Amerikanen bezetten haven Pohan Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dieseltrein kraakte een autobus Rusland koopt in het geheim zeer veel tin op Koning Leopold wellicht Vrijdag naar zijn land terug Tweeërlei visie op kwestie-Ambon Woensdag 19 Juli 1950 147e Jaargang No, 167 Vijfduizend man verse iroepen werden vloi aan wal gezet Onbekenden duikboten gesignaleerd MinistersWestelijke Unie 1 Aug. naar Den Haag Hebben Noordelijken nu Russische raadgevers? Staien buis bevatte trotyl Tegen-offensief is „later" mogelijk De schending van de vredesverdragen Asturias Vrijdag binnen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht&rdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJURSCHE COOBANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. yr.JF DUIZEND MAN verse Amerikaanse troepen, gesteund door artillerie en een aantal lichte tanks zijn op 105 km. ten Noorden van Poesan aan de Zuid-Oostkust van Korea tot het offensief overgegaan en reeds IX km. opgerukt. Zij waren door 37 schepen, welke werden beschermd door oorlogs schepen en Amerikaanse en Britse jachtvliegtuigen, aan land gezet bij de kleine haven Pohan. Doel was in de eerste plaats Pohan te bezetten voor dat de Noord-Koreanen dit zouden doen. Men ondervond geen tegenstand. Normaliter vergt voor een dergelijke amphibilanding een voorbereiding van drie maanden. Deze werd in tien dagen opgezet. BIjjkens de laatste berichten van het front houden de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen thans aan alle punten langs de gevechtslinie stand. Eenheden van de tweede Amerikaanse infanterie-divisie zijn in een Ame- kaanse haven ingescheept om naar Korea te worden gebracht. tal vertegenwoordigers van de rege ringen der leden-staten der Ver. Naties met de Amerikaanse autoriteiten sproken over de mogelijkheid van het doen van grotere bijdragen voor de oor logsinspanning der internationale orga nisatie in Korea. VOLGENS Reuter was de situatie aan 1 het front Dinsdagavond als volgt: Westelijk front: Troepen van de 24ste Amerikaanse divisie nemen stellingen in ten Noorden en ten Westen van Taedjon. De stad zelf was ook heden morgen nog in Amerikaanse handen. Aan het Centrale front hebben geal lieerde bommenwerpers in de omgeving van Jongpoeng een bergpas gebombar deerd, waardoor de pas werd geblok keerd. De grondstrijdkrachten waren slechts in geringe mate in actie. Ook aan het Oostelijk front was op de grond weinig actie. Oorlogsschepen der V.N. hebben doelen beschoten aan de kust weg, die in Zuidelijke richting naar Poesan loopt. In het communiqué van Mac Arthur van gisteravond werd melding gemaakt van drie niet geïdentificeerde duikbo ten bij de kust van Noord-China. Reu ters- correspondent Roy Macartney ziet hierin een nieuw element van gevaar opdoemen. Vijandelijke onderzeeboten zouden een bedreiging kunnen vormen van amphibische operaties der bond genoten en de ravitailleringsverbindin- gen tussen Japan en Korea. De duik boten waren door eenheden van de Amerikaanse vloot aan de oppervlakte waargenomen. Voor de Koreaanse oorlog werden te Tokio talloze berichten ontvangen over niet geïdentificeerde duikboten in de straat van Korea. De Zuidkoreaanse minister van Defensie kapitein Sun Sjoeng Mo, deelde enkele weken ge leden mede, dat de Russen Noord-Ko reanen opleidden in de bediening van duikboten. Men vermoedt, dat door Noord-Koreanen bemande Russische duikboten weldra wellicht in actie zul len komen. Dat de strijdkrachten dei Ver Naties ook hiertoe voorzorgs maatregelen treffen, blijkt o.a. uit de komst van drie vliegboten van de RAI' in Japan Hulp. Te Washington -wordt door een aan- De ministers van buitenlandse zaken der vijf mogendheden van het Brus sels Pact zullen 