LAATSTE NIEUWS Industrialisatie en emigratie blijven zeer noodzakelijk Nieuwe pogingen om koning Leopold te weren Kostbare verzameling tin in het oude Prinsenhof ies R. K. Lyceum Nota van Washington door Moskou verworpen Bergen Heer-Hugowaard Schermerhorn Schoor! Europees defensieplan wordt klaargestoomd Taedjon wordt thans direct bedreigd Amerikanen trekken bij de Koem terug MAANDAG 17 JULI 19S0 n onze manieren el dezer dagen in Alk- een politieagent een per ter zake een bepaald feit •eding was, geen bekeu- maar slechts een waar- lagen later kruisten de in die agent en de heer in ïlkaar weer, en het bleek laatste wederom inzake etzelfde feit in overtreding lanks zijn humanitaire in de politiedienaar thans tot bekeuring over te reder keek de agent ver- an en zei: „U bent een lerlander!" Bureau teruggekeerd con- de agent voor alle zeker- antecedenten van de heer. c oud-politiek delinquent rvolgende stad- en streek- ;rden bevorderd aan het m te Alkmaar: Van I naar old, Fr. Bak, J. Dijkman, J. Jaspers, R. Jungerhans, G. uns, N. Dekker, A. Peeraer, B. Tolud, L. de Vreede, P. hea v. Beek, Dorrit Berent- Franken, Melanie Maissan, Otten, H. Paelman, Mieke Rijs, J. Rupert, Madeleintje Jet Sluymer, Marliesje te Alkmaar; G. Dagelet te >rn; H. Kraakman en J. 'armenhuizen; Th. Bosma te Poot, P. Wouda, G. Borst, imolen en A. Leyen, allen H. Smit te De Rijp; A. v. d. gmond-Binnen; Fr. Ruige- Igmond aan Zee; Joke Raas, Willy van Raay te Koedijk, laar III: B. Grootenbreg, S. r. Zimmer, Joke Arnold, W. oos Bots, W. Breed, L. Bu te Dorbeck, Elly v. d. Drift, ingelen, Annie Kleverlaan, ts, Vera v. Latum, Atty Otten, Tiny Rupert, Yvonne len te Alkmaar; G. Beersen, er, J. Kaandorp, Mieke de te Heiloo; C. Bras, Egmond if; A. Dekker en C. H. Nolet ihuizen J. Droog te Beem- rnkman en J. Oldenburg t* am van III naar IV: Riet rion de Wolf te Alkmaar; P. 3ergen; N. v. d. Heuvel te F. Put te De Rijp; Jofie de ailoo. naar V: Willy v. Langen, M. Admiraal te Stompetoren. naar VI: Joke Annemie Ver- Alkmaar; Joke am van IV ra Heeger, J. Alkmaar; P. K. Groot te am A van V ill Sluymer, de Wild te Ie te Heiloo. am A van V naar VI: M. P. Kok, H. Möller, Jac. :e de Wild te Alkmaar; H. :e Akersloot; H. v. Leeuwen te Heerhugowaard. naar IV H.B.S.: P. Bakkum r; F. Benkers te Heiloo; H. gmond aan Zee; J. Dekker B. Hageman te Heiloo; P. Zuid-Scharwoude; J. Leek K. Mul te Heerhugowaard; en B. Vink te Heiloo; P. Heiloo; Tonny Berentzen, d. Drift, Willy Kühne, An- iers, Riet Opdam, H. Franse, af, T. de Munk, Fr. v. d. Vredenburg, F. v. Wickeren iendorp, allen te Alkmaar, naar V H.B.S. B: Els Bos, aan, A. Leyen en W. Milten- argen; A. v. Etten te Beem- ombroek te Heiloo; H. Bot- ting, N. v. d. Idsert, A. Mey- tten en K. de Wolf, alien te lar VI H.B.S. B: A. Admiraal N. Beemsterboer te Heer- J. Botman te Nieuwe Nie- Dagelet te Schermerhorn; Alkmaar; C. Groenewoud Fr. Leenaers te Bergen; H. .lkmaar; S. Steenvoorden te Veltman te Bergen, naar V H.B.S. A: A. Bak- ergen; B. v. d. Bosch, W. jodijn, Riet Jacobs, W. Ja- l te Alkmaar N. de Nijs te woude; Fr. v. Oppen te :deling CNHV viste V afdeling Alkmaar organi- idag een viswedstrijd voor leden in de Noordervaart, deelnemers was 52 en het e dat deze 52 jeugdige hen- idssen op het droge haalden, nnaars waren: 1 J. Smit, 4 stuks; 2 W. Riesebos, tuks; 3 W. Langendijk, hen- 4. H. Baan, hengel, 3 stuks; n, snoerenrek, 3 stuks; 6. T. hengel, 3 stuks; 7. E. v. d. stuks. De grootste witvis