie weken lang slecht nieuws zal komen en dat men rekening moet houden met een voort gezette terugtocht van de Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen, alvorens het opbouwen van een werkelijke macht resultaten begint af te werpen. Alle speculaties inzake een mogelijk gebruik van de atoombom op het Ko reaanse strijdtoneel worden in Wash ington verworpen. Amerika zou hier toe alleen overgaan, wanneer het voor zijn eigen behoud in een derde wereld oorlog streed. Militaire leiders zouden voorts niet graag aan de communisti sche wereld willen tonen, hoever de ontwikkeling van kleine atoomwape nen voor tactisch gebruik gevorderd is. EILANDEN IN MONDING VAN DE JANGTSE BEZET Radio-Peking meldt, dat ruim tach tig eilanden in de monding van de Jangtse door het leger en de marine van het Communistische China bezet waren. De radio voegt er aan toe, dat de meeste nationalistische soldaten die zich op deze eilanden bevonden, zijn vernietigd. Ook bij de gistermiddag in de ver enigde zitting van de Belgische Ka mer en Senaat zijn de CVP-vertegen- woordigers niet van hun politiek af geweken en hebben zjj bij de felste aanvallen op Koning Leopold een stoï cijns stilzwijgen bewaard. Van linkse zijde werden overigens weinig nieuwe argumenten geuit en men is algemeen van oordeel, dat de debatten in de loop van de volgende week een einde zullen nemen. De socialist Victor Larock bracht het geval-Walter Baels, de zwager van Koning Leopold, die zich vandaag wegens desertie voor de Gentse krijgs raad te verantwoorden heeft, ter sprake. Larock merkte op, dat dit een duidelijk beeld geeft van de mentali teit die op het kasteel te Laeken heer ste tijdens de Duitse bezetting. Uit een brief, die Walter Baels in 1942 uit Lissabon heeft verzonden, blijkt, rtldus ^3* de koning en zijn echtge- no e het er over eens waren, dat Wal- er v, n'e* behoefde te antwoorden <r00r born ontvangen bevel zich de, ®el8isehe strijdkrachten in En- geland te voegen. In de verdere loop van het debat verzocht Spaak opheldering over een interview, tijdens hetwelk Duvieusart heeft verklaard. da, (le konin zijn verzoeningspoging niet had meetrok- ken Spaak vroeg „f (le2e v'e«g met ,n strijd was met hetgeen de se cretaris van de koning Pirenne heeft beweerd. Pirenne verklaarde onlangs, dat de vorst zich met meer gebonden achtte door zijn voorstel om tijdeliik zijn prerogatieven aan Prins Boude wijn over te dragen. Duvieusart dien- de Spaak van repliek en zeide: ip heb melding gemaakt van een feit. De verklaring van de heer Pirenne is mij onbekend". Stakingen en manifestaties. In Henegouwen, het bekken van Charleroi en in sommige fabrieken te Gent zijn gisteren proteststakingen uitgebroken. Te Charleroi verklaarde de volksvertegenwoordiger Arthur Gailly, dat Wallonië aan een schei ding de voorkeur geeft boven een Vlaamse overheersing. Aan het einde van de vergadering werd een krans gelegd aan de voet van het gedenk teken van Koningin Astrid. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen met een kleine kans op onweer. Matige en af en toe vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Voornamelijk in het Westen van het land iets koeler. Vrijdag: Zon op 4.36. onder 20 55 Maan op 2 59, onder 21.13. Men meent in Lake Success te we ten, dat de Russische regering een overeenkomst inzake de oorlog in Ko rea zou willen voorstellen. Zij zou haar invloed op de Noord-Koreanen willen doen gelden om een eind te maken aan hun aanval op de Zuidelijken, in ruil voor een zetel in de VN voor com munistisch China. Deze mening schijnt door twee fei ten te worden bevestigd. Malik, de lei der van de Russische delegatie bij de V.N. heeft zijn vacantiereis naar Rus land