Val van Taedjon wordt verwacht De ernsi van de toestand kan niet worden ontkend Kort Bestek Geen Nederlandse soldaten naar Zuid-Korea Nehroe zal verdere stappen doen Morgen boodschap van Truman aan Amerikaans Congres Nog geen overeenstemming over de vorm van Beneluxparlement Delegatie der Ned. Antillen is ten volle tevreden Moh. Roem is zeer optimistisch Dinsdag 18 Juli 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 166 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gebied der verbonden mogendheden slinkt Nederlandse Tour ploeg deed het goed Meer geld en meer soldaten Nieuwe arrestatie in de zaak-Fuchs UIT Shanghai komen onprettige be richten over de hygiënische toestan den. Volgens een Chinees nieuwsbu reau moesten een half millio inwo ners in de afgelopen maanden tegen cholera en typhus worden ingeënt Men heeft tegelijkertijd een einde ge maakt aan de gewoonte om overleden familieleden na hun dood thuis te be waren. Er zijn niet minder dan 10.00b lijken in beslag genomen, die in de laatste jaren in doodkisten waren op geborgen. q De door het Verbond voor Veilig Verkeer georganiseerde ver- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht-rcLm 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAFTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woordeD f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. verder naar het Zuiden opdringen. Gesteund door hevig artillerievuur zijn zij I bezig de ring om Taedjon dicht te trekken. Van drie zijden wordt de tijdelijke Zuidkoreaanse hoofdstad door in totaal drie divisies aangevallen. De Ameri- kaanse verdedigers kunnen nog slechts over één weg, die in Oostelijke richting door bergachtig terrein voert, terugtrekken. Bovendien wordt gemeld, dat ruim 1 duizend Noordkoreaanse guerrillastrijders door bergpassen achter de Amerikaanse achterhoede zijn geïnfiltreerd. Zij hebben als doel de langs de weg van Taedjon naar Taegoe trekkende Amerikanen te bestoken. Het vliegveld van Taedjon is gisteren door de Amerikaanse troepen reeds ontruimd. De val van de stad zelf wordt elk ogenblik verwacht. Volgens het Chinese communistische persbureau Nieuw China" zijn de Noordkoreaanse troepen Taedjon reeds binnengerukt. Volgens dit bericht was de stad verlaten. tien dagen, maar niets wijst er op, dat hun overweldigende superioriteit wat infanterie en tanks betreft is vermin derd. Aan de andere kant waren de Amerikanen gedwongen de 24ste divi sie vrijwel op te offeren. I r>E Amerikaanse troepen, die de Koem- linie verdedigden, bezetten thans f nieuwe stellingen ten Westen van Taed- i jon. Op het centrale front wisten de I Zuidkoreanen aan de aanvallen weer- I stand te bieden. Aan het Oostelijke J front werden de Noordkoreaanse troe- pen bij een aanval op Kiomdang, 150 I km. ten Noorden van Poesan, terug ge- worpen. Reuters correspondent Roy MacArt- ney schrijft: „Met het verlies van de Koem en het terugtrekken op Taedjon I en waarschijnlijk nog verder dan Taed jon gaat de Amerikaanse terugtocht in Oostelijke in plaats van Zuidelijke rich ting, waardoor het snelle slinken van I de beschikbare ruimte voor de verbon den mogendheden in Korea tot uiting komt. Indien de Amerikanen zich te Oktsjon legeren, zullen de verbonden 1 strijdkrachten zijn samengebracht op een gebied van ongeveer 25000 vier- kante kilometers. De communiqué's van generaal Mac- Arthur behouden een optimistische toon, maar waarnemers zijn van me ning, dat de ernst van de toestand der I verbonden mogendheden in Korea niet j kan worden verbloemd. De Noord-Ko- 1 l'eanen hebben ongetwijfeld zware ver hezen geleden, in het bijzonder door luchtaanvallen, gedurende hun opmars van honderd km. in de afgelopen veer- Successen der luchtmacht Generaal MacArthur, de opperbevel hebber van de strijdkrachten der Ver. Naties in Korea, heeft heden be kend gemaakt, dat zijn vliegtuigen Maandag twee Noordkoreaanse jacht- toestellen van het type Jak9 hebben neergeschoten. Verder vernietigden zij 21 Noordkoreaanse tanks en 143 vracht wagens. In totaal werden