C. v. d. Heijden gevangen en j zeelt kwam aan het tuig sen. Beiden kregen als extra efnet. BEENTJE GEBROKEN norgen om 12 uur reed een over de Nieuwpoortslaan, 1 gevend voor de vele spe- leren. Een driejarig meisje et naderen van de auto piot straat over. De bestuurder anrijding niet meer voorko en mond van het meisje lij is door haar moeder naar aal Ziekenhuis vervoerd, dat het neusbeentje gebro- Ter voorkóming van werkloosheid: Regering sticht nieuwe adviesorganen voor Rijk en Provincie De regering heeft thans bij de Tweede Kamer de reeds toegezegde nota over gc werkgelegenheidspolitiek ingediend. Daaruit blijkt, dat er in de afgelopen vijf jaar steeds voldoende werkgelegenheid is geweest, doch dat het in de nabije toekomst steeds moeilijker zal worden, iedere valide arbeider voldoende werk te verschaffen. Met inbegrip van de DUW-arbiders waren er in het eerste half jaar van 1950 ongeveer 90.000 werklozen, tegen resp. 47.000, 43.000 en 63.000 'n 1947, 1948 en 1949. Binnenkort wet op stichten van „industrialisatiebank" De regering overweegt thans in hoe verre door het doen uitvoeren van openbare werken dient te worden bij gedragen in de bestrijding van sei zoenwerkloosheid. De bestrijding van ttructuurwerkloosheid door middel van dergelijke werken acht zij in be ginsel ongewenst. In de agrarische sector wil zij door landaanwinning en bodemverbetering een kleine bijdrage leveren tot het op peil houden der werkgelegenheid, maar in het alge meen zal structuele werkloosheid moe ten worden voorkomen door bevorde ring van de emigratie en van de in dustrialisatie. Industrialisatie. Wat betret de industrialisatie: de re- 1 gering wijst in dit verband op de be tekenis van de internationale vrijma king van de handel, de fiscale politiek en de loon- en prijspolitiek in ons land en op haar plannen thans in vergevorderd stadium van voorberei ding om een instituut te scheppen, dat een deel van de bij institutionele beleggers gevormde besparingen zal omzetten in risicodragend kapitaal, ten aanzien waarvan binnenkort voorstel len zullen worden ingediend. Nagegaan wordt nog, in hoeverre de industrialisatie snel genoeg zal kunnen verlopen om de verwachte aantallen arbeiders te kunnen opnemen. Indien dit niet het geval mocht blijken, zal de regering de nodige maatregelen nemen, om de arbeiders, die voor tewerkstel ling in aanmerking moeten komen, op andere wijze werkgelegenheid te ver schaffen. Emigratie. Binnenkort zal een emigratieverdrag met Brazilië worden ondertekend. Met Argentinië zijn onderhandelingen aan gevangen. Canada, Australië en Nieuw- Zeeland bleken hiertoe niet bereid. Wel willen Australië en Nieuw-Zee- land een tegemoetkoming verlenen in de kosten van vervoer en ongeschoolde arbeiders opnemen. Alleen naar deze landen zullen in 1951 plm. 26.000 per sonen kunnen emigreren. In de jaren 19461949 zijn ruim 36.000 personen geëmigreerd. De regering zal zich over de bevordering van deze. trek nog na der beraden. Behalve door emigratie zal ook door verbetering van de economische struc- i tuur in de gebieden met regionale I structuurwerkloosheJd hulp moeten worden verleend. Industrievestiging is hier noodzakelijk. Daartoe zijn voor deze streken ontwikkelingsplannen op gesteld. Nieuwe organen. Vcor de bepaling van de algemene lijnen van de werkgelegenheidspolitiek zal de regering zich laten voorlichten door de Interdepartementale commis sie voor de werkgelegenheid. Deze krijgt onder zich het zeer nauw