uitgesteld, waarschijnlijk voor het geval dat de onderhandelingen in Moskou tot een resultaat zouden lei den. Kelly, de Britse ambassadeur te Moskou, heeft immers dezer dagen op nieuw een onderhoud met Gromyko over de Koreaanse kwestie gehad. Mocht men het eens worden over het eind van de strijd in Korea en de toe kenning van een zetel aan het linkse China, dan zou de weg zijn geopend, om dit ook in de Veiligheidsraad toe te laten. De Russische afvaardiging zou dan weer aan de werkzaamheden van de VN gaan deelnemen en de verstand houding tussen de leden der VN zou althans uiterlijk zijn verbeterd. In welingelichte kringen te Washing ton, zo deelt Reuter mede, ontkent men de juistheid van de berichten als zou den Engeland en de Sowjetunie onder handelen over een „ruil". De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de processen tegen de Duitsers Fischer en Aus der Fünten, die zich beiden, de een als leider van het Judenreferat in Den Haag, de ander als plaatsvervan gend hoofd van de Zentralstelle für Jü- dische Auswanderung in Amsterdam schuldig hebben gemaakt aan vervol ging van Nederlandse Joden. Beide mannen zijn conform de eis van de pro cureur-fiscaal tot de doodstraf veroor deeld. Het kenmerk van Wenen (Van onze correspondent te Wenen). Vijf jaar geleden brandde te Ste phansdom in Wenen uit. Ondanks de talrijke pogingen tot herstel is een groot gedeelte van het dak nog onbe dekt en zijn de werkzaamheden aan het interieur bjj lange na niet gereed. Volgens de berekening van vaklieden ontbraken er nog 10 millioen schil lingen om de Dom weer in de ou.ic glorie te brengen. Deze millioenen -ijn nu als het ware in één slag bijeenge bracht dank zij een feest. Het Comité-Augarten, waarin o.a. zitting hebben Kardinaal Innitzer, de Bondskanselier en talrijke ministers, heeft onlangs een feest van twee da gen in de Augarten gehouden, waar van de opbrengst bestemd was voor de wederopbouw van de Dom. In tegen stelling tot andere weldadigheidsfees ten werden er geen onkosten gemaakt en is alleen maar winst geboekt. Alle medewerkenden aan dit feest, toneel spelers, muzikanten, enz. gaven geheel belangeloos hun medewerking. Zelfs de chemische industrie bood gratis de benodigdheden voor een groot vuur werk aan. Ook de bioscopen werkten mee aan de goede zaak en droegen de recettes van één dag aan het Comité af. Volgens het te Belgrado verschijnende blad van de Joegoslavische commu nistische partij, „Borba", zouden volledig uitgeruste Bulgaarse gemotoriseerde eenheden op weg zijn naar de Joegoslavische grens. De Zwitserse radio meldt in berichten uit Belgrado, dat Joegoslavië een „frontgordel" van 15 km. diepte aanlegt. Personen, die in dit gebied wonen moeten in het bezit zijn van een speciale identiteitskaart en personen, die het gebied tijdelijk willen bezoeken, moeten een speciale vergunning van de politie tonen. Officiële bevestiging van het nieuws is niet verkregen. Op zijn persconferentie wenste de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson geen commentaar te leveren over het al dan niet waar zijn van deze berichten. Hij waarschuwde echter op- ernstige toon, dat aggressie tegen Joegoslavië „een zaak van de hoogste ernst" zou zijn. Het Franse persbureau AFP bericht, dat in weerwil van de geruchten over al in het land de grootste rust heerst Maarschalk Tito en de meeste minis ters verblijven, zoals elk jaar te Bied, in Slovenie. Buitenlandse waarnemers zijn van oordeel, dat, zo Joegoslavië onmiddel lijk en ernstig bedreigd was, de leiders van het land zich zeker niet naar die streek zouden begeven hebben. In ol- De „actiegroep tegen onmenselijk heid", een Westberlijnse anti-commu nistische organisatie, zal via pers en radio een