Maandag 230 vluchten ondernomen, waarvan alle vliegtuigen behouden terugkeer den. Amerikaanse vliegende reuzen- forten wierpen 400-ton bommen op rangeerterreinen in Seoel. Ook ande re spoorwegemplacementen en het vliegveld Kimpo bij Seoel werden ge bombardeerd. Transportvliegtuigen brachten Maan dag ongeveer 45.000 kilo voorraden van Japan naar Zuid-Korea. Naar wij vernemen is spoedig de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een ontwerp wettelijke regeling van het brandweerwezen. Aan de dood ontsnapt I/1 Naar het A.N.P. verneemt heeft de kwestie van het zenden van troepen naar Zuid-Korea een onderwerp van regeringsberaad uitgemaakt. De rege ring zou daarbij tot de conclusie zijn gekomen, dat het technisch onmoge lijk is grondstrijdkrachten naar Zuid- Korea te zenden in verband met de eisen, welke gesteld worden door de wederopbouw van de weermacht in Nederland. Britse ambassadeur sprak opnieuw met Gromyko De voornaamste Sowjetrussische on der-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft Maandagavond de Britse ambassadeur te Moskou, Sir David Kelly, opnieuw ontvangen. Er is wederom gesproken over de si tuatie in Korea. Stalin's antwoord Het officiële Sowjetrussische pers bureau Tass heeft hedenmorgen Sta- lins antwoord op de boodschap van de premier van India Pandit Nehroe be kend gemaakt. Dit komt inderdaad neer op hetgeen wij reeds gisteren pu bliceerden naar aanleiding van een bericht van de New York Times. Stalins antwoord was: Ik verwel kom uw vreedzaam initiatief. Ik deel ten volle uw standpunt met betrek king tot de noodzaak ener vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie door de Veiligheidsraad met verplich te deelneming van de vertegenwoor digers der vijf grote mogendheden, met inbegrip van de Chinese volks regering. Ik geloof, dat het voor een spoedige regeling van de Koreaanse kwestie noodzakelijk is de vertegen woordigers van het Koreaanse volk in de Veiligheidsraad te horen". Nehroe heeft hierop weer met de volgende boodschap geantwoord: „Ik ben zeer dankbaar voor Uwe Excel lenties prompt en bemoedigend ant woord. Ik onderneem onmiddellijk stappen bij de andere betrokken rege ringen en hoop spoedig Uwe Excellen tie opnieuw te kunnen berichten". Vijf en twintig seconden nadat de winnaars van de vijfde etappe over de finish te Dinard stoven kwam er een groep renners binnen waaronder zich de vijf Nederlanders bevonden. Dat is het beste resultaat dat wij tot nu van de Nederlandse equipe in de Ronde van Frankrijk konden melden. Vos en Voorting werden resp. op de 16e en 17e plaats geklasseerd en Wagt- mans, die gisteren aan opgeven uacht, De Hoog en De Ruijter werden met „keien" als Bartali, Robic, Lauredi, Goldschmidt en Lambrecht op de dertigste plaats genoteerd. Dit resultaat zal de Nederlanders hoogstwaar schijnlijk wat meer zelfvertrouwen geven en een stimulans zijn de monster rit door Frankrijk met meer hoop voort te zetten. De Fransman Gauthier van de Zuid-Oost-ploeg heeft de leiderstrui kunnen behouden. Zijn voor sprong op Goldschmidt bedraagt precies twee minuten. President stelt maatregelen inzake Korea voor President Truman zal morgen aan Congres en volk der Verenigde Staten mededeling doen van de maatregelen, die naar zijn oordeel moeten worden genomen om het hoofd te bieden aan de communistische aanvallers in Zuid- Korea. Hij zal een boodschap aan het Congres zenden, waarin hij, naar men te Washington verwacht, machtiging zal verzoeken om tenminste vijf milliard dollar aan aanvullende gelden uit te trekken ten behoeve van de Amerikaanse strijdkrachten. Bovendien verwacht men, dat hij zal voorstellen, de gezamen lijke sterkte der strijdkrachten met tenminste tweehonderd duizend man te ver hogen. noten van het Noordatlantische Ver drag na te komen. Deze raadgevers ho pen dat Truman's voorstellen slechts een eerste stap zullen zijn in de rich ting van een volledig aanspreken der Amerikaanse hulpbronnen, dat zij nood zakelijk achten om aan de situatie het hoofd te kunnen bieden. Het Amerikaanse