met het Centrale Planbureau verbonden Bureau Werkgelegenheid. Ook. zal de stem van het bedrijfsleven worden ge hoord door raadpleging van de sociaal- economische Raad. De technische voor bereiding en de uitvoering van open bare werken zal worden gecoördineerd door een nieuw te stichten Coördina tiecollege Openbare Werken. Voorts zullen er Provinciale commissies voor de Werkgelegenheid worden gevormd, Openbare werken zullen zoveel moge lijk in vrij werk en tegen normale voorwaarden worden uitgevoerd. Daar nevens zullen projecten ter hand wor den genomen;- die door de DÜW zul len worden uitgevoerd en gefinancierd. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft (toezegging): J. H. Cirkel te Ede; te Rijswijk (Z.H.), derde perdikantsplaatsL. Tamminga te St. Ni- colaasga. Bedankt voor Wouden berg: C. van Dop te Ameide en Tienhoven. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar Wormer (N.H.): H. C. Endedijk, candidaat te Amstelveen, die bedankte voor Hoogvliet, Leimuiden, Lichtenvoorde, Opperdoes, Schermerhorn, Spijkenisse en Woubrugge. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepen te 's Gravenmoer: W. van 't Spijker, candidaat te Zwolle. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Ytens-Baard: T. Hoog slag, proponent te Leeuwarden. NOORWEGEN KAN GEEN MILITAIRE HULP BIEDEN Noorwegen kan geen militaire hulp naar Zuid-Korea zenden, maar is be reid koopvaardijschepen voor vervoers- doeleinden beschikbaar te stellen. Visserijbesommingen IJmuiden De besommingen van Zaterdag waren trawlers IJm. 94 9300; één stoomtrawler 18.400; kustvissers H.D. 125 f 1750; Kw. 189 400; IJm. 11 1970; IJm. 229 1900; IJm. -52 185; IJm. 228 430. Prijzen per kg. gr. tong 3—2,65; gr. midd. tong 2.55—2,30; kl. midd. tong 2,35—1,80; tong I 1,30—1,20; tong II 0,97—0,82. Prijzen per 50 kg: tarbot II 6048; gr. schol 5547; gr. midd. schol 54—46; kl. midd. schol »0 42; schol I 36—20; schol II 21—7; haring 28—17; gr. schelvis 3530; gr. midd. schel vis 3632; kl. midd. schelvis 37—31; schel vis 3731; schelvis I 31—27; schelvis II 2823; wijting 2117; gr. gul 45—29; midd. gul 2623; kl. gul 2218. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 12068; gr. -koolvis 38—32. De aanvoer bedroeg 2140 kisten, waarvan 690 kisten met haring. August Jakobson, een communis tische schrijver, is tot president van Estland gekozen. Hij vervangt Eduard Paell, die onlangs met de meeste leden van zijn regering wegens burgerlijk nationalisme werd ontslagen. Aandrang op Belgische De Japanse krijgsgevangenen Het officiële Sowjet-nieuwsbureau Tass heeft in een korte verklaring medegedeeld, dat de Sowjetunie de Amerikaanse nota verwerpt, waarin de Sowjetunie beschuldigd wordt van het vasthouden van Japanse krijgs gevangenen. De Sowjet-ambassade te Washington heeft een antwoordnota aan het State Department overhan digd, waarin wordt verklaard, dat de gehele kwestie afgedaan is met de Sowjet-verklaring van 22 April en Ie mdedelingen van Tass over het beëin digen van de repatriëring van Japan se krijgsgevangenen. Italiaanse vlooteenheden zullen deelnemen aan oefeningen welke de Britse strijdkrachten in de Middellandse zee gaan houden. Sovjet-Unie helpt Polen De Poolse vice-premier Hilary Mine heeft verklaard, dat de Sowjetunie Po len zou helpen bij het stichten van zestig grote fabrieken. Mine zei, dat de handelsbetrekkingen met de kapitalisti sche landen slechts nodig waren „in zo verre deze ons helpen bij de opbouw