1 Augustus in hun kwa liteit van leden vari de consultatieve raad te Den Haag bijeenkomen. Op deze bijeenkomst zullen de mi- nisters de rapporten ontvangen van hun militaire commissies over de vraag hoe de verdediging van het gebied der Westelijke Unie het best verdeeld kan worden onder de vijf mogendheden. "Verder zullen de ministers rapporten ontvangen van hun economische, cul turele en sociale commissies en naar verwachting voorlopige besprekingen voeren over aangelegenheden betref fende de bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging- heeft bekend ge maakt, dat het over inlichtingen be schikt, volgens welke tien tot twintig Russische officieren in het verband van een bepaalde Noordkoraanse een heid als adviseurs werkzaam zijn. Men weet niet, of zij Russische uniformen dragen, Het is de eerste maai, dat dergelijke inlichtingen zijn ont vangen. Het ministerie heeft gewei gerd, nadere bijzonderheden over de ze kwestie bekend te maken. EEN U.N.R.R.A. VOOR KOREA? Verscheidene hoge functionarissen van de V. N. hebben "aan de delega ties voorgesteld een soort van UNRRA voor de Koreaanse Republiek in bet leven te roepen, die het door de krijgshandelingen getroffen gebied op grote schaal economische, medische en technische hulp kan verlenen. Ontploffing eiste een dode Dinsdagmorgen is in een smeder;) te Nederweert een ernstig ongeluk ge beurd. Men was bezig met het lassen van een staaf. De smid zelf hanteerde het lasapparaat en de knecht hield de te lassen buis vast. Op een gegeven ogenblik begon het ijzer te sissen. De smid gooide het lasapparaat weg en rende naar buiten, gevolgd door de wachtende cliënt en de knecht. Deze kon echter niet vlug genoeg wegko men. Er volgde een zware ontploffing, die een grote ravage in de smederij te weeg bracht. De knecht werd zwaar gewond en overleed later, de anderen bekwamen geen letsel. De buis bleek trotyl te bevatten, Soldaten varen thuis Asturias, passeerde Maandag Kaap Carbon op weg naar Amsterdam. Nelly, wordt heden te Suez ver wacht, op weg naar Amsterdam. Chauffeur reed door rood overwegsignaal Gistermiddag om twintig voor drie is een dieseltrein, onderweg van Tilburg naar Den Bosch, op een onbewaakte overweg bij Vught op een bus van de BBA gereden. De bus werd geheel ver nield. De trein, een vijfwagenstel, ont spoorde over zijn gehele lengte. Er vie len drie gewonden: de chauffeur en een passagier van de bus en een treinreizi ger. Zij zijn naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De wagenvoerder van de trein kreeg een paar lichte ver wondingen. Hij kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De bewuste overweg is onbewaakt, doch door een flikkerlicht-installatie beveiligd. Aangenomen wordt, dat de chauffeur door het onveilige sein van De prijzen stijgen met sprongen (Van onze correspondent te Londen) Metaalkringen alhier zijn van oordeel dat geheime Russische aankopen van tin de oorzaak zijn geweest van de sensationele prijsstijging van honderd pond sterling per ton (f 1000) van dit vitale oorlogsmetaal, die verleden weck plaats vond. Vooraanstaande leden van de Lon- dense Metaalbeurs hebben hun vermoe dens kenbaar gemaakt aan het Britse Ministerie van Bevoorrading. Naar ver luidt zou het ministerie onmiddellijk een telegram gezonden hebben naar Singapore, het tincentrum van het Verre Oosten, waarin om bijzonderhe den gevraagd wordt omtrent de aldaar gedane grote aankopen sinds het uit- eken van de oorlog in Korea. <">P k°nt*ense Metaalbeurs verwacht men, dat het ministerie van bevoorra ding nog deze week stappen zal onder nemen om elke verdere verkapte Rus sische aankoop van tin te verhinderen. Dit zou gedaan kunnen worden door de smelters te Malakka te verzoeken hun tin