Kabinet houdt he den een speciale bijeenkomst, om Tru man's boodschap van Woensdag te be spreken. Ben Amerikaanse soldaat, die aan de stnjd op Korea deelneemt, laat "en kameraad zien, hoe hij ter- *a™ernood aan de dood is ont- sn^>' ®en Noordkoreaanse sluip- schutter u»st hem een kogel dgor mjn hf}m, te 3a9«n. De Amerikaan zelf kwam er zonder een schrammetje af. Joegoslavië speelt een troef uit Het Joegoslavische comité voor de ij verdediging van de vrede, heeft be sloten, vredesbewegingen in de gehele wereld uit te nodigen voor een onder zoek in Oost-Europa. Zij zullen moeten j' nagaan of, en zo ja, welke landen zich m momenteel op een oorlog voorbereiden I Deze beslissing is een antwoord op de beschuldiging van het Kominform, dat Joegoslavië het plan zou hebben zijn [buurlanden aan te vallen. De boodschap van de president aan het Congres zal waarschijnlijk nog meer belangrijke punten bevatten. Zo verluidt, dat hij aandringen zal op het nemen van beperkte economische maat regelen met het oog op de te verwach ten stijging van de militaire uitgaven. Voorts zal hij zijn plannen uiteenzetten voor het oproepen van enige divisies van de Nationale Garde. Al deze aanvragen zullen vergezeld gaan van een rapport over de toestand in Korea. De president zal voorts Woensdag avond een radiorede tot 't Amerikaanse volk houden. Verwacht wordt, dat de aanvragen van de president in een snel tempo het Congres zullen passeren en dat de bin nenlandse wetgeving de buitenlandse niet zal hinderen. „Dit is een crisis", zo werd in kringen van het Congres ge zegd. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zal een witboek over de toe stand in Korea worden gepubliceerd. De ministers van Oorlog, Luchtmacht en Marine der Ver. Staten hebben de mogelijkheid, om de Amerikaanse hulp aan West-Europa te vergroten, onder ogen gezien. Er is een commissie ge vormd, die de aanbevelingen der af zonderlijke ministers moet coördineren tot een gemeenschappelijk advies aan de minister voor Landsverdediging. Sommige raadgevers van de president zijn van mening dat de Ver. Staten in de komende twaalf maanden een be drag van 50.000 millioen dollar zullen moeten uittrekken om de Amerikaanse bewapening op een zodanig peil te i brengen, dat de Ver. Staten in staat zijn I hun verplichtingen zowel tegenover hun I eigen bevolking, als t.a.v. hun bondge- DE KOMENDE MINISTERIëLE BENELUX-CONFERENTIE De Belgische ministeriële commis sie voor economische coördinatie is Maandagavond onder voorzitterschap van eerste minister Duvieusart bijeen gekomen ter voorbereiding van de ministerieële Benelux-conferentie, die aan het einde dezer maand te Oosten de moet plaats hebben. Belangrijke schakel Als Amerikaanse verdachte in de zaak-Fuchs is Maandag de 32-jarige fa brikant Julius Rosenberg gearresteerd, deelt het hoofd van de Amerikaanse recherche, Edgar Hoover, mede. Rosen berg, die in de tweede wereldoorlog deel uitmaakte van de Amerikaanse verbindingstroepen, wordt beschuldigd van „samenzwering tot het uitleveren van atoomgeheimen aan Rusland". Hoover zeide, dat Rosenberg „een andere belangrijke schakel in het Sow jetrussische spionnage-apparaat" was. Behalve de Duitse atoomgeleerde dr. Fuchs, die zoals men weet onlangs door een Engels gerechtshof wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan Rus land tot 14 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, zijn in deze zaak ook reeds de Amerikanen Harry Gold, Alfred Slack en David Greenglass gearresteerd. De vier gearresteerde Amerikanen wor den allen beschuldigd van samenwer king met Fuchs om atoomgeheimen aan de Sowjetunie uit te leveren. Een Belgische trawler heeft een reu- zenhaai van het type van het „monster van Foesan" opgevist. Deze in de Noordzee gevangen Poolzeevis is vijf meter lang en heeft een gewicht van 1200 kg. Evangeline Booth f Evangeline Booth, de vroegere leidster van het internationale Leger des Heils, is vier en tachtig jaar oud te Harsdale (New York V.S.) overleden. Zij is comman dante van het Leger in