van het socialisme in ons land". De be trekkingen met de Sowjetunie waren echter van geheel andere aard. Econo mische verdragen maakten het moge lijk, een zes-jarenplan uit te voeren. Er zouden nieuwe industriële centra worden gesticht, waartoe 1250 grote fa brieken zouden worden gebouwd. Een nieuw kanaal zou Oder en Boeg met elkaar verbinden. regering Te Brussel verwacht men, dat de de batten over de terugkeer van koning Leopold Woensdag of Donderdag kun nen eindigen. Er doen thans geruchten de ronde, dat de oppositie in de ver enigde Kamers een nieuwe poging zou willen doen om de regering te bewegen, af te zien van haar pogingen om alsnog een compromis tussen de drie grote partijen tot stand te brengen. Van liberale zijde schijnt in de afge lopen dagen een en andermaal zulk een beroep op de regering. te zi|n gedaan- De. fjyikse afgevaardigde- Rey drong er Vrijdagmiddag bij de regering op aan, haar plannen te laten varen, de libe rale senator Hoste is Zaterdag bij pre mier Duvieusart geweest. De oppositie herhaalt maar steeds, dat de gevolgen van de door de CVP gedachte oplossing van de koningskwestie eenvoudig niet te overzien zijn. Na de stakingen van Zaterdag was het Zondag in Wallonië volkomen rustig. Het comité.der Waalse Actie heeft Zaterdag in een protest demonstratie in Namen verklaard, dat Wallonië Leopold III niet als vorst zal erkennen. Het heeft de Walen opgeroe pen, zich ontslagen te achten van hun plicht van trouw jegens de koning en zijn regering. De nationale feestdag van 21 Juli zou een betoging van liefde voor geheel Wallonië moeten worden. Zulks als protest tegen het feit, dat de koningsgezinden deze dag willen ge bruiken voor Leopoldistlsche demon straties. EEN NOORDKOREAANSE COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD Volgens een bericht van het pers bureau „Nieuw China", dat door radio- Peking is uitgezonden, is er te Phyon- gyang, de hoofdstad van Noord-Korea, een commissie van 25 man ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar de „oorlogsmisdaden, die door het Amerikaanse imperialisme en Syngman Rhee" in Korea zijn bedreven. Het werk der commissie begint onmiddel lijk. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 23. Mevrouw Kat is kwaad wegge- man terugkomt, dan moeten wij aan lopen om haar man te roepen. „Ze tonen, hoe goed onze stofzuiger is en schijnt een vreselijke hgkel aan stof- dan verkoopt-ie zich vanzelf, zoals me- zuigers te hebben", zegt Pim naden- neer Haas zei." „We moeten wat rom- kend, zodra ze alleen zijn. „Waarom, mei op de grond strooien", zegt Pom, snap ik niet". „Ja, maar als ze eerst „en als meneer en mevrouw Kat dan de Slorpo-stofzuiger maar in werking binnenkomen dan zuigen wij alles voor had gezien", roept Pam. „Dan zou zij hun ogen op". Zo gezegd, zo gedaan wel van idee veranderen. Kunnen we Pom heeft buiten zaagsel zien liggen daar niet iets op vindenj" „Ja een goed en haalt nu vlug een paar blikken vol idee", antwoordt Pam goedkeurend, uit de tuin om die door het huis te „Als mevrouw Kat direct met haar strooien. Vervolg Stadsnieuws Dertig BLO-ers kampeerden aan het Tjeuke-meer Dertig jongens en meisjes, leerlin gen en oud-leerlingen van de open bare school voor buitengewoon lager onderwijs in het Victoriepark, hebben een week lang gekampeerd in de mooie omgeving van hét Tjeukemeer in Friesland. Slechts een middag moest door het buiïge weer in het kamp „De Wite Peal" worden doorge bracht, maar voor