via de Londense tlnmarkt in plaats van ter plaatse te verkopen Volgens Londense metaalhandelaren zouden de voornaamste voor Rusland optredende kopers een groep Brits- Indiers zijn, gevestigd in Bombay. Zij hebben aanmerkelijk meer gekocht dan voor India's eigen gebruik nodig is. Gewoonlijk bedraagt India's tinge- bruik niet meer dan 5000 ton per jaar. maar gedurende de afgelopen twee we- Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Over het al gemeen veel bewclking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als" van daag of iets warmer. Donderdag: Zon op 4.43, onder 20.48. Maan op 10,56, onder 22.54. ken zijn er van Bombay uit tussen de 300 en 400 ton per dag in het Verre Oosten aangekocht. Een Londense tin-expert verklaarde: ,Wij weten bijna zeker, dat de Russen achter deze grote tinaankopen zitten. Deze opkopers hebben de prijs voor zichzelf naar boven gejaagd met 30 lol 40 pond sterling (f 300 a f 400) per dag. hetg'een niemand zou doen en nog steeds kopen ze maar raak. En er zijn geen Amerikaanse of Londense hande laren op de markten van het Verre Oosten geweest, want het is voor ons goedkoper om in Londen te kopen". Ook de rubberprijs in de afgelopen twee weken is sterk gestegen en staat nu op de hoogste notering van de laat ste twintig jaar. Rusland heeft dit jaar ook veel rubber gekocht, openlijk zowel als „onder de toonbank". De Sowjet- unie hangt voor haar rubbervoorraden voornamelijk van het Verre Oosten af, ondanks haar eigen grote synthetische rubberindustrie. In Texarkaha, Tèxas, bevindt zich een onafzienbare hoeveelheid oor logsmateriaal van de meest uiteen lopende soorten. Een deel van deze tanks, jeeps, trucks, enz. moet worden gerepareerd, een ander gedeelte is reeds klaar. Dit oorlogs materiaal werd na de tweede wereldoorlog uit verschillende delen der wereld naar Amerika's werkplaats, in Texarkana, ver voerd. Een lange rij tanks staat gereed om weer in gebruik te worden genomen. Generaal Bradley zegt Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van chefs der Ame rikaanse generale staven, heeft ver klaard dat, wanneer de Amerikanen voldoende manschappen en materiaal naar Korea hebben overgebracht, „la ter" een tegenoffensief tegen de Nrd.- Koreaanse strijdkrachten kan worden ingezet. deze installatie is gereden. De bus werd van achteren gegrepen en het achter eind werd er af gescheurd. Het voor stuk draaide een halve slag om en vloog tegen het flikkerlicht aan de overzijde van de spoorbaan aan, dat werd vernield. De wagenvoerder van het treinstel heeft al het mogelijke ge daan om een ongeluk te voorkomen. Hij slaagde hierin niet. Na de botsing is de trein met alle assen uit de rails gelopen. Als gevolg hiervan werd het verkleef over - een spoor geruime tijd gestremd. Door het ongeluk heeft een dame in de trein 'een shock gekregen. Lekte geheim bevel van luchtmacht der VS, uit? Op het Amerikaanse departement van defensie schijnt men „ernstig ongerust" te zijn over het uitlekken van een ge heim 'bevel aan de Amerikaanse lucht macht om eskaders straaljagers te in stalleren op drie eilandjes bij Formo sa, behorende tot de Sakisjima-groep. In minder dan 36 uur nadat Truman de opdracht gaf „was hét 'nieuws in handen van Moskou en de Chinese communisten". Men vermoedt dat het nieuws op Formosa is uitgelekt. Socialisten kondigen demonstratie aan Het debat over de koningskwestie in de Verenigde Kamers van het Belgische parlement is gistermiddag voortgezet. Ofschoon nog tien sprekers op de lijst staan, meent men in politieke kringen dat het debat uiterlijk morgen zal kunnen eindigen. Op het ogenblik wordt dan ook zowel in rechtse als in linkse parlemen taire kringen rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Koning