oproep doen tot de Duitsers in de Sowjetzone om op 20 en 21 Juli (respectievelijk de zesde verjaardag van de mislukte aanslag op Hitler in 1944 en de opening van het derde partij congres in Oost-Berlijn van de Socia listische Eenheidspartij) alle bioscopen, theaters en dansgelegenheden te boy cotten en „twee dagen stilte" in acht te nemen. Na een crisis van negentien dagen heeft Frankrijk zijn dertiende kabinet sinds de bevrijding. De 49-jarige radicaal gezinde politicus René Pleven, tijdens de oorlog een van Generaal De Gaulles voornaamste adviseurs en ministers in Londen en Algiers, slaagde erin de zogenaamde „derde macht", bestaande uit het centrum en de linkse partijen, weer te verenigen op een program teneinde het evenwicht te bewaren tussen de gaullisten en de communisten. Ook de socia listen nemen aan de regering deel, waarmede zij derhalve op hun in Februari genomen besluit, niet meer in een kabinet zitting te nemen, zjjn teruggekomen. I III Mollet (SFIO), minister van Staat, be- 1 René Mayer (Radicaal-socialist), mi- De nieuwe regering-Pleven telt 33 Hedenmiddag ^al het kabinet zijn leden, t.w. elf radicalen en radicaal P°pula^ m de Natlonale Vergade gezinden, vier gematigden, negen volksrepublikeinen (katholieken) en negen socialisten. Robert Sehuman, de voorvechter van het plan ot fusie van de Westeuropese staal- en steenkool industrie, blijft de minister van Bui tenlandse Zaken, een functie, die hij sinds September 1948 bekleedt. De socialist Jules Moch, die tijdens de grote staking in de mijnindustrie van 3948 zich op Binnenlandse Zaken de reputatie verwierf van „sterke man' wordt minister van Nationale Verde diging. Jean Letourneau (MRP) zal de lei ding van het nieuwe ministerie van de Verbonden Staten van Indo-China op zich nemen. De betrekkingen met deze landen (de republiek Vietnam en de koninkrijken Laos en Cambodja) zullen niet langer door het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen behartigd worden. Verder hebben in het kabinet zit ting Henri Queuille (Radicaal-socialist), minister van Binnenlandse Zaken; Guy gij onze Zuiderburen heeft de hamster koorts, die na het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea is ontstaan, dusdanige vormen aangenomen, dat de minister van economische zaken een streng optreden tegen speculanten en prijs-opdrijvers heeft aangekondigd. Er zijn maatregelen genomen om door ver - hoogde invoer en productie de winkels in voldoende mate te blijven bevoorra den, daar de aankoop van houdbare le vensmiddelen een zodanige omvang hadden aangenomen dat schaarste (en hogere prijzen) begonnen op te treden. Aan de hand van de bankbiljettenom- loop heeft men afgeleid, dat het opge wonden publiek voor 700 millioen francs extra heeft ingekocht. De dollar en de Zwitserse franc zijn sterk in koers gestegen en zelfs de Spaanse peseta no teerde vijftien procent hoger. Als U dan verder nog bedenkt dat generaal von Dittmar (die tijdens de oorlog van 40'45 het Wehrmachtsbericht com- rrentarieerde) zijn licht heeft laten schijnen over de strategische situatie op Korea, Frankrijk thans aan haar der tiende kabinet bezig is en in West- Duitsland de broodprijs aanzienlijk is verhoogd, dan vinden wij dat West- Europa na vijf jaar wederopbouw sterK genoeg staat om een derde beproeving met succes te doorstaan Enfin Amerika zal wel genoeg atoombommen bezitten om „onze" cultuur (van Socrates tot Spinoza, van Bach tot Britten en van Rembrandt tot Ouborg) effectief te verdedigen. Qnze huurlieden aan de overkant van de Noordzee mogen het dagelijks brood dan schaarser toegemeten krij- !