de rest liet een gulle zon haar volle stralen op het dartele groepje schijnen, dat onder leiding van vier leiders(sters) en een verpleegster volop genoot van 'wan deltochten, varen, zwemmen en an dere takken van sport. Voor de BLO- ers was het bovendien een studie- kamp want hier leerden zij zich aan passen in een zij het kleine ge meenschap. De onderwijzers hebben THivZe,zeven da2en vaak een betere j regen °P 'lun pupillen, die profiteren!3 06 vacantie stelliS zullen mfnate,yuogfiddag zijn ziJ thuisgeko- vprhtiif fn R ,en °PSet°gen over het verblijf in het kamp. Het is dit iaar de derde maal geweest, dat de BI O- leerlingen gezamenliik hebben kun. nen kamperen. Biina zou het kamp deze vacant,e niet zijn doorgegaan wegens financiële moeilijkheden, maar dank zij de steun van het Centrr.il Werkcomité Vacantie te Den Haan'en de vereniging „Zorg voor de leerlin gen en oud-leerlingen der schooi voor buitengewoon L.O. te Alkmaar", die in Juni een geslaagde collecte hield, kon hieraan tegemoet worden geko men. Het volgend jaar zal „De Witp Peal" waarschijnlijk niet beschikbaar zijn, omdat het voor repatriërende KNTL-gezinnen wordt ingericht. Maar er zal weer gespaard worden, want éénmaal gekampperd, altijd gekam peerd. En dit geldt ook voor de BLO- ers! GESLAAGD, De heer J. Koenen, alhier, is aati de Tech nische Hogeschool te Deift geslaagd voor het candidnats-examen voor Werktuigkundige in genieur. Berkhout won het Gouden Kruis In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft Berkhout I beslag we ten te leggen ojp het Gouden Kruis, dat vorige jaar door Hugo-Boys werd gewonnen. De wedstrijd werd ge speeld op het Hugo-Boys terrein te Heerhugowaard en stond onder de uit stekende leiding van scheidsrechter E. Kluft, die hiermede zijn laatste wed strijd floot. We hebben in deze match een vech tend Berkhout gezien en een Limmen II, dat de zaken wat minder serieus aanvatte. Na het beginsignaal trokken beide partijen direct flink van leer. Alle energie werd in de strijd gewor pen, waardoor de wedstrijd een rom melig aanzien kreeg. De zenuwen speelden een grote rol. Gedurende het eerste half uur was van een veld- overwicht van een 'der paftijen geen sprake. Vooral Berkhout kreeg het eerste kwartier mooie scoringskansen, doch in de voorhoede ontbrak een schutter. Mogelijk "waren het 't eerste kwartier de zenuwen geweest, waar door de spelers zo fel speelden, want na ongeveer een kwartier spelen kwa men de gemoederen weer wat tot rust. Ook Limmen liet zich niet on betuigd; zij wist een prachtige aanval op te zetten, doch de B.-keeper Forst bracht op keurige wijze redding. De rust ging in met 0—0. De tweede helft leek^ aanvankelijk veel op de eerste. Tien minuten na de hervatting echter wist de B.-midvoor Vos tijdens een heftig duel in het strafschopgebied het eerste doelpunt te maken. Limmen kwam toen geweldig opzetten en in het laatste kwartier gaven zij de B.- keeper druk werk Lat en paal stonden oem steeds bij. Vijf minuten vóór het °inde trok midvoor Vos van Berkhout voor de tweede maal er vandoor; een keurig hoog schot en de stand was 20. Na de wedstrijd had de uitreiking van het kostbare kleinood plaats in de zaal van de heer .Jac. Groenland. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Johannes Antonius, z. van P. Ursem en G. A. Bakker. Nicolaas Petrus, z. van N. G. Stoop en A. W. Hoogewerf. Johanna Maria, z. van A. W. Scholten en G. C. Schuit. Jacob Jan, z. van G. Rempt en N. Man. Christina Agatha Maria, d. van C. Borts en A. Eeken. Maria Eli sabeth, d. van W. Th. Groot en D. Schipper. Petrus Nicolaas, z. van W. Konijn en G. A. Kruijer. Cornelis Jo hannes Adrianus, z. van J. Groen en D. Plak. Catharina Maria, d. van P. Kruijer en G. van der Gfagt. Eduard Elisabeth, z. van C. J. de Vries en E. J. Groot. Johannes, z. van J. Pater en G. A. Molenaar. Petrus Cornelis, z. van P. Dekker en C. A. Hoogeboom. Ondertrouwd: T. B. Smit, te Assendelft en N. Blokker. P. Koster en F. Jongstra. Getrouwd: P. A. Sinnige en J. M. Stuijt. W. M. J. Burgers en C. J. Stadhouders. C. Goudsblom, te Alk maar en A. A. Groot. J. de Groot, te Schagen en W. Varenhout. W. E. Rik- kers, te Winterswijk en M. Boekestein. T. B. Smit, te Assendelft en N. Blok ker. Overleden: Isaac Korver, 80 jaar, weduwnaar van M. Prosper. Fie- ter Tamis, 37jaar, weduwnaar van T. Koenis. Adrianus Jacobus de Koning, 26 jaar, echtgenoot van E. van Die pen. Catharina Geertruida van Stra len, 1 jaar, d. van J. van Stralen en A. Wijnker. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: Gerrit H. Voerman broodbakker, alhier,' en Neeltje van der Neer uit Oterleek. Nieuw adres 4 154, alhier. I n ge komen: Maria W. Molenaar, dienstbode, uit Alkmaar naar C 59, al hier (p.a. W. Lakeman): Christiaan Of- fringa, leerl. stuurman gr. vaort, van uit Amsterdam naar A 45, alhier; Cor nelis de Rooij, landarbeider, vanuit 's Gravenhage naar C 32, alhier. GESLAAGD Voor het examen metaalbewerker slaagde aan de Nijverheidsschool te Schagen onze plaatsgenoot de heer J. C. de Bruyn. SPORT Sprintwedstrijd van „Alermaria-Victrix" De onderlinge sprintwedstrijden van de Wielervereniging Alcmaria Victrix hadden het volgende resultaat: A.-Klasse: 1. J. v. d. Kraft, 2 P. van Berkum, 3 J. Ottenbros, 4 P. de Groot, 5 H. v. d. Hins. B-klasse: 1 B. v. d. Kamer, 2 J. de Beurs, 3 M. Pronk, 4 N. van Rozelaar, 5 G. Heinis. C-klasse: 1 N. de Boer, 2 D. Honlngh, S Koch, 4 J. Bloetjes, 5 W. Jongejans. LADING VIEL Zaterdagmorgen om ongeveer 9.45 uur is er op de Kanaalkade een lading dakpannen van een auto gevallen. De wagen moest opnieuw geladen worden, terwijl 500 pannen verloren gingen. Tegen de bestuurder is proces verbaal opgemaakt. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 17 Juli. - 150.000 kg aardappelen: eerstelingen 11,30—11,90, grove eerstelingen 9,30-10,50, drielingen 6,40 —6,90, kleine 5.50—5,80, rode eerstelingen 12,30—13,30, eigenheimers 13—15,10 en blauwe eigenheimers 9,60-14,40; 75 kg slabonen -40. ALKMAAR, 17 Juli 1950. Veemarkt. 66 Vette koeien 5501100; 63 nuchtere kalveren 30—75; 12 vette schapen 70—115; 187 varkens 1,86—1,88 per kg. WARMENHUIZEN, 17 Juli. - 70.600 aardappelen: Schotse muizen 10,90- 11,80, grove 10.40—10,70 en drielingen 7,60—8,30. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 17 Tuli. 100.000 kg aardappelen: eerstelingen 9,80—11,90, doré 10,80—11, blauwe eigenhei mers 11.40-13,60, rode schotten 12,90-13, grove 9,40—10,70, drielingen 6.60—8,20, klein» 3,50—5,10; 5500 kg gele kool 5—5,10 120.000 kg rode kool 5,50-7,40; 8000 kg with kool 4,60 4,70; 1000 stuks bloemkool: I 40,50-46,20 en I 32-44,30. Het beroep der tingieters sterft uit (Van onze speciale verslaggever) Het beroep van tingieter heeft in ons land bijna afgedaan. Nog slechts één familie in Den Haag oefent dit vak uit en wel op een wijze, zoals dit door aile eeuwen heen geschiedde. Het is de fa milie Meeuws, die van geslacht op geslacht, nu