zou kunnen terugkeren op de nationale feestdag van 21 Juli. Kabinet treedt direct af Men verwacht, dat minister-president Duvieusart terstond, nadat de Verenig de Kamers haar beslissing zullen heb ben genomen er valt niet meer aan te twijfelen dat deze in het voordeel van de Koning zal uitvallen naar Pregny zal vliegen teneinde de Koning officieel op de hoogte te stellen. Som migen gaan zover met aan te nemen, dat deze officiële informatie in geval van tijdnood pas bij aankomst van de Koning op het vliegveld Meisbroek zou plaats vinden. Over de wijze waarop de Koning van het vliegveld naar zijn verblijfplaats zal gaan, doen nog allerlei gissingen de ronde. Omtrent dit alles wordt officieel uiteraard het diepste stilzwijgen be waard. Twee dingen worden als vast staand aangenomen, ten eerste dat de Koning zich onmiddellijk na zijn terug keer via de radio tot het land zal rich ten. Ten tweede dat het kabinet- Duvieusart terstond zal aftreden. In koningsgezinde kringen wordt verzekerd, dat de Koning zijn raadple gingen voor de vorming van een nieuwe regering in zeer \ferzoenende geest zou willen voeren. Er leeft aan deze zijde een sprank van hoop, dat de liberalen bereid zouden zijn aan een nieuwe re geringscoalitie deel te nemen, doch het wordt als hoogst waarschijnlijk be schouwd, dat de huidige katholieke re gering zal worden geprolongeerd. De tegenstanders van koning Leopold blij ven evenwel aankondigen, dat zij de te rugkomst van de vorst zullen begelei den met protest-demonstraties. Verplaatst défilé. Vrijdag zou in de omgeving van het Koninklijk Paleis een militair défilé worden gehouden. Men wilde zelfs, dat de koning dit in gezelschap van prins Boudewijn en prinses Josephine Char lotte zou bijwonen. De socialisten heb ben toen een manifest uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat op deze provocatie met een massale demonstra- KNIL-terreur of zelfbeschikkingsrecht Troepen van de RIS hebben dezer dagen voet aan wal gezet op het eiland Buru en de hoofdplaats Namlea bezet. Hiermee zijn de operaties begonnen, die ten doel hebben, het eiland Ambon te isoleren. Binnenkort zal een aanval op Ccram volgen. Reeds zouden landingen op Saparua zijn ondernomen. Een vredes missie van particulieren naar Ambon zal waarschijnlijk niet meer vertrekken, omdat zij hoegenaamd geen kans van slagen meer heeft. er nog een vreedzame oplossing voor het conflict te vinden zal zijn. De iso lering van Ambon is reeds in volle gang en de vraag is slechts, of men zich zal wagen aan een rechtstreekse aanval op het eiland. Immers bestaat ook nog steeds de mogelijkheid van een blokkade door middel van bezet ting der omringende eilanden. Overigens heeft deze kwestie in In donesië lang niet de belangstelling, die zij in Nederland heeft. De Nederlan ders daarginds zijn trouwens van oor deel, dat de Nederlandse belangstelling in verband met onze belangen in In donesië allerminst gelukkig is. Men is daarginds in Nederlandse kringen trouwens zo langzamerhand van overtuiging, dat men zich niet moet beroepen op de letter van ge- Vreedzame oplossing niet meer mogelijk Er is een fundamenteel verschil van beoordeling te constateren tussen de RIS en de Nederlandse regering. De regering te Djakarta is van oordeel dat de beweging op Ambon staat of valt met de weerstand van de deserteurs van het KNIL. Met name de leden van het regiment Speciale Troepen, die o.m. onder Westerling hebben gevoch ten, terroriseren Ambon. Als men deze lieden onder de knie krijgt, volgt de politieke oplossing vanzelf, zo rede neert de regering van de RIS. Men ontkent dan ook de juistheid van het Nederlandse standpunt, dat deze op stand iets met het zelfbeschikkings recht te maken zou hebben. De bevol king wil niet buiten het verband van de Indonesische staat treden. Zij zal integendeel opgelucht het einde van het avontuur begroeten. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat glechthorenden, verheugt u! Voortaan zult ge ongestoord van een geluids film kunnen-genieten. In het Victoria- Theater te Rotterdam is Maandagavond in samenwerking met technici van Phi lips een proef genomen waarbij een ringleiding gespannen was, aangesloten op een geluidsinstallatie. Hoe dat in zijn werk gaat doet er minder toe, maar het resultaat is, dat de slechtho rende alleen het geluid van de film verneemt en geen last meer heeft van bijgeluiden uit de zaal. De Ameri kaanse majoor Lloyd Hill interesseert zich meer voor de Niagara-waterval dan voor de bioscoop Hij is er op ge steld de Canadian falls over te steken en koos daarbij de minder gebruike lijke manier zich in een ton van 31/.\, meter te laten opsluiten. Omdat je zo'n ding van binnen uit moeilijk kunt be sturen is de majoor bij zijn overtocht uit de koers geraakt, waardoor hij 300 meter boven de waterval is blijven ste ken. Hij werd (met moeite) door zijn helpers aan land gebracht. J7nkele leden van de 's-Gravenzandse Reddirngbrigade hebben een jonge zeehond gevangen. Waarschijnlijk had het dier zich te ver in zee begeven en illllllllllll!ll1lllllll1llllllllllll!IIIIHliH1llllllllllllllllllffllHnilllllll1llllllllll!ll1l'lllll!l!'lll"ll"lllllll gaf het door blafseinen te kennen, dat het in nood verkeerde, Het dierenparx te Wassenaar heeft de geredde gratis onderdak plus kost en inwoning aan geboden. De Italiaanse journalist Franco Nucci gaat een autotocht om de Denk je niet, Theodoor, dat dit de veiligste manier is om de Niagara- falls over te steken? wereld maken. Plaatsgebrek is de oor zaak, dat wij niet alle landen kunnen noemen welke hij denkt te bezoeken, maar hij heeft in totaal 70.000 km voor de boeg. £)e administratie van het Marshall plan zal een bedrag van een milli- oen dollar beschikbaar stellen voor de uitvoering van emigratieplannen voor de overbevolkte streken in het bijzon der voor Italië en West-Duitsland. De natuur staat niet stil, de bevolking breidt zich in tal van staten op onrust barende wijze U't en het emigratiepro bleem komt steeds meer in het brand punt van de belangstelling. De hier verblijvende Mohammedanen die tot dusver hun bijeenkomsten in een-Haags restaurant hielden zijn van plan m Nederland een moskee te bouwen. Er is al f 100.000 voor bijeengebracht, bi restaurant „De Kroon" hebben de Mo hammedanen alvast hun „Ie-dag" ge vierd, een dag, diein het teken van ■reugde staat en waarop het verboden s te vasten. Wij geloven, dat onze restaurants vooral in de seizoen- plaatsen op het ogenblik grote be hoefte aan het vieren van Ie-dagen hebben, schreven overeenkomsten, omdat dit alleen maar tot nieuwe moeilijkheden kan lelden. Het zakenleven, zo zegt men, moet zich zo ver mogelijk distanciëren van de poli nek van de Nederlandse rege ring en van de Tweede Kamer en zo min mogelijk spreken over de teksten van de RTC. Alleen op deze wijze kun nen wjj de posities en de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven hier handhaven. Onderhandelingen over de teruggave van ondernemingen in het Malangse, door de ondernemers op eigen gelegenheid begonnen, verliepen vlot en bevredigend; had men zich ge baseerd op de RTC dan had men nog wel een paar jaar kunnen wachten. Algemeen is de indruk, dat de RTC- overeenkomsten worden gevoeld als een druk. die zo spoedig mogelijk moet eindigen. Dan pas zal een goede samen werking mogelijk zijn. tie zou worden gereageerd. Deze zou worden gehouden in de aan het paleis grenzende straten. Al de partijleden waren door de Belgische socialistische