Engeland, Canada en New FOundland geweest en was sinds 1934 generaal en opperbevelhebber van het Inter nationale Leger des Heils. Interparlementaire bespre king te Brussel ten einde De conferentie van de interparle mentaire unie der Beneluxlanden in Brussel is gistermiddag geëindigd. Met veel moeite is men erin geslaagd, een tweetal resoluties op te stellen, waar in de gemeenschappelijke overtuigin gen van de parlementsleden der drie landen waren neergelegd. Men bleek het n.l. allerminst eens te zijn over het door de heer Van der Goes van Naters bepleitte Benelux-parlement. In de eerste resolutie is de wenselijk. Interimregeling moet snel worden ingevoerd De heren Kroon en Debrot, twee van de vgf leden van de delegatie van de Staten der Nederlandse An tillen naar de Tweede Kamer, zijn gisteravond naar hun land terugge keerd. Zij hebben op Schiphol aan het ANP verklaard, ten volle tevreden te z$jn over de resultaten van hun be zoek. De leden van de Tweede Kamer, met wie zij overleg hebben gepleegd Weerbericht Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Aanvankelijk over het algemeen veel. later echter gelei delijk afnemende bewolking Overwegenc droog weer. Zwakke tot matige Zuic-Westelijke wind. Iets warmer. Woensdag: Zon op 4.42, onder 20.50. Maan op 9.34, onder 22.44 uur. IN Roemenie, Bulgarije en Tsjechoslo- wakije worden protestvergaderingen gehouden waarop beëindiging van de Amerikaanse „aggressie" in Korea en terugtrekking der Amerikaanse troepen wordt geëist. Wie zou daar wei achter zitten? Wie het raden kan mag zijn vin ger opsteken. In Brazilië schijnt men de Koreaanse kwestie van eer, andere kant te bekijken want de Amerikaanse consulaten hebben ca rijke verzoeken ontvangen van mannen, die ais vrijwil ligers naar het gevechtsterrein willen gaan De Amerikanen hebber., met dank voor het vriendelijke aanbod, medege deeld dat ze er geen gebruik van zul len maken. Blijkbaar voelt Uncle Sam zich sterk genoeg om he. Koreaanse varken zelf een wasbeurt te geven. [tlllllllll!lll[lll!ll)llllllll!IIIIIIIIIIIIII!lllll]l!llllllllilll!llillllllltlltlillllll!lll![ll[lll!llllllll!HIHII!IIIU keersweek is een groot succes gewor den, daar ruim 60.000 kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen aan de examens hebben deelgenomen. Al lemaal jeugdige Nederlanders, die jon geheren en jongedames in het verkeer zijn geworden. In Parijs is Zondag het vijfde congres van het „In ternationale verbond tegen kanker" ge opend, waaraan 111 afgevaardigden uit 44 staten deelnemen. De uit midden- Eurqpa verwachte gasten lieten tot dusver op zich wachten. Niet huilen, Theodoor, onze club zal óók wel eens winnen. £)e 63-jarige vlieger Bernhara Pollner is op een vliegveld in Brussel ge land na op zijn eentje een vlucht rond de wereld te hebben gemaakt. Hij deed wat korter over de reis dan wijlen Phi- leas Fogg, die er tachtig dagen voor nodig had, want hij was precies zes dagen en twee en twintig uren onder weg. Ze zullen hem thuis misschien niet eens gemist hebben. Er wordt nog medegedeeld, dat hij destijds drie jaar technisch adviseur van de grote Lind bergh is geweest. Bon sang ne peut mentir. Het is wel als vaststaande aan te nemen, dat een schaakwedstrijd de gemoederen van de toeschouwers niet zo in beweging brengt als een voetbalmatch. In Rio de Janeiro lie pen mensen op straat te huilen omdat Brazilië van Uruguay had verloren. De medische dienst moest op het station 169 toeschouwers wegens aanvallen van hysterie behandelen waarvan er zes in een ziekenhuis we ten opgenomen. En dan wordt er nog wei beweerd, aat sport zo goed is voor de gezondheid. L) Laten we vandaag maar eindigen met het aanbieden van onze hartelijke ge lukwensen aan meneer Peter Chandler Pringle, die in Zuid-Afrika zijn 120e verjaardag vierde. Ad muitos annos, oi a en een verjaardagtaart die zó groot is, dat alle kaarsjes er gemakkelijk op kunnen. inzake de interimregeling, hebben zeer veel begrip getoond voor de moeilijk heden, die er nog waren. De eilandenregeiing, zoals die thans luidt, geeft