bijna honderd vijfenzeven tig jaar uit de ruwe tin fraaie en kunst zinnige gebruiks- en siervoorwerpen vervaardigt. Zou het geslacht Meeuws met deze generatie uitsterven, dan behoort het tingieten in Nederland tot het onherroepelijk verleden. Ter gelegenheid van dit aanstaande 175-jarige jubileum, alsmede vanwege het feit, dat er in geen vijf en twintig jaar meer een tentoonstelling op het gebied van tin in ons land is geweest, is Zaterdag 15 Juli in het histori sche Prinsenhof te Delft een expositie geopend, die een interessant overzicht geeft van de rol, welke tin in de loop der eeuwen heeft gespeeld. In huis- tuin- en keukenmateriaal als tin nu eenmaal is, zit veel meer ro mantiek en historie dan men zo opper vlakkig zou denken. Zeker, er zijn tal loze mensen, die tin uit curiositeit ver zamelen, zoals anderen glaswerk, ko per, wandborden, enz. Tin evenwel heeft iets aparts. Men heeft er niet alleen nuttige ge bruiksvoorwerpen en kunstzinnige ar tikelen van gemaakt, maar ook heeft men in tin een bron realiteit vastge legd, die ons verhaalt over het leven en de gewoonten der steden, vooral teh tijde der Middeleeuwen en even daarna. Dat tin destijds een voorname plaats innam in het dagelijks leven, zoals in onze tegenwoordige tijd het aarde werk, blijkt al terstond, wanneer we kijken naar schilderijen van Jan Steen en zijn tijdgenoten, die tinnen vazen, borden en drinkbekers in velerlei vor men op het linnen vereeuwigden. Op de tentoonstelling staat te mid den van de vitrines een tafel gedekt, zoals dat een paar honderd jaar ge leden gebruikelijk was. De goede oude bierkan In de glazen kasten zijn verder aller lei voorwerpen opgesteld, die ieder op zich zelf een geschiedenis met zich mee voeren. Een belangrijke rol speelt hier bij de bierkan. Blijkbaar had vroeger iedere bierverbruiker zijn eigen kan, die hij in de gelagkamer achterliet. Om van zijn eigenoom verzekerd te zijn bracht iedere bezitter hetzij in of bui ten de kan een merkteken aan: de adellijke families hun eigen wapen, de gewone man deed het eenvoudiger met een munt of medaille, die over het al gemeen in de deksel of de bodem werd aangebracht, Zo was het ook met het tinnen ser viesgoed, waarvan helaas nog slechts enkele stuks zijn overgebleven. Er zijn zeer zeldzame en kostbare stukken op deze tentoonstelling, die dikwijls een grote waarde vertegenwoordigen. Het oudste vaasje dateert uit 1335. Soms wordt nog eens een voorwerp uit het Romeinse tijdperk opgegraven. De Romeinen betrokken namelijk reeds tin uit Engeland, dat steeds de groot ste leverancier'is geweest, doch welks mijnen bijna zijn uitgeput. De rijkste tinveldert liggen thans in Indonesië, waar de Billiton-maatschappij de velden exploiteert. Met overduidelijke ma quettes, die van deze maatschappij af komstig zijn, wordt aangetoond, hoe voorheen en thans tin aan *de aard bodem wordt onttrokken. Een andere bijzonderheid van deze expositie zeker niet minder interes sant is een afdeling, waar de firma Meeuws laat zien, hoe tinnen voor werpen worden vervaardigd. Twee vakmensen verrichten op de tentoon stelling hun gewone dagelijkse bezig heid, terwijl rondem hen heen al het gereedschap opgesteld staat, dat men voor de beoefening van dit vak ge bruikt. Men zou veel missen, wanneer men een kans als deze om kennis te nemen vaneen belangwekkende en kostbare verzameling tin zonder meer aan zich liet voorbijgaan. Kijkje in een oude tingieterij de tentoonstelling, op