®nonder Rot strenge regiem van Sir Stafford Cripps, toch is de vrouwelijke- Illlllllllll helft daar ook aan het opsparen, zij het dan van binnen uit. De Britse con- fectie-industrie heeft n.l. te kampen met de moeilijkheid, dat de vrouwen in Engeland dikker en de mannen ma gerder worden. Theodoor heeft mij ver zocht mede te delen, dat hij op deze mare zeer nadrukkelijk géén commen taar heeft geleverd. Waarvan acte. Neen geef ons dan maar Indonesië. Daar vinden de bewoners van Sokodo- no in het regentschap Patjitan haast dagelijks goud. Dit edele metaal, om welks bezit de minder edele mensheid elkander reeds herhaalde malen in de haren is gevlogen, bestaat voornamelijk uit sieraden uit de oudheid en wordt "ivZ-ï.-W?? „Terugtrekken op van te voren gereedgemaakte stellingenwaar heb ik dat toch méér gehoord? gevonden in door regens weggespoelde grond (nog een staaltje van de zuinige manier waarop de mens met de schat ten van de natuur heeft omgespron gen). Overigens zij men gewaarschuwd, dat het niet alles goud is wat er blinkt, ook in Indonesië niet. J-Jet doet ons na al deze misère genoe gen op gezag van de directie van het Groninger Museum mede te kun nen delen, dat de geruchten over 'n valse Frans Hals die zich aldaar zou bevin den, onjuist zijn. Het schilderij „De lachende roker" is een schenking van een bekende familie en hoewel men een gegeven paard uiteraard niet al te zeer in de bek mag kijken, was het doek reeds enkele jaren in depót omdat kunstkenners het wantrouwden. Een onderzoek in de Residentie heeft uitge wezen dat het schilderij inderdaad niet aan Hals mag worden toegeschreven, echter ook niet aan Van Meegeren. Wij vermoeden trouwens zo maar dat het toch wel van tets oudere datum moet zijn, gezien de prijzen, die de rokers de laatste jaren moeten neertellen. Wie wel lacht is de heer Krastner uit Schie dam, die als tienduizendste bezoeker van de film „Maria Goretti" een tien daagse reis naar Rome kreeg aangebo den. Deze jongeman, die onderwijzer is, repatrieerde onlangs uit Indonesië. Tot slot nog een hoopgevend bericht uit Nijmegen waar de zangvereniging „Keizer Karei" gisteren een zanghui- de bracht aan de 102-jarige juffrouw Schalz. Mej. Schalz, die vroeger gou vernante was, bezocht bijna de halve wereld en is nog steeds zeer monter. Waaruit blijkt dat men ondanks alles toch ook nog in deze barre dagen oud kan worden en gelukkig kan blijven. Tour de France ook door Nederland? Het is zeer waarschijnlijk, dat in 1951 Nederland in de Ronde van Frankrijk zal worden opge nomen. De organistoren van de Tour willen het eindpunt van de tweede etappe verleggen tot Maastricht, terwijl de derde etap pe dan van Maastricht via Brus sel naar Lille zal lopen. De plan nen daartoe bestonden reeds voor de Ronde van 1950, doch de voor bereidingstijd was te kort om dit ten uitvoer te brengen. Sit-downstaking in haven van Rotterdam In enige bedrijven van de haven van Rotterdam is gistermorgen tussen tien en elf uur een sit-downstaking gehou den, waartoe het OVB, het onafhanke lijk verbond van bedrijfsorganisaties, destijds van de EVC afgescheiden, had opgeroepen. De staking was verre van algemeen en werd door de Uniebonden niet gesteund. Zij diende, om kracht bij te zetten aan een eis van de OVB, dat een extra weekloon aan de vaste arbei ders en f 50.aan de arbeiders van de havenreserve zou worden uitgekeerd. ficiële kringen sluit men echter de mogelijkheid niet uit, dat zich opnieuw door Hongaren, Bulgaren, Roemenen en Albanezen uitgelokte grensinciden ten kunnen voordoen Binnenlandse on lusten, schijnen de Joegoslavische autoriteiten geenszins te duchten. Bui tenlandse waarnemers wijzen er trou wens op, dat de Kominform-elementen in Joegoslavië volledig geneutraliseerd werden. Nieuwe scherpe koersdaling in Wallstreet De berichten, dat