de verschillende eilanden een zo groot mogelijke mate van zelf standigheid in eigen zaken. Daarover is de delegatie het steeds eens ge weest. De Tweede Kamer heeft de re geling zonder hoofdelijke stemming aanvaard en daarom hopen de beide heren dat ze met spoed zal worden ingevoerd. Zij verwachtten, dat ook in de Eerste Kamer geen tegenstand zou komen. De heer Kroon noemde de interim- regeling een grote stap naar de deur, die zal leiden tot volledige autonomie. De heer Debrot zei ervan overtuigd te zijn, dat er nu in de Staten een pe riode van vruchtbare samenwerking zal kunnen aanbreken. Zfj zeiden voorts, er op te zullen aandringen dat de Staten spoedig hun advies op de eilandenregeling zullen geven. De he ren verwachten, dat in 1951 de Ronde Tafelconferentie zal kunnen worden gehouden. heid van zulk een orgaan uitgespro ken, zonder dat men zich verder vast legde op de vorm ervan, in de tweed* werd geadviseerd de moeilijkheden, die voor de Belgische landbouw in de Benelux optreden als gevolg van de uiteenlopende verhoudingen, door een inter-parlementaire commissie te doen onderzoeken. Wat betreft de eerste kwestie, in de resolutie heeft men uitgesproken, dat het ongewenst is, dat de bemoeiingen van de parlementen beperkt blijven tot goed- of afkeuring van door de regeringen gesloten overeenkomsten. Daarom wordt aangedrongen op vor ming van een interparlementaire raad van advies, bestaande uit afgevaar digden van de drie parlementen en om vattende zes afdelingen. Deze dient te worden gehoord over elke belang rijke stap voor de verwezenlijking van de Benelux. De Belgische afgevaardigden heb ben aan het eind van de vergadering nog een resolutie voorgesteld, waarin werd uitgesproken, dat de vorming van een economische unie tussen Frankrijk en Benelux wenselijk was. Deze is niet in behandeling gekomen omdat de vergadering deze zaak niet onvoorbereid wilde entameren. DS behandeling van de kwestie is opge dragen aan de te stichten interparle mentaire raad van advies. Vliegramp bij Pathanko eist twee en twintig doden Bij een vliegramp bij Pathanko' zijn 22 personen om het leven gekomen. Het toestel, dat toebehoort aan de „Indian National Airways", was op weg van Bombay naar Srinagar. Het kwam ju.-st het gebied van Kasjmir binnen, toen het neerstortte. Onder de 18 omgeko men passagiers bevinden zich Dwakara- nath Katsjoe, de voornaamste prive- secretaris van de premier van India, drie waarnemers der V.N. en dr. Carl Pereira een Oostenrijks diplomaat. Inzake gunstige regeling van kwestie-Nieuw-Guinea „Indien de overdracht der souverer- niteit over Indonesië, waaraan zovele verschillende kanten zaten en waar mede zo vele belangrijke vraagstuk ken waren verbonden, op vreedzame wijze heeft kunnen plaats vinden, dan zal naar mijn mening ook ten aan zien van de kwestie van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, met alle daaraan verbonden problemen, tussen Den Haag en Djakarta zeker overeenstemming kunnen worden be reikt", aldus drs. Mohammed Roem. hoge commissaris van de RIS in Ne derland. Hij verklaarde voorts, te verwach ten, dat het rapport der Nieuw-Gui- nea-commissie omstreeks 20 Juli ge reed zal kennen. „Wij weten, dat de Nederlandse re gering gebonden is aan bepaalde toe zeggingen aan het parlement en wij respecteren dit ook", aldus ging Moh Roem voort, „maar wij hopen dat de Tweede Kamer haar reces zal willen onderbreken om het rapport over Nieuw-Guinea in behandeling te ne men. Aan het oorspronkelijke plan van Djakarta om op 1 Augustus een speciale conferentie te doen beginnen, kan geen uitvoering worden gegeven, maar wij menen, dat deze conferentie toch wel vroeg in Augustus een aan vang zal kunnen nemen". De Indonesische regering heeft haar afgevaardigden voor deze speciale conferentie reeds aangewezen. Het zijn de heren Anak Agung. dr. J. M. Leimena en dr. Suparmo, resp. minis ter van Binnenlandse Zaken, van Ge zondheid en minister zonder porte- tetrifle te het kabinet der RIS.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1