SLECHT WEER IN DE V.S. In het afgelopen weekende hebben tornado's, hagelbuien en hevige regen buien het midden en het Westen der Verenigde Staten geteisterd. Boerde- 'ijen werden beschadigd, de stroom erbroken en overstromingen veroor- ■aakt. Vier pesonen zijn gewond en on- 'er meer elf boerderijen zwaar bescha- 'sd fOnff^'nrrljgeerd) Amerika kriipt haast (Van onze correspondent te Washington) Een radicale versnelling van het ver dedigingsplan voor West-Europa wordt hier thans besproken op een aantal ge heime spoedvergaderingen van afge vaardigden van de Atlantische Pact- landen, De huidige staat van verdedi ging in West-Europa geeft tot ernstige ongerustheid aanleiding. Politieke kringen in Washington zien de ironie in van de recente door voor aanstaande Amerikaanse zegslieden af gelegde verklaringen over het plan om West-Europa gedurende het tijdperk van de komende drie jaar afdoende te bewapenen. Een hoge autoriteit zei hier dezer dagen: „Wij beseffen nu, dat we geen drie jaar de tigd zullen hebben. Alles moet nu ijlings bespoedigd wor den, met driedubbele snelheid". Op deze geheime zittingen concen treert men de bespekingen op een tweetal onderwerpen. In de eerste plaats op het urgente vraagstuk wat Engeland en de rest van West-Europa alvast zelf kunnen doen om zich zo snel mogelijk op een eventuele aanval voor te bereiden. En ten tweede op het nog veel dringender vraagstuk op welke wijze Amerika zijn wapenleve ranties aan West-Europa met de aller grootste snelheid kan opvoeren, ondank3 de gestadig toenemende vraag naar wapenen van het Koreaanse front. Inmiddels haalt men hier weer rui mer adem over de beslissing van de nieuwe Franse coalitieregering met 335 tegen 226 stemmen tot een vijf jarig defensieplan, waarbij ruim 3000 vliegtuigen, waaronder i800 straal vliegtuigen, gebouwd zullen worden voor de Franse luchtmacht. Naar schatting heeft deze momenteel de be schikking over 500 toestellen, waaron der 200 straalmotorige. Van deze laat ste werden er 105 aan Frankrijk afge leverd door de RAF. In totaal heeft monsieur Pléven, de nieuwe Franse premier, een extra bewapeningscrediet van duizend millioen gulden aange vraagd. Een correspondent van de A.B.C. ver klaart, dat de Noordelijke voorhoeden snel op Taedjon aanrukken, doch dat de stad nog in Amerikaanse handen is (Taedjon is het vooruitgeschoven Ame rikaanse hoofdkwartier) Een communistische strijdmacht is langs de westkust ver langs de Ame rikaanse flank naar het Zuiden door gestoten na de rivier de Koem bij de mond overgestoken te zijn. Een Amerikaanse piloot heeft ver klaard, dat het er naar uitziet, dat de Amerikanen zich uit Taedjon terug trekken. Hij zeide als laatste de start baan van Taedjon verlaten te hebben. Het vliegveld was verlaten op een paar passagiers en een aantal jeeps na. Het 19de regiment infanterie der Amerikanen heeft zich van de Koem teruggetrokken na weerstand geboden te hebben aan een Noordkoreaanse massa-aanval gesteund door „moorden de guerrilla-activiteit". Aan de Oostkust wierp de Zuid- koreaanse 23ste divisie, gesteund door Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, twee maal de aanvallende Noord-Koreanen terug, hetgeen het communiqué van MaeArthur „de grootste verrassing van de oorlog" voor de communisten noemt. De Noordelijken moesten in wanorde vluchten. Zuidkoreaanse patrouilles zetten de verspreide Noord-Koreanen tn dit gebied na.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3