Bulgaarse gemoto riseerde legereenheden de Joegoslavi sche grens naderen, veroorzaakten Woensdag de scherpste koersdaling op de effectenbeurs te New York sedert de Amerikaanse interventie in Korea. Vooral Motors en Chrysler werden veel verkocht en de noteringen dezer aan delen daalden met ongeveer 4 dollars. De koersen der voornaamste aandelen daalden met 1 a 4 dollars. Klachten over tarief bij Fokker Twee-en-zestig gedemobiliseerden, werkzaam bij de Fokker-fabrieken, hebben zich met een verzoek om in terventie tot de minister van Oorlog gewend. De ex-militairen wijzen er op, dat zij zich gedurende hun dienst, tijd niet in hun vakkennis konden os- kwamen en hierdoor in vergelijking met hun mede-arbeiders achterop ge raakt zijn. Hoewel zij in het vooruit zicht gesteld zijn van een volwaardi ge behandeling, ontvangen zij gedu rende hun scholings- of omscholings tij d tien procent minder tarief dan de andere arbeiders, hetgeen eveneens het geval zal zijn als zij na de omscholing nog niet in staat zijn aan de tariefnor men te voldoen. De gedemobiliseerden herinneren de minister aan zijn belof te, dat zij na trouwe dienst weer ais volwaardige burgers behandeld zou den worden en verzoeken hem in de ze situatie verandering te brengen. De vroegere chef van de Sicherheits- dienst en de Sicherheitspolizei te Am sterdam, de SS-Sturmbannführer Wil ly Lages, die de leiding heeft gehad van de beruchte Silbertanne-aktion, hoofd was van de Zentralstelle für Jü- dische Auswanderung te Amsterdam en als zodanig verantwoordelijk was voor de arrestatie van 70.000 Nederlandse Joden, en voorts in Beverwijk, Zaandam Velsen en Utrecht 400 mannen voor de Arbeitseinsatz liet oppakken, van wie zestig in Duitsland het leven lieten, heeft voor de Bijzondere Raad van Cas satie terecht gestaan. Hij was door het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag ter dood veroordeeld, kwam van dit arrest in cassatie, doch zag thans in hoogste instantie deze uitspraak beves tigd. De regering van de Republiek Indo nesia (Djokja) heeft het ontwerp van de voorlopige grondwet voor de Indo nesische eenheidsstaat, zoals dit is in gediend door de gemengde commissie van de RIS en de Republiek Indonesia, goedgekeurd. Over de, hoofdstad van de nieuwe eenheidsstaat is in dit ontwerp geen uitspraak gedaan. Slechts is vastge steld, dat de regering in Djakarta ze telt. Een nadere beslissing is overge laten aan de eerste regering van de eenheidsstaat. Er zal een vice-president zijn, die in noodgevallen kan worden aangewezen als kabinetsformateur. In dat geval is de functie vice-premier vacant. Het parlement van de nieuwe staat zal be staan uit leden van het parlement der RIS, van de Senaat van de RIS en van het werkcomité van het KNIP In neutrale politieke kringen te Djok ja is men van mening, dat öf dr. Suki man (die aan het hoofd staat van de conservatieve stroming in de Masjumi), öf Moh. Natsir (die de andere stroming in de Masjumi vertegenwoordigt), dan wel Sutan Sjahrir zal worden aange wezen als kabinetsformateur van de eenheidsstaat. Mocht er een presiden tieel kabinet gevormd worden, dan zal ongetwijfeld Moh. Hatta weer premier worden. De Partai Kommunis Indonesia, de Partai Murba, de Partai Buruh Indo nesia en de Partai Socialis zullen ver moedelijk niet in het eerste kabinet vertegenwoordigd zijn, daar zij niet wensen mee te werken aan een politiek, die rekening houdt met de overeen komst van de Ronde Tafel-conferentie. nieuwe tsjechoslowaakse strafwetgeving goedgekeurd De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering heeft eenstemmig de wets ontwerpen betreffende een nieuwe strafwetgeving aanvaard

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1