partij opgeroepen, zich in staat van alarm te houden. De overheid heeft kennelijk geen bot singen willen riskeren. Op het laatsje ogenblik is althans medegedeeld, dat het défilé niet voor het paleis, do,ch nabij de Cinquantenaire, de Brusselse Are de Triomphe, zou worden gehou den. Algemeen wordt verband gelegd tussen deze wijziging in de plannen en de terugkeer van de koning naar Brussel. De Verenigde Kamers hebben gisteren hun debatten voortgezet. Het verliep in dezelfde gespannen sfeer als de voor gaande dagen. President Van Cauwe- laert heeft medegedeeld, dat hij het de bat morgen wil afsluiten met de stem ming over de opheffing van het re gentschap. Niemand twijfelt eraan, dat hét voorstel ertoe zal worden aange nomen. Men vraagt zich alleen af, of niet eerst uitvoeringsbepalingen moeten worden opgesteld, alvorens het besluit van kracht zal kunnen worden. Internationale Hof van Justitie verklaart zich onbevoegd Het internationale gerechtshof heeft doen weten, dat de secretaris-generaal van de VN niet bevoegd is, een derde lid te benoemen van de commissie, die de geschillen voortvloeiende uit de vredesverdragen met Bulgarije, Roe menie en Hongarije moet oplossen. Deze drie landen die zich schuldig had den gemaakt aan schending van het verdrag, hadden geweigerd een lid aan te wijzen voor de commissie van ge schillen en overleg te plegen over de benoeming van een derde lid. van een derde lid. Het Hof meende, dat de secretaris generaal der VN alleen een derde i;d eou kunnen aanwijzen, wanne^rhet mogelijk zou zijn, een commissie san\cn te stellen overeenkomstig de verdrags bepalingen, die strikt dienden te wor den uitgelegd. Het achtte zich onbe voegd, een interpretatie te geven, die in wezen een uitbreiding van het ver drag was. Twee rechters waren van een andeie opinie. Zij meenden, dat deze beslis sing de overtreders van het verdrag aan een ontsnappingsclausule hielp en dat de benoeming van een commissie van twee leden ten dele aan haar oe- doeling zou hebben beantwoord. Het s.s. Asturias, dat in charter voor de maatschappij Nederland passagier» van Indonesië naar Nederland ver voerd, wordt reeds Vrijdag aan ds Javakade te Amsterdam verwacht. McCarthy's beschuldigingen ongegrond verklaard Een commissie van de Amerikaanse Senaat, waarin drie democratische en twee Republikeinse Senatoren zitting hadden, heeft een onderzoek ingesteld naar de door de Republikeinse Sena tor Joseph Mc Carthy geuite beschul digingen, dat zich communisten in de Amerikaanse regering zouden bevin den. Vier' van de vijf commissieleden kwamen tot de conclusie dat de be schuldigingen van Mc Carthy „volko men ongegrond" zijn. Het vijfde publikeinse) lid was van mening dat het onderzoek „oppervlakkig was ge weest en niet tot beslissende resuitaten had geleid". Senator Mc Carthy verklaarde zelf dat het rapport van de commissi»- jeen reusachtige blunder" was. De Senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen heeft met algemene stemmen besloten een einde te maKen aan het onderzoek naar de juistheid van de beschuldigingen van Senator McCarthy. Kweekscholen tellen bijna 8500 leerlingen Op 16 September van het vorige jaar waren in totaal 8472 leerlingen a'p kweekscholen van verschillende rich tingen in opleiding. Van dit aantal zijn 1830 op de Rijkskweekscholen, 431 op gemeentelijke, 117 op niet-confessione- le, 2415 op Prot. Christelijke en 3679 op Rooms Katholieke kweekscholen. Hier van zijn 4746 meisjes. joego-Slavie wijst alle beschuldigingen af Joegoslavië heeft als „onwaar" do Albanese besehuldiging van de hand gewezen, als zouden Joegoslavische grenswachten en vliegtuigen